Waterpoort-krabbelt De nieuwe school komt in zicht fAGENDA Ritssluitingenfahriek in lege Van der Heem-hal aan Vrijbuiterstraat IJLST WYMBRITS ERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT van 1 en Weinig resultaten op de N.A.V.O.-conferentie ui door Speurder M. A. Boonstra uit, J. R. Visser in de raad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no 41 Donderdag 21 mei 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Benoemd Voorstel B. en W. aan de raad: i Ledenvergadering Technische School Sneek: Japanse industrie wil produktie op korte termijn beginnen Maandagsluiting winkel zaken i Finale verkoping twee Sneker predikanten voor V.P.R.O-radio Piassenschap wint een proces in beroep Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Dr. Anne Wadman en Het Martini-jeugdkoor voor het eerst in Sneek Het is druk in ’t zwembad. Het aantal abonnementen is al zeer groot. Vooral kinderen die het zwemmen nog moeten leren en hun 'i moeders zijn de afnemers. Ook andere zwemliefhebbers vinden C zo'n abonnement wel praktisch. Nu de toeloop groot is komt het ruimtegebrek weer duidelijk aan het licht. De hoop is nog altijd ge- vestigd op een verbetering van de zwemaccomodatie, maar ja, alle goede dingen komen nu eenmaal langzaam. Deze foto, die de grote I bedrijvigheid toont, is gistermiddag genomen. Het water was toen 2O'/i gr. en dat betekende voor dit seizoen een record. 1 SNEEKER NIEUWSBLAD t Prestige tig gCVCIXU, 1LCL geëgaliseerd TT»n t ZM zJ tTf Winst voor Rockefeller terschool ,,De Klimop” AMICITIA THEATER Café e»«> Aantal leerlingen Nieuwe school komt in zicht t Tot onderwijzer aan de CVO-school te Bolsward is per 1 juni benoemd de heer J, Bootsma te Goënga. De kosten van eventueel door Y.K.K. in de hal nodig geoordeelde voorzienin gen zullen door deze onderneming wor den gedragen, terwijl overneming van bepaalde aan Van der Heem N.V. toebe horende in de hal aanwezige eigendom men door beide ondernemingen in onder ling overleg zaf worden geregeld. B. en W. stellen voor aan de Y.K.K. te verhuren. De leden verstrekten het bestuur een machtiging voor het aangaan van een geldlening van meer dan 25.000 t.b.v. de schoolbouw. Het thans te lenen be drag wordt echter hoger. de van Friese Anne Langs dezelfde spoorlijn broeden twee zwanenparen. Met deze klanten is het kwaad kersen eten. Voorbij gangers, die erg nieuwsgierig zijn lopen de kans aangevallen te worden. Zelfs als de trein er aan komt, gaat Na de eerste is thans de tweede helft van de Kruizebroederstraat on derhanden. De herbestrating vordert al mooi, maar dit gedeelte is voor het verkeer afgesloten. Op de trot toirs kan nog wel gelopen worden, zodat de huisvrouwen er in ieder ge val wel kunnen winkelen. De drukte is daar niet minder dan anders. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS van industrieën, in die zin dat is uitge gaan van een afschrijving van het stich- tingsbedrag in 40 jaar in gelijke delen, gerekend vanaf de datum van ingebruik neming door Van der Heem N.V., met inachtneming van een rentepercentage van per jaar. Het is ook hier tijdens de Pink sterdagen erg druk geweest. Sneek beleefde met name een Duitse inva sie. Velen bleveif maar even, maar sommigen gooiden hier hun anker uit. Zo kampeerde op ,,De Domp” enkele dagen een Duits echtpaar. In het verslag wordt gememoreerd, dat in februari 1955 reeds de toenmalige Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs aan het bestuur heeft geadviseerd het verwezenlijken van een nieuw ge bouw bij het Ministerie van O.K. W. aan te vragen. Maar eerst in dit jaar kwam bericht, dat het terrein kon wor den aangekocht en een architect kon worden aangewezen. Binnen afzienbare Notaris E. K. Hoekstra verkocht gis teravond in hotel „De Gouden Leeuw” fi naal de burgerwoning 3e Woudstraat 43 alhier. Koper werd voor de som van 5555.- de heer J. Bok alhier, voor na der te noemen lastgever. Na 61 verho gingen werd eigenaar van de burgerwo ning De Bourbonstraat 5 alhier de heer J. J. Kruis alhier voor de som van 8900.- en van de dubbele woning met erf c.a. aan de Waterpoortsgracht num mers 11 en 12 de heer P. U. Boersma alhier voor de som van 5480.-. Circus Toni Boltini, dat in Sneek al naam heeft gemaakt komt’ bok dit jaar weer. Op 10 en 11 juni, twee dagen maar dus, staat het circus, weer op het Martiniplein. Zouden er Weer apen ontsnappen? In ieder ge val zet Boltini de Snekers niet meer voor aap. Die hebben hun lesje wel geleerd. Of niet? senschap Loosdrecht en omstreken over een verordening die hem in zijn brood winning zou aantasten verloren. Zoals bekend zal op maandag 25 mei weer een raadsvergadering worden ge houden. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de heer M. A. Boonstra, waarin hij bedankt als lid van de raad van Sneek. De jachthavenexploitant A. J. Singels uit Breukelen heeft bjj het gerechtshof in Amsterdam zijn proces tegen het plas- Vervolgens zijn met de gemeente on- derhandelingen gevoerd over de voor waarden, waaronder de verhuring van het gebouw zou moeten geschieden. Wat de verschuldigde huur betreft is daar omtrent overeenkomstig de tot nog toe gevolgde gedragslijn overeenstemming bereikt op basis van de voor rekening van de gemeente gekomen stichtings- kosten. B. en W. vestigen er nog de aandacht op, dat bjj deze huurberekening reke ning is gehouden met de in overleg met de ministers van binnenlandse zaken en economische zaken tot stand gekomen richtlijnen voor het verlenen van mede werking aan de stichting of uitbreiding Tijdens de dinsdagavond in „Onder de Linden” gehouden ledenvergadering van de Technische School Sneek aan de Kloosterstraat is met optimisme over de toe komst gesproken. De voorzitter, burgemeester Rasterhoff deelde mede, dat een machtiging is verleend voor het kopen van de voor de bouw van de nieuwe school benodigde grond. Ook is thans een schetsplan gereed. Dit zal echter nog alle ver eiste stadia moeten doorlopen. De voorzitter hoopte, dat deze eerste stappen vrjj snel worden gevolgd door een definitief plan, zodat als de rijksgoedkeuring voor de bouw is afgekomen, hier snel kan worden begonnen. De directeur van de school, de heer J. H. Stubenitsky deelde mede, dat er voor het nieuwe seizoen ho- penljjk weer drie eerste klassen kunnen worden gevormd. Ook het klasse-gemid- delde zal vermoedelijk wel op peil bljjven. In het laatst van het vorig jaar kwam het college van B. en W. in contact met de Yoshida Kogyo Co Ltd. te Tokyo (Japan). Deze Japanse onderneming, waarin de met haar verbonden bedrijven inbegre pen 8000 werknemers werkzaam zijn, houdt zich o.m. bezig met de fabricage van ritssluitingen. Zij wenst ter voorziening van de West-Europese markt een productiebedrijf in dit deel van Europa te vestigen en heeft in verband hiermede in verschillende West-Europese landen naar een geschikte vestigingsplaats om gezien. Uiteiudelijk is haar keuze op Nederland en vervolgens, nadat van ge meentewege de aandacht was gevestigd op de vrijkomende gemeentelijke indu striehal aan de Vrijbuiterstraat no. 6. op Sneek gevallen. De uit deze beslissing voortvloeiende onderhandelingen hebben tot resultaat gehad dat voor de defi nitieve vestiging van Y.K.K. in deze gemeente op het gemeentelijk industrieter rein bjj de Oppenhuizerweg een terrein van ongeveer 15000 m2 is gereserveerd. Het ligt in de bedoeling in het daarop te stichten fabrieksgebouw uiteindelijk 300 -500 personen, zowel mannen als vrouwen, te werk te stellen, aldus B. en W. aan de raad. Volgens het jaarverslag over 1963 was de aanmelding voor het cursusjaar 1963/ 196-1 ver beneden verwachting, zodat ter nauwernood drie eerste klassen konden worden geformeerd. Veel ouders, die het openbaar onder wijs aanhangen, sturen hun kinderen naar de nieuwe gebouwen van de confes sionele scholen, waardoor het voor onze, in de samenleving van de Zuidwesthoek van Friesland zo bekende en vooral ge roemde Sneeker Ambachtsschool, die in het verslagjaar reeds 60 jaar bestond, zeer moeilijk wordt, aldus het verslag. Zijn nu reeds de afdelingen Meubel- maken en kopklasse Fjjnmetaal opge heven, thans lopen andere afdelingen het gevaar te weinig leerlingen te krij gen, met het gevolg, dat ook deze zul len moeten stoppen, waardoor de moge lijkheid van opleiding tot leerling-vak- rrtan in de Zuidwesthoek weer wordt ver kleind. De vergadering van de Raad van de N.A.V.O., die vorige week in Den Haag is gehouden, heeft zoals verwacht weinig opgeleverd. Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, heeft een scherpe aanval op de Franse politiek m het bondgenootschap gelanceerd en z’n Franse collega, Couve de Murville, gevraagd nu eens over de brug te komen met zijn klachten en eens precies aan te geven hoe het bondgenootschap veran derd zou moeten worden. Couve heeft hierop slechts ontwijkende antwoorden gegeven. Men maakt hieruit op, dat de Franse voorstellen voor de reorganisa tie van de N.A.V.O. nog geen vaste vorm hebben gekregen. Bestuursverkiezing De heer F. H. Ringnalda, periodiek .af tredend werd bjj acclamatie herkozen» Aan het einde van de vergadering wer den enige werkstukjes van de leerlingen der school verloot. roman „de Wadman, In het aangrenzende Laos, waar en kele weken geleden een half gelukte staatsgreep van rechtse officieren het la biele evenwicht tussen rechtsen, neutra listen en communisten verstoorde, is nu een communistische opmars aan de gang. De troepen van de Pathet Lao hebben zich van de gehele Vlakte der kruiken meester gemaakt en de gede cimeerde neutralistische troepen hebben alle artillerie verloren. Er wordt van Van de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad is bericht binnenge komen, dat de heer J. R. Visser zjjn be noeming tot lid van de raad aanneemt. Van mevrouw C. A. Boerstra-Ras alhier kwam een verzoek binnen haar met in gang van 1 september a.s. ontslag te verlenen als lerares in de lichamelijke oefening aan het Magister Alvinus gym nasium alhier. Chinese en Noordvietnamese hulp ge sproken maar het enige wat duidelijk is, is de verzwakking van de niet-com- munistische positie. Geruchten over Cuba zullen de doeltreffendheid van het lucht wapen moeten vergroten en het Zuid- vietnamese leger zal moeten worden uit gebreid. President Johnson heeft het Congres al om 125 miljoen dollar extra gevraagd voor hulp aan Zuid-Vietnam, boven de 500 miljoen die het al jaarlijks krijgt. Op de vergadering van de Raad van de N.A.V.O. heeft Rusk ook nog gepro beerd de bondgenoten begrip bij te bren gen voor het Amerikaanse standpunt in zake Cuba, dat volgens Rusk in Latijns Amerika in zes landen woelarbeid ver richt. Amerika zou graag zien, dat de bondgenoten het handelsembargo op Cu ba zouden overnemen, maar daar is niet zoveel kans op, al schijnt Engeland wel een gebaar te willen maken. De spanningen t.a.v. Cuba stijgen de laatste tijd weer wat. Geruchten doen de ronde, dat de tegenstanders van Cas tro op het vastenland met plannen rond lopen om een aanval in te zetten. Vorige week hadden anti-castristen een landing uitgevoerd en een suikerfabriek in de lucht laten vliegen. Andere aanvallen worden verwacht. De bedrijvers ver dwijnen ergens op het eiland en zouden zo de kern van een anti-castristisch le ger kunnen vormen. Per slot van reke ning is Castro zelf ook zo begonnen. Het verschil is evenwel, dat Castro populair is, wat van Batista niet gezegd kon worden. Een ander verschil is, dat Ba tista de steun van de Ver. Staten ge noot, terwijl Castro moet verwachten, dat zijn tegenstanders de volle steun van Washington zullen krijgen. Amerika staat voor een moeilijk pro bleem. Ondanks de hulp en ondanks de numerieke meerderheid van het Vietna mese leger verliest de regering voortdu rend terrein, Het stadium is bereikt, dat de opstandelingen al over grote eenhe den gaan beschikken, die in grote opera ties kunnen worden gebruikt. Moet Ame rika hier nu voortdurend meer geld en vermoedelijk troepen gaan steken in een oorlog, die nauwelijks kansen op een overwinning biedt of moet het zich maar langzaam los zien te maken uit dit wespennest en het overgeven aan de cpmmunistische Vietcong in de hoop, dat de gevolgen minder erg zijn dan men nu eigenlijk wel verwacht. Het grootste probleem is evenwel, dat hier het prestige van een wereldmogendheid op het spel is komen te staan. En pres tige kan duur zijn. Communistische opmars in Laos Bij de voorverkiezingen in Oregon heeft Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, die bij vorige ge legenheden uitgeschakeld leek voor de republikeinse kandidatuur, een plotse linge overwinning behaald, zodat alle prognoses weer op losse schroeven zijn gekomen. De beste papieren heeft even wel nog steeds Goldwater, de ultra-con- servatief. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Donderdag 21 mei t.m. woensdag 27 mei iedere avond te 8 uur en zondagmid dag te 4.30 uur film: The bridge on the river Kwai. Zondagmiddag 24 mei te 2.30 uur film: Gullivers Reizen. Vrijdag 22 mei Jaarlijkse vergadering van deelnemers Sneker Onderlinge Brandwaarborg Vereniging in Piso, aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 23 mei Ned. Roode Kruis Dag- Moeilükheden in Zuid-Vietnam In de marge van de conferentie heeft Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, getracht de belangstel ling van de bondgenoten te wekken voor de moeilijke situatie die in Zuid-Vietnam is ontstaan. Bondgenootschappelijke ad hesie en bijdragen zouden zeer op prijs warden gesteld. Maar vooral wensen de Amerikanen, dat de bondgenoten besef fen, dat zij in Zuid-Vietnam Westelijke belangen tegen een communistische op mars verdedigen en dat zij daarbij niet gedwarsboomd willen worden door een president De Gaulle, die openlijk een neutralisme in deze streken aanprijst. Dat de toestand in Zuid-Vietnam ern stig is, kan men al opmaken uit het feit, dat McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, die daar in maart ook al op bezoek was geweest, vorige week opnieuw besprekingen heeft ge voerd. Dat hjj een kogelvrij vest droeg, tekent de gevaarlijke situatie meer dan veel woorden. Toonde McNamara zich bij zjjn vorige bezoeken aan Saigon meestal optimistisch (in september kon digde hjj aan, dat de Amerikaanse troe pen ten getale van 16.000 „adviseurs” voor eind 1965 zouden worden terugge trokken), nu klonk er duidelijk pessimis me in zijn stem door. Hjj gelooft nog wel, dat de oorlog gewonnen kan wor den, maar dan moeten de programma’s krachtiger uitgevoerd worden. Dat de Amerikaanse troepen kunnen worden te ruggetrokken, gelooft hij niet meer, eer der zullen er versterkingen moeten wor den gezonden. Modernere vliegtuigen Het advies van de Landelijke Textiel- bond aan zijn leden om de maandagslui ting in de textielbranche na 15 mei in te voeren, heeft nog al verwarring ver oorzaakt. In een advertentie in dit num mer raden de Vereniging van Sneker Zakenlieden en het Actiecomité hun le den dan ook aan met de maandagslui ting te wachten, totdat over een desbe- betreffend verzoek door de overheidsin stanties is beslist. Op 27 mei wordt door de Kamer van Koophandel een beslissing genomen terwijl het daarna in behandeling komt bjj de andere be- voegde instanties. Aangezien met de totstandkoming van deze definitieve vestiging, mede ten ge volge van te vervuljen formaliteiten en beperkingen op verschillend gebied, ge ruime tijd gemoeid zal zjjn en Y.K.K. de productie in het Sneker bedrijf toch op zo kort mogelijke termijn wenst te beginnen, maakte zij gading naar ge noemde gemeentelijke industriehal, die in verband met het betrekken van haar nieuwe fabriek binnenkort door Van der Heem N.V. wordt verlaten. tijd zal dus ook onze school na jaren lang behelpen met te weinig en afge keurde lokalen, in een goed geoutilleerd gebouw worden ondergebracht. In afwachting van de nieuwbouw, zo gaat het verslag voort, werden aan het oude gebouw de nodige reparaties ver richt. Aan de inventaris werden een spuitcabine, compleet met compressor- installatie, nieuwe werkbanken (die de banken van ca. 40 jaar terug vervingen), een beugelzaagmachine, een electrisch oventje, diverse meetinstrumenten voor de afdeling Electrotechniek en een licht- drukapparaat aangeschaft. zgl a.s. zaterdagmiddag om twee uur met enig „tam tam” worden ge- opend. Ruim zes weken is een I tweetal vrijwilligers met af en toe enige andere helpers bezig geweest i het terrein en de attributen op te knappen. Het resultaat mag er zijn. Alles is prachtig geverfd, het terrein --v geëgaliseerd en wat oud werd is vervangen. De draaimolen ’n be- langrjjk ding voor I J o- J de jeugd, is nog;in heel niet bang voor de trein en blijft reparatie maar zal spoedig zijn oude s rustig zitten als dit monster rakelings plaats weer innemen. Een belangrij- langs haar heen snelt. ke aanwinst is ook de nieuwe opberg- j schuur, die deze winter is gebouwd. Een en ander betekende veel werk. De vereniging heeft om eens een ge- tal te noemen alleen al zo’n 36 schom- mels. Na bezichtiging is Y.K.K. tot de con clusie gekomen dat deze hal zich er uitstekend toe leent om er haar bedrijf, dat in het aanvangsstadium met onge veer 35 mannelijke en vrouwelijke werknemers zal beginnen, in onder te brengen. boottocht Chronische zieken. Zaterdagen 23 mei, 13 juni en 20 juni Seriewedstrijden voor leden en jeugd leden van de Kon. Zeilvereniging „Sneek” op het Sneekermeer. Aan vang nam. 2 uur. Zondag 24 mei Dancing Boermans Bols ward, muziek „The Maryland Com bo”. Zondag 24 mei ’s avonds 8 uur „Een uur Kerkmuziek” door „Jeugd en Mu ziek”. „Het Martini Jeugdkoor” o.l.v. Wim van Beek (Groningen) in de Oos- terkerk, Leeuwarderkade. Zondag 24 mei LSC-jeugdtoernooi Sport park, Leeuwarderweg. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 27 mei Vergadering van Vol machten Waterschap „Heeg” in hotel Westra te Heeg. Aanvang ’s avonds 8 uur. Woensdag 27 mei, donderdag 28 mei, vrijdag 29 mei: Demonstratie-show door Speciaalzaak M. Troelstra Leeuwen burg in Hotel „De Wijnberg” Markt straat. Geopend resp. 14-22 uur, 10-22 uur, 10-22 uur. De bromfietser uit Velzen. die dins- 't dagmiddag met zjjn voertuig vanuit de richting Joure op het rijwielpad van rijksweg 43 ter hoogte van de I Graaf Adolfstraat toerde, was er heel snel af toen de bromfiets in brand vloog. Wat was het geval? De benzi- neslang was door het schokken losge- raakt, de benzine stroomde op de he- y te motor en toen kwamen de vlam- i men al snel. De bromfiets brandde De speeltuin van de vereniging „De als een fakkel en er bleef een zielig Noordoosthoek”, die achter de kleu- hoopje van over. Zoals gezegd, de is gelegen, eigenaar sprong er snel afi In de serie „Een Uur Kerkmuziek”, zal op 24 mei a.s. om 8 uur in de Ooster- kerk, Leeuwarderkade, optreden het Martini Jeugdkoor uit Groningen o.l.v. de bekende organist Wim van Beek. Dit koor bestaat voor het grootste deel uit vakstudenten, vnl. leerlingen van het Groningse Muzieklyceum. Dit koor heeft reeds vele malen een uitstekende pers gehad in de Groningse bladen. Ook voor dit negende concert in deze bekende serie wordt weer een grote toe loop verwacht. Te Uwer attentie vermelden wjj nog maals, dat het concert plaats vindt in de Oosterkerk. Zie voor verdere gegevens de adver tentie in dit blad. Nog steeds krijgt Speurder be richtjes binnen over onze gevederde vrienden de vogels. Na de jonge eend jes op het balkon, de broedende eend tussen zware sleepkettingen enz. werden wij ditmaal geattendeerd op een scholekster, die langs de spoor lijn Sneek-Leeuwarden op ruim een meter afstand van x— de rails, waar over de treinen denderen heel kalm zit te broeden. De vogel is in het ge- X. de 107, metaalbe- leerlingen Vuto-aan vulling Part-time onderwijs Avondtechn. school resp. 65 en 116. Geldlening De Utrechtse rechtbank had een jaar geleden de in 1962 afgekondigde veror dening, die bepaalt dat schepen in aanbouw zonder ontheffing geen lig plaats mogen hebben in het gebied van het piassenschap, onverbindend ver klaard. Het hof bleek gisteren een ande re mening te huldigen: het ontzegde de heer Singels de eis tot onverbindend- verklaring en veroordeelde hem tot be taling van de proceskosten, bjj elkaar 1250 gulden. De bekende radiorubriek „Uit de kunst” van de V.P.R.O. zal a.s. vrijdag avond van half 8 tot 8 uur, grotendeels gewijd worden, aan een serie vraagge- sprekjes over Smearlappen” waarvan reeds de 4e druk verscheen en inmiddels ook een Nederlandse verta ling. Behalve met de auteur zelf, heeft de interviewer in Sneek ook een onder houd gehad met twee Hervormde predi kanten aldaar, die destijds bij de ver schijning van de le druk, op „de Smear lappen” in een preek commentaar Heb ben geleverd. In Drachten werd de directeur van drukkerij- en uitgeverij Laverman NV, de heer C. A. de Roo, geïnterviewd. Het aantal leerlingen van de Techni sche school bedroeg op 1 januari 1963 318, op 31 december 288. Aan Avondtechn. school resp. 115 en Part-time onderwijs B-afd. werken resp. 78 en 84, O.B.A.O.-cursus met resp. 28 en 33, 4 Het vuur lag gistermiddag op 1 straat. Op de Singel raakte een teer- pot van een Leeuwarder firma, die i bezig was met het aanbrengen van een dakbedekking in brand en tot overmaat van ramp viel de pot om, zodat het brandende goedje over de I straat stroomde. Omwonenden kon- den het vuur snel blussen met poeder- i blusapparaten. oHet is op het Martiniplein, dat pa zwaan in postuur staan, blazend wordt gebruikt als bodeterrein soms en met gespreide vleugels. druk door af- en aan rijdende vracht- auto’s. Een opvallend contrast daar- mee vormen het paard en de Hoge boerenwagen van de fa. S. Hornstra, die op deze wijze een vrachtdienst onderhoudt tussen Terzool, Poppinga- wier, Sjjbrandaburen, Gauw, Goën- ga en Sneek. Nog een romantisch stukje oude tjjd in de nieuwe wereld. Hoe lang nog? J Wat de actuele problemen betreft, ver klaarden de ministers zich bezorgd over de toestand op Cyprus. De secretaris-ge- neraal van de N.A.V.O. is opgedragen als „waakhond” te fungeren over de be trekkingen tussen de bondgenoten Grie kenland en Turkije. De kwestie-Cyprus zelf valt hier dus buiten, daar zjjn de Ver. Naties nu mee aan het tobben. Grie kenland heeft in Den Haag wel weten tegen te gaan, dat erop aangedrongen zou worden de troepen van de Ver. Na ties meer bevoegdheden te geven om op te treden teneinde bloedvergieten te voorkomen. Men krijgt het vermoeden, dat Athene Makarios niet wil afvallen bij diens verhulde en onbewijsbare poging zjjn zin via bloedvergieten doorgezet te krijgen. Dat in het communiqué nog gespro ken wordt over het zelfbeschikkings recht van de Duitsers, over de bevoegd heid van Bonn namens geheel Duitsland te spreken, en over de garantie van de N A.V.O. voor West-Berljjn (dat niet onder het N.A.V.O.-gebied valt) is wei nig meer dan traditie. Tenslotte valt te vermelden, dat de Italiaan Manlio Brosio is gekozen tot opvolger van onze landgenoot Mr. D. U. Stikker, die de laatste jaren als secre- taris-generaal van de N.A.V.O. is opge treden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1