Gesprek met Ludolf Rasterhoff: Waterpoort -krabbelt Burgemeester van een kerngemeente 5 IJLST WYMBRITSERADEEL en van „Graag spijkers met koppen slaan Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang nr. 63 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bent u autoritair? I J De recreatie Gemeentelijke zelfstandig' heid I Donderdag 6 augustus 1964 Een lange lijst Bent u gehuwd en hebt u kinderen? Hoewel oud-Groninger, band met Sneek moeilijk door te snijden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Snoek als kerngemeente In het Friesch Dagblad heeft de hoofdredacteur/Eerste-Kamerlid Al- gra geschreven, dat Sneek maar te gengevallen was in zijn aktiviteit als kerngemeente. 66 afwijken ge- van t i Hoelang bent van Sneek? Komen uw politieke en/of godsdienstige ideeën wel eens in botsing met door u te nemen maatregelen, u opgelegd van boven af? nog voorzitter van de Ver. Sneeker Am bachtsschool. Bent u voor de gemeente veel in het buitenland geweest? In Wenen heb ik het congres voor de gasvoorziening bijgewoond. Als het voor de gemeente van belang is, zou ik wel reizen in het buitenland, maar ik houd niet van congressen. de problemen het beleid i en voor maar uur- ver- Bij de uitbreiding van de jachthaven accommodatie is rekening gehouden met het toenemend aantal schepen, bjj de (Vervolg: zie pagina 3.) Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS te Be- naar Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. door on- ge- Ambieert u na uw 65ste jaar nog een andere (c.q. hogere) funktie? Na mijn pensionering hoop ik al dat gene te lezen, waaraan ik nu nog niet ben toegekomen. Ik hoop dan van aller lei ongelezen lectuur kennis te nemen. En allerlei onderwerpen, die mijn be langstelling hebben, nader te bestude ren. In 1929 kwam ik in Sneek. Ik ben Gro ninger van geboorte. Voor ’29 was ik te Sappemeer ambtenaar ter secretarie, daarna was ik hier gemeentesecretaris tot de bevrjjding in 1945. Tot juni ’46 was ik waarnemend burgemeester, daar na werd ik definitief burgemeester. Na lang overwegen besloot ik, om naar de ze functie te solliciteren, ik had wel er gens anders secretaris kunnen worden, maar dat was een beetje vreemd: eerst hier waarnemend en dan ergens anders weer secretaris. De mensen menen dat wel eens van mij. Maar misschien komt dat hierdoor, dat ik slecht iets kan loslaten wat ik met hart en ziel verdedig als ik na lan ge overweging en na rijp beraad inzie, dat het in het belang van de gemeente is. Dan kan ik er niet vanaf komen. Dat zien de mensen dan als doordrjj- verjj.. Door welke eigenschappen voelt u uw taak als licht of zwaar? Het feit dat bedoelde bedrijven, als hotels etc., op zondag dicht zijn is een hun eigen initiatief en geluk- Ik van een bü Het ijzeren hek op de hoek van de Ged. Pol en de W. Burgstraat moest het gisteren weer eens ontgelden. Een grote vrachtauto met aanhang wagen van een chemicaliënhandel uit Groningen, die van de Ged. Pol kwam, nam de haakse bocht te kort en maakte er een puinhoop van. Een wonder dat het kastje waarin de automaat voor de bediening van de verkeerslichten gespaard bleef. i SNEEKER NIEUWSBLAD sticht werd, heeft de gemeente gedeel telijk meegefinancierd en er toen de be paling aan gehecht, dat het bad op zon dag gesloten zou zijn, ’t Is uiteraard de vraag of onder de huidige opvattingen deze voorwaarde nog in overstemming is met de werkelijkheid van vandaag. Deze beperkende bepaling is een zaak voor het zwembadbestuur, dat op dit punt een beslissing (bij het gemeente bestuur) moet uitlokken. u burgemeester een moeilijkheid op voor de plaats i van de verkeerslichten, maar daar 1 moet toch ook een oplossing voor te vinden zijn. Bent u in Den Haag bekend als de burgemeester die om de haverklap al de ministeries „afklept”? Nee, ik ben vrij veel in Den Haag, en onderhoud allerlei contacten. Maar ze kennen me daar wel als een nuchter mens. Door persoonlijk contact ontstaat vaak een beter inzicht en begrip daar voor gemeentelijke moeilijkheden. Na nog een sigaret en een kop koffie gaan we verder. Op zijn rustige, wel overwogen wijze formuleert de burge meester in voortreffelijke bewoordingen zijn antwoorden. Ik begrijp nu. waar om zijn vingers zo bruin berookt zijn, maar ook waarom enkele van zijn ne venfuncties op het leraarsvak liggen. Zijn uit het hoofd en vrij vlot geformu leerde zinnen zjjn helder en direct. De Martinitoren leverde weer stof op voor deze rubriek. Dinsdagavond om half acht wees haar klok nog maar tien over zes aan. Dit was ech ter geen langzaam-aan-actie, het electro-motortje dat het werk in beweging brengt, was brand en moet opnieuw gewikkeld worden. Vorige week had men dat al ontdekt, maar ook de electriciens hadden toen ,,bouwvak”vakantie. Twee jaar geleden voer een groot schip, komende uit de Houkesloot, te gen de borstwering van de Oppenhui- zerbrug aan. Het muurtje werd hier door ontzet, maar is tot nu toe nog niet hersteld. Met de schadevergoe ding zal de gemeente er wel vlugger bij geweest zijn. Men zou deze hoek ruimer en de xüvsg breder kunnen maken als de trottoirs langs beide zijden van de In verband met de hevige regen- buien moest onlangs het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag op de Oos- terdijk worden uitgesteld. Dit zal nu, jjs en weder dienende, a.s. maandag gebeuren. De Oosterdjjk wordt dan dus voor alle rijverkeer afgesloten. Deze week is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de nieu- we Lemmerbrug. Aan de kant van de R. Bockemakade zjjn nl. de palen in- geheid waarop het plankier voor toe- i gang tot de drijvende hulpbrug zal komen. Het wachten is nu echter op het hout, want na de bouwvakvacan- tie hebben de houthandels het razend druk. Advertentieprijs 15 et. per mm. Z Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Wilt u ons ccns iets vertellen uit uw oorlogsperiode? Ik deed een beetje ondergronds werk in een spionagegroep. Als represaille hebben de Duitsers mjj in de beruchte bloednacht van Sneek een nekschot ge geven, mijn vrouw is daarbij ook nog gewond geraakt. Door een medisch wonder heb ik het leven behouden. Dat gebeurde toen na de ontvoering van de (vermoedelijke) verrader Van der Kooy die later door een geallieerde piloot werd gedood, omdat de K.P. het niet opbracht de toen weerloze man te do den. Dat hele verhaal hebt u kunnen le zen in het Friesch Dagblad van zater dag 4 juli. Het gebeurde in de nacht van 13 op 14 juli 1944. Vorige week donderdag kwam een gehuurde motorboot uit Leeuwarden op een vreemde manier door de Lem- - merbrug. Hjj voer eerst langs de kant van de Balthuskade, maar doordat I de stuurman niet handelde naar het spreekwoord „doe wel en zie niet om” stevende hij recht op het rem- mingswerk aan. Aan boord ontstond paniek, en tot overmaat van ramp gooide de stuurman met een ruk het 1 stuur om waardoor het achterste ge- i deelte van de boot onder het trottoir van de brug terecht kwam en in de cockpit een ravage werd aangericht. 1 Wat vindt u van de recreatiemoge lijkheden in Sneek en hoe denkt u over het feit, dat Sneek, dat zo graag watersportcentrum wil zijn, op zon dag bijna alle hotels en andere soort gelijke bedrijven gesloten houdt in het hoogseizoen? En de sluiting van het zwembad op zondag! Hoe staat het met de jachthavenplannen? Ik vind de bevolking van de Zuid- WestHoek erg prettig. Ik heb mijn hart aan Sneek verpand, om het zo nog eens mooi te zeggen. Het zal me ooit moei lijk vallen om me nog eens elders te vestigen. Door de aard $n het karakter van de mensen is de samenwerking hier een van de prettigste dingen. Had u wel ergens anders burgemeester willen zijn? Nee, alleen in Sneek. Na de bevrjj- ding is m\j ook in een andere Friese ge meente dit ambt aangeboden, maar ik bleef liever secretaris in Sneek om er de bevrjjding mee te maken. Ik kan de band met Sneek moeilijk doorsnijden. Valt het burgemeestersambt u zwaar? Uit de aard, misschien door mijn af komst, ben ik wat stijf en stug. Maar ik wil de koers vasthouden, niet gauw paalde problemen huis en in je auto. Vaak komt dan op deze wjjze, omdat je er geestelijk mee bezig blijft, de oplossing. Ik heb er geen slapeloze nachten van! Ik houd tussen haakjes niet meer zo van autorijden als vroeger. Maar waar ik wel van houd, is een gemoedelijke sfeer en van humor. de tweede keer voor zaken naar Ameri ka. Het meisje gaat hier in Sneek, waar ze allemaal geboren zijn, op school. Wat vindt u als burgemeester van Sneek en de Snekers? Bent u veel uithuizig? Vrij veel. Het is de reeds jarenlang bestaande klacht van mijn gezin. Voor het publiek ben ik op het gemeentehuis vaak en gemakkelijk te bereiken, als de mensen met de bode een afspraak ma ken. Zit u in veel colleges en hebt u veel andere funkties? Wjj komen nog even terug op het geen wjj de vorige keer schreven rijweg over het aantal medische specialis- t~ ten in onze stad. Een van hen deelde Ged. Pol versmald werden. Deze zijn nl. telefonisch mee het niet met ons nu onnodig te breed. Dat levert wel 1 eens te zijn, dat er ook behoefte zou bestaan aan een tweede kinderarts, een tweede oor-, neus- en keelarts en een tweede zenuwarts. In het rayon Sneek wonen nl. 75000 personen en dat is volgens onze opponent te wei nig voor een tweede man naast de door ons genoemde specialisten. Van gemeentewege is in onze stad na het Veto van de raad woensdag dus niet gevlagd. Als een grappige reactie op het raadsbesluit heeft een onbekende of hebben onbekenden ’s morgens echter al heel vroeg de vlaggemast met, vlag van hotel Bqnnema aan de Stationsstraat in de voortuin van de heer I. Bergsma, (die met zijn motie in de Raadsver gadering de kat de bel aanbond), ge plant. Vindt u, dat u in uw carrière bereikt hebt wat u altijd graag had gewild? Achteraf gezien wel. Ik had in 1946 niet het gevoel en de zekerheid, of ik wel de juiste beslissing had genomen. De contacten zijn echter van onschat bare waarde gebleken. Men wordt uit de plaatselijke sfeer getrokken, doordat men met andere mensen en instanties in aanraking komt. De blik wordt be langrijk verruimd. Ik heb altijd wel in de gemeenteadministratie gewild. Mijn ideaal was in een niet al te kleine ge meente secretaris te blijven. Dat zou mjj mijn levensvulling in Sneek gege ven hebben. Ik heb het pas geleerd on der mijn onvergetelijke en vaderlijke vriend nu wijlen secretaris Pieter Sik- kes. Misschien heb ik mijn strijdbaar heid van hem geërfd. Hij was een strijd baar man. Zijn portret hangt daar bo ven mijn bureau. Hoe denkt u over de gemeentelijke zelfstandigheid van thans? Die is sterk aangetast. Eendeels rijksbemoeiingen op gemeentelijke derwerpen, anderzijds doordat de meente financieel weinig armslag heeft, doordat deze veel bijdragen krijgt uit overheidskassen. Het gevolg is, dat de vrijheid verloren gaat. De medefinan- cier wil ook een vinger in de pap heb ben. De zelfstandigheid wordt naar mjjn gevoel nog voortdurend bedreigd, voor namelijk mede, omdat de gemeenten weinig eigen belastinggebied hebben. Naast de uitkeringen van het gemeen tefonds hebben de gemeenten weinig an dere bronnen van inkomsten. De zelf standigheid en verantwoordelijkheid be horen samen te gaan. De gemeentebe- stuurljjke verantwoordelijkheid heeft een behoorlijke deuk gekregen. We kun nen maar weinig belastingen heffen. Het herstel van die verantwoordelijk heid kan alleen bereikt worden door de gemeente weer een belastinggebied te geven, zo, dat al te grote verschil len in de belastingdruk in de verschei dene gemeenten niet optreden, zoals vóór 1929 het geval was. Ik ben gehuwd en ik heb vier kinde ren. Drie jongens en een meisje. Twee jongens studeren, de een economie en sociale wetenschappen in Amsterdam, de ander economie in Groningen. De derde jongen gaat volgende week voor Dc vorige week, tussen twee elkaar snel opvolgende raadsvergaderin gen in, ontstaan door de motie-al-of-niet-vlaggen op 5 augustus, heeft de toch al zo druk bezette burgemeester van Sneek nog ’n aanzienlijk deel van zijn tijd gebruikt om ons een interview toe te staan: een gesprek onder vier ogen. Wij mochten vragen wat we wilden, de heer Raster hoff antwoordde ons eerlijk en zonder diplomatieke omwegen, echt op de man af. Daarmee is eigenlijk meteen wel zijn karakter getekend, maar daarover straks meer, De aanleiding om met de eerste burger van onze gemeente eens een wat meer dan oppervlakkig gesprek te houden, was gelegen in het feit, dat zijn laatste ambtstermijn van zes jaar onlangs is ingegaan; een blik ach terom en vooruit op het ambtenaarsleven van de heer Rasterhoff! In zjjn gezellig maar wat donker kantoor troffen wjj hem aan, gezeten ach ter een met ontelbare papieren beladen bureau, waarop twee telefoons nog maar net een plaatsje hebben. Een asbak, die aan het eind van het gesprek aardig vol was, staat tussen veel mappen en leggers, en aan de wand hangt behalve de bekende foto van het Koninklijk Paar een wandbord met de type rende tekst: „net sizze mar dwaen”. Het gesprek zullen wij zoveel mogelijk woordelijk weergeven; we hopen, dat u hieruit een goed beeld van de heer Rasterhoff als individueel persoon en als burgemeester van Sneek zult krjjgen. gevolg van kig geen gemeentelijk voorschrift, betreur het zeer, dat in het kader de watersport, waarin Sneek dus centrumpositie inneemt, juist deze uitstek een dienende functie voor toeris me bezittende bedrijven gesloten zjjn. Ook op zon- en feestdagen moeten de exploitanten van deze bedrijven hier mee rekening houden. Wat het zwembad aangaat, moet op gemerkt worden, dat het in de eerste plaats een zaak voor het zwembadbe stuur is. Toen het indertijd in 1937 ge- hervormd, sta ik buiten de politiek. Pas over zes jaar, na mjjn 65e verjaardag, ga ik mjj aansluiten. Dat is mjjn stand punt. Welke vorderingen heeft Sneek gemaakt tijdens uw bestuursperiode door uw persoonlijk optreden en ingrijpen? Ik wil geen reclame maken en dat niet etaleren. Bovendien klap ik niet uit de keuken. Het werk op zich zelf is wel erg druk en het eist bijzonder veel, maar als je jë werk met plezier doet, vallen de ta ken wel mee. Welke aspecten van het „vak” vindt u gemakkelijker of moeilijk? Alles heeft zjjn eigen bekoring. Een van de moeilijke zijden van het werk is, dat je als burgemeester altijd bjj ver schillende evenementen op de eerste rjj moet zitten. Alle representaties zijn ook niet altijd even fijn. De vervelend ste bijeenkomsten vind ik die, waarbij geen spijkers met koppen geslagen wor den. Daar dus, waar te lang om de kern van de zaak wordt heengepraat en waar geen tastbare resultaten worden geboekt. IIHHHHIIHIHHIHHIIIIIHIIIHIIHIHHHHIi Moord kan worden kwijtgeschol den, maar onbeleefdheid nooit. 9 (China) IIIIIIIHIIIIItlIllllltlUIIIIHtlIHHIIIItlIlllli Gisteravond is op de terreinen van de Gem. Reiniging een enorme berg afval in brand geraakt. Vermoede- lijk was er nog wat van de vorige maal blijven smeulen. De hevige vuurgloed en de hoge vlammen wa- ren tot in de verre omtrek te zien, j zodat er heel wat nieuwsgierigen op afkwamen. De brandweer voorkwam dat het vuur zich tot de gebouwen kon uitbreiden. Daar is moeilijk antwoord op te ven. Er zjjn wel eens van die maatre gelen, die door het beleid van hoger hand, worden voorges.chreven. We kun nen nu nog nauwelijks van een norma le periode spreken. In het begin van mjjn loopbaan was er de crisis en mo bilisatie. Toen kwam mijn ambtelijke functie in de oorlog bij de distributie. Daarna de bevrjjding en de moeilijke periode met het Militair Gezag. Nu de kapitaalsschaarste, de bestedingsbe perking, de investeringsbeperking en de afremming in het geheel. Niets wordt je in deze jaren bespaard. In meer dan dertig jaren hebben we geen rustige tijd van ontwikkeling méér. Daarom zijn de besluiten wel eens moeilijk te nemen. Als burgemeester, nederlands bij tegenwind, neem je mee Ik zit in allerlei commissies. Doordat ik door toevallige oorzaken in „het gas” ben verzeild geraakt, begon ik dat een boeiend vraagstuk te vinden en werd ik zodoende van de ene in de andere com missie gedirigeerd. De vereniging van exploitanten van gasbedrijven, daarvan ben ik voorzit ter geweest; voorzitter van het open baar lichaam Gasvoorziening van Noord Oost Nederland; in de gasadviescom missie; de onderhandelingscommissie voor de leveringsvoorwaarden gas (S.R.O.G.); de onderwijscommissie van de Ver. v. Ned. Gemeenten; werkgroep scholenbouw, die bespreekt met het mi nisterie de moeilijkheden bjj de scho lenbouw; stichting Ned. Onderwijs Film; alg. paedagogisch centrum; hoofdbe stuurslid van volksonderwijs; en in nog vele andere commissies. Plaatsëltjk niet zoveel. Nog wel in ’t bestuur van Stich ting Jachthaven De Domp. De opleiding van het administratieve gemeentepersoneel heeft mijn bizonde- re belangstelling. Ik heb mede de stoot gegeven tot de oprichting van de be- stuursacademie in Friesland. Het is de eerste dagschool voor bestuursambtena ren in ons land. Langzamerhand wordt dit voorbeeld in andere provincies ge volgd. Ik ben leraar gemeente- en staatsrecht, en directeur van de school voor g.a. I en docent voor g.a. II en Wat is uw mening hierover? Daarmee ben ik het natuurlijk niet eens. We hebben hier in het kader van de kernaanwjjzing allerlei vestigingen gekregen. Bijvoorbeeld Van der Heem, met de mogelijkheid van terreinreser- vering voor uitbreiding met nog twee van dergeljjke fabrieken van Van der Heem. En dan Werkspoor; Nirota met ook mogelijkheden tot uitbreiding. De uitbreiding van de bestaande industrieën in dit kader is zeker bevredigend. Van de 33'/j ha industrieterrein bij de Oppenhuizerweg en Rijksweg 43 is nu ruim 24 ha verkocht en gereserveerd. Ook wat het aantal arbeidsplaatsen be treft is er veel bijgekomen. Ik heb er dan ook geen ogenblik aan getwijfeld of de aanwijzing zou na afloop van de vijf jarige periode gehandhaafd blijven, vooral in verband met de positie van Sneek als centrum van de Zuidwest hoek. Met minister Bogaers heb ik tijdens zijn bezoek ook nog mogelijkheden van Sneek besproken. De brugwachter van de Lemmerbrug heeft het in deze vakantie- tijd razend druk. Dinsdagmiddag passeerden er achterelkaar eerst elf grote motorjachten van de Nederlandse Motorbootclub, allen ge- tooid met een Oranjevlag, die deelnamen aan een tocht door Fries- land en direct daarop nog zeven. Allen in de richting Ijlst en waar- schijnlijk op weg naar Heeg. Maar in de korte tussentijd dat de brug dichtgedraaid was, was er aan weerszijden een lange file auto’s ontstaan. In ongeveer vijf minuten, telden wij uit de stad 49 en uit de richting Lemmer 36 personen-auto’s, bussen en vracht- wagens. En daar tussendoor wrongen van beide zijden ook nog eni- J ge bakfietsen, drommen fietsers en voetgangers zich naar de over- kant. I Dinsdagmorgen liep door de opstoppingen ook het verkeer in de stad vast en waren soms vier agenten in actie om de knopen te ont- warren. De brug moet nl. onophoudelijk worden geopend. Vorige week donderdag passeerden er uit beide richtingen 62 schepen en de volgende dagen gemiddeld 30. De rondweg naar de Kanaalstraat en de nieuwe basculebrug moeten hier uitkomst brengen. 1 V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1