een succes Folkloredag district Noord werd groot Fries Scheepvaartmuseum wordt woensdagmiddag geopend Donor F. J. Japenga onderscheiden Drie Nederl. Herv. predikanten gaan met emeritaat I IJLST WYMBRITSERADEEL SM en van Museumstukken bijna niet meer te krijgen en te betalen MEDEDELING. W0EN&3AG 29 APRIL Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Jaarvergadering Rode Kruis Sneek e.o. 1 119e jaargang no. 34 Maandag 27 april 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD L Slachtoffer van kolendamp overleden Zuster Dismas viert gouden kloosterfeest Ds. J. J. Kalma ontving toezegging van beroep MmrauuninniBiHiumiiiininuiinnnjniiiiHHiuiiiiiiiinniHnHiiinnuiiiuuii! In verband met Koninginnedag verschijnt het nummer van a.s. donderdag 30 april één dag eerder, dus op Advertenties voor dit nummer kan men die dag uiterlijk tot 12 uur op geven aan ons kantoor Ged. Pol 6, Sneek of per telefoon 3005. Het kantoor is donderdag 30 april gesloten. UITGEVERS SNEEKER NIEUWSBLAD Tweemaal kampioen -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ran NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Veertiende Elf meren tocht op Hemelvaartsdag W F EST - J SNEEKER NIEUWSBLAD Een jubilaris Jaarverslagen miiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiui Bloedtransfusiedienst I X. Medegedeeld werd voorts, dat de tradi tionele dagboottocht voor Sneek e.o. dit jaar op zaterdag 23 mei zal plaats vin den. De Friese weekboottocht eindigt op 27 juni in Sneek, waar wordt afgescheept. Lezing Na het zakelijke gedeelte hield drs. W. Lofvers een lezing met dia’s over zijn werk als arts op de Lofoten in Noorwe gen. Tjjdens de pauze was de traditionele verkoop van welfare-goederen, die door dames uit Sneek, Ijlst, Workum en Wym- britseradeel werden vervaardigd. De Boalserter Skotsploech, had, tot meerdere glorie, het draaiorgel ,,Omke Romke” en passant meegenomen! Het instrument, dat opgesteld stond voor één der zjjingangen van de zaal, verleende, als begeleidend element, zijn diensten bij twee dansen. Als draaier fungeerde, kon het toepasselijker, de heer J. Draai- sma! De nieuwbouw en modernisering van het Fries Scheepvaart Museum is vol tooid. Woensdagmiddag 3 uur zal burgemeester Rasterhoff in de raadzaal het museum heropenen, zo deelde de voorzitter de heer A. M. Sustring vrijdag avond mede in de algemene ledenvergadering in Rest. Piso. ’s Avonds van 8 tot 10 uur zal er voor de leden gelegenheid zijn een en ander te bezichtigen. Ds. J. J. Kalma, hervormd predikant alhier ontving toezegging van beroep naar Boyl. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. de bü- aktie f 1900,75 over bleef. Een extra uit gave van f 1500.- vergde de aanschaf van nieuw materiaal, waaronder een rampen wagen. De opbrengst van de filmvoor stellingen was f 1846.-. De kosten waren f 3.000.-. Daar staat tegenover, dat door de voorstellingen vele nieuwe leden wor den gewonnen. Het tekort van de bloed transfusiedienst was f 1000.-. De optocht werd gevormd door een kleurig gezelschap, dat zich langs een haag van toeschouwers bewoog. ber 1898 in Noordeloos (Z.H.) geboren. Hjj bezocht eerst het Chr. gymnasium te Utrecht en studeerde daar eveneens aan de rijksuniversiteit. Op 14 februari 1926 werd hij door zjjn vader, wijlen Ds. H. K. Wolfensberger, in zijn eerste gemeen te Zevenhoven en Blokland in de clas sis Leiden bevestigd. Daarna stond hjj nog te Cubaard van 1929-1933, Sneek 1933-1939, te Utrecht, waar hjj bijna zes jaar werkzaam is geweest in de Oranje- kerkgemeente en sinds 9 september 1945 dient hij de herv. gemeente te Amster dam, waar hjj op 1 mei 1957 voorzitter werd van de Centrale Kerkeraad. Als Na de opening en de notulen maakte de voorzitter ook nog bekend, dat de heer G. H. ter Horst, lid van het alge meen bestuur, die wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bjj te wo nen, de enige is die van de oprichting der vereniging op 18 mei 1938 af nog zitting heeft in het bestuur. Zijn voorstel de heer Ter Horst t.g.v. dit jubileum een bloemstukje te sturen werd met ap plaus bekrachtigd. De Boston Terrier „Solitaire van het Satijnen Heertje” uit de kennel van Mej. P. Ringnalda alhier, heeft op de tentoon stellingen in Parijs en Luxemburg het kampioenschap behaald. Op donderdag 30 april a.s. zal zuster M. Dismas van het St. Antonius Zie kenhuis haar gouden kloosterfeest vie ren. Zuster Dismas is sedert augustus 1945 in dit ziekenhuis werkzaam. Aan de gevolgen van de kolendamp vergiftiging, die zich zoals bekend aan boord van de gamalenkotter WON 5 uit Kornwerderzand voordeed is thans ook het tweede bemanningslid overleden. Het is de 28-jarige garnalenvisser Jan de Jong alhier, wiens toestand direct al zorgwekkend was. Jaarverslag Mevrouw Gerritsma-Bruins, secretares se, zorgde voor een uitstekend verzorgd en uitvoerig jaarverslag. Op 1 jan. 1963 waren er 4295 leden, op 1 jan. 1964 4355. Bestuursverkiezing De bestuursleden dokter Roghair en de heer Slob werden bjj acclamatie herko zen. In de vacatures dokter Van der Meu- len, die 25 jaar bestuurslid was en de heer Huitema, die vijf jaar in het be stuur zetelde, werden gekozen mevrouw Atsma-Bakker te Folsgare en ds. mr. J. A. Vaandrager alhier. Financiën De penningmeester, de heer M. D. Ring nalda meldde een voordelig saldo van f 1948,66. Met dankbaarheid memoreerde hij de geweldige aktiviteit van de secre taresse en haar medewerksters, die zorg den dat er van de gevoerde postzegel- Begunstigd door goed voorjaarsweer, met af en toe wat zon, vertrok de kleu rige stoet vanuit de Wijde Noorderhorne (het begin- en uitgangspunt) voor een mars door de binnenstad. De vrolijke marsmuziek van de beide plaatseljjke muziekverenigingen en het tromgeroffel van de drumbands bracht veel publiek op de been, waarbij de aandacht viel op de stemmige klederdracht van de Skots- ploegen uit Leeuwarden, Bolsward en Sneek en de typische, zeer genuanceerde costuums van de groepen uit Zandeweer (Groningen) Emmen (Drente) Hindelo- pen, Ameland en Terschelling. Het aantal keuringen en herkeuringen bedroeg 765. Er zijn 722 transfusies ver leend. Mevrouw Bonnema-Dam nam in de loop van het jaar de leiding van het Welfare-werk over. De lectuurkastjes wierpen uitstekende resultaten af. Thans heeft ook Oudega-W. er een. Aan het eind van haar verslag zei mevrouw Gerrit- sma, dat het Roode Kruis dynamisch in zijn uitgangspunten moet blijven. Een hechte onderlinge samenwerking blijft noodzakelijk. Eerst dan kan men zeggen: „help ons helpen”. In verband met de vele werkzaam heden welke voor het bestuur waren verbonden aan de uitbreiding en mo dernisering van het museum, is de herdenking van het 25-jarig bestaan op 18 mei achterwege gebleven. Het bestuur zal er zich over beraden of en hoe dit eventueel alsnog zal ge beuren. berger te Amsterdam Spijkerboer te Zevenaar. Vergadering Na de geslaagde kleurrijke optocht door de binnenstad verzamelden ruim tweehonderd leden van de acht groepen uit Drente, Groningen en Friesland zich in de bovenzaal van hotel Hanenburg. Distriktsvóorzitter J. C. Kuiken van Leeuwarden wees in zijn welkomstwoord aan dit record aantal deelnemers op het werk van de Landelijke Studie- en Do- kumentatiecommissie om het folkloris tische werk een steeds betere en bredere basis te geven. Na behandeling van de notulen en jaarverslagen en herverkie zing tot distriktsbestuurslid van de heer L. Koopman (Sneek) deed de voorzit ter een beroep op de aangesloten groe pen het toegezonden eindrapport van de distriktsstudiecommissie voor de kleder drachten serieus in behandeling te ne men en de resultaten hiervan aan het distriktsbestuur kenbaar te maken ter bepaling van de verdere gedragslijn. De vergadering ging akkoord met aan wijzing van Ameland als plaats van dis- triktsbjjeenkomst voor 1965, terwijl zich voor 1966 nu al aanmeldden Bolsward en Hindeloopen. De rondvraag leverde enkele technische bijzonderheden op, die tot korte, maar vaak amusante diskus- sies leidde. In zjjn slotwoord uitte voorzit ter Kuiken, zoals ook enkele afgevaar digden al hadden gedaan, zijn tevreden heid over de «goede organisatie van deze Folkloredag. Vervolgens zetten de plm. 250 aanwezigen, onder wie burgemeester Rasterhoff en echtgenote, wethouder M. Baayens, burgemeester Siderius van Ameland met echtgenote, zich aan een uitstekend verzorgde Friese koffietafel. Tijdens deze broodmaaltijd ontstond een bjj wijlen zeer geestige en prettige diskussie, o.a. naar aanleiding van de aanbieding van de eremedaille van de stad Sneek aan de zeven van buiten De vrijdagavond in hotel Hanenburg gehouden jaarvergadering van het Ned. Roode Kruis afdeling Sneek en Omstre ken liep, wat het zakelijke gedeelte be treft al bijna ten einde, toen dokter Feenstra, leider van de Bloedtransfusie dienst nog met een verrassing kwam. Hij deelde mede, dat de heer F. J. Papen ga van de Centrale Bloedtransfusie Com missie de gouden draagspeld had gekre gen, omdat hij maar liefst veertig maal bloed had gegeven. Het Roode Kruis stelt voor de donors, die een onderscheiding verdienen, legpenningen beschikbaar, waarvan de hoogste onderscheiding die voor twintig keer bloed geven is. De heer Japenga is de tweede Sneker, die deze uitzonderlijke onderscheiding, met een oorkonde van het Roode Kruis in ont vangst mocht nemen. Hij is een zeer ge trouw donor. „Het is zelfs voorgekomen dat de heer Japenga mü ongerust opbel de, om te vragen of het nog niet zijn tijd was”, zo vertelde dokter Feenstra. De vice-voorzitter, de heer D. S. Nier- Entreeprijzen De heer Van Kampen uit Amsterdam achtte de entreeprijs, die al van 0.35 op 0.50 is gebracht (voor jongeren 0.35) te laag en vroeg of het museum tijdens de Sneekweek ’s avonds geopend is. De heer Van Waning uit Rotterdam bepleitte een samenspel met V.V.V. en de scholen. De voorzitter antwoordde dat er met openstelling op avond tijdens de Sneek week al proeven zjjn genomen. De animo was gering. De entreeprijzen moeten z.i. worden gezien in de lokale verhoudingen. Vogr het door het Rijk voor de jeugd beschikbaar gestelde mu seumkaarten, die maar een gulden kos ten en toegang geven tot alle musea in ons land, is de belangstelling over het gehele land ook maar matig. De discussie werd nog enige tijd voort gezet, waarna de vergadering er mee accoord ging, dat dit punt nog eens in het bestuur behandeld zal worden. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren F. Middelhof en H. Portiek, werden de rekeningen goed gekeurd en werd de penningmeester de charge verleend. Het overleggen van een balans wat de commissie gaarne ïou zien, levert volgens de accountant Sneek komende groepen. Burgemeester Rasterhoff had gaarne als tegenpresta tie voor wat de Snitser Skotsploech bij sommige gelegenheden voor de stad doet, het gezelschap in het stadhuis willen ont vangen, doch dit kon niet meer in het reeds vergevorderde organisatieschema worden ingelast. Verder brak hij nog een lans voor verjonging van de Snitser Skotsploech, waarmede deze groep van harte instemde. Aanmelding van jonge ren stelt zij te allen tijde op prijs. De belangstelling voor de feestavond in „Ons Gebouw” aan de Westersingel was redelijk, al hadden we, eerlijk ge zegd, een grotere toeloop verwacht. Na de opmars en presentatie van de deelnemende groepen sprak de voorzit ter van de organisatrice, de „Snitser Skotsploech”, de heer L. Koopman van IJsbrechtum, een woord van welkom, in zonderheid tot de burgemeesters van Sneek, Wymbritseradeel en Ameland, alsmede de ereleden de heer en mevr. Jongejans en de oud-voorzitter de heer Abe Brouwer. De verschillende programmapunten, meyer opende bij afwezigheid van voorzitter, die iets later kwam, de eenkomst. Hjj memoreerde het overlijden van de heer Bok, die steeds een trouw lid van de Rode Kruiscolonne was. Voorts deelde hij mede, dat door ’t intrekken van het subsidie van de Vrouweljjke Hulp Verlening (VHV) de jaarlijkse boottoch ten in gevaar komen. We zullen er in Sneek iets anders op moeten vinden”, aldus de vice-voorzitter. moeilijkheden op, maar de voorzitter zegde toe dat getracht zal worden vol gend jaar met een balans te komen. De begroting voor 1964 werd vastge steld op 18710. Het tekort is geraamd op 1210.-. De conservator klaagde er in zijn ver slag over, dat er tegenwoordig heel moeilijk aardige dingen op het gebied van de scheepvaart en oudheden te krij gen zijn. Bovendien zijn ze bijna niet meer te betalen. Er is de laatste jaren ook (te) veel af gebroken. Gelukkig had het museum al verschillende betimmeringen veilig ge steld en ook nu zjjn weer enkele verwor ven, o.a. die uit het voorhuis van de oude boerderij te'IJpecolsga met de be schilderde behangsels. De laatsten ver keren in zeer slechte staat, maar er is goede hoop dat ze met subsidie van het Rijk gerestaureerd kunnen worden. (De restauratiekosten worden begroot op 11000,-, de plaatsing enz. op 10000.-), De heer Halbertsma noemde nog een aantal aanwinsten, die hij ook reeds in ons blad heeft beschreven, o.a. schil derijen en tekeningen, zilverwerken, roerklikken, het model van de Friese tjotter Dieuwke enz. De voorzitter bedankte hem voor het vele werk dat hij in het afgelopen jaar weer voor het museum heeft verricht. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Bestuursverkiezing Herkozen werden: in het dagel. be stuur de heer C. J. de Jong Jr. te Joure en in het algemeen bestuur de heren J. van Hout en G. H. Galema. In de vaca ture R. A. v. d. Sluis, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. R. v. d. Sluis en in de nog bestaande vacature-E. P. H. Kingma te Oudemir- dum de heer H. Vrolijk. Lof voor da- jaarverslagen Bjj de rondvraag werd de conservator door de heren Van Waning en H. Vrolijk lof toegezwaaid voor de fraaie jaarver slagen van het museum, die tot belang wekkende boekwerkjes zijn uitgegroeid. De heer Van Waning heeft ook met ge noegen het script van drs Halbertsma gelezen over 200 jaar hardzeilen in Fries land en 150 jaar Sneker Hardzeildag, dat in het verslag over 1963 zal verschij nen. Waar de Stichting Stamboek Ronde en Platbodemjachten (geboren uit het Fries Scheepvaart Museum) volgend jaar haar tweede lustrum viert, heeft het bestuur - waarvan de heer Van Waning voorzit ter is - aangeboden ter gelegenheid van al deze waterfeesten volgend jaar haar reunie in Grouw en in Sneek te houden, waaraan op Hardzeildag z.m. een ouderwetse admiraalzeilerjj op het Sneekermeer verbonden zou kunnen wor den. De heer J. B. G. de Vries, voorzitter van de Kon. Zeilver. „Sneek”, deelde mede, hierover in de komende algemene ledenvergadering van de K.Z.V.S. na dere mededelingen te zullen doen. Tot besluit van de vergadering hield drs. Halbertsma een interessante inlei ding over de historie van het hardzeilen in onze provincie en de Sneker Hard zeildag, waarover hij ook een serie mooie oude foto’s vertoonde. De secretaris B. Brinksma vermeldde in zijn verslag hoe de voorzitter zich per soonlijk met zijn personeel heeft inge zet om de honderd-en-een karweitjes tij dens en na de bouw, de restauratie en de modernisering op te knappen. De ver eniging is hem daarvoor veel dank ver schuldigd. (De heer H. Vrolijk onder streepte later deze lof, waar de verga dering zich met een hartelijk applaus bjj aansloot) In het verslag wordt ook dank ge bracht aan het gemeentebestuur voor de hypothecaire geldlening van 40.000.- en de verhoging van de subsidie, alsmede aan het Provinciaal Anjerfonds dat voor de inrichting van het museum 5000.- schonk. voor het merendeel ingeleid door de heer F. C. v. d. Zwaag van Rauwerd, de leider van de groepen uit Bolsward, Hindelopen en Sneek, werden vlot en zonder onderbreking uitgevoerd. Eigen versie Merkwaardig dat vele gelijknamige volksdansen, als „Lot is dood,” „Skuon- makkerke” of „Schoenlapperke”, „Hak- ketone”- (Hak en teen), en „Slaap muts", niet eenmaal gelijk, maar vol gens eigen versie. geïnterpreteerd wer den. Uit deze ogenschijnlijke éénvormig heid ontstond dus juist de gewenste te genstelling, die anderszins, én door om lijsting, én door uitvoering, overduide lijk tot uiting kwam. De begeleiding werd verzorgd door één of twee accordeons, soms versterkt met één of meer strijkers. Ze heeft practisch de hele periode op de afdeling psychische therapie ge werkt. Zij heeft zich daar de waarde ring van vele patiënten verworven. zodanig heeft hij sindsdien geen eigen wijkgemeente meer gehad. Onze oud-stadgenoot heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hjj tjjdens zjjn ambtsbediening in Friesland o.a. lid van het classicaal bestuur van Sneek, voorzitter van de provinciale Zendings- commissie, curator van het stedeljjk, thans Magister Alvinus gymnasium al hier en voorzitter van de afd. Sneek van het Nederl. Bijbelgenootschap en van de ring Sneek van het voormalige C.J.M.V. In Amstelveen was hjj o.a. van 1948 tot 1953 eerst drie jaar assessor en daar na nog twee jaar praeses van het breed moderamen der generale synode van de Ned. Herv. Kerk en van 1954 tot 1957 praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Amster dam. Van 1948 tot dit jaar was hjj voor zitter van de Nederl. Hervormde predi kantenvereniging, en verder is hij o.a. nog hoofdbestuurslid van het Nederl. Bijbelgenootschap en sinds 1953 bestuurs lid van het Herv. Opleidings Centrum „Nieuw Ruimzicht” te Doorn. Deze bei de laatste funkties hoopt hij na zjjn emeritaat nog te kunnen blijven vervul len. Ds. Wolfensberger hoopt a.s. zondag avond om 7 uur in de Westerkerk te Am sterdam afscheid te nemen van zjjn ge meente maar blijft in Amsterdam wo nen. Hjj hoopt vanaf 1 juni als bijstand in het pastoraat voor de helft van zjjn tjjd de pastorale zorg van een aantal be jaarden in een Amsterdamse wjjkge- meente op zich te kunnen nemen. Ds. Spijkerboer, wiens vader eveneens predikant was, werd op 11 september 1898 in Harderwijk geboren. Hjj bezocht het gymnasium te Amersfoort en stu deerde theologie aan de r. universiteit te Utrecht. Na de gemeenten Midlum en Gaast en Ferwoude, beide in de classis Frane- ker, verbond Ds. Spijkerboer zich op 18 maart 1934 aan die van Woudsend-IJpe- colsga-Smallebrugge en Indijk, welke hjj tot 17 november 1946 diende. Tjjdens deze periode aldaar was hij o.a. lid en assessor van het classicaal bestuur van Sneek, kerkvisitator in de provincie Friesland, voorzitter van de classicale zendingscommissie in de clas sis Sneek, bestuurslid en naderhand voorzitteï- van de Friese Predikanten vereniging, assessor van de Ring IJlst en bestuurslid van „Thabor” alhier. Na zijn emeritaat zal Ds. Spijkerboer zich te Ankeveen vestigen en daar bij stand in het pastoraat verlenen. Op donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) houdt de MAC „J. C. Visser” de veer tiende Elfmerentocht. Na een moeilijk begin ruim tien jaar geleden is deze tocht voor velen in de lande uitgegroeid tot hét evenement van het jaar. In 1963 waren plm. 500 deelnemers aan de start. Ook dit jaar zullen weer velen ge bruik maken van de mogelijkheid om in de mooiste tjjd van het jaar rustig toe rend een tocht door zuidelijk Friesland te maken. De tocht wordt zoals bekend gehouden met het doel automobilisten, motor- en scooterrijders en bromfietsers nader kennis te laten maken met het Friese merengebied. Er kan worden ge start in de toer-, of in -de toertjjdklasse. De start vindt plaats op de Veemarkt. Ds. Gerbrandij werd op 12 februari 1899 in Njjland geboren, bezocht het Ste- delijk, thans Magister Alvinus gymna sium alhier en studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Zijn eerste gemeente was Nieuw Weerdinge in de classis Emmen en van 24 juli 1932 tot 7 oktober 1945 diende hij de hervorm de gemeente van Utrecht. In Leeuwarden was hij o.a. voorzit ter van het bestuur der Chr. h.b.s. al daar, voorzitter van het Provinciaal Evangelisatie Comité in Friesland, be stuurslid en korte tijd voorzitter van de Friese predikantenvereniging en be stuurslid van de provinciale commissie Friesland der Confessionele Vereniging. Ds. Gerbrandij blijft in Utrecht wo- ne, waar hij Ds. B. van Ginkel zal assi steren bij de geestelijke verzorging in het diaconessenhuis. Ds. Wolfensberger werd op 9 decem- Gememoreerd werd vervolgens de uit reiking van de museummedaille in zilver aan de voorzitter op 16 september van het vorig jaar, en betreffende het leden tal medegedeeld dat dit vrijwel gelijk bleef. Er waren op 31 december jl. 441 leden, van wie 237 in Sneek. Doordat Idaarderadeel haar subsidie introk ver minderde het aantal gemeenten dat het nyiseum subsidieert, tot zestien. Over de restauratie van oude waarde volle gevels vermeldt het verslag, dat die van het verenigingsgebouw „Frede- hiem” aan het Kleinzand gereed kwam. Het rijk, de provincie, de gemeente en het museum verleenden hiervoor de ge bruikelijke subsidie. Onderhandelingen zjjn begonnen met de bouwcommissie uit de Geref. Kerk (voorm. Art. 31) over de restauratie van de gevel van het pand Kleinzand 22-24, dat tot kerkgebouw zal worden inge richt. Wegens verhindering van de penning meester drs. P. Aukema las de voorzit ter het financieel verslag voor, dat is opgesteld door het Accountantskantoor M. T. F. Vlas alhier. De rekening met een totaal bedrag aan baten van 17.490.39 vermeldt een voordelig saldo van 5.596.82. Er moeten echter nog be langrijke bedragen worden betaald voor de verbouwing c.a. zodat op de kapi- taaldienst (totaalbedrag 50.000.-,) een tekort is van 10.000.-. Het tekort bedraagt daardoor 4.403.18. Het bestuur hoopt dat dit weggewerkt kan worden, maar de voorzitter voegde hieraan toe, dat de exploitatierekening er volgend jaar nog wel anders zal uit zien. Er zal dan nl. een behoorlijk be taalde kracht aangesteld moeten worden. Het „potje” voor Monumentenzorg ge vormd door de jaarlijkse bijdrage van het Rijk, bedroeg aan ’t eind van het jaar 3600,-. Nadien is hieruit betaald aan het bestuur van „Fredehiem” 700.- en waar er nog diverse restauraties te wachten zijn, zal het restant wel spoedig verdwijnen. Bij de bespreking van dit verslag ves tigde dokter W. J. Nieuwenhuis de aan dacht op het bedrag van 1200,- dat aan de conservator is uitbetaald. Dit steekt wel erg af tegen de andere grote bedra gen. De voorzitter antwoordde, dat de con servator geen beloning geniet, maar 100,- per maand voor reis- en ver blijfkosten en andere onkosten. Ook dit is historisch gegroeid, maar in de wensbegroting zal een hoger bedrag worden voorgesteld. De jaarlijkse Folkloredag van het district Noord, omvattende de zang- en dansgroepen uit Friesland, Groningen en Drenthe, werd zaterdag alhier ge houden. Aan het programma, de algemene vergadering, een Friese koffietafel en een feestavond, ging een gezamenlijke optocht vooraf. Veel goeds Alle groepen brachten veel goeds. De Snitser Skotsploech kreeg echter een inzinking in het laatste nummer, de „Skotse Trije” en het „Skuonmakker- ke”. Bovendien kwam het vocale ele ment niet voldoende tot uiting. Ditzelfde onderdeel was ook niet sterk bij ,,’t Aol Volk”, van Emmen, onder leiding van Mevr. G. Eding-Asker, die overigens zeer goed werk leverden. De zang- en dansgroep „Oud Hinde lopen” mocht zowel gezien als gehoord worden: de fraaie costuums waren even redig aan hun tweeledige prestaties. De „Terschellinger Volksdansers”, lei der de heer J. Hofman, in uiterljjk veel soberder, maar wel karakteristiek, demonstreerden een hechte eenheid in de dansen, doch de zang klonk af en toe wat mager. De dansgroep „De Amelanders” van Nes, onder leiding van de heer Mooy- man, schilderachtig gekleed, bleek èn in zang, èn in dans, zeer homogeen. Bo vendien was het elan en de spirit, bij deze pittige groep, wel zeef frappant. Het kleine Groninger groepje, de „Grunneger Daansers” uit Zandeweer, kwam, onder leiding van de heer D. J. Dost, op uitstekende wijze naar voren. De heer Dost, die tevens als „speelman” gevoel had voor nuance, wist zjjn exuee- tanten met een enkel gebaar, maar vooral met zjjn ogend) tot zeer knappe prestaties te brengen. Dc Ljouwerter Skotsploech, leider de heer J. C. Kuiken, bracht onder meer een nieuwe dans op oude motieven, n.l. de „Tsjerne”. Dit nummer vormde met de overige dansen zeker een hoogte punt. Het zeer evenwichtige en gedis tingeerde optreden van deze elitegroep wekte terecht aller bewondering en waardering op. Na het zingen van het volkslied en de gezamenlijke afmars werd deze geslaag de Folkloredag besloten. J.N. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 mei emeritaat verleend aan drie Ne- derl. Herv. predikanten, van wie één in Friesland is geboren, maar die alle drie hun ambt ook in ons gewest, resp. in Leeuwarden, Sneek en Woudsend c.a. hebben vervuld. Het zjjn Ds. G. Ger brandij te Utrecht, Ds. J. R. Wolfens- en Ds. H. B. r<.-‘ s H J s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1