Nieuwe R.K. kerk in Sneek Openbare kleuterschool „De Dotter” door de inspectrice geopend Jubileum - Zangersfeest „Morgenrood Lankhorst-familie vierde feest l van Vreugde in de Noorderhoek IJLST en Bisschop licht overgang kapelaan Becker toe Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Vijf zuivelfabrieken hervatten concentratie- besprekingen 1 119e jaargang no. 30 Maandag 13 april 1964 Suiker één cent duurder C. Heymans overleden J.N. Vakwedstrijden bakkers R. J. Sipkens 1 september met pensioen Belgische regering neemt krachtige maatregelen tegen artsen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Ijlst haalt donderdag haar nieuwe burgemeester in Huurcompensatie van 1.3 procent? Ons dagelijks brood Aannemers stellen zwarte lijst samen KVP-jongeren houden contactdag in Sneek L SNEEKER NIEUWSBLAD Stichting in gebouw de liefde Niet actueel meer I van in dir. ook zeer school Sijbrandaburen, Wieuwerd en Scharnegoutum Groep B: Suikerkoeken: 1. gebr. Ypma. Soeskra- kelingen: 3. gebr. Ypma. Suikerkoeken: 1. T. Hilverda, Heeg. Jodenkoeken: 1. T. Hilverda. Groep A: Friese reepkoek: 1. gebr. Ypma, Heeg. Nagemaakte Deventer reepkoek: 2. ge broeders Ypma. Streepkoek met suca- de: 2. O. de Boer, Sneek. De suiker is met ingang van vandaag één cent duurder geworden. De prijs voor de witte kristalsuiker zal hierdoor in het algemeen, tot 1.08 gulden per kilo stijgen, behoudens in een aantal win kels, waar tot dusver reeds een hogere prijs dan 1.07 gulden werd berekend. De minister van Economische Zaken heeft hiertoe besloten. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ge- die Eeu feestelijk vlaggende pastorie ver welkomde de bisschop van Groningen zaterdagavond, toen hij op officieel vi sitatie- en vormbezoek naar Sneek kwam. Nadat Deken C. J. Vredendaal en zijn kapelaans de Bisschop hadden ontvangen, was er in zalen Hanenburg een receptie voor de organisatiebesturen uit heel de parochie. Daarbij liet de bisschop zich voorlichten over de uit breiding van Sneek en de consequen ties, die deze uitbreiding zal hebben voor de voorziening in kerkgelegenheden voor de rooms-katholieken in de oude cen trumstad voor katholiek Friesland. De heer R. J. Sipkens alhier heeft met ingang van 1 september a..s. eervol ontslag aangevraagd uit zijn functie van Inspecteur bij het Lager onderwijs in de Inspectie Sneek. Hij heeft dan inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Sipkens kwam hier op 1 juni 1946 als opvolger van de heer Bieding. Daarvoor is hy in Leeuwarden hoofd van verschillende scholen geweest. Zeldzaam Mej. Wartena was dankbaar dat het haar vergund was de school te openen. Dat gebeurt tegenwoordig haast niet meer. De opening van een kleuterschool is daarom in deze tijd voor een inspec trice een bijzonder feest. En naar zy hoopt is dat hier ook het geval, ook voor de vele moeders en kinderen die van dit prachtige gebouw zullen profiteren. In de eerste plaats omdat de kleuters nu niet meer de gevaarlijke weg naar de binnenstad behoeven af te leggen en in de tweede plaats omdat het kleuteron derwijs een andere richting is ingesla gen. Vrijwel de gehele Lankhorst-familie was zaterdagavond in Amicitia op de jaarlijkse feestavond aanwezig, toen de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer De Rapper, de aanwezigen wel kom heette. In het bijzonder begroette hjj de directieleden de heren van der Sluis senior en junior, Dormaar en Van Oerle met hun echtgenotes, de afdelin gen Heerenveen, Lemmer en Sint Jaco bi Parochie, het gezelschap Tetman de Vries, het kwartet Harry Hartmans en het ere-lid Ringma met echtgenote. werd opgeluisterd langzamer- befaamde Friesland-kwartet, dat vóór de aanvang al voor een prettig wel- komstmuziekje had gezorgd. Een twee bladzijden beslaande extra editie van het Belgische staatsblad met daarin een koninklijk besluit voor de on dertekening waarvoor koning Boudewtfn zeer vroeg uit zijn bed was gehaald was zondagochtend de prompte reactie van de regering op de mislukking van haar overleg met de stakende artsen. ’s Nachts om vier uur bleek dat de onderhandelingen niet meer te redden waren en de regering nam de krachtig ste maatregelen, die haar ter beschik king stonden. Zo werd zondagochtend in alle vroegte o.a. afgekondigd dat alle ge neesheren die verbonden zijn aan open bare of particuliere ziekenhuizen door de regering werden gevorderd. Zjj moesten zich onmiddellljk naar de ziekenhuizen begeven. Ook alle dokters, die reserve- officier zijn werden opgeroepen. Al deze maatregelen gelden voor de artsen, die zich buitenlands bevinden en ,,met va kantie zijn”, aldus meldt het Algemeen Dagblad. In de vakwedstrjjden van de Fribava (Friese Bakkersvakschool), die vorige week in Leeuwarden zijn gehouden kwa men de deelnemers uit onze omgeving tot de volgende resultaten. Tegeltableau Tijdens de bezichtiging bood de heer W. S. Overzee, voorzitter van Volkson derwijs, namens deze afdeling het tegel tableau aan, dat in deze muur van de hal is gemetseld. BIJ vorige gelegenheden - by de opening van de andere kleuter scholen en de B.L.school - aldus de heer Overzee hebben wjj ook steeds blijk gegeven erg dankbaar te zjjn voor alle verbeteringen in het belang van het volksonderwijs. Deze dankbaarheid wil len wjj thans onderstrepen door dit ge schenk, dat geïnspireerd is op het kinder spel, dat naar ik hoop hier druk beoe fend zal worden. Gisteren is in Amstelveen op 96-jarige leeftijd overleden onze oud-stadgenoot C. Heymans, van 15 januari 1899 tot aan de tragedie tijdens de oorlog godsdienst onderwijzer en voorzanger bij de Jood se gfemeente alhier. Voor de heer Heymans, die een Bra bander van geboorte was, naar Sneek kwam, was hij al godsdienstonderwijzer geweest in Herwjjnen, Heusden, Zwart sluis en Waalwijk. Hjj en zijn vrouw voelden zich hier heel goed thuis en genoten de achting van vrjjwel de gehele bevolking, wat vooral tot uiting kwam, toen ze na de bevrjjding in hun (leeggeplunderde) wo ning in de Kloosterstraat terugkeerden. Het stoffelijk overschot van de heer Heymans wordt morgen 2 uur op de Israëlische begraafplaats alhier ter aarde besteld. Naar het stadhuis Na de bezichting begaf het gezelschap zich naar het Stadhuis, waar in de raad zaal verversingen werden aangeboden en druk gespeecht werd. De burgemeester verwelkomde hier in het bijzonder mej. Wartena die bereid werd gevonden de school te openen. Het kleuteronderwijs ligt haar nl. na aan het hart en dat er niet meer scholen komen is voor haar een nachtmerrie. Speciaal welkom geheten werden ook de .moeder” van het kleuteronderwijs in onze stad mej. Van Krujjssen, thans in spectrice in Groningen en de directeur van Gemeentewerken en zjjn staf. Dat de gemeente hierin bij de bouw van deze school heeft meegewerkt, is verheugend. Spr. maakte ook Gemeen tewerken en de aannemers een compli ment. Alles is af. Zij schetste daarna de niet gemakkelijke taak van een kleuter leidster met veertig kleuters en felici teerde tenslotte het gemeentebestuur met deze aanwinst. Het is wel altijd goed gegaan en heeft methodisch, didactisch en paedagogisch bezien, altijd voldaan aan de behoeften van de tijd, terwijl de leidsters voor een laag salaris zich steeds met hart en ziel aan de kleuters hebben gegeven, maar kleuters hebben enorm veel behoefte aan beweging. Vandaar dat de lokalen thans volgens de nieuwste ideeën veel ruimer moeten zijn dan voorheen. worden opgevangen, maar voor de kleuters is primair. Mej. Van Krujjssen sprak waarderend over de nieuwe waarmee ze de ouders en de' kleuters eveneens gelukwenste. Nadat de heer H.F. Ringnalda namens de aannemers naast hun gelukwensen de bloembak in de hal had aan geboden, dankte hjj voor het in hen ge stelde vertrouwen door het gemeentebe stuur en gemeentewerken en voor de prettige samenwerking van de aanne mers onderling. De burgemeester dankte hun weder kerig voor de ijver en de toewijding aan de school besteed, maar ook de da mes die hebben meegeholpen bjj het schoonmaken. Daarna droeg hjj de zorg voor de school in goed vertrouwen over aan mej. Doddema, die hopeljjk veel be vrediging in haar werk zal vinden. De installatie van de heer B. W. Caze- mier, de nieuwbenoemde burgemeester van IJlst, zal donderdag a.s. des middags 2 uur geschieden in de kleuterschool aan de Hendrik Huizengastraat. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bjj contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad heid. „Trauergesang” van Blummer, en Agnus Dei” van Hassler werden daar entegen beschaafd en zeer verzorgd weergegeven. ,,De Volksstem”, Harlingen,.dir. E. de Jong, wist vooral te overtuigen met de vlotte uitvoering van „Een nieuw lied van een meisje en een schipper” van Otto de Nobel en „Serenade van een lansknecht” van Lassus. Goede koor- klank. Beschaafd geheel. Jammer ech ter dat de bassen af en toe niet erg par- tjjvast waren! We willen graag aannemen dat „Voor waarts”, Bolsward, dir. L. Roorda Sr, het beter kan. Nu lukte het niet. Dit koor demonstreerde te nadrukkeljjk hoe het niet moet. Jammer. Daarom „Voor waarts” in de goede richting! Uitstekend kwam hierna „Mei-elkoar ien”, van Grouw, dir. H. Hoitsma, naar voren. Dit koor bracht een vjjftal liede ren op knappe wjjze ten gehore. Zó goed was voordracht, dictie en uitspraak, dat we bjj „Jurjen en Syts” bjjna zouden vergeten, wat een onbenullig liedje dit eigenlijk is! Ook de overige werkjes (van beter gehalte) werden met veel be grip weergegeven. Opvallend was hier bij de doorlopend fraaie en homogene koorklank. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid wil de looncompensatie voor de huurverhoging op 1 juni op 1.3. procent stellen met een minimum van twee gulden per week. De commissie is- hierover met de werkgevers en werknemers tot overeen stemming gekomen. Woensdag zal de Stichting van de Arbeid vergaderen. Er is nog geen antwoord gevonden op de vraag hoe de compensatie moet worden verwerkt. De werkgevers zien haar als een bjjslag, de werknemers willen haar doorberekend hebben in de lonen. Opvallend in de garderobe voor de kleinen is, dat de kleerhaken naar achtersteken, zodat de kleertjes ge heel vrij hangen en de kinderen er niet tegenop kunnen lopen. Elk kind heeft z’n eigen haak, kenbaar aan een aardig gekleurd plaatje aan de voorzij de. Langs de vloer is een lage radia tor van de verwarming aangebracht, zodat natte jasjes en manteltjes tij dens de schooltijd gedroogd worden. Achter de school ligt de betegelde speelplaats met een zandbak en een klimrek maar dit rek zal naar een naast de speelplaats gelegen grasveldje worden verplaatst, zodra het gras vol doende dicht is. Langs de kerkhofgracht en aan een der zijkanten is voor de veiligheid van de kleuters een afscheiding van sterk gaas aangebracht. Vele moeders in de Noorderhoek is vrijdagmorgen een pak van het hart ge vallen. Door de opening van de nieuwe openbare Kleuterschool „De Dotter” aan de Harmen Sytstrastraat door de Inspectrice mej. T. Wartena te Leeuwarden, behoeven hun kleuters niet meer naar het schooltje aan de Dr. Kuyperlaan of aan het Bolwerk en dus geen gevaarlijke plaatsen meer over te stellen. Daar om heerste er vrijdagmorgen vreugde in deze stadswijk. De kleuters, die het schooltje zullen bevolken, hadden de feestmuts en kleuri ge strikken op en vormden een erehaag,waardoor, nadat twee hunner de inspec trice een boeket Dotterbloemen hadden aangeboden en de sleutel overhandigd, een groot gezelschap naar binnen ging om de fraaie school te bezichtigen. Hier onder bevonden zich o.m. de burgemeester, de wethouders Fjjlstra en Ligthart, vele raadsleden, de gemeentesecretaris, de directeur van Gemeentewerken, mej. C. J. van Krujjssen, oud-hoofd van het schooltje aan de Oude Koemarkt, de leidsters van de drie andere openbare kleuterscholen en vertegenwoordigers van de Oudercommissie, en van de afdelingen van Volksonderwijs en de N.O.V. Allen waren vol lof, zowel over de praktische inrichting als over het meu bilair en het leer- en speelmateriaal. De school bevat twee ruime lokalen, welke door een deur met elkaar in ver binding staan, twee garderobes voor de kleuters en grenzende aan de ruime gang het sanitair, een bergkast voor schoonmaakartikelen, een ruimte voor de ketel der centrale verwarming met aardgas, een keukentje voor de leid sters, een kamer voor de hoofdleid ster mej. Doddema, welke tevens door de schoolarts gebruikt wordt, een berg plaats voor les- en speelmateriaal en een garderobe met sanitair voor het per soneel. De heer Rasterhoff vertelde hierna als een aardige bijzonderheid, dat de Plantsoendienst veel moeite heeft daan om aan de dotters te komen de Inspectrice werden aangeboden. Bij het Sneekermeer moest daarvoor een pol met bloemen in knop worden uitgegraven, welke daarna in de kas is geplaatst om de knoppen te doen uitlo pen. Spr. schetste daarna de moeilijkheid om in verband met het beperkte bouw volume aan een vergunning voor scho lenbouw te komen. Hjj noemde het daar om een verheugend feit dat voor deze school vergunning is verleend en sprak de hoop uit dat die voor de openbare lagere school, welke op dezelfde strook zal worden gebouwd, ook spoedig afkomt. De Coöperatieve zuivelfabrieken .-.ui. Sijbrandaburen, VVeidum, hebben de besprekingen over de mogelijkheden tot concentratie hervat. Zoals bekend stuitten deze enige tijd geleden af op on wil van enkele fabrieken. Met behulp van de Friese Zuivelbond, die de uitgangspunten van een studie aan de fabrieksbesturen ter hand heeft gesteld, schjjnt men weer een gemeen schappelijke basis voor een gesprek te hebben gekregen. Meerdere sprekers Verder werd het woord gevoerd door de heer G. Osinga, voorzitter van de oudercommissie, de schoolarts dokter W.J. Nieuwenhuis, de heer H. Boomsma namens de N.O.V. afdeling Sneek, en de heer W.S. Overzee. Dokter Nieuwenhuis trok een verge lijking tussen de oude en de nieuwe kleuterscholen, niet alleen wat de hy giëne, maar ook wat het onderwijs be treft en de wijze waarop de kinderen op zijn bezoek reageren. De heer Boomsma was het met de inspectrice eens, dat een goed modern schoolgebouw voor het onderwijs van buitengewoon groot be lang is en stelde vast, dat het kleuter onderwijs in Sneek landelijk bezien mee in de voorste gelederen staat. Hij wen ste het gemeentebestuur veel sukses toe met het realiseren van de andere plan nen en bood mej. Doddema een boeke- bon aan voor haar school. De heer- Overzee drong er o.a. bjj B. en W. op aan in verband met de snelle bebouwing aan de Lemmerweg de be hoeften aan scholen aldaar nauwlettend in het oog te houden. Het optreden van „Morgenrood” Sneek, dir. Gerrit Abma, werd zonder meer een succes. Zowel „Salve Regina”, H. Oberhoffer, de „Passacaglia”, H. Zagwijn, en „Schön Rohtraut”, R. Schu mann, als het leutige „Ain boer wol noar zien noaber tou”, in een bewer king van R. Koning, werden beschaafd, correct en mooi genuanceerd voorge dragen. Op zondagmorgen sprak de bisschop in alle diensten de parochianen toe. HU begon met te wijzen op de zorgen van de Friese kerkprovincie: Er is nieuwbouw van kerken nodig in Franeker en Wyt- gaard, in Irnsum en nog op enkele ande re plaatsen. Maar ook Sneek kan niet achterblijven. Gisteravond, aldus de bis schop, heb ik persoonlek de grote uit breidingen in Uw stad kunnen bewonde ren. Het is nodig dat het aantal kerk gelegenheden hier op korte termjjn wordt uitgebreid, en met het kerkbe stuur is gisteravond nog dit alles door gepraat. U zult hier spoedig méér over horen. Ook sprak de bisschop uitvoerig over de noden van de R.K.kerk over heel de wereld. Op het Concilie zUn alle bis schoppen geconfronteerd met de onge- lUkheid in verdeling van het aantal priesters. Ook in Europa zyn de ver schillen groot. Mgr. Heinsbach staat voor de zielzorg in het Bisdom Essen voor 1.750.000 gelovigen met evenveel priesters als wU in het bisdom Gronin gen met 105.000. En via de contacten gelegd op het concilie ontstond als van zelf de vraag: Hoe kunnen wU helpen? daaruit kwam voort de mogelUkheid, om Kapelaan H. B. Becker van Sneek voor enkele jaren af te staan voor die ziel zorg in het Bisdom Essen. Kapelaan Becker zal zich in de komende maan den de taal van de streek, waar hy gaat werken zo goed mogeljjk eigen ma ken, en dan beginnen. Maar van de an dere kant wordt ook het Bisdom Gro ningen weer geholpen door andere bis dommen. Er werken hier al enkele priesters, die ons zyn geleend en de Bis schop van Den Bosch, die het Bisdom Groningen ook een priester heeft afge staan, heeft toegezegd, dat als deze priester wordt teruggeroepen, er onmid- dellijk een ander voor in de plaats komt. Mgr. Nierman achtte deze doorstroming van priesters een groot voordeel voor de kerk en voor de jonge priesters zelf. ZU worden zo verrijkt met unieke ervarin gen, die hen hun hele leven te pas kun nen komen. In de namiddagdienst diende de Bis schop aan de leerlingen van de oudste klassen van de lagere scholen, die dés morgens in zjjn aanwezigheid plechtige geloofbelüdenis hadden afgelegd, het sacrament van het Vormsel toe, dat aan de Bisschop is voorbehouden. De kinde ren hadden gewoon tussen hun ouders in de kerk plaats genomen. De gedachten van Mej. C. J. van Kruijssen gingen, naar zy zei, in deze dagen wel eens terug naar het jaar 1930 toen zjj haar werk in de oude school aan de Oude Koemarkt begon. Maar toch zeggen- wy nu tegen elkaar „wat hadden we het daar goed”. Het is van zeer groot belang dat de kleuters in een verantwoord Tenslotte zongen de koren gezamen lijk, driehonderd zangers en zangeres sen, onder leiding van Gerrit Abma, de nummers „Morgenrood” van Otto de Nobel en „Broeders, verheft U ter vrjj- heid”, bewerkt door Antoon Krelage. Een indrukwekkend besluit. Tussen een erehaag van kleuters door gaan de autoriteiten en genodigden de nieuwe school binnen. Om het publiek in te lichten over alles wat aan het bakken voorafgaat, wordt dat a.s. woensdag in rest. Piso alhier uit de doeken gedaan. Verschillende des kundigen, onder wie een afgevaardigde van de Gistfabriek en van de Chr. Bak- kersbond, zullen daar voorlichting geven. Tevens zullen de bezoekers(sters) deze avond worden ingelicht over de tot stand gekomen sanering in onze stad. Voor deze avond is een groot aantal uitnodigingen verzonden. Mochten er echter nog vrouwenverenigingen zUn, die geen uitnodiging hebben ontvangen dan worden ook hun besturen gaarne ver wacht, zo deelde men ons mede. De burgemeester, die ook deze spre kers direct beantwoordde, sprak daar bij o.m. de hoop uit dat het gemeente bestuur steeds op de belangstelling van de ouders zal kunnen rekenen en zij de ze school als hun eigen school zullen beschouwen. Hy gaf toe, dat er nog meerdere gebouwd zouden moeten wor den, maar helaas worden twintig jaar na de oorlog huizen en scholen nog al tijd gedistribueerd. Mej. Doddema deelde tenslotte in haar dankwoord mede, dat zy ook nog veel andere bewyzen van belangstelling hééft ondervonden. Zij en de kinderen hopen er een goed gebruik van te ma ken. Aan de bouw van de school werkten de volgende aannemers en leveranciers mee: Aannemingsbedrijf F.H. Ringnal da (gebouw), firma G. Geertsma Zn. (schilderwerk), Nico Silvius (sanitair en electrisch), C.L. Koster n.v. (centr* De meeste strydliederen zjjn momen teel niet actueel meer. Ze worden nog wel gezongen, maar in beperkte mate. Terecht streven daarom ook de arbei derskoren naar vernieuwing van het re pertoire. Dat sommige dirigenten daar naast nog moeilyk afstand kunnen doen van een z.g.n. „Zangersmars”, waarin een mars geïmiteerd wordt, of op de proppen komen met „In wals” van C. Koster, uit het „Frysk Lieteboek”, is volkomen onbegrijpelijk. Erger was het ten gehore brengen van Strauss’ beken de „Blauwe Donau”, voor gemengd koor met pianobegeleiding. Dergelyke uitwassen dienen zo snel mogelyk uitge roeid te worden. Dat is geen koormu ziek! Daartegenover noemen we graag keuze van (Isaac, Hassler, Bruckner In het kader van hun streven de nieu we c.a.o. juist toe te passen hebben drie Nederlandse aannemingsbedrijven na men en adressen van hun stakende ar beiders gemeld bij de raad van de sa menwerkende patroonsverenigingen de bouwbedrijven te Amsterdam. Door publikatie van deze gegevens in „Bouwbelangen” en „Cobouw” wil men voorkomen dat de stakers bij een ander bouwbedrijf gaan werken. De lijst der stakers wordt verder naar alle bouwbe- dryven en de directie van het geweste- Ujke arbeidsbureau voor het gebied, verwarming) en C. Wester (stoffering), waar de arbeiders wonen, gezonden. Als afsluiting van het vjjftig-jarig ju bileum van de plaatselyke Arbeiders- Zangvereniging „Morgenrood” hield dit koor vrijdagavond een zangersfeest in „Ons Gebouw”, dat geheel bezet was. Naast het jubilerende koor verleenden de zusterkoren uit Drachten, Bolsward, Gorredyk-Kortezwaag, Harlingen, Leeu warden en Grouw spontaan hun mede werking aan dit vocale festijn. Zowel de heren Munsterman, districts- bestuurder, Kuil, voorzitter van de Bond van Arbeiders-Zangverenigingen, en H. W. Fylstra in zyn functie als voor zitter van „Morgenrood”, toonden zich optimistisch ten aanzien van de koor- zang-in-het-algemeen, en van de arbei derskoren in het bizonder. De vraag: hebben onze koren nog recht van be staan, kan, naar aanleiding van het ge- bodene, zeker bevestigend beantwoord worden. Wel kunnen de meeste koren nog wat versterking, met name bassen en tenoren, hebben. Ook zal by menig koor een aantal frisse sopranen zeker welkom zyn. Mevr. A. v. d. Veen-Leeninga ontving voor haar 42-jarig lidmaatschap van „Morgenrood” een insigne en op voor stel van „De Dageraad” te Drachten werd besloten het zangersfeest in 1965 aldaar te houden. de verantwoorde keuze van Drachten (Isaac, Hassler, Bruckner en Distler) waarbij Naberman’s „Simmerjounslok” echter wel wat uit de toon viel. Loffe lijk was ook de programma-samenstel- ling van Sneek. Van de zeven koren kwamen vyf met enige a cappella-werken. De overige twee brachten stukken met pianobege leiding ten gehore. Met genoegen hebben we geluisterd naar „Excelsior”, Gorredijk, c.a., dir. A. Vo gel, dat, ondanks de zeer snelle tempi, met name de operakoren uit „Titis”, „Idomeneo” (no. 9) en „Die Zauber- flöte” van Mozart, verdienstelijk ver tolkte. De begeleiding was by Jo Valk in goede (vaardige) handen. „De Dageraad”, Leeuwarden, Jacq. Bos, wist, in tegenstelling tot het- geval-Strauss, het „Rosamunde” - koor van Schubert op zeer verdienstelijke wij ze te herscheppen. De pianiste begeleid de ad rem. Graag zullen we dit stevige koor ook eens a cappella horen. „De Dageraad”, Drachten, dir. P. Grin, had met de meer-gecompliceerde muziek van Bruckner en Distler nogal enige moeite. Bovendien met de zuiver- Gezien de groei van de vereniging, al dus de heer De Rapper, is het niet meer mogelijk geweest, de feestavond te orga niseren, zoals tot nu toe de gewoonte was, en daarom is, na overleg met de directie van het bedrijf èn de directie van Amicitia dan nu het feest voor het eerst in de geschiedenis in deze zaal. Na nog gewezen te hebben op verschillende evenementen in de toekomst, t.w. de damdag op 25 april a.s., de deelname aan het zomeravondvoetbal en de te houden excursies naar de Lauwerszee- werken, wenste de voorzitter de aanwe zigen een plezierige avond. En dat is het dan ook, mede door de gezellige sfeer, inderdaad geworden. Niet in de laatste plaats is dit te dan ken aan Tetman de Vries, die met „Fan Snüfdoaske oant Nylonhoaske” de zaal een bijzonder amusante avond heeft we ten te bezorgen. In een groot aantal liedjes en sketsches werd op vaak ori ginele wijze het verschil tussen vroeger en nu getoond, waarbij wij vooral het gedeelte vóór de pauze het meest kon den waarderen. Niet alleen, dat hierin het duidelijkst de bedoeling van de titel herkenbaar was, ook de inspiratie en het vakmanschap van Tetman en zyn medewerkers kwamen hierin het beste tot uitdrukking. Na de pauze was van deze bedoeling veel minder te bemer ken, terwijl bovendien het hier te véél van de routine alleen moest komen, met gevolg, dat er nogal eens „geschmierd” werd, met name in de scène van de jubilerende melkboer. De sterkste zijde van dit bekende gezelschap blyft naar onze smaak toch wel de conférence van Tetman zelf en de prettig in het gehoor liggende (door stadgenoot Johan Bok ge componeerde) liedjes. Hoogtepunten in dit, in vlot tempo, gebrachte program ma, vormden ongetwijfeld de openings nummers (hardrijden) en het slotnum mer voor de pauze. Het gezellige bal door het hier ter 'stede hand De Friese bondsjongerengroep de KVP zal op zondag 19 april eeu poli- I tieke jongerencontactdag houden in „Amicitia” alhier. Op deze dag hopen de KVP-jongeren hun politiek inzicht te verruimen door te luisteren naar zoals ze zeggen „hun Mammoetminister” mr. J. M. L. Th. Cals en het Kamerlid P. J. Engels. Ook de voorz. van de Friese bond, de heer J. M. A. Mulder zal het woord voe ren. Door middel van een bal hoopt men tevens de onderlinge contacten te ver stevigen. De byeenkomst begint ’s mid dags om twee uur met de ontvangst der gasten. Het bal is om half acht ’s avonds.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1