Heerenveenster skütsje prolongeerde het kampioenschap B.B. doet in mestkalveren I 1 Twee jonge inbrekers gepakt 1 IJLST WYMBRITSERADEEL en van Spectaculair slot op het Sneekenneer Sneker Pan negende in eindklassement Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I I I 1 119e jaargang nr. 62 Maandag 3 augustus 1964 P.v. „l’Estafette” Luxe vlees is ons te duur Riskante, maar boeiende handel e Geslaagd - - o Oud-leraar Sj. Bakker overleden y- Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uiigave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT MAANDAGS en DON DERDAGS r - 'S'M Goede beurt voor Sneker politie en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Prijsuitreiking I >1 4 -S «wrl Wedstrijd KZVS—SZC Derde beiaard-bespeling De Sneker Vrijheidszeilers in Loosdrecht WK -o, SNEEKER NIEUWSBLAD ze de H. de Vries, 3. K. de Haan, 2. Algra, 3. M. de D. De Pan lek Uitstel N ek-aan-nek-race Ml Philips, Eindstand: TE DUUR ...zich niet bewust van wat de toe- een rjj, de vreemdeling aan met 3 1/ (Frankrijk.') tlllHtHHttltmilllllllllHHHtHHIHHlHHI IIIIHHHHIIiniHHHHillllHHIHHlilHHIH Men ziet meer oude dronkaards dan oude dokters. en dat soort dingen zijn de prijzen soms maar raar...” Verschijnt Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. -.“W> i bjj deze dat het geweest, Nadat de Heerenveenster schipper vertrokken was, kwamen een voor een Grouw, FAS en Heerenveen in felle strijd bij de Heerenzjjl. In de derde route heroverde Heeren veen haar positie achter Grouw waar door Lemmer derde werd. Dit trio was een heel eind uitgelopen en met een flin ke achterstand ging Drachten weer als vierde door. Lodewijk Meeter was naar de vijfde plaats, dus nog verder, afge zakt, Philips passeerde als zesde en met ’n grote achterstand sloten Eernewoude en S.W.H. de rij. Dinsdagmorgen kwam een Duitse student, die maandagavond zijn auto op een jachtwerf aan de Houkesloot onder Sneek had geparkeerd met de bedoeling daar zijn vakantie door te brengen, tot de onaangename ontdekking dat uit zijn wagen nogal wat verdwenen was. Bij nader onderzoek bleken enkele kostbare goederen ter waarde van ongeveer 800,- te zijn gestolen. Hierbij waren een fo totoestel en een gouden horloge. De stu-dent had zijn eerste vakantienacht in de boot van zijn reeds aanwezige broer doorgebracht toen hij deze ervaring had; hij wilde namelijk de koffer uit zijn auto halen. Deze was verdwenen. De koffer werd een eind verder teruggevonden. De kleren zaten er nog in. De rest, boven omschreven, was verdwenen. Deep river en Nobody knows Negro Spirituals. 7. Koraal: Halleluja! Looft God in het uitspansel met hel klinkende cymbalen. volgende morgen zijn maat de 21-ja- rige J.R. uit Zwolle. Deze heren waren nog maar enige dagen in de nabijheid van Sneek werkzaam. De jeugdige in brekers hadden het gestolene verstopt, maar het werd allemaal teruggevonden. Daarmee was de rol van de Sneker Pan echter ook uitgespeeld. Door het lek dat ze vrjjdag door een aanvaring in Lemmer had opgelopen, maakte ze nl. zo veel water, dat Brouwer het niet ver antwoord achtte langer door te varen. Hij zocht de wal op. harde wind hebben uitgezeild, dankte voor de medewerking van de zakenlie den en de burgerij en verder alle schip pers en hun vrouwen voor wat ze in de afgelopen veertien dagen hebben ge presteerd. Jan Brouwer in het bjjzcii- der. Huldiging van de kampioen Omdat men in Heerenveen natuurlijk stond te popelen om hun kampioen te huldigen, reikte de burgemeester hier na eerst aan hem een schat aan prij- 4 zen uit. Vooraf vertelde hjj echter met enige schippers te hebben gesproken, die allen spontaan verklaarden, dat ze Van Terwisga het kampioenschap van harte gunden, omdat hij altijd zeer spor- op zes nl. met twee ingekoft. Lemmer, derde Heeren- De burgemeester betoogde afsluiting van het skütsjesilen weer een groot evenement is dat ook buiten Friesland veel belang stelling heeft getrokken. De gemoederen zijn wel eens wat verhit geweest en ook het ditmaal toegepaste puntensy steem heeft nog al eens deining veroor zaakt, maar dit moet maar zo spoedig mogelijk worden vergeten. Met elkaar moet getracht worden het skütsjesilen Daarop kwam het grote moment waar op Dick van der Werf, voorzitter van de Sneker Commissie, Van Terwisga de kampioenskrans om de schouders hing. Ook hij noemde hem een zeer spor tief zeiler, en herhaalde dat zeer veel schippers hem het kampioenschap van harte gunnen. Alle aanwezigen onderstreepten deze woorden met een „lang zal hij leven” en een driewerf hoera. In ,Nij Nazareth” is woensdag plotse ling op 85 jarige leeftijd overleden de heer Sj. Bakker, oud-leraar machine- bankwerken, werktuigkunde en tekenen aan de Lagere Technische school aan de Kloosterstraat alhier en vele jaren te vens directeur van de Avond Techn. School, eveneens uitgaande van de Ver eniging Sneeker Ambachtsschool. De heer Bakker was een bekwaam le raar en een sympathiek man, die zowel bij zjjn collega’s, als bij zijn leerlingen en oud-leerlingen zeer gezien was en nog steeds belangstelling toonde voor het me- taalvak. Zijn stoffelijk overschot is vanmorgen in Groningen gecremeerd. Vanwege het slechte weer in Zuthen werden de jonge duiven pas om 11.30 ge lost met een Z.W. wind. Plaatselijk ston den er 330 duiven in concours, provin ciaal 4700. Ondanks het slechte weer, kwamen de duiven toch prima, al had menig liefhebber te kampen met slech te binnenkomst, waardoor kostbare mi nuten verloren gingen. Het erelid Tip- persma, draaide prima op deze vlucht en eiste de eerste prijs voor zich op. Ook Mulder deed het weer uitste kend: Zijn eerste duif werd in dezelfde minuut tweede. De eerste duif haalde nog een snelheid van 1.230 m per mi nuut. De uitslag luidt als volgt: H. Tippersma le, 3e, 9e, 20e; R. G. Mul der 2e, 5e, 11e, 18e, 36e, 42e, 62e, 64e; H. Buitenpost 4e, 17e, 24e, 25e, 27e; D. Hamersma 6e, 15e; A. Coers 7e, 14e, 32e 48e, 50e; H. Jillings 8e, 26e; G. Kedde 10e, 19e, 28e, 30e; D. Wijnja 12e; J. Al- kema 13e, 44e; A. Lichthart 16e, 45e, 47e, 56e, 57e, 58e; T. Lageveen 21e; J. Haak 22e; L. Alting 23e, 33e, 34e, 38e, 52e, 61e; „Combinatie” 29e; R. Veen- stra 31e, 41e; F. Meijer 35e, 37e, 39e, 51e; H. Oppenhuis 40e, 43e; L. Jendreak 46e; J. Gerlofs 49e, 59e; N. de Vries 53e, 65e; J. Spoelstra 54e, 63e; J. Bakker 55e; E. Postma 60e; W. Massen 66e. om hun prijs en de enveloppe voor de ze laatste dag in ontvangst te nemen, waarbij de burgemeester voor ieder van hen een geestig woordje had en hjj Jan Brouwer tevens bedankte dat hjj de commissie uit de nood geholpen heeft. Tot besluit dankte hij voor alle mede werking voor en op deze dag. De heer Van der Werf had het laatste woord. Hjj drukte zijn respect uit voor Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 1 -**■**» dat uniek is in de wereld, te handhaven, de collega's met hun vrouwen in de dis Het is weer een unieke dag geweest, aldus de burgemeester, waarop boven dien iets gebeurd is, dat nog niet eerder is voorgekomen. Twee schepen gingen tegelijk over de eindstreep. Omdat men ook op de starttoren niet kon uitmaken wie eerste was, zullen Zwaga en Van Terwisga er om moeten loten wie de eerste prjjs kreeg, zo deel de spr. mee. Van Terwisga trok nummer twee, zo dat LTbe Zwaga, geassisteerd door zijn vrouw, later de eerste keus had uit de tien fraaie prijzen welke waren uitge stald en waar nog tal van geschenken bij kwamen. Bovendien kreeg Zwaga de wisselbeker voor een jaar mee. In Sneek, maar ook ver daarbuiten, kennen ze hem allemaal: Bert Bouma, ge wezen voetballer van „Sneek”, „Veendam” en „Heerenveen”. Maar over zijn voetbalcarrière zullen we het nu niet hebben; wel over iets, dat minstens even interessant is, en ook even riskant: de kalvermesterij. Hiermee begon hij onge veer een half jaar geleden, toen hij in de voetballerij zoveel had verdiend, dat hjj met dat geld zich de bouw van een stal en de aankoop van een aantal kalveren kon veroorloven. „Even interessant”, zeiden we; dat is het ook. Alleen al de handel met de die ren en de contacten met het buitenland zijn belangwekkend. „Even riskant”, om dat het helemaal een speculatief bedrijf is: zo gaat het goed en zo heb je niets meer. Als het zou gaan als momenteel met de eieren, dan was het niet best Zijn stallen zijn overigens merkwaar dig gesitueerd. Rechts langs de Groene- djjk, in een stuk weiland, net voor de grote bocht naar Offingawier. Doe je tien stappen naar de aangrenzende sloot en ga je er overheen, dan sta je in de ge meente Sneek, maar zjjn terrein hoort bij Oppenhuizen; je ziet de invalide toren van Offingawier op vrij korte afstand. Hier staan twee grote, ruime, houten schuren. Netjes parallel en schoon; van buiten en van binnen getuigend van een toegewijde verzorging door Bouma. In elk van de. beide schuren bevinden zich links en rechts van een middenpad twee rijen kalvèrboxen. Deze zijn van voren afgesloten met een verticaal schuifbare voorklep; in de box een rooster als bo dem en de achterzijde is geheel open evenals uiteraard de bovenkant. Elk kalf heeft dus een redelijke bewegings vrijheid. Dat het in de stal lekker warm is, is geen wonder: er staan in totaal een honderdtal beesten in. Grappig is het, dat ze onmiddellijk overeind komen en nieuwsgierig over de schotten naar de vreemdeling staren, die met de baas binnenkomt. In de kopgroep kwam geen verande ring meer, maar wel voerden Grouw en Heerenveen een zeer spannende onder linge strijd. Op het kruisrak ging Hee renveen het eerst ree; Grouw volgde iets te laat, waardoor Heerenveen onder hem door schoot. Van Terwisga kreeg ’t toen echter zeer schraal naar dè boei bij de Roekoe. Zwaga die iets hoger lag, behoefde niet zo te knijpen. Daardoor liep hij weer op de Gerben van Manen in en toen gingen ze boord aan boord op de finish af. Daar aangekomen klonken de twee schoten vlak na elkaar, maar in de starttoren kon men niet constate ren wie deze nek-aan-nek-race had ge wonnen. Lemmer finishte als derde, Drachten als vierde, FAS als vjjfde. Met groot verschil volgden daarna nog Eernewoude, Philips en S.W.H. Philips protesteerde echter tegen Eernewou de. Dit protest werd toegewezen, want aan Philips werd de zesde en aan S.W.H. de zevende prijs uitgereikt. Jan Brouwer werd als achtste geklasseerd, vóór Siete Me’eter en Berend Mink omdat die beide een overtreding hadden begaan. tief zeilt. Ook las hij een gelukstele gram aan de kampioen voor. Daarna was het woord aan de heer A. de Groot, voorzitter van de S.K.S., die ook constateerde dat het een mooie wedstrijd was geweest en zei het niet eens te zijn met de pessimistische ge luiden welke hjj over het skütsjesilen had gehoord. Zolang er nog zoveel men sen bij betrokken zjjn en het nog be ter willen maken, blijf ik optimistisch over de toekomst van onze sport zo ver zekerde hij. We zjjn nu weer in rustiger water gekomen en zullen samen wel eni ge knopen doorhakken. De heer De Groot reikte hierna aan de kampioen de fraaie mastplank, wis- selprjjs van de S.K.S. uit, de wisselbe ker van Schuttevaer en het kostbare zilveren skütsje, welke wisselprijs, aan- Volgens de al vele jaren bestaande traditie, werden de prijzen ’s avonds door burgemeester Rasterhoff uitge reikt. Dit kon, hoewel het weer geens zins zomers was, toch weer in de tuin achter het stadhuis geschieden en werd door de heer Rinnert de Jager draaiorgelmuziek opgeluisterd. Het Stedelijk Muziekcorps Sneek, waarvan een groep de wedstrijden op het starteiland had opgeluisterd; wacht te met de drumband van „Vlug en Le nig” de leden van de Sneker commis sie op de Jousterkade op en bracht hen daarna met muziek naar het Stadhuis. Zoals gezegd is het een speculatieve handel; louter afhankelijk van vraag en aanbod. Kocht de mester eertijds een kalf voor 80,-, nu betaalt men al 300,- op de veemarkt voor de nuchteren kal veren. De prijzen zijn enorm aan schom melingen onderhevig. „Hoe beter de kwa liteit, hoe beter de prijs bij de verkoop van de vetgemeste beesten. U hoeft niet te vragen wat ze dan moeten opbrengen”. „Het is trouwens een heel werk, dat schoonhouden van de schuren. Iedere morgen tot een uur of half tien ben ik bezig met het reinigen van stal en vee en met het voederen, ’s Middags hetzelfde ritueel gedurende een paar uur, na vijven. Maar ik doe het graag en ik mag niet klagen, tenminste De eindstand na deze laatste wedstrijd luidt: 1. Heerenveen (Siep van Terwisga) 22.95 punten; 2. Grouw (Ulbe Zwaga) 25.25; 3. FAS (Lodewjjk Meeter) Leeu warden 32.80; 4. Lemmer (Klaas v. d. Meulen) 39.90; 5. Philips (Taeke Brou wer) 54; 6. Leeuwarden (Siete Meeter) 56; 7. S.W.H. (Douwe Visser) 59; 8. Drachten (Aldert Hoekstra) 67; 9. Sneek (Jan Brouwer) 77; 10. Eernewou de (Berend Mink) 80. I gS >4 - - nog niet. Want je kunt nooit weten. Handel is handel en met die E.E.G. komst brengen moge, staren ze, netjes op Ze zien er best uit, deze dieren. Dat moet ook, want het is de bedoeling, dat ze via de handel bij de mensen op tafel komen als luxe vlees. Onherroepelijk is hun lot de slachterij. „Ze staan hier al lemaal met de dood voor ogen”, zegt Bouma. Een vreemde maar logische ge dachte als even logische consequentie van het vak. Ze blijven hier ongeveer 15- 16 weken. In die tijd worden ze gevoed met melkpoeder waarin vet zit, waarvan ze de gewenste dikte moeten krijgen. Dit vette poeder wordt in de mengers opge lost in warm water zodat het vet smelt: in een ton waarin het door een geiser verwarmde water. Daarna komt de melk in de emmer bij de kalveren, die er heer- Ijk van smullen en er best van groeien. Als ze circa 150 kilogram wegen na de vet- mest-periode, worden ze via kooplui door exporteurs naar het buitenland gebracht. Niet naar Engeland, want dit kan het niet betalen; evenmin blijven ze in Ne derland, want ook wij blijken dit luxe vlees te duur te vinden. Maar de va kantiegangers, die momenteel in Frank rijk en Italië zijn, hebben grote kans een stuk kalfsvlees van de kalveren van Bouma op tafel te krijgen, want daar gaan de beesten wel naar toe. In deze landen willen ze graag dit vlees hebben en die kunnen het wél betalen! EEN HEEL WERK geboden door de Erven Lucas Bols, hjj de schippers, die de wedstrijd met de- nu voor de tweede achtereenvolgende maal won en dat hij volgend jaar des definitief in zijn bezit kan krijgen. Groot moment ’s Morgens werd eerst onder auspiciën van de K.Z.V.S. en de S.Z.C. ’n wedstrijd in de Regenboogklasse, Pampusklasse, Vrijheidsklasse en Flitsklasse gehouden. Door de harde wind vielen veel deelne mers wegens averij of omslaan uit. Van de zeven Regenbogen o.a. bereik ten maar drie de finish. De uitslag was: Regenboogklasse: 1. H. H. Röfekamp, 2. T. Zwart. Pampusklasse: 1. D. Jissink. V rijheidsklasse 1. L. v. d. Meer, 2. J. Boer. Flitsklasse: 1. Leo IJpma, 2. Arend Stam, 3. Dijkstra. Een bewoner van een der huizen uit de omgeving zag die avond ook iemand die in zijn auto aan het scharrelen was. Hjj joeg hem uit zijn wagen, maar in plaats van onmiddelljjk de politie te waarschuwen, was hij zo nalatig om dat pas de volgende ochtend omstreeks elf uur te doen. Hij wist evenwel een goed signalement van de scharrelaar te ver schaffen. De politie stelde een onderzoek in. Dankzij de hulp van enige mensen uit deze omgeving die de politie aanwijzin gen konden geven, werden na korte tijd de daders gepakt. Woensdagavond werd aangehouden de 19-jarige bak- schipper A.C.D. uit Dedemsvaart en de De zeer harde Zuidwestelijke wind waarmee de skütsjes evenals de vorige dag in Lemmer te kampen kregen, had ’t publiek dus niet afgeschrikt. Het tegen deel was zelfs ’t geval, want met wind kracht 7 kan men een spectaculaire wedstrijd verwachten. En dat werd het inderdaad. Alle schepen voeren sterk gereefd en de Sneker Pan bovendien als enige met een stormfok (juist daarom zou een reef minder waarschijnlijk beter geweest zijn) en toch hadden enkelen nóg te veel. Siete Meeter o.a. had soms ken nelijk moeite om zijn schip overeind te houden en aan boord van het S.W.H.- skütsje had men ook de handen vol. Overigens een fascinerend schouwspel. In Leeuwarden slaagden voor het middenstandsdiploma Algemene Han- delskennis H. Ligthart, A. v. d. Ploeg, R. Ritsma, Mej. H. Seinen, allen te Sneek; Mevr. Sjjpersma-Steensma, Makkum, Mevr. Boersma, Oosterwie- rum en W. Weersma, Oosthem. Allen werden opgeleid door T. Broer- sma, leraar boekhouden, Priorstraat 5, Sneek. Donderdagmiddag 6 augustus van tot 4 uur zal op de beiaard van de Mar tinitoren alhier de derde beiaardbespe- ling in een reeks van zes bijzondere beeaardbespelingen gegeven worden door de Stadsbeiaardier van Schoon hoven Jaap van der Ende. De heer Van der Ende studeerde aan de Ned. Beiaard school te Amersfoort o.l.v. Leen ’t Hart, en behaalde in 1963 het einddiploma. Hij is thans een van de meest op de voor grond tredende beiaardier van Neder land. Het programma is als volgt samenge steld: 1. Trumpet Voluntary J. Clarke; An dante G. F. Handel; Rondo M„ v. d. Ghejjn. 2. Daar was een sneeuwwit vogeltje; Daar was laatst een meisje loos; In Hol land staat een huis. 3. Romance en Alla Turca W. A. Mo zart; Duitse dansen Fr. Schubert. 4. Ich bin nur ein Wandergesell Kün- neke; I feel pretty Bernstein; Wien bleibt Wien Schrammel. 5. Prelude voor beiaard Jef van Hoof. De commissie hoopte, dat de wind misschien iets zou afzwakken en stelde daarom de start een uur uit. Het was echter een ijdele hoop. De wind wak kerde nog meer aan. Toch gingen na het 10-minutenschot alle tien skütsjes van de wal en kon het spel beginnen. Lodewjjk Meeter met het FAS-skütsje startte fraai als eerste, wat hem dan ook de start- prjjs opleverde, gevolgd door Heeren veen, Leeuwarden, S.W.H., Grouw, Phi lips en Eernewoude. Lemmer en Drach ten waren toen het startschot klonk, nog niet volledig opgetuigd, maar vertrok ken toch nog eerder dan de Sneker Pan, die veel te laat was. Bjj de eerste (gjjp)boei in Gossepalen had Lodewjjk Meetel- nog de kop, maar Siete Meeter was Heerenveen gepas seerd. Grouw was hier vierde en daarna volgden S.W.H., Eernewoude, Lemmer, Drachten en Sneek. Op het halfwindse rak naar de boei even voor de Heerenzjjl lag Lodewjjk Meeter nog voor, maar was Heerenveen tweede. Op het daarna volgende kruis rak naar de boei bjj de Roekoe liepen deze twee ver door, de rest gingen vroe ger of later over stag. Voor Grouw leek dit even voordelig, want Lodewjjk Meeter moest achter hem langs, maar bjj de boei had Meeter toch weer de lei ding, was Heerenveen weer tweede en Grouw derde. Drachten had echter zeer voordelige slagen gemaakt, want die was opgeklommen van de negende naar de vierde plaats. Daarna volgden Lem mer als vjjfde en Leeuwarden als zes de, maar deze laatste voer de boei aan en verliet het veld. Philips en Sneek sloten hier de rij. In de tweede route nam Grouw bjj de Heerenzjjl de kop over, door over Heeren veen heen te lopen die daardoor als twee de om de boei ging. Heerenveen nam de ze wat ruimer, wat haar positie verder verzwakte. Lemmer kwam nl. opzetten en nestelde zich na FAS te zjjn gepas seerd achter Grouw, die ook ernstig be dreigd werd. Zwaga sloeg deze aanval echter af, doordat Lemmer voor hem moest draaien en ging als eerste de der de en op een na laatste route in. Het aantal routes, aanvankelijk gesteld, werd Tweede was veen en vierde FAS. Deze vier vorm den de kopgroep en pas na een groot gat volgde Drachten, die weer een flinke voorsprong had op de rest van het veld waarin Sneek de S.W.H. voorbij was ge gaan. Onze stadgenoten hebben in Loos drecht aan hun Hollandse tegenstanders geduchte concurrenten, die bovendien uiterst scherp op het reglement zeilen. In de N. Loosdrechtweek startten vori ge week 33 deelnemers, van wie alleen Hero Meindersma met een derde plaats in de prijzen viel. De anderen eindig den in de middenmoot. Woensdag en donderdag werden be- manningswedstrijden gehouden. Hier in won Otto de Vries de derde prjjs met de boot van Joop Kluitenberg en Kees de Boer, die de boot van Jan Eringa stuurde, de vjjfde door zjjn overwinning in de laatste wedstrijd. In de Holland-Week, die vrjjdag be gon, was Rienk Alberda gisteravond derde in het klassement en Eringa 15e. Meindersma moest tweemaal de strijd staken wegens een overtreding van de bakboord-stuurboord regel. Joop Klui tenberg is maar eenmaal gestart, we gens ziekte van zijn fokkenist. 'Ws Na de zesde overwinnning welke Siep van Terwisga vrijdag op de woelige ba ren bij Lemmer met het Heerenveenster skütsje behaalde, scheen het dat geen van de concurrenten hem toen meer kon benaderen en hij dus feitelijk de kam- pioenswimpel al op de „Gerben van Manen” had kunnen hijsen. Maar toen be kend werd, dat een tegen hem ingediend protest was toegewezen, kwam de titel W’eer op het spel te staan en kreeg vooral Grouw dus ook weer een goede kans in de wedstrjjd van de Sneker Commissie, die zaterdagmiddag weer voor een enorm aantal toeschouwers op de schepen langs de oevers, op de rondvaartbo ten en op het starteiland gehouden werd. En Zwaga heelt deze kans ook tot het uiterste trachten te grijpen. Maar toch gelukte het hem niet V an Terwisga van het kampioenschap af te houden. Deze ging nl. na een uiterst spannende eindstrijd tegelijk met hem door de finish en hoewel hem ’s avonds bij loting de tweede prjjs werd toegekend, was deze plaats voldoende voor de eindzege in successie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1