van H. K. Zandstra nam afscheid Tonnema Cultuurleven in Amerika tamelijk arm; auto voor de jongens statussymbool Personeelsprobleem oorzaak van geringere service op zondagen ij i en van IJLST W Y M BRITS ER A DEEL door Speurcbr Inbraak in kantoortje Zwembad Retourkaarten i.p.v. weekkaarten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang nr. 65 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Horeca-Sneek geeft zijn visie 564ste staatsloterij Spieken kent men er niet Nog waterleidingmisèrc in Jutrijp Dronken chauffeur deed lantaarnpaal sneuvelen Bij N.T.M. Donderdag 13 augustus '64 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Nieske en Bouwien terug uit de States Rouleringssysteem mogelijke oplossing bC BB 1 Nog erger is evenwel, dat het vóór nummers t Eigen gelden Rouleren N.V. Waarom halen hagel, bleek echt bestemd van De beste breister laat wel eens een direkt: „SOCIAL LIFE RIJK EN ARM „LEVEN” .Welke leven cultuurleven Een dikke vrouw is een deken voor de winter. In afwachting van een wettelijke rege ling gaan er nu, onder de druk der om- de te verle- vanzelfspre- Vier AFS-ers: van links naar rechts: Nieske de Haan, José Yntema en Pieter Rollingswier uit Leeuwarden en Bouwien Faber. toe voor bazars daarentegen 35.000,- 15025 5.000,- 13318 2.000 6926 1.500,- 8942, 12738 1.000,- 6315, 10518, 14431, 14481, 21424. 200,- 4793, 4829, 10317. eisen, kor- Nu we het toch over zeilen en va- 1 ren hebben nog enige wenken. Motorbootvaarders Verschijnt MAANDAGS en DON- DERDAGS (Pendsjaab) Kantoor voor admini stratie en redaktue: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. SNEEKER NIEUWSBLAD De kern van de zaak, waardoor de ho- teliers-restaurateurs en dus ook het pu bliek worden getroffen, is het feit dat er van de Horeca-bedrijven nog steeds wordt verwacht dat ze 7 dagen per week service verlenen en wel, in de meeste bedrijven, (denk aan de hotels), vanaf ’s morgens 6 uur tot ’s nachts 0.30 of later, het personeel een 5%-daagse werkweek heeft en er voor de vrije da gen praktisch geen goede vervangers meer beschikbaar zijn. Hierdoor wordt er vaak met een onderbezetting aan per soneel gewerkt, waaronder nen èn verwachte service kend moét lijden. „WALK TOGETHER, TALK TO GETHER” Afbreken gaat vlugger dan opbou wen. Deze waarheid bewezen de man- Alleen nen van Gemeentewerken maandag toen ze in één dag het Wippodium af braken en weer voor een jaar opbor gen. Met de opbouw waren vier da gen gemoeid. alarmeren voorbaat V.W. f45,— Hoge prijzen en uitgelote van in Sneek verkochte loten. Uit deze vakken blijkt wel dat op deze scholen niet gedaan wordt aan het intellektuele gestamp waar aan o.a. de Nederlandse scholen zich schuldig maken, maar het gaat daar veel meer om de ontwikkeling van het met elkaar omgaan, het „social life”; evenredig hiermee is de ontwikkeling van de persoonlijk heid. vrolijke boel bezig is, hier een flinke geul te laten maken. De verhuurder moet daar ook attent op zijn gemaakt. Iets wat de oprichter van de Ameri can Field Service, Stephen Galatti, dui delijk observeerde. En omdat het deze idealist een doorn in het oog was heeft hij, door het oprichten van de A.F.S., een poging gedaan om de zo verschil lend denkende volken dichterbij elkaar te brengen. Een bekende slogan van Ga latti was: „Walk together, talk toge ther” - samen wandelen, samen praten - hierdoor krijgt men begrip voor el kanders standpunt, en dan „there will be peace”, dan zal er vrede zijn. Voor diegenen, die nog 6 dagen per week werken of voor hen, die in con- tinuedienst werkzaam zijn was de week kaart niet te gebruiken op zaterdag en/ of op zondag. Dit wordt nu veel eenvou diger. De 6 retourrittenkaart is geldig gedurende 14 dagen voor het maken van één heen- en terugreis op zes verschil lende willekeurig te kiezen dagen, dus ook op zondag. Alle ritten kunnen wor den gebruikt, mits men maar op de zelfde dag heen en terugeist en de kaart 14 dagen of korter is opgebruikt. Het is dus niet mogelijk op één dag op dezelfde kaart meer dan één keer een retourrit te maken, evenmin kunnen Op de Highschool is dan ook een gro te plaats ingeruimd voor verenigingen en clubs, vooral sportclubs. Rugby en base-ball vonden Nieske en Bouwien er de favoriete sporten. Ook wordt er veel aan watersport gedaan maar dan niet met een zeilboot - zeilen vindt de Ame rikaan maar een lui gedoe - maar met aan wezig was. Hier werd hij door de directie, oud- directie en collega’s har- teljjk gehuldigd en toege sproken. De 3951, 7543, 9320, 9326, 9329, 9362, 9399, 9403, 15528, 15591, 21125, 21147. Toegegeven, er moet een, zoals boven aangehaald, roulerings-systeem Hê- staan; in afwachting van een vast om- lijnd systeem zijn er nu, althans tjjdens het zomer-seizoen, wederom enkele ho tels en restaurants ex'ra op zondag ge opend, zodat Sneek op deze dag haar gasten van warme maaltijden zal kun nen voorzien. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per hall jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad re te vertonen van de H.K. Opera, waar bij de heer G. Schuil voor de muzikale omlijsting zorg droeg. Zo nam een prettig een joviaal mede werker tenslotte afscheid met woorden van dank aan directie eh oud-directie leden, collega’s en vrienden. daarom in steeds toenemende mate op één verplich te rustdag aangedrongen, zoals in En geland, Oostenrijk, Duitsland b.v., reeds lang het geval is. Deze verplichte rust dag zou dus al een groot gedeelte van de thans heersende moeilijkheden kunnen ondervangen, daar dan het gehele per soneel „en bloc” vrjj-af kan nemen. Na tuurlijk brengt deze rustdag ook weer problemen met zich mee, doch met een onderlinge samenwerking, (denk aan het rouleringssysteem voor bepaalde be drijven op bepaalde dagen) zal dit te verwezenlijken zijn. koegat konden ze 1 niet vlug genoeg uit de weg voor ’n motorvrachtschip. Ze werden over- varen en beiden y raakten te water. De jongeman kon goed zwemmen, het meisje blijk- baar mipder goed. Spartelend bereik- te ze de wal. In Woudsend is dinsdagavond laat op het parkeerterrein een lantaarnpaal het slachtoffer geworden van een dronken automobilist. De lichtmast werd totaal verkreukeld. De erg onder invloed verkerende D.F. uit Rijs, van middelbare leeftijd, werd voor het ondergaan van een bloedproef naar Sneek vervoerd. Nadat zijn rijbe wijs, althans voorlopig, was ingehou den en het onderzoek was afgesloten werd F. gisteren weer op vrjje voeten gesteld. Het was niet de eerste keer dat F. terzake van artikel 26 van de wegen verkeerswet is veroordeeld... Tezjjner- tjjd zal hij voor de rechter gedaagd worden. Tot besluit van deze logeerpartij werd met alle A.F.S.-ers een bustocht door Amerika gemaakt, die eindigde op het Witte Huis, waar president Johnson een rede hield. Over hem zeggen de meis jes het volgende: „Johnson is erg popu- Maandagmorgen was er op de Pr. .j een aanrijding tussen De Leeszaal zou geen Sneker lees zaal zijn als ook daar in de Sneek- week-tjjd geen aandacht werd geschonken aan het zeilen en andere watergenoegens. De etalages zijn ge decoreerd met scheepsartikelen, vis netten en fraaie aquarellen van het skütsjesilen, terwijl de uitgestalde boeken allen aan het schip en de zeil- sport gewijd zijn. Het leidingwater probleem in Jutrjjp is nog niet opgelost. De nieuwe buizen die een tijd geleden gelegd zjjn kunnen de druk van het water niet doorstaan, wat veel moeilijkheden geeft. Daardoor waren ook in de afgelopen week de be woners van het binnenpad verstoken van water. Deze nemen hier nu niet langer genoe gen mee en hebben een door allen on dertekende brief gezonden aan de di- rektie van de Intercommunale Water leiding te Leeuwarden. Vele bewoners van dit gebied hun water elders. verschillende sprekers spraken hun waardering uit over de prettige en vrolijke wij ze waarop hij in iedere functie zijn werk ver richtte en de goede geest in deze gemeenschap mede stimuleerde. Hendrik was één van de mede-oprichters van de Tonnema-Visclub „De Bibberende ber”, die jaarlijks gezellige vistocht ganiseert, waarbij vrouw Zandstra De badmeester van het Sneker zwembad J. Nauta deed hedenmor gen een onaangename ontdekking, toen hij bij zijn (kassa-) kantoortje kwam. Het ruitje bleek verbrijzeld en de gedachte aan diefstal of aan het zoveelste staaltje van vandalisme op zijn domein kwam bij hem op. Na onderzoek door hem gepleegd, kwam echter vast te staan dat de schade nogal meevalt. Een doosje met diplomageld ten bedrage van on geveer 3,- wordt vermist. Merk waardig genoeg heeft men sieraden (gevonden voorwerpen) en een radio laten staan. Er is geen aangifte ge daan. Het uitgaansleven is zeer intensief, ook al omdat elk gezin een of meer auto’s heeft. Een auto is voor een jon gen een status-symbool. Als meisjes het onder elkaar over een bepaalde jongen Dob- een or- me- als venzorgster de vissers steeds is opgetreden. Hendrik Zandstra is ook bekend door dat hij in het „Stedelijk Muziekcorps” jarenlang de tuba met élan bespeelde. Dit werd dan ook voor zijn collega’s aan leiding om tijdens het diner een premiè- l’reshlent-directcur drs. N. G. de Vries heet het echtpaar Zandstra welkom op het afscheidsfeest. Het leek ons gezond en eerlijk de andere partij, in casu het Horeca-bedrijf, in Sneek, de gelegenheid te bieden van hun kant de problematiek te belichten die in deze sector ligt en die de oorzaak is van het feit dat er enkele weken gele den op zondag zo weinig gelegenheid was om warme maaltijden in de restaurants te gebruiken. Een feit, dat aanleiding werd tot het spreken en schrijven van kritiek jegens de hóteliers en restaurateurs: een kritiek die vaak geuit werd zonder dat men zich ten aanzien van deze speciale moeilijkheden voldoende had georiënteerd. Om dus de betrokkenen hun visie op deze zaak te doen geven, hebben wjj dinsdagmiddag een gesprek gehad met enkele ertegenwoordigers van de Sneker Horeca-bedrijven, waarvan wij ter opheldering van gerezen mis verstanden en tot het wekken van begrip bij het publiek voor deze materie, hier verslag willen doen. Evenals voorgaande jaren is het Amerikaanse volk ook dit jaar weer gast heer geweest van ruim 3000 jongelui uit 59 verschillende landen. Dit onder aus piciën van de American Field Service, waarvan de oprichter Stephen Galatti on langs is overleden. Onder de 54 Nederlandse jongens en meisjes, die dit jaar naar Amerika geweest zijn, waren ook onze stadgenotes Bouwien Faber en Nieske de Haan. In een gesprek met hen zijn we veelvan hun belevenissen en indrukken te weten gekomen. Nieske logeerde in East Alton in de staat Illinois. Haar pleeg vader was chef van een kruideniersconcern en Bouwien’s „vader” was dominee in de stad Roanoke in Virginia. „Wat was de reden dat jullie naar Amerika gingen?” vroegen we. Beide meisjes antwoordden direkt: „Amerika zien.” Nu, ze hebben het gezien, en beleefd; zo zeer zelfs, dat ze nu en dan nog om een Nederlands woord moeten zoeken. lair bij de Amerikanen. Hjj is zo gewoon, hij staat tussen de mensen in. Iets wat bij president Kennedy niet het geval was.” De affaire rond het vermoorden van deze president hebben Nieske en Bouwien ook meegemaakt. „Iedereen dacht direkt, dat de Russen er achter zaten, men was dan ook doodsbang voor oorlog” aldus beide meisjes. „Van jongsaf aan heeft men een afkeer ten opzichte van het communisme.” kunnen meer dan één persoon van de zelfde kaart gebruik maken. De kaart kan op maandag van de 2e week nog gebruikt worden en op dins dag kan een nieuwe kaart gekocht wor den. De pry’s van de 6 retourrittenkaart wordt 8 maal de enkele reisprjjs. De ver grote gebruiksmogelijkheid betekent in doorsnee, dat de prijs per rit zeker niet hoger uitvalt. Door de geldigheidsduur van de 6 re tourrittenkaart niet op een kalender- week maar op 14 dagen te stellen zal de verkoop van dit nieuwe soort plaats bewijs op de duur meer verspreid wor den over de gehele week. standigheden, steeds meer zaken over hun bedrijven, zjj het soms een deel van één dag, te sluiten. Dat dit in Sneek op zondag gebeurt ligt aan het feit, dat deze dag voor deze gemeente nog steeds één van de stilste dagen is. Bouwien en Nieske gingen naar de Highschool, waar ze in de hoogste klas zaten. Deze school is slecht te vergelij ken met een Nederlandse, want bijna alle vakken worden er onderwezen. Van Spaans tot en met Verkeersonderwijs. De Highschool is een verzameling van de hogere en middelbare scholen die we hier in Nederland hebben. Een gevolg van het grote aantal vakken is, dat men een keuze moet doen. Naast de verplich te vakken had Bouwien Spaans,Toneel en Schilderen als keuzevakken en Nieske ook Spaans - dit werd veel door Europeanen gekozen - Koorzang en Spreken-in-het-openbaar. houdt altijd l stuurboordswal 1 Dan hebt U de min- ste last van laverende zeilers die niet tussen Uw boot en de wal mogen komen en dus op U moeten draaien. I als gevaar voor aanvaring dreigt, moet van deze grondregel worden afgeweken. Zeilers blijf uit de buurt van de be- roepsvaart. Deze grote schepen va- ren snel en kunnen moeilijk uitwijken. I Er op het nippertje voor langs varen is levensgevaarlijk. En voor alle watersporters geldt: werp geen plastic zakken e.d. in het l water. Plastic zinkt niet en veroor- zaakt veel last als het in de schroef I van een motorboot komt. Denk aan j het spreekwoord: wat gij niet wilt j wat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. hebben, dan is de eerste vraag: auto heeft hij?” Ook het kerkelijk leven - men verwarre dit niet met het geloofs- is zeer rijk. Als kerk organi seert men veel bijeenkomsten, e.d.. Het heeft zowel Bouwien als Nieske teleurge steld. Bouwien zegt: „In de stad waar ik logeerde was geen enkele schouw burg. Toch is deze stad zo groot als Groningen.” „Nee nooit een toneelvoor stelling.” Nieske heeft in haar stad voor al de concerten gemist. „De muziek- bandjes zijn wel leuk, maar om ze altijd aan te horen, nee het verveelt gauw” aldus Nieske. Met de taalmoeilijkheden viel het nog al mee. In het begin was het wel even wennen, maar je moét eenvoudig, om dat je niets anders hoort. Beide meis jes hebben behoorlijk de taal geleerd, wat wel bljjkt uit het feit dat ze vaak werden uitgenodigd om voor een of an dere instelling een lezing te houden over Nederland. Ook hebben ze contact gehad met radio en televisie. Het aantal (echte) apen in onze stad is voor enige weken met twee De afgelopen zondag leverde weer uitgebreid. Als een speciale attraktie 1 eens het bewijs, dat men zich niet te en tot vermaak van haar clientèle gauw door het weerbericht moet la- heeft Vroom Dreesmann nL in haar I ten afschrikken. De verwachting: hier winkel alhier naast een collectie vo- en daar buien, met onweer en zelfs gels ook een paai’ apen aan de inven- hagel, bleek echt bestemd voor taris toegevoegd. Het zouden er drie „daar”. „Hier” werd het een mooie, zijn, maar gisteravond is een gestor- zonnige zondag, ideaal voor de wa- ven. Als de winkeldames nu maar tersport, waarvan dan ook zeer ve- niet hun krabben en andere caprio- len volop hebben genoten. In Stave- len gaan na-apen. Dan zou het een ren echter regende het onafgebroken vrolijke boel worden. van half twee tot vijf uur en ook in andere plaatsen in de provincie is veel regen gevallen. Elke keer als we langs de schip- huizen aan ’t Op varen zeggen we steek vallen en zo ook een rij-instruc- in ons zelf: wat worden ze min. En teur uit onze goede stad toen hjj met daarin staan we stellig niet alleen, zijn leerling op de Pr. Hendrikkade Het is miserabel hoe de zaak- er bij door het stoplicht reed. Geestig rea- hangt. Er wordt nooit iets aangedaan, geerde de agent in zijn glazen hokje: in tegenstelling met de huren die al ,,U bent gezakt”. daar uit zeilend en autorijdend havr vacantie in Friesland door brengt, heeft de jongste zoon des huizes ook zijn tamme kauwtje meegenomen. Het gekortwiekte beestje maakt alle tochten mee, maar wordt onder het zeilen in een kastje van de 16 kwadrater op- geborgtn om niet het gevaar te lopen door zeil of fok in het water te worden geveegd. Het is echter niet alleen een gezellige, maar ook een nuttige tochtgenoot. In de tent vangt het alle muggen en andere insecten weg. Gistermiddag bracht de familie een bezoek aan het Fries Scheep vaart Museum. Het kauwtje kon niet mee, maar bleef rustig in de auto wachten. Na een dienstver band van 53 jaar heeft de heer Hendrik Zand stra wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de Kingfa- brieken Tonnema verlaten. In 1911 kwam Hen drik als twaalfjarige jon gen bij dit bedrijf in dienst en sindsdien heeft hü in talloze functies op verschillende produc- tie-afdelingen de groei en bloei van Tonnema mede gemaakt. Op 11 augustus vond in het restaurant „Pi- so” een afscheids-diner plaats, waarbij een groot gedeelte van de Tonne- ma-gemeenschap De „Truffel Swingers”, het aardige verschillende malen zijn verhoogd. bandje dat onze stad rijk is, zorgde I" zaterdagavond voor iets nieuws. Het de schiphuizen zó ondiep is, dat de charterde de rondvaartboot „Sim- schepen er slechts met veel moeite merwille”, die feestelijk versierd en in- en uit kunnen varen. Bomen is verlicht werd voor een muzikale en ook haast onmogelijk. De boom gaat bovenal romantische tocht over het tot over de helft in het slik. De huur» donkere meer. Tijdens de vaart kon- ders vragen Met ingang van 30 augustus 1964 zul len de weekkaarten bij de N.T.M. ver vallen. Van die datum af zijn verkrijg baar 6 retourrittenkaarten. Deze 6 retourrittenkaart heeft enkele belangrijke voordelen voor de reizigers boven de weekkaart. De weekkaart was slechts geldig op 5 werkdagen in één week. Niet geldig dus op zaterdagen en op zondagen. Er wordt in deze sector donkere meer. Tijdens de vaart kon- ders vragen zich dan ook af of het l den de vele jongelui, die deze attrak- niet mogelijk zou zjjn geweest de bag- tie meemaakten, dansen op het ach- germachine, die toch in de Houkesloot terdek, zodat het een t was. Hendrikkade een aanrijding tussen Een jong paartje in een gehuurde een Volkswagen en een Taunus. ’t Ge- 16 kwadrater beleefde vrijdagmiddag l volg hiervan was, dat op de Taunus een hachelijk avontuur. In het Roe- 4 een viertal zwarte j strepen versche- 11 i nen, wat de be- 1 stuurder aanleiding i gaf de politie te en bjj van de bestuurder schadevergoeding te De patrouillewagen verscheen te tijd later, waarna de dienstdoende agent de Taunusbestuurder om zijn rijbewijs vroeg, wat hij niet bij zich bleek te hebben. Zonder die 45,-, maar met een proces-verbaal thuis gekomen, veegde hij de zwarte stre pen weg met een poetsdoek racebootjes en waterskies. Toch wordt er hard gestudeerd en op een veel zelf standiger manier dan we hier in Neder land gewoon zjjn. Men weet er bijvoor beeld niet, wat spieken is. De reden van dit serieus bezig zijn is, dat elk het zover mogelijk op de maatschappelijke ladder wil brengen. „Iedereen kan im mers president worden”, maar Bou wien zegt er dan, evenals de Amerika nen, cynisch achteraan „als men geld heeft.” Hier zit wel een grond van waarheid in, maar de Highschool is er niet minder om. Dat iedereen er uit kan halen wat er in zit, heeft Nieske on-I dervonden. Zij wist wel dat ze een mooie stem had maar ze had er verder nooit bjj stil gestaan. Op de Highschool echter is haar stem „ontdekt” en door het zingen in het koor is ze zo gestimu leerd, dat ze nu naar het Conservato rium wil. Bouwien houdt er ook nog niet mee op en gaat Frans studeren. <3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1