Waterpoort-krabbels Tweede concert Orgelcentrum door Piet Post i IJLST WYMBRITSERADEEL en van Toenemende spanning in Zuid-Oost Azië door Spaarder BUITENLANDS OVERZICHT f AGENDA^] zi|- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t I f l 119e jaargang no. 51 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ia (Perzié) I Zilveren jubileum Ds. G. W. Tijman te Haarlem Contacl-commissie wijkverdeling bakkers ingesteld Nachtelijke speurtocht Regenboogzeilers Eindexamen R.H.B.S. Sneek I *^dag 25 juni 1964 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Bouw nieuwe school te Oudega-W gegund Priisfraech „Us Fryske Berneboek” Eindexamen H.B.S.-A Chr. Lyceum Sportdemonstraties in het Sportpark Opbrengst collecte I SNEEKER NIEUWSBLAD Het Duitse leger A Leeuwarderweg is als nieuwe basculebrug te Burgerrechten -klasse Het gevaar van bluf Lichthart Confrontatie J.N. manier de. - AMICITIA THEATER Harlingen-Terschelling In de nacht van zaterdag op zondag a.s. houden de Friese regenboogzeilers een speurtocht op het Sneekermeer. Ze starten om 11 uur in het Kolmeersgat. Voor de prijsuitreiking is een schip ge charterd. ioor voor admini- atie en redaktie: ÊDEMPTE POL 6 Jelefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Geslaagd voor het eindexamen h.b.s. B.: D. W. de Boer, S. M. van Lindonk, G. S. Steegstra, xM. J. Stubenitsky, W. E. Veenstra, allen uit Sneek; H. Jorrit- sma, Bolsward; J. M. v. d. Ham, Lem mer; A. Kooistra, Wommels. x meisje. jnt DAGS en DON- AGS - i i- Donderdag 25 juni t.e.m. zondag 28 juni iedere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 4.30 uur film: Sodom en Gomorra” Zondagmiddag 28 juni te 2.30 uur film: „Texas John” Een ernstige controverse is in West- Duitsland ontstaan, waar de gepensio neerde admiraal Heye, de commissa ris van de Bondsdag voor de bondsweer ofwel het leger, in een rapport en in de openbaarheid ernstige kritiek heeft ge leverd op het nieuwe Duitse leger, dat volgens hem al te zeer op het oude gaat geljjken in de geest van de kadaverdis- cipline en het breken van de wil van de recruten. De trainingsmethoden la ten ook veel te wensen over. De kaste- geest van de officieren acht hjj niet in overeenstemming met de democratische geest in het nieuwe Duitsland. De vrees bestaat, dat het leger weer een staat in de staat zal gaan vormen. Het laat ste woord hierover is in Duitsland nog niet gezegd. Heye is al op het matje geroepen bjj de minister van defensie, maar hij houdt voet bij stuk. Slechts een vijftigtal bezoekers bij het tweede concert in de Grote Kerk, dins dagavond, is natuurlijk veel te weinig. Of dat lag aan de concurrentie van de circusvoorstelling en (of het harmonie- concert op het Wip-podium, is natuurlijk niet uit te maken. Het kan ook zijn dat een bepaalde categorie alleen interesse heeft voor de concerten, uitgaande van het Orgelcentrum, als Feike Asma (of Piet van Egmond) de concertgever is. We veronderstellen alleen maar, doch betreuren de geringe belangstelling. Op het Eiland zijn de straatmakers van de gemeente geruime tijd bezig geweest met het aanleggen nieuwe tegelbestratingen en stelwerkzaamheden aan straten De Amerikaanse Senaat heeft nu de wet op de burgerrechten, die verbiedt negers de toegang tot restaurants e.d., Manieren leert men van de onge- Zaterdag 27 en zondag 28 juni Wedstrij den Sneker Zeilclub. Aanvang 27 juni 13.00 uur voor de starttoren en 28 juni om 11.00 en 14.00 uur. Zaterdag 27 juni Sportdemonstratie in Gem. Sportpark, Leeuwarderweg. Aan vang 2.30 uur. Zaterdag 27 juni Dansfeest in Amicitia, aanvang 8 uur, ten bate van Sneker- Jeugdsociëteit met medewerking van verschillende artiesten. Zondag 28 juni Dansen In Café Boer- mans te Bolsward. Muziek van The Red Hot Peppers. Zondag 28 juni Jeugddienst In de Ich- thuskerk. Aanvang 7.30 uur. Voorgan ger Ds. W. J. van der WaaL Zaterdag 4 juli Graasbaanraces Heeren- veen met o.a. Speedway en zijspan klasse in het Sportpark Heerenveen. Aanvang races 5.45 uur. Training 4 uur. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Architect J. Grunstra te Bolsward heeft namens het bestuur van de Vere niging voor Chr. Nationaal schoolonder wijs te Oudega-W de bouw van een drie- klassige school aldaar gegund aan de heer J. Duiker te Hommerts voor 136.332,-, de levering en uitvoering van het glas- en schilderwerk aan L. J. Ver meulen te Oudega W voor 9214,- en de aanleg van de elektrische installatie aan Tj. Brouwer te Westhem voor 4126,83. Nu onze stad er een nieuwe jacht- mer opklonk werd dit optreden door haven heeft bjjgekregen, gaat het het publiek zeer gewaardeerd. Het is oude schiphuis van de Erven B. J. daarom dubbel jammer dat dit maar Feenstra aan de Houkesloot verdwij- een handjevol was. nen om plaats te maken voor nieuwe Hopelijk is er hedenavond meer demonstra- boksen, judo, gewichtheffen van de Sportschool Sneek onder ter von rïo hoor TT unn Glnrlrnm k Het lijkt ons goed gezien, dat het Or gelcentrum ook organisten als Simon C. Jansen en Piet Post heeft aangetrokken. Zjj vertegenwoordigen immers een ge heel ander organistenras dan eerstge- noemden, maar zjjn daarnaast van grote betekenis. Om bjj Piet Post te blijven, deze Leeuwarder cantor-organist is niet alleen in eigen land bekend, maar niet minder in het buitenland. Hjj gaf, onder meer, reeds enige orgelconcerten in Tsjecho-Slowakije, en geniet bovendien een zekere vermaardheid als improvisa tor. Het programma was gewijd aan Joh. Pachelbel, J. S. Bach, Joh. G. Walther, R. Schumann en Joh. Wagenaar. Wer ken van uitstekend gehalte en voor de bezoeker met enige concertervaring ge- makkelijk te volgen en te begrijpen! Piet Post begon met het bekende „Praeludium, Fuga en Chaconne” van Pachelbel, Duits componist en organist, die leefde van 1653-1706. Het uitgebreide voorspel kenmerkte zich door een zekere grillige opbouw; we denken hierbij vooral aan de dalende ac- coordreeksen, die het geheel een typisch karakter geven. De Fuga bleek door het chromatische thema zeer interessant en de Chaconne met een serie fraaie om spelingen op het korte motief, is en blijft een prachtig stuk. Piet Post gaf er, me de door de afwisselende registratie, een boeiende vertolking van. Zeer mooi was ook zijn herschepping van het „Concerto in G”, een driedelige compositie van Bach en de koraalbewerkingen van de zelfde Meester „Wer nur den lieben Gott laszt walten”, „Wachet auf”, en „Magnificat”, al waren we nu niet di rect „weg” van de registerkeuze bjj het tweede koraal. Het vierdelige „Concerto in Bes” van Joh. Walther, een tijdgenoot van Bach en Handel, heeft veel gemeen met het werk van laatstgenoemde. Een dankbaar stuk, dat evenals Schumann’s seljjke overheid vermoedeljjk wel in toom houden. Voor Amerika is het bij zonder belangrijk, dat het onafhankelij ke Cyprus onder Makarios verdwijnen zal, want dan is het gevaar van de baan, dat de communisten aan invloed gaan winnen op dit eiland. Makarios zal niet veel voor enosis voelen, maar wanneer het woord weer als mogelijkheid geval len zal zijn, zal hij weinig kunnen doen tegen de vervulling van wat voor de meesten een hartewens is. Het is nu zaak de Turken ervan te overtuigen, dat dit de beste weg is. Men zal met ga ranties en compensaties moeten komen, maar wanneer het principe niet meer zo verworpen wordt, zou een oplossing in zicht komen, die Griekenland en Turkije niet van elkaar vervreemden zou. Dat de oppositie tegen Inönü zo sterk was, zal hem niet ongelegen zjjn gekomen, want daarmee kan hij de prijs bjj zjjn Amerikaanse gastheer, die na hem de Griekse premier Papandreoe ontving, wat opdrjjven. over B.A.C.H.” een uitmuntende vertol king kreeg. De „Intrada en Fuga” van Wagenaar, een knap stuk vakwerk, met name het tweede deel, werd transpa rant weergegeven. Tenslotte viel de keuze, over een op te geven koraal voor de improvisatie, op Gezang 178. Piet Post toonde zich ook nu weer een meester in deze aparte en moeilijke kunst. Zjjn improvisatie zouden we wil len omschrijven als driedelig. Het eerste deel werd in toccata-achtige vorm ge goten en bestond uit een driedelige maat. Het tweede en langzame deel stond met het eerste en laatste deel, zo wel in tempo, als in de interessante har monieën, in contrast waarna na een le vendige „overgang”, een fugatisch ge deelte (het derde) met als coda het ko raal, het geheel afsloot. Het werd een indrukwekkend en vir tuoos besluit. Met Feike Asma als concertgever, wordt deze serie van drie concerten a.s. dinsdag 7 juli, beëindigd. Versterkingen naar Thailand Als er wat gebeurt, kunnen de Chine zen niet zeggen, dat zjj niet gewaar schuwd waren. Maar zal er wat gebeu ren? Het Ijjkt minder waarschijnlijk. In de eerste plaats is het tijdstip van de Amerikaanse waarschuwingen, die met het zenden van versterkingen naar Thailand gepaard zjjn gegaan, gun stig gekozen. De regentijd is aangebro ken en dat zal de operaties belemme ren, hetgeen voorlopig de indruk zal wekken, dat de communisten zich in verband met de Amerikaanse dreige menten wat inhouden. Dat zal zeker op de Amerikaanse kiezers, die in novem ber hun nieuwe president moeten kie zen, een voortreffelijke indruk maken. Het zou te ver gaan te betogen, dat de huidige politiek van waarschuwingen alleen door verkiezingsoverwegingen werd bepaajd. De Amerikaanse rege ring maakt zich zeer bezorgd over de ontwikkeling in Zuidoost-Azië. In bepaal de kringen werd er al enige tijd op aan gedrongen de oorlog tot Noord-Vietnam uit te breiden om de communistische bases te treffen, maar het staat nog te bezien, of Washington hiertoe zal over gaan. Kans voor Enosis? Inönü, de Turkse premier, heeft in het parlement vorige week maar een ma gere meerderheid gekregen voor zjjn politiek t.a.v. Cyprus. De oppositie eist een militantere houding. Inönü achtte de meerderheid nog wel groot genoeg om naar Washington te gaan, waarheen hjj door president Johnson was uitgeno digd, die nu alle best doet om voor de kwestie-Cyprus een oplossing te vinden. De troepen van de Ver. Naties blijven er nog drie maanden, maar dat is geen oplossing. Volgens de Amerikanen zul len de Ver. Naties ook geen oplossing kunnen brengen, doordat zjj vast moeten blijven houden aan een onafhankelijk Cyprus. Men krijgt de indruk, dat de Amerikaanse regering een oplossing nastreeft, die daar juist een einde aan maakt. Er valt n.l. veej te zeggen voor de befaamde enosis, of aansluiting bij Griekenland, wanneer men ervan uit gaat. dat de onafhankelijkheid voor de Turkse bevolking minder gunstig is dan enosis. Athene zou de Cyprische plaat- Foar dizze priisfraech wiene fjouwer hanskriften ynkommen ünder de mot to’s Wraldgong, Top of Flop, Dünroaske en Weachhals. „It bernesirkus fan Bos- kein” ünder it motto „Dünroaske” waerd as it béste oanmurken en de skriuwer, nei ’t bliken die, de hear J. Visser üt Huzum, deselde, dy ’t forline jier mei „Sjirk en syn fammen” de prils woun, kriget nou wer de priis fan 500,- „Fugataskikt. De spanning in Zuid-Oost Azië lijkt toe te nemen. Amerikaanse regeringsper sonen hebben laten dóórschemeren, dat er nu eens een einde moet komen aan de steun van Noord-Vietnam en China aan de opstandelingen in Zuid-Vietnam en Laos. Herhaaldelijk al hadden de Ver. Staten Peking zitten seinen dat zij de situatie zeer ernstig opnamen. Een van de middelen daartoe was de met veel ophef gehouden conferentie in Honoloeloe, nog geen maand geleden, nadat Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, tevoren al had ge waarschuwd, dat het voortduren van de communistische agressie wel eens een uitbreiding van de oorlog ten gevolge zou kunnen hebben. Er worden nu met veel nadruk vergelijkingen gemaakt met Berlijn in 1961 en Cuba in 1962, toen een vastberaden houding van de Ver. Staten geleid heeft tot het inbinden van de tegenstander. Daarmee wil men nu ook hier zeggen: tot hier en niet verder. Het is ook opmerkelijk,'dat een militair ook weer eens politieke dingen mag zeggen. Admiraal Feit, die afscheid heeft genomen als opperbevelhebber in de Stille Oceaan, heeft verkondigd, dat Amerika erop voorbereid was ’n totale oor log te riskeren om de communistische agressie in Zuidoost-Azië tot stilstand te brengen. Hopeljjk is opslagterreinen. Een groot gedeelte belangstelling voor de van de bestaande is nl. gebruikt voor ties boksen, judo, de bouw van een nieuwe loods. enz. i Het terrein dat voor het jachthuis leiding van de heer K. van Gorkum. werd uitgegeven behoorde indertijd ook aan de Erven Feenstra, maar werd verkocht aan wijlen de heer Chr. Koster, die in 1937 het schiphuis v Geslaagd de dames M. de Boer Sneek; Tj. Grondsma Oosthem; J. Ha- vinga Sneek; G. L. Hoekstra Sneek; B. J. Oosterhoff Witmarsum; A. W. Rypke- ma Sneek; C. A. Streef Heerenveen en C. M. de Vries Sneek. De heren G. S. Bakker Koudum; G. Boonstra Workum; A. L. Brevoord Sneek; A. P. ten Cate Bolsward; D. G. Hoogenberg Molkwerum; J. C. Kok Leeuwarden; Sj. Meekma Lollum; Ph. J. Nota Sneek; D. B. Plat Sneek; S. Postma Tjerkwerd; Tj. Tijmstra Heeren veen; P. Wagenaar Oudemirdum. Dinsdag 30 juni en woensdag 1 juli des avonds te 8 uur film: „De onweer staanbare Lady”. ze week is aanbe steed. Het wordt ook de hoogste tijd, want ’t oude beest je dat er nu ligt is aan het eind van zijn krachten. De brugwachter kan een andere ligplaats te zoeken, waar- haar haast niet meer in beweging bjj het gereedkomen van de nieuwe krijgen. jachthaven als uiterste termijn werd De nieuwe Woudvaartbrug, die het gesteld. Daarin hebben de meesten zware gedeelte van haar taak tjjdeljjk ook een nieuw onderdak gevonden. zal overnemen, is daar bjjna klaar De afbraak van het oude is nu al voor. De hulpbrug voor het lichte een flink eind gevorderd. verkeer en de voetgangers wordt ver sleept naar de Rienk Bockemakade om deze taak daar tot het gereedko men van de vervullen. gelijke werkgelegenheid en de stembus te ontzeggen of te bemoeilijken aange nomen. Het Huis moet de wet in de le zing van de Senaat nog aannemen, maar men hoopt op ondertekening op 4 juli, de Amerikaase onafhanke lijkheidsdag. De strijd om de doorvoe ring zal voornamelijk worden gevoerd in Mississippi, waar een groep van dui zend studenten naar toe zal gaan om de negers ter plaatse bij te staan en aan te sporen zich als kiezer te laten registre ren. De politie van Mississippi is op al les voorbereid. Vermeld moet nog wor den, dat senator Goldwater, die de bes te kans maakt de republikeinse kandi daat voor het presidentschap te worden, tegen de wet heeft gestemd, niet omdat hij een voorstander van rassenschei ding is, maar omdat hij gekant is tegen de groeiende invloed van de federale overheid op dingen die volgens hem aan de overheid van de deelstaat zijn voorbehouden. Hij noemde de wet on grondwettig en de eerste stap op weg naar de politiestaat. Iets verder naar het Oosten heerst de spanning tussen Maleisië aan de ene kant, Indonesië en de Filippijnen aan de andere kant Indonesië vooral accepteert nog steeds niet de vorming van Malei sië, bestaande uit Malakka, Singapore en het voormalige Britse Borneo; het be schouwt het als een uitdrukking van neo-kolonialisme, dat het bestrijden wil. Niet in de laatste plaats omdat het, evenals de Filippijnen aanspraken doet gelden op Noord-Borneo. Maar er speelt ook nog wel tussendoor, dat Soekarno droomt of gedroomd heeft van een groot-Maleisië, met Indonesië als cen trum. Sinds vorig jaar voert Soekarno tegen Maleisië een z.g. confrontatie-poli- tiek, bestaande uit het voeren van een guerilla in Noord-Borneo.het afgelo pen weekeinde zijn de leiders van de drie landen in Tokio bijeengeweest om een oplossing voor de problemen te vin den, maar de conferentie is een volledi ge mislukking geworden. Maandag voerden de Indonesiërs een grote aanval op Noord-Borneo uit. Dr. J. P. Otto is een geestig man. Dat is vrij algemeen bekend en bleek ook weer uit de noot, die hij als re- dacteur van „Vanellus” plaatste on- der het artikel van zijn en onze stad- genoot D. T. E. van der Ploeg, waar- in deze fel critiek levert op het nieu- we plan de mammoet-centrale van het P.E.B. aan het Bergumermeer te bouwen. Als argument wordt hier- voor o.m. aangevoerd, dat de vissen sneller zullen groeien in het door de 1 Centrale verwarmde water. Gees- In het kader van de Wipfeesten tig merkt Dr. Otto nu in zjjn „prij- i speelde dinsdagavond het Stedeljjk zend” woord voor dit argument op: Muziekcorps Sneek onder leiding van Misschien zou ’t aanbevelenswaar- i zjjn nieuwe dirigent op het podium, dig zijn als attraktie voor de recrean- Blijkens het applaus dat na elk num- ten tropische visjes uit te zetten. ‘I van her en Aan de trottoirs. In de Gaffel- en de Giek- zeilrace hebben maandag en dinsdag straat zijn de tegels vervangen door ook enige Sneker zeilers deelgeno- straatstenen. Keurig, schreef een van men. Twee van hen keerden met een de bewoners ons, maar hjj stelt daar- derde prijs naar huis terug. P. Erin- bij tevens de vraag waarom een 200- ga in de Vrjje klasse waarin hij 22 tal van de aangevoerde stenen die concurrenten had en E. Wierstra in zijn overgebleven, niet werden mee- de klasse kleine R.O.R.C.-jachten, genomen toen het werk klaar was. waarin 13 schepen startten. Nu bouwen de kleuters er muurtjes van op de houten rand van de zand bakken, wat genoemde bewoner ge vaarlijk lijkt omdat de stenen om kunnen vallen en de kleuters blesse ren. Er» bovendien schijrft hjj, kosten ze 17 cënt per stuk en worden ze door de grotere kinderen stuk geslagen óf in de Oudvaart gegooid. Het zou daarom voor de gemeente voordelig en voor de ouders een geruststel ling zijn als ze zo spoedig mogelijk werden opgeruimd. Twee weken geleden heeft de commis sie reeds via de Pers haar voorlopige plannen kenbaar gemaakt. De definitie ve opzet van deze sportmiddag op a.s. zaterdag in het Gemeentelijk Sportpark aan de Leeuwarderweg is thans als volgt: Om half twee wordt gestart voor de mars van de deelnemende verenigingen vanaf het Sportpark met medewerking van de beide tamboer- en pijpercorpsen van Advendo. De Sneker Wandel Unie in haar keurige uniformen zal zich voor de eerste maal op deze wijze aan het pu bliek tonen. In verband met de te verwachten gro te drukte op de Rijksweg 43 moest de marsroute, behoudens wijziging, volgt worden samengesteld: Start lepenlaan, Leeuwarderkade, Troelstrakade, Dr. Bosstraat, Dr. Kuy- perlaan, Parallelweg, Overweg, Kerk- hofslaan, H. Sytstrastraat, Dr. Wumkes- straat, E. Halbertsmastraat, Gysbert Japiksstraat, U. Emmiusstraat, Nap- jusstraat, Kerkhoflaan, Overweg, Bloem- straat, Looxmagracht, Looxmadwarsstr., 2e Steenklipstraat, Kapelstraat, Leeu warderkade, lepenlaan, Sportpark. Daarna verzorgt de chr. gymnastiek vereniging Advendo met haar Tamboer en Pijpercorps het programma van half drie tot half vier. De chr. volleybal club „Animo” treedt om half vier in het strijdperk voor haar wedstrijd tegen „Oldenhove” uit Leeuwarden, na afloop waarvan de chr. v.v. „ONS” om kwart óver vier aantreedt voor de beker wedstrijd tegen „Heerenveense Boys” uit Heerenveen. Deze klub versloeg jl. zaterdag Blauw Wit ’34 uit Leeuwarden, en als 3e klasser is zij er natuurlijk op gebrand ook hier een 2e klasser voor de bekercompetitie uit te schakelen. Al met al een programma dat voor elk wat wils biedt, en daarom hoopt de commissie, a.s. zaterdag op een druk bezoek. De opbrengst van de collecte voor „Draagt Elkanders Lasten” bedroeg in Oudega-W e.o. 227,50. De Nauwe Noorderhorne wordt opnieuw bevloerd. Wel niet met nieuwe stenen, maar toch zijn de in dit drukke winkelstraatje wo nende winkeliers zeer ingenomen met deze verbetering. Bovendien zijn ze blij, dat het geen tegelstraat is geworden zoals de Galiga- straat. Dat is wel mooi, zeggen ze, maar dan was ook hier een fiets- verbod gekomen en dat achten ze niet in het belang van hun ne ring. De vele fietsers (en kopers) die nu hun straatje dagelijks pas seren zouden dan naar hun stellige overtuiging een andere route naar en uit de binnenstad hebben gekozen. In de dinsdagavond gehouden verga dering van het bestuur der wijkverde- ting de heren J. Hobema, die als voor ingesteld voor het behandelen van even tuele moeilijkheden en klachten. Voor de bakkers hebben in deze commissie zit ting de heren J. Hobma, die als voor zitter optreedt en S. Kuipers, voor <ie burgerij wethouder Tj. Lichthart en mevr. Fijlstra-Bouma. Indien iemand moeilijkheden of klach ten mocht hebben, moeten die schrifte- Ijjk worden medegedeeld aan de heer P. Schram, Peperstraat, administrateur van het saneringsfonds. Volgens de heer Hobma loopt de ver deling tot nu toe echter prima en wordt maar heel weinig gebruik gemaakt van de gelegenheid het brood bjj een andere bakker te halen. De consumenten zijn dus tevreden met de nieuwe situatie, maar de bakkers en bezorgers even eens. Voor hen betekent het een belang rijke besparing aan tijd en aan kosten, terwijl de collegiale verhouding er zeer door verbeterd is nu de jacht op de broodklanten tot het verleden behoort. - Op 30 juli a.s. zal het 25 jaar geleden zjjn, dat Ds. G. W. Tijman, predikant van de Baptisten Gemeente te Haarlem, als predikant werd bevestigd in zijn eerste gemeente te Sneek. Op 7 juli zullen Ds. en Mevrouw Tijman 25 jaar getrouwd zijn. Beide jubilea worden her dacht op zondag 5 juli: In de Begijnhof kapel is er 10.30 uur vm. een officiële dienst, waarna er ’s avonds 7 uur in een gezellige bijeenkomst op gemoedelijke wijze gelegenheid zal zijn tot feliciteren. Ds. Tijman is een bekende en gezie ne spreker in de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland. In de loop der jaren heeft hij vele beroepen moeten overwegen, die op hem werden uitge bracht. Tot 1946 diende hij de Gemeente alhier waar hjj op 30 juli 1939 was be vestigd door zjjn ambtsvoorganger Ds. H. Visser en vertrok toen naar Utrecht In zijn Utrechtse periode is de ruime te genwoordige Utrechtse kerk „Silo” aan gekocht. In 1949 ging Ds. Tijman naar Stadskanaal, waar hjj zich ook aan het plaatselijk schoolwerk gaf (oprichting Chr. Lagere School). Sinds 30 okt. 1960 werkt hjj in Haarlem. Ook in landelijk opzicht heeft de a.s. jubilaris veel werk verzet. Hjj was ver schillende jaren secretaris van de Evan gelisatie Commissie der Unie, Vice- Voorzitter van de Jeugdraad der Neder landse Baptisten Jeugd Beweging en lid van de (besturende) Commissie der Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland. Ds. Tijman, die in 1907 te Deventer ge boren is en zjjn theologische opleiding ontving aan het Baptisten Seminarium te Hamburg-Duitsland, was namens de Unie ook aanwezig bij de stichting van de Europese Baptisten Federatie in 1948 te Londen. Hoewel de regering in Washington er van overtuigd schjjnt te zijn hier voor haar derde grote crisis te staan (na Berlijn en Cuba), is het toch niet recht duidelijk wat men wil bereiken met de oorlogsdreiging. Deze kan om te begin nen sléchts effect hebben, wanneer na A ook B kan worden gezegd, of wan neer de tegenstander dat gelooft en zich laat intimideren. Een oorlog tegen China nu, een oorlog op grote schaal, die Peking ernstig zaj treffen, zodat het het hoofd in de schoot zal leggen, Ijjkt technisch en vooral ook politiek uiterst moeilijk te voeren. Aanvallen op ongrijpbare verbindingslijnen heb ben zelden veel succes. Moet men grootscheepse landingen verwachten of terreuraanvallen op grote steden? Het klinkt allemaal te onwaarschijnlijk om veel indruk op de Chinezen te maken. En in dat geval dreigt het gevaar dat de Amerikanen onwaarschijnlijke din gen moeten doen om hun bluf waar te maken. Dat is het gevaar van het ogen blik. Het zal de Chinezen ook niet van hun stuk brengen, wanneer de Russische Prawda hun verzekert, dat zjj niet op Russische steun kunnen rekenen in een crisis, wanneer zij hun „smerige anti- Sowjet campagne” voortzetten. Dit geeft alleen aan, dat Chroesjtsjow, on danks de crisis in het Verre Oosten, zelf wil blijven streven naar ontspan ning met de Ver. Staten. Direct na de bouwvakvakantie zal bouwde, evenals de rij woningen daar worden begonnen met de onderbouw aan de oude Oppenhuizerweg. voor de nieuwe Lemmerbrug, die de- In 1958 kocht Er- -- ven Feenstra het terug met ’t schip huis, maar de huurders van de 25-30 schepen die er in lagen, kregen ruimschoots de tijd X.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1