Waterpoort-krabbelt ii van Wijksanering op vier mei een feit W ymbritseradeel bestaat op 11 mei 100 jaar Gemeentehuis I door Speurder i Historische plannen voor andere plaatsen en fusie en van Gedachte aan eigen bestuurscentrum leefde in geschiedenis, maar ook nu IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1 119e jaargang no. 31 Donderdag 16 april 1964 Mooi sukscs voor Sneker Mater Amabilisschool Voor elke bakker een wi jk Saneringscommissie Sneek belegde interessante voorlichtingsavond voor consumenten t MAANDAGS en DON DERDAGS i Over visdiefjes, zwaluwen en late ooievaars Boomplantdag in Sijbrandaburen metterdaad gevierd Burgemeester Van Hout: Epema State IJsbrechtum geen gemeentehuis Ontsnapte oplichter aangehouden SNEEKER NIEUWSBLAD be- „Alle tydt” Th. Pasma Grietenyraad „Het Wapen van Sneek” loonpolitiek Stilzwijgend Sanering in Sneek Naar de Marktstraat Geen koek en ei verband uitspraak het hoofden, de meest centraal gelegen eigen bestuurscentrum hiel- kend fusie ter toen greep Maandagmiddag om een uur of vijf een eend nemingsmy. Friso zogenaamde Verschijnt „DIE GR1ETENYE WeymbritzeradeeU alletydt X tien Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. •f O- Pas op dertien april kwam de eerste melding binnen: twee visdiefjes vlogen over Sneek (J. Westhof). Een ieder kent het diertje, dat boven onze grachten en wateren vliegt en na een sierlijke duik met een visje in de rode snavel weer te voorschijn komt. Fries: behalve wytstirns ook fiskef an ger en fiskedief. In de broedtijd zien we ze dikwijls met een visje in- de bek overvliegen naar hun broedterrein om de broedende wederhelft of hun jongen te verrassen. Hij ging daarna terug in de geschie denis en illustreerde aan de hand van cijfers de moeilijkheden. Sinds 1940 zijn al meer dan 5000 bakkers verdwenen. In 1939 waren in Fries! .id 1302 bakkers, thans zijn er 590. Van de 32 vooroor- J centrale bakkerijen in Friesland Dit was een historisch moment, want toen ging men dus terug naar Sneek, waar men meer dan honderd jaar later nog zou zetelen. van de hebbende I en I ders. Het verzoek, dat één gemeente te maken. Op de man af. Wist U gistermor- gen te dicht bjj de spoorrails langs - - - - - De motor-loc kon niet tijdig stoppen en J - - - Er in het Koninklijk huis, maar terwijl was alleen materiële schade. De loc J Rauwerderhem schaarde zich woens dag in de rij van enkele tientallen Ne derlandse gemeenten, waar de nationa le boomplantdag metterdaad werd ge vierd. De zeer actieve streekcommissie Lege Geaën was de initiatiefnemer. Een stuk weiland van de Ned. Herv. kerk in Sijbrandaburen is door de Ned. Heide Mjj. omgewerkt tot een toekomstig sport terrein, dat hopenlijk in 1965 in gebruik kan worden genomen. Op dit terrein dijken, maar door de ingezetenen van Wymbritseradeel moet worden betaald. Maar dat was dan ook de enige wre vel, die er toen viel te bespeuren, voor de rest leek men tevreden met de geko zen plaats. Dat schijn wel ecus driegt, is pas later gebleken. toen nog doorgehakt. Epema State in IJsbrechtum heeft steeds een grote rol gespeeld in de plan nen voor een plaats in de eigen gemeen te van Wymbritseradeels gemeentehuis. Terecht ook o.i. Het is vrij centraal ge legen en het ligt niet ver van het ver zorgingscentrum van de Zuidwesthoek Sneek. De kwestie „Epema State” is door het overlijden van de bewoners, de heer Van Welderen baron Rengers en zijn echtgenote weer actueel geworden. Het is nog niet bekend Wat de erfgena men met het kasteeltje gaan doen. Het Deze gelegenheid deed zich voor, toen in 1862 publiek werd verkocht de heren- huizinge aan de Marktstraat, eigendom van de gezusters Titia en Itia Foc- kens, toen bekende figuren in Sneek. De ze huizinge kon worden aangekocht. Ze werd geheel afgebroken, waarna op het vrijkomende terrein het tegenwoordi ge gemeentehuis is gebouwd door de aannemer Sipke van der Werf te Sneek met zjjn mede-aannemers Leffert Sauer- land te Leeuwarden en Pieter Sitenga te IJsbrechtum voor de som van 11.400. Het werd in een buitengewone vergade ring op 11 mei 1864 ingewijd. Het wordt nu nog gebruikt. Gedurende de Franse bezetting was Wymbritseradeel een aantal jaren in drie gemeenten verdeeld, t.w. Njjland, Woudsend en Heeg. Bij de bevrijding werd het oude verband echter direct her steld. De eerste vergadering van de Griete nyraad werd op 1 oktober 1816 belegd in het kerkgebouw te IJsbrechtum. Op dezelfde datum werd dat dorp verheven tot hoofdplaats „uit hoofde van deszelfs ligging nagenoeg in het midden der Grieteny”. Vermoedelijk is daarna nog enkele malen in dit kerkgebouw verga derd, of mogelijk bjj de Grietman thuis, op Epemastate. Een vast honk had het Grietenybestuur echter niet. Teneinde aan deze moeilijkheden tege moet te komen werd toestemming ver kregen tot de aankoop van de „uitmun tende huizinge en Heerenlogement „Het Wapen van Sneek” genaamd, met erf en stalling, hebbende ’n vrije toegang naar de Zuipmarkt, alles staande en gelegen aan de Schaapmarkt”. Dit pand is mo menteel een deel van de winkel van V. en D. en wel dat, grenzende aan de zil versmid Dikhoff. De steeg naar de stal ling op de Suupmarkt is nog aanwezig. huis in de eigen kring i vestigen, staat het nog Sneek. Wie meent, dat vroede vaderen zich door De lieve jeugd van Sneek laat nog- al eens in minder gunstige zin van zich horen. Af en toe wordt er eens eentje met het politiebureau gecon- fronteerd, maar dat schijnt ze niet erg bang te maken. Vorige week I stookten enkele jeugdige vandalen zelfs een vuurtje in de nieuwbouw „De tiid haldt gjin skoft” zegt een aan de Lemmerweg en miste de Aan- -a// Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Fries spreekwoord f- Maar de electri- sche klok aan het gebouw van de Am- sterdamsche Bank denkt er blijk- V_ Latere berichten Nader vernamen we nog, dat op 11 april de eerste visdiefjes boven de Brek- ken onder Sneek zijn waargenomen (J. T. Hendriksma). Maandagmiddag arri veerde de eerste ooievaar te Ryperkerk. G. BOSCH do gelijkheden voor een fusie. 1 .1 IJLST WILDE wel, maar nend dus, vooral omdat de het erbij, de eeuwen heen braaf aan dan moest o.a. het gemeen- knoop toen nog niet kon ruchte besproken plannen het gebod van keizer Karei tehuis daar komen, terwijl worden doorgehakt. Nog voor Heeg of Woudsend, die Niet vroeg Vroeg zijn de eersten niet, evenmin als de zwaluwen. Een voorloper was op vijf april uit het zuiden terug, maar de volgende waarnemingen waren pas op 11 en 12 april. Ook van de ooievaars begrijpen we niet veel: vijf april een troep van twaalf te Sonnega onder Wol- vega, maar waar blijven de berichten over deze langbenen, die toch elk jaar nog enkele nesten in Friesland bewonen, zoals te Gorredijk, Oudega (Sm.), Rü- perkerk en Tjalleberd? Het late voorjaar manifesteert zich ook in de late aankomst van onze zo mervogels, waarvan de thans besproken soorten wel -eens eerder zijn geweest. Maar geef ze eens ongeljjk bij zo’n koud voorjaar! Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850743 ten name van Sneeker Nieuwsblad staat nog leeg en de IJsbrechtumers vragen al: „hoe lang nog?” Dat is een vraag waarop sommige ingezetenen van Wymbritseradeel al een antwoord heb ben. Momenteel, zo willen de geruchten namelijk, wordt onderzocht welke moge lijkheden er voor Wymbritseradeel zijn om Epema State als gemeentehuis te betrekken. Commentaar van burgemees ter J. van Hout: „voor zover ik geïnfor meerd ben is het niet waar”. En door gaans is een burgemeester heel goed geïnformeerd. Toch was alles nog niet koek en ei na de opening van het nieuwe gemeente huis. Er ontstond wrevel, die nu eens niet te wjjten was aan het gemis van een eigen bestuurscentrum, maar aan het feit, dat de Ontvanger van Wymbrit- deradeel ook onderdak kreeg in gemeentehuis. Dit is woensdagavond tijdens een bij eenkomst van de saneringscommissie van de bakkersvereniging bekend ge maakt. Vorig jaar zjjn de besprekingen over een wijksanering begonnen, maarmans toen kon geen overeenstemming worden I logse Ingrijpende maatregelen De heer Zuidhof vertelde, dat het pas de laatste jaren voorkomt, dat de bak kers, van nature eikaars concurrenten, tot zulke ingrijpende maatregelen be sloten. Thans is echter samenwerking tussen de leverancier en de consument noodzakelijk geworden. Onze stadgenoot oud-schilder bij De 43-jarige Ale van der Horst, die op 27 januari j.l. uit een psychiatrische in richting in Friesland ontvluchtte en die zich sedert dien aan verschillende op lichtingen heeft schuldig gemaakt is de zer dagen in een Gelderse stad door de politie gearresteerd, nadat de Officier van Justitie te Leeuwarden zijn signale ment en foto door middel van kranten had verspreid. In een buitengewone vergadering van de raad van Wymbritseradeel op 11 mei 1864 is bet gemeentehuis aan de Marktstraat in Sneek plech tig ingewijd. Burgemeester mr. M. Bakker schetste ter gelegenheid hier van in een uitvoerige toespraak de toestand van de gemeente. Hij trad in een vergelijkende beschouwing over het laatste tiental jaren en toonde hieruit aan, hoezeer de gemeentelijke welvaart in deze periode is toege nomen. Hij zag met vertrouwen de toekomst tegemoet en drukte de wens uit, waarmee alle aanwezigen instemden, dat de beraadslagingen in het smaakvolle en doelmatige gebouw mochten leiden tot verhoging van de bloei der gemeente. Dat is dus op 11 mei a.s. 100 jaar geleden. Het zou aanleiding kunnen geven tot een - al of niet feestelijke - herdenking, maar zover komt het niet. De gemeente Wymbritseradeel voelt niets voor een herdenking of een feest, want, zo zegt men daar: „moet je. feestvieren als je honderd jaar lang in ballingschap hebt geleefd?” Geen plechtige herdenking van de gemeente dus, maar wel een „herdenkingsartikel” van onze kant, waar voor we een duik in de geschiedenis hebben genomen. Daaruit blijkt wel, dat ook vroeger de gedachte aan een eigen bestuurscentrum sterk heeft geleefd. adressanten aan, dat het nieuwe ge meentehuis niet van de contributie zee- wp Ut lllcllL cLL. VVlöt U gl&ieilllUL- gtll Ltï UiUXIL Uy UtJ opuuildllö 1 gen direct waarom de vlag op de to- de Bolswarderweg geparkeerd. ren stond? Eerlijk gezegd wij niet, motor-loc kon niet tijdig stoppel Wjj dachten eerst aan een verjaardag botste tegen de vrachtauto op. in het Koninklijk huis, maar terwyi was alleen materiële schf>^° we voor het rode stoplicht stonden was sterker dan de auto! te wachten, schoot het ons ineens te binnen: de bevrydingsdag van Sneek. Sinds die grote dag op 15 april 1945 is er echter al weer zóveel gebeurd, dat wij - en zeker vele stadgenoten met ons - die datum haast al waren vergeten. En hoeveel (weinig) jonge- ren zouden het geweten hebben? 4 4 y xvxa.ci44«Acigiiiiuuag Mill ecu i 1 verkeerde bij de spoorbrug een eend Een bromfiets is ook een geliefd, in verdrinkingsgevaar. Zy had zich maar tevens begeeriyk bezit. Ande- blijkbaar niet goed kunnen invetten, ren kunnen er soms moeiiyk af bly- waardoor haar veren nat waren ge- ven. Dat ’ondervond een fietshande- worden en ze steeds dieper weg laar aan de Leeuwarderweg weer zonk. Een woerd viel haar ook nog eens, toen hij ontdekte dat zyn brom- lastig, maar gelukkig kwam de brug- fiets in de nacht van vrydag op zater- wachter te hulp. Hü haalde het ang- dag van het erf achter zyn woning stige dier met een bezem uit het wa- verdwenen was. Ook deze dader had ter en zette haar by de kachel. Daar zyn naamkaartje niet achtergelaten. droogde en knapte ze weer helemaal j op een heimuts die, naar later bleek door twee jongens van „_.i en dertien baar anders over. Die is al’vele we- jaar was gestolen. Voor vele ouders ken geleden op vyf voor zes blijven ligt hier nog wel een taak, staan en heeft haar werk nog niet hervat. Dit schynt verscheidene me deburgers al parten te hebben ge speeld. Het zal binnenkort vermoedelijk niet meer voorkomen, dat een bakker, die zaterdagsmorgens in alle vroegte uit zijn bed is gestapt om brood te bakken ’s avonds half tien nog moet venten. Evenmin zal het hopelijk meer gebeuren dat de'huisvrouw op één morgen maar liefst vijf bakkers aan de deur heeft gehad, die ze allemaal heeft willen begunstigen. Op vier mei zullen de 22 in Sneek aanwezige bakkers namelijk volgens een nieuw systeem werken, dat het gevolg is van de tot stand gekomen wijksanering. Ze krijgen dan allen één „vaste” wijk. Op 27 april ontvangen de huisvrou wen een folder met een dankwoord van de bakkers, op 29 april, een bak- loze dag, zal er een folder door de bus worden gegooid, waarin staat welke nieuwe bakker het brood zal bezorgen en op 4 mei komt deze aan de deur. 32 bezorgers zullen de huisvrouwen bedienen. bereikt. In januari van dit jaar beslo ten de bakkers met algemene stemmen tot sanering over te gaan. Teineinde de consument hierover zo goed mogeiyk voor te lichten belegden de bakkers gisteravond in restaurant „Piso” een voorlichtingsavond, waar naast vele huisvrouwen ook wethouder Ligthart aanwezig was. Nadat de -heer K. v. d. Goot de bijeenkomst had geopend hield Je heer Zuidhof van de Christeiyke Bak kerspatroonsbond een inleiding over de achtergronden van de moeiiykheden, waarmee de bakkers de laatste jaren kampten en de daaruit voortvloeiende sanering, die ook elders in Friesland al is ingevoerd. Dt heren Oosterhuis en Kuipers vertoonden namens een Gistfa briek enkele films over hetgeen zich af speelt rondom het produceren van ons dagelijks brood. Leeuwkes Ages Tromp van Woudsend en Ruurd Klazes Okma van Ypecolsga stuurden een brief naar de Raad, die ze in overweging gaven op de gemeente begroting over 1865 eert post aan te bren gen voor huur of gebruik van lokalen van het gemeentehuis. Zy begrijpen niet dat de Ontvanger in zyn kwaliteit van inner van de contributie voor de zeedij ken enig '•echt heeft op het gemeente huis. Zy herinneren er voorts aan, dat vroeger door het raadslid Van der Mo len een voorstel is gedaan om een lokaal beschikbaar te stellen voor de gemeente ontvanger, maar dat de raad dit niet goedkeurde. Als motief voerden de IN APRIL 1946 was IJlst historie wederom burgemeesterloos. keizer Weer kwam een maar Tenslotte gaf de heer Zuidhof de aan wezige huisvrouwen een aantal practi- sche wenken. „Heb vooral in de eerste periode vertrouwen in Uw bakker. Alle begin is moeiiyk, maar eenmaal op gang zal alles uitstekend gaan”, voor spelde hij. Hij legde voorts de nadruk op het feit, dat wijksanering geen win- kelsanering betekent. Sprekende over de psychologische pro blemen zei spr. dat deze voor de bakker groter zullen zyn dan voor de consu ment. Voor deze is het een kwestie van wennen, de bakker raakt echter veel van zijn zelfstandigheid kwyt. Het moet voor de Sneker huisvrouwen een eer zyn ervoor te zorgen, dat het aantal bakkers in Sneek niet achteruit gaat. Men moet blyven zeggen: „daar komt onze bak ker” zo besloot de heer Zuidhof zijn re de. Daar de Rijks Politie te Water op 1 april is ■verhuisd naar het voormalige gebouw van het Kadaster aan de Oosterdijk, is haar drij vend bureau aan de le -Oosterkade hier overbodig geworden. Wat er nu met deze mooie ark zal gebeuren is nog niet definitief bekend. Zeer waarschijnlijk zal ze in een nieuw opgerichte post weer als bu reau worden gebruikt. Sinds 1951 heeft zij hier dienst gedaan. Eerst lag ze in de Loox- magracht tegenover het Logegebouw maar in 1958 werd ze naar haar tegenwoordige ligplaats versleept. Vóór ze hier kwam, was het bureau eerst gevestigd in de woning van de groepscommandant en ongeveer vanaf 1944 in het Bevrachtingsbureau voor de Binnenvaart aan de Geeuwkade. Het zeilseizoen moet officieel nog beginnen, maar de Horecabedryven Vanavond wordt er door leden-vak- in onze stad geven by de koffie en lieden van de Speeltuinvereniging thee al weer nieuwe Sneekweek-sui- I Lemmerweg nog even wat laswerk kerzakjes. De grondkleur is blauw, verricht. Daarna wordt ook zaterdag- waartegen de witte zeilen van de f morgen weer in de tuin gewerkt. De - scheepjes scherp afsteken. In een ro- ghjbaan, de vorige week met veel de cirkel staat Sneek-week 1964, on- moeite geplaatst, en de andere speel- der in witte letters 15 t/m 20 augus- werktuigen zullen worden geschuurd tus. f en in de menie gezet. Het bestuur hoopt dat er om 9 uur weer een gro- f te groep helpers present zal zyn. Omtrent de zetel van de Grieteny Wymbritseradeel is als oudste gegeven gevonden een verzoekschrift van 1522, ingediend door de stad Sneek by de Landvoogdes, onszen Ghenedichsten Vrouwe Margariet, dat o.m. inhield: „Daer to die Grietenye van Weymbrit- zeradeell zall in Sneeck alletydt wor den exerceert ende nergens anders”. Op dit verzoek heeft keizer Karei de Vijfde zijn fiat gegeven. Tjitte Huitema te Scharnegoutum wordt zondag acht jaar. Hun geit zorgde nu al voor een verjaarsca- t Vorige week vrijdag heeft een Am- deau: drie jonge geitjes een een bok- i sterdamse vrachtauto een flinke op- je. Tjitte en z’n broertjes en zusjes 1 stopper gekregen van een locomotief zyn o zo biy met de vier schattige i der N.S. De chauffeur had de wa- diertjes. zyn nog drie overgebleven. Gemiddeld komt het er op neer, dat iedere week 1,8de bakker verdween De na-oorlogse prüs- en en het expansiebeleid van de regering hebben vooral ook onder de bakkers slachtoffers gemaakt. De uitgaven ste gen meer dan de inkomsten, de winst marge bleef beneden peil. Aanpassing van de bedryfsmethodiek werd noodza- keiyk. Dit eiste investeringen, die wel de kosten drukten, maar een vergroting van de omzet noodzakeljjk maakten. Het aantal slachtoffers werd groter. Langzamerhand bleek het systeem van „liet gunnen van de nering” onhoud baar. Daarom werd besloten tot het stichten van een saneringsfonds, waarin de bakkers zelf een bedrag van twee miljoen gulden stortten. In Friesland werd ongeveer vyf ton beschikbaar ge steld. Verder kregen de Friese bakkers, die het bedryf neerlegden van hun col lega's een extra uitkering als basis voor een andere werkkring. De Friese consu ment betaalde een halve cent per brood voor de sanering. „De boeren kregen wel subsidie, de bakkers niet. Zy moesten voor zichzelf zorgen”, aldus de heer Zuidhof, die dit niet billyk vond, temeer waar sanering voor beide partyen een levensbelang is. Zondag is in schouwburg „Odcon” te Zwolle een diocesane-dag voor expres sie en modeshow gehouden, waaraan werd deelgenomen door meerdere Ma ter Amabilisscholen in het Aartsbisdom en het Bisdom Groningen, waaronder ook die te Sneek. Mej. T. Meuwissen, diocesaan leidster, opende de byeenkomst. Als winnaars van de expressiewedstryd kwamen uit de bus: 1. Utrecht, 2. Sneek, 3. Arnhem. Met „Wat zeg je van Veronica” won Sneek dus een tweede prijs. De rolver deling was: Lida Silvius (Veronica), Annie Meyer (dominee), Wiesje Boot- sma (mej. Groen 1), Nettie Eygelaar (mej. Groen 2) en Gonny Rodenburg (vertelster). Mevrouw E. Geussink-Ber- gervoet, dioc. voorzitster reikte de prü- zen uit, waarna een H. Mis volgde. In de afdeling modeshow kregen de Sneker meisjes een eervolle vermelding. Op 12 mei 1825 is dit Grietenyhuis in gebruik genomen. Waarschynlük voor een gedeelte. De verhuizing naar Sneek geschiedde stilzwijgend. Zelfs in de raadsnotulen werd hiervan geen gewag gemaakt. Dat zou dus kunnen betekenen, dat men ook toen niet gelukkig was met Sneek als bestuurscentrum. Maar misschien waren ook de moèi- lyke tyden de oorzaak, want nog niet zo heel lang geleden had de grote wa- terramp - plaats gevonden, waarby ge heel Wymbritseradeel op vier en vyf fe bruari onder water was geraakt. (On langs wydden wy hier een uitvoerig arti kel aan. red.).. Lang is ook dit pand niet in gebruik geweest als gemeentehuis. Rond 1860 werd reeds naar andere huis vesting uitgezien. hebben willen houden, ver- de hoofdambtenaren er ook was het denkbeeld van fu- wel de grootste, maar niet gist zich dus. De plannen, moesten wonen. Wymbritse- sie niet uit aller hoofden, de meest centraal gelegen 1 die er geweest zijn voor een radeel, misschien wel den- maar tenslotte werd beslist: dorpen in Wymbritseradeel eigen bestuurscentrum hiel- kend aan de historische het ging niet door. zyn. De bakkers in Sneek hopen door de tot stand gekomen sanering de bezor- gingsmoeilükheden, onstaan door de snelle stadsuitbreiding, eindeiyk eens het hoofd te kunnen bieden. Dat men daarvoor samenwerking met de consu ment heeft gezocht is begrypeiyk, om dat deze een belangrüke rol by de moeiiykheden speelde. De huisvrouw zal misschien even aan het idee moeten wennen, maar na de altyd moeiiyke be ginfase zal ze het nieuwe systeem ze ker waarderen. De kwaliteit van het brood blijft on veranderd gehandhaafd. De keurings dienst voor maalderüen en bakkersen zal in samenwerking met de keurings dienst voor waren toezicht houden op de kwaliteit, terwijl voorts een contactcom missie in het leven is geroepen, waarin naast een gemeenteiyke vertegenwoordi ger de vereniging van huisvrouwen en twee bakkers zitting zullen nemen. Voor eventuele klachten zal de huis vrouw zich tot deze commissie kuuuen wenden. In een opgesteld contract staat, dat elke bakker zich aan zijn wijk heeft te houden. De huisvrouw zal ech ter in de winkel van haar eigen keus kunnen kopen, zodat van dwang geen sprake is. Nu het voorjaar in aantocht is ko men of zyn de watersporters ook weer in actie. Zy, die geen boot heb ben, proberen er een te krygen, sr., maar gelukkig niet altyd op de vol- Gemeentewerken, gende manier. Vrydag had een stad- wordt volgende maand 87 jaar. Dat genoot een lichtgroene roeiboot langs J is hem niet aan te zien. Hij is nog de Eenheid gemeerd, doch de volgen- zó kras, dat hü vorige week niet al- de dag was ze foetsie. Geen spoor j leen een fietstochtje maakte, maar meer van te ontdekken. Maar omdat 4 op de Eeuwige Laan afstapte, over (al weer) een spreekwoord zegt ,,ge- een slootje sprong en twee kievitsei- stolen goed gedyt niet” zal de dader ren vond. wel niet veel plezier van „zün” boot hebben. die van de Staten Op 15 september 1930 het gemeentehuis. Het over- een voldoende bovengenoemd kwam IJlst door het overly- leg had wel een knoei ge- samengaan maar brak (nog) terwyl GS verder oordeelde Eni- niet af. De meerderheid in dat Wymbritseradeel nog Ie pogingen het gemeente- ge tijd later was er tussen Wymbritseradeel’s raad geen eigen bestuurscentrum IJlst bleek naderhand toch voor zou hebben, als haar ge- plantte de lagere schooljeugd een 16-tal populieren en ongeveer 4000 uiige-, es- en hagedoornstruiken. Werkkrachten van de Ned. Heide My. gaven de nodige technische wenken, waarna burgemeester J. v. d. Bent van Rauwerderhem de eerste boom in de grond plantte. Jeltje Bosma, een der leerlingen van de scholen te Sybrandabu- ren en Gauw hielp hem daarby. Hierna ging de schop over in handen van de heer C. Kerbert, voorzitter van de Streekcommissie, die de tweede boom plantte. Daarna kregen de kinderen een beurt. Het sportveld te Sybrandaburen heeft alvast een fraaie beplanting en kan mét dat te Terzool voor de sportieve ontplooiing van de jeugd in deze omge ving van groot nut zjjn. van zall in den hoofdzakelyk i f Sneeck alletydt worden met het Grote Plan om van gemaakt exerceert ende nergens an- Wymbritseradeel en IJlst was hier niet voor te vin- sprake, maar toen greep ders. Het verzoek, dat één gemeente te maken. den, waarop IJlst alle eisen het college van Gedeputeer- de stad Sneek in 1522 indien- introk, behalve... die van de Staten in. Ze vonden de en waarop keizer Karei Op 15 september 1930 het gemeentehuis. Het over- een voldoende reden voor de Vyfde bovengenoemd kwam IJlst door het overly- leg had wel een knoei ge- samengaan niet aanwezig, fiat gaf heeff historie ge- den van H. P. Fledderus kregen, maakt. Want ondanks enke- zonder burgemeester. In n M M te Wymbritseradeel en IJlst bleek naderhand toch voor zou hebben, als 1 in een bespreking over de mo- fusie te zyn. In IJlst staak- meentehuis in IJlst zou ko ten de stemmen. Heel span- men te staan. En zo bleef evenals by ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1