T.V. bij de start en een deel van de instructieve schoolreis Waterpoort- krabbels Het begin is er.. IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Amerika wil V.N, in Zuid-Oost-Azië inschakelen door Speurde BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang no. 43 Donderdag 28 mei 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bromfiets in brand gevlogen Ze varen weer?. Veerdienst Enkhuizcn-Staveren wordt 31 mei hervat Suksessen voor jonge muzikanten van Harmonie’ Speeltuin De Noorderhoek, keurig in orde, is weer open -a, Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD de Moskou niet gehaast Onlangs gaf het zoontje van Seebohm op het matje proficiat! Chroetsjov in Egypte nen neerkomen. was Dc tweede dag Maandagavond heeft mevr. Chroetsjov is maandag naar huis te ruggekeerd van een bezoek van zestien dagen aan Egypte, waar hij vol trots de voltooiing van de eerste fase van de bouw van dam en electriciteitswerken bij Assoean heeft ingewijd. De dagen zjjn ook gevuld geweest met politieke en eco- Duitsland. Zelfs een suppoost wist ons te vertellen: Da anfangen! zo lazen we in het reisverslag dat weer in grote ge tale wordt verspreid. Ook was er geen rondleiding. „De Nachtwacht” was ech ter wel te vinden en dat vergoedde stel lig veel. Terug aan boord wachtte de keuken, meesters en kinderen op met een heer lijk diner en toen dat genuttigd was en de afwas op het voordek volgens plan was verlopen, naderde de boot inmid- eeuw van de Groene Kruisvereniging het havenstadje is geweest. wordt de vacht er door bedorven. (Deze wijsheid hebben wü niet van Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Af in deze warme dagen zullen velen denkelijk wel eens medelijden heb ben met honden, die maar gedeelte lijk van hun warme vacht zjjn ont- Onder een stralende zon werd koers gezet naar Lemmer. De stemming aan boord was dan ook feestelijk, hoewel ieder het jammer vond, dat meester Noorman, die zo lang de tweede kapi tein aan boord was, nu niet mee kon. Vooral ook omdat het zijn laatste reis zou zijn geweest. Nu heeft zijn col lega May de supervisie. Voor de Margrietsluizen gingen de mannen van de t.v. van boord en daarna koos de Vooruitgang het ruime sop. De boot voer rustig, zodat er nu gelukkig geen zeezieken waren, zodat alle kinde ren konden genieten van de chocolade melk met een koekje waarop ze getrac- teerd werden. In Lelystad werd eerst een wandeling gemaakt langs het gemaal Wortman en daarna het museum bezocht waar de Ook in Laos, aldus Stevenson, worden de overeenkomsten van Genève niet lan ger nageleefd. De laatste dagen hebben wij een grootscheepse, weloverwogen, gewapende aanval gezien op de troepen van de coalitieregering van premier Soe- vanna Phoema. Stevenson stelde voor alle buitenlandse troepen uit Laos terug te trekken. Stevenson neemt, met de meeste waarnemers, aan, dat de offen sieven van de Pathet Lao worden ge organiseerd door Noord-Vietnamezen. 4 AvidtcuiuagavU1LCL IICJCLU XXXCVx» V Cl xxv/iz gniuigeit wer-Vis, wonende aan da Zwetteka- stapte moeder eend met dertien kui- de, het vijfjarig zoontje van de fam. kens trots op het terrein rond. Dinsdagmorgen is een begin gemaakt met de uitbreiding en verbetering van de Black Boys velden in de Noorderhoek. De bomen langs de sloot waren al ge rooid en het slijk uit deze sloot gebaggerd omdat zij gedempt wordt en deel zal uitmaken van het nieuwe terrein. Dit veld dat links van het nu nog bestaande pad komt, krijgt de maximale afmeting van 105 bij 69 meter. Het oude is 100 m lang en 64 m breed. Rechts van het pad, vóór de oude ingang, komt een par keerterrein. Er was ook al een geul gemaakt om het water van het toekomstige nieuwe >eld af te laten vloeien naar de poldersloot langs de bestaande terrei nen. werd een tocht door Amsterdam ge maakt. Eerst een (warme) wandeling van zo’n drie kwartier naar het Rijks- museum. Maar dat werd een teleur-, stelling. Het was of bevonden we ons in dels IJmuiden. een De Jong uit de Kloosterdwarsstraat lid der Kynologenclub Sneek en Om- uit de Zwette gehaald. Een zoontje streken een apart tintje aan een wan- van Dr. de Jong hielp haar daarbij. I deltocht door z’n hondje mee te laten tippelen. Blijkbaar hierdoor geïnspi reerd zal deze club op zaterdagmid dag 20 juni voor haar leden met hun honden een wandelpropagandatocht door onze stad en omgeving houden. Dit belooft niet alleen een unieke maar ook een leerzame tocht te wor den. Na afloop zal nl. aan elke deei- nemer(ster) een vraag op kynolo- gisch gebied worden gesteld. Met goe de antwoorden zijn prijsjes te ver dienen. z Zaterdagmiddag is de speeltuin „De „Noorderhoek” geopend. De jeugd, die ter gelegenheid hiervan werd getrac- teerd, kan er weer naar hartelust spelen. Het geheel maakt een keurig verzorgde indruk. Enkele vrijwilligers gaven de attribu ten een fris verfje. Met name Joop en Henk Lageveen komt hiervoor een woord van dank toe. De ligusterhaag rondom de tuin is vervangen door wilde rozen. De afrastering is gerepareerd, zodat de attributen ook buiten het terrein goed te overzien zijn. Het bestuur van de speel tuinvereniging is bijzonder goed te spre ken over het gemeentelijk initiatief met betrekking tot de laatstgenoemde ver beteringen. De toestand in Zuid-Oost Azië is de afgelopen week ter sprake gekomen in Veiligheidsraad, die bijeen was om een klacht van Cambodja te behandelen. Cambodja beschuldigde Zuid-Vietnam en de Ver. Staten ervan, zijn grensgebied te hebben geschonden bij achtervolging van Zuidvietnamese opstandelingen. De Ver. Staten kwamen met het voorstel, de toestand aan de Cambodjaanse-Vietna- mese grens te laten stabiliseren door een troepenmacht van de Ver. Naties, waar aan Amerika bereid was een bijdrage te leveren. Stevenson verdedigde de Ame rikaanse politiek in Zuid-Oost-Azië, die op niets anders is gericht dan op steun aan een bevolking, die zich wil verdedigen tegen communistische omwentelin gen. Zolang de volkeren hun onafhankelijkheid willen bewaren en ons om hulp vragen, zullen wjj deze hulp geven, aldus Stevenson, die uitvoerig sprak over de gestage militaire infiltratie vanuit Noord-Vietnam en China. Dat is in strijd met de overeenkomsten van Genève. Emigranten in zekere zin zijn ook wat men in Duitsland de Heimatvertriebenen noemt, die Duitsers, die uit gebieden buiten de Duitse grenzen na 1945 zjjn verdreven. Het verdrevenenkarakter van deze groepen vermindert voortdu rend en als politieke party zjjn zij uitge speeld. Maar elk jaar komen de verdre venen uit bepaalde streken toch weer bjjeen om wat opgewonden te worden toegesproken. Bjj de Sudetenduitsers is altijd minister Seebohm de woordvoer der en dit jaar heeft hij met veel na druk Sudetenland weer voor Duitsland opgeëist. Met klem zei hij ook, dat de overeenkomst van München (waarbij Tsjechoslovakije Sudetenland aan Hitler moest afstaan) volkomen rechtsgeldig Ingaande met de zomerdienst van de Ned. Spoorwegen wordt zondag 31 mei de veerdienst Enkhuizen-Staveren her vat. Maken de Westelijke mogendheden en vooral de Ver. Staten zich zorgen over de ontwikkeling in Laos, in Moskou is men minder gehaast. Rusland stemt wel iswaar in met een Frans voorstel de veertien landen van de conferentie van Genève weer bijeen te roepen, maar het ziet de crisis toch echt als een binnen landse aangelegenheid. Wat deze confe rentie betreft: het Franse initiatief is in de andere Westelijke landen niet op prijs gesteld. Amerika en Engeland gevoelen er meer voor druk uit te oefenen op de plaatsen, waar men de verantwoordelij ken weet, namelijk Moskou en Peking. Men verdenkt De Gaulle ervan een rol te willen spelen en in zijn propaganda voor een neutraal Zuid-Oost-Azië af stand te zullen nemen van de Westelijke posities. Overigens heeft de neutralistische pre mier van Laos de Ver. Staten al ver zocht om meer bommenwerpers tenein de de strijd tegen de communisten te kunnen volhouden. Maar kan men een Amerikaans ingrijpen verwachten? Het is niet waarschijnlijk, dat dit nu wordt overwogen, nadat president Kennedy kort na zijn ambtsaanvaarding tot de slotsom was gekomen, dat terrein en omstandigheden Amerikaanse actie niet toestonden. Amerika zendt nu verkenningsvlieg tuigen boven de Pathet Lao-troepen en Rusk, de minister van buitenlandse za ken, heeft de verantwoordelijke hoofdste den ervoor gewaarschuwd, dat het ge volg van de voortdurende communisti sche agressie, de uitbreiding van de oor log zou kunnen zijn. Dit wekt wel de in druk, dat Amerika de ontwikkeling zeer ernstig opneemt, maar het verandert zo weinig aan het feit, dat ingrijpen weinig zin heeft doordat men zeker niet op suc ces kan rekenen. nomische besprekingen. Egypte krijgt voor zijn tweede vijfjarenplan nog 100 miljoen Egyptische ponden (ruim 800 miljoen gulden), hoewel de Egyptenaren eerst op nog meer hadden gehoopt. Dit is nog maar een kwart van de kosten van het plan. President Nasser en presi dent Aref van Irak, een van de andere gasten, hebben zich nogal geestdirftig uitgelaten over het Arabische nationalis me. Dat heeft Chroetsjov, die in de Ara bieren liever het communistische be grip van de klassenstrijd een ereplaats had zien innemen, wat verdroten, en bij enkele gelegenheden heeft hij ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat hjj ontstemd was. Een Arabische arbeider staat dichter bij mij dan een Russische kapitalist, zo zei hij, in een poging het rassenelement uit de politiek te lichten. Verder had hij zich met de meeste na druk gekeerd tegen het imperialisme en het Engelse kolonialisme, dat de Arabi sche broeders in Aden onderdrukt. Hjj stelde zich ook achter de gerechtvaardig de Arabische eisen ten aanzien van Is raël en garandeerde Nasser wapens, wanneer hij deze nodig heeft. Deze ont wikkeling heeft in Israël de nodige be zorgdheid gewekt, doordat men beseft, dat op het ogenblik Egyptes militaire macht in de lucht en ook ter zee en te land aanzienlijk sterker is dan een jaar geleden en dat het niet meer zo lang zal duren, dat Egypte sterker zal zijn dan Israël. Wanneer premier Esjkol binnenkort een bezoek ?an Amerika zal brengen, zal hij er ongetwijfeld op aan- dringén módérne wapens in grotere hoe veelheden van Amerika te krijgen, om dat in het behoud van een machtseven wicht de enige kans op vrede zit. Van de beloofde activiteit van de anti- castristen is niet veel gekomen en men krijgt de indruk, dat de geruchten voor al waren bedoeld om er bij de emigran ten de moed in te houden, dat terug keer voor de deur staat. Maandagmorgen is voor de plm. 150 kinderen uit de hoogste klas van de openbare lagere scholen in onze stad en in IJsbrechtum de instructieve school reis weer begonnen. Dit was al voor de zoveelste maal, maar de eerste keer dat het vertrek en een deel van de vaart voor de t.v. werd opgenomen en ’s av. in het N.T.S.-journaal in de huiskamers te zien was. Een bijzondere attractie dus en omdat dit vooraf al bekend was gemaakt, was de belangstelling op de kade nog groter dan de vorige ja- ren. Het was een onaangename gewaar wording voor onze stadgenoot J. Kam- minga dat er, toen hjj gistermorgen om streeks half negen zijn bromfiets wilde aanslaan, een steekvlam uit omhoog schoot. Hjj sprong als de weerlicht van de brommer die hij even voor het zij raam van café Onder de Linden had neergezet, waardoor deze omviel en op het trottoir fel begon te branden. De ijlings gealarmeerde brandweer bluste de vlammen spoedig met een nevelspuit, maar toen waren het kozijn van het gro te zijraam en van het kleine boven de vroegere ingang, evenals het houtwerk langs de bovenkant van de serre al zwart geblakerd, de verf gedeeltelijk af gebrand en de ruiten door de hitte ge sprongen. In de serre liepen de gordijnen en het bovenraam brandschade op en zal het plafond bijgeverfd moeten worden. De heer Kamminga, die met de schrik vrij kwam, was verzekerd. was. Met dergeljjke opmerkingen, welke nauwelijks serieus te nemen zijn, door kruist hij de officiële Duitse politiek, wel ke ervan uitgaat, dat er geen territori ale eisen t.o.v. andere landen bestaan en dat er toenadering moet worden gezocht. Anders dan bij Adenauer, die dergelijke wildheden van zijn ministers over zjjn kant liet gaan, is het bjj Erhard gegaan. Hjj heeft Seebohm op het matje geroe pen en hem duidelijk gemaakt, dat hij moet weten wanneer hij spreken en zwij gen moet. Hij heeft Seebohm niet ver zocht zjjn ontslag te nemen, mede ver- moedeljjk omdat volgend jaar de Sude tenduitsers toch ook op de C.D.U. moe ten stemmen, maar- het ziet er niet naar uit, dat Seebohm, die met Erhard het langst in de Westduitse regering heeft gezeten, na de verkiezingen van volgend jaar zal terugkomen.. Erhard blijkt niet de man te zjjn, die over zich laat wandelen, waarbij hjj een juister be grip heeft voor wat past en niet. Gisteren woei de driekleur aan de vlaggemast in de Sneeker Jachtha- ven. Nu eens niet omdat er een zeil- wedstrijd was of ter ere van een of I andere nationale gebeurtenis, maar omdat havenmeester Douma en zijn echtgenote 25 jaar getrouwd waren. I De heer Revet, president-commissa- ris van de N.V. vlagde ook en ’s mor- Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De vorige maal hebt U hier kun- nen lezen, dat het circus Boltini ons i daan. Veelal meent men nl. dat een weer komt bezoeken. Dit zal echter hond die geheel kaal geschoren is, n’et °P 10 en U juni zjjn zoals wjj storen, werd een kortere giek ge- bruikt, zodat men het gehele zeil niet Ver- kon zetten. Maar dinsdagmorgen der dat mensen nen inzaaien. Maar dan moet er vol doende regen komen, daar de grond an ders veel te hard en te bonkerig is. Het slijk uit de oude sloot zal na ge droogd te zjjn, worden verwerkt in de beplantingsstroken Het nieuwe sportpark, dat onder direc tie van de Grontmij wordt aangelegd door de aannemingsmaatschappij J. v. d. Wal te Rijperkerk, krijgt ook een hardloopbaan voor en voorbij de box die bestaan blijft en een eigen bemalings- installatie bij de plasvjjver. Naar verwacht wordt, kan het aan be gin van de competitie 1966-67 in gebruik worden genomen. gewerkt om de boot zo spoedig mo- gerlijk. gelijk naast haar grote zuster „Sjm- merwille” weer in de vaart te bren- gen. het minder warm heeft. Het tegen- t°en mededeelden, maar in verband deel is echter het geval en bovendien met de militaire tentoonstelling „Pa- raat” op 22 en 23 juni. De circuslief- - hebbers zullen dus nog even langer ons zelf, maar putten wij ook uit het geduld moeten hebben. mededelingenblad van de Kynologen club Sneek en Omstr.). Het bjj vele Snekers en niet-Sne- Het treiteren van weerloze dieren schijnt nog altijd een gewilde hobby -r van sommige jongens te zijn. Deze kers bekende rondvaartbootje „Wet- week deden zich hier twee ergerlijke terwille”, waarmee wijlen de heer Bakker tienduizen- den passagiers van de schoonheid van het Friese water land heeft doen ge nieten, ondergaat een metamorfose. Zjjn schoonzoon en opvolger heeft er drie meter tussen laten zetten, zodat het nu 19% m lang is, het voor- en achterschip is opge bouwd en er is een nieuwe deksalon op geplaatst die comfortabeler en luxueuzer wordt ingericht dan de vorige. De vloer hierin komt een halve meter hoger te liggen, zodat de passagiers straks een nog mooier uitzicht door de brede ramen krijgen. kinderen een geestige les kregen over het ontstaan van en het wer'- in de pol der. De les begon over Nederland in de ijstijd en eindigde met een kaart hoe ons land er in het jaar 2000 zal uitzien. In de volgende pleisterplaats Muiden ging aller bewondering uit naar de kapi tale jachthaven en werd weer het tra ditionele bezoek gebracht aan het Mui- derslot dat onder leiding van drie gid sen werd bezichtigd. Bij fort Pampus, een oude ruine, werd afgezwaaid naar Amsterdam, maar de Oranjesluizen leverden nogal wat op onthoud op. Op het IJ lagen een paar Franse oorlogsbodems waaronder een onderzeeboot, die wel de grootste aan dacht trok. Aan de Houtmankade vlak bü de spoorbrug wachtte de heer Van Winden het gezelschap al wuivende op en toen begon weer de drukte met het uitladen van de honderdvijftig koffers, het ver delen en het oppompen van de lucht bedden in het schemerige ruim van de slaapschepen. Maar om ruim 10 uur kon ieder toch gaan slapen. Op de 22 mei te Leeuwarden gehou den muziekexamens, uitgaande van de Chr. Muziek Federatie in Nederland, slaagden de volgende jonge leden van de Chr. Muziekver. „Harmonie” te Sneek voor de onderstaande diploma's: Rien Jansen trombone diploma A; Be rend Baanstra Jr. bugel diploma B; Gerben de Boer trompet diploma B; Jan Bos bügel diploma B; Jan Brens so praan sax. diploma B; Gerrit van Dig gelen trompet diploma B. Deze jongelui werden opgeleid door de dirigent van „Harmonie”, de heer Henk Bakker te Koudum, als leraar verbon den aan de „Stichting Fryske Kultuer- ried” welke instelling deze cursussen or ganiseerde. De vele watersporters op en om het I Sneekermeer zullen zaterdagmid- dag wel vreemd hebben opgekeken De 85 jarige heer J. Krul, stadge- dat de Sneker Pan met voor haar noot sedert 1959, heeft maandag in zo’n prachtig windje gereefd voer. Staveren het nieuwe Groene Kruisge- Dat was echter force majeur, ’n Eend bouw geopend. Dit voorrecht genoot had nl. haar nest gemaakt onder de I hij omdat hij meer dan een halve giek die op ’t terrein van de Gebr. (van 1908 tot 1959) bestuurslid Boomsma was opgeslagen en in broedde daar nu op dertien eieren. En omdat de commissie de toekom- stige moedervreugde niet wilde ver- gevallen voor, zon- -’-.t oudere ingrepen. Aan de Leeuwar- derweg sloegen I twee jongetjes met dikke stokken een moedereend met I een aantal kuikens uiteen. Een tien- tal voorbijgangers liet het zonder op- merkingen toe. Daarna maakte een heer met meer gevoel voor opvoed- kunde er een eind aan. k In het Sperkhem martelden enkele jongetjes een kikker, terwijl de ou- ders lachend toekeken. Ze sloegen het I beestje met een stok, smeten het om- J hoog en lieten het op de straatste- nen neerkomen. Eindelijk ging het Er wordt met man en macht aan gemartelde dier dood. Meer dan er- gens bracht de gehele Raad van Be- I heer een felicitatiebezoek aan het zilveren paar. Ook van deze plaats: Op dc foto ziet men naast deze geul de dragline bezig met het afvlakken van het toekomstige nieuwe veld met de grond uit een nieuw gegraven sloot langs dit veld om het daarna te kunnen draineren. Hiermee hoopt men maandag te kunnen beginnen. Ook op de bestaan de velden. Daarna wordt de zode ge- fraist en worden de velden gespit en geëgaliseerd. Vervolgens wordt er 8 cm verschralingszand op aangebracht om de gladheid tegen te gaan (het is alle maal zware klei), wordt opnieuw ge- fraist en als laatste bedrijf hoopt men het gehele complex nog dit jaar te kun- Men schijnt bij Gemeentewerken alhier een voorliefde voor jes te hebben. 7oog vorige week een j naar Tijnje, waar een bokje, dat aan i' Nauta, eveneens typiste bij deze dienst. De wegen van het bruidspaar scheidden echter al snel. De bok ging naar van de bruidegom in Menaldum, de baas en i welijksreis naar Luxemburg. een voorliefde voor bok- groepje lieden van deze dienst opzichter Vogelzang aan een juist in het hu- welijk getreden collega zo’n dier aanbood, gisteren herhaalde de geschiedenis zich bij het Sneker stadhuis. Daar trad de heer J. Baarda in het huwelijk met mej. M. Haga, resp. opzichter en ty- piste bij Gemeentewerken. De collega’s waren opnieuw present met het bruidspaar werd overgedragen door mej. A. de bok en o...ode vader bazin gingen op hu- f 1 f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1