Ideeënbus voor het gemeentepersoneel Wijziging vermakelijkheidsbelasting nogmaals in de Raad Kees van der Heulen, boeiende en bescheiden persoonlijkheid Sneek schakelt maandag 13 juli over op Slochterengas Eigendomsoverdracht en verkoop gemeentegrond i I Meer daglicht in de Koningin Wilhelminaschool IJLST WYMBRITSERADEEL en van I Hogere jaarwedde voordewethouders Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, AGENDA 5 119e jaargang no. 52 Maandag 29 juni 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nieuwe gasprijzen en ombouw toestellen Aankoop woningen le Zomerrakbuurt Chr. Kweekschool Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Vraagbaak van het Sneekermeer Henri Dunant in Sneek ontscheept Eerste prijs voor Chr. Zangverenigingen Ontslagen en benoemingen bij het I.o. „Liever niet in de krant; ik houd niet van reclame'* Nachtelijke speurtocht Regenbogen Welgeslaagde boottocht bejaarden Sperkhem-Tuindorp Benoeming leilen Cult. Raad en afgevaardigde „Nieuw Toutenburg” B. en W. tegen amendement-De Blauw Dienstregeling Nederlandsche Spoorwegen Mb ik Reservist B. Ombouw I 'b gelaten. 48; geheel woensdag 1 juli show Hommerts. met geen (Kongo) I Wie fortuins erven zijn vaak las tiger dan wie ze maken. de en voor een stond, liet duidelijk merken, dat haar dit ge- „Maar ik ben er gelukkig goed door gerold,” aldus Van der Meulen. „Heb toen nog even gevist en doe nu dit. In Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. M-- SNEEKER NIEUWSBLAD In de komende raadsvergadering ko men een tweetal eigendomsoverdrachten en een verkoop van grond aan de orde. Hoger jaarwedden voor de wethouders In verband met de ontwikkeling van de lonen en prijzen in de laatste jaren, zijn Ged. Staten voornemens de rege ling van de jaarwedden van de wethou ders in onze provincie opnieuw en ho ger vast te stellen. Sportpark, Leeuwarderweg. 1 uur. Zaterdag 4 juli aanvang 1 uur Sport- de bepaling krijgt daardoor een min of meer discriminerend karakter en geeft aanleiding tot ontduiking van de belas ting. B. en W. menen dan ook, dat aan de door hen voorgestelde redactie moet worden vastgehouden. Geslaagd voor de aantekening Nuttige Handwerken de dames: G. Holtrop, Scharsterbrug; Sj. de Jager, Hommerts; B. Laverman, Harlingen; T. J. Risselada, Makkum; M. de Vries, Rotstergaast; Y. Visser, Sneek; A. J. de Vries, Warns; B. Wesselius, Idskenhui- zen; R. Hoekstra, Scharsterbrug; H. de Vries, Sijbrandaburen; J. de Vlas, Ech- tenerbrug; W. Veerman, Creil NOP; C. Sprik, Bolsward; A. Spjjksma, Bolsward; J’. van Dijk, Bozum; W. Kasper, Bols- ward;C. Bergstra, Scharnegoutum; J. E. Dam, Sneek; J. Holkema, Rauwerd; G. de Vries, Sneek; J. T. M. Tillema, Hee- rcnveen;F. K. Bruinsma, Sneek; J. A. Kaastra, Hindeloopen, G. de Jong, Goënga; J. M. Toonstra, Sneek; T. A. Mundt, Workum. der voorzienigen de daarmee gemoei de uitgaven binnen redelijke grenzen kunnen worden gehouden, stellen B. en W. daarom voor de aanvrage in te willi gen. Het betreft echter een principiële beslissing. Over aard en omvang van de te treffen voorzieningen wordt nog geen uitspraak gedaan. Wel zijn zij bereid de plaatselijke ver enigingen, die toneel-, zang- of muziek uitvoeringen geven, nog iets meer arm slag te geven, door in hun voorstel te laten vervallen de voorwaarde dat de belastingvrijstelling niet geldt indien buiten de gemeente wonende solisten of met een lekkere sigaar en de dames met een flesje eau de Cologne. Vele andere versnaperingen bleven evenmin achter wege. En dat er veel en in het Fries werd gezongen, behoeft geen betoog. Het was allemaal erg gezellig. Om vijf uur kwamen de feestgangers in Terhor- ne aan, vanwaar om half zeven werd vertrokken, nadat er eerst een flinke bo terham was gegeten. De heer van der Zee en mevrouw Bos hoefden gelukkig geen dienst te doen, daar ongevallen en ziekte achterwege bleven. Bij de groenteveiling stond het Harmo- niekorps opgesteld en speelde er lustig op los. Ook aan boord klonken de vrolij ke tonen op, want het korps voer mee naar de aanlegplaats om een feestelijk en muzikaal slot aan deze dag te maken. De bejaarden brengen hun oprechte dank aan al diegenen, die hebben mee gewerkt aan het welslagen van deze on vergefelijke dag: de commissie, de ver- zorgingsdames, de bemanning van de boot, en aan de leden van het muziek korps. A5HCITIA THEATER Zaterdagochtend omstreeks half tien vond te Sneek aan de Pampuskade de ontscheping plaats van de 73 Friese chronisch zieken, die met de J. Henri Dunant, een prachtige reis van een week hadden gemaakt, o.m. naar Den Oever en Schagen. Zoals bekend is de Henri Dunant het „reisschip” van het Roode Kruis. Ongeveer 30 leden van de beman ning, o.w. vele Roode Kruisleden en de vaste staf, scheepspredikant Groene- veld, scheepsarts Kwast en natuurlijk ka pitein Maasbach hebben er mèt het prachtige weer voor gezorgd, dat de pa tiënten een schitterende reis hadden. Met zo’n fraai een uitzonderlijk efficiënt schip, dat nog maar vijf jaar oud is, kan het ook niet anders, of iedereen heeft het naar de zin gehad. Dat bleek ook wel uit de enthousiaste en soms zelfs ver drietige uitingen van velen bij het af scheid nemen. Men ziet nu alweer uit naar het volgende jaar. Bij deze ontscheping, gefinancierd door de V.H.V., (wellicht voor ’t laatst), wa ren ook de dames van de V.H.V. aanwe zig, alsmede vertegenwoordigers van en kele gemeentebesturen. De Sneker Skots- ploech danste vrijdagavond na aankomst voor de zieken. Het Slochterengas wordt geleverd on der een druk van 250 mm wk. De druk van het tegenwoordige bedraagt echter circa 300 mm wk. De thans in gebruik zijnde gastoestellen zijn niet op deze la gere druk afgestemd en moeten daarom enigszins worden omgebouwd, veelal be staande in vergroting van de inspuit-ope- ningen. Maar aangezien dit niet op kor te termijn mogelijk is, zal de bestaande druk voorlopig worden gehandhaafd. Hiervan worden geen grote moeilijkhe den verwacht. De met de ombouw gemoeide kosten kunnen nog niet volledig worden ge raamd omdat hiermede nog onvoldoen de ervaring is opgedaan. Zjj zullen wor den bestreden uit een vergoeding van 50,- per bestaande aansluiting, onder aftrek van bij eerdere overgang op puur Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs £3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad „Ik hou niet van reclame, ik kan met iedereen hier goed over weg en heb hier nog nooit moeilijkheden gehad,” zegt Kees van der Meulen, pachter van een stuk grond aan het Sneekermeer bij het paviljoen, waarop enkele ca ravans van watersporters. Tevens redder in nood voor in liet ongerede geraak te mensen te water, haven-exploitant en vraagbaak voor iedereen die daar van zijn diensten gebruik moet maken. „Nog nooit heeft iemand een verhaal voor een krant van mij losgekregen maar u overrompelt mij. Er is veel te vertel len, maar dat doe ik niet graag”. Desondanks bleek hij een onderhoudend ver teller, toen wjj hem op een warme zomermiddag, de vorige week eens op zijn domein opzochten. Boven ons vlogen twee vliegtuigen met reclame-stroken achter aan de staart, in dienst van een wel op reclame beluste tabaksfabriek, om ons heen water, weiden, watervogels en hooi en een warme trillende lucht, die rook naar gras en het meer. „Ik heet eigenlijk Cornells H. van der Meulen en werd op 10 september in 1897 te IJlst geboren. Daar woon ik fei telijk nog. Ik heb er tot voor zeven jaar terug altijd gewoond. Maar toen ik, na al die jaren in de binnenvisserij gewerkt te hebben, dit hier kon krijgen, hield ik met die visserij op en ging met mijn vrouw, die nu 63 is, en mijn ark hier naar toe. En het bevalt mij best. Ik doe het werk graag, ik ben tevreden en wat wil je dan nog meer.” Met de voor enkele weken nieuw be noemde dirigent de heer H. v. d. Meer van Bantega wist de Chr. Zangver. Looft den Heer op het donderdag te Beetsterzwaag gehouden zangersfeest in de afdeling uitmuntendheid met 342 pun ten een eerste prijs te behalen. De Chr. Zangver. Lytse Kreft uit Gauw o.l.v. de heer A. Kornelis haalde in dezelfde afde ling eveneens een eerste prijs met 346 punten. Een fraai succes voor koren en dirigenten. In de begrotingsvergadering van 14 mei jl. diende de heer H. de Blauw op het voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing van deze belasting een amendement in strek kende ook toneel-, zang-, muziek- of ver gelijkbare uitvoeringen, welke gegeven worden door of vanwege in de gemeen te gevestigde verenigingen, waarvan de toegangsprijzen uitsluitend of in overwe gende mate aan de plaatselijke vereni gingen ten goede komen, vrij te stellen van belasting. B. en W. adviseren dit amendement niet aan te nemen. De heer J. Noorman alhier heeft de Raad verzocht hem ontslag te verlenen als hoofd van de Bolwerkschool. Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. De heer P. Wagenmakers vraagt ont slag als onderwijzer aan de Meester Visserschool (openb. b.l.o.school). B. en W. stellen voor beide verslagen eervol te verlenen met ingang van een door hen te bepalen datum. Voor de benoeming van een onderwij zer aan de openb. school voor schip perskinderen dragen B. en W. voor de heel’ F. de Hoop, thans reeds tijdelijk alszodanig aan de school werkzaam. Voor de benoeming behoudens ge neeskundige goedkeuring, van een on derwijzeres aan de Meester Visserschool worden voorgedragen: 1. Mej. T. Bierma te Makkum, 2. Mej. W. Jorna te Harlingen. Zij hebben de raad een ontwerp van een nieuwe zonden, met verzoek hun i van de raad te doen kennen. De jaarwedde van de wethouders in onze gemeente bedraagt sedert 1 juli 1962 6.392,-. Indien de voorgenomen herziening wordt ingevoerd zal dit wor den verhoogd tot 7.150,- met ingang van 1 januari 1963 en tot 8.200 met in gang van 1 januari 1964. De ontworpen regeling geeft B. en W. geen aanleiding tot het maken van op merkingen. Zij stellen de Raad dan ook voor in deze zin aan ged. staten te be richten. jaarwedderegeiing toege- -1 de mening Zaterdagavond hielden zeven Regen- boogzeilers een speurtocht op het Snee kermeer. Om 10 over 10 werden ze door de heer V. Jorna gestart en anderhalf uur later blies hij ze weer af. De route liep om het Kolmeersland heen en daar na over het meer, door de SJjbesloot, waar een contröleschip lag, Goëngarjjp- ster Poel, de Klok, Zoutepoel, Heeren- zpl en vandaar in de wind naar de fi nish, evenals de start voor de startto- ren. A. van der Zee ging te vroeg weg en werd teruggeroepen. Röfekamp had de beste start, bleef steeds voor en won on bedreigd. Tweede was J. Alberda, derde mr. A. v. d. Werf, vierde J. Doeven- dans. De prijsuitreiking geschiedde aan boord van de rondvaartboot „Simmer- wille” die hiervoor gecharterd was en waarop men ook nog lange tijd gezellig bijeen bleef en nakaartte over deze mooie en gezellige wedstrijd. Dinsdag 30 juni en woensdag 1 juli ’s avonds 8 uur film: De onweerstaan bare lady. aardgas - zoals hier het geval is - van het Staatsgasbedrijf ontvangen vergoe dingen voor de ombouw van toestellen van de kleinverbruikers en de industrie. In afwachting van een t.z.t. te stellen nauwkeurige raming kan voorlopig wor den volstaan met een krediet van 75.000,-. B. en W. stellen voor dit kre diet beschikbaar te stellen en de begro ting van het gemeentelijke gasbedrijf voor 1964 als gevolg van beide voorstel len te wijzigen. en W. stellen de Raad voor aan te kopen de woningen le Zomerrakbuurt 11 en 18, welke de eigenaren hun hebben aangeboden indien hun elders in de ge meente een andere, passende woning in huur wordt toegewezen. Voor wat de heer A. Koenen betreft is reeds aan deze voorwaarde voldaan, de eigendomsoverdracht van nr. 18 zal ge schieden zodra de eigenares mevr. C. Smit-Tichelaar eveneens kan verhuizen. De toetreding van daglicht tot de leslokalen van de Koningin Wilhelmina- school is thans beslist onvoldoende. Ge volg van de architectuur in de tijd toen de school gebouwd werd. Het bestuur van de Vereniging Chr. Schoolonderwijs wenst hierin bevredigende verbetering te brengen en heeft daarvoor de financiële medewer king van de gemeente ingeroepen. B. en W. stellen voor dit verzoek in principe in te willigen. Het wil hun nl. voorkomen, dat door het treffen van niet al te kostbare voor zieningen de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs te stellen, niet zullen worden overschreden. Omtrent de juiste omvang dezer voor zieningen kunnen thans echter nog geen mededelingen worden gedaan. Dit komt in een later stadium van het overleg tus sen het schoolbestuur en het gemeente bestuur aan de orde. Er van uitgaande dat bij het vaststellen van de omvang Op donderdag 25 juni gingen 120 be jaarden van Sperkhem-Tuindorp op een plezierboot van Van der Werf op reis over de Friese wateren, een reis aange boden door de propaganda-commissie. Onder de prachtigste weersomstandighe den, die de hele dag zo zouden blijven, vertrokken de oudjes om half negen met een propvol schip. Eerst naar het Snee kermeer, waar iedereen, dankbaar en ge lukkig als ze al waren, ook nog werd verrast met een rol pepermunt; hierna ging men naar de Terhornster sluis, die de meesten de moeite waard vonden eens te bezichtigen. Naar Oudeschouw richtte zich toen de steven, waarna Grouw werd aangedaan. Om half een werd daar gedineerd, wat bij de reizigers zeer in de smaak viel. Dit diner in hotel Eisma werd opgeluisterd door de heer Van der Goot met een in het Fries zelf gemaakte voordracht over het vijfenze ventigjarig huwelijk. Er werd hartelijk om gelachen en de dank aan deze dich ter door de voorzitter was dan ook wel op zijn plaats. Ook werd bekend gemaakt, dat het vol gend jaar de propaganda-commissie zijn vijfde lustrum hoopt te vieren, en wel met een extra dag voor de bejaarden om feest te vieren; nog meer nieuwe le den van deze bejaarden-vereniging wor den er verwacht! De mannen werden daarna verrast Vóór de benoeming van zeven leden van de Culturele Raad luidt de voor dracht van B. en W. alsvolgt: 1. R. J. Sipkens, Barrewier 7: 2. Mr. B. M. Keulen, Leeuwarderkade 46. 1. Dr. A. S. Wadman, Esdoornlaan 2; 2. J. D. v. d. Molen, Grootzand 79. 1. S. Veenstra, Kapelstraat 10; 2. A. P. S. Vandamme, Amaliastraat 76. 1. L. J. H. Roghair, Stationsstraat 2. J. Lamminga, Pieter Sikkesstr. 46. 1. Drs. J. Pop, Stationsstraat 10; 2. B. Brouwer, Van Hogendorpstraat 4. 1. Drs. G. de Jong, Schaepmanstraat 17; 2. Ir. U. Kuipers, Ooievaarslaan 14. 1. Mevr. T. S. T. Middeihoff-Obbema, Grootzand 12; 2. Th. M. Posthumus, Berkenlaan 6. Voor de benoeming van een afgevaar digde van de gemeente in de Stichtings- raad van de Stichting „Nieuw Touten burg” te Noordbergum (vacature-M. A. Boonstra) bevelen B. en W. aan weth. H. W. Fjjlstra. Wymbritseradeel was ik de oprichter van de reservepolitie, direct na de oor log en bleef reservist tot mijn 65e jaar. De laatste vier jaar laat mijn gezond heid wat te wensen over. Vier jaar gele den heb ik een beroerte gehad, was daarna half verlamd, maar daar ben ik weer van opgeknapt, totdat ik in de vo rige winter weer een inzinking kreeg. Als mijn gezondheid het toelaat hoop ik dit werk nog lange tijd te doen”. Een onmisbaar werk, met die camping-winkel en de overzet naar het starteiland! Waar hij zijn kracht uit put en zijn vertrouwen op stelt? „Nou op eigen kracht en kundigheden, dat is mij vol doende. Je moet de mensen nemen zoals ze zijn, maar de goeien ken ik er al gauw uit. Maar, nogmaals ik had liever helemaal niets in de krant. Die mooie foto mag er wel bij. Ik krijg er ook nog een van de fotograaf. Ja, de krant wordt hier wel bezorgd. Of ik het lees, weet ik nog niet, misschien sla ik het wel over, maar mijn vrouw leest het wel. En als het niet goed is...” En hij maakt een gebaar als van een bokser, met zijn grote vuist, waar de kracht uitspreekt van de harde werker, die nog steeds zonder moeite de overhaal naar het start eiland verzorgt. aan de firma Gebr. Bakker. Aanvraagster is voornemens op het aangevraagde terrein een fabriekshal met kantoorruimte en een woning te bouwen. Voor deze terreinen moet een prijs van ƒ14,50 per m2 worden bedongen en vol gens B. en W. kan ook de overdracht aan de firma Planting en Zn. geschie den tegen een met deze prijs overeenko mende grondrente van 0,72% per jaar. In verband met de ligplaats voor woonschepen kan ongeveer 300 m2 van het over te dragen terrein pas worden aanvaard na verwijdering van deze voor zieningen. De firma gaat met de prijs en de verdere voorwaarden akkoord, zo dat B. en W. voorstellen tot de over- Eerste onderduiker Op zijn zekere en rustige manier van de goede verteller zei hij ons dit alles. Zijn gezicht toont niet veel emoties, af en toe een lach, heldere pientere ogen, die meer vertellen dan zijn mond, want hij wil lang niet alles kwijt, hoe boeiend en interessant dit wel zou kunnen zijn, overigens. „Ik heb twee dochters, en van die visserij zou ik u nog meer kun nen zeggen maar dat doe ik niet. „Ik was de eerste in dit gebied die in de laatste oorlog iemand liet onderdui ken. Dat was Richard, een rijksduitser, die in het Duitse leger moest. Hij kwam eens terug na een- dienstperiode en wilde onderduiken. Wij maakten dit voor elkaar, hij kwam goed door de oor log heen, maar na die tijd heeft hij bij na niets meer van zich laten horen. Hij is naar Nieuw Zeeland geëmigreerd. Verder heb ik allerlei ondergronds werk gedaan: sabotage, aanslagen, en ik heb nogal eens in gevaar verkeerd. Ja, er is meermalen op mij geschoten.” Zijn vrouw die eerst maar wantrou wig tegenover dit krantegedoe ij_*. i kunstenaars bij hun uitvoeringen afzon- vaar in oorlogstijd niet onberoerd had derlijk optreden. Zaterdag 4 juli Grasbaanraces Heeren- veen met o.a. Speedway en zijspari- klasse in het Sportpark Heerenveen. Aanvang races 5.45 uur. Training 4 uur. Zaterdag 4 juli Kaatspartjj van afde- lingsparturen jongens 14-16 jaar in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aanvang begroting 1964 zegden B. en W. toe dat procedure en de toe te kennen gratifi- een voorstel betreffende de invoering van een ideeënbus de Raad binnenkort zou bereiken. Gevolg gevend aan deze toezegging komen zij thans niet een voorstel daartoe. In de toelichting tot dit voorstel zetten zij de geschiedenis en het doel van zulk een bus uitvoerig uiteen. H.i. moeten wel geen overdreven verwachtingen worden gekoesterd van de resultaten van een dergelijk instituut, maar toch kunnen de hiervan te verwachten voor delen zodanig zjjn, dat zij de instelling van een ideeënbus en de daaraan ver bonden financiële consequenties recht vaardigen. Wellicht zal de bus voor de meer technisch georiënteerde diensten meer effect kunnen sorteren dan voor de andere takken van dienst, doch B. en W. menen, dat in deze geen uitzon dering moet worden gemaakt en de mo gelijkheid van de bus gebruik te ma ken in principe aan het gehele gemeen tepersoneel dient te worden geboden. Zij stellen verder voor de nadere re- B. en W. hebben er indertijd al op ge wezen, dat zodra hier gas uit de bronnen van Slochteren wordt gedistribueerd, welk gas met geringe afwijkingen een calorische waarde heeft van 7980 Kcal per m3, de gasprijs aan deze lagere waarde aangepast moet worden door de in januari van dit jaar ingegane een heidsprijzen met ongeveer 10% te verla gen. En waar thans volgens een medede ling van de N.V. Nederlandse Gasunie in onze gemeente op maandag 13 juli a.s. op Slochterengas zal worden overge schakeld, moet in de a.s. maandagavond te houden vergadering van de Raad tot deze verlaging worden besloten. B. en W. stellen met ingang van dë verbruiksmaand juli de volgende verla gingen voor: Tariefklasse I van 28 cent tot 25 ent per m3, tariefklasse II van 22 tot 20 cent, tariefklasse III van 11 tot 10 cent en het overgangstarief geldende t.e.m. de verbruiksmaand december van 40 tot 36 cent. dracht onder beding van grondrente te besluiten. De heer F. J. Kuipers, aannemer van schilderwerken, wenst eveneens onder beding van grondrente in eigendom over te nemen een perceel bouwterrein, groot ongeveer 1450 m2, gelegen aan de Op- penhuizerweg en deel uitmakend van de industrieterreinen tussen deze weg en de rijksweg 43. Hij zal hierop dan een bedrijfsruimte met twee woningen bouwen. B. en W. stellen voor ook tot deze over dracht te besluiten en de jaarlijkse grondrente te bepalen op 0,71% per m2. In de voorwaarden is o.m. bepaald dat op de overgedragen grond geen materia len of goederen mogen worden opgesla gen vóór de voorgevel-rooilijn. Verder wordt voorgesteld aan de heer J. Alberda, jachtbouwer en botenver huurder, te verkopen een strook grond van ongeveer 288 m2 langs de Houke- sloot voor een bedrag van 1.600,-. De ze strook werd destijds niet verkocht toen de heer Alberda de voormalige verffabriek van de fa. Borneman aan kocht, omdat in het uitbreidingsplan langs de Houkesloot een kade, ter breed te van 12 meter was geprojecteerd. Se dert 1929 huurde de fa. Borneman daar om een gedeelte ter grootte van 276 m2 wat in 1949 werd uitgebreid met de aan grenzende strook van 12 m2. De firma L. Planting en Zn., stalen meubelen- en schaatsenfabriek „De Valk” aan de Prinsengracht heeft ver zocht voorlopig onder beding van een jaarlijkse grondrente in eigendom te mogen overnemen een perceel bouwter rein, groot ongeveer 2600 m2, deel uit makende van de industrieterreinen tus sen de verlengde IJlsterkade en de Geeuw en grenzende aan het perceel dat in eigendom zal worden overgedragen Bij de behandeling van de gemeente- geling, zoals bijv, t.a.v. de te volgen catie e.d. aan hen over te laten. De beoordeling van de ingezonden ideeën zal, zo stellen zij zich voor, moe ten geschieden door een commissie, waarin naast een vertegenwoordiger van hun college, het betrokken hoofd van dienst en een vertegenwoordiger van het personeel van de betreffende dienst zitting hebben en waaraan een ambtenaar ter secretarie als secretaris met een adviserende stem is toege voegd. Zü zijn van mening, dat met dit voor stel het door hen beoogde doel ver voor bij wordt geschoten. Deze wijziging brengt nl. een geheel ander element in de vrijsteliingsbepaling. Uitgangs punt van hun voorstel is toneel-, zang- en muziekuitvoeringen, die hun culturele prestaties over het voetlicht brengen door een uitvoering, van belasting vrij te stellen. Het gaat nl. om de eigen prestaties van de verenigingen en haar leden en om hun bijdrage aan het cul turele leven. Het amendement heeft een ander en naar de mening van het colle ge onjuist uitgangspunt, waardoor werkingssfeer wordt gewijzigd verruimd, zo zelfs, dat uitzonderingen tot regel zullen worden. Wel is het cri terium toneel-, zang- en muziekuitvoe ringen gehandhaafd - zjj het, dat het door de toevoeging „vergelijkbare uit voeringen” wel zeer vaag en flexibel is geworden - maar het zwaartepunt is toch gelegd bij de vraag of zij worden gegeven door of vanwege in de gemeen te gevestigde verenigingen, waaraan de toegangsgelden uitsluitend of in over wegende mate ten goede dienen te ko men. Het karakter van de vrijsteliings bepaling verandert daardoor geheel. Een uitvoering die voor eigen rekening wordt gegeven zal bijv, belastbaar zijn, maar bij inschakeling van een plaat selijke vereniging die zich niet op cul tureel gebied behoeft te bewegen, is die zelfde uitvoering vrij. Het optreden van een gezelschap, dat „uitgekocht” wordt door een willekeurige vereni ging en waarvan de entreegelden aan deze uitkopende vereniging ten goede komen, is belastingvrij, terwijl door de zelfde uitvoering „op risico” gegeven, belastingplicht bestaat. De voorgestel- Evenals voorgaande jaren wordt het publiek in de gelegenheid gesteld wen sen en bezwaren aangaande de dienstre geling 1964 van de Nederlandse Spoor wegen in te dienen. Eventuele wensen en opmerkingen moeten voor 20 juli a.s. ter kennis worden gebracht van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, Willemskade 29, Leeuwarden, welke dan voor doorzending aan de Spoorwegraad zal zorg dragen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1