Waterpoort-krabbels Fries Scheepvaart Museum niet uitsluitend voor Sneek 1 Frysk Orkest besloot concertseizoen met Beethoven-programma IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder R I en j u De N.A.V.O. en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no. 39 Donderdag 14 mei 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD haar problemen I Ds. Raima gaat naar Boyl Begrotingsvergadering wordt vanavond voorgezet Jongen (13) door bromfietser aangereden 1/ •I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Versnippering op museumgebied wezenlijk gevaar voor Friesland Moetingsgearkomste op Stania State Bejaarde fietser uit Bozum aangereden Naar de Huishoudbeurs en de bollen Onder de opsleep N.V. te Ijlst zit Wij hebben geprobeerd haar mee op de foto te krijgen, maar zij J was een luchtje gaan scheppen, wat ditmaal door bet warme weer I t langer duurde dan gewoonlijk. t '1 I Al twintig O.K. jollen in Friesland 4-: I SNEEKER NIEUWSBLAD I lil ■'j komt Ook dat spreekt hü een beetje. vier Integratie en den gebruikte, wurdt t Ook voor Wymbritseradeel zijn er hier al J.N. vervolg op pag. 2 vijf de stadgenoten gaven en. En ze betalen goed. (nieuwe) dat er len te bouwen in groepsverband onder leiding van deskundigen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Ds. <f. J. Kalnia, die in september 1960 als predikant belast met de zorg voor de vrijzinnige modaliteit zijn intrede in Sneek deed heeft thans het beroep naar de. Herv. gemeente te Boyl aangenomen. Hij volgt daar ds. G. Lijsenga op, die een beroep naar Bergum aannam. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. •I zen, waarvoor hü de lange en dure weg over Leeuwarden heeft moeten maken. Hü had als het werk hier klaar is, graag tegelük met zün bei de nii oud-collega’s willen vertrekken. Maandag is de 13-jarige B.B. alhier aangereden door de bromfietser T.W. uit Oppenhuizen. Beiden kregen hoofd wonden. De jongeman werd per ambu lance naar het St. Antonius ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij een scheurtje in de schedel had opgelopen. Voor deze jongens en meisjes zou een O.K.-jol een ideaal scheepje zün volgens de promotor M. C. Breuning en volgens hem overweegt de K.Z.V.S. dan ook, evenals indertijd met de Flits O.K. jol- Zoals bekend zet de raad vanavond (donderdag) de behandeling van de ge meentebegroting 1964 voort. Aanvanke lijk was voor deze vergadering een 35 punten tellende agenda bedoeld. Indien zou blijken, dat deze niet afgewerkt kon worden, zou de vergadering worden voortgezet op dinsdag 19 mei. Later is de agenda echter gehalveerd. Vanavond worden naast de gemeente-be- groting 14 punten behandeld. De rest zal aan de orde komen in een vergadering, die niet op 19, maar op maandag 25 mei zal worden gehouden. Onder de punten, die vanavond niet behandeld worden zün ook de voorstellen betreffende een Culturele Raad, een openbare kleuter school in de Lemmerwegwjjk en een re organisatie van de Pier de Boer Stich ting. Russische minister-president, de voet op Afrikaanse bodem gezet toen hü zaterdag in Egypte aankwam voor een bezoek van ruim twee weken, waarin hü o.a. de dam zal inwüden, die met Russische hulp bij Assoean in de Nü'l is gebouwd. De betrekkingen tussen Rusland en Egypte, die enkele jaren bü'zonder koel zün geweest, zün nu weer allerharte- lükst en Chroestsjow heeft in zün rede voeringen op nagenoeg alle punten zün steun aan de Egyptische politiek toege zegd: hü heeft schande geroepen over de Engelse onderdrukking van de opstand in Zuid-Arabië, waar de opstandelingen zich gesterkt voelden door de aanwezig heid van 40.000 Egyptische soldaten in het aangrenzende Jemen; hü is opgetre den als de kampioen van het anti-kolo- nialisme en als de verdediger van de Arabische rechten tegenover Israël. Is raël heeft zün project om water van de Jordaan naar de Negeb-woestün te voe ren büna voltooid en Chroestsjow sprak van ’t roven van Arabisch water door Is raël. Hij noemde het een imperialistisch project, zoals hü Israël een pion van het imperialisme noemde. Hü deed net of hü niet wist, dat Nasser tegen de Egyp tische communisten allesbehalve vrien- delük is, al had hij een aantal van hen bij wü’ze van begroeting van Chroestsjow uit de gevangenis ontslagen. Nasser zal er echter wel degelük op toezien, dat zij geen bedreiging voor zün positie in de staat zullen vormen. De communis ten zullen wel enigszins teleurgesteld Het ongeluk gebeurde, toen de jongen riet zyn fiets tegen de trottoirband van net rijwielpad langs rijksweg 43 ter hoogte van de nieuwe fabriek van Van der Heem opreed en op het rüwielpad viel. De bromfietser botste tegen de op de grond liggende jongen aan. Pinkstermoandei sil der op Stania Sta te to Oentsjerk in moetingsgearkomste pleats fine dy’t organisearre troch it Kristlik Frysk Selskip. Paulus Akkerman sil hjir sprekke oer ,,Ald Nüs” en Ds. Bernard Smilde sil in programma fan mienskipllk sjongen forsoargje. Yn it skoft dêr 't gans tiid foar ütlut- sen is sil der in kar dien wurde kinne üt in kuüe$ troch de bosk en folksdoun- sjen. De gearkomste is foar eltsenien forgees tagonklik. De belangstelling voor het laatste concert in dit seizoen, dat gisteravond in „Amicitia” gegeven werd door het Frysk Orkest, was zeer bevredigend. Aan het programma, dat geheel ge wijd was aan Beethoven (1770-1827), werd meegewerkt door Stanley Weiner, die als solist optrad in het bekende Vioolconcert in D. Het orkest bracht vooraf de Ouverture tot „Promotheus”, daterende uit 1800, en besloot met de „Vierde Symfonie”, welk werk, evenals het Vioolconcert enige jaren later ont stond. Zo voor en na zijn er in Friesland wel eens stemmen te beluisteren geweest welke de algemeen Friese opzet van het Scheepvaartmuseum te Sneek in twij- fel trokken. Men wenste de taak van dit museum strikt beperkt te zien tot de Friese binnenvaart en het hardzeilwezen, zodat er ook voor andere Friese mu sea en oudheidkamers op het stuk der scheepvaart nog een taak zou lig gen. Met argus-ogen is de aankooppolitiek van het Fries Scheepvaart Muse um door sommigen gevolgd, waarby afkeurende geluiden somtijds amper wer den onderdrukt! Hoe het zij, de statuten van de vereniging „Het Fries Scheep vaart Museum” hebben een beperking van het begrip „Friese scheepvaart” nimmer gekend en het lijkt ons niet verstandig, hierin alsnog verandering te gaan aanbrengen. We zün dirigent Salten zeer erkente- lük voor dit „jeugdige” Beethoven-pro gramma, en met name voor de „Vier de”, die minder bekend werd dan Beet hovens derde, vü'fde, zesde en negende symfonie. Toch is deze „Vierde Symfo nie” geen minder waardevol stuk. Inte gendeel, maar deze geestige en zonnige muziek schünt door Beethoven Wel in een zeer vrolüke en zorgeloze bui ge schreven te zün! Tegen onze gewoonte in memoreren we direct maar dat de uitvoering van deze symfonie op hoog peil stond. Het werd, afgezien van de enigszins slappe inzet, een uiterst boeiend slot en tevens het hoogtepunt van het gehele concert. Na h et donkere inleidende „Adagio” volgde een uitbundig „Allegro vivace” Scheepvaart Museum kwam, was het eigenlijk al te laat, hoe dankbaar wü ook mogen zün voor het vele dat des ondanks nog kon worden behouden. Dit museum moest toch érgens in Friesland worden gevestigd en dat de Sneker bur- gerü er zich tenslotte voorspande, onder de geestdriftige leiding van de toenma lige burgemeester L. Poppinga, welnu, dit is toch een verdienste, welke gerust mag worden erkend. Achteraf kan men nu wel bezwaren laten wegen en bewe ren dat Harlingen, Dokkum, Grouw of Leeuwarden eigenlük veel geschiktere oorden geweest zouden zün, dat is toch allemaal achterna-kaarten en doet af breuk aan de eenheid, welke Friesland op dit punt moet tonen, wil het Fries Scheepvaart Museum zich kunnen hand haven en niet aan de splützwam be- zwüken welke ook wel „pestilentia Fre- sonica” wordt geheten. Zó slecht heeft Sneek het er bovendien ook niet afge bracht, menen wü te mogen stellen. Een der werknemers van het bag- gerbedrijf der fa. Krikke alhier is vo rige week 65 jaar geworden en met pensioen gegaan. Mooi voor de man die z,’n gehele leven hard heeft ge- Immers, het Fries Scheepvaart Mu seum heeft altijd al de grootste moeite gehad op te tornen tegen de grote broe ders in Rotterdam, Amsterdam en Enkhuizen, in mindere mate tevens Groningen, waar het Noordelyk Scheep vaart Museum onder „noordelfik” be paald niet alleen de provincie Gronin gen verstaat, gelük trouwens van iedere te Groningen gevestigde onderneming verwacht kan worden. Acht men het nu ook in Friesland al onjuist dat het Fries Scheepvaart Museum zich werpt op za ken als de Friese Admiraliteit, de kust- visserü of de kofvaart, louter en alleen omdat er te Sneek nooit een oorlogs schip voor de wal is geweest, op het Sneker Meer nimmer garnalen gevan gen werden en de Hindeloper kapiteins er niet over peinsden naar het Klein- zand te verhuizen, dan ziet men 't toch wel wat benepen, dunkt ons. Toen het in 1938 tot de stichting van een Fries zün over de woorden van Chroestsjow, want hü toonde zich volkomen ingeno men met Nassers Arabische socialisme, dat hü door de omstandigheden gerecht vaardigd achtte. Of de besprekingen van beide staats lieden Nasser nog extra-kredieten zullen opleveren, zoals hü schünt te wensen, is nog niet bekend. China tegen topconferentie Rusland had voorgesteld in het najaar een conferentie van communistische par tijen büeen te roepen, met als agenda punt het herstel van de eenheid van de beweging, maar in de volksmond om Chi na uit de internationale beweging te sto ten of in elk geval erin te isoleren. Pe king heeft nu het plan voor een topcon ferentie verworpen. Voorbereidingen zullen zeker een vüf a zes jaren in be slag nemen, wil een dergelüke conferen tie slagen, menen de Chinezen, die aan geven, dat er vüf kwesties zün, die drukken op de verhouding met Moskou. En wel de niet opgeloste grensgeschil len tussen Rusland en China, de kwestie van de Russische hulp of liever de in trekking ervan, het vertrek van de Rus sische deskundigen, handelskwesties tussen beide landen en de openlüke po lemiek tussen de communistische parij en. De lijst is veelomvattend en het valt op, dat het sterk de nationale problemen tussen beide landen zün, die hier de na druk krügen. Op de Bozumerhoek tussen Scharne- goutum en Lutkewierum is zondagmor gen om ongeveer kwart voor negen de 81-jarige G. Stenekes uit Bozum op zijn fiets aangereden door de heer Lodewük uit Joure, die een personenauto bestuur de. De heer Stenekes liep verwondingen aan het hoofd op en werd bewusteloos opgenomen in ’t St. Antonius Ziekenhuis alhier. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Stenekes uit de richting Bozum komend de weg overstak in de richting Tirns. De heer Lodewük naderde het kruispunt en remde af, maar verhoogde zün snel heid weer toen hü meende te zien, dat de heer Stenekes stopte. Dat gebeurde echter niet. Onlangs hebben 59 leden van de afd. Sneek en Omstreken van de Chr. pl. Vr. Bond een bezoek gebracht aan de Huis houdbeurs te Amsterdam waar zeer veel en natuurlijk veel nieuws te zien en soms ook te proeven was. Daarna reden de dames langs Lisse, Hillegom, Heem stede en Bloemendaal door de „bollen” en toen ging het weer op Sneek aan, waar ze, zeer voldaan over deze prachti ge dag, otn tien uur arriveerden. Ook al wedstrüden Op de wedstrjjdprogramma’s van de verenigingen die in Grouw zeilen zullen de O.K. jollen dit jaar ook al voorko men. Voorts zullen ze ais invitatieklas- se kunnen, meedoen aan de Sneek-Week en is het' vrijwel zeker, dat ook de K.Z.V. Langweer ze op 29 en 30 augus tus laat zeilen. Op de Beulaker starten ze met Pink- steren en op 25 en 26 juli zullen daar in ternationale OK-jollen wedstrüden wor den gehouden, waarbü men hoopt op grote deelneming, ook uit Friesland. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad In Den Haag zijn dinsdag de ministers van buitenlandse zaken van de tien landen van de N.A.V.O. büeengekomen voor de voorjaarszitting van Raad van de N.A.V.O. op ministerieel niveau. Aangezien er ditmaal geen recht streekse militaire problemen aan de orde zijn, bleven de ministers van defensie, die de afgelopen twee jaren ook op de voorjaarszitting van de partij waren, thuis. Hieruit kan men niet opmaken, dat er- geen problemen in de N.A.V.O. zün, maar men acht deze nog niet rüp voor een politieke discussie. Eerst zul len de ministers van defensie hen op een afzonderlijke conferentie, eind juni of begin juli, eens bespreken. Maar wat deze ministers bespreken kunnen, zijn de eigenlijke problemen toch nog niet, maar eerder de technische uitwerkingen van politieke machtsverhoudingen en besluiten. Zoals het officieel heel voorzichtig heette, is enige aandacht geschonken aan de problemen, die door de Fransen in het leven zijn geroepen, en dat tegen een achtergrond vaft een algemene in ternationale ontspanning, die de proble men van de alliantie minder urgent doet lÜ'ken. Wat het probleem is, leert in feite het memorandum dat De Gaulle in sep tember 1958 aan president Eisenhower heeft gezonden over de rol op het we reldtoneel, die hü voor Frankrü'k op eiste. Er is toen wel gesproken over De Gaulles eis, dat Amerika, Engeland en Frankrü'k als directorium aan het hoofd van de N.A.V.O.-zaken zouden komen te staan, maar dat blijkt de essentie van De Gaulles eisen toch niet te raken. De Gaulle eiste een gemeenschappelüke Amerikaans-Engels-Franse politiek in alle wereldproblemen, hij eiste dat elk van de drie landen het recht van veto zou hebben op het gebruik van kernwa penen. en twee Amerikanen De nieuwe Woudvaartbrug is de balie. De meesten van hen maandag door monteurs van Hubert in ,’n record-tüd op ’t bruggehoofd ge plaatst. ’s Middags begonnen ze er mee en ’s avonds J stond zü al op haar Eisenhower heeft hierop geantwoord, dat Amerika hier moeilük op in kon gaan, omdat het in diverse delen van de wereld regionale pacten had, waar van de kien niet gepasseerd konden worden bü de vaststelling van de poli tiek. Overleg over deze kwesties leidde tot niets en langzamerhand is De GaUl- le zün dreigement gaan uitvoeren, zün medewerking aan de N.A.V.O. zoveel mogefijk te beperken. Kortgeleden heeft hü nog alle officieren uit de marinesta ven van de N.A.V.O. teruggeroepen. En het probleem stelt zich nu aan de orde, dat Frankrük niet wil meewerken aan een bondgenootschap met een zo sterk mogélüke integratie, doch terug wil naar een bondgenootschap-oude-sfijl met alle nadruk op nationale legers, die in geval van oorlog wel zullen samen werken. Het probleem, dat de ministers nu uit de weg trachtten te gaan, is wat men moet doen met een onwillige bondgenoot in het midden. Eenvoudige reorganisa ties hebben weinig zin. Een gesprek over zulke diametraal tegenover elkaar lig gende standpunten is in feite zinloos. Maar het probleem is in de komende vüf jaren en langer niet meer te ver- müden. Vü'f jaren, want over vüf jaren is de mogelükheid gegeven, dat bondge noten uit de alliantie kunnen treden. Planning moet tegenwoordig jaren voor uit gebeuren en moet men nu gaan plannen met Frankrük als bondgenoot of niet? Moet men bovendien door de on willigheid van een bondgenoot de wens van veertien anderen laten dwarsbomen? Behalve dit grote probleem, naar welk bondgenootschap men moet gaan stre ven, is er een aantal kleinere proble men, die de revue gepasseerd zün. Zo wenst Amerika de steun van de bondge noten voor zün politiek in Zuid-Vietnam, een steun die het van Frankrük zeker niet zal krügen. Turküe wil de bondge noten in het geweer roepen voor de kwestie-Cyprus, maar Griekenland voelt er weinig voor de zaak te bespreken. Voor Amerika is naast Zuid-Vietnam Cu ba van groot belang en het zou het liefst zien, dat de bondgenoten zich zouden onthouden van handel drüven met Cas tro. Duitsland wil weer eens bevestigd zien, dat de bondgenoten het eens zün over Berlün en dat zü van harte de Duitse hereniging wensen. Chroestsjow in Egypte Voor het eerst heeft Chroestsjow, de Onder de begeesterende leiding van di rigent Alfred Salten werd dit eerste deel fris en transparant verklankt. Het zelfde kan ook gezegd worden van de weergave van het derde en laatste deel, waarbü tevens de aandacht viel op het zeer verzorgde en beschaafde aandeel van hout- en koperblazers. Het merk waardige tweede en langzame deel (eén zangerige melodie met een puntig en gemarkeerd ritme op de achtergrond) kreeg een zeer fijnzinnige vertolking, waarbü de eerste clarinettist, G. H. P. J. v. d. Weerd, de solo technisch uitne mend, maar muzikaal (met name de nuancering) wat overdreven-gevoe- lig, ten gehore bracht. Stanley Weiner legde veel eer in met zün solospel in het „Vioolconcert”. En kele detonerende noten in het hoge re gister buiten- beschouwing gelaten, kweet hü zich op uitnemende wü'ze van zün veeleisende taak. Het orkest wist zich goed aan te sluiten. Toch, en met alle waardering voor het loffelfike ge heel, ontbrak af en toe de gewenste spanning en het nodige raffinement. Er kan althans in de hoekdelen méér uit gepuurd worden! Het Frysk Orkest wist echter uit de Ouverture „Promotheus” te halen wat er in zat. Derhalve: een uitstekend slot en een dito begin! Bü de familie, van der Heide aan de Koopmansgracht is een Siamese poezen-vierling geboren. Moeder en kinderen maken het wel. Tü'dens de ambtsperiode van ds. Rai ma, die ook voorzitter van de Vereni ging van Vrüzinnig Hervormden in Friesland is, zün de vrü- en rechtzinni ge modaliteiten dichter naar elkaar toe gegroeid. Naast zün werk als predikant werd ds. Raima vooral door zfin ge schiedkundig werk bekend. Zo schreef hü verschillende historische en andere werken, waaronder zün bekende „Om Gysbert Japicx hinne” en „Dorpen wil len leven.” Ds. Raima gaat vermoedelfik in sep tember vertrekken. Dan zün de jaar, die in de kerkorde als minimum tfid voor één standplaats zün bepaald, om. voor de zagerij van Houthandel S. O. de Vries I een eend te broeden. Wel een droge, maar geen on- t 1 gevaarlijke plaats. De zware kettingen van de sleep gaan nl. rake- X i ings langs haar kop. Wordt een stam met veel lawaai uit het water i i getrokken, dan stapt de aanstaande mama even va n het nest. Zij T f wacht dan op korte maar veilige afstand rustig af tot de stam is ge- i j passeerd en neemt dan haar plichten weer op. M tje zeilen moest leren, kwam te laat, plaats. De volgende dag werd het maar liet alvast voor het volgend eerste vüf meter brede bruggedek jaar boeken. aangebracht en was men ook al bezig met het plaatsen van de leuningen langs de bruggehoofden. Hulde voor Allerlei vragen worden op de heer zuik een voortvarendheid! Weyer afgevuurd. Twee Amerikaan- se meisjes büv. wilden „clumbs” l (klompen). Waarschünfijk een „ver- hollandst" woord voor klompen, want 4 die noemt men in het Engels „wooden shoes”. Toen de meisjes t was uitgelegd, waar ze klompen kon- den kopen, protesteerden ze. Ze wil- i den gebruikte, geen nieuwe. Uitein- i delük kochten ze toch nieuwe. Aan t hun eigen voeten moesten die dan i maar „verouderen”, I Dat men in de omgeving van onze die 1 stad naar aardgas zoekt, merkt men werkt. Minder prettig voor hem en j ook op het V.V.V.-bureau. Meerdere z’n gezin was echter, dat hij nu ook _;i reeds onderdak direct met zün woonark uit de Oud- employé’s van oliemaatschappü- vaart naar de Zwette moest verhui- Het vreemdelingenverkeer komt Een bejaarde stadgenoot bracht ook hier op gang. De heer Weyer van ons de klacht van enige mede-oudjes het Informatiebureau V.V.V. stond al over, dat ze niet meer hun dagefijks J weer een tiental buitenlanders en an- „kuierke” rond de nieuwe Jachtha- dere in de Zuidwesthoek belangstel- ven kunnen maken. Het pad vanuit lende vreemdelingen te woord. Zo het Burgemeester de Hoop Park is ’s zomers heeft hü een afwisselende nl. afgesloten. Ja, ook hier moeten baan. Soms moet hü Engels, Frans de goeden het weer met de kwaden of Duits spreken, maar het gebeurt ontgelden. In de haven werd nl. veel ook wel eens dat hü in het Esperanto last ondervonden van al te nieuwsgie- (de wereldtaal) wordt aangesproken, rige bezoekers, die zelfs tot in de J Ook dat spreekt hü een beetje. schiphuizen doordrongen. Maar voor die oudjes is het jam mer. Dat geloven we graag. In de loop van het vorige jaar bouw de een H.B.S.’er uit Grouw in zijn vrije tijd en in de vacantjes de eerste O.K.- jol in Friesland en nu zijn er hier al twintig gebouwd, waarvan vier nog te koop zijn. Als het gelukt deze te verkopen aan liefhebbers die hun zeildomicilie in Grouw hebben, zullen daar dertien zei len en vier op de Langweerder Wielen. ze aankopen nimmer betreurd te wor- den, doch op het ogenblik van aankoop moest er steeds met de schaarse geld middelen van het museum worden ge woekerd en meer dan bestuur of Con servator lief was een beroep worden ge-1 daan op de offervaardigheid van deze en gene, die het Fries Scheepvaart Museum een goed hart toedroeg. Wil men alsnog een museum voor Wymbritseradeel zelf? Met evenveel recht zouden de andere 29 grietenüen een dergelijke instelling mogen bezitten, welke het aantal Friese musea en oud heidkamers, dat thans de 50 dicht nadert, tot een duizelingwekkend getal zouden doen vermeerderen. Het is nu al uitgesloten, alle bestaande Friese musea en oudheidkamers op royale voet te su- sidiëren en daar particuliere inkomsten bronnen ook hun grenzen kennen, in ’t be- trekkelük arme Friesland eerder dan el ders, daar maken’ de meeste van deze instellingen een meer schilderachtige dan welvarende indruk op de vreemde ling, die zich de moeite getroost al de ze bezienswaardigheden te komen op sporen. Wü moeten eerder musea en oudheid kamers gaan opheffen en samenvoe gen dan nog meer „tsjirmers” in het leven te roepen. Gesteld al dat er eens een wonder gebeurde en het leegstaande „Epema State” te IJsbrechtum aan de gemeente Wymbritseradeel geschonken werd, met de bepaling dat hierin een -treekmuse- um werd gevestigd, dan nog zou nie mand weten waar het geld vandaan moest komen. Teneinde dit voor het doel geschikt te maken, de ontbrekende ver zamelingen büeen te brengen en het personeel te bezoldigen. In Sneek heeft men het nu alfijd wel zonder betaalde krachten af weten te doen - een enkele concierge-suppoost gedurende de zomer maanden daargelaten - maar ieder die thuis is in het- Sneker Babel weet wel dat deze toestand uiterst labiel is en niet tot in een verre toekomst steeds weer op belangeloos verrichte diensten van een handvol bestuursleden mag wor den gerekend. Op korte termün zal te Sneek dan ook de benoeming van ge salarieerd personeel aan de orde komen, aangezien het museum veel te groot is geworden om alfijd nog te worden be stierd op de manier zoals dit in 1938 mogefijk was. Ook in onze plaats begint enige inte resse te komen. De H 52 werd gebouwd voor Menko Albert Menalda en op de Jachtwerf Joh. v. d. Meulen aan de Woudvaart liep een voor de oudste zoon van stapel. Nu deze twee schapen over de dam zfin zullen er waarschijnlijk wel meer volgen, voornamelük uit de goede „Flits’’-zeilers uit Sneek en Joure die de leeffijdgrens zün gepasseerd of uit hun bootje gegroeid zün. Onlangs werd enig misnoegen verno men over het feit, dat het Fries Scheep vaart Museum in ander opzicht buiten zün boekje zou gaan door allerhande antiquiteiten en curiosa met hebberige hand binnen Sneek’s wallen te halen welke beter in het omringende Wymbrit seradeel hadden kunnen bfijven! Voor zover aan deze uitingen liefde voor de historie van Wymbritseradeel ten grond slag ligt en hieruit bezorgdheid spreekt voor het gedurig slinkende bezit aan oude cultuurschatten, kunnen wü voor deze geluiden slechts waardering op brengen. Uit geheel overeenkomstige motieven sproot immers de oprichting van het Fries Scheepvaart Museum zelf voort en wordt dit nog alfijd in stand gehouden. Maar gesteld dat het Fries Scheepvaart Museum er nu eens niet w-s geweest, zouden dan al die. uit Wymbritseradeel afkomstige zaken, welke de critici zo ongaarne naar Sneek zagen vertrekken, wél in Wymbritsera deel gebleven zijn? Ongetwijfeld niet! Ten dele zouden zü, misschien, beland zijn in het Fries Museum te Leeuwar den of op Stania State te Oenkerk. Voor een ander deel, wellicht, in het Zuider zeemuseum te Enkhuizen - er zyn voorbeelden van - of het Openluchtmu seum te Arnhem. Voor de rest spoor loos verdwenen, verhandeld door een legertje van opkopers en antiquairs. Laat men dit wel beseffen! Weinig is ook het Fries Scheepvaart Museum zonder meer in de schoot geworpen - maar al te vaak vergde het verwerven der aanwinsten vele reizen, vele overleggingen en voor al ook veel geld. Achteraf behoefden de- De twee eendekuikens die zondag- morgen in Oppenhuizen zwommen, J waren wel vroeg, maar bü ons in I Sneek waren dé eendenhoeders nog J vroeger. Een lezer uit de t Jachthavenstraat belde ons dat er Kees Poiesz vertelde ons opgeto- J een paar dagen te voren al drie bü gen, dat op het balcon van het huis hem achterhuis zwommen en in het van zün ouders, Huge de Grootstraat Jéchthavenkanaal scharrelden toen 17, een eend negen kuikentjes heeft ook al een paar toompjes rond. gekregen. Deze maand kreeg hü zeven Duit sers, zeven Engelsen, een Fransman, vier Belgen en twee Amerikanen voor u_ waren op doorreis, maar sommigen wilden in de omge ving van Sneek va kantie houden, ’n Dame wier zoon-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1