een In N.V. Sneeker Jachthaven is de lucht opgeklaard Ijlst haalde enthousiast «echte» burgemeester binnen üi Avondmuziek in Noorderkerk ontsierd door rumoerige jongeren ]Ved. Herv. Gem. Folsgare ingenomen met pijporgel IJLST WYMBRITSERADEEL en van Ds. Kaastra kwam over uit Amerongen en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, B. W. Cazemier: ieders dienaar en niemands knecht9 119e jaargang no. 32 Maandag 20 april 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ;t J. Ruiter voorzitter van S. en O. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. J.N. Opbrengst Emmabloem- coüecte De Emmabloemcollecte beeft in Sneek 1300.15 opgebracht. - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Tweehonderd gulden voor een idee Concerten Ned. Orgelcentrum PTT op 30 april De Ijlster gemeenschap is weer compleet. Ongeveer een half jaar nadat burgemeester J. C. Cavaljé naar Doniawerstal ging is donderdagmiddag de nieuwe eerste burger, de heer B.W. Cazemier uit Ommen met echtge note en drie kinderen feestelijk ingehaald. Het stralende zomerweer, de v’aggen op de torens, het muziekcorps „Concordia”, leden van de trai- ningsclub „De Preamkeskouwers” met een ere-haag van schaatsen en schoolkinderen met vrolijk wapperende vlaggetjes in de hand, dit alles maakte de verwelkoming tot een bijzonder sfeervol geheel. Dat de nieuwe burgemeester een kwartier te laat was mocht niet deren. Heel Ijlst was uitgelopen om hem te zien. Voor de ingang van de burgemeester Oppedijk- kleuterschool aan de Hendrik Huizingastraat, waar een korte raadsverga dering werd gehouden speelde „Concordia” plechtig het Wilhelmus en Frysk Folksliet. De IJIsters zongen mee. Daarna volgde in de voor deze gelegenheid te kleine kleuterschool de installatie. i*- SNEEKER NIEUWSBLAD de 100% medewerking Veninga en Het muzikale gedeelte. ge- Stemmen bij volmacht J.N. verzorgingsbedrijven. Geschiedenis herhaalt zich van „Al Ds. Kaastra en organist bekijken trots het pijporgel. Aan de gemeentegrens werd de fam. Cazemier begroet door een drietal meis jes, dat bloemen aanbood. Ik hoop dat U voor IJlst begint te voe len en dat het niet spoedig weer zult verlaten. Wees ervan overtuigd, dat wij als wethouders U eerlijk tegemoet zullen treden, niet terugdeinzend voor kritiek, als wij menen de belangen van Ijlst te dienen”. De buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Snee ker Jachthaven, die vrijdagavond in „Onder de Linden” werd gehouden, heeft een gunstig verloop gehad. Uit de besprekingen bleek overduidelijk, dat de Raad van Beheer het vertrouwen heeft van de aandeelhouders, zodat de conti nuïteit in dit collega verzekerd is en het tot dusver gevoerde beleid kan worden voortgezet. De combinatie werd echter geen suc ces. Erg jammer voor de concertgever, de organist Dirk S. Donker, die voor de ze gelegenheid een bevattelijk program ma had samengesteld. Het begon al direct met een aantal laatkomers, die tijdens het eerste num mer nu niet bepaald geruisloos binnen vielen. Onder hen bevond zich een be jaard echtpaar, dat, eindelek zittende, onder de tonen van Mendelssohn’s So nate, het even later nodig oordeelde van plaats te moeten veranderen! Achter ons keuvelden enige bezoeksters alsof zij bij moeder thuis waren. Nadat wjj tot twee maal toe om stilte verzocht hadden, werd het, althans in onze onmiddellijke omge ving, rustig. In de linkerzijbeuk, vanaf de ingang gerekend, was de aandacht verdeeld. Een aantal jongeren, kenne lijk zonder enige interesse, maar ook In het kader van de uitwisseling tus sen Gereformeerde Jeugdverenigingen, ontving de plaatselijke afdeling het af gelopen weekend een groep jongeren uit Emmeloord. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de gasten een afscheidsavond in de Zuiderkerk aan te bieden, maar de „Avondmuziek” was ook op zondag 19 april (gisteravond dus) vastgesteld. Een en ander bracht uiteraard enige be zwaren met zich mee, zodat besloten werd er één bijeenkomst van te maken. Grote overgang ,,De overgang van mjjn ambtenaar-zijn in de gemeente Ommen naar het burge- meester-secretarisschap van IJlst is een bijzonder grote. Ik geef U de verze kering dat ik alles in het werk zal stel len om de overgangsperiode zo kort mo gelijk te houden, al mag U niet van mjj verwachten dat ik straks een all-round burgemeester en secretaris zal zijn. Vol maakt is niemand. S In het bestuur van de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging „Sneek en Omstreken” is de heer J. Ruiter aan gewezen als voorzitter in de plaats van de heer F. Verf, die in de laatstgehou den ledenvergadering alszodanig aftrad. De heer Ruiter is reeds jaren bestuurs lid van de vereniging en daardoor met de gehele gang van zaken op de hoogte. Bevolkingstoename De bevolkingstoename noemde de wethouder verheugend. De toewijzing van bouwvolume stelt teleur. Vervolgens wees de heer Nooitgedagt op de culture le activiteiten van zijn stad: muziek corps, zangvereniging, toneelclub „Mei- noar ien”, Ulster V.V. etc. Tenslotte zei spr; „we hopen dat U na een in loopperiode spoedig een indruk hebt verkregen van Uw nieuwe werkterrein. Het Nederlands Orgelcentrum organi seert in het a.s. zomerseizoen weer drie concerten in de Grote Kerk, n.l. op 9 tredend bestuurslid niet persé een af keuring van zijn beleid behoeft te bete kenen. Er kunnen persoonlijke motieven in het spel zijn, maar ook andere, die evenzeer het belang van de Jachthaven beogen. Alle meningen samenvattend, conclu deerde de voorzitter tenslotte, dat de Raad van Beheer zich niet moest ver zien op de uitslag van de stemming in de vorige vergadering en de aandeelhou ders met zijn beleid accoord gaan. Daar door is naar zijn mening de continuïteit in de Raad van Beheer gewaarborgd wat de N.V. en ook de Sneker gemeen schap ten goede zal komen. Deze conclusie werd door de aanwezi gen met applaus onderschreven. Nadat de vergadering enige tijd schorst was geweest, om de Raad van Beheer de gelegenheid te geven zich na der te beraden, deelde de heer Revet mede, dat alle bestuursleden het met zijn conclusie eens waren. De dreigen de bui dreef dus over. en 23 juni en 7 juli. Het eerste concert wordt gegeven door Feike Asma, met medewerking van de bekende t.v.-zangeres Caroline Kaart. Het tweede zal worden verzorgd door Piet Post, en Asma besluit met het der de concert. dat werd afgewisseld door samenzang, werd ingezet door Jan Veninga met een „Toccata” van Joh. Pachelbel en een „Aria” van J. B. Loeillet, gevolgd door het eerste deel van een „Sonate” in F van C. Ph. E. Bach en de „Trumpet Tu ne” van H. Purcell. Veninga toonde hierin zijn vaardigheid en liet tevens de mogelijkheden van het orgel tot uiting komen. Het echtpaar Veninga bracht verder (voor fluit en orgel) nog ten gehore een „Largo” van Loeillet, een koraalbewer- king van J. S. Bach en een „Sonate” van Pupusch, waarin de mooie fluittoon opviel, met name in de zangerige pas sages. Keurig samenspel. ■Pier Buma zong op uitstekende wijze, naast twee Bach-koralen, „Gebet” van J. A. Hiller en „Gott ist mein Hirte” van A. Dvorak. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half iaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vele sprekers Verder werd het woord gevoerd doer pl. verv. gemeentesecretaris J. L. Ron ner namens het ambtenarencorps, de heer Tichelaar als plaatselijk politie- commandant, de heer J. Nooitgedagt na mens de Herv. Geref. en Doopsgezinde gemeente, burgemeester J. van Hout na mens de burgemeesterskring in de Zuidwesthoek, de heer I. Kuipers, wet houder Van Boom van Ommen, de heer H. Fokke uit Ommen namens de FCHJG, burgemeester Atema van Hin- delopen namens de club van secretaris- sen en de heer B. Schuurer, waarnemend raads- burgemeester. Voorts woonden een tiental burge meesters van naburige gemeenten de installatie bij, alsmede oud-burgemees- ter Oppedijk en oud-secretaris Goelema. Donderdagavond werd het Kerkorgel van de Nederlands Hervormde Ge meente te Folsgare in gebruik genomen. Dat ds. Kaastra, tot voor kort nog pre dikant te Oosthem, Folsgare en Abbega, uit zijn nieuwe woonplaats, Amerongen, was overgekomen, was voor de vele ge meentenaren, op zichzelf al een feest maar ook de aanwezigheid van Pier Bu ma, tenor, Janke Veninga-Feenstra, fluit en Jan Veninga, orgel, gaf aan deze bijeenkomst een feestelijk karakter. hij. IJlst heeft de laatste jaren enkele scheepsbouwbedrijven, zij het speciaal de luxe jachtbouw, gekregen. Beroemde namen uit vroeger dagen werden ook ge noemd. Wie kent niet uit de geschiedenis van de Friese schepen de scheepsbou wer Eeltje Teadzes Holtrop (1769-1848)7 Zijn kleinzoon was de latere Eeltje Hol trop v. d. Zee. Hij begon in IJlst en ver huisde later naar Joure, waar hij samen werkte met Auke van der Zee. Ook het Statenjacht is door hen gebouwd. Van Eeltje Teadzes Holtrop te IJlst staat er gens geschreven: „die gedurende een een reeks van vijftig jaren een verwon dering wekkende menigte van jagten, booten, visch- en marktschuiten in eene buitengewoon fraaie gedaante heeft ver vaardigd. „Dan zijn in IJlst de Lantin- ga’s geweest. Dit bedrijf is sinds het overlijden van F. Lantinga in 1957 ver dwenen. Deze werf bouwde vele tjotters en boeiers. Hoogtepunt Burgemeester J. van Hout meende dat kerkelijk Folsgare een hoogtepunt be leefde. Hij complimenteerde derhalve heren Kerkvoogden van harte en roem- „Ik bin wend om yn’t Frysk to sprek- ken, mar sil hjoed mei dy gewoante brekke”, zei wethouder Jausma, die blij was, dat met de benoeming van een nieuwe burgemeester rekening is gehou den met de geestelijke structuur van IJlst. Hij zei te verwachten, dat binnen kort tot aanbesteding van de nieuwe weg Sneek-IJlst over kan worden gegaan. Hij stipte een aantal vraagstukken aan en besloot met te zeggen dat de burge meester voor 100% op de medewerking van de wethouders kan rekenen. De heer Wassenaar, die als oudste lid sprak, herinnerde aan de relaties, die hij had met de eminente Friese Ren diks Walter Okma, een oud-plaatsge- noot van hem. Ommen heeft een heel ander karakter dan «list, zei hij. Mag daar de recreatie hoofdzaak zijn, hier is dat de industrie. Wij hadden vorig jaar slechts enkele overnachtingen op het gemeentelijk kam peerterrein. Circa 80% van de beroeps bevolking van IJlst werkt in de industrie. Het stadje kent relatief de meeste in dustrieën van heel Frieslaud. De heer Revet deelde hierna nog me de, dat wat de R.v.Beheer in de vorige vergadering als volmachten beschouw de geen volmachten waren maar stem briefjes. In feite waren de op die wijze uitgebrachte stemmen dus ongeldig, maar de heer Heldoom had buiten deze stemmen een ruime meerderheid. Er be hoeft' dus niet opnieuw gestemd te wor den en de Raad van Beheer wenst dat ook niet. Wat ik zei, aldus de voorzitter was alleen bedoeld als een mededeling. Er werd nog enige tijd gesproken over het stemmen en het geheim van de stemming, waarbij de Raad van Beheei- het advies kreeg voortaan de aandeel houders gelegenheid te geven eventueel tijdig voor de vergadering een tegencan- didaat of candidaten te stellen. De R.v.B. zal dit in overweging ne men, en eventueel een wijziging van het huish. reglement voorstellen. de goedkeuring van alle aandeelhouders heeft. In dit verband herinnerde spr. er aan dat de heren Van der Molen en Van der Werf in de vorige vergadering met een kleine meerderheid van stemmen zijn herkozen terwijl er van een aanmerking op hun beleid toch niets was gebleken. De gehele Raad van Beheer beschouwt dit als een wantrouwen in zijn beleid en daarom, aldus de heer Revet, willen wij in deze vergadering peilen wat er aan de hand geweest is. Indien inderdaad zou blijken, dat het bestuur niet het ver trouwen van de aandeelhouders heeft, dan kan het gebeuren, dat enige be stuursleden in de loop van het jaar het bijltje er bjj neerleggen. Ik zou dan weer met een onvolledig bestuur moe ten werken, maar, zo verzekerde de voorzitter, ik ben niet van plan dat te doen. Bij de besprekingen kwam evenwel naar voren, dat er geen sprake is dat de aandeelhouders ernstige bezwaren tegen het beleid van de Raad van Beheer heb ben. Dan zouden ze wel op de vergade ring komen. In de vorige vergadering is dit beleid goedgekeurd en dus kan het bestuur rustig en in vertrouwen voort gaan. Ook werd er nog op gewezen, dat het niet stemmen op een periodiek af- Weer een „echte” „Het verheugt ons dat na een lange vacaturetjjd thans een benoeming is ge vallen. Waarnemend burgemeester Schuurer heeft ons op voortreffelijke wij ze geleid, maar nu hebben we weer een echte burgemeester. Niet alleen dat ver heugt ons, we zijn ook blij dat U be noemd bent. Onze eerste kennismaking was slechts kort, maar men zegt wel eens dat de eerste indruk vaak de beste is”, aldus wethouder Nooitgedagt tot de nieuwe burgemeester. In een discussie groep werd eens de vraag gesteld of een burgemeester, mede door zijn opleiding niet dikwijls te administratief georiën teerd is, waardoor hij te weinig de stu wende verbeeldingskracht, het exacte in zjjn denken, de durf voor de toekomst, verrijkt met fantasie en distantie en ty perend voor het ondernemen zou kennen, aldus de heer Nooitgedagt, die uit de ge meentewet voorlas, wat alzo de taak van een burgemeester kan zijn: het openen van de post, het tekenen van alle uit gaande stukken en het uitvoeren van be sluiten van het college van B. en W. en de raad. „Maar er is werkelijk meer no dig dan hieraan alleen te voldoen”, zo betoogde hij. De burgemeester is het in termediair van vele activiteiten. Hjj moet dikwijls de stoot geven tot iets en zó manoeuvreren met de zeilen van het Ijlster schip, dat een vaste koers wordt gevaren. Steeds meer ligt zjjn werkter rein in het sociaal-economisch vlak. Hjj moet voldoende tact en psycholo gische kennis bezitten om zijn stad te besturen. De richting, die door een bur gemeester wordt aangegeven, kan dik wijls beslissend zijn. schap is er niet ten dienste van ambtenaar, bij wie steeds de dienende taak voorop moet staan. Naar zijn mening moet een ambtenaar in het algemeen vrij zijn mening uiten. Ideeën en initiatieven moeten op prijs worden gesteld. Tenslotte zei de burge meester, dat over deze feestelijke dag een schaduw is gevallen door het over lijden van zjjn moeder, die nog wel van de ontstane vacature, maar niet meer van zijn benoeming als burgemeester heeft geweten. „Zij heeft het er vaak over gehad, het mee te mogen maken, dat een van haar kinderen burgemeester zou worden”, zei hij. Ander karakter Vervolgens bewees de heer Nooitge dagt een rechtgeaard Ijlster te zjjn door niet zonder trots iets van zijn stad te vertellen. De burgemeester zei slechts over een van IJlst te beschikken. Het is daarom moeilijk nu al een be paalde beleidslijn aan te geven. Boven dien zal de raad, zijnde het hoofd der gemeente, in grote lijnen het gemeente beleid bepalen. De algemeen bestuurlij ke taak van de raad mag in deze zeker niet worden onderschat. Over de taak van het secretariepersoneel zei de heer Cazemier o.m., dat dit werkzaam is ten dienste van de gemeenschap. De gemeen- Ook over het glorierijk verleden IJlst sprak wethouder Nooitgedagt. „Het is of de geschiedenis zich herhaalt”, zei de de offervaardigheid van zijn gemeen tenaren, nu, en bjj vorige gelegenheden. In gelijke geest spraken ook nog de heren Y. Boschma, ouderling, namens de kerkeraad, J. Breeuwsma, namens het college van kerkvoogden van Abbe ga, M. Reitsma en J. R. Abma. Te recht merkte de heer Abma op, dat een goed orgel, ook in verband met de he dendaagse liturgie, onmisbaar is, veel kan bijdragen tot de verheffing van de eredienst. Op 30 april a.s. (Koninginnedag) zal PTT de diensten uitvoeren als op zon dagen. Er zullen die dag geen postbe stellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoon dienst geldt de zondagsdienst. De buitengewone raadsvergadering werd geopend door wethouder en loco- burgemeester J. Nooitgedagt. Nadat de heer Cazemier was benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand, haalde een commissie van ingeleide, bestaande uit de heren Wassenaar en Groenveld hem naar de „raadzaal”, waar hem de ambtsketen werd omgehangen. zonder een greintje burgerlijk fatsoen, hielden de conversatie druk gesticule rend gaande.' Onnodig te zeggen dat de serieuze concertbezoekers het moeilijk hadden zich te concentreren. Het programma, dat de namen ver meldde van F. Mendelssohn-Barthol- dy, César Franck en C. de Wolf, werd afgewisseld door samenzang en een kor te meditatie van Ds. J. M. Spier, die sprak over het thema „Jeugd en Mu ziek”, ontleend aan Psalm 87:7: „Al mjjn bronnen zijn in U”. De „Eerste Sonate” van Mendelssohn, is, afgezien van het „Andante” nog steeds een boeiend stuk. Dirk Donker vertolkte de hoekdelen met vaart, ter wijl het melodieuze „Adagio” transpa rant getekend werd. Voorzover niet af geleid, constateerden we dat ook Franck’s „Derde Koraal” en de „Pas- sacaglia, Koraal en Fuga over „Wie maar den goeden God laat zorgen” van de Nederlandse componist, Cornells de Wolf (1880-1935) goed uitgevoerd wer den. De registratie was echter in het laatste stuk niet erg gelukkig, want in het eerste deel viel het „Passacaglia” thema, dat werd gevormd uit de eerste twee koraalregels, enige malen bijna ge heel weg. Overigens: alle waardering! De president-dommissaris de heer P. O. Revet zette, nadat hij de vrij tal-, rijke aanwezigen had verwelkomd. hef doel van deze vergadering nog eens uit een. Hij betoogde, dat in het algemeen de vergaderingen van aandeelhouders niet druk bezocht worden, zodat gewoon lijk maar een kleine groep over de gang van zaken en het beleid van de Raad van Beheer moet oordelen. Dit houdt de mogelijkheid in dat een kleine minder heid goede plannen kan verwerpen, ter wijl het algemeen beleid in wezen toch Het is bekend, dat ik lid ben van de Ned. Herv. kerk en de C.H.U. Dit neemt niet weg, dat ik als voorzitter van de raad en als burgemeester boven de par tijen zal staan. Ik zal er naar streven te werken als ieders dienaar en nie- mands knecht, aldus burgemeester Ca zemier, die vervolgens een vergelijking maakte tussen Ommen en IJlst, twee verschillende steden met maar enkele raakvlakken. Ommen heeft zijn 700-jarig bestaan in 1948 reeds gevierd, IJlst hoopt dit feit in 1968 te gedenken. In het laatst verschenen V.D.H.-tje, het personeelsorgaan van Van der Heem N.V. en aanverwante bedrijven, komt een foto voor waarop Ir. J. Peelen be drijfsleider van Van der Heem alhier, tweehonderd gulden overhandigt aan de heer E. L. Christians, werkzaam in dit bedrijf. Een simpel idee, wat een ver betering betekende bij de radio-fabricage, leverde hem dit extra’tje op. Dit is tot nu toe de hoogste beloning welke in Sneek is uitgekeerd. Voorts ontvingen nog vier werkne mers een beloning van resp. 20,-, 10,- 7.50 en 5,-. Het orgel, afkomstig uit de Gerefor meerde Kerk te Marrum, werd destijds gebouwd door de firma Bakker en Tim- menga te Leeuwarden, waarna het her bouwd en gereviseerd, door de orgelbou wer Ernst Leeflang, Apeldoorn, door de Kerkvoogdij te Folsgare werd óvergeno- men voor elf duizend gulden. De cornet werd vervangen door ’n mixtuur en het pedaal nitgebreid tot de normale om vang. De dispositie, verdeeld over één klavier en aangehangen pedaal, is als volgt: Prestant 8, Bourdon 16, Viola 8, Holpijp 8, Octaaf 4, Fluit 4, Mixtuur 2-3, Octaaf 2, en Trompet 8. Het is een volwaardig instrument, waarmee de Kerkvoogdij terecht zeer is ingenomen, temeer daar de voorafgaan de dertig jaar een harmonium gebruikt werd, en daarvoor „meester” als voor zanger fungeerde. Ds. Kaastra toonde zich, in zijn ope ningswoord, verheugd over het „nieuwe” pijporgel en sprak woorden van dank aan de bouwer, de adviseur, de heer Ooster- hoff van Leeuwarden en aan de heer Jan Veninga „voor zijn stimulerende in vloed”, Verder zag spr. verband in de overplaatsing van het orgel van de Ge reformeerde naar de Hervormde Kerk, en de goede samenwerking tussen deze gemeenten te Oosthem c.a. De vader van de nieuwe burgemeester, ds. O. S. Cazemier vertelde, dat hij 32 jaar geleden als Ned. Herv. predikant te Staveren een beroep ontving uit IJlst en Dalfsen. Hij koos de laatste plaats, maar nu is zijn zoon burgemeester van de eerste. Verder was er nog een toeval ligheid. Op 26 maart ging de aanbeve ling voor een nieuwe burgemeester van de minister naar de Koningin. Op die datum zou ook de verjaardag van B. W. Okma zijn gevierd. „Pas goed op de molen „De Rat”. Het is mjjn stokpaardje. Hij moet in de oude luister worden hersteld”, vond burge meester J. C. Cavaljé, sprekende tot zijn opvolger. „Met een gevoel van spijt, dat U mettertijd ook zal hebben, ben ik uit IJlst vertrokken”. Mr. C. W. van Ree wijk, burgemeester van Ommen was van mening dat burgemeester Cazemier meer heeft bereikt dan hij. „Toen ik als jongen in Oosthem knikkerde, was mijn grootste wens burgemeester van IJlst te worden”, zei hij. „Ik heb het nooit zover kunnen brengen, U wel”. Naast de industrie zijn er enkele bloei- ende handelsbedrijven en verder is er I vluchtige indruk van de vraagstukken een flinke middenstandsontwikkeling met een gezonde sanering van de klei nere verzorgingsbedrijven. Daarnaast heeft IJlst binnen haar grenzen een aan tal veeteeltbedrijven. ïSSK S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1