weer Sneekweek stond nog op laag pitje een ▼I Opening Sneekweek vreugdevol ogenblik van Foor zit ter van ■4 De Kaag nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan IJLST WYMBRITSERADEEL en Doorgereden na gevaarlijke inhaalmanoeuvre Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 119e jaargang nr. 66 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bevorderd en overgeplaatst Beide dagen gebrek aan wind I I I ■V il Nieuwe lagere school Lemmerweg zaterdag open MAANDAGS en DON DERDAGS - ttk Maandag 17 augustus 1964 •L. 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en I Iw Jongetje uit Sneek door auto gegrepen en gedood ft’ te laten profiteren gen de stilte. 4 Groningen nam de leiding irt de groepswedstrijden 16-m2-klasse WAT EEN VERSCHIL met vorig jaar. Toen zette de Sneek-Week met harde tot stormachtige wind en kon er zeild worden, nu was er zaterdag en veel te weinig. Kwam er de eerste dag ’s middags nog een i Noordwestelijk briesje in de kracht van drie tot vier, gisteren was het bijna de gehele dag stil. Slechts af en toe kwam er een kort of iets langer du rend vlaagje dat wat beweging in de velden bracht, maar deze dwarrel den steeds heen en weer tussen het zuidwesten en het oosten, zodat de rak ken afwisselend voor en in de wind lagen. Het geluk speelde dan ook wel een heel grote rol bij de drijf partijen waarin smaak noch geur zat en die uiteraard ook weer de nodige verrassende uitslagen opleverden, doordat de velden beurtelings in en uitelkaar dreven. Voor het publiek in de schepen en op het starteiland waren het echter twee prachtige zomerse dagen en vooral gisteren was het gezellig druk op het Kolmeersland, temeer nog omdat het Stedelijk Muziekcorps er speelde, terwijl het ook een keer met de fraaie nieuwe Waterwacht van Bruynzeel het meer opging om de zeilers ook van hun vrolijke klanken te laten profiteren en hen wat op te monteren in hun moeizame strijd te- Bouw van Wijk schitterde in de Regenboogklasse - N' Nog eens duizend pop Verbetering outillage het starterrein Verschuivingen zich voor wind de de ge- Gunstige geluiden O.K. sneller dan de Solo Dank, dank, dank o -S i ven. De toekomst schjjnt te liggen bij de snelle een- en tweemans boten. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt Het wordt tijd, dat de besturen van de K.Z.V.S. en de S.Z.C, zieh gaan bera den over maatregelen die deze bezwa ren kunnen voorkomen of op z’n minst sterk verminderen. Eventueel in over leg met de Kaag waar men met dezelfde problemen zit. in de maandag helemaal niet ge- gisteren te weinig wind. Gisteren zelf aardig Noord- een belangrijk bedrag voor te investe- Sneker zwart-geel kleuren heer Hoekstra op tafel, waarom ook har telijk gelachen werd. Burgemeester Kasterhoff speldt de heer j Van der Steur de onderscheiding op dc borst. Hoewel een goede vergelijking nog niet mogeljjk bleek, schjjnt de O.K. jol toch sneller te zijn dan de Solo. Haar klasse klasse startte 10 minuten na de Solo maar de winnaar F. A. Roozeboom, Zwart sluis kwam zaterdag eerder aan. Ook gisteren won de O.K. de achtervolging. De uitslag van die dag kunnen we ech ter wegens enige protesten nog niet ver melden. 5 SNEEKER NIEUWSBLAD loppes, Gemeentewerken voor de ver leende medewerking en B. en W. even eens dat zjj gevolg hebben gegeven aan het advies van de beide verenigingen in zake de benoeming van de heer Van der Steur. Ik hoop, dat hjj zich in deze kring thuis zal voelen. Op zaterdag aanstaande zal ’s mor gens om half elf de nieuwe openbare lagere school aan de westzijde van de Lemmerweg officieel worden geopend. Om deze opening zullen enige aktivitei- ten plaats vinden. Alle (ook nieuwe) leerlingen worden om 10 uur verwacht aan de oude school in de Willemstraat. medewerking heeft toegezegd j om dit te bewijzen plaatste de burge meester een miniatuur vlagje in de i voor de De meeste Pan-schippers waren ook weer aanwezig en ze kregen er deze avond een nieuwe collega bij, de heer L. v. d. Steur, voorzitter van De Kaag. Maar de eerste onder hen Klaas Vrolijk was er helaas niet meer. Dat wierp een schaduw over deze feestelijke ge- Zaterdag werd op het bureau van de Rijkspolitie Wymbritseradeel afscheid genomen van de wachtmeester I. E. Bierling en diens vrouw. De heer Bier- ling is namelijk als rayoncommandant van Heeg met ingang van 18 augustus overgeplaatst in dezelfde functie naar Opende in de groep Grootegast, onder gelijktijdige bevordering’ tot opper wachtmeester. Bjj deze gelegenheid waren aanwezig burgemeester J. van Hout, die waarde rende woorden sprak aan het adres van de scheidende functionaris; evenals door adjudant D. E. de Vries, opper J. Hoek stra namens het personeel, opper S. Tigchelaar namens de chr. bond van politie-ambtenaren, van welke bond de heer Bierling lid is. Hem werd een at tentie aangeboden; mevrouw Bierling kreeg bloemen. Maar ook voor de Hollanders zelf is de Woubrugse crack een zwaar te verte ren brok. Deze beide dagen althans lief hij er geen twijfel over bestaan dat hij ook in zijn nieuwe klasse direct tot de top is gaan behoren. Zijn twee glans rijke overwinningen spraken een duide lijke taal. dan ook als een behoefte van het ge- Sneek vólgend jaar een groots evene- meentebestuur enige woorden te wijden I ment te wachten staat omdat dan de 150ste hardzeildag zal worden gevierd, betoogde de burgemeester dat zaterdag morgen 8 uur de klok op het stadhuis zou luiden om de aanvang van de ker mis aan te kondigen. Op dezelfde wjjze zal hij ook worden uitgeluid. Dit kloklui den heeft een historische achtergrond. Het kondigde vroeger de marktvrede aan tijdens welke de orde en de rust in de stad niet mocht worden verstoord. Spr. hoopte dat het luiden van de klok nu het symbool zal zjjn van vriendschap en sportiviteit onder de zeilers. Eeu nieuwe Schipper Zoals reeds vermeld, is deze eer te beurt gevallen aan de Oud-Regenboog- en Pampuszeiler L. v. d. Steur te Heem stede, die ook vele malen aan de Sneek week heeft meegedaan en steeds een be langrijke plaats in de zeilwereld heeft in genomen. Aan de voorwaarde dat de Pan-Schipper tijdens de Sneek-Week met de koekepan in de mast moet varen is echter nog een tweede toegevoegd, die waarschijnlijk ook voor de reeds eerder benoemden zal gelden. Hjj moet op de vrijdagavond vóór de Sneek-Week van 6-8 uur ter beschikking zijn van de an dere Pan-schippers zo deelde spr. onder grote hilariteit mede. Daarna speldde hij de nieuwe schipper het paninsigne op. Toen volgde het gewichtige ogenblik van de uitreiking der enveloppes met in houd aan de beide voorzitters waarbij ditmaal ook nog een nieuwe Sneek-bo- kaal als wisselprijs in de Regénboogklas- se kwam, daar de vorige definitief is ge wonnen. De burgemeester haalde ook -nog een grapje uit. Vorig jaar heeft notaris Hoekstra, voorzitter van de S.Z.C., be weerd, dat de Sneker vlag verkeerd Maar als U merkt, dat het niet meer gaat, breng dan wijziging in het pro gramma aan. Spr. deed hiervoor enige suggesties en gaf de verzekering dat daarbij op steun van het Verbond kan worden gerekend. Op de hem eigen humoristische wjfze herhaalde de heer Van der Velde dat zij graag naar Sneek komen en ontzet tend” blij zün met Sneek, dat hjj geluk wenste met zó’n burgemeester. Wat U doet voor de Sneek-Week is geweldig en daarom is U ook ónze burgemeester. Om deze lof te onderstrepen bood spr. de heer Rasterhoff het erelidmaatschap van de Regenboogclub aan en overhan digde hjj hem als bewjjs daarvan de kleurige Regenboogdas. De burgemeester antwoordde dit ere lidmaatschap zeer op prijs te stellen en verklaarde daarna de Sneek-Week voor geopend. Het talrjjke publiek op de Marktstraat had inmiddels zijn ongeduld al kenbaar gemaakt, zodat allen zich naar beneden haastten om de muzikale hulde van de corpsen en de Tamboers en Pijpers in ontvangst te nemen en naar het optre-' den van de Snitser Skotsploech te kij ken. In, optocht gaan ze naar de nieuwe. Na de opening laten ze een ballon met naamkaartje op. Vervolgens mógen ze hun lokaal „innemen”, waarna ze weer naar huis mogen. De genodigden mo gen de school bezichtigen, waarna nog een bijeenkomst volgt in het stadhuis. De ouders kunnen tussen 1 en 2 uur de school bezichtigen. Om twee uur is er schoolfeest, op het voetbalterrein aan de Lemmerweg. In de nieuwe school zal voorlopig ook de kleuterschool worden gehuisvest. Waarschijnlijk zal ter gelegenheid van deze feestelijke opening een ge schenk worden aangeboden, waarvoor men nog met een lijst zal lopen. Groepswedstrijden 16 m2 klasse Voor deze wedstrijden werd gister morgen de kleinere baan K maar één maal gevaren. (De andere klassen voe ren deze baan tweemaal, de grotere schepen baan A eenmaal. En toch voer Herman Geveke er nog 31-2 uur over). De Groningers namen met de eerste drie plaatsen, de 11e en de 19e, wat hun 69.1 punten opleverde, de leiding. Tweede werd Overijssel (7, 8, 10, 12, 17) met 51 punten; derde Holland (4, 6, 15, 16, 18) met 46 en vierde Friesland (5, 9, 13, 14, 20) met 44. Voor Friesland zeilde de reserve M. Veenstra Joure mee. De andere groepen waren volledig. Zie voor uitslagen verder in dit blad. Gistermiddag is het driejarig zoontje Marten van de familie R. Ringma uit de Nassau Dillenburgstraat alhier bij Ter- horne óp tragische wijze om het leven gekomen. Hij stapte aan de rechterzijde uit de auto van zjjn vader en liep ach ter de wagen plotseling de rijweg op. Het knaapje werd door een passerende auto geschept en tegen het wegdek ge smakt. Dokter Van Heel uit Oldeboorn kon slechts de dood constateren. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per hall laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het is voor Sneek weer een vreugdevol ogenblik met de Sneek-Week een aan- vang te nemen zei burgemeester Rasterhoff vrijdag aan de vooravond van de 29ste Sneek-Week. die volgens traditiedoor hem in het Stadhuis geopend werd. En het was in de raadzaal weer als altijd: vol en warm, gezellig en voor velen een blij weerzien van oude zeilvrienden en bekenden. Door de weersomstandigheden kon van werkelijke krachtmetingen nog wei nig of geen sprake zjjn, maar toch is wel duidelijk gebleken, dat de kracht van de Hollandse Regenboogzéilers sterk is toegenomen doordat Bouw van Wjjk uit de Vrjjheidsklasse tot hun ge lederen is toegetreden. Hij attendeerde tot slot op de verschui vingen in de zeilwereld. De grote klas sen gaan achteruit, de kleine nemen sterk toe. De O.K.jollen en de Solo’s zullen nu ook aan de strijd deelnemen. Een mooie gelegenheid ze objectief te vergelijken. Jammer noemde spr. het j echter dat de oude 12 v.joflen het dit jaar laten afweten en er ook voor de Olympiajollen te weinig waren aangege- 'Teleurstelling Het is een teleurstelling dat in Flying Dutchmanklasse de cracks Im hoff en Ulrik Jager nog niet aan start zjjn verschenen. De strijd zou dan waarschijnlijk interessanter zijn worden. Nu won J. Kouwen, Amster dam zaterdag gemakkeljjk vóór Ulbe de Vries, Grouw en D. H. Bellinga, Al melo en was laatstgenoemde gisteren overtuigend eerste. De Vries was weer tweede en Kouwen nu derde, maar pro testen hebben deze uitslag nog kunnen wijzigen. In de 30 m2 klasse toonde Herman Geveke weer beide keren zjjn uitzon derlijke klasse. Zjjn grote concurrent Van der Meer was de eerste maal twee de, gisteren bezette zijn broer Tjeerd deze plaats en maakte H. Geveke, Leeu warden er met een derde plaats hele maal een Geveke-aangelegenheid van. De 22 m2 klasse leverde zaterdag een zege op voor H. R. Schaap, Deersum, die Ir. Bonnema in zjjn kielzog had, maar gisteren zorgde Tommy Pasma voor een verrassing door niet alleen Faber, maar ook Schaap en Ir. Bonne ma achter zich te houden. In de Pampusklasse konden onze stad genoten en de andere Friezen ook nog niet tot de top doordringen. Zaterdag scheen Mr. W. Hoekstra eerste te zullen worden doordat hij een grote voor sprong nam. maar R. van Asten, Hel mond verstoorde deze illusie en drong de burgemeester naar de tweede plaats. Gisteren won D. Heineke, Loosdrecjht, die de vorige dag vijfde was en kwam D. de Haan, de eerste dag derde, met ren. Bestek en tekening liggen klaar en ge hoopt wordt dat het werk, gepaard met ophoping van het land, volgend jaar kan worden uitgevoerd. De heer De Vries nodigde de burge meester uit nog eens met de beide vere nigingen te spreken over verbetering van de outillage op het startterrein. Er wor den al pogingen ondernomen het land dat nog aan particulieren behoort ook in eigendom te verkrijgen. Evenals zijn collega wenste ook de heer Hoekstra de heer Van der.Steur ge luk met de hem verleende onderschei ding. Spr. deelde vervolgens mede, dat ook bij de S.Z.C. plannen bestaan voor verbetering van de outillage in de Sneek- Week en reageerde daarna op sportieve wijze op het geschenk van de burge meester. Hij gaf hem voorhands gelijk, maar zich nog niet gewonnen. Ik zal de zaak nog eens grondig onderzoeken en mocht ik werkelijk ongeljjk hebben dat een volgende maal ruiterlijk erkennen, zo beloofde spr. De heer A. Jansen, voorzitter van de Ver. van Sneker Zakenlieden bood na mens deze en het Actie Comité de be loofde duizend gulden aan,, waarna ook nog het woord werd gevoerd door de heer Van Coeverden en de heer J. C. v. d. Velde, voorzitter van de Nederl. Re- genboogclub. Eerstgenoemde erken de dat er verschillen zijn tussen het Wes ten en het Noorden. Daarom is het de bedoeling van het bestuur de structuur van het Verbond te wijzigen. De plannen hiertoe zullen in de eindvergadering worden behandeld. Spr. hoopte dat de O.K.jol een dermate sukses zal worden, dat er voor het Verbond aanleiding be staat er een nationale klasse van te ma ken en verder op suksesvolle wedstrijden in deze Sneek-Week. 650 inschrijvingen brengen veel werk mee, maar ik hoop, aldus spr. dat de besturen er in zullen slagen de wedstrijden in goede banen te leiden. Het is deze beide dagen ook wel heel sterk gebleken, dat zo’n enorm aantal deelnemers - bjjna 640 - niet alleen re den tot juichen geeft. In de eerste plaats worden de wedstrijden daardoor zó on overzichtelijk dat het publiek ze totaal niet meer kan volgen omdat er veel te veel schepen in de banen zijn, en ten tweede gaan ze kwalitatief achteruit daar, vooral in de kleine schepen, rijp en groen meedoet, waarbij het groen overheerst. De noodzakelijk bredere startlijn en de daarachter liggende finish brengen de schepen ook op een grote en voor de finish te grote afstand, terwijl het door elkaar heen lopen van startende en finishende schepen het volgen van de strijd eveneens moeilijk en meermalen zelfs onmogelijk maakt. Ook voor de pers, waarvoor het maken van een ver slag daardoor een zware opgaaf is. De heer Van der Steur zei bijzonder verrast te zjjn met de- hem verleende onderscheiding. Hjj stelde het bijzonder op prijs als niet-Frles, die al in geen ja- ren meer aan de Sneek-Week deel neemt, voor deze onderscheiding in aanmerking te komen. Het laatste con tact dat hij met Friesland had was in de Holland-Friesland wedstrijden in de Regenboogklasse, waarvoor sprekers voorganger Ir. van Hoolwerf in 1937 de stoot gaf. De wisselbeker zou daarom eigenlijk de Van Hoolwerf-beker moeten heten. Spr. herinnerde zjch nog de namen van het eerste Friese 'team - Oppenhuizen, Joh. Zwart, Hendriks en Kuipers, van wie alleen Kuipers nog in leven is en zei dat ook in Holland hun namen en die van Klaas Vrolijk zullen blijven voortleven. De Holland-Friesland wedstrijden krij gen geschiedenis. Er is een nieuwe ge neratie naar voren gekomen. Vroeger kwamen de bakkers uit Sneek naar de Kaag, nu komen de „Bakkers” naar Sneek, zo merkte spr. geestig op, waar na hij de hoop uit sprak de onderschei ding nog vele jaren met genoegen te kunnen dragen. De heer J. B. G. de Vries, voorzitter van de K.Z.V.S. dankte voor de enve- Zaterdag ging hij direct mooi hoog weg. tegelijk met Van der Zee en Doe- vendans, van wie de laatste er echter al gauw bjj weg viel. Het leek er op dat hjj ook het eerst de boei bij de Roekoe zou bereiken, maar de meerslag van Tom Zwart die deze week met een tuig van de 74 vaart, bleek voordeli ger. Tom liep voor hem over, maar heeft voor Van Wijk de weg naar de zege toch niet kunnen versperren. Hij nam de kop over en Zwart zelf ver dween later van het strijdtoneel. Zaterdag was de tweede plaats voor Ir. G. A. Bakker, die vóór Alberda, Van 1 flink vertegenwoordigd. Hier de start der Zee en Alb. Bakker (Amsterdam! j zaterdag finishte, maar gisteren was De Wilde voorkomende scheepjes. De Vaurienklasse is in de Sneekweek ook op van deze in Friesland weinig Maar als een verblijdende mededeling voegde hij er aan toe, dat het gelukt is in samenwerking met de Marrekrite een plan voor bescherming van het eiland te maken, voorzover het eigen dom van de gemeente is. Een kostbare o geschiedenis, maar waarvoor het Rjjk hing. Dat is echter een misverstand en reeds terwijl ook de gemeente bereid is er De burgemeester wilde deze avond uiteraard niet spreken over Sneek als economisch centrum, hoewel hjj terloops toch enige belangrijke gebeurtenissen op dit gebied memoreerde, maar over haar centrumpositie voor de watersport. En ook daarover kon hjj weer gunstige ge luiden laten horen. In de eerste plaats, dat het aantal deelnemers aan de Sneek-Week al weer is toegenomen. Dat zal ongetwijfeld veel moeilijkheden voor de besturen van de beide verenigingen meebrengen, maar, zo merkte spr. gekscherend op, mis schien is het straks wel mogelijk een eilandje van Zwolsman of Verolme over te nemen. Hjj deed ook nog e,en tweede geestige suggestie en vestigde daarna nog eens de aandacht op het starteiland, dat voordurend aan afslag bloot staat en gevaar loopt te verdwijnen. Vrijdagmiddag frachte de heer G. de J. van Beetgumermolen tussen Deer sum en Scharnegoutum in één enkele manoevre twee personenwagens door inhalen te passeren. Tijdens deze han deling zag hij een witte auto naderen, zonder dat hij merkte, dat deze onmid dellijk werd gevolgd door een zwarte. Toen hij deze zag, schrok hij nog al en trachtte hij direct naar rechts uit te wijken. Dit lukte, maar waarschijnlijk heeft hij hierbij de voorste wagen, die hij van achteren passeerde, geraakt. Daar van was namelijk het linkervoorspat- bord beschadigd. Hij merkte, naar hjj zei, echter niets. De heer De J. reed door maar kon op Spannenburg worden aangehouden. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. De beschadigde wa gen is van de heer P. uit Huizen in Noord Holland. Voor de toch al zo verzwakte Friezen betekent dit een nog sterkere tegen stand, waardoor het naar wjj vrezen zeer moeilijk, zo niet te moeilijk zal zijn, revanche te nemen van de zware nederlaag die ze op de Kaag in de Hol land-Friesland wedstrijden moesten in casseren. een tweede prijs nog beter voor de dag. De gebr. H. en P. de Jong voegden zich nu ook bij de prijswinnaars. Nog geen overwinningen Jaap en Joop Helder Deze broers zeilen bjj harde stellig beter dan met stil weer. Zjj heb ben de eerste plaats althans nog niet kunnen bereiken. Zaterdag was Joop tweede achter Van Rietschoten, Ridder kerk en finishte Jaap zelfs als vjjfde, gisteren wérd Jaap als tweede afgebla zen achter Minks en vóór Van Rietscho ten en Joop. In A II werden resp. winnaars W. Postma, Franeker en onze stadgenoot U. Bakker. In de Valken A begon Mr. J. Klazin- ga, Almelo met een eerste plaats, maar gisteren moest hjj de eer laten aan A. Resink, Deventer en ging hij als vierde door. C. de Haas Jr. te Breukblen laat er’ in de Vrijheidsklasse A evenmin geen gras over groeien. Met twee overwinningen stelde hjj zich duidelijk candidaat voor de hoofdprijs. Arend Stam leverde met een eerste en een tweede plaats de beste prestaties in de Flitsklasse A, waarin L. Hemmin- ga, Zuidlaren gisteren het snelst dreef. Gebr. Aukema deden met een tweede en een eerste plaats eveneens een goe de gooi naar de hoofdprijs in de Top klasse. Zjj stevenden Steven Ruiter voor bij die zaterdag won, maar het giste ren niet verder bracht dan de vierde plaats. De burgemeester wenste het gemeen tebestuur van Wymbritseradeel, verte genwoordigd door burgemeester Van Hout en wethouder Jouwsma, geluk met het rijkssubsidie voor het Pottenplan I en hij was verheugd dat er van particu liere zijde ook de mogelijkheid bestaat dat er ’n nieuw Paviljoen aan ’t Sneeker- meer komt. De grote achterstand in ons watersportgebied zal door beide plannen worden ingehaald. De uitbreiding van het aantal ligplaatsen in samenwerking met de Marrekrite stemt eveneens tot vreugde, maar er ligt ook een depressie op de achtergrond. Hoewel de nieuwe jachthaven dit jaar in gebruik is geno men en er al plannen gemaakt worden voor een derde haven,' is „De Domp” nog niet geheel af. Door voorschriften van hogere instanties is de aanleg van douches, was- en andere sanitaire instal laties, een benzinepomp, verbetering van het campingterrein enz. vertraagd, maar wij hopen dit het volgend jaar te kunnen uitvoeren aldus spr. Ook is bij de nieuwe jachthaven een motel ge dacht, waarvoor van particuliere zjjde reeds de rijksgoedkeuring is aan gevraagd. tweede, Van der Zee derde en de Haagse Pan-Schipper J. C. v. d. Velde vierde. Marktvrede beurtenis eh'de burgemeester vóélde nét Na er Aan té Tïébberi'herinnerd, dat het ge-1 Sneek vólgend jaar een groots evene- wjjden ment te wachten staat omdat dan de aan de nagedachtenis van deze bekende figuur, die een eigen plaats innam in de Sneker zeilwereld. Tot het laatst toe heeft hjj alle gebeurtenissen in de water sport met belangstelling gevolgd en hjj zal bjj alle Sneker zeilers als een haast legendarische figuur blijven voortleven. Nadat enige ogenblikken stilte in acht waren genomen sprak de burgemeester er zjjn vreugde over uit dat fiievrouw Vrolijk wel aanwezig wilde zjjn. Zjj heeft daarmee ongetwijfeld gehandeld in de geest van de overledene.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1