de oude niet terug Waterpoort-krabbelt DEMONSTRATIES In vernieu wde leeszaal kent men school en VGLO voor radio f V I 7 IJLST WYMBRITSERADEEL maar krachtig AGENDA J I en van KORT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5 5 I-1 119e jaargang no. 45 Donderdag 4 juni 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Groot aantal nieuwe boeken Als morgen, Watermisère tussen Sneek en Jutrijp en Benoemd s in het kader van de in Sneek te houden Leger- Luchtniachttentoonstelling Paraat 1964 Stadgenoot studeerde in Amerika s S Veldpostkantoor op legertentoonstelling Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en s Zelfbcdiening voor de uitlening Duizend gulden voor Woninginrichting C. Wester cn l.v. Geslaagd Geslaagd Pi P E SNEEKER NIEUWSBLAD De nieuwe w.c.’s, school Een doorkijk naar de studie-afdeling. en het nog niet eens. Op de verdieping Veel nieuwe boeken van uur film ,,.S? bare leeszaal dus meer open geworden. Maandag 8 juni 20 uur: concert door de Johan Willem Frisokapel op het Wippodium. Zaterdag 6 juni 16 uur: demonstratie van een militair bataljon op de Veemarkt. Deze militairen hebben hun bivak opgeslagen op het kampeerter rein bij De Domp. I AI deze demonstraties zijn evenals de op het Martiniplein opgestelde tentoonstelling gratis toegankelijk. De Haagse officier van Justitie zal een onderzoek instellen naar de gedragingen van de zes agenten die maandag de 43 jarige Haagse pompbediende J. Visser op een zeer hardhandige manier hebben aangepakt. Nederland heeft een wereldprimeur. Nog nooit zijn de Beatles met een inval ler opgetreden, maar morgen en zater dag is dat in ons land het geval. Drum mer Ringo Starr (23) is nl. wegens een acute amandelontsteking en een keelont steking in een Londens ziekenhuis opge nomen. Jimmy Nichols zal hem vervan gen. Geslaagd voor het politie-diploma de heer Herke Zeilstra te Scharnegoutum. *1 •l «t s *1 «I b ii De eerste avond van het Actie-Co- Dan de Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. ar- Ge- in Bjj de voorverkiezingen in Californië heeft senator Goldwater zijn tegenstan der Rockefeller met klein verschil ver slagen. Door deze zege zijn de kansen van Goldwater op de kandidatuur van de Republikeinse partij voor het Amerikaan se presidentschap sterk gestegen. zijn nu op enkele kleinigheden na ook gereed gekomen en verder zjjn er op het terrein een aangebracht, wat eveneens een langrijke verbetering is. Bij het gemeentebestuur Woensdag 10 juni 13.30 uur: demonstraties door de Vaar- en Duikerschool in de Geeuw bjj de Waterpoort in samenwerking met een helicopter van de Lucht macht. corps Advendo. de sierstruiken langs de Leeuwarder- de bus tijdig tot stilstand, zodat moe- J J weg tussen het fietspad en de rijweg der en kroost veilig de overkant be- s wel een verfraaiing van deze weg reikten. J Wjj kunnen onze lezers en in het bijzon der de postzegelverzamelaars onder hen mededelen, dat op de legertentoonstel ling Paraat die hier gehouden wordt, ook een veldpostkantoor is ingericht, waar alle stukken met een speciaal stempel 150 jaar Kon. Landmacht en een veldpoststempel worden gestempeld. Ook is er voor 20 cent een speciale en veloppe voor philatelisten verkrijgbaar. De nieuwe koning van de zigeuners, de 23-jarige Koos Petalo, moet dinsdag voor de Haagse rechtbank verschijnen. Hij zou in 1962 een aantal valse munten in Den Haag hebben ingewisseld. AMICITIA THEATER Donderdag 4 juni t.e.m. zaterdag 6 juni iedere avond te 8 uur film: De volge lingen van Dracula. Zondag 7 juni te 5 en 8 uur en dinsdag 9 juni te 8 uur film: Een vrouwtje aan de haak. Zondagmiddag 7 juni te 2.30 The Kid from Texas. Dat wilde of half-wilde eenden soms op vreemde plaatsen broeden, hebben we onlangs laten zien met een foto uit IJlst. Die eend zat echter nog laag bjj de grond. Hier in Sneek zocht een soortgenoot het hoger op. Benoemd tot leraar aan de Groen van Prinsterer Kweekschool te Doetinchem en aan de Christelijke Kweekschool „Op de Klokkenberg” te Nijmegen de heer J. A. Reinbergen hoofd van de CVO School te Nijland. Het nieuwe buizennet tussen Sneek en Jutrjjp, dat enige tijd geleden in het fietspad en de parallelweg is gelegd ter vervanging van de buizen die in de rijksstraatweg liggen, doet het niet zo best. Al vele malen zijn er buizen ge sprongen, meerdere malen op dezelfde plaatsen. Vooral bij de Eerste brug waar ze nog al bochtig gelegd zijn. Vanmorgen was het weer misère en moesten tal van mensen water halen in melkbussen. Dinsdag 9 juni 20.45 uur: muzikale rondgang van de drumband der Koninklijke Marechaussee door de stad. Route: Martiniplein - Oud Kerkhof - Grote Kerkstraat - Marktstraat - Leeuwenburg - Grootzand WZ. - Middenbrug - Grootzand O.Z. - Schaapmarktplein - Nauwe Burgstraat - Wjjde Burgstraat - Ooster- djjk - Leeuwarderweg - Sportpark. Hierna zijn er, indien de weersomstandigheden dit toelaten, in het sportpark motordemonstraties door het motorteam van de Konink lijke Marechaussee. *i Dank zij extra subsidies van het Rjjk en de gemeente zjjn 2500-3000 nieuwe boeken aangeschaft, waaronder werken van de moderne Nederlandse schrij vers. Ook in dit opzicht is onze open- SCHARNEGOUTUM. Onze plaatsge not© mej. S. de Jong, tot 1 juni j.l. tij delijk Hoofd van de Christ. Kleuter school alhier, is met ingang van 1 juli a.s. in gelijke betrekking benoemd aan een Christ, kleuterschool te Dordrecht. Advertentieprijs 15 cL per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vrijdag 5 juni 21.30 uur: optreden van de Koninklijke Luchtmachtkapel in ceremonieel te nue met medewerking van het excercitiepeleton van de Koninklijke Luchtmacht in het sportpark aan de Leeuwarderweg. theek nieuwe boekerekken geplaatst, terwijl de wandkasten de wandbekle ding en de vloerbedekking daar even eens een moderner aanzien hebben ge kregen. Voorts wordt het gehele gebouw nu met T.L.buizen verlicht en met aardgas verwarmd, zodat de moeilijkheden met de oude centrale verwarmingsinstallatie ook tot het verleden behoren. Zaterdag 6 juni Competitiewedstrijd O.N.S. - Harkem. Boys. Terrein Sport park. Aanvang 2 uur. Dinsdag 9 juni ’s avonds 8 uur Martini kerk Sneek Caroline Kaart, zang; Feike Asma, orgel. Woensdag 10 juni ’s avonds 8 uur film Een tijd van leven en van sterven. Zaterdagen 13 en 20 juni Seriewedstrjj- den voor leden en jeugdleden van de Kon. Zeilvereniging „Sneek” op het Sneekermeer. Aanvang nam. 2 uur. De Rotterdamse politierechter mr. A. R. Jolles heeft enkele negentienjari ge belhamels uit zijn stad streng aange pakt. Zij kregen voor hun aandeel in rel letjes twintig weken gevangenisstraf met aftrek waarvan acht voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In het kader van een verantwoorde interieurverzorging hield de Linoleumfa- briek Krommenie onder haar afnemers een landelijke etalagewedstrijd. Men had hiervoor aan de verschillende za ken voor woninginrichting een etalage- s pakket toegezonden en als eis gesteld dat dit materiaal voor de betrokken eta lage gebruikt moest worden. Van de meer dan honderd deelnemen de zaken, verspreid over het gehele jj land gingen de drie beschikbare prijzen naar Hoorn, Leeuwarden en Sneek. Aan de hand van dia’s zijn de etala ges die het best aan de gestelde eisen voldeden door een onpartijdige jury be oordeeld en Woninginrichting C. Wester alhier was een van de drie gelukkigen die met een prijs van duizend gulden min één cent.werd verrast. Namens de direktie werd het geld gis termiddag door de heer H. F. v. Weenen aan i Wester was nl. zelf wegens zaken ver hinderd. Volgens de heer Van Weenen heeft bij de beoordeling het zwaartepunt gelegen in de propagandistische waarde van de I* etalage, maar deze moest tevens esthe- Ji tisch verantwoord 'zijn. Dat die van de heer Wester aan deze voorwaardén heeft voldaan, is voor hem een mooi sukses. Het Nederlandse voetbalteam van jeugdige spelers heeft gisteravond weer voortreffelijk gespeeld in Rusland. Het won in Leningrad met 3-0 van de plaat selijke eersteklasseclub Zenith. Kruiver, Nuninga en Kerkhoffs maakten de doelpunten. Er waren 25.000 toeschouwers. De bloembakken bij deze zijn elk jaar ook zeer gewild als broedplaats. Ook nu weer waren ze beide bezet en van de leerlingen trekken de wijfjes zich niets aan. Al staan of zitten ze vlak bij het nest, ze broeden rustig door. Het Kwakertje uit de bak aan de voorzijde werd vorige week al moe der van negen kuikens en zwemt nu veilig met haar gezin in de school- vijver. Van het Amerikaanse Instituut voor Buitenlandse Handel te Phoenix, Arizo na, ontvingen wij bericht, dat onze stad genoot Peter J. M. de Vr'es, wonende Stationsstraat 34, aan dit instituut met vrucht een aanvullende eenjarige cur sus met als hoofdvakken de Franse en West-Europese gebieden en handels-do- cumentatie gevolgd heeft. Als bewijs daarvan is hem vrijdag 29 mei een ge tuigschrift uitgereikt. De heer De Vries, die thans 23 jaar is, vertrok drie jaar geleden na het beha len van het einddiploma aan de Han- delsdagschool te Zwolle in het kader van de uitwisseling van studenten naar Amerika. Hij studeerde daar twee jaar aan de Universiteit van Michigan te Ann Arbov en daarna aan genoemd In stituut. Tijdens zjjn intern verblijf al daar was hij voorzitter van de Franse club en lid van een Frans koor en een club in verkoopkunde. is het bedrijf er 1 de omvangrijke verhuizing werd vrijdagmiddag het naambord de tijdelijke fabriek aan de Vrijbuiterstraat verwijderd. Op foto reikt de heer de Vries, die het van de muur schroefde, over aan de bedrijfsleider Ir. Peelen. Voor de school-zaugwedstrüd „Wie zingt er mee” welke georganiseerd wordt door de K.R.O. zijn totaal 3 a 400 koor tjes op de band opgenomen. Tot de acht tien koortjes en twaalf solisten die zijn uitgekozen om voor de K.R.O.-radio te zingen behoren ook die van de R.K. Meisjeschool en van de R.K. V.G.L.O. school alhier, beiden onder leiding van zuster Thérêse. Al deze koortjes en solisten zijn op 6 mei in Doorn opgenomen, wat op a.s. dinsdagavond 9 juni voor de radio wordt uitgezonden. Zes van deze achttien zijn weer uitgekozen om op woensdagmiddag 17 juni in het t.v. kinderprogramma te zingen en tot de uitverkoren behoort ook het V.G.L.O. koortje. Uit deze zes koortjes en solisten worden dan in elke groep drie winnaars aangewezen, waarna allen op 19 juni nog eens voor de radio komen. De winnaars zal men dan tenslotte op zaterdag 27 juni nog eens voor de t.v. kunnen zien en horen. Als morgen, na de officiële opening, die hedenmiddag in het stadhuis heeft plaatsgevonden, belangstellenden de gelegenheid benutten de ver nieuwde leeszaal en bibliotheek te bezichtigen, zullen ze daarin de oude niet terug kennen. Zó grondig is alles veranderd en gemoderniseerd. Het is nu echt wat je noemt een „open” leeszaal geworden met veel ruimte en licht en naar de eisen van de tijd ingericht. Nieuw is ook dat voor de uitlening het zelfbedienings-systeem is ingevoerd. De balie tussen lezers en personeel is dus verdwenen, al blijven de assistentes steeds bereid bij het kiezen van een boek advies te geven. De verandering begint al bjj de ramen in de voorzaal. De gordijnen zijn ver vangen door open etalagerekken, zodat het interieur niet meer van de buiten wereld is afgesloten en bovendien wordt de etalage ’s avonds, verlicht. In de voorzaal is het houten tijdschriftenrek vervangen door een in moderner uitvoe ring met afscheidingen van glas, terwijl ook de boekenkasten langs de wanden zijn gemoderniseerd. De grote veranderingen betreffen ech ter de twee achterzalen, de voormalige studiezaal en de gang. Hiervan is één grote ruimte gemaakt. Boven het vroe gere boekenmagazijn, waarin steeds licht moest branden, zijn nu lichtkappen aan gebracht en in dit gedeelte is thans ook een permanente plaats ingericht voor het houden van tentoonstellingen. De voormalige studiezaal die nu dus niet meer is afgescheiden, heeft haar bestemming behouden, maar het stijve karakter is verdwenen. De boeken staan niet meer tegen de wanden, maar in moderne rekken waar men tussen door kan lopen. Ook is hier een rustig zithoekje gemaakt met gemakkelijke stoelen en een uitzicht op het ook al modern aangelegde tuintje tussen deze zaal en de nieuwe Jeugdleeszaal in de vroegere tuin achter het gebouw. De in gang van de Jeugdleeszaal is in de Ged. Neltjeshaven. Evenals in de studieafdeling zijn ook in de andere afdelingen van de biblio- is de voormalige conciërgewoning inge richt als werkkamer voor het personeel en als magazijn. Hier staan ook nog meerdere veranderingen op het pro gramma, maar die moeten wachten tot de komende winter. Alle werkzaamheden zjjn onder chitectuur van de direkteur van meentewerken door deze dienst eigen beheer uitgevoerd. Voor het einddiploma van de cursus „Bedrijfsleer voor het Loonbedrijf” slaagden mevr. A. van der Schaaf-Syt- sema, Rauwerd; J. van der Wal, Poppin- gawier en J. P. Wierda, Scharnegoutum. In verband met de Legertentoon- stelling „Paraat” beginnen de Wip- mevr. Wester overhandigd. De heer feesten ditmaal vroeger dan ge ler was nl zelf woonlijk. Maandagavond nl. biedt |J het gemeentebestuur de burgerij en de vakantiegangers die er nu al J weer zijn, een concert aan, dat ge- geven zal worden door de Johan Wil- lem Friso kapel uit Assen. Het po- Le eerste avuiiu van uct xavu.. s mité is op dinsdag 16 juni. speelt het muziekcorps van De hoogste ladder uit de stad moet aandeelhouders en gasten te verbete- er straks aan te pas komen om de ren. De nieuwe w.c.’s, was- en kuikens veilig naar beneden te hel- douchegelegenheden voor de dames Jj pen. zijn nu op enkele kleinigheden na ook aantal lichtpunten be- Jj loopt thans nog een aanvraag voor het ver- plaatsen van het toegangshek naar de J plaats tegenover het pad langs de ou- de kolk, maar daarover zijn de partij- J en het nog niet eens. Op het Eiland bouwen weer ver- schillende metaalbewerkers hun eigen motorboot. Dat vraagt een on- noemeljjk aantal uren op vrije avon- den en zaterdagen. Het schijnt ech- ter dat niet al hun vrouwen dit, on- danks het vaargenot in 't verschiet, prettig vinden. Op een van de casco’s «t was nl. met krijt geschreven: Mems Jj verdriet. Aan de Eerste Leeuwarder Industrie ën Huishoudschool te Leeuwarden slaag de voor het eerste gedeelte van het examen voor de akte NA (lerares in de naaldvakken) mej. A. Wittermans te Jutrjjp. Zes ooievaars op een rij zag een zjjn, maar dat die voor de lepenlaan J» stadgenoot vorige week op een zeer en de Lindenlaan gevaar opleveren vroege morgen (half zes) tussen voor het verkeer. Vooral voor de Bolsward en Witmarsum op 50 meter sportbrommers. Als ’n auto vanaf de van de Rijksweg. Van een nieuwe ge- Leeuwarderweg een van deze straten boortegolf in die omgeving hebben in wil rijden en de berijder van we echter nog niet gehoord. zo’n lage brommer zoals gewoonlijk gebogen over het stuur ligt, ziet de J bestuurder hem te laat. Tweemaal is er al een aanrijding geweest en onze zegsman kon onlangs op het nipper- tje een ongeluk voorkomen. JJ Sa njonkelytsen komt Piter yn’e jj Zij bouwde haar nest boven op het broek. Dat geldt ook voor onze Snee- dak van de R.H.B.S. bij de schoor- ker Jachthaven, waai- ’t bestuur nog steen van de centrale verwarming, steeds bezig is de accomodatie voor Hoewel de nieuwe fabriek van Van der Heem pas volgende |J week officieel door de Commissaris der Koningin wordt geopend, I... vorige week reeds heen verhuisd. Als sluitstuk van w van 5 de het Wij hebben hier helaas enige ma- W h dium is daarotri al weer opgebouwd. ]en staaltjes van vandalisme tegen- Qver djgj-gjj moeten signaleren. Hét doet ons daarom genoegen ook eens een voorbeeld van eerbied voor het Ltfempf te Leeuwarden en de donder- jjjer kunnen noemen. Toen onlangs J dag daarop is er een gymnastiekuit- de Z.W.H.-bus, die om 13 u. 55 van 5 voering van Advendo met medewer- hier was vertrokken op de Lemmer- S J king van het Tamboers- en Pijper- weg een voorligger was gepasseerd, zag de chauffeur R. Boersma plotse- ling, dat op korte afstand een eend met negen kuikens de weg overstak. J| Een automobilist vertelde ons, dat Door krachtig te remmen bracht hij de bus tijdig tot stilstand, zodat moe- J 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1