Ruim (luizend deelnemers aan 16e Waterpoortmars Contributie moet worden verhoogd Eerste vrouw in het bestuur van het „Himsterhus” Weergave van het gekozen onderwerp zeer beeldend en doorleefd Fries Scheepvaart Museum in stadhuis officieel geopend De huizen liepen leeg op Koninginnedag IJLST van en WOENSDAG 6 MEI a.s, Eerste fase van verbouwingsplan gereed Viervoeter Pukkie liep met zijn baasje mee Ledenvergadering Groene Kruis Sneek vertegenwoordigd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL MEDEDELING Ook de jongeren nu Expositie van „Het Filter** 119e jaargang no. 36 Maandag 4 mei 1964 NCVB Ijlst L V Jubilaris bij Woudstra Zn. te Ijlst gehuldigd Ned. Herv. gemeente koopt pand voor jeugdhonk Wat de raad te behandelen krijgt Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Advertenties voor dit nummer kan men die dag tot uiterlijk 11 uur op geven aan ons kantoor Ged. Pol 6 of per telefoon 3005. Opbrengst collecte 1 Uitgevers „SNEEKER NIEUWSBLAD”. I Finale verkoping van boerderij te Loënga 1000ste Knipkaart Openb. Jeugdleeszaal al uitgereikt In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het volgend nummer van ons blad één dag eerder, dus op Heeg’s Mannenkoor zong in Oudega-Sm. Stedelijk muziekcorps concerteert dinsdagavond op de muziektent Aankoop woningen in te saneren stadsgedeelte „Mei-sterrenregen” op Hemelvaartsdag in Rijs SNEEKER NIEUWSBLAD IHIIHHilllHHHIHHIHIIWIHIHIIIHHIHIHH Rolschaatsen-show ver- HHHIHIHHHHHHIIIHHHHHHIHHHHHHH De Aubade D. Everaars De optocht ■I Moedercursus Geen pakhuis van Wijkverpleegsters ver- ne- Dit is voor het eerst dat een vrouw en een van de jongeren in het bestuur zijn gekozen. Als het onderwijzend personeel niet be reid is zulk een optocht mee te organi seren en er leiding aan te geven, kan de Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. kozen mevr. J. Schingenga-Wielinga en de heer Th. C. van Berkum. verschillende gezinnen 434 bezoeken af gelegd, waarvan 286 bij zgn. niet inge schreven gezinnen. De Emmabloem-collecte heeft in Heeg 312,85 opgebracht. de en U. Misschien heeft U enkele weken gele den in een programma van Willem Duys de Italiaans/Belgische familie Adamo horen en vooral zien zingen. U herin nert zich dan stellig het enthousisme en de overgave waarmee de twee kleinste meisjes uit dit gezin hun „grote broer” begeleidden in het refrein van het lied „Vous permettez Monsieur...”. Het en thousiasme en de spontaneïteit werden door de camera vertederend weergege ven. Onwillekeurig moest ik hier aan den ken, toen ik de tentoonstelling van de Amateurfotografenvereniging ,,’t Filter” bezocht. Uit het geëxposeerde werk sprak eenzelfde enthousiasme en de vereniging „Oranje” er beter mee op houden. Notaris E. K. Hoekstra alhier kocht woensdagmiddag finaal de kapita le boerderij te Loënga. Na diverse ver hogingen werd deze sate en landen, wel ke bij de voorlopige toewijzing in negen kavels was geveild, bij cumulatie toe gewezen aan de heer J. Ringnalda te Bolsward voor de som ven 288.000,-. De koper verklaarde voor nader te noemen lastgever te hebben gekocht. Tevens werd een perceel weiland aan de Tijnjesloot onder Boomzwaag finaal verkocht. Koopster hiervan werd mevr. E. Ztflstra-Hoogland te Sneek voor de som van 13.825,-. De Herv. gemeente alhier heeft aan de Kleine I Palen een pand aangekocht, waarin t.z.t. een jeugdhonk zal worden gevestigd. De 16e Waterpoortmars, die zaterdag door de Sneker Wandel Unie en onder auspiciën van de NCWB is gehouden werd een groot succes. De belangstel ling bereikte een ongekend hoogtepunt. Ruim 1000 wandelaars zorgden voor een record aantal deelnemers. Vóór de mars hadden zich enkele honderden laten in schrijven. Bij het inschrijfburcau aan de start had men echter de handen vol werk om de liefhebbers te registreren. De deelnemers aan de tocht van 25 km. startten om twee uur, die aan de 15 km. om kwart voor drie en om drie uur ging men voor de 10 km. tocht van start. Bij het vertrek was het weer goed, later werd het kouder en regende het. De wandelgroepen, waarvan sommige in kleurrijke kostuums gestoken, hadden hier veel last van. De zustergroep van het Geref. Verpleeghuis vormde tussen het kleurrijke gezelschap een keurig ge heel, evenals de zustergroep van „Sions- berg” te Dokkum. De route van 25 km. was als volgt: Sneek, Jutrjjp, Hommerts, Osingahui- zen, Schatting, IJlst, Oosthem, Folsga- re, Tjalhuizum, IJsbrechtum en Sneek. De 15 km.: Sneek, IJlst, Oosthem, Fols- gare, Tjalhuizum, IJsbrechtum, Sneek. De 10 km.: Sneek, IJsbrechtum, Tjalhui zum, Tirns, IJsbrechtum, Sneek. De oudste deelnemer aan deze tocht was de 76-jarige heer J. Pilon uit het Gro ningse Stedum. Hem werd door de heer Joh. Vriesema uit Sneek een fraaie me daille aangeboden. Onder de deelnemers bevonden zich ook de bekende lopers W. Meerholz (63), Sneek, en R. Kluitenberg en Faber uit IJsbrechtum. Verder wa ren er deelnemers uit Amsterdam, Win- sum (Gr.), Hoogkerk enz. In de samenstelling van het bestuur kwam in 1963 één wijziging. De heer J. Algra verhuisde naar IJlst en trad af als bestuurslid. In zijn plaats werd benoemd de heer U. de Bruin, die in de loop van het jaar het penningmeesterschap van de heer J. de Boer overnam. Het 40-jarig jubileum van de heer L. Ier Heide bij de N.V. D. Woudstra Zn. te IJlst is woensdag in de raadzaal van het gemeentehuis herdacht. Zoals reeds eerder vermeld, reikte burgemeester Cazemier hem daar de eremedaille in brons uit, waarbij ook mevr. Ter Heide aanwezig was. Vorige week donderdag meldden wij, dat het uitreiken van de duizendste knipkaart voor de Openbare Jeugdlees zaal binnenkort werd verwacht. Dit mo ment kwam echter nog eerder dan men had gedacht. De 11-jarige Fokje Volbe- da, leerlinge aan de Gysbert Japiks- school en wonende Winsemiusstraat 44, alhier was de volgende avond al de dui zendste aan wie zo’n kaart werd uitge reikt. Namens de directie sprak de heer E. Woudstra. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat aan de jubilaris als sluit stuk van zijn werkzaam leven de Konin klijke onderscheiding was toegekend en wenste hem daarmee ook namens het personeel van harte geluk. Van de 40 jaar, die U bij ons heeft ge werkt, heb ik U persoonlijk 25 jaar mee gemaakt aldus spr. en U leren kennen als een serieuze werker, die wat hij maakte ook goed afleverde en altijd plichtsgetrouw zijn arbeid heeft ver richt. Maar niet alleen in de fabriek, ook in het maatschappelijk een culture le leven hebt U veel gepresteerd. Wij wensen U beiden een goede oude dag en nog vele jaren gezondheid toe te mid den van Uw kinderen en kleinkinderen. Na dit officiële gedeelte bleef men nog een tijdlang gezellig bijeen onder het ge not van koffie en gebak, waarbij de heer Ter Heide interessante herinneringen op haalde uit zijn eerste, maar ook latere jaren en uit de tijd van de bezetting. T.B.C.-bestrijding Hoewel de tuberculose niet meer zo veel slachtoffers eist als voorheen, dient de bestrijding onverminderd voort te gaan. Hierbij dient te worden bedacht, dat in Nederland elk jaar nog ca. 250 personen aan deze ziekte overlijden. In Sneek omvatte in 1963 de zorg nog 37 t.b.c.-patiënten, van wie vijf nieuwe ge vallen. In het kader van de bestrijding werden door de wijkverpleegsters bij Verplegingsartikelen In totaal zijn in 1963 1365 verplegings artikelen uitgeleend. Door het beschik baar stellen hiervan voorziet het Groe ne Kruis in een grote behoefte, hetgeen ter vergadering werd gedemonstreerd door een aantal cijfers, waaruit o.a. bleek dat er 153 bedden en 7 invalide- wagens zijn uitgeleend. De wijkverpleegsters A. Bonnema, Y. Kramer, H. Oppedijk en R. H. Posma verzorgden 301 patiënten. Zij legden 7531 verpleegstersbezoeken af. De kinderhy- giëne vormt nog steeds een belangrijke taak voor het Groene Kruis. Voor dé zuigelingenzorg bedroeg het aantal af gelegde propagandabezoeken voor het consultatiebureau 318. De zuigelingen zorg strekte zich in 1963 over 576 kinde ren uit. Aan de zorg van het kleuterbu- reau werden 788 kinderen toever trouwd. tend sneeuwlandschap met een prachtig doortekende voorgrond. Deze tentoonstelling is stellig waard nauwkeurig bekeken te worden. Wel zou ik ter overweging willen geven bij een volgende expositie de foto’s van een on dertiteling te voorzien (al is het alleen maar voor de recensent). Verheugend was het, dat er zoveel jeugdig publiek was. In deze tijd, waarin steeds meer jongeren experimenteren met een min of meer kostbare camera, mogen we hopen, dat uit hen nieuw talent naar vo ren komt. In elk geval mogen we bljj zjjn, dat we in Sneek zo’n actieve ama teurfotografenvereniging hebben, die met een dergelijke tentoonstelling zeker stimulerend zal werken. Op deze tentoonstelling exposeren ook twee jeugdige Sneker schilderessen, leer lingen van de Academie voor Beelden de Kunsten te Groningen, Anneke Steen beek en Renee Poelman. De kleuren van Anneke Steenbeek zijn wat donker, maar in haar werken „Weerkaatsing” en „Mechanische beweging” heeft zij reeds een prachtig evenwicht gevonden in kleur en technische behandeling. Re nee Poelman laat twee mooie gouaches zien, een in prachtige grijzen geschilder de kop en „Het Café”, mooi van kleur en van toets. Het werk van deze meis jes geeft de foto-tentoonstelling een ex- tra-aantrekkelijk tintje. U kunt deze tentoonstelling nog zien op maandag 4 en dinsdag 5 mei van 7.30- 10 uur in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat. Het laatste van de vier bruidsparen, die woensdag in het huwelijk traden was nog maar net de raadzaal uit, toen een aantal genodigden binnenkwam om de officiële heropening van het uitgebreide en gemoderniseerde Fries Scheepvaart Museum bij te wonen. Tijdens de korte bijeenkomst in het stadhuis, waar burge meester L. Rasterhoff symbolisch de of ficiële opening verichtte, toonden de sprekers zich verheugd over deze her opening. Geruime tijd was het Museum niet voor de liefhebbers toegankelijk en dat is met name ook in het toeristisch seizoen niet gewenst. Met des te meer vreugde kon thans de heropening plaats vinden, want zelfs zij, die het „oude” Museum van nabij kennen sloegen met verbazing de enorme veranderingen c.q. verbeteringen gade. Het eind is trouwens nog niet in zicht. Het gereed gekomen gedeelte is de eerste fase van het ver bouwingsplan, dat uit drie gedeelten be staat. Over de verbeteringen berichtten wij overigens woensdag jl. uitvoerig. via de NCWB een diploma met de be haalde klasse en het puntental. De heer E. de Vries, voorzitter van de NCWB afdeling Noord reikte de prijzen uit. Vooraf sprak hij een propaganda- woord. De uitslag: 10 km.: 1. gymnastiekvér. Stanfries, IJlst, klasse goed, 713 punten, 2. C.V.O.school IJlst, goed, 692 pnt., 3. Waterpoort 3, Sneek, voldoende, 648 pnt. 4. Reidhintsjes, Sneek. voldoende, 612 pnt., 5 CVO-school Scharnegoutum, vol doende, 603 pnt. 15 km.: 1. zustergroep „Sionsberg”, Dokkum, klasse uitmun tend, 863 pnt., 2. Altijd Fit, Dokkum, zeer goed, 830 pnt., 3. Waterpoort 2. Sneek, goed, 696 pnt., 4. Julianaschool 2 alhier, voldoende, 640 pnt., 5. Julianaschool 1, voldoende, 617 pnt. 25 km. L Jonge Strijd, Bolsward, zeer goed, 829 pnt., 2. Parley, Dokkum, zeer goed, 785 pnt., 3. zustergroep Geref. Verpleeghuis alhier, goed, 718 pnt., 4. Heerenveense Wandel Unie 1, goed, 717 pnt. De zustergroep „Sionsberg” uit Dok kum won de wisselbeker voor het hoog ste aantal punten. De S.W.U., die ove rigens alle medewerking had kan op een bij uitstek geslaagde tocht terugzien. Op Hemelvaartsdag zullen velen de natuur, die thans op haar mooist is, op zoeken. Dat Gaasterland daarbij niet vergeten wordt spreekt vanzelf. Naast het natuurschoon is er echter nog een reden, om op zeven mei naar Gaaster land en met name Rijs te gaan. De Stichting „Riis foarüt” houdt dan namelijk het traditionele festival, dit maal onder de titel „Mei-sterrenregen 1964”. Voor de liefhebbers van de lichte muze is er in het Openluchttheater die avond veel te genieten. Onder leiding van Joop de Knegt treden dan een aan tal artiesten van naam op. Rob de Nijs, Carlo, The Lords, Frans van Dusscho- ten etc. Het openluchttheater in de bos sen biedt plaats aan 3000 personen. Het Mannenkoor „Ons Genoegen” Heeg, directeur de heer P. van Net* verleende gisteren medewerking a zondagavond-zangdienst in de kerk te Oudega-Small. In afwijking van hetgeen oorspronke lijk is vastgesteld, zal het Stedelijk Mu ziekcorps Dinsdagavond 5 mei NIET op de Middenbrug op het Grootzand concer teren, maar op de muziektent aan het Bolwerk. Daar dit concert mede ten be hoeve van de patiënten in het Sint An- tonius Ziekenhuis gegeven wordt, is de aanvangstijd vastgesteld op 7.30 uur en zal het concert om 9 uur beëindigd zijn. Het programma ziet er als volgt uit: I. Frysk Folksliet; 2. Florentiner Mars - J. Fugik; 3. Piet Hein Rhapsodie - P. v. Anrooy; 4. Castell Coch - Mars - Po well; 5. London Suite -Eric Coates; 6. Alte Kameraden - Mars - C. Teike; 7. Marinarella - J. Fugik; 8. B.B. en C.F.- Mars - Ord Hume; 9. Wiener Bonbon - Wals - Joh. Strausz; 10. Mars der Gla diatoren - H. L. Blankenburg; 11. Wil helmus. Wijziging in het bestuur In het bestuur kwam énige wijziging wegens de periodieke aftreding van de heren W. Grondsma en C. Talsma, die beide van de opriching af bestuurslid zijn geweest. In hun plaatsen werden ge heet R. Teule slaagde naar wens even als de tocht van de met vlagjes versier de en met lampions verlichte oranje- showboat, waarvoor de heer R. Bok zijn „Simmerwille” belangeloos ter beschik king had gesteld. Dit nieuwe nummer trok drommen toeschouwers en werd ook wel gewaar deerd. Alleen moeten er een volgende keer meer passagiers mee. Verder waren de cineac-voorstellin- gen in Amicitia druk bezocht, hadden de kleuters weer hun optochten in de omgeving van de scholen en werden de leerlingen van de lagere scholen prettig bezig gehouden met wedstrijden onder leiding van het personeel. geëxposeerde enthousiasme weergave van het gekozen onderwerp was over het algemeen zeer beeldend en doorleefd. Dertien exposanten gaven in 55 foto’s in zwart-wit een proeve van hun kun nen. In onze vorige editie zag U reeds een door dr. Hemmes gemaakte foto van twee oude vrouwtjes. Ook de andere foto’s: vrouw in deuropening en jongen met poes tonen eenzelfde spanning, en laten ook een prachtig doortekende om geving zien. Van J. T. Hendriksma boeide vooral een boompje tegen een hekwerk in een besneeuwde omgeving. Vooral trof mij hierin de fijnzinnige com positie. J. Koopmans jr. werkt abstrac ter. Technisch is hjj bizonder knap en zijn werk grenst aan grafisch tekenwerk. Bij J. Koopmans sr. werd ik getroffen door een foto van een zeilwedstrijd, zon nig en fel, en een zeer verfijnd weer gegeven landschap met bomen in de rijp. A. Kuperus ziet zijn objecten dro merig. Alles heeft een diepere achter grond. Dit geldt voor zijn figuren, maar ook voor zijn kar die tegen een gevel staat. Vooral deze laatste foto was heel mooi. H. Mauser had een prachtige bal- speler, bewegelijk en toch zeer gespan nen. J. Pop liet een meesterlijk meisjes portret zien, sprankelend en direkt. Van R. Rienksma zagen we slechts één foto, een drinkende koe aan het water, een schilderachtig thema. Het in het water spelende jongetje, dat door S. van Sin deren speels werd weergegeven, vond ik de beste van zijn twee foto’s. N. Teerenstra toonde o.a. twee mooi geobserveerde marktscènes, maar bo venal trof mij zijn foto van de houten kleppers op het strand. Dit was een prachtig thema, en mooi gecomponeerd. Van B. Weissenbach was er o.a. een zeer evenwichtige foto van twee paar klompen. R. Mpma heeft vooral aan dacht voor het detail. Hij is een scherp observeerder en zjjn compositie is zeer overwogen. Bovenal trof mij een bizon der mooi doortekende boomstronk. J. Zjjlstra tenslotte, fotografeerde een smel- Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs £3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De .jaarvergadering van de verenigin- gen, die samen de stichting het „Him- sterhüs” te Oosthem vormen, is weer gehouden. Van de 24 verenigingen waren 15 vertegenwoordigd. Voorziter Landman deed op hen een beroep zoveel mogelijk medewerking te verlenen om dit mooie gebouw dat van zo groot belang is voor de dorpsgemeen schap in stand te houden. Het afgelo pen jaar is gelukkig weer goed geweest, mede door de veie bruiloften en recep ties die in het gebouw werden gehouden. Volgens het verslag van de secretaris zijn echter vier verenigingen opgeheven, ook al mede door het stop zetten van de zuivelfabriek „De Hem”. De penningmeester liet een optimis tisch geluid horen. De financiële positie van de stichting is goed vooruitgegaan. Rheuma- en kankerbestrijding Bjj rheuma-patiënten werden 420 ver- pleegbezoeken afgelegd, terwijl dit aan tal bij kankerpatiënten 541 bedroeg. Bejaardenzorg Ook de bejaardenzorg vraagt veel tijd van de wijkverpleging. Het aantal be jaarden, dat in 1963 een verpleegstersbe- zoek kreeg was 170. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Rasterhoff zijn vreugde uit over de her-opening. De bijeenkomst in het stadhuis zag hü als een symbool van de verbondenheid van het gemeente bestuur met het Museum. Nadat in 1937 bij de opening een dunne band ontstond, is die in de loop der jaren tot een zilve ren koord geworden. De burgemeester was van mening dat thans een forse stap is gezet voor de verdere ontwikke ling van het Museum, dat een plaats in de Sneker gemeenschap heeft vero verd, doordat het in het hart van die ge meenschap zetelt. Het bestuur is uitste kend geslaagd in de uitbouw. Spr. hoop te, dat men met hetzelfde enthousiasme en onverminderde toewijding op dit pad door zal gaan, zodat na enkele jaren het Museum na een verbouwing wéér kan worden heropend. Bijzondere wandelaar Een zeer opvallende en bijzondere deelnemer aan deze mars was de vier voeter Pukkie, die met zijn baasje Elze Riddersma de 15 km. tocht wandelde en officieel ingeschreven stond. Hij werd bij de prijsuitreiking ais eerste gehuldigd en kreeg een fraaie oranjekrans met daaraan de medaille om zijn nek. Na aankomst van de laatste wandelaar werd de uitslag van de 24 deelnemende groepen bekend gemaakt. De Sneker za kenlieden hadden fraaie prijzen aange boden. Voorts kreeg iedere groepsleider Vorige week hield de NCVB afdeling IJlst haar jaarvergadering in Het Ge bouw, onder leiding van mevrouw Nooit- gedagt-Lucas. Na de opening en een me ditatie werden de jaarverslagen gelezen en goedgekeurd. Er werden twee nieuwe bestuursleden gekozen, nl. mevrouw Fokkema-Klaver en mevrouw De Jong- v. d. Spoel. Verder werd de avond ge vuld met een demonstratie door de Par- ley-wolfabriek te Dokkum. Mej. V. d. Horst, verkoopster van de wolsoorten stelde een zestal mooie prijzen beschik baar, die werden verloot. Bovendien kreeg de moeder van de jongste baby een pakje baby-wol. In het afgelopen jaar werd een moe dercursus in het wjjkgebouw gehouden, waaraan door 32 dames werd deelgeno men. De leiding was bij zuster A. v. d. Sloot in goede handen. Plaatselijke entgemeenschap In de plaatselijke entgemeenschap hebben zitting als afgevaardigden van de vereniging: mevrouw A. Steensma- Veenstra en zuster Y. Kramer. De ent gemeenschap is in 1962 opgericht ter vereenvoudiging van de aan het inen ten verbonden werkzaamheden. Er is een samenwerking tot stand gebracht tussen doktoren, kruisverenigingen en het gemeentebestuur, die in de praktijk aan de gestelde verwachting voldoet. Aantal leden Voor het eerst sedert een tiental jaren heeft „Het Groene Kruis” Sneek een na delig saldo. Uit de financiële bescheiden over 1963 blijkt, dat dit 1139.55 is. De hoge post voor achterstallig onderhoud heeft het saldo naast de stijgende lasten sterk beïnvloed, maar reeds nu staat vast dat de contributie voor 1965 ver hoogd zal moeten worden. Tijdens de woensdagavond in het Wijk- gebouw gehouden jaarvergadering werd een verhoging in het vooruitzicht gesteld van circa 10%, maar getallen kunnen niet met zekerheid genoemd worden. Na delige saldi zullen hierdoor in de toe komst bestreden moeten worden. Overi gens bleek ter vergadering, die werd ge leid door dokter W. J. Nieuwenhuis, weer, hoe veelomvattend het werk van het Groene Kruis is. Het jaarverslag, grotendeels nog samengesteld door afgetreden secretaris H. Jeilema voorgelezen door zjjn opvolger ir. Kuipers, gaf een goed beeld hiervan. Bestuur Het leek er donderdag soms veel op, dat alle huizen in onze stad waren leeg gelopen. Zóveel mensen waren er dan op deze frisse, maar gelukkig droge en af en toe zelfs zonnige Koninginnedag op straat. En van de vroege ochtend tot de late avond hoorde men de muziek en het tromgeroffel van onze plaatselijke corpsen, die zich overal weer kranig en schijnbaar onvermoeid geweerd hebben om van deze nationale hoogtijdag echt een feest te maken. Dat begon al om kwart voor acht met de reveille door trompetters van ,,Ad- vendo” op de Martinitoren en eindigde pas ’s avonds met de Taptoe door het Tamboer- en Pijpercorps „Advendo” voor het stadhuis. En daar tussendoor werden ’s morgens de kinderen van de lagere scholen opgehaald voor de Auba de, brachten de Tamboers en Pijpers van Advendo een serenade bij de be jaardencentra, speelde het Stedelijk Muziekcorps „Sneek” na de begeleiding van de Aubade by en daarna een groep je muzikanten in het St. Antonius Zie kenhuis waarbij terloops ook een muzi kale hulde werd gebracht aan zuster Dismas, die haar gouden kloosterjubi- leum vierde, werkte de Chr. Muziekver. „Harmonie” mee aan de rondgang en de demonstratie van de Landelijke rtf- vereniging „De Water-Poorters”, ver leenden allen medewerking aan de Kin- deroptocht, was „Harmonie” weer pre sent bij de volkszang op het Waagplein en strooide zij" ’s avonds tot besluit van af het zonnedek van de Oranje showboat tijdens de rondvaart door de gracht haar vrolijke klanken rond. Door de gemeente kunnen opnieuw en kele percelen worden aangekocht, welke zijn gelegen in te saneren stadsgedeel ten en waarvan de eigendomsverkrü- ging uit dien hoofde voor de gemeente van belang is. Het zijn de percelen le Zomerrakbuurt nrs. 10 en 25 en 2e Frit- temahovenstraat no. 1. De aan de le Zomerrakbuurt gelegen onbewoonbaar verklaarde percelen, zijn onlangs door de bewoners ontruimd en zullen worden afgebroken zodra dit mo- geljjk is in verband met aangrenzende, thans nog bewoonde percelen. De wo ning 2e Frittemahovenstraat no. 1 kan voorlopig' nog als woning worden huurd. B. en W. achten de koopsommen, re delijk en stellen de raad voor tot aan koop te besluiten. Een museum is geen pakhuis voor an tiek, maar een plaats voor moderne mensen, die wel eens willen bekijken wat vroeger werd gemaakt, zei de heer A. M. Sustring, voorzitter van het Mu seum. Een belangrijk gedeelte van de Friese jongeren hebben zin voor histo rie. De opbrengst vi.n de St. Nicolaas-ac- tie die elk jaar voor een der verenigin gen werd gehouden, kwam vorig jaar ten goede aan het Himstehüs. Met alge mene stemmen werd besloten de ba ten voortaan steeds voor dit doel te be stemmen. Verder besloot men niet te veel verga deringen voor verenigingen aan te men. Het programma voor de bij de aan vang van het nieuwe seizoen te houden startavond zal nader worden bekend ge maakt. Aan het einde van de vergadering bracht de voorzitter dank aan de schei dende bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor het Himsterhüs hebben ge daan, waarna de heer Grondsma sloot met dankgebed. Namens het provinciaal bestuur sprak Gedeputeerde P. v. d. Mark. Een ac tief bestuur en een conservator met een fijne neus voor de schatten uit het verle den, zei hij. Hij bepleitte een nauwere samenwerking tussen de Friese Musea. Met elkaar moeten de Friezen een goede eigen cultuur opbouwen. De heer G. v. d. Pijpekamp, secretaris van V.V.V. Sneek e.o. sprak zijn voldoening uit over de heropening van het Museum, dat ook bij vele toeristen in trek is. „Het be staan èn het heropenen van het Museum stemmen tot voldoening”. Daarna gin gen de genodigden, onder wie een aan tal vertegenwoordigers van subsidiëren de gemeenten, naar het Kleinzand, waar het Museum werd bezichtigd. Het aantal leden van Het Groene Kruis beweegt zich in stijgende lijn. Op 1 ja nuari 1963 bedroeg dit aantal 3201 en op 31 december 1963 was dit 3275. Niettemin heeft het bestuur de indruk, dat velen met het zich opgeven wachten totdat ze van de vereniging gebruik moeten ma ken. Deze houding komt het werk van Het Groene Kruis niet ten goede. De aftredende bestuursleden mevrouw W. G. Wiegers-Nitschelm, en de heren J. de Boer en P. Feddema werden herko zen. Tot leden van de commissie van toezicht op de werkzaamheden van de administrateur werden wederom be noemd de heren A. Esselbrugge en Lin deman. De twee en half uur durende non-stop show van de Rolschaatsclub „Martini- stad”, ’s middags in het Sportpark trok een behoorlijk aantal kijkers. Maar zij die in de tribune zaten hebben lang niet alles kunnen zien. Het plankier waarop geschaatst werd, was nl. tegen de om heining gebouwd en daar langs dit hek een dichte haag toeschouwers stond, was vanuit de tribune maar een gedeelte van de baan te zien. Wat deze Groninger ploeg presteerde kon overigens niet al tijd de toets der kritiek doorstaan. Zelfs als men er rekening mee houdt, dat het voor de merendeel luchtig geklede dames te koud was en de wind ook een belem merende factor vormde. Vooral in de massale nummers werd slordig gewerkt en misten we ook de gratie en vaart welke aan shows als deze hun beko ring moeten verlenen. Alleen enkele so- lonummers maakten hierop een prjjzens- waardige uitzondering. Daarvoor gingen terecht de handen van de toeschouwers op elkaar. Ook de vele fraaie costuums verdienen lof. De volkszang onder leiding van de van de schoolkinderen was - het spijt ons het te moeten zeggen - een smade lijke vertoning waaraan ook de muziek-, tamboer- en püpercorpsen hoe ze ook hun best deden geen eer hebben beleefd. Het was de gebruikelijke dwaze verkleedpar tij met slechts enkele leuke ideeën, ter wijl er grote gapingen in de stoet kwa men die gretig door andere springende en schreeuwende jongeren werden inge nomen. trok als steeds weer een enorme belang stelling en de mooie kinderzang onder leiding van de heer Bram Feenstra was dat ook waard. Na de zang sprak burge meester Rasterhoff de kinderen toe en brachten zij met hem luidkeels een drie werf hoera uit op de Koningin. De ruiters en amazones trokken ook veel publiek zowel tijdens de rondgang als bij de demonstratie op ’t Veemarkt- terrein. Zelfs hebben ’s avonds vele miljoenen voor de t.v. hun défilé langs het stad huis kunnen zien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1