Sneek Radiostad Commissaris der Koningin opende nieuwe fabriek van Van der Heem agenda"^ Scharnegoutum heeft weer een Herv. predikant Sneek welbewust als vestigingsplaats gekozen IJLST WY M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I iDlSiT’A D ■■■■■■I 119e jaargang no. 18 Maandag 15 juni 1964 Bromfietsers botsten in Hommerts Intrede ds. D. Oosten ENORME BELANGSTELLING VOOR NIEUWE FABRIEK VAN DER HEEM xL***^' Dr. Joost Halbertsmaprijs voor Ds. J. J. Kalina Benoemd Opbrengst Kopjes-actie Beroep aangenomen Drie gewonden Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitstapje Herv. Vrouwen groepen te Heeg Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD de De Zuidwesthoek van Friesland i te wel vooral dat een AMICITIA THEATER Benoemd tot tijdeljjk onderwijzeres aan de C.V.O. school te Itens onze stadgeno te mej. G. de Jong. De opbrengst van de kopjesactie Pro Rege was in Scharnegoutum en Omstre ken 674,-. Ds. G. Clements te Lekkerkerk heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier (vierde predikantplaats) aangenomen. Dinsdag 16 juni en woensdag 17 juni ’s avonds 8 uur film: De man met de vjjf paspoorten. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Ter hoogte van de firma Bjjlsma Hommerts kwamen gisteravond om on geveer acht uur twee bromfietsers met elkaar in botsing. Een der berijders van een dergeljjk voertuig had ook nog een duo-passagier; de aanwezige getuigen konden niet verklaren hoe dit ongelijk gebeurde en wat de oorzaak ervan was. Vermoedeljjk zijn ze frontaal op elkaar ingereden. Na in de morgendienst bevestigd te zjjn door Ds. B. C. Souwens uit Baren- drecht, verbond Ds. J. J. Njjenhuis, over gekomen uit Buren, zich gistermiddag aan de Nederl. Herv. gemeente te Scharnegoutum en Loënga. De bevesti ger had als tekst gekozen Handelingen 5 20: „Ga heen, ga in de tempel staan en spreek tot het volk al deze woorden des levens”, Ds. Njjenhuis sloot hierbij aan met Hand. 5 :21: „En zij gaven daaraan gehoor en gingen tegen de och tend de tempel binnen en leerden.” Na de prediking sprak de heer J. v. d. Molen namens de Kerkeraad. Hij be dankte de consulent Ds. Houtsma van Goënga voor zjjn werk tijdens de zeven maanden durende vacature, en ook de ringpredikanten voor hun medewerking, en heette vervolgens de nieuwe predi kant en. zijn gezin welkom in de gemeen te. Spr. stond verder uitvoerig stil bij de roeping van een predikant en zjjn verantwoordelijk werk in de gemeente, waarna op zjjn verzoek staande Ps. 133 1 en 3 werden gezongen. Ds. C. G. Wiegers te Sneek sprak na mens het classicaal bestuur in de Ring Sneek. Ds. Njjenhuis bedankte de sprekers en Onze oud-stadgenoot Ds. D. Oosten zal zondagavond 21 juni a.s. om zeven uur in de Domkerk intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente van Utrecht, waar hjj ten behoeve van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en van de afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond beroepen is als predi kant voor bijzondere werkzaamheden. Ds. Oosten werd op 25 september 1910 te Losser geboren. Hij bezocht eerst de rjjks h.b.s. te Sneek,1 deed daarna staats examen gymnasium A. en studeerde ver volgens nog theologie aan de rjjks uni- versiteit te Leiden, waar hjj in 1933 zjjn kandidaats- en ongeveer een jaar later zjjn kerkeljjk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Oosten in 1934 was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 16 juni 1935 door prof. dr. W. Banning uit Driebergen bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Waaxens en Brantgum in de classis Dokkum. Op 14 januari 1940 verwisselde ds. Oosten deze gemeente met die van Havelte en bijna drie jaar later werd hjj op 22 november 1942 door wjjlen ds. J. L. de Wolf, toen nog predikant te Enschedé, bevestigd als predikant van de hervorm de gemeente van Enschedé. Tijdens zjjn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Enschedé was ds. Oosten o.a. eerst lid en naderhand vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Overijssel; prae tor van de ring Enschedé en verder had hjj ook nog zitting in enige commissies van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Op advies van de daartoe ingestelde commissie hebben Ged. Staten onzer provincie de Dr. Joost Halbertsmaprijs, die om de twee jaar wordt toegekend voor wetenschappelijk werk, ditmaal toe gekend aan Ds. J. J. Kalma, Ned. Herv. predikant alhier voor zjjn boek „Om Gysbert Japiks hinne”. Onze stadgenoot heeft verschillende pu- blikaties op zjjn naam staan op het ge bied van Friese geschiedenis, cultuurge schiedenis en toponymie. Voorts schreef hjj verscheidene bibliografische werken. De industrialisatie in Friesland over de afgelopen jaren echter nog niet altijd zo sterk geweest als zij had moe ten zijn op grond van de bevolkingsgroei en men kan daar nog rustig bjj aanne men, dat een geregeld vertrek normaal genoemd mag worden. Volgens de cij fers van het ETIF kwam van de totale industriële expansie tussen 1950 en 1963 niet minder dan 65% voor rekening van de oude en nieuwe industrieën. En be ziet men de gehele nijverheid, te weten de bedrijven met 10 of meer arbeids krachten, dan werkte in 1963 25% van de werknemers in de Friese industrie in be drijven, die na 1950 zijn gevestigd. Hier uit bljjkt duidelijk, dat de nieuwe indu strie uit het Friese welvaartsbeeld een voudig niet weg te denken is. Zou er een einde komen aan de toevloed van bedrijven van buiten, dan zou dit aan de groeikracht van de Friese industrie in belangrijke mate afbreuk doen. Nieuwe vestigingen, die in Friesland zelf hun oorsprong vinden, zjjn natuurlijk ook een reële mogelijkheid gebleken en naarma te Friesland verder industrialiseert zal die mogelijkheid zonder twjjfel sterker keljjke schijn van het tegendeel, inder daad bereikt. Spr. wilde daarbij de moeilijkheden voor bestaande bedrijven niet onderschatten, maar alleen betogen, dat de arbeidsmarkt dikwijls groter is dan met de cijfers valt aan te wijzen. Arbeidsvoorwaarden is volgens prof. Groenman een gebied, dat door de ontvolking stellig in aan merking komt voor een nieuwe industri ële impuls en hij waagde de uitspraak dat de bevolking van dit gebied deze op vatting deelt. Een tweede veronderstel ling die men rustig kan wagen is, dat het gedeelte van de bevolking, dat in aan merking komt in de industrie te werken, positief zal staan tegenover de vestiging van een bedrijf, dat deel uitmaakt van een groter geheel, al was het alleen maar omdat men aanneemt, dat een der gelijk bedrjjf, dat in de lande een naam verworven heeft en dus ook te verliezen, voor goede primaire en secundaire ar beidsvoorwaarden zal zorgdragen. Voorts durfde spr. gerust te onder stellen, dat er een groeiende voorkeur is voor industriële arbeid boven landar beid. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Commissaris der Koningin in onze provincie Mr. H. P. Linthorst Homan heeft donderdagmorgen in de ruime kantine, tevens ontspanningszaal, van de nieuwe radiofabriek van Van det Heem N.V. aan Rijksweg 43 alhier, dit fraaie industriepaleis, waarvan de bouwkosten buiten de grond alleen al ca 3.7 miljoen gulden hebben bedragen, geopend. Het zeer grote aantal genodigden dat deze opening als gasten van de directie en commissarissen bijwoonde, weerspiegelde wel de belangrijkheid van deze gebeurtenis. Niet alleen voor de onderneming zelf, maar in grote mate ook voor onze stad en de gehele Zuidwesthoek, omdat de fabriek nu al werkgelegenheid schept voor circa 350 werknemers, wat nog tot omstreeks 500 verhoogd zal worden. Het was echter niet alleen een belangrijke, maar vooral ook een feestelijke ge beurtenis, wat wel heel duidelijk merkbaar was aan de vele Nederlandse en Frie se vlaggen waarmee de toegangsweg naar de fabriek geflankeerd was en aan de talrijke fraaie bloemstukken welke de directie waren aangeboden, die als ’n lan ge veelkleurige slinger langs de gehele voorzijde van het toneel waren opgesteld. als hjj het uitdrukte kans heeft gezien in goede samenwerking met de technici van Van der Heem dit fraaie doelmatige en toch niet te dure gebouw te ontwer pen, dat in het landschap niet detoneert, ja misschien wel een sieraad genoemd mag worden, en aan de hoofdaanneerh- ster de N.V. Friso, die onder leiding van de heer Koster deze bouw, gedeeltelijk onder moeilijke omstandigheden, tot stand bracht. Ook vermeldde hjj dank baar de grote steun en medewerking van de rijks- en provinciale overheid en van de gemeentelijke autoriteiten en dien sten, speciaal van Gemeentewerken, als mede de welwillende aandacht die de Friese pers van meet af aan aan dit project besteed heeft. Ir. Zaaijer besloot met de hoop uit te spreken dat Van der Heem kans zal zien voldoende werk naar Sneek te brengen en de mensen te vinden om deze werk zaamheden te verrichten. Het zou ook niet normaal zijn, indien, wat spr. niet weet, alleen Sneek hier voor extra woningen toegewezen zou krijgen. Degenen die in dit bedrijf gaan werken, wonen in de gehele streek in Sneek en daarbuiten. Dat zal ook zo blijven, omdat de afstanden die per gemotoriseerd vervoermiddel dan worden afgelegd, om vanuit de dor pen Sneek te bereiken, zo gering zjjn, dat er geen motief is om daaruit naar Sneek te verhuizen. Het zou daarom geenszins vreemd zjjn, indien speciaal voor industriële werkkrachten in de plattelandsge meenten rondom Sneek woningen zou den worden gebouwd. Van de zijde van Van der Heem is op dit punt geen enkel bezwaar te verwachten. Een nieuw bedrijf schept zonder twij fel ook een ruimere vergelijkingsmoge lijkheid van arbeidsvoorwaarden. Spr. nam nu met anderen die daarvoor be ducht zijn aan, dat dit problemen schept voor de bestaande industrie, die als het ware haar positie in het geheel moet her zien, maar men moet bedenken dat wij nu nog in een faze leven, dat aan even tuele problemen zeer wel het hoofd kan worden geboden. Wie vooruit ziet denkt immers aan een nabije periode, waarin onze industrie deel zal uitmaken van een volledige Euromarkt, waarbij nog heel andere moeilijkheden kunnen optre den. Aanwezig waren o.a. burgemeester Rasterhoff, Mr. L. G. Wansink, plv., di- recteur-generaal van de Industrialisatie en de Energievoorziening, Drs. A. de Boer, voorzitter en mr. B. Olthof, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Mr. E. Fop- pes, directeur van het E.T.I.F., Ir. A. F. Spruyt,’ hoofdingenieur-directeur Ar beidsvoorziening in Friesland, Jhr. Ir. R. E. Laman Trip, directeur Verenigde Stofzuigerfabrieken, voorzitter Foe- gin, G. P. Tjallema, voorzitter van het departement Sneek van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Vele burgemeesters van gemeenten in de Zuidwesthoek, leden van Provinciale Staten, wethouders, raadsleden, di recteuren GAB en andere hoofden van dienst en verdere autoriteiten, directies van bevriende bedrijven, o.a. van R. S. Stokvis en Zonen N.V., bestuursleden van de stichting Sudergoa, de Vereni ging van Sneker Zakenlieden en van tal rijke andere organisaties. Velen van hen waren vergezeld van hun echtgenote. Zij werden allen verwelkomd door Ir. P. G. Zaaijer, directeur van Van der Heem, die in zjjn openingstoespraak aantoonde dat Sneek indertijd welbe wust als vestigingsplaats voor de nieuwe fabriek is gekozen. Sommige van de mo tieven daarvoor gelden vandaag echter niet meer. Ook Friesland kent nu haar personeelsproblemen en slechts die on dernemingen zullen hun personeelsbe stand in stand kunnen houden en uit kunnen breiden, die het juiste sociale beleid weten te voeren. Daarom heeft de bedrijfsleiding in Sneek van het begin af getracht een pro gressief beleid te voeren, goede in- en externe verhoudingen te scheppen, goe de contacten te onderhouden met de Overheid, erkende vakorganisaties en andere daarvoor in aanmerking komen de instellingen op sociaal gebied.. Dit be leid heeft tenslotte zijn bekroning gevon den in de eerste ondernemingsraad Van der Heem-Sneek, die spr. twee weken ge leden in dit gebouw geïnstalleerd heeft. In deze drie jaar is enorm veel werk verricht, waarvan, zo constateerde Ir. Zaajjer, de last voor een groot gedeelte op de schouders van Ir. Peelen is neer gekomen. De heer Peelen, die in 1960 op dracht kreeg deze nederzetting op te richten en tevens daarvoor een fabriek voor 500 man te bouwen, heeft zich van deze taak op voortreffelijke wijze gekwe ten. Hjj heeft in die tijd waarlijk een dubbele dagtaak verricht en de onder neming is hem voor zijn prestaties grote dank verschuldigd. Het spijt ons daar om, alsdus spr. dat Ir. Peelen om rede nen van persoonlijke aard verzocht heeft wederom een functie in Den Haag te mo gen bekleden. Ir. Zaaijer bracht verder dank aan de architect de heer G. W. Goodijk, die zo- in ’t bijzonder voor de hartelijke ont vangst waarbij hjj en zjjn gezin door een erehaag van kerkeraadsleden de mooi gerestaureerde, opnieuw geschil derde en aangeklede pastorie binnen traden. De vrouwen- en meisjesvereni- gingën kregen een pluim voor het schoonmaken en de gemeenteleden voor hun hartelijke attentie. Ook dankte spr. voor de aanwezigheid van burgemeester Van Hout en van de koster en de orga nist werden eveneens genoemd. Eerst genoemde had het vrij druk, daar er ook vele gemeenteleden uit de vorige ge meente van Ds. Njjenhuis waren over gekomen om beide diensten mee te ma ken. Na de dienst was er in „Elim” ge legenheid met Ds. Njjenhuis en zijn ge zin kennis te maken. Over dit onderwerp hield Prof. Dr. S. J. Groenman, hoogleraar in de sociolo gie aan de R.Universiteit te Utrecht, hierna een boeiende en belangwekkende voordracht, waarin hij het gevaarlijk noemde op grond van het ontbreken van structuurwerkloosheid te concluderen, zoals wel cens gebeurt, dat er geen be hoefte meer zou bestaan aan een actie ve industrialisatiepolitiek. In verband met de voortdurende groei van de bevol king moet een aktieve welvaartsbevor- dering, in casu industrialisatie, steeds doorgaan. Donderdag 18 juni Alg. Deelnemersver- gadering Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „De Zuidwesthoek” Sneek. Restaurant Piso, ’s namiddags 2 uur. Zaterdag 20 juni Seriewedstrjjden voor leden en jeugdleden van de Kon. Zeil vereniging „Sneek” op het Sneeker- meer. Aanvang nam. 2 ur. Zaterdag 20 juni Kaatsver. „Sneek”. Waterpoortpartjj le klas kaatsers (vrjje samenstelling) in het Sportpark. Aanvang 1 uur. worden verwezenlijkt. Er heeft zich na de oorlog al een belangrijke structuur wijziging in deze zin voltrokken, dat de metaalindustrie de voedings- en genot middelenindustrie met inbegrip van de zuivelindustrie bezig is voorbjj te stre ven. Wellicht, dat het bedrjjf, dat vandaag officieel wordt geopend, in de komende maanden juist het laatste stootje geeft, dat de metaalindustrie op de eerste plaats brengt. Dat betekent toch een geheel vernieuwd industrieel pa troon, het betekent een vernieuwd kli maat. In zulk een gewijzigd klimaat zjjn de kansen op vestiging van binnenuit groter dan vroeger. Op de wel eens gestelde vraag wat nu de voorkeur verdient: uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe be drijven, noemde prof. Groenman het ver standigste antwoord steeds: beiden zjjn nodig en nuttig. Een aantal ervaringen maken het evenwel nodig de wenselijk heid van nieuwe vestigingen, ook van buiten, te onderstrepen. Als een dezer ervaringen noemde spr. dat een nieuw bedrjjf arbeidskrachten kan vinden die niet als werklozen wa ren geregistreerd, o.a. die welke ver scholen zjjn in de landbouw en die eerst door een nieuwe stimulans zichtbaar worden en naar de industrie overgaan. Ook dacht spr. hierbij aan vrouwenar beid, terwijl zulk een bedrijf ook arbeids krachten van buiten aantrekt of mee neemt. De ervaring leert dan ook, nieuw bedrjjf, dat bij vestiging van een bepaalde toekomstige personeelsgrootte uitgaat, dit aantal, ondanks de aanvan- Door de opening van dit bedrijf heeft de Sneker industrie, zo kan men zeggen, een versterking ondergaan. Spr. gelooft evenwel, dat die voorstelling van zaken te eenzijdig is. Het heeft betekenis voor de gehele streek. Het is nl. al lang niet meer zo, dat woon- en werkplaats samenvallen. Het is niet normaal te noemen, dat werkne mers in de Sneker industrie ook allen in Sneek zouden wonen. Begunstigd door prachtig weer hiel den de Herv. Vrouwengroepen woens dag jl. hun jaarlijks uitstapje met een der fraaie bussen van de Z.W.H. In El- burg werd het eerst gepauzeerd, het oude stadhuis bezichtigd, en een kopje koffie gedronken aan het Veluwemeer. Daarna ging de reis verder naar Arn hem, waar in Restaurant „Sonsbeek” de warme maaltijd werd gebruikt en een wandeling door het prachtige park ge maakt werd. Daarna volgde nog een bezoek aan het Openluchtmuseum en aan de „Wes- terbouwing” in Oosterbeek waar geno ten werd van de vele attrakties. Het was een prachtige dag. Van de gelegenheid de nieu we radiofabriek van Van der Heem alhier te bezichtigen is zaterdag een zeer druk ge bruik gemaakt. In de twee uren dat de fabriek hiervoor opengesteld was, werden totaal 939 bezoekers geteld. Velen van hen kwamen met de auto bus die hiervoor om het kwar tier van het spoorstation naar de fabriek reed. Er was ook nog een attractie aan de be zichtiging verbonden. Onder elke groep van hon derd bezoekers werd een draagbaar radiotoestel verloot. Verheugend noemde prof. Groenhof het tenslotte, dat dit nieuwe bedrjjf dui delijk een communicatie met de regiona le en stedeljjke samenleving zoekt, o.a. door zaalruimten waarover het beschikt voor allerlei aktiviteiten die zich vol maakt buiten het bedrjjf om afspelen, open te stellen. De Commissaris der Koningin was het met Prof. Groenman eens, dat de be vordering van de industrialisatie in on ze provincie steeds moet doorgaan om dat in het bijzonder Friesland nog een flink nadelig vertreksaldo heeft, hoewel dit de laatste jaren gelukkig begint af te nemen. Ook achtte hjj diens stelling juist dat de industrialisatie van Fries land over de afgelopen jaren nog altijd niet zo sterk is geweest als zjj had moe ten zjjn op grond van de bevolkingsgroei. Dat er niettemin in de afgelopen tijd heel wat gebeurd is, bljjkt wel hieruit, dat in de periode 1950-1963 in Friesland to taal 177 nieuwe industriële vestigingen tot stand zjjn gekomen. Maar overigens blijkt telkens ook, hoezeer Friesland en het gehele noorden op het stuk van nieuwe vestigingen nog te veel afhanke lijk zjjn gebleven van het verloop der na tionale conjunctuur en van de spannin gen op de arbeidsmarkt elders in ons land. Zie verder pag 2. Naar de politie te Hommerts vanmor gen meedeelde kwamen beide voertui gen respectievelijk uit de richting Lem mer en Sneek en moesten ze uitwijken voor een stilstaande motorfiets en een aantal voetgangers. De slachtoffers, die naar het zieken huis te Sneek werden vervoerd en die vanmorgen nog gehoord moesten wor den, zjjn Jorritsma uit Heeg (hersen schudding en beenfractuur) en diens duopassagier Speerstra, ook uit Heeg; deze heeft een hoofdwonde, terwjjl de ander, H. Faber uit Den Helder en werk zaam bjj een boer in Terhorne, een sleu- telbeenfractuur opliep. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaag den voor het eindexamen 2de leerkring de dames: Hielkema, Makkum: R. Hoekstra, Schar- starbrug; G. Holtrop, Scharsterbrug; Sj. de Jager, Hommerts; E. Laverman, Harlingen; T. J. Risselada, Makkum; G. Steringa, Piaam; M. T. de Vries, Rot- stergaast; B. Wesselius, Idskenhuizen; P. de Boer, Hindeloopen; S. Boersma, Oudeschoot; F. K. Bruinsma, Sneek; A. Heidema. Koudum; G. de Jong, Goënga; J. A. Kaastra, Hindeloopen; T. A. Mundt, Workum; J. M. Toonstra, Sneek; IJ. Visser, Sneek; A. J. de Vries, Warns; H. IJtsma, Slootdorp; J. Bergstra, Scharnegoutum; J. E. Dam, Sneek; W. Veerman, Creil (NOP)G. de Vries, Sneek. En de heren: R. Abma, Oudega (W.); H. Boersma, Allingawier; P. Breimer, Wjjckel; B. J. van Djjk, Wommels; H. de Haan, Kubaard; C. Kaspersma, Heeg; S. Leenstra, Gaastmee.A. Oost, Sloten; L. Postma, Schraard; K. Posthj- ma, Wommels; W. Tjerkstra, Broek bjj Joure; H. Boonstra, Sneek; H. Faber, Oosthem; O. Hobma, Sneek; G. E. Hoek stra, Koudum; H. Jellema, Gauw; A. Posthuma, Sneek; P. Pruiksma, Sneek; L. Reinalda, IJlst; A. Steensma, IJs- brechtum; K. Tjjmstra, Makkum; S. G. Vrjj, Workum; H. Dijkman, Oosterzee; A. Zjjlstra, Sneek. Industrievestiging in Friesland, achtergronden en betekenis 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1