voor Honderd pseudo- en één echte gewonde Diepduiken in de Middellandse Zee Meinte Walta sprak voor Jeugd en Muziek omslagen, reclameverpakkingen enz. Na de pauze kwam Walta uit de verf als een harde werker, een worstelaar met mate riaal, een zoeker. Steeds maar weer pro beren. Show is hem vreemd. Overgrote meerderheid Sneker winkeliers winkelsluiting op maandag IJLST W YM BRITS ER A DEEL en van Jaarfeest Jeugdverenigin gen te Oosthem Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Ook deze zomer weer Wipfeesten 119e jaargang no. 24 Maandag 23 maart 1964 Grootscheepse B.B.-oefening in Sneek: Twee brugwachters in het zilver Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT MAANDAGS en DON DERDAGS weer bijeen Politie zoekt getuigen van botsing Hoogend Matthaus-Passion in Sneek en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Spoedig verbetering in toestand weg van Hommerts naar Heeg? Geslaagd Goed verzorgde clubmatch K.C. Friesland Acht Bogaers-woningen in Rauwerd I Personenwagen botste in Oppenhuizen tegen bestelauto SNEEKER NIEUWSBLAD Heerlijk zweven van Films Wipfeesten gaan door Verlichting stad waren Het verplegend personeel van het St. Antonius Ziekenhuis kweet zich uitste kend van zijn taak. Evenals vorige jaren hield de Konink lijke Zeilvereniging „Sneek” vrijdag jl. voor haar leden een gezellige avond in de foyer van „Amicitia”, waarbij dit keer als spreker was uitgenodigd de heer J. Zerb uit Akkrutn, die een lezing hield over een in Nederland helaas praktisch niet te beoefenen watersport, het diepzee- duiken. De heer Zerb beperkte zich hier bij tot het sportduiken in de Middel landse zee, omdat spreker met zijn vrouw deze sport daar veel beoefenen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt Zoals voldoende bekend zal zün wordt deze week de uitvoering in Sneek op donderdagavond, en die te Bolsward, op Goede Vrijdagmiddag gehouden. Om te voorkomen dat vele stadgenoten en be zoekers uit onze naaste omgeving naar Bolsward trekken en de spreiding niet op de juiste wijze verloopt, zou het bestuur liet bizonder op prjjs stellen dat belang stellenden uit ons rayon zoveel mogelijk naar Sneek komen. De Bolswardér Martini-Kerk stroomt buiten ons, wel vol. Laten we dat ditmaal, ook van het gelijknamige Kerkgebouw in Sneek kunnen zeggen. Bovendien is de acoustiek in de Grote Kerk, alhier, eerlijk is eerlijk, beter dan die in Bolsward! J.N. Donderdag hield de NCVB afdeling Op penhuizen weer haar maandelijkse ver gadering. De presidente, mevrouw J. v. d. Wal-de Haas hield na de opening een Aan de hand van enkele prachtige kleurenfilms, die door het echtpaar Zerb zelf zijn opgenomen, werden de woorden van de heer Zerb geïllustreerd. Men kon o.m. zien hoe vele vissen uit de hand van mevrouw Zerb werden gevoerd en hoe de heer Zerb met een kleine octopus stoeide. Met behulp van een onderwater- schijnwerper toonde hij de veelzijdige en met veel kleuren gesierde flora in de eeuwige duistere onderzeese grotten. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter, de heer J. B. G. de Vries de heer en mevrouw Zerb voor hun bui tengewone bijdragen op deze avond en bood hjj de heer Zerb enkele kleuren films en mevrouw een doos bonbons aan. Daarna was er voor de vele aan wezigen nog gelegenheid te dansen op mu ziek van het duo Riphagen-Bok. De goede reputatie van de Bolswardér Oratorium-vereniging en het Sneeker Cantatekoor, waarborgen al bij voorbaat een geslaagde uitvoering van Bach’s „Matthaus-Passion”. Bovendien werken ook nu weer een keur van vocale en in strumentale solisten mede, terwijl het Frysk Orkest de begeleiding hoopt te verzorgen. De speciale bekoring van deze sport vindt de spreker het heerlijke zweven langs de onderzeese rotswanden en over de met rijke flora begroeide zeebodem. Steeds weer ontdek je nieuwe dingen, welke vaak de stille getuigen zijn van een ver verleden. De heer Zerb bedoelde hiermee de amphoren uit de Griekse en Romeinse tijd, stenen kruiken, schalen enz. In de pauze kregen de aanwezigen de gelegenheid zelf deze antieke stuk ken, die met andere „duikersbuit”, als koraal, sponsen, schelpen e.d. op een ta fel tentoongesteld waren, te bewonderen. Bü de bestuursmededelingen deelde de voorzitter mede dat de Wipfeesten ook dit jaar zullen worden gehouden. De orga nisatie zal echter ditmaal in handen zijn van de Horecabedrijven met zo mogelijk financiële en morele steun van het Actie comité. Daarentegen acht het bestuur de akties, welke elk jaar ter gelegen heid van St. Nicolaas worden gehouden overbodig. Het wil het geld dat andere jaren hiervoor werd uitgegeven, bestem men voor andere dingen. Wel gaat de intocht van St. Nicolaas door. Gevaren gadering met applaus werden onder streept. Bij de rondvraag vroegen enkele leden de aandacht van het bestuur voor het brommervraagstuk in de binnenstad en voor het parkeerprobleem. Hierna werd de geanimeerde en vlot verlopen vergadering gesloten. - De grootste lof verdient echter de staf van het St. Antoniusziekenhuis. De oe fening had voornamelijk het praktisch beoefenen van de samenwerking tussen de mensen van de B.B. en de medische en administratieve leiding van het St. Antoniusziekenhuis tot doel. Dit onder deel kan in ieder geval als volkomen ge slaagd worden beschouwd. Het zieken huis zorgde op een respect afdwingende wijze voor de behandeling van de onge veer dertig zwaar gewonden. Uiteraard is het goed functioneren van een zieken huis bij een ramp van grote omvang zeer belangrijk. Het gewondentransport liep niet altijd gesmeerd. Opvallend was ook dat vele B.B.-ers soms hun taak niet wisten, terwijl de directe commandant ,in zulke gevallen niet te vinden was. In de geheel bezette hal van het Gym nasium sprak zaterdagavond j.l. de be kende Friese schilder Meinte Walta voor een aandachtig luisterend jeugdig publiek over zijn werk. De avond werd ingeleid door een op treden van het JM orkest en het JM koor. Het was weer een genoegen zoveel jon gelui met geestdrift te horen en te zien musiceren. Het orkest heeft de vereren de uitnodiging gekregen om op de Regio nale Landdag in Gorredijk op 4 april a.s. te komen spelen. Op deze Landdag zullen honderden leden van JM uit de 4 noor delijke provincies tezamen komen om een demonstratie te geven van hun enthou siasme voor de muziek. De afd. Sneek zal met 50 leden acte de presence geven. De heer Walta illustreerde daarna zün betoog met rchitterende kleurendia’s van eigen werk. Voor Je pauze besprak hjj zijn monu mentale werk. Hieruit bleek o.a. zijn grote veelzijdigheid. Vooral troffen zijn geestige muurschilderingen in enkele schoollokalen. Zijn veelzijdigheid bleek verder uit ontwerpen voor affiches, boek- In samenwerking met de straatvereni- gingen wil men dit jaar bij verschillen de gebeurtenissen, zoals Sneekweek, St. Nicolaas en de Kerst, Sneek in die weken tot een feestelijk verlichte en versierde ’s woendags niet wordt stad maken. Het plan is om met het gebakken, welke regeling zij gaarne ge- geld dat andere jaren aan de acties rond St. Nicolaas ten koste wordt ge legd, een beginfonds te vórmen. Bestuurswijziging Aangezien de werkzaamheden verbon den aan het penningmeesterschap de heer D. v. d. Werf te zwaar worden, stelde het bestuur voor een bestuurswij ziging aan te brengen en dit werk bü dat van de secretaris te voegen. De voorzitter bracht de heer V. d. Werf dank voor het vele werk dat hü vanaf de oprichting van het Actiecomité had verricht, welke dankwoorden door de ver- De heer Zerb waarschuwde evenwel dat de duiksport, ondanks de perfectio nering van de uitrusting, toch niet ge heel zonder gevaar is. Hü noemde hier- bü de zgn. „Caissonziekte”. Onder het wateroppervlak kan het bloed, tengevol ge van de hoge druk meer stikstof ab sorberen. Wanneer nu door een te snelle stüging naar de oppervlakte de over druk plotseling wordt weggenomen, dan kan de stikstof niet snel genoeg door het bloed verwerkt worden, met als ge volg het ontstaan van stikstofbelletjes in het bloed, waarbü de kleine slagaderen verstopt raken. De gevolgen zijn dan ook minder prettig: verlamming, vergifti ging en zelfs de dood kunnen het gevolg zün. Twee brugwachters waren vrüdag jl. 25 jaar in dienst van de gemeente, t.w. de heren G. Fritsma en IJ. Remerü. De heer Remerü heeft altüd als brug wachter dienst gedaan. Eerst op de brug bü de Ged. Pol, daarna afwisselend op verschillende bruggen. Thans bedient hü de Van Harinxmabrug en de Oppenhui- zerbrug. De heer Fritsma was eerst enige tijd bü Gemeentewerken werkzaam en stap te in ’t laatst van ’41, begin ’42 over op de brug. De eerste jaren nu op de ene dan op de andere, maar sinds het ge reedkomen van de Oppenhuizerbrug is alleen deze zün domein. Beide jubilarissen hebben de dag in de familiekring doorgebracht en kregen thuis ook bezoek van de voorzitter en de secretaris der Personeelsvereniging „Samen Eén”, de heren De Boer, di recteur van Gemeentewerken en de heer F. Bijker, technisch ambtenaar bü deze dienst, die hun gelukwensen en een ca deau, alsmede bloemen voor hun echt genotes aanboden. gedeelte. De heer J. Idzenga van Edens hield een inleiding over „Het raadsel van de dood”. „Rondom de dood zün vele raadselen. Maar de mens die op we- tenschappelük en technisch gebied zoveel bereikt heeft is niet in staat het raadsel van de dood te onthullen. Christus heeft echter de dood overwonnen en éénmaal zullen wü op al onze vragen een ant woord krügen”, aldus spr. Door het slechte weer was de opkomst niet groot, Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Al meer dan een half jaar wordt thans gewerkt aan de vernieuwing van de weg Hommerts-Heeg. Over de gehele lengte zün thans grote bazaltstenen aan gebracht. Deze worden echter losgere den door de zware vrachtauto’s, die naar de beide melkfabrieken in Heeg rüden. Verder is de in de volksmond genoemde „Hegemer brug” vervangen door een duiker, terwül de oprit meer dan een meter afgegraven is. De vaart is dus hier afgesloten. Het is te hopen, dat nu de winter vertrokken is, begon- ne kan worden met het aanbrengen van een asfaltlaag. „Het moet eerst op zün slechtst, voordat, het beter wordt”, zo luidt de inhoud van een spreek’ fnirt. Dat is hier zéker toepasselük. Want als de weg straks klaar is, is het een van de mooiste van Wymbritseradeel. Scharnegoutum. Omdat de vliegtuigen niet konden meewerken was de tocht vrij nutteloos. Tussen IJsbrechtum en Scharnegoutum stonden belangstellenden te wachten op het bombardement, dat niet kwam... De enquête was een sukses, want in totaal waren 287 formulieren verzonden. Behalve de 162 voor de maandagslui- ting, spraken zich 23 leden uit voor slui ting op de woensdag en 19 voor de za terdag. Eén lid verklaarde zich voor slui ting op zaterdagmiddag, één voor slui ting op zaterdagmiddag na 5 uur en vier voor sluiting op zaterdagmiddag na 2 uur. Voor handhaving van de bestaande toestand (sluiting op maandagmorgen) waren 40 inzenders, 4 voor de bestaan de maandagmiddag en 5 wensten hele maal geen sluiting. Tien leden voelden veel voor een koopavond op donderdag, 80 voor een koopavond op vrüdag en 1 was voor een dergelijke avond op dins dag. Zes leden tenslotte waren tegen sluiting van hun zaak in de zomermaan den. Voordat de discussies begonnen, wees voorz. Binnema de aanwezigen eerst op de mogelükheden, welke er op ’t gebied van de winkelsluiting zün - duidelük- heidshalve waren deze ook nog op een bord aangegeven -, en op het feit dat een nieuwe regeling slechts geldt tot 1 maart 1965. Drie middenstandsbonden zijn namelük met het grootbedrijf en winkelpersoneel overeengekomen een regeling betreffende een vrüe dag etc. te treffen, die volgens het bestuur voor de kleine middenstanders zeer ongunstig is, omdat deze minder roulatiemogelijk- heden hebben dan het grootbedrijf. Het hoofdbedrijfsschap voor de detailhan del moet dit besluit echter nog bekrach tigen. Hierna konden de leden hun hart luch ten, waarbü bleek dat de belangen van de verschillende branches nogal uiteen liepen. De bakkers bü'v. verklaarden bij monde van de heer Bijlsma dat in hun branche Vele gasten De grootscheepse oefening werd door vele genodigden bügewoond. O.a. wa ren aanwezig Mr. H. P. Linthorst Homan Commissaris der Koningin, mr. G. F. W. Hartung, provinciaal adviseur van de B.B., vertegenwoordigers uit Den Haag, W. F. Disse, directeur St. Antoniuszie kenhuis, de burgemeesters van Hinde- loopen, Sloten, Gaasterland, Wymbrit seradeel, Workum, Lemsterland en Wonseradeel én de reportagedienst van de Vara. De reddingsploegen functioneerden goed, terwül de politie het verkeer in goede banen leidde. Door Zuidwesthoek De paraatheidsoefening begon ’s mid dags op het Martiniplein, waar de 20 B.B.-auto’s door de chauffeurs werden Overgenomen en naar de veemarkt ge reden. Toen volgde de uitgifte van het materiaal, waarna de wagens werden geladen. Óm half vier startte de colon ne. Via Bolsward en Nüland ging men naar IJsbrechtum en vervolgens naar Voor het op 28 februari gehouden exa men machineschrijven van de A.S.B. slaagden te Ijlst: A. Bloksma, A. Boom- sma, F. Bosma, G. Dükstra, Sj. Douma, I. Faber, W. Fabriek, R. Gaastra, H. Glashouwer, L. Holkema, A. de Jong, H. de Jong, A. Lourens en G. Raap, leer lingen van de Chr. ulo-school „Reho- both” en T. Greidanus, R. van Popta, A. Rüpma, C. van Scheltinga, G. Schoonhoven, H. Smit en P. de Vries, leerlingen van de ds. Lucas Fockenschool voor Chr. ulo-onderwijs. Zaterdag hield de kynologenclub Friesland een zeer goed verzorgde club- match in de Frieslandhal te Leeuwar den. Zes keurmeesters waren aanwezig om 170 rashonden te beoordelen. Tot de beste hond van de match werd gekozen de Engelse bulldog Shell’s Navarmy brigadier van de heer R. J. Feddema te Ferwerd. Bij de honden in de kampioensklasse werd de prachtige golden retriever reu kamp. Chieftain of Ulvin van mevrouw H. H. Huges-Smeding te Deinum eerste. De kringgroep „Frisiana” hield onder auspiciën van de V.D.H. eveneens een clubmatch. Hier waren honderd Duitse herders die door twee bevoegde keur meesters werden beoordeeld. Verschil lende leden van de K.C. Sneek en Om streken behaalden met hun honden zeer goede kwalificaties op beide club- matches. club en de Kleine meisjesclub kwamen beide nog met een leuk stukje. Leden van de M.V. en de J.V. voerden op voor- treffelüke wüze het toneelstukje „Früers op sicht” op, enige personen uit de zaal speelden het zeer vermakelüke spel „Op- sporing verzocht”, een dubbelkwartet meditatie over het voorgelezen bjjbel- zong enige mooie liederen en verder werd de avond gevuld met zang en muziek. Aan het einde bracht de heer Wiersma dank aan alle medeworkers(sters) en prees hü het werk van de vier Jeugd verenigingen wat in deze tüd nog een rük bezit is. De heer Landman dankte de verenigingen en sprak de wens uit dat hun werk vrucht moge dragen voor de gemeente. De leider sloot de mooie avond daarop met dankgebed. Het zat de organisatoren van de vrijdag gehouden paraatheidsoefening van de Bescherming Bevolking A-kring Friesland niet mee. Door de mist was het niet mogelük conventionele bombardementen door vliegtuigen te laten uitvoe ren. Enig vuurwerk moest ze vervangen. Daarbü kwam nog dat behalve de on geveer honderd pseudo-gewonden ook nog een „echte” gewonde moest worden geholpen. Het was de heer G. Keizer van het district Groningen van de N.S. die, toen hij een brandstapel van enige honderden spoorbiels begoten met gas olie en benzine in brand wilde steken, eensklaps omgeven was door vlammen. HÜ ging door met aansteken, maar moest zich later in het St. Antonius zieken huis laten behandelen. Met brandwonden in het gezicht en dik omzwachtelde handen aanvaardde de heer Keizer de terugreis. Ook een •14-jarige jongen, die een val maakte kon terstond door de Geneeskundige dienst worden geholpen. Voor de rest is de oefening, voor de vele toeschouwers door de dichte mist moei lijk te volgen door velen als een warboel gekwalificeerd. Die velen waren ech ter voor het grootste deel toeschouwers, want de genodigden, die de moeite na men om bijv, het gewondentransport van het N.S.-gewondennest, via de R.H.B.S. naar het St. Antoniusziekenhuis eens mee te maken hebben kunnen merken, dat in het schijnbaar onoverzichtelijke werk wel degelijk enige lijn zat al kan men moeilijk van volledig geslaagd spreken. Q De vier Herv. Jeugdverenigingen te Oosthem hielden in ’t Himsterhüs ge zamenlijk hun jaarfeest, waarop zij zelf een bont programma verzorgden. De zaal was flink bezet met leden, genodig den en afgevaardigden, toen de leider, ere voorzitter H. P. Wiersma te Sneek, de avond opende. Dhr. Woersma wees in zün openings woord op de vertwijfeling in deze tüd en de verwüdering tussen oud en jong. Maar toch is er een overbrugging, ook op ker- kelük gebied. Het is lang geen gemak- kelüke tüd voor de jongeren, maar jong en oud moeten samen de scheidsmuur afbreken, die er soms is. Spr. noemde het een geluk, dat er ook ouderen zün die belangstelling hebben voor de jeugd en haar willen steunen en sprak de wens uit dat het niet alleen een feestelijke, maar ook een leerzame avond zou worden. De heer Th. C. van Bekkum opende het programma met een inleiding over Hebr. 12 1-17, waarin gesproken wordt over „Opwekking tot trouw”, waarna de M.V. en de J.V. die gezamenlü’k ver gaderden ook de verslagen gezamenlük in de vorm van een samenspraak uit brachten. Er bleek uit, dat de verenigin- gen nog wel kunnen bestaan. De Jongens? 1NCVB Oppeilllllizeil KWflUl Een ton voor verbetering van we gen en rioleringen De Raad van Rauwerderhem nam vo rige week enige belangrijke besluiten.. Voor de verbetering van wegen en riole ringen werd ongeveer honderdduizend gulden beschikbaa "gesteld. Het dek van de weg door de Lege Geaën, de Speersterweg bü Speers, de Dilleweg, de Slotsdü’k en de Hoge Dijk je Rauwerd, de Learewei en de Ab- bingawiersterweg te Irnsum zullen wor den verbeterd en van een slü'tlaag wor den voorzien. In Sijbrandaburen, Deer- sum en Irnsum zal een gedeelte van de rioleringen worden vernieuwd of uitge breid. Aan de firma Damsma te Irnsum zal bouwterrein aan de Sélanswei te Rau werd worden verkocht voor de bouw van acht zgn. ,,Bogaers”woningen (be neden de 14.000,-). Ze zijn allen al ver kocht, en er zijn nog meer gegadigden. Aan Ged. Staten zal worden medege deeld, dat de Raad het in meerderheid eens is met het standpunt van Utingera- deel dat de nieuwe P.E.B.-centrale niet in midden-Friesland gebouwd moet wor den. De Raad ging accoord met het voor stel van B. en W. met ingang van 1 jan. 1965 de heffing op privaattonnen be langrijk te verhogen. Deze verhoging is noodzakelijk en gerechtvaardigd daar de kosten voor verwisseling van de tonnen enige malen de huidige heffing van 7,50 bedragen, terwijl het aanbrengen van closets, waarvoor men subsidie van de gemeente kan krügen, en daarmee ver mindering van het aantal privaattonnen er door kan worden bevorderd. Overwo gen wordt daarom de heffing niet op te leggen aan de huurders van de wonin gen, maar- aan de eigenaren. De verordening op de hondenbelas ting zal worden gewijzigd. de heren E. Dijkstra en J. van Loon, werd de penningmeester verleend. In de werden gekozen en J. de Groot. Vrydagmorgen omstreeks zeven uur vond op het kruispunt Hoogend-Kleine Palen alhier een botsing plaats tussen een met zand geladen vrachtauto van de fa. De Ruiter uit Leeuwarden en een Volkswagenbusje, waarin vijf Ambonezen uit het kamp „Wyldemerk” zaten, die naar de fabriek van Van der Heem werden vervoerd. Snert Nadat de Logistieke Dienst het mate riële welzün van de B.B.-ers had ver zorgd werd een gezamenlüke warme (snert)maaltüd genuttigd. Om kwart voor zeven kwam dan het grote moment: luchtalarm. De mist verhinderde weer het deelnemen van de vliegtuigen, maar de chaos was er niet minder om. Onge veer honderd meter van het station wer den enige grote vuren gestookt, die de brandweer en vier rüks-bluseenheden aan het werk zetten. Een oude wagon, door de Spoorwegen blükbaar afgeschre ven was volgestopt met zo’n honderd jongelui, die voor een beloning van twee gulden graag voor „slachtoffer” wilden spelen. Met snübranders gingen red dingsploegen de wagon te lüf, waarna kermende gewonden met brancards naar het gewondennest werden gebracht. Een en ander bracht veel spektakel teweeg, dat door enkele honderden toeschou wers met enthousiasme werd gevolgd. Het ziekenhuis kreeg zo’n dertig zwaar gewonden te behandelen, die allemaal in „operatie-kamers” werden onderge bracht. De overige 70 gewonden brach ten het niet verder dan de R.H.B.S., waar ze met grote B.B.-auto’s heen werden gebracht. Om ongeveer half tien ’s avonds was de rust om en nabij het station teruggekeerd en konden de rei nigers ongestoord huns weegs gaan. In hotel Bonnema zaten toen al enkele ,,na- kaarters”. In „Ons Gebouw” werd de oefening nog eens duchtig besproken. De B.B.-ers, die niet met een eigen vervoermiddel waren gekomen zaten toen echter al in de trein om het hunne ervan te zeggen. De vrachtwagen, die van de Singel kwam slipte, kwam op de linker weg helft terecht en botste frontaal tegen het busje. Ale vüf inzittenden daarvan wer den gewond. Drie, die achterin zaten kon den dezelfde dag nog naar huis terug keren. De chauffeur en de naast hem zit tende passagier werden met been- en borstwonden naar het St. Antonius Zie kenhuis vervoerd. Naar aanleiding van deze botsing ver zoekt de inspecteur-korpschef der ge meentepolitie te Sneek eventuele getuigen zich telefonisch onder nummer 05150-3000 te willen melden. Met name de bestuur der van een personenauto, die op het mo ment van de botsing voor de stopstreep op het Hoogend-noordzüde stond wordt verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen. Hü probeert b.v. emoties van de men sen vast te leggen in enkele lünen. Een schilderü van een vrouw, die een Jobstij ding ontving, was zeer treffend. Enkele motieven keren steeds weer terug b.v. het uitbeelden van eb en vloed, het Friese landschap, Friese mensen, het geslotene van een dorp, eng gegroepeerd om een kerk, koeien. Walta toonde zich een meester in het gebruik van de kleur. Een modern schil der, ja, maar dan geen knoeier die met verfpistolen op doeken schiet. Een schil der, die zich niet via de publiciteits media naar voren wil worstelen. Niet alle doeken konden ons op het eer ste gezicht bekoren, maar vele zouden wü toch in onze kamer willen hebben. Wü danken de organisatoren voor deze avond. In Sneek wordt veel te weinig be langstelling gekweekt voor de schilder kunst. Jeugd en Muziek heeft een begin gemaakt. Wie volgt? Rest nog te vermelden, dat in de pauze een kleine expositie in de gangen van de school druk werd bezocht. B. De heer Zerb gaf eerst een kort histo risch overzicht hoe het eigenlüke sport duiken is ontstaan. Aanvankelük werd slechts gedoken naar parels en andere voorwerpen van waarde, welke voor een goede prijs van de hand werden gedaan. Blijkbaar geimponeerd door de onderzee se natuur, trachtte men apparaten uit te vinden waarmee men langer onder water kon blijven. Dit verlangen resulteerde in de duikerklok. Het bezwaarlüke van dit apparaat was echter, dat het te moeilük verplaatsbaar was en men aldus niet ge noeg gegevens over de pracht en praal van de zeebodem kon verkrijgen, want ook wetenschappelijk was men in de ge heimzinnige diepte geïnteresseerd. Een verder technisch speuren leidde vlak voor de Tweede Wereldoorlog tot het in gebruik nemen van het kikvorspak. Dit bleek echter niet afdoende, want aldus de heer Zerb, er zün in die tüd meer duikers het slachtoffer geworden van een defecte uitrusting, dan dat er duikers tengevolge van de oorlog uitge schakeld werden. Uit de perfectionering van de duikeruitrusting, welke voor oor logshandelingen werd gebruikt is tenslot te door de Fransman Cousteau een sys teem uitgevonden, waarop ook de mo dernste duikeruitrusting is gebaseerd, namelük het open-circulatiesysteem. In dit geval ademt de duiker gecompri meerde lucht vanuit luchtflessen, die via een reduceerventiel een bepaalde hoeveel heid lucht per minuut doorlaat. Nu men in staat was lang onder water te blijven en ongeremd van de wonderen van de zeebodem kon genieten, is men het duiken als een echte sport gaan zien en werd het meer en meer op een toeristische leest geschoeid. Dit heeft weer geleid tot de oprichting van duikerscholen, ook in Ne derland. Zondagavond omstreeks half zeven vond in Oppenhuizen nabü ryksweg 43 een botsing plaats tussen een personen auto uit Heerenvecn en een bestelwagen uit Oppenhuizen. Persoonlüke ongeluk ken deden zich niet voor. Wel waren beide auto’s licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde, toen mevrouw A. BIoemhof-Klaver en haar echtgenoot uit Heerenveen uit de richting Oppenhui zen kwamen om de rijksweg op te gaan. Ze kwamen in botsing met de heer H. Schraa uit Uitwellingerga, die in zün be stelauto van de rijksweg afkwam. De personenwagen belandde na de botsing in een sloot. De heer Schraa heeft de bei de inzittenden,’die met de schrik vrij kwamen uit de wagen gehaald. De perso nenauto werd door de trekker van de heer F. Doting uit de sloot getrokken. Het ongeluk is vermoedelü'k te wüten aan het feit, dat mevrouw Bloemhof, die de wagen bestuurde, te laat de zü'weg opmerkte en daardoor te snel reed. handhaafd zagen. Uit andere branches kwamen weer andere wensen naar vo ren. Ook werd de vrees geuit dat de naam van Sneek als verzorgingscen trum voor de Zuidwesthoek bü volledige sluiting op maandag geschaad zou wor den, omdat de mensen die gewend zün in de Waterpoortstad hun inkopen te doen, straks naar andere plaatsen gaan. De voorzitter deelde die vrees niet, om dat ook in andere plaatsen aan een re geling wordt gewerkt. Drachten is reeds voorgegaan en daar is het aantal deel nemende winkeliers in korte tüd geste gen van zestig tot tachtig procent. Met de wensen van de verschillende bran ches, ook ten aanzien van de zomer maanden, kan bij het komende overleg dat met de. Vereniging van Zakenlieden zal worden gevoerd, rekening worden gehouden. Bü handopsteken verklaarde het overgrote deel der leden zich daar na voor de maandagsluiting. De gewone agendapunten waren tevo ren vlot afgewerkt. Secretaris P. Post- ma constateerde in zün jaarverslag dat het Actie Comité ook in het vorige jaar niet stil heeft gezeten. Verschillende evenementen werden georganiseerd, waarvan enkele in samenwerking met andere verenigingen. Ook penningmees ter D. V. d. Werf kon een tevreden ge luid laten horen, want begonnen met een schuld van 1353.16 kon het verenigings- Het was aan het bezoek aan de algemene ledenvergadering van het Ac tiecomité Sneek, welke vrijdagavond in hotel Hanenburg is gehouden, te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Doorgaans komen er maar weinig leden op deze vergadering en nu was de bovenzaal bijna te klein om alle bezoekers te herbergen. Dat was er dan ook, want punt ne gen van de agenda betrof de enquête welke het bestuur had ingesteld in zake de openstelling der winkelzaken. Het resultaat van de enquete was, dat het overgrote deel der inzenders, nl. 162 van de 278, zich uitsprak voor ’t sluiten der zaken op maandag. jaar 1963-1964 worden afgesloten met een saldo van 1159.40. Aan de Vereniging Sneker Zakenlieden moet echter nog een bedrag van 450,- aan contributies wor den betaald. Met inbegrip van een saldo kas en bank van 373.94 bedroegen de totale ontvangsten 15.616.34. De Wip feesten maakten de kas 7.622.74 lich ter, maar tegenover deze post stonden aan de debetkant een büdrage 1.380,- van de Horeca, een pachtsom van 3500,- van het Lunapark, bü'dra- gen Bedrijven 3.160,- en reclame op het podium 1700,-. De feesten konden dus wel uit. Op voorstel bestaande uit tm t T décharge nieuwe kascommissie de heren E. Dijkstra

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1