Draagvleugelboot Staveren-Enkhuizen alleen mogelijk met garanties van tot jeugdherberg provincies en gemeenten Levert gezondheidsartikel voor vee; is werkbesparend voor de boer Grondige verbeteringen op komst van 125 gemeentewoningen Verbouwing boerderij „Wigledam” IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 119e jaargang no. 60 Maandag 27 juli 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geen overdreven verwachtingen wekken Grasdrogerij „Pasveer” is algemeen belang Afscheid Ds. G. K. Brink Hó w ai Verdronken Benoeming en ontslag Twee miljoen kilo gedroogd gras per jaar! Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Mulo-examens Sneek Motor met zi jspan in sloot Rita Hovink voor BRT en BBC Weg hoger dan berm: auto in sloot Geslaagd Black Boys lijdeli jk naar het Sportpark P. Pruiksma plotseling overleden Een schaap met vijf poten Ds. Stehouwer blijft in Woudsend SNEEKER NIEUWSBLAD dan Anderhalfuur-dienst Aquavit komt in Friesland EERST SUBSIDIE OOK ADVISEREN en de Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post t 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad hij heer Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON- DERDAGS In het Ruiten-A kanaal ter hoogte waarschuwende hebben een volledige vliegtuig-appara- tuur met radar e.d.. Ze zijn 12.16 meter lang en bij een breedte van 5.66 meter en hebben een diepgang van 1.30 meter. Tijdens de vaart verheft de boot zich 1.10 m uit het water, terwijl de remaf- stand bij volle snelheid maar 36 meter bedraagt en de draaicirkei slechts 18 meter. Ze is dus enorm wendbaar, wat aan de veiligheid ten goede komt. te van 442.245. ver en Hervormde Kerk te Haamstede (Z.) be dankt. m net niineii-A Kanaal ter hoogte van Sellingen verdronk zaterdagmiddag de velerlei terrein gediend, ook lijk gerij. Er wordt dan ook in twee ploegen continu gewerkt, in het zomerseizoen vooral, ’s Winters worden de machines schoongemaakt en de boeken bjjge- werkt. De verwarming geschiedt tegen woordig met stookolie, vroeger werd er cokes gebruikt. Dat was een hele last met aanvoer en opberging en het gaf een hoop rommel. Voor de benoeming van een onderwij zeres aan de Sperkhemschool alhier worden door B. en W. voorgedragen: 1. Mej. F. F. Israël te Leeuwarden; 2. Mej. L. Hoekstra te Makkinga en 3. Mej. L. Stienstra te Leeuwarden. Verder stellen zij voor aan mej. R. Kalma, op haar verzoek met ingang van een door hen te bepalen datum eer vol ontslag te verlenen als onderwijze res aan deze school. Donderdag slaagden voor diploma A de dames N. B. Scheltema en G. Schoon hoven Sneek, G. Stegenga Wyckel; K. Tromp, Sloten; S. van der Meei' Ha- rich; A. Visser Sondel; A. M. de Vries Sneek; xE. Jongema, Nijland; J. L. Jung Bolsward: xT. Posthumus Tjerk- werd; xM. Postma Lollum; xF. Terp- stra Wommels; xP. Mulder Follega; D. Salverda Bolsward; xJ. Pebesma Lem mer; xS. Visser Idsegahuizen; xE. van der Weerd Makkum; xA. A. Wijngaar den Dedgum en xJ. Zjjlstra Wons. De heren T. Metz en B. Smid Sneek; W. Spoelstra Sloten; H. Hornstra Son del: L. Cnossen Hommerts en xD. Sta- persma Wommels. Afgewezen drie candidaten. De loondrogerij „Pasveer” is één van de ongeveer 18 leden, die de V.C.G. in Friesland nog telt. In het begin waren er in deze provincie 21 bedrijven. In het hele land zijn er 36, dus dat wil voor Friesland wat zeggen! Ook in Zeeland zjjn er, die grote quanta afleveren. Vo rig jaar werden er in Friesland nog vier coöperatieve drogerijen opgeheven en wel in Steggerda, Deinum, Giekerk en Osingahuizcn. Daarnaast verdwenen er twee speculatieve (handels-) drogerij en, namelijk in Veenwouden en Lang weer. Voor de vrij ingrijpende verbouwing heeft de dienst van gemeentewerken een plan ontworpen dat de instemming heeft van het bestuur van de stichting. De uitvoering van dit plan is gedacht in drie fasen, waarvan de kosten zijn ge raamd op resp. ƒ116.171,-, ƒ6720,- en 24.006,-, zodat de totale verbouwings- kosten worden begroot op 146.897,-. Op de begane grond zijn twee ontmoe tingsruimten geprojecteerd, resp. groot 80 en 145 m2. Aangrenzend aan deze ruimten liggen de grote herbergkeuken en ’n trekkerskeuken. De grote keuken, van de ontmoetingsruimte afgescheiden door een wand met doorgeefkasten, is vanuit de eveneens op de begane grond gelegen woning van de herbergouders rechtstreeks bereikbaar. Verder is er op de begane grond een kleine toiletgroep, een berging voor gereedschappen en een kelder voor de keuken ontworpen. De bestaande schuur wordt ingericht als rjj- wielbergplaats. Het is de taak van de Welzijnstichting Sudergoa de belangen van Zuidwest Friesland zo goed mogelijk te bevorderen. Daarom zullen de mogelijkheden van een draagvleugelboot voor de veerdienst Staveren-Enkhuizen zo goed mogelijk worden onderzocht. Wij moeten echter zeer voorzichtig zijn. Ook wat de proef vaart betreft. Deze zaak is met veel tam-tam de wereld ingeslingerd, maar er moeten geen verwachtingen worden gewekt, die later niet verwezenlijkt kunnen worden. Bjj de eigen woningen zal een douche ruimte worden aangebracht, de keuken wordt gemoderniseerd, bijbouwing van bergruimte en de aanleg van boven om schreven gasleiding. De keukenverbete- ring omvat o.m. het aanbrengen van een aanrechtblad met 3 kastjes, hang kast, kookplaat. Bij de 34 eigen wonin gen zal o.m. een aanrechtblad met goot steen worden aangebracht, en kastjes. Een nieuwe en betere kookgelegenheid, en de kamer en keuken zullen worden voorzien van zachtboardplafonds. In de berging zal een brandstofbak worden gebouwd, zodat de door de bewoners zelfgemaakte hokken etc. kunnen ver dwijnen. Voorts zullen de gas- en water- installatie belangrijke verbeteringen on dergaan. De huren van de eigen wonin gen zullen in overeenstemming met deze verbetering worden gebracht. Ten aanzien van de eigen woningen heeft de hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en de bouwnijverheid in Friesland in principe zich akkoord ver klaard met de verbeteringsplannen. Hij is bereid de aanvraag om een pre mie met gunstig advies aan de minis ter te zenden. De beschikking zal in het thans lopende halfjaar kunnen afkomen. Bjj een volledige bezetting zullen de boten 2.000 vaaruren per jaar moeten maken om rendabel te zijn. Dat bete kent tien maal per dag vice-versa bij een anderhalfuur-dienst van *s morgens 7 tot ’s avonds 10 uur. Over de passagiersprjjzen konden nog geen concrete mededelingen worden ge daan, maar deze zullen in het gunstig ste geval zeker op z’n minst 5,- per enkele reis bedragen. Met de tegenwoor dige boot kost een enkele reis 2,50. Op onverklaarbare wijze geraakte gis termiddag een motor met zijspan, be stuurd door de heer Van der Horn uit Amsterdam, bij de witte hekken, in de richting Bolsward-Sneek, van de weg in de sloot. De echtgenote en het dochtertje van de heer Van der Horn bevonden zich in het zijspan. Hoewel een paaltje werd geraakt en de motor over de kop sloeg, kwam de familie Van der Horn met de schrik vrij. De motor evenwel is vrijwel geheel vernield. Deze nuchtere en woorden sprak de heer J. Mulder uit Sondel, voorzitter van Sudergoa, donder dagmiddag in de persconferentie die in Hotel Bonnema alhier werd gehouden, nadat over het inzetten van draagvleu gelboten op de dienst Staveren-Enkhui zen eerst met tien van de dertien uitge nodigde colleges van B. en W. in de Zuidwesthoek van gedachten was gewis seld. Dé heer Mulder schetste de sterke ach teruitgang van het passagiersvervoer op deze lijn, die in 1884 door de heer Bos man te Alkmaar werd geopend met 60.000.- subsidie van het rijk. De exploi tatie is van het begin af nl. nooit renda bel geweest. Vooral na het gereedkomen an de Afsluitdijk werd het aantal pas sagiers steeds geringer. Na de oorlog werden daarom de grote boten al ver vangen door één kleinere boot en thans is de verbinding met Amsterdam zoda nig, dat men praktisch niet in één dag heen en terug kan. Slecht dus. Aan een dienst met draagvleugelboten zit echter heel wat vast, aldus de heer Mulder. In de eerste plaats is het geen sinecure er een ondernemingsvorm en een onderneming voor te vinden en het staat nu al vast, dat het niet kan zon der garantie van de provincies en de ge meenten aan beide kanten en de mede werking van de Ned. Spoorwegen en zo mogeljjk het Autobusbedrjjf Z.W.H. Met elkaar zullen zij de rug er onder moeten zetten. Bij de besprekingen met de gemeente besturen was men het er over eens, dat de onderneming een semi-overheidsor- gaan kan zijn of een losse n.v. met ga rantie voor rente en aflossing van de provincies en de gemeenten. Het kapi taal zou gedeeltelijk door deze beide ge fourneerd kunnen worden en de rest door het uitgeven van obligaties, waar door de belangstelling zal vermeerde ren. Volgens de gemeentebesturen is Su dergoa op de goede weg en moet worden voortgegaan met het leggen van contac ten, maar het is niet haar taak een ex- ploitatieopzet te ontwerpen, zo deelde de heer Mulder naar aanleiding van een vraag hierover mede. De Ned. Spoorwe gen is twee jaar geleden ook al ben’a- derd, maar het is nog niet bekend hoe die tegenover het object staat. Dc exploitatie 21-jarige J. Bunk uit Musselkanaal. In een teil met water is eveneens gis termiddag het tweejarig zoontje van de familie Venrooij uit Hoensbroek ver dronken. De ouders hadden de teil ach ter hun woning neergezet voor hun kin deren. Een broertje vond de kleuter, die in het water was gevallen. In Friesland kon men zaterdag middag kennis maken met de (kleine) Aquavit. Op weg naar Duitsland passeerde ze omstreeks 4 of 5 u. de oude sluis te Lemmer, waarna ze de vaar weg naar Groningen volgde. Deze kleine boot is echter niet zo stabiel als de gro te Aquastrol. Aanvankelijk was de bedoeling op het opgespoten land aan de Lemmerweg tij delijk een voetbalveld in te richten voor de lagere elftallen, doch het bleek niet mogelijk dit terrein tijdig klaar te krij gen voor de nieuwe competitie. Voor de wedstrijden van de jeugdelftallen is een beroep gedaan op „Sneek”, doch de af gevaardigde van deze vereniging wens te het verzoek eerst in een bestuursver gadering te bespreken, terwjjl eventueel daarna nog de ledenvergadering van deze vereniging haar fiat zal moeten geven. In ieder geval begint het nu toch voor de zwartjes, die zich begrijpelijker wijs reeds zorgen hadden gemaakt voor het nieuwe seizoen, te dagen, al bete kent het spelen in de morgenuren door het hoogste elftal ongetwijfeld financieel nadeel. Breng uw hand vlug naar uw hoed en langzaam naar uw beurs en geen kwaad zal u geschieden. (Engeland) iHUHHHHHHHHHHIIlHHHHHIHHHHHHI kon men maken j en vernieuwd rioleringsstelsel met electrische pompinstallatie, die het afvalwater op het riool moet pompen. Financiële opzet en huur Met het bestuur van de Stichting is overeenstemming bereikt over een fi nanciële opzet waarbij de gemeente in de totale verbouwingskosten een bijdrage ineens van 50.000,- verleent. Bjj het gereedkomen van fase I zal de rechtstreeks naar buiten. Verder is de zolder via een opschuifbare ladder be reikbaar. In de kostenbegroting zijn voorts be dragen opgenomen voor tuinaanleg voor een v- een automatisch werkende Vrijdag slaagden voor diploma A de dames A. R. Reitsma Schettens; P. Reitsma, Sandfirden; W. M. Rozema Lollum; A. Falkena Koufurderrige; F. Spijksma Parrega; P. J. Stellingwerf! Makkum; J. de Vries Oudega(W); F. Stellingwerff Oudega HO; xJ. H. Slump en xR. A. Verhoeff Lemmer; xW. J. Wil- lemse Rutten; xIJ. E. Kuperus Witmar sum; A. Roosjen Cornwerd; xW. Werk hoven en xJ. Zjjlstra Witmarsum: de he ren J. Schippers Bolsward; L. Zijlstra Wommels; J. Steringa Piaam; J. de Wit te Makkum; xJ. Koster Hemelum en xY. Albada, Mirns. Afgewezen vijf candidaten. x met middenstandsdiploma. Zoals bekend is bestaan er al geruime tijd plannen om de door de gemeente aangekochte boerderij „Wigledam” aan de Oppenhuizerweg te bestemmen tot jeugdherberg. De huidige jeugdherberg „Oan ’t Wetter” kampt al jaren met te weinig ruimte. Het aantal trekkers, dat geweigerd moet worden, neemt dan ook regelmatig toe. De boerderij „Wigledam” is voor dit doel gunstig gelegen. Met name voor de watersportminnende bezoekers (aan de jeugdherberg is een zeilschoo) verbon den) is de ligging in de onmiddellijke nabijheid van de Houkesloot van belang. Verder biedt het ruime erf om de boerderij groter mogelijkheden dan het be staande pand. B. en W. stellen de raad thans voor tot verbouwing van de boerderij over te gaan en deze te verhuren aan de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale te Amsterdam. huur 4.796,- per jaar bedragen, van fa se II 5.136,- en van fase III 6.350,-. B. en W. zjjn van oordeel, dat het be lang van een betere huisvesting van de jeugdherberg in onze gemeente de voor gestelde verdeling van de financiële las ten voor de verbouwing van de boerde rij rechtvaardigt. Het stichtingsbestuur hoopt, in overleg met het plaatselijk be stuur van de jeugdherberg, nog te ko men tot bepaalde bijdragen van parti culiere zijde of van de rijksoverheid welke bijdragen dan, evenals eventuele bezuinigingen, zullen kunnen worden aangewend tot vermindering van de huurlast. „Knokke” heeft voor Rita Hovink nog een aantal prettige konsekwenties. Haar versie van Hello Dolly” bracht de En gelse juryleden zó in vervoering, dat zjj haar zonder aarzeling een contract voor een TV optreden boden. De Vlaamse TV zal Rita Hovink eveneens voor de camera's brengen. September wordt dus een drukke maand voor Rita. De onderstaande plannen zjjn bij de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid ingediend ter verbetering van eeq aantal (91) vooroorlogse woningen der gemeentenen aan 34 zgn. eigen woningen der gemeente, eveneens tot stand gekomen voor 9 mei 1940. De woningen zjjn complexen, ingébracht in het ge meentelijk woningbedrijf,, waarin of waarbij nog een zg. tonnenprivaat aanwe zig is. Het betreft hier de woningen Kloosterdwarsstraat 8 t.e.m. 68, de even nummers; de nummers 11 t.e.m. 63 (de oneven nummers); Priorstraat 4 t.e.m. 58 (even) en de Kloosterdwarsstraat 1, 3, 5, 7, 9. Aan de U. Emmiusstraat de nummers 1 t.e.m. 17, oneven; Napjusstraat 1, 3, 5, Salverdastraat 1 t.e.m. 15 oneven en 2 t.e.m. 12 even alsmede de Franekervaart de nummers 14A t.e.m. 14H. In deze panden zullen closet met waterspoeling worden aangebracht, de keuken zal worden verbeterd, uitbreiding van de bergruimte en de aanleg van een extra-gasleiding naar de woonkamer. Op grond van de overwegingen om de woningen te verbeteren en op grond van de te verwachten gunstige beschik king wordt voorgesteld beschikbaar te stellen een totaalkrediet De minister heeft zich akkoord klaard met de uitvoeringsplannen met de aanbesteding. Gisteren raakte onze plaatsgenoot tandarts P. B. van Ham met zjjn auto in de sloot, die loopt langs de Lemmer weg, ter hoogte van de eerste brug, on der IJlst. Doordat het daar aanwezige wegge deelte vernieuwd is en aanmerkelijk ho ger is komen te liggen dan de aangren zende berm, is er een richel ontstaan die gevaar oplevert voor het verkeer: dit kan namelijk achter deze verhoging blij ven haken. Dat overkwam dus, zoals ge zegd, de heer Van Ham met het vermel de gevolg. Hij kwam er zelf goed af, maar zijn auto werd licht beschadigd, doordat ook nog een bermplankje werd geraakt. Ds. G. R. Brink zal zondag 16 augus tus a.s. te IJsbrechtum afscheid nemen van de hervormde gemeente van IJs brechtum (Tjalhuizum cn Tirns) en de week daarop, n.l. zondagmiddag 23 augustus a.s. te Mantgum, na daar voor af in de morgendienst te zijn bevestigd door zjjn vader, ds. R. J. H. Brink, eme ritus predikant te Leeuwarden, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Mantgum en Schillaard, waar hij beroepen is in de vakature van ds. K. G. de Noord, die op 5 mei 1963 naar Blijham is vertrokken. Gerrit Rinse Brink werd op 6 augustus 1923 uit een predikantsgezin te Kims- werd geboren. Hij bezocht eerst het ste delijk gymnasium te Zwolle en studeer de daarna theologie aan de rijks univer- siteit te Groningen, waar hij op 28 ok tober 1948 zijn kandidaats- en ongeveer twee jaar -later in 1950 zjjn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Na z’n kandidaatsexamen studeerde hij ook nog enige tijd aan de gemeentelijke uni- versiteit te Amsterdam. Nadat de heer Brink op 7 februari 1951 door het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland was toégelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 9 september van datzelfde jaar (1951) door zijn vader, ds. R. J. H. Brink, toen nog predikant te Wirdum in Friesland en thansemeritus predikant te Leeuwarden, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van IJs brechtum (Tjalhuizum en Tirns). Tijdens zjjn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van IJsbrechtum c.a. was ds. Brink eerst enige jaren praetor en naderhand nog quaestor van het breed ministerie van de ring Sneek. Verder was hij vele ja ren consulent van de vakante hervorm de gemeente van Bozum en Deersum en sinds 1 januari van dit jaar ook nog van die van Lutkewierum. Sinds novem ber 1958 verleent ds. Brink ook nog bij stand in het pastoraat te IJtens en Hen- naard. Als predikant van de hervormde gemeente van Mantgum en Schillaard zal ds. Brink voorlopig te IJtens en Hennaard bijstand in het pastoraat blij ven verlenen. Ds. Brink gaf te IJsbrechtum mede de stoot to de oprichting van een kerk koor. „We hebben ook een adviserende en wervende taak,” aldus de heer De Jong. „We gaan de boeren langs en leggen hen, als ze nog geen lid zjjn, het be lang en het voordeel uit van een gras drogerij; ook op velerlei ander ter rein geven we hun voorlichting. Het is een prettig werk. Moeilijkheden heb ik nog niet met hen gehad en daar ben ik ook niet zo bang voor. Ik ben zelf een boerenzoon en weet wat er in de boer en op zijn boerderij omgaat. Ik ben ook een Fries en ik kan me dus in hun gedachtenwereld inleven. Ondanks mjjn 23 jaar gaat het best, ook en voor al dank zij de steun en de raad van de heer Jellema, met wie ik het best kan vinden. We hopen beide, dat we nog lang mogen samenwerken.” „De resultaten die voor 1941 in het buitenland werden geboekt, bijvoor beeld in Engeland, maakten dat onze toenmalige regering belang stelling kreeg voor de grasdrogerij en. Toen we in 1941 helemaal op ons zelf waren aangewezen, daar de in voer stop lag, kwamen in ons land deze bedrijven op gang. Nu zijn ze, zoals „Pasveer”, uitgegroeid tot he le fabrieken, efficiënt en snel-wer- kend. Ik hoop, dat alle boeren in het weidegebied dit gaan beseffen. We moeten nog meer leden hebben, het is in ieders belang...!” Te Leeuwarden slaagden voor het Middenstandsdiploma de heren H. Lichthart, A. Piersma, A. G. v. d. Ploeg, R. Ritsma en F. Lump, allen te Sneek. Op de verdieping die vanuit de ontmoetingsruimten langs twee open trappen bereikbaar is, zijn slaapzalen en kleinere slaapvertrekken, w.c.’s en wasruimten ontworpen. De slaapvertrekken, waarvan vijf zijn inge richt als wisselkamers met elk zes slaapplaatsen, bieden totaal plaats aan 122 bedden. Verder bevinden zich hier de slaapvertrekken van de herbergouders, een slaapkamer voor inwonend perso neel en een badkamer. Zowel de afda ling voor de meisjes als dje voor de jongens is voorzien van een vluchttrap Vorige week is cr in lief stadhuis een bespreking geweest tussen het gemeente bestuur en afgevaardigden der plaatse- Ijjke voetbalverenigingen. Doel van de bespreking was uit de impasse te ge raken, welke ontstaan is doordat deze zomer een begin is gemaakt met de ver betering en uitbreiding van de door de vereniging „Black Boys” in gebruik zjjnde voetbalvelden in de Noorderhoek. In principe werd besloten dat de drie hoogste elftallen van Black Boys in de komende competitie hun wedstrijden zullen spelen in het Sportpark. Op die dagen krijgen de zwartjes tot ’s mid dags 1 uur de beschikking over de Sportparkvelden. „Toen w-e in 1941 met de grasdrogerij begonnen te draaien, hadden we een produktie van 390.000 kilo droog afgevoerd gras, „aldus de nu zeventig-jarige, voormalige beheerder vau de grasdrogerij „Pasveer” aan de Leeuwarderweg, de heer R. S. Jellema. „En nu in 1964 produceren we 2 miljoen kilo. Dat is dus een enorme vooruitgang. De grasdrogerij komt meer en meer bij de boeren in de belangstelling. Het betekent voor hen namelijk een belangrijke werkver- lichting. In drie dagen tijd is alles aan kant: maaien - drogen - af voer en op slag. Er moesten echter nog meer boeren lid zijn van onze coöperatie. Nu heb ben we 140 boeren, aangesloten bij de coöperatieve grasdrogerij Pasveer, die weer een onderdeel uitmaakt van de Vereniging van Coöperatieve Grasdrogerij en in Nederland, waarvan het hoofdkwartier zetelt in Leeuwarden.” Dezer dagen hadden we een gesprek met de vroegere beheerder, die in de zeer jeugdige maar alleszins capabele heer U. B. de Jong sinds 1 mei van dit jaar een uitstekend en vertrouwd opvolger heeft. Twee generaties verschil maar in hun opvattingen ten aanzien van produkt en produktie volkomen eens gezind: belangrijk voor de boer gezondheidsartikel voor het vee onmisbaar voor goede melk en mclkprodukten. 23 jaar geleden begon het bedrijf, waarin drie man 12 uur per dag werk ten, als trommeldroger. De kwaiteit van het gras werd vóór het drogen eerst door de heer Jellema gemeten op het perceel. Als het gras langer was dan 12 centimeter, werd het voor droging af gekeurd. Maar het gebeurde wel eens dat er niets in de drogerij kwam, en dat kon natuurlijk ook niet. Dan stond het bedrijf stil. De prijs was toen 6 cent per kilo gedroogd gras. Dat idee van keu ren liet men al gauw varen. Tegen woordig, sinds 1951 werkend met een banddroger, hangt de prijs af van het vochtgehalte dat men bepaalt door middel van weging op de weegbrug voor en na droging. Deze prijs komt on geveer op 6 tot 13% cent per kilogram droog produkt. Het gras wordt als meel of als balen afgevoerd. De balen worden gemaakt door een automatische zelfkno- pende pers. Het meel kost een cent meer per kilo dan het als baal verpakte gras. Zaterdagnacht is in Woudsend ten hui ze van de heer J. Nijdam, waar logeerde, plotseling overleden de P. Pruiksma, oud-hoofdonderwjjzer. De heer Pruiksma die in Woudsend werd geboren en de leeftijd van 71 jaar be reikte, heeft gedurende 52 jaar het Christelijk onderwijs gediend én wel achtereenvolgens té Kollumerpomp, Woudsend, Oosterzee en Makkum. In Oosterzee, waar hij hoofd werd, werkte hij elf jaar, in Makkum 28 jaar tot aan zijn pensionering op 1 september 1959. Spoedig daarna verhuisde hjj naar Sneek, maar dat betekende niet het einde van zjjn onderwijzersloopbaan. Hij werkte nl. nog vele jaren in diverse plaatsen als vervanger, o.a. ook aan de Chr. Schippersschool alhier en aan de Chr. Landbouwschool te Witmarsum. Thans verving hij nog in Drachten. Ook buiten de school was de heer Pruiksma in alle plaatsen waar hij ge woond heeft, de dorpsgemeenschap op op kerke- terrein en in het verenigingsleven. Maar dat zal met „Pasveer” niet gebeuren. De perceelschaarste en het feit, dat daardoor na drie dagen een stuk grasland, dat gemaaid werd, alweer klaar ligt met kunstmest, bevordert het steeds maar werk houden voor de dro- Sinds de oprichting kreeg de drogerij van de regering tot 1951 een subsidie van 1/3 van de totale kosten ter bevor dering van het kwantum en de kwaliteit. Na de oorlog werd deze subsidie be taald uit het Marshall-plan. In ’45 lag het bedrijf wegens gebrek aan brand stof stil. In 1946 zeiden de boeren dan ook tegen de heer Jellema: „We hadden geen kunstmest voor ’t land en geen krachtvoer meer voor het vee maar het gedroogde gras hebben we het meest gemist.” Dit zette de heer Jellema aan tot ’n spoedige reorganisatie en herope ning van het bedrijf, dat geen handels- drogerij, maar zoals gezegd, een coöpe ratie is. De boeren betalen hun eigen kosten, het teveel wordt onder de leden verdeeld. De prijs wordt berekend naar het vochtgehalte, dat van het gras bjj aankomst varieert van 20 tot 90 en dat bjj afvoer ligt tussen de 5 10 Van belang is het bewaren van het ei wit- en caroteengehalte. Daarom wordt het een gezondheidsartikel genoemd: het voorkomt de kalverziekte of witte diarree en het maakt de melk en room, vooral door de caroteen, lekker dik en geeft er de gelige kleur aan. Het is in landelijk verband vooral de reeds ge pensioneerde veearts en leermeester der beheerders en boeren dr. Grashuis ge weest, die ijverde voor de drogerijen en wees op het belang daarvan voor mens en dier. Bjj de besprekingen over de exploita tie gaf de heer Mulder, geassisteerd door de heer C. Gaastra, administrateur van Sudergoa, en de heer Tj. de Boer, directeur van het autobusbedrjjf Z.W.H., ook uitvoerige inlichtingen over de draagvleugelboten en de kosten. Er zjjn twee typen: de kleine Aquavit, die al in Nederland vaart (o.a. naar het in aanbouw zjjnde R.E.M. eiland van de heren Verolme en Zwolsman) en de gro te Aquastrol. Met deze laatste, die plaats biedt aan 40 a 50 passagiers, zou de dienst Staveren-Enkhuizen onderhou den moeten worden. Haar snelheid be draagt circa 58 km per uur, zodat het traject in een half uur gevaren kan wor den. De boten kosten al naar gelang de uitvoering tussen de zes en zeven ton en Een schaap met vijf poten, dat daar om nog altjjd kreupel loopt, wordt het -•Top” jachtje van de Noord Nederland se Watersportbond genoemd in „Plané” het orgaan van de Vrjjheidsklasse orga nisatie afdeling Noord. Dat het geen „Topper” is geworden is volgens de schrijver nu wel algemeen duidelijk. Jammer van de verspilde energie en kosten. Hjj bestrijdt ook de mening in de N. N.W.B. dat de uit Engeland afkomstige jeugdboot Solo niet geschikt is om in het noorden te worden geïntroduceerd. De vergadering van de K.V.N.W.V. meen de destijds op reële gronden aan de Solo de voorkeur te moeten geven boven de O. K.-jol. Eén van de punten, die hierbij zwaar gewogen hebben, was het feit dat de Solo een gestaagde mast heeft met een normaal giekbeslag, terwijl de O.K.- jol volgens de schrijver de beslist slechte constructie van de ongestaagde mast, met daarin nog een grote verzwakking voor de giekbevestiging heeft. Als er dan in het Noorden behoefte is aan een éénmans zwaardboot naast de Finnjol la ten we dan de Solo kiezen, die in het westen al een grote populariteit heeft, zo luidt zijn conclusie en laat een ieder die het beste voor heeft met de ontwik keling van de zeilsport in het Noorden, zijn invloed aanwenden om te verhin deren dat de O.K.-jol tot de wedstrijden van de N.N.W.B. wordt toegelaten. Ds. T. Stehouwer te Woudsend heeft voor de toezegging van beroep naar de Lx

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1