Waterpoort- krabbels II I Feestelijke sfeer ontbrak op de 149e Sneker hardzeildag Regen en modder dreven publiek vluger naar huis f fi van en f vies voor Tweede nederlaag Regen boogteam e:- -Bs W YM BRITS ER A DEEL IJLST I l Oud-Sneker president Europese Baptisten Bauke van der Zee (100) overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, «■his 119e jaargang nr. 67 k - 3N E Af- pitein enkele BB Kantoor voor admini stratie en redaktie. GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 ev515O) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS - Donderdag 20 augustus ’64 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 ■i Kijk de andere kant op als het meisje in het theehuis glimlacht. (Japan) Duitse jongeren op stadhuis Ijlst ontvangen I Acht avontuurlijke jongens kwamen de vorige week met een wel- t haast antiek vaartuig in de nieuwe jachthaven van Sneek aan. l komstig uit Soestdijk en omgeving, waren ze met een oude IJssel- meerbotter die men ook wel de vreemde benaming „kwak” geeft, I 1 naar Urk en Lemmer gezeild, vanwaar uit ze met motoraandrijving I i (en wat voor een motor: zes cyl.en oud, oud. koers zetten naar j Sneek. „Vrouwe Constantia” heet het schip en op het zeil staat Ds. J. A. Brandsma in Friese dienst te Sneek Noodweer in Uitwellingerga Hebt L zelf wel eens gezeild? Sneek. „Vrouwe Constantia” heet het schip V.D. 230. De acht jongens zijn alle scholieren, kwekelingen, U.T.S., H.T.S. en kunstacademie, die nu nog de boot gehuurd hebben, maar na de t Sneekweek zal de aanstaande onderwijzer K. Platje, wiens broer Henk ons de belevenissen vertelde, de kwak kopen. Maar eerst moet hij zijn oude en opgelapte boot die hij nu nog thuis heeft, verhan- deld hebben: de kwak kost wel een paar centen! Kok-schipper-ka- pitein en koffieleut Sicco Hiemstra heeft ook de beschikking over j een koelkast; dat is de bun, waarin vroeger de vis werd bewaard en I die nog intakt is, zodat daarin de melk vers kan blijven. In de ka- j’ juit zijn voldoende, wat benauwde, slaapplaatsen;, ook zagen we j enkele toepasselijke emaillebordjes als wandversiering, die eer- 1 tijds aan de muur van een gebouw geprijkt zullen hebben: „Groeps- commandant Rijkspolitie te water” en „Best. Ver. ter Bev. Chr. Be- J langen.” We nemen aan, dat die hun uitwerking op de sfeer in de s boot niet zullen missen. De jongens willen trouwens nog wel meer f van zulke bordjes. t Natuurlijk maakt de kwak behoorlijk water, maar een motor- pomp brengt, als het te erg wordt, uitkomst. Plezier hebben ze wel, J en de koffie smaakt best. Ze hopen hier een paar prachtige weken te i hebben, met de nodige pret, zowel te water als op het land. Wij ho- t pen, dat ze weer heelhuids thuisvaren. Als de boot het uithoudt, zal I het aan de jongens niet liggen! MS B ,e 4 7 tweede Sneek de Dat het tijd wordt, dat er bjj de ha- beeld, is helaas niet mogeljjk. meer, uit de mond van de vakantieperiode gebruik De teamwedstrijden ■5 Joh. E' HIHHHUilHHHIHHIIHIHHHHIIHHHHIIIII e De jeugd is in deze Sncek-week zeer sterk vertegenwoordigd. De Flitsklasse bijv, telde niet minder dan 58 deelne mers, die in twee klassen moesten wor den ondergebracht. Hier een opname van de Flitsklasse A vlak na de start op Hardzeildag. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half iaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 2. R. W. Brouwer, jr. Voor- Gisteren is In het St. Bonifatiushuis aan de Leeuwarderweg te Sneek overle den Bauke van der Zee. Hij was tot he den de oudste man van Sneek. Zoals u zich zult herinneren, vierde hij onlangs onder zeer grote belangstelling zjjn honderdste verjaardag. Zjjn gezond heid was toen al aan het minderen, en hij was vrijwel geheel doof, maar toch genoot hij nog zeer van zijn feestdag. Zijn overlijden kwam dan ook nog tame lijk onverwachts. Wisselprjjzen In de volgende klassen kregen voorzo ver bekend de winnaars tevens de wis- selprjjs: Jeugdklasse (Pluis), Barken, Flitsklasse A, Stern A, Glying Junior, 30 m2 klasse, 16 m2 Streep BI, 22 m2 klasse, Valken B, Pampusklasse, Top klasse, Finnjollen, Valken A. Vrijheid A, Regenboogklasse en Flying Dutchman- klasse. De zo I ningen in onze stad geworden. Zij Tijdens de Europese Baptisten-Confe- rentie welke verleden week te Amster dam in het RAI-Gebouw werd gehouden werd bekend gemaakt, dat het Uitvoe rend Comité van de Europese Baptisten- Federatie ds. J. Broertjes te Den Dol- der had gekozen als zijn president. Ds. J. Broertjes, die van 1946 tot 1950 predikant van de baptistengemeente te Sneek was, volgt in deze funktie de Deen se predikant A. Baungaard Thomsen op. De thans gekozene had als vice-presi dent reeds zitting in het Uitvoerend Co mité van de Europese Baptisten-Fede- ratie. In de plaats van ds. Broertjes werd als vice-president gekozen ds. Michael Zhid- kow, een leidende figuur van de Russi sche baptisten-unie te Moskou. Bij de Europese Baptisten-Federatie zijn ongeveer 1,2 miljoen baptisten aange sloten uit zo goed als alle Europese lan den. VRIJHEIDSKLASSE A: 1. J. Hellemans jr. Maarssen; 2. C. de Haas, jr. Breukelen; 3. J. Kluitenberg, Sneek; 4. B. Willemsen, Rotterdam; 5. L. van Tienhoven, Den Haag. REGENBOOGKLASSE: 1. J. Alberda, Sneek; 2. Mr. A. v. d. Werf, Sneek; 3. A. Bakker, Amsterdam; ,4. H. de Vries, Sneek; 5. J. Doeven- dans, Sneek. l 16 M2 STREEPKLASSE B H: 1. R. de Jong, Wolvega; 2. P. Biestra, Paterswolde; 3. R. G. van Zeist Haerst, Zwollerkerspel. e FLYING JUNIORKLASSE: 1. H. C. Heineke, Loosdrécht; 2. A. F. G. van Vemde, Den Haag; 3. J. Huis man, Zwartsluis; 4. J. H. J. v. d. Eyn- den, Amsterdam. SNEEKER NIEUWSBLAD nilHHHHIIHIIIIHIHHlHHIHHHIHIHHIHH Röfekamp nam daarna een grote voor sprong en zou als eerste gefinisht zijn als hij niet door de verkeerde baan was gevaren. Wegens de krachtige wind was baan A nl. tot éénmaal zeijen afgekort, wat volgens Röfekamp echter niet tijdig door de S-vlag op de starttoren was aan gegeven. Zijn protest tegen de wedstrijd leiding werd echter afgewezen, zodat hij vijfde bleef. Hij moest nl. langs het fi- nishschip terug, en in die tijd ging Ir. Bakker als eerste door. 1 Alberda was tweede, v. d. Velde der de, Tol vierde, Alb. Bakker zesde, De Wilde zevende, Van Wijk achtste, De Vries negende en mr. v, d. Werf tiende. Er kwam ook nog een protest binnen van Van der Velde. Tegen een Fries uiteraard, maar de beslissing daarover konden wjj na afloop van de wedstrij den nog niet vernemen. Het is dus mo gelijk, dat de voorsprong van de Hol landers nog groter is geworden. Figurantenrol voor Bouw van Wijk Bouw van Wijk schijnt een bij uitstek lichtweer-zeiler te zijn.. Dinsdag eindig de hjj al als zevende, maar nu speelde hij slechts een figurantenrol. Als tiende finishte hij bijna achter in het veld. En daar Alberda voor de tweede achtereen volgende maal won, vormde deze voor hem een ernstige bedreiging voor de hoofdprijs. Alberda kwam nl. op 51.2 punten en Van Wijk op 54.2. Geen van de twee kanshebbers op de hoofdprijs in de Flying Dutchman- klasse bracht het tot de eerste plaats. Die ging met een grote voorsprong naar Rouwen. Bellinga was nu tweede en Ul- be de Vries derde, waardoor Bellinga zijn voorsprong van 0.1 tot 1 punt op voerde, wat een spannend eindduel op de laatste dag beloofde. Het Friese Regenboogteam liep in de tweede Holland-Friesiand wedstrijd weer een nederlaag op. En een forse: 23-33.1 punten, waardooi’ de Hollanders op 61.1 en onze stadgenoten op 48.1 punten kwa men. Na een mooie start had Ir. Bakker bij de boei in Gossepalen de leiding, maar bij de provinciale bctonning was er al wijziging gekomen. Daar had Alb. Bak ker nl. de kop. Die kon zich daar ech ter ook niet handhaven. Hij werd door Röfekamp die in deze wedstrijden in Wietze de Boer een zeer bekwame ad viseur aan boord heeft, verdreven. De Bussumse Valken-A zeiler Staartjes diende bij de S.Z.C. een protest in, dat niet werd toegekend. Staartjes was hierover gebelgd en vroeg aan het jurylid Jaap Helder of hij zelf wel eens gezeild had. Lako- niek antwoordde de grote maar nuch tere Groninger: ,,WeI eens een enke le keer in Rome, waar ik Nederland vertegenwoordigde.” Staartjes droop met de staart tussen de benen af. Dinsdagmorgen ontving burgemeester B. W. Cazemier een groot gezelschap jongeren uit Bielefeld in de raadzaal van het Stadhuis van IJlst. Door de ar- chief-ambtenaar, de heer Dull, werd daarbij een uiteenzetting gegeven over de historie en de ontwikkeling van het stedeke. Een rondgang door IJlst werd 'onmid dellijk daarna geleid door de heer Fré Post, daarbij geassisteerd door de heer de Vries. De leden van de „Evangeli sche Jugend Bielefeld”, die enige tijd op hotelschip „Baltic” logeren ter ver dere verkenning van de Friese Zuid westhoek, kunnen op een geslaagde ex cursie terugzien. Dé dag zette ’s morgens reeds om half tien in met de eerste teamwed- in de Pampusklasse. De kansen voor het Friese team waren niet gunstig, daar H. Bakker verstek l’et gaan en H. de Jong al vrij gauw het veld moest ver laten, doordat P. de Boer plotseling op loefde en hem daarbij met de fokkeloet raakte. De drie anderen streden daarna een vergeefse strijd. De eerste drie plaatsen waren voor Holland, de vierde, vijfde, en achtste voor hen, zodat Holland de ze ontmoeting won met 36.1-16 punten. De strijd in de Vrijheidsklasse eindig de voorlopig met 32-23.1 punten in het voordeel van het Friese team, dat de 2e, 3e, 5e, 6e en 7e plaats bezette. Er zijn echter drie protesten ingediend, door de Hollanders Willemsen en Helle mans en door onze stadgenoot Hero Meindersma, waardoor de uitslag kan veranderen. Zaterdagavond werd een ooievaar in Sneek aangetroffen, die zich I staande slapende ophield bij machi- nefabriek Hubert, aan het begin van de Napjusstraat, op een dak. Het is ons niet bekend bij wie de ooievaar zjjn kostbare last had gedeponeerd. Lepelaars werden in de zelfde toe- stand van slaperigheid gesignaleerd op het op te spuiten terrein aan de oude Oppenhuizerweg achter Van der Ter informatie van de velen dié in Heem. De laatste weken kan men er J maken regelmatig een zestal zien. ken, geeft geen blijk'van veel fat- waarschuwen van een arts bijvoor- nooln ic nalnnc niAf mncrclnk FLITSKLASSE A: 1. Roelf Kamphuis, Groningen; 2. A. Stam, Sneek; 3. M. C. Breuning, Grouw; 4. Harry Amsterdam, Sneek; 5. Leo Ypma, Sneek. STERNKLASSE A: 1. F. Bartels, Heiloo; 2. C. van Ham, Assendelft; 3. I. van der Waal, Rotter dam; 4. P. Brinkgrave, Eindhoven; 5. D. M. Harskamp, Zaandam. VAÜRIENK LASSE: 1. J. Schaap, Koog aan de Zaan, 2. C. van Noort. Rotterdam; 3. A. J. Sara- bèr, Den Helder; 4. M. van Rijssen, De venter. SCHAKELKLASSE: 1. W. van Vergen, Hardegarjjp; 2. A. Wolters, Rotterdam; 3. Eva van Maa- nen, Loosdrécht. 30 M2-KLASSE: 1. G. W. van der Meer, Leeuwarden; 2. H. Geveke, Kampen; 3. Tj. Geveke, Leeuwarden. 16 M2-STREEPKLASSE B I: I. Klaas Henstra, Gorredijk; 2. Dijkstra, Workum; 3. C. Couperus, Sneek; 4. H. W. Slendebroek, Zwolle; 5. H. Stenger, Groningen. VRIJHEIDSKLASSE BH: I. J. Algra, IJlst; 2. E. S. Bron, Sneek; 3. G. C. van Nunnikhoven, Zutphen; 4. L. Zijlstra, Sneek. PAMPUSKLASSE: 1. R. van Asten, Helmond; 2. D. de Haan, Sneek; 3. P. de Boer, Amstel veen; 4. H. de Jong, Sneek; 5. L. A. L. van Dijken, Alkmaar. 16 M2 STREEPKLASSE A I: 1. Jaap Helder, Paterswolde; 2. J. A. Helder, Paterwolde; 3. Th. de Haan, Sneek; 4. R. Siebrand, Kampen; 5. H. A. Minks, Leeuwarden. VRIJHEIDSKLASSE B I: 1. C. v. d. Oord, Den Helder; 2. H. J. Rijnvis, Meppel; 3. W. Andringa, Jou- re; 4. Sj. H. Sj. v. d. Woude, Leeuwar den; 5. M. de Boer, Sneek. 22 M2 KLASSE: 1. H. R. Schaap, Deersum; 2. J. Hoe- ben, Leeuwarden; 3. A. A. Bouwes, Leeuwarden; 4. Ir. A. Bonnema, Harde- garjjp. VALKENKLASSE B: ■1. J. Fröhlich, Harlingen; 2. J. van As- selt, Kaagdorp; 3. F. A. v. d. Zee, Steenwjjk; 4. C. Kabel, Leeuwarden; 5. P. W. Dauvillier, Eindhoven. SPANKERKLASSE 1. J. D. Bronkman, Deventer; 2. J. J. Hamminga, Arnhem; 3. H. G. Rienks, Assen. TOPKLASSE: 1. A. M. de Koning, Heerenveen; 2. M. Tiersma, Balk; 3. S. G. Ruiter, Sneek; 4. A. Timmer, Hilversum; 5. G. Y. Ub- bink, Sneek. FINNJOLLEN: 1. B. H. Wiegers, Hengelo; 2. H.. van Eist, Utrecht; 3. G. L. Woortman, Gro ningen; 4. B. J. Gros, Leeuwarden. VALKENKLASSE A: 1. A. Wester, Grouw; 2. J. H. de Wilde, Gouda; 3. A. Resink, Deventer; 4. Jaap Venema, Murmerwoude; 5. G. H. Hof meester, Leeuwarden. 16 M2 STREEPKLASSE A II: 1. H. S. Schaap, Workum; 2. A. Brauen, Vinkeveen; 3. P. A. Boojj, Koog aan de Zaan; 4. A. Elzer, Joure; 5.C. Goed koop, jr. Loenen. FLYING DUTCHMANKLASSE: 1. J. Kouwen, Amsterdam; 2. D. H. Bel- linga, Almelo; 3. Ulbe de Vries, Grouw; 4. A. Jurre de Jongh, Amsterdam. Maandag gesignaleerd op terrein nieuwe jachthaven: FiFi, een two- seater Austin 1928. Inzittenden twee Engelsen die goed Nederlands spre- ken. Te oordelen naar het geluid van de motor en naar de solide indrjik die het vehikel nog maakt, lijkt ons de naam Hi Fi evenzeer op zijn plaats. vens, diene dat A.s. zondagmiddag om 5 uur zal ds. J. A. Brandsma, baptistenpredikant te Groningen-Z. een friestalige dienst lei den in de baptistenkerk, Willem Lode- wijkstraat, alhier. Het onderwerp van de prediking luidt: „Frü wurde fan de machten”. Ds. J.'A. Brandsma is Sne- ker van geboorte. Na zijn studie aan het Europese baptisten-seminarium te Rüschlikon, Zwitserland voltooid te heb ben, aanvaardde hij een beroep van de baptistengemeente te Heerenveen, van waar hij in 1961 vertrok naar zijn huidige woonplaats. Ds. Brandsma is o.a. auteur van het boek Menno Simons van Witmarsum, dat ter gelegenheid van het Menno-jaar in 1960 als een uitgave van de Fryske Aka- demy verscheen. Ook de bewoners van het startei- land werden maandagavond om- I streeks half zeven opgeschrikt door een windhoos!je). Er brak een enor- Gehoord bij het paviljoen aan het me hagelbui los, waaruit stenen vie- meer, uit de mond van iemand die len zo groot ais duive-eieren. De hoos I het blijkbaar zeggen kón zondag, en blies de w.c.-hokjes om en het con- waarschijnlijk een toerist van verre: trolehokje moest ’t eveneens ontgel- i „Ais het hier volgend jaar nóg zo den. Enkele boten liepen schade op is, dan nemen we maar ons eigen en de tent- en caravanbezitters kre- I theehuis mee”. O zo! gen veel wateroverlast. Tijdens het noodweer van maandag avond omstreeks half zeven heeft de windhoos in Uitwellingerga behoorlijk huisgehouden. Enkele hooioppers wer den uit elkaar gerukt, twee melkmachi nes woeien het water in, evenals enke le koeien. Machines en vee werden ge lukkig heelhuids op de vaste wal ge bracht. Diverse lichtmasten werden om- vergewaaid. De weergoden waren de Sneker Hardzeildag dit jaar weer niet gunstig gezind. Hoewel het niet zo erg werd als het onheilspellende weerbericht ’s morgens kon doen verwachten, maar dat stellig vele aspirant bezoekers heeft afgeschrikt, hebben de talrijke regenbuien de dag toch bedorven. De feestelijke sfeer ontbrak ook doordat er geen muziek was en de regen en de modderpoelen op het start- eiland dreven het toch al niet zo talrijke publiek ’s middags al gauw naar huis. Alleen de ware zeilliefhebbers bleven nat en hunkerend in de luwte san de starttoren de wedstrijden tot het zo wel bittere einde volgen. Al hoofdprijswinnaars Na deze vijfde dag waren er al enige hoofdprijswinnaars bekend. In de 16 m2 Streep A I Jaap Helder, die zijn tweede zege boekte en daardoor met nog een 2e, een 3e en een 5e plaats voor de an deren onbereikbaar is geworden. Hij be reikte de eerste plaats na een duel met broer Joop, die als tweede eindigde, maar weer gedisqualificeerd werd we gens bakbooi’d/stuurboord met een Pam- puszeiler. In de Vrijheidsklasse A stelde De Haas Jr. door een tweede plaats zjjn hoofdprijs veilig. Hellemans Jr. die nu eerste werd, vormde nl. geen bedreiging. In de Finnjollen door de derde zege van Wiegers, Hengelo. Van Asten Helmond deed het door zjjn vierde overwinning in de Pampusklasse, waarin D. de Haan evenals alle vorige dagen met een 2e plaats weer in de prijzen zat. J. Algra, IJlst, door zijn derde achtereenvolgende zege in de Vrijheidsklasse BH, J. Schaap Koog a. d. Zaan, voor de vierde maal eerste in de Vaurienklasse, Heineke, Loosdrécht voor dezelfde prestatie in de Flying Juniorklasse R.W.F. Meijer, Was senaar met een tweede plaats in de So- loklasse en Anno Abma in de Larken. Anuo’s ongeslagen record werd wel ge broken door B. Poiesz èn H. Bosman, resp. prijs- en premiewinnaar, maar zijn vier voorafgaande overwinningen le verden ruim voldoende punten op. In de Valken A bleef de strijd tot het laatst open, doordat A. Wester zich nu met een eerste prijs ook bij de kansheb bers voegde. In de 30 m2 klasse bracht G. W. v.' d. Meer Herman Geveke weer een neder laag toe, maar toch behield Herman de beste kansen op de hoofdprijs (46-39.3). Deze klasse startte op het 5 minutensig naal, dus vijf minuten te vroeg. Een aantal deelnemers nam daardoor niet aan de strijd deel. Er dreigde een pro test, maar dat bleef uiteindelijk achter wege. H. R. Schaap, Deersum bracht voor de derde maal de 22 m2 klasse op zjjn naam. De volledige uitslagen, behoudens pro testen waren: JEUGDKLASSE: I. Onno Zweep, Sneek; 2. E. A. Prins, Rotterdam; 3. J. Boom, Alkmaar; 4. D. J. Zwart, Wormerveer; 5. J. Krediet, Wassenaar. LARKEN: 1. B. Poiesz, Sneek; 2. H. Bosman, Hen gelo. FLITSKLASSE B: 1. P. Haitsma, Sneek; 2. B. P. Tuin hout, Leeuwarden; 3. R. E. Wester, Grouw; 4. D. Dijkstra, Schellingwoude 5. C. A. Bos, Rotterdam. STERNKLASSE B: 1. Tj. de Vries, Meppel; 2. D. Stam, Koog a. d. Zaan; 2. J. Moojen, Enkhui- zen) 4. D. Lub, Enkhuizen, SOLOKLASSE: 1. G. J. Ritman, Rotterdam; F. Meijer, Wassenaar; 3. G. Rotterdam; 4. W. K. Klomp burg. OK-JOLLEN: 1. F. A. Roozeboom, Zwartsluis; 2. N. W. Selles, Amsterdam; 3. E. Woort man, Amstelveenl 4. C. Baas, Amstel veen. VRIJHEIDSKLASSE B III: 1. J. H. Propsma, Rotterdam; 2. C. H. Stevens, Deventer; 3. J. Boomsma Leeuwarden. rig verblijf in de waterpoortstad... blei, venmeester de heer Appeldoorn tele- foon komt, moge blijken uit ’t feit, dat er bij hem zeer veel vraag naar is, als zich gevallen voor doen als ’n spjj- ker in de voet van een bezoeker, ziekte bij een caravanbewoner, geld- moeilijkheden bij jeugdige kampeer- naai iiuio, een vrij ernstige beenverwonding licht het enz> enz- Telefonisch snel maatrege- vertrek- ^en nemen dergeljjke gvallen, ’t i Groninger amateur-vissers zijn van de kampeergelegenheid en wa- langzamerhand bekende verschij- tersportaccommodatie bij de jachtha- ■zij vens, diene dat Sneek de t«"sor,A y hebben ook al verschillende keren stad van Friesland is. „Ga je ook aan kritiek bloot gestaan. Helaas is nog naar het dorp?” is dus een uit- er nu weer reden tot kritiek. Wat is drukking die geen betrekking op het geval? Nadat de heren hier za- Sneek kan hebben. Dit eventjes als J terdagmorgen hadden gevist, gingen vriendelijke opmerking aan het zjj in een café koffie drinken en wer- adres van de vele westerlingen onder den de gevangen vissen gemeten, de bezoekers. Daarna krasten zij weer op, met als geurige herinnering aan hun plezie rig verblijf in de waterpoortstad... een kolossale plastic zak, helemaal vol met vis: grote voorns en 1 dood en dus stinkend. Nu is die stank het ergste nog niet. Wel is het een schandaal, dat deze vis zonder meer wordt achtergelaten. Als men die nog ter consumptie verdeelde, maar om zomaar, zonder zich verder nog te - - - bekommeren om hun buit, die door der, m noodgeval beUen naar huis, de stank ook de omwonenden over last aandoet (en wie is verplicht het zaakje op te ruimen?), te I ken. eeeft peen bliik v soen. Het geeft wel blijk van onver schilligheid voor dieren in het alge meen; om van evt. consequenties voor andere zich beter gedragende vissers maar niet te spreken!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1