„EERLIJK VOOR GOD” „Canadees” meisje uit Roosendaal in Sneek gearresteerd l'l IJLST WYM BRITS ER A DEEL 1 J en van in „De Blokhut" weer in gebruik genomen Padvinderij in Sneek lijkt de crisis te boven te komen door Speurder MEDEDELING Oud-dirigent S. Hoekstra overleden DINSDAG 31 MAART Kapelaan Becker gaat naar Duitsland Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Veel belangstelling voor bizondere dienst in baptistenkerk Engels sprekende jongelui colporteerden met Engelse bladen: Zijn enkele duizenden mensen, onder wie burgemeesters en officieren van Justitie opgelicht? MW lillik 'S DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sneker scholier wint reis Kerknieuws irgang no. Voor beroep bedankt Advei’tenties voor dit nummer kan men dinsdag uiterlijk tot 11 uur opgeven aan ons kantoor Ged, Pol 6 of per telefoon 3005. Uitgevers Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Extra trein op Goede Vrijdag In verband met de Pasen wordt het nummer van maandag 30 maart a.s. verschoven naar Ds. P. Siemelink 55 jaar predikant Hei Sneeker Nieuwsblad is een Bram Feenstra bedankte als dirigent „Hald Moed” gecombineerde urtgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Donderdag 26 maart 1964 Universitaire examens naar Zwarte Woud Sympathiek initiatief van Leerlingen Huishoudschool Benoemd - J -f' ’’SNEEKER NIEUWSBLAD A' 1 i Patrouilleren In Sneek Slo- Talloze klachten doofde J.N. Voet tussen de deur ergerlijke baldadigheid naam Ged. Pol, weerstand georgam- Toen Xander en Thyske Wadman 4 Ds. J. W. v. d. Heide. Ned. Herv. aan de van de eend, op de Ze zagen het allebei i de I Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. van Justitie voelen zich nu opgelicht, al dus tenslotte Het Vrije Volk. Goede Vrijdag is er een extra dienst van de N.S. van Sneek op Leeuwarden. De trein vertrekt om 9.49 uur uit Sneek en komt om 10.06 uur in L’warden aan. Zaterdag 28 maart a.s. zal het vijfen vijftig jaar geleden zijn, dat ds. P. Sie melink te Haren bij Groningen werd be vestigd als predikant in de Nederl. Her vormde Kerk. Hij werd op 17 oktober 1884 in Groningen geboren waar hij ook het gymnasium bezocht en aan de r.universiteit studeerde. Zijn eerste ge meente was Hoogeloon en Eersel in de classis Eindhoven en daarna diende hij o.a. van 1917 tot 1923 de Herv. gemeente Gaastmeer en Nijhuizum. Zijn zesde en laatste gemeente was Dorkwerd (en Wierum) in de classis Groningen. Na zijn emeritaat woonde hij in Groningen, daarna verhuisde hij naar Haren. Ze bezocht verschillende Snekers, won abonnees en was vrij brutaal. Het grap pige van de zaak was dat ze haar „slachtoffers” Engels liet spreken, ter wijl ze uitstekend Nederlands verstond en de niet voor haar oren bestemde on derlinge conversatie uitstekend kon vol- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schar- negoutum en Loënga ds. J. J. Njjenhuis te Buren (Gld.). De akela, mevrouw Meester doet Ruurd de halsdoek om, terwijl Harry en «Gert-Jan toekijken. Sytze Hoekstra, tot voor enige jaren nog dirigent van zangverenigingen, is vorige week, ten huize van zijn zoon, te Appingedam, overleden. Hij bereikte de leeftijd van 83 jaar. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Bram Feenstra uit IJlst moeten bedanken als dirigent van de Chr. Mu ziekvereniging „Haid Moed” te Oosthem. In zyn plaats is benoemd de heer De Jong van Wirdum. De Friese politie heeft zich, zodra be kend werd dat de jongelieden ook in Friesland en met name in Sneek en Leeuwarden, waar zij in hotel De Pauw logeerden, actief waren, een aantal re chercheurs op pad gestuurd om pols hoogte te nemen. Ook bestaat het ver moeden dat er verschillende acties zijn. De vermoede zwendel bestaat waar schijnlijk uit verschillende onderdelen. Nadat het thans gearresteerde meisje en een jongeman, die zei uit Hongarije af komstig te zijn, enkele dagen in Sneek hadden geopereerd en een aantal abon nees hadden gewonnen, werd de poli tic gealarmeerd door mensen, die deze zaak niet vertrouwden. Meerdere Sne kers hadden toen al 23,- of 25,- be- 'taald. Ook in Leeuwarden werd op de colporteurs gelet, terwijl verder de po litieposten in Friesland werden ingelicht. Het gearresteerde meisje was vooral ac tief in Sneek. SNEEKER NIEUWSBLAD Het is niet zo, dat God in de mens is, maar: de mens is in God. Op deze wij ze sprak ook Paulus tegenover de Athe- ners over de God die hij diende: In Hem zijn wjj en bewegen wij... De God van wie de bijbel getuigt is de God van dichtbij. Het is gemakke lijker te geloven in een god-veraf dan in de God van nabij. Jezus Christus is de gestalte van deze God van nabij. Met klem betoogde de spreker, dat geen mens ooit van God verlaten is ge weest: Hij Is nabij allen die Hem aan aanroepen. In beeldende vorm wees ds Van Dam erop, dat Jezus Christus aan het kruis van God verlaten is geweest „omdat God toen beide handen nodig had om deze wereld vast te houden...”. Wie Jezus ziet aanschouwt de Vader. Dat is het Godsbeeld: de God van na bij, de God die mensen de hand geeft om ze vast te houden. Het christelijk mannenkoor EDOZA, onder leiding van zijn dirigent de heer P. van Netten verleende aan deze dienst op zeer gewaardeerde wijze medewer- Het kooi' ,,De Lofstem” te Woudsend, waar Hoekstra jarenlang gewoond en gewerkt heeft, stond bijna veertig jaar onder zijn leiding. Bjj het vijftigjarig bestaan van dit koor werd hij onder scheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. Tot zijn tachtigste jaar dirigeerde hij nog! Vele muziekcorpsen en zangvereni gingen stonden jarenlang onder zijn lei ding. Zo is hij dirigent geweest van de ko ren te Oudega-W., Idskenhuizen, St. Ni- colaasga, Slotén, Wyckel, Balk, Harich. Hommerts, Nijland, Heeg, IJsbrechtum, Scharnegoutum, Nijega (H.O.) en Lang weer. De muziekverenigingen welke hij alszodanig diende, waren die uit Fer- woude, St. Nicolaasga, Oudega (H.O.). Hommerts, Sondel, Oppenhuizen. ten, Idskenhuizen, Óudega-W., Balk, He- melum en Sneek (Harmonie). Verder was Hoekstra ruim 35 jaar be stuurslid van de bond van Chr.. Zang verenigingen in Friesland. In zjjn gezond lichaam doofde de geest geleidelijk uit. Zijn werkzaam le ven nam een einde. De begrafenis heeft gisteren plaats gevonden te Woudsend nadat vooraf een rouwdienst gehouden was in de Ned. Herv. Kerk, die door zeer velen werd bijgewoond. Hij ruste in vrede. De gemeente heeft het dus goed voor met de Noorderhoek-jeugd, maar daarom is het ontzettend jam mer, dat deze zó vernielzuchtig is, dat er prikkeldraad om de terrein- tjes geslagen moest worden om te voorkomen dat ze de boel vernielen, ^isch vol. Alleen met veel i - zoals ze ook met de houten keten meten is hier of daar misschien nog bij het werk hebben gedaan. Hiervan een plaatsje. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad gen. Ze was daardoor goed op de hoogte met de gevoelens van haar cliënten. Sommige mensen hebben haar ook weg gestuurd met de boodschap, dat ze de zaak niet vertrouwden. In Sneek zijn circa zes of zeven abonnees gewonnen. De Friese politie heeft ook ontdekt dat op het betalingsbewijs een gironum mer uit Den Haag stond. Vandaar uit stuurde men het geld door naar de Scan dinavian Literary Guild Bank in Kopen hagen. Nadat dinsdag door de gehele stad rechercheurs hadden gepatrouilleerd is het meisje gearresteerd. Na verhoord te zijn heeft ze haar ware identiteit bekend gemaakt. Gebleken is ook, dat zij die zich als abonné opgaven soms 45 tot 135 dagen moesten wachten voor ze het eerste nummer van het blad ontvingen. Voorts betaalde men een gedeelte van de 48 gulden contant, terwijl de rest bin nen veertien dagen gegireerd moest worden. Velen die achterdocht kregen, betaalden deze laatste termijn niet. Ze kregen dan ook het tijdschrift niet. Men zou een procedure kunnen aanspannen om het betaalde geld terug te krijgen, maar een en ander zou méér geld kos ten dan het reeds betaalde bedrag, voor al ook omdat het hier tegen een bui tenlandse bank gaat. Door het accurate optreden van de politie is waarschijnlijk voorkomen, dat er nog meer „slachtof fers” zjjn gemaakt, hoewel niet gega randeerd kan worden dat enige vasthou dende jongelieden niet zullen doorgaan met hun werk. Een paar weken geleden organiseerden de leerlingen van de Huishoudschool een feestavond. De opbrengst was geheel be doeld voor de wederopbouw van Skopje. Niettegenstaande het weinige publiek (er was nagenoeg geen ruchtbaarheid aan gegeven) was de opbrengst verheu gend, nl. 531,-. De leerlingen zijn dank- smiten Bólle”. Gaaf Fries dat wij toe, maar wel wat lang vindt U niet?. Benoemd tot assistent-directeur de Zuivelfabriek te Slagharen(O) heer W. Walsweer te Assen, afkomstig van Woudsend. met hdt maken van voor de kinderen uit de W. Tjaar- dastr. en omgeving Het wordt wat bij zonders. De cirkel vormige omheining wordt vervaardigd van oude Het gebruik van de Engelse taal was een van de opdrachten aan de colpor teurs, die verder het „systeem van de voet tussen de deur” moesten toepas sen, aldus Het Vrije Volk. De jongelui, bijzonder rad van tong, beperkten hun werkterrein vrijwel steeds tot de „dure” buurten. Daar vertellen zij in het En gels (sommige Nederlandse ex-mulo- leerlingen vielen - ook in Sneek - wel eens uit hun rol) dat zij studenten waren en om het volgend jaar weer aan de col leges te kunnen deelnemen met de bla den colporteerden, waarvan zij een hele tig sollicitanten ook helemaal met prikkeldraad afge- worden benoemd. zet. Nóg erger is evenwel, dat dit alles vla!' bij de woningen gebeuren kon. De bewoners zitten er met de neus bovenop maar traden toch niet tegen deze op- - j baar weinig waardering voor wat de Seen weerstand (meer?) - - - - - ”!“Ji T-~-Jstukken wjj er althans nooit over gekregen. Maar een notaris in een onzer Friese dorpen kan er zich blijkbaar niet mee verenigen. Als die ons schrijft, In de voormalige Zorperrakbuurten z®^ bjj st®®' ast ®P het adres „Ticht- zjjn al heel wat oude woningen af- ^aa^ Fries dat geven gebroken. Waar eens woningen j stonden bevindt zich nu een grote le- ge ruimte. Maar de nog resterende bewoners en blijkbaar ook mensen uit de omgeving schijnen dit nu als een asbelt te beschouwen. Allerlei oude rommel wordt er neer gesme- dinsdagmorgen naar school gingen^ ten. Een onfrisse en onhygiënische stonden ze na vijf minuten weer op’ toestand, waaraan zo spoedig moge- de stoep. Ze hadden een eende-ei ge- lijk een einde moet worden gemaakt, vonden, vers 4 Dan zouden tevens de oude „hüs- Zwette-oever. Fa.. I„i kes” opgeruimd kunnen worden die het eerst! Kan je gebeuren in nog schots en scheef langs het Zo- Eendenstad Sneek. Dat het onderwerp .Eerlijk voor God’, de vraag naar de godsvoorstelling in de tijd van ruimte-onderzoek en ruimte vaart - door de engelse bisschep Robin son in zijn geruchtmakentl boekje Ho nest to God opnieuw aan de orde ge steld - veie mensen bezig houdt mocht blijken uit het grote aantal aanwezigen dat zondag j.l. de bizondere dienst in de baptistenkerk alhier bjjwoonde. Theo van der Ploeg (12) uit Sneek, leerling van de Kath. jongensschool heeft met een tekenwedstrijd een drie daagse reis naar het Zwarte Woud ge wonnen. De wedstrijd werd - seerd door het Natuurkundig Museum. De reis zal in de Paasvakantie worden gemaakt. In het afgelopen half jaar hebben Engels sprekende en bijzonder rad van tong zijnde jongelieden ons land afgestroopt op zoek naar abonnees voor. Engelse tijd schriften, in het bijzonder voor het maandblad „Town and Country” (Stad en land). Duizenden Nederlanders hebben aan de spraakzame colporteurs een be drag van 48,- betaald om een jaar lang een Engelstalig blad toegestuurd te krjjgen. Daarna hebben zij lange tijd niets gehoord. Een aantal van hen kreeg omstreeks Kerstmis het eerste nummer toegestuurd en hoorde daarna niets meer. Anderen hebben nooit een blad ontvangen. Het is best mogelijk dat er nog steeds jongelieden op pad zijn door ons land, aldus meldde zaterdag „Het Vrije Volk”. Thans is het de Friese politie gebleken, dat in de afgelopen weken deze jonge mensen ook hier gecolporteerd hebben. Een tiental mensen in Sneek en Leeuwarden schijnt reeds „slachtoffer” te zijn geworden. In verband met deze affaire is dinsdagmiddag in Sneek gearresteerd de 18-jarige colportrice M.R.H. uit Roosendaal, die zich uitgaf voor een Canadese studente. De politie kan wei nig tegen deze zaak uitrichten. Strafrechterlijk kan men niet optre den, civielrechtelijk is er wel een klei ne mogelijkheid. Het 18-jarige meisje uit Roosendaal is gearresteerd op grond van het feit, dat zjj zich uitgaf voor Ca nadese. Zij sprak ook Engels, hoewel ze als Nederlandse uitstekend haar ei gen taai kon spreken. Twee mannelijke colporteurs, die ook in Sneek hebben gewerkt waren woens dag in het Paleis van Justitie te Leeu warden, waar het meisje voor de Offi cier van Justitie is geleid. De jonge mannen verklaarden haar „niet in de steek te willen laten”. Bjj de afdeling zwendel van de Am sterdamse recherche regende het de laatste tijd klachten van mensen, die zich opgelicht voelden, aldus meldde „Het Vrije Volk” zaterdag. Daar kon men er echter niets tegen doen. Het blad heeft echter ontdekt dat achter de vreemde zaak een zekere meneer Ro bert G. Gould zit, die blijkens de betaal- bewijsjes, welke sommige colporteurs achtèrlieten, bureau houdt in Amster dam, Singel 502. Het is een particulier pand, waarin kamers worden verhuurd. Mr. Gould heeft daar inderdaad een ka mer, hoewel hij er nooit woont. Zijn post wordt naar Engeland doorgestuurd. Hij heeft ook een woning in Amstelveen, waar hij echter evenmin verblijft. De meeste klachten dateren van augustus en september van verleden jaar. In die tijd verschenen ook in het Engels ge snelde advertenties in Nederlandse bla den, waarin jongens werden gevraagd, die een goed loon wilden verdienen met het colporteren van genoemd blad. Naast de Nederlandse colporteurs wa ren er echter ook uit andere Engelsta lige landen. lijst bjj zich hadden, maar geen enkel proefnummer. De directies van deze bla den kenden aan hen een aantal punten toe voor elk abonnement dat zij maak ten. Velen hebben daarna de hand over het hart gestreken en 48 gulden over handigd aan de zeer dankbare studen ten, die alsmaar bang waren dat ze niet voor de voorgeschreven termijn het aantal punten voor een studiebeurs bij een zouden hebben. Vele Nederlanders, onder wie burgemeesters en Officieren Kapelaan Becker gaat Sneek per 1 april verlaten. Hij gaat naar het bisdom Essen in Duitsland, waar hij enkele maanden de problematiek in het Ruhr- gebied gaat bediuderen. Daarna krijgt hij een speciale 'bestemming. In oktober 1963 is kapelaan Becker in Sneek geko men. Hij was speciaal belast met het jeugdwerk. Als zodanig heeft hij in de parochie Sneek uitstekend werk verricht. De (enige) brievenbus op het Ei land is naar de overzijde van de Valkstraat verplaatst. De bewoners van deze stadswijk behoeven nu de Ijverige mannen van de G.S.W.re- soms zeer drukke rijweg niet meer geling y zijn momenteel druk bezig over te steken als ze een brief of een zandbak i.d. willen posten. Dat is een verbe- tering, maar met een openbare tele- fooncel en enige 1 postzegelautoma- In de Brouwerssteeg liggen tal van -I grote gaten in de bestrating. De lie- J ve jeugd zal de stenen wel op het ijs van het Kleinzand hebben gegooid. J Het is wel geen drukke straat, maar toch lopen er nog al eens mensen i door deze steeg van de Oosterdjjk naar het Kleinzand of omgekeerd. j Dat is nu ’s avonds niet zonder (struikel) gevaar. De werkzaamheden voor de nieuwe merrak staan, hoewel de meeste wo- brug over de Zwette tussen de Ber- ningen daar al onbewoond en tot X kenlaan en de Goeman Borgesius- ruines vervallen zijn, laan schieten al op. Aan de kant van de Goeman Borgesiuslaan zjjn de lange betonpalen voor de onderhouw al ingeheid. Voor de stadgenoten die gehandicapt waren door het tijdelijk uit- 5 vallen van de Woudvaartsbrug en daarom een lange omweg moes- ten maken over de Van Harinxmabrug en verschillende malen zelfs een nog langere over de electrische brug bij de Oppenhuizerweg, is het leed nu geleden. De gemeent e heeft nl. ’n drijvende hulpbrug over de Woudvaart gelegd, waarv oor gebruik is gemaakt van de pont die geruime tijd ongebruikt bij de Waterpoort heeft gelegen. Maar zoals het verkeersbord aangeeft, mag men er alleen over lopen wat voor de meesten beteke nt: fiets aan de hand. Wij mogen wel veronderstellen dat „owaar ook onze Zó gezien hebben de ouders blijk- krant gevestigd is, by de Snekers ”..1= weerstand (meer?) onder- gemeente in het belang van hün kin- vindt. Ingezonden stukken hebben deren doet. De 85 boxen in de schiphuizen in de nieuwe Jachthaven zijn prak- j’ 1 passen en oPlm. driehonderd bo- hebben ze eerst de ruiten ingeslagen i®n hebben hier nu onderdak en toch en daarna de roeden uit de raamope- zÜn ®r n°g heel wat aanvragen. ningen gerukt. Ook hebben ze er ce- vooral voor schepen van buiten. ment en andere materialen uitge- Volgende week dinsdag zal uit vijf- sleept. Daarom zijn deze keten nu tig sollicitanten een havenmeester Aan de Rijks Universiteit te Groningen zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen Geneeskunde 2 B de heer W. M. Veene- ma en voor het kand. examen Wiskunde en Natuurwetenschappen Mej. W. H. Niermeijer beiden alhier. Zoals men weet verkeert de padvin derij in Sneek op het ogenblik min of meer in een crisistoestand, enerzijds door gebrek aan leiders, maar toch ook omdat het spel van het verkennen niet meer zo’n grote aantrekkingskracht op de jeugd schijnt te hebben. Bijna alle groepen in Sneek hebben dan ook te kampen met een ledentekort. Zo had de President Rooseveltgroep een welpengroep van nog maar zes jon geren. Woensdagmiddag zette men ech ter het nieuwe seizoen goed in, niet al leen doordat „De Blokhut” weer in ge bruik werd genomen, maar vooral door de installatie van een aantal nieuwe welpen. Overigens is het wel treurig dat ook deze winter weer een aantal mensen zich onrechtmatig toegang heeft verschaft tot de blokhut en daar allerlei verwoestingen heeft aangericht. De welpen zijn de jongste groep die men in de padvinderij kent: van 8 tot 11 jaar. Het doel dat een welp voor ogen moet houden is dat hij later een goed verkenner wordt. Zolang er dan ook ge noeg welpen zijn hoeft men niet te vre zen voor de padvinderij. Nadat de aspirantwelpen de padvin- derswet en -gelofte hadden opgezegd werden ze door hun akela geïnstalleerd. Deze deed hun tenslotte het wolvekop- insigne op, het internationale teken dat door welpen over de hele wereld wordt Ds J. van Dam, die in deze dienst voorging ging er in zijn toespraak van uit, dat het oude vertrouwde beeld van een God, die ergens boven deze we reld in de ruimte zetelt, vele mensen vooral jongeren niet meer kan aanspre ken. Ds. Van Dam betoogde, dat de God die door de filosofie wordt verondersteld of wiens bestaan door theologen bewe zen zou kunnen worden afgod is. De god die bestaan mag bij de gratie van men selijke religiositeit of logisch denken wordt terecht door het atheïsme ontkend. Door op deze wijze over God te spreken is God tot objekt gemaakt. God is niet in de ruimte, dë ruimte is in Hem. Ds ten zou PTT hun ’n j nog groter dienst J bewijzen. Als ’t nog i niet gebeurd is, steen, afkomstig van de afgebroken moet het bestuur van de vereniging j woningen in het Zomerrak en maakt „Het Eiland” dit maar eens aan- door de bonte kleuren van het met- vragen, selwerk een levendige indruk. Ver der wordt de bak uitgegraven en na het aanbrengen van een drainering en een puinlaag opgevuld met zand. Er zal dus nimmer water in blijven staan. Twee blokken verder komt net zo’n bak en voor het middelste zul- len speelwerktuigen, o.a. klimrekken worden geplaatst. theisme: God is in alles aanwezig, dat in onze tijd weer nieuwe kansen krijgt. heer G. de Jonge, organist van de bap- tistengemeente. De bijeenkomst werd door enige ou ders bijgewoond. dikant te Oudega-W. heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gemeente te Gramsbergen. hebben kunnen bijdragen. Een sympa thieke daadl i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1