Waterpoort-krabbel* Melk Vrije Boeren in Sneek in beslag genomen Nieuwe speeltuin in Lemmerwegwijk gaat 9 mei feestelijk open Eerste ledenvergadering „Van Haersma Buma school” a IJLST van en weekend-helpers Aandacht voor 4oer Smeerder Wordt Paviljoen aan Sneekermeer verkocht? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Verkeersongeval te Rauwerd systeemwoningen 29 im r V Geen ontgronding meer in Friesland e- sn Bestuur wenst knipperlicht bij gevaarlijke oversteekplaats m Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Donderdag 19 maart 1964 119e jaargang no. 23 de firma één meter de straten ha- het (nog) weinige verkeer te geven. Ruim twee dagen is men met dit karwei bezig geweest. F. Verf afgetreden als voorzitter van „S. en 0.” „Eerlijk voor God” Aktueel onderwerp in bizondere dienst I Legaat voor Fries Scheepvaart Museum t worden ge- bouwd zich op in de nieuwe stra- ten. Een dragline van t' Ooms moest de soms hoge zandlaag van len om i een onbelemmerde doorgang W oensdagmiddag is in het gemeentehuis van Wymbritseradeel het hu welijk voltrokken tussen Grietje Reyenga (21) uit Woudsend en Leo Vis ser (25) uit dezelfde plaats. Ongeveer een jaar geleden is Grietje de be kende Tiny Speerstra opgevolgd als administratrice en leidster van de organisatie „Weekend hulp” in St. Nicolaasga, waarvan ds. H. A. Den- sen, die in de weekeinden vrijwillig i t. ziekenhuizen etc. in Friesland werken. Die 75 kunnen het werk echter niet aan. In St. Nicolaasga wil men er graag meer bij hebben. Daarom stond een ere-haag van hel pers en helpsters in het wit, compleet met gereedschap, klaar om het jon ge paar hulde te brengen en tegelijkertijd het werk van „weekend-hulp” nog eens onder de aandacht te brengen. En nu maar hopen dat het helpt. M '1 3074 ‘J Het Mulo-onderwijs Een eenzame zwaan op het ijs van opbouworgaan komen. eken i hoofdman van de Vrije Boeren proces verbaal opgemaakt. Nadat de politie de ene auto met melk in beslag had genomen en naar het Poli tiebureau vervoerde, hebben enige an dere Vrije Boeren uit hun auto nog onge veer 20 liter melk verkocht. Zodra het voorjaar begint te worden, komen er direct weer allerlei zaken tot nieuw leven, waarvan wij het bestaan ge durende de lange winter al bijna verge ten waren. Hierbij behoort ook het speel tuinwerk. Overal wordt door vrijwillige onbe taalde mensen gewerkt om straks onze jeugd weer een veilige speelruimte te geven, wat behalve door haar ook door vele moeders gewaardeerd wordt. Maar vóór het zover is moet er heel wat werk worden verzet. De bewoners rondom de electrische brug bjj Wouda’s Meelfabrieken heb ben de laatste nachten stellig geen ongestoorde nachtrust gehad. 1“ Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad of op- m Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. stor ern een en. uw uik ed- iie- i» zich wegens drukke werkzaamheden niet weer herkiesbaar stelde, werd de heer E. Andringa te Poppingawier met gro te meerderheid in het bestuur gekozen. Blijkens de statuten wordt de voorzitter niet door de vergadering gekozen maar in onderling overleg door het bestuur aangewezen. Hierdoor staat de vereni ging nu tijdelijk onder leiding van haar 2e voorzitter de heer Joh. de Jager te Langweer. Uit het verslag van de tatoueerder bleek, dat in het afgelopen jaar 578 die ren van een oormerk zjjn voorzien, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Na een geanimeerde rondvraag werd tenslotte aan de afgetreden voorzitter uit erkentelijkheid voor het vele werk dat hij de afgelopen jaren voor S. en O. heeft gedaan, een boekebon aangeboden. Nadat bij de bestuursverkiezing in de plaats van de niet herkiesbare heer S. de Boer was gekozen de heer L. v. d. Gaast, hielde de heer P. Klazinga, hoofd van de Chr. Muloschool te Sneek, een inleiding over het onderwijs op de Mulo. Hij memoreerde hoe dit onderwijs is ont staan, waarbij de oprichters op geweldi ge tegenstand stuitten, en constateerde dat de Mulo tot heden vele leerlingen van de lagere scholen heeft aangetrok ken. Het Mulo-examen is het best geor ganiseerde examen in Nederland en met het Mulo-diploma kan men zeer veel kanten uit. Als de Mammouth-wet in 1966 in wer king treedt zal de naam Mulo worden veranderd in Mavo (Middelbaar alge meen voortgezet onderwijs.) Aan deze wet is jaren gedokterd, maar zo zei de heer Klazinga, het geraamte is er. Het vlees zal er omheen moeten groeien. Zijn zeer boeiende lezing werd met ap plaus en dank van de voorzitter beloond. Nadat het huishoudelijke reglement ar- tikelsgewijze was behandeld en vastge steld, volgde de rondvraag. Op een vraag betreffende de contributie deelde de voorzitter mede, dat deze 5,- bedraagt, voor ouden van dagen en weduwen 2,50. Wat de gevaarlijke oversteek voor de leerlingen van de parallelweg naar de school betreft, zal een onderhoud wor den aangevraagd met de inspectie van R. Waterstaat,. Gevraagd zal worden een knipperlicht bij de school te plaat sen dat bij het ingaan en het verlaten van de school door het hoofd bediend kan worden. Buiten de speeltuinen die onze stad al rijk was, wordt momenteel hard gewerkt aan de nieuwe in het Lemmerwegkwar- tier. Het bestuur van de speeltuinvere niging „Lemmerweg” hoopt haar op 9 mei a.s. feestelijk te openen en dat zal dan voor deze geheel nieuwe stadswijk weer iets zjjn om terecht trots op te zijn. Hulde daarom aan al die mannen die hun vrije tijd en energie hebben ge geven om dit alles mogelijk te maken. Maar ook genoemd moet worden de me dewerking van het bestuur en de direc teur van de Chr. L.T.S. en van de L.T.S. aan de Kloosterstraat. De eersten stelden hun werkplaatsen en gereedschap beschikbaar voor het vervaardigen van de speeltuigen, wat het bestuur van heel wat kopzorg bevrijdde en aan de Kloosterstraat wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een complete glijbaan van plm. 3 meter hoog en 11 meter lang. Geen gemakke- Onze vroegere stadgenoot de heer Louis van der Meulen, thans te Monster, is in Amsterdam geslaagd voor het Rijksdiploma Programmeur bij de com puter. mans dank gebracht. De „Waterpoortshow 7”, de grote krachtproef van S. en O. en Balk lever de eveneens een batig saldo op, nl. van 47,53. Na de benoeming van enkele afge vaardigden naar de binnenkort te hou den jaarvergaderingen van de N.B.K.V. en de raad van Beheer, ontspon zich een geanimeerde discussie over de zo- meraktiviteiten. De Algemene Inspectie Dienst, die voor het Ministerie van Landbouw economische overtredingen signaleert heeft vanmorgen in de Waling Dijkstrastraat in Sneek ongeveer 180 liter melk, die een vijftal Friese Vrije Boeren onder aanvoering van de Friese leider, de heer P. W. Lef- fertstra uit Wückel, aan het uitventen was, in beslag genomen. Voor de inbeslagneming hadden de Vrije Boeren ongeveer tien liter kunnen verkopen aan Sneker huisvrouwen, die van alle kanten met flessen en kannen kwamen aanlopen. Toen de heer Leffertstra de rechercheurs van de A.I.D. meedeelde, dat de Vrije Boeren, als ze niet mochten ver kopen de melk weg wilden geven, werd hem medegedeeld dat ook dit niet mocht, omdat de melk in beslag was genomen. Dat betekende het einde van de melkverkoperij. De auto van de Vrije Boeren reed met de in beslag genomen melk naar het politiebureau, waar de politiemensen een onderhoud hadden met enkele Vrije Boeren. Op een vanmorgen om half tien in ho tel Bonnema gehouden persconferentie, waar o.a. ook vertegenwoordigers van de N.T.S. aanwezig waren, hadden de Vrije Boeren reeds aan journalisten ver klaard te verwachten dat vandaag een proces-verbaaj zou worden gemaakt. De melktappers zouden opdracht hebben ge kregen, om, wanneer ze de Vrije Boe ren ventende aantroffen, direct de A.I.D. in Leeuwarden te bellen. Oorspronkelijk was het de bedoeling om vanmorgen van half elf tot elf uur in vijf plaatsen in Friesland melk uit te venten, name lijk in Heerenveen, Oosterwolde, Ber gum, Sloten en Sneek. Door toevallige omstandigheden kon men echter alleen maar in Sneek venten, zo verklaarde de heer Leffertstra aan de journalisten. Terwijl de persconferentie in hotel Bon nema werd gehouden reden af en toe politiewagens langs het hotel. De Vrije Boeren waren nog geen vijf minuten in de Waling Dijkstrastraat, toen de poli tie de melk in beslag kwam nemen. Op het politiebureau deelde men van morgen mede, dat de journalisten zich voor nadere informaties omtrent het pro- cés-verbaal tot het Ministerie van Land bouw moesten wenden. Dat had echter (nog) geen commentaar. De inbeslagneming van de melk bracht heel wat mensen op de been. Het was de bedoeling van de Vrije Boeren de verkoopacties van de volle melk ook in de komende weken voort te zetten, maar dat zal thans vermoedelijk niet door gaan. SNEEKER NIEUWSBLAD Eierinzameling Gezien het grote succes dat S. en O. steeds met deze aktie heeft gehad en de liefdadige instelling daarvan werd besloten eensgezind ook dit jaar weer en wel op woensdag 25 maart de traditio nele inzameling te houden. Bestuursverkiezing Daar de voorzitter de heer F. Verf Hjke opgaaf, maar gezien de gunstige re putatie die onze oude „Ambachtsschool” geniet, is het bestuur vol vertrouwen, dat de zaak daar prima voor mekaar komt. Onder supervisie van de heer De Kan wordt er door de jongens van een 3e metaalklas zeer enthousiast aan gewerkt en het is de bedoeling dat het gehele karwei met de opening van de tuin klaar zal zijn. Tijdens de openbare les in de school op 25 april zal men er heel wat van kunnen zien. In een goed bezochte vergadering heeft het bestuur van de Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Sneek en Omstre ken” dinsdagavond in hotel Hanenburg verantwoording gedaan van zijn be leid in het afgelopen jaar. Blijkens de jaarverslagen van secre taris en penningmeester heeft de ver eniging in het afgelopen jaar niet stil gezeten en kon de penningmeester het boekjaar met een batig saldo afsluiten. Na het uitloten van achttien renteloze aandelen werd de rekening van het kooienfonds afgesloten met een saldo van 2454,25. Voor het accurate beheer van dit fonds werd de heer A. Schuur- De door provinciale staten op 9 april 1963 vastgestelde ontgrondingsveror- dening Friesland is onlangs door de kroon goedgekeurd en op 3 maart j.l. door Gedeputeerde Staten afgekondigd. Dit betekent, dat de verordening op 11 maart j.l, in werking is getreden Voortaan zal liet dus verboden zijn zon der vergunning van Gedeputeerde Staten te ontgronden of als eigenaar, erfpach ter, vruchtgebruiker, opstaihouder of ge bruiker van enig perceel toe te laten, dat zonder vergunning ontgronding plaats heeft. Op het verbod gelden enige uitzonderingen: zo is o.a. de verorde ning niet van toepassing op verveningen, ruilverkavelingen of herverkavelin gen, aanleggen van watergangen door openbare lichamen en van particuliere watergangen, met in de verordening ge noemde afmetingen, veranderingen van de grondgesteldheid voor de aanleg van industrieterreinen, wegen, parken, sport terreinen e.d. op ten behoeve van de land- tuin en bosbouw en de vee- en pluimveehouderij, mits de nieuwe ter- reinhoogte uiteindelijk niet meer dan 1.50 m lager komt te liggen dan de oorspronkelijke terreinhoogte. Voor ontgrondingen, waarbij het al leen gaat om de winning van bodemma- teriaal voor werken, Waarvoor op zich zelf geen vergunning nodig zou zijn, is echter wel een vergunning vereist. Uiter aard is ook een vergunning nodig voor ontgrondingen, welke worden uitgevoerd binnen een bepaalde afstand van dijken, meren, poelen, wegen en spoor- en tram wegen. De verordening, waarin voorts de wjjze van aanvragen van een vergunning, de belangen, waarmede Gedeputeerde Sta ten hebben te rekenen bij het beslissen op de vergunningsaanvragen en het be roep is geregeld, is ter provinciale grif fie verkrijgbaar tegen betaling van 0,60. Morgenavond houdt het Actie Co- mité van de Ver. van Sneker Zaken- lieden zijn algeme- ne ledenvergade- ring. Gewoonlijk munt deze niét uit door een druk be- zoek maar nu zul- ■Z len er stellig wel veel leden opko- 1 niet door men. De agenda bevat nl. ook het be- N aar de heer F. v. d. Zee te Deven- ter, eigenaar van Hotel „De Keizer” al- J daar en van het Paviljoen Sneekermeer, ons heeft medegedeeld, voert hij onder- handelingen met de Utrechtse Bank te Utrecht over de verkoop van het Pavil- joen en het daarbij behorende hotel. Het J zou de bedoeling zijn van de Bank, die onder de naam „Exploitatiemaatschap- pij Lemsterland N.V.” in die gemeente op door haar aangekochte terreinen bun galows en zomerhuisjes gaat bouwen, dit ook te doen op de plaats van het Pa viljoen en langs de aangrenzende ooste- lijke oever van het Sneekermeer. Met het Paviljoen en hotel zou dan ook het „huisje van Henstra” worden afgebro ken. De directie van de Utrechtse Bank weigerde evenwel commentaar op dit bericht te geven. -'-'f het Jachthavenkanaal leverde dezer dagen voor de bewoners van de flats 1 aan het Gangboord een koddig i schouwspel op. Het dier waggelde naar een stuk brood op het ijs, maar gleed telkens uit en volgde dan ’t voorbeeld van de drie boerinnekes in de regen. U weet wel. Het boekje van de Engelse bisschop John A. T. Robinson, .Honest to God’, waarvan intussen ook een nederlandse vertaling is verschenen (een derde druk was reeds na twee maanden noodza kelijk) heeft veel stof doen opwaaien. Het bekende maandblad Wending wijd de aan de diskussie over dit boekje zelfs een apart nummer. En nog steeds wordt ove de inhoud van Eerlijk voor God gesproken en geschreven. .Eerlijk voor God’ is ook het onder werp waarover ds J. van Dam a.s. zon dagmiddag zal spreken in een bizondere dienst welke de baptistengemeente al hier belegt. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling van deze dienst een boekbe spreking te maken maar toch zal de klemmende vraag welke door Honest to God aan de orde werd gesteld ook in de ze dienst in het middelpunt komen te staan. Het mannenkoor EDOZA, o.I.v. zijn dirigent de heer P. van Netten zal aan deze dienst medewerking verlenen. De harde wind van de afgelopen dagen heeft ook in onze stad veel overlast bezorgd. Pannen woeien van de daken en alles wat niet goed vast zat werd een prooi van de blaaskaak. In het Lemmerwegkwartier hoopte het op ge jaagde zand van het opgespoten terrein, waarop de r'-' X S I De eerste ledenvergadering van de „Van Haersma Buma school” te Hom- merts, woensdagavond in het lokaal al daar gehouden, was volgens voorzitter O. Hofman goed bezocht. Hij was hier blij om, maar gezien het ledental hadden er nog meer kunnen zijn. Hij sprak verder zijn tevredenheid uit over de gang van zaken in het afgelopen jaar, ook wat het personeel betreft. Later gaf hij een kleine toelichting op het zeer uitvoerige verslag van de pen ningmeester. Het was het eerste jaar van de nieuwe school, die ontstond uit de fusie van de drie voormalige Chr. scholen. Daarna zijn er veel onkosten ge weest en is er veel achterstallig werk uit- gevyórd. De financiële positie is daarom wel niet zo best, maar toch niet veront rustend. Mej. Marie Strikwerda, afkomstig van Staveren, die op 11 febr. jl. op bijna 95 jarige leeftijd in Nieuw Frittemahof al hier overleed, heeft aan ’t Fries Scheep vaart Museum alhier gelegateerd een breed gouden oorijzer, vier kanten mut sen, drie kanten tipdoeken, de verdere bijbehoren en een witte schort, met kant afgezet. Aan de Hidde Nijland Stichting te Hin- delopen vermaakte zij een schilderij, in 1839 vervaardigd door S. van Droog, zo als het onderschrift vermeldt, voorstel lende een „Hardsleederij onder eenige Hindelooper meisjes, gehouden buiten Hindeloopen op zee in Febr. 1838” Mej. Strikwerda was het laatste nog le vende lid van de familie Strikwerda, die in vroeger jaren een scheepshelling in Staveren had en een herenhuis aan de Voorstraat bewoonde. De werf werd lan ge tijd beheerd door de zoon Ids, de drie zusters hadden een hoedezaak. De leden van de familie behoorden indertijd tot de notabelen van Staveren. Toen zondagmiddag de motorrijder H.H. uit Njjland met zijn zware B.M.W. op de rijksweg van Sneek naar Leeuwar den reed, gaf de chauffeur van een gro te groenachtige wagen die van de Slots- djjk af kwam hem geen voorrang. Een botsing was het gevolg waarbij de heer H. licht gewond werd en zijn motorrij wiel zware schade opliep. Van de auto waren de voorbumper en het rechter spatbord beschadigd. De automobilist, die alleen in de wagen zat stapte uit om de eigen schade op te nemen en zag terloops even naar de motorrijder zonder deze hulp te bieden. Bij het nade ren van een andere auto, die voor dit ongeval stopte, stapte hij weer in om zonder meer zjjn weg te vervolgen. Het bleek later de heer M. J. uit Scharne- goutum te zjjn, die was doorgereden omdat hij volgens zijn zeggen haast had. Legio overtredingen Het ministerie van Landbouw heeft verklaard, dat de Vrije Boeren, met de ze verkoop legio verordeningen hebben overtreden, zodat het ingrijpen van dc A.I.D. volkomen gerechtvaardigd is. On der meer zijn overtreden het Standaardi- satiebesluit 1959, de Zuivelverordening 1958 waarbij alle boeren worden verplicht hun melk aan de fabriek te leveren, het Vestigingsbesluit 1961 en nog ongeveer vijf andere verordeningen. Alleen tegen de heer Leffertstra is als Bij het onderzoek van de gemeente- begroting voor 1964 is in een der sec- 1 ties van de gemeenteraad geinfor- meerd naar de wederopenstelling van het uitgebreide en nieuw in te rich- ten Fries Scheepvaart Museum. Ook J in de vergadering van V.V.V. werd hierover een vraag gesteld. I Wij kunnen de vragenstellers ge- rust stellen. De werkzaamheden zijn zó ver gevorderd, dat het museum begin mei weer kan worden geopend. I In verband met de restauraties, de modernisering van de benedenzaal in het Museum en de nieuwbouw wat I voor het bestuur veel extra werk I heeft meegebracht en nog meebrengt, I kon de herdenking van het 25-jarig bestaan vorig jaar ook gaan. Dit zal nu tegelijk met de offi- J ciële opening op bescheiden wijze ge- langrijke punt: 5-daagse “openstelling schieden. van de winkels. Hiervoor is reeds een enquête onder de leden gehou- den en de resultaten hiervan zullen zeker leiden tot belangrijke debatten. L ,,.o Onze stadgenoot Gerke Walinga o ongestoorde nachtrust gehad. Het *Tiaakt als fokkenist van de F.D.-zei- ijzerwerk van de brug dat een nieuwe Ulrik Jager te Lemmer kans verfbeurt krijgt wordt nl. eerst ge- naar Olympische spelen in Tokio zandstraald om roest en de oude worden uitgezonden. Jager en hij verflaag te verwijderen, maar dit behoren nl. tot de drie équipes die op veroorzaakt een hels lawaai. 24, 25 en 26 maart zullen deelnemen 1 aan de in Monaco te houden vóór- Y Olympische wedstrijden. Het voetgangers- en rijverkeer was hierdoor laat op de avond en’s nachts In de gids „Bejaardentehuizen gestremd, daar de brug toen was op- Friesland”, uitgegeven door het pro- gehaald, ’s Avonds was dat dubbel vinciaal opbouworgaan Friesland, lastig voor de bewoners van de waarin alle bejaardentehuizen zijn ge- Woudvaartkade en de Woudstraten inventariseerd, lazen wij dat in het 1 die gewoonljjk gebruik maken van de St. Bonifaciushuis alhier geen bejaar- I brug over de Woudvaart. Omdat de- den meer worden opgenomen. Dit ze er uit ligt, moesten ze nu een nog jaar zullen nl. in de nieuwbouw 71 en veel groter omweg maken om thuis 11 tweepersoons-woonkamers gereed te komen. komen, I - - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1