De moord in de 2de Badhuisbuurt De opgravingen te Tirns en aan de Groene Dijk IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT en van door Speurder i l Mislukte staatsgreep in Vietnam Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119e jaargang nr. 75 Donderdag 17 sept. 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 6' was Succesvolle tekenaar on- Voortbestaan Gymnastiekvereniging ,SSS’ twijfelachtig Stadgenoot bij inhaalmanoeuvre gedood Zuivelfabriek Uitwellinger- ga blijft zelfstandig Orgelconcert Piet v. Egmond in Bolsward Tll—'- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Sic transit SNEEKER NIEUWSBLAD ser- Arabische top Wij hebben onlangs al eens aan- Makarios bindt wat in het al^'öp chelachtigheid heeft Makarios die tjjd dein H.H. werking en naar Sneek worden teruggebracht aldus de stad Sneek helpen aan Maar ook het Fries Scheepvaart Mu seum vaart er wel bij. Alle vondsten De jonge Fuut wiens aanwezigheid in het Hoogend wij de vorige maal signaleerden, is er nog. Zijn vangst- gebied beperkt zich echter niet tot het Hoogend. Hij opereert ook dage- ondervinden. Alles trilt en het viesgoed dendert in de kasten. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Dinsdagavond oin half acht is op rijks weg 28 te Wezep onze 34 jarige stadge noot A. Haven, wonende Age Piersstraat 27, en sinds 1959 electro-monteur in de buitendienst bij de firma Hubert Co., alhier, met zijn gehuurde Volkswagen dodelijk verongelukt. Hij laat een vrouw met twee jonge kinderen (5 en 4 jaar) na. De heer Haven, die in een file reed, wilde met een snelheid van 115 km een voor hem rijdende vrachtauto met aan hangwagen, geladen met betonpalen, pas seren, maar botste tegen de linkerachter- kant van de aanhangwagen. Zijn auto sloeg enige malen over de kop en daarna weer tegen de aanhangwagen aan, waar door hij totaal vernield werd. Dhr. Haven, die in Scherpenzee] een karwei had uit gevoerd en op weg was naar Sneek, kwam onder de auto terecht. En dat in zo’n kort tijdsbestek. Zal de vereniging, die financieel gezond is en ook over goed materiaal beschikt haar nuttige en voor de leden ook heil zame, werk kunnen voortzetten, moeten er weer op z’n minst 120 leden komen. Daarvoor zal het bestuur deze maand ook een aktie voeren en onge twijfeld zullen velen zich dan weer als üd aanmelden. Ook al omdat gymnas- zijn de Turkse dreigementen. l-C— z—- -t—T-~Z- Turkse schepen. Een oplossing het politieke probleem is nog steeds strompelde naar buiten waarna ze voor haar huis nog tal van steken kreeg, zo als de heer W. de Jong, die een paar huizen verder woont, heeft gezien. Hij had de vrouw horen gillen en was daar door naar buiten gekomen. Hulp kon hij niet bieden omdat hij invalide is en dat zou ook al te Iaat geweest zijn, want zoals de sectie door dr. Sj. Zeldenrust benadering rond een terpachtig terrein, dat de naam ,,’t Klooster” draagt. Dit had oudtijds een eigen „reed” vanaf de straatweg, zoals nu nog het nog iets verder naar het oosten liggende „Heau- bois” van de gebroeders Bootsma. Maar dan is men al op Loënga’ster grondge bied, terwijl het nu bedoelde complex landerijen vanouds altijd tot Sneek heeft behoord. Raadselen te over dus, om nog te worden opgelost. Des te meer is hier een woord van erkentelijkheid op zijn plaats aan het adres van het Gemeente bestuur en Gemeentewerken, die alles in het werk hebben gesteld het de oud heidkundigen zo goed mogelijk naar de zin te maken! In de dezer dagen gehouden ledenver gadering van de Chr. Gymnastiekvere niging „S.S.S.” te Scharnegoutum werd meegedeeld, dat het aantal leden tot de helft (60) is teruggelopen. Hierdoor is het voortbestaan van de vereniging twijfelachtig geworden. Er wordt veel over de hedendaag se jeugd geklaagd en vaak terecht zo als bovenstaande ook aantoont. Dat ze geen idealen heeft en alles hun lauw-lauw laat is helaas ook bij velen het geval. Maar "x dat dit niet voor al len geldt, bewijzen die jongeren in onze stad die druk bezig zijn met de J voorbereidingen van de Fancy Fair Meer paal” welke voornamelijk ook door de jeugd zelf aan de Kleine Palen zal worden ingericht. Alle jongeren zul len daar straks welkom zjjn en ge zelligheid en zinvolle ontspanning kunnen vinden. De fancy fair die za terdag 19 september in Ons Gebouw wordt gehouden moet geld en liefst veel geld opleveren voor de aankobp en de inrichting van het pand. Laat het er druk worden jonge en oudere lezers! Over het drama dat zich maandag middag in de 2de Badhuisbuurt heeft af gespeeld, kunnen we, na het korte be richt in ons vorig nummer, nog het vol gende mededelen. De 46 jarige fabrieksarbeider H. Ti chelaar uit Leeuwarden, die zjjn 39 ja rige vrouw Anna Flobbe neerstak om dat ze niet met haar acht kinderen bij hem wilde terugkeren, had haar sinds fi het St. Antonius ziekenhuis uitwees, wa- begin augustus toen zjj zich in Sneek had laten inschrijven meerdere malen met dat doel bezocht. De vrouw, die drie kinderen had van haar eerste man van wie ze was gescheiden, woonde nu sa men met de 34 jarige timmerman J. de Jong, die door zjjn vrouw is verlaten, weigerde ook nu weer. Toen de dader in de Badhuisbuurt kwam, hing zjj de was op, de heer De Jong was naar zijn werk en de kinderen waren naar school. Alleen het jongste tweejarige dochter tje lag in de woonkamer te slapen. Na haar weigering schijnt in het don kere gangetje een hevige ruzie te zijn ontstaan, waarbij de man, in woede ont stoken een mes, dat hjj open in zijn zak had, te voorschijn haalde en als een wil deman begon te steken. Het slachtoffer heeft zjjn optreden ook niet geloochend. Het heeft de zaak alleen maar omge draaid en verklaard, dat het neo-kolo- nialisme, waarvan Maleisië het symbool is, een agressie tegen de gedachte van de Indonesische revolutie pleegt door zijn bestaan alleen al. Wanneer de Vei ligheidsraad de Indonesische aanval niet kan stopzetten, aldus Razak, de Malei sische minister van buitenlandse zaken, (en daar is alle kans op) dan „behou den wjj ons het recht voor, iedere actie te ondernemen die nodig is om onszelf te verdedigen en agressie te doen stop zetten.” President Sukarno schijnt de af kondiging van de staat van beleg voor enkele gedeelten van Indonesië te over wegen. Engeland is bezig op het ogenblik vlooteenheden in de buurt van Singapore te concentreren en The Times schrijft, dat Engeland de machtsmiddelen aan het verzamelen is om eventueel offen sief tegen Indonesië te kunnen optreden, wanneer dit Maleisië zou aanvallen. Maleisië heeft een bjjstandsverdrag met Engeland. Het laatste orgelconcert van de serie die onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum in de Martinikerk te Bols ward Wordt georganiseerd, zal plaats vinden op dinsdag 22 september ’s av. 8 uur en worden gegeven door Piet van Egmond. Het programma vermeldt o.a. Passacaglia en Fuga in C, J. S. Bach; Orgelconcert in Bes, G. F. Handel; Pre lude, Fugue et Variation, César Franck; Sonate VI (Gebed des Heren), F. Men delssohn. Piet van Egmond besluit met een im provisatie over Gezang 112, waarna sa menzang. Wij zitten nu gauw in de herfst. De bladeren beginnen al te vallen. Maar in de tuin van slager Polder in de Peperstraat lijkt het wel of de len te in aantocht is. Daar bloeien de crocusjes weer. Agressie Stijgende spanning is in het Verre Oosten te signaleren, ondanks het feit, dat de Veiligheidsraad zich heeft be ziggehouden met de aanvallen van pa rachutisten e.d. van Indonesië op Malei sië. Er worden nog steeds infiltranten gedood of gevangen genomen. Maleisië had een klacht wegens agressie bij de Veiligheidsraad ingediend en Indonesië Advertentieprijs 15 ct- per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Hoor alles, zeg niets; neem alles, betaal niets; en als ge iets voor niets doet, doe het voor u zelf. (Engeland) Blijkbaar heeft hier in de 12de - 13de eeuw een gehucht gelegen, waarvan het bestaan tot dusverre geheel onbekend was totdat de vele rioolsleuven in de bouwrijp te maken weilanden het ge heim openbaarden! Onze jonge stadgenoot B. S. Terpstra, wonende aan de Parallelweg, heeft in de afgelopen drie maanden ook drie maal succes gehad met een tekening welke hij inzond voor de kleur- en te kenwedstrijd van „Tanta” Orange en steeds ging het crescendo. In de ronde over juni won hij vijftig gulden, over juli honderd en over augustus de hoofd prijs van vijfhonderd gulden. Nader onderzoek, door de heer G. El- zinga uit Leeuwarden en ondergeteken de op het terrein van het voormalige klooster „Thabor” bij Tirns, heeft aan getoond, dat de toevallig ontdekte fun- damente.i overblijfselen zjjn van een uit het water van een gracht oprijzende poort. Op de bekende schilderijen van het klooster - waarvan het mooiste, en vermoedelijk oudste, geschilderd door Ype Staak, in het Friese Scheepvaart Museum hangt - kan men dit poortge bouw duidelijk onderscheiden. Het stond aan de noordkant van het klooster, ten westen van de kapel en het kerkhof. Het is niet uitgesloten dat het poort gebouw ouder is dan het klooster en nog deel heeft uitgemaakt van de stins, welke in 1406 door Rlenck Bockema tot ’n klooster werd verbouwd. Natuurlijk zou het zeer de moeite waard zijn het on derzoek met de spade nog uit te brei den en de resten van nog meer gebou wen aan het licht te brengen doch dit kan men moeilijk van de eigenaar of de huurder van het land verlangen zon der meteen een financiële tegemoetko ming aan te bieden. Op stel en sprong kan dit in ieder geval niet geschieden maar wie weet is er te zijner tijd toch nog wel een mouw aan te passen? Er zijn de laatste tjjd in de naaste omgeving van Sneek trouwens meer oudheidkundige vondsten gedaan, te weten in de landerijen ten oosten van de Groene Dijk achter Sytsingawier. In Alexandrië hebben in een van de weelderige paleizen van ex-koning Fa- roek de regeringsleiders van de Arabi sche landen vergaderd. Het centrale punt van de agenda was de aftapping van het water van de Jordaan voordat het in Israël zou komen, opdat Israël het niet zou kunnen gebruiken voor bevloei ingswerken in de Negeb-woestjjn. De Arabieren hadden in januari al over eenstemming bereikt over het principe, maar nu het op uitvoeren aankomt, zijn de oeverstaten, Libanon, Syrië en Jorda nië, toch wel bang voor eventuele Israë lische reacties. Water is een levens voorwaarde in het Midden-Oosten en Is raël kan niet toestaan, dat het verstoken wordt van die hoeveelheid water uit het stroomgebied van de Jordaan die het toegewezen heeft gekregen in een overi gens niet door de Arabieren aanvaard plan van een tien jaren geleden, waar aan iedereen zich tot nu toe wel heeft gehouden. De oeverstaten willen eerst sterk/ge noeg zijn om een Israëlische aanval af te slaan. Dat willen zij op eigen gele genheid kunnen doen, want zjj hebben weerstand geboden aan de Egyptische plannen het in januari ingestelde ver enigde Arabische commando bevoegd heid te geven troepen van het ene Ara bische land naar het andere over te brengen. In de praktijk betekent dit, dat de oeverstaten hebben geweigerd Egyptische troepen op hun grondgebied toe te laten. Want zij hebben ook wel door, dat voor Nasser het water van de Jordaan een middel had kunnen zijn zjjn Om het roesten te voorkomen wordt in het staal voor wallen als deze een hoeveelheid koper gemengd. zullen na hun eventuele restauratie, be- publicatie te Amersfoort en een voor Friesland waarlijk unieke collec tie bodemvondsten welke ons de histo rie van de stad Sneek en omgeving, be ter dan welke andere Friese stad ook, voor ogen kunnen stellen. In de maandagavond gehouden leden vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Westerbrugsloot” te Uitwellingerga is het voorstel van het bestuur de vere niging op te heffen en op te gaan in de combinatie Workum-Oosthem-Warns verworpen. De fabriek blijft dus be staan. macht over de oeverstaten uit te brei den, dat alles uit naam van de Arabische eenheid. De schijn van alles wordt ge red door Jordaanse werkzaamheden in de Jarmoek, die binnen de perken van het oude verdelingsplan van tien jaren geleden blijven, voor te stellen als een flink optreden tegen Israël. In feite zijn de Arabieren nog bang voor Israël. Verkiezingen in zicht Verkiezingen zijn in een aantal landen in het vooruitzicht. Denemarken en Zwe den kiezen deze maand een nieuw parle ment. Men verwacht niet veel veran deringen. In november komen de Ame rikaanse verkiezingen en volgens de stand van het ogenblik maakt Gold water, de extreem rechtse, republikein se kandidaat geen schijn van kans. Men verwacht zelfs, dat een niet onaan zienlijk aantal republikeinen president Johnson zal verkiezen boven de kandi daat van hun eigen partij. Op 15 oktober worden in Engeland par lementsverkiezingen gehouden. Nog niet zo lang geleden leek het, dat de socia listen een flinke overwinning zouden kunnen behalen, maar met de mooie zomer achter de rug en met de beslis sende keus dichterbij begint de voor- sprong van Labour voortdurend iets te rug te lopen. Het gaat er ook steeds meer op lijken, dat vele liberale kiezers toch maar op conservatieve kandidaten zullen stemmen, daar hun eigen kandi daten weinig kans hebben. De verkiezingscampagne is nu ge opend. Labour heeft een zeer belangwek kend verkiezingsprogramma gepu bliceerd, waarin economische planning als centraal punt wordt gesteld. Hier- daar hoopt Labour een einde te kun nen maken aan het achterblijven van Engeland in economische groei bij de andere Europese landen. tiek van zo groot belang is voor andere sporten. De vereniging die vorige jaren steeds een zeer goede uitvoering gaf, verdient aller belangstelling. ren verschillende steken o.a. in hart, dodelijk. Hij waarschuwde de andere buren van wie de heer Eijgelaar de politie op de hoogte bracht. Maar toen deze kwam had de dader zich, na het mes in de Badhuisgracht te hebben gegooid, zelf al^'öp het politiebureau gemeld. Hjj werd daar ingesloten en zal ter beschik king worden gesteld van de Officier van Justitie, die spoedig na de moord ook zelf op de plaats van het misdrijf ar riveerde. De kinderen zijn door de ouders van de vermoorde vrouw, die hier in een schip wonen, opgenomen. Een nieuwe crisis op Cyprus is weer achter de rug. Sinds enige tjjd blokke ren de Griekse Cyprioten enkele dorpen waarin Turkse Cyprioten zich hebben verzameld. Voor enkele dorpen was de blokkade van korte duur, maar het dorp Kokkina is al wekenlang verstoken van voedselaanvoer. Deze situatie wekte de ergernis in Ankara, waar men dreigde deze blokkade door aanvoeren over zee te doorbreken, wanneer niet binnen en kele dagen de blokkade opgeheven zou worden. Wanneer dit van Grieks-Cyprio- tische zijde verhinderd zou worden, zou dat als een bewijs worden opgevat, dat Makarios de Turkse Cyprioten aan de hongerdood wilde overgeven. Dan zou Ankara tegenmaatregelen moeten ne men. Daartoe behoeft' het niet te komen, want zondag hebben de Ver. Naties op Cyprus al voedsel uit eigen voorraden naar Kokkina gezonden, nadat Makarios, na een onderhoud met de Indiase gene raal Thimayya, die het bevel over de troepen van de Ver. Naties voert, ver klaard had, de voedselzendingen toe te laten. Met zijn al spreekwoordelijke hui chelachtigheid heeft Makarios ver klaard: „Ik wens geen lijden op dit ei land”. Opmerkelijk is wel, dat gevoeligheid wordt versterkt door ernst van de T Maandag stemde hij zelfs toe in het los sen van - l van 1 niet in zicht. Stabiel is de toestand in Zuid-Viet- nam nauwelijks te noemen, ook al is een poging van een aantal uitgeschakel de officieren de macht in handen te ne men mislukt. Generaal Khahn heeft op voldoende trouw van de meerderheid van het leger en vooral van de lucht macht kunnen rekenen om aan het lang ste eind te trekken, toen zondagmorgen generaal Lam Van Phat, tot voor kort minister van binnenlandse zaken, ten strijde trok tegen de „verrader” Khahn. De volgende morgen was de op stand ineengestort. Het leger is Khahn dus trouw gebleven, terwijl van de kant van de bevolking nauwelijks belangstel ling voor de dissidente generaals te ver wachten was, want zij waren in op stand gekomen uit protest tegen de toe nemende boeddhistische invloed in de regering die hun hun baantje al had ge kost. Het boeddhisme is een a-politieke godsdienst, maar in Zuid-Vietnam heeft het zich onder de ambitieuze leiding van Quang Do tot een politieke macht ontwikkeld, waarvan men de richting nog niet helemaal bepalen kan. Sommi gen hebben in de boeddhistische uitla tingen, naast afkeer van communisme en neutralisme, een nauwelijks ver huld anti-Amerikanisme menen te ont dekken. Het is in elk geval een macht geworden, waarmee de politieke lei ders terdege rekening zullen moeten houden. rende huizen of boerderijen hebben ver- moedeljjk boven op het maaiveld ge staan, zonder op diep ingegraven hou ten dan wel stenen palen, voetingen of wat ook te rusten. Het bleek tenminste niet mogeljjk aftekeningen in de bodem terug te vinden welke ons een indruk konden geven van de grootte of vorm van deze bouwwerken, alle daartoe ver richte inspanningen ten spijt. Al eerder bewoond Dank zjj de grote steun, ondervonden van de gemeente Sneek, konden de heer Elzinga en ondergetekende, de een optredende namens het Fries Museum, de ander namens de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, de nodige waarnemingen verrichten en opmetingen uitvoeren. Tot de buit behoorde onder meer een twintig-tal volkomen gaaf bewaarde bol- of kogelpotten uit de 12de - 13de eeuw, teruggevonden in de verschillende wa terputten, door de bewoners van het vergeten gehucht in de bodem achter gelaten. Deze putten bezaten geen man tel, noch van steen, van hout, van zoden of anderszins doch waren door de klei, het onderliggende moerasriet en veen tot in de vaste zandbodem uitgegraven, zonder ooit te zjjn ingestort. Voorwaar een opmerkelijke prestatie! De bjjbeho- Ook al veel eerder moet hetzelfde ter rein al eens bewoond zjjn geweest, en wel gedurende de eerste en tweede eeuw onzer jaartelling, getuige de talrijke scherven van het uit deze periode stam mende aardewerk. Beide cultuurlagen werden echter van elkaar gescheiden door een flinke afzetting van zware knipklei, stille getuige van de eeuwen lange overstromingen waaraan het on derhavige gebied langs de oostelijke mid- delzeeoever onderhevig was. Overstro mingen welke de oorspronkelijke bewo ners moeten hebben verdreven, voorzo ver zij er tenminste bet leven hadden afgebracht! Eerst de aanleg van de oos telijke Middelzeedijk - thans ten naaste- bij aangegeven door het beloop van de Leeuwarderstraatweg - opende de mo gelijkheid tot her-bewoning. Een terp was het namelijk niet, welke het nieuw- ontstane gehucht de onmisbare beschut ting tegen het zoute water bood. Klooster „Olijfberg” of „Groendyk” De onderzoekingen zijn voorlopig op geschort maar zullen over enige worden voortgezet. Misschien zal dan tevens een ant woord kunnen worden verkregen op de vraag waar nu het klooster „Olijfberg” alias Groendijk heeft gelegen, dat ter hoogte van Sytsingawier in de 15de eeuw door de Harinxma’s thoe Sneeek werd gesticht. Er werd wel een groot puin vlak van kloostermoppen aangetroffen doch dit is niet voldoende om nu juist hier het klooster te vermoeden. Daartoe zou men nog meer aanwijzingen dienen te vinden. Bovendien, juist buiten de huidige, meest oostelyke, voorlopige modderwal ligt nog een afzonderlijke omgracht, bij Spaaks draai Tot ieders grote verbazing heeft vori ge week Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, op een verga dering van de Westeuropese unie te Parijs voorgesteld vrijblijvend voor een jaar of drie een proef te nemen met de Europese politieke unie zoals president De Gaulle die wil. Parijs noemt dit voor stel belangwekkend, vooral omdat Spaak zijn voorwaarde voor een unie dat Engeland eraan moet meedoen, heeft laten vallen. Of Nederland Spaak hier in zal kunnen volgen, is nog helemaal niet zeker. De leiding zou moeten be rusten bjj drie wijze mannen, die Euro pees en niet nationaal zouden moeten denken. Daar zal De Gaulle wel weer bezwaar tegen maken. i De ingezakte walmuur langs de zgn. Oude Helling, een van de I velen die onze stad ontsieren, wordt nu door een stalen beschoeiing I vervangen. Het heeft wel lang geduurd, maar dat kon blijkbaar niet i anders. Hopelijk komen de anderen nu ook gauw aan de beurt. j De stalen balken, die met een flens in elkaar schuiven, zijn vijf meter lang en worden met een blok van duizend kilo vier en een X halve meter beneden Fries Zomerpeil ingeheid, waarbij ze door de J resten van de oude wal in de zandlaag worden geslagen. De wal wordt plm. 67 meter lang. De balken worden, na op gelijke hoogte te I zijn af gebrand, af gedekt met een stalen dekbalk en aan de kant van r het water zullen houten gordingen worden aangebracht. Verder wordt de wal verstevigd door 23 trekstangen, die door de gordin- j gen lopen en bevestigd worden aan betonplaten welke op de kade T bij het werk worden vervaardigd. De leden van de coöp. fabriek te Woudsend daarentegen besloten avond wel tot opheffing van de vereni ging en sluiting van de fabriek, ’s Mor gens reeds was ook in de ledenvergade ring van de coöp. zuivelfabriek te Heeg zonder hoofdelijke stemming tot ophef fing van de vereniging besloten, maar de fabriek wordt niet gesloten. Wouds end met zijn acht miljoen kilo melk en Heeg met elf miljoen treden dus toe tot de combinatie Workum-Oosthem- Warns, die in het afgelopen boekjaar vijftig miljoen kilo melk heeft verwerkt. Hjks in de Kolk en in de Waterpoorts- gracht. Mevr. Krook vertelde ons, dat hij hier heel jong is gekomen. Ver moedelijk is hij van z’n moeder af gedwaald en daarna met een aantal eenden naar hier gezwommen. Hij zoekt nog graag ’t gezelschap van de eenden, maar deze stoten hem steeds af. Het is een won- \- der dat het diertje in leven is gebleven, maar voor de jeugdsociëteit „De het zal in de komende winter wel een harde dobber krijgen. Zeven jaar geleden was hij nog gloednieuw, vol frisse geluiden en met een gezonde kleur. Wat je ook aan hem vroeg, hij deed het. Overal ging hij met je naar toe; waar je ook zat, hij was bij je. Soms tot verve lens toe, meestal tot genoegen van ie dereen. Zelfs in de slaapkamer hij een graag geziene gast. Maar gisteren, plotseling en verwacht, gaf hij de geest, althans bijna. I flings werden de mensen er bij geroepen, van wie verwacht kon worden dat ze hem weer nieuw le ven, zonodig, maar in ieder geval ak tie zouden kunnen inblazen. Levens vreugde, en het vermogen anderen blij en gelukkig te maken, de bedroefden op te beuren, en de vrolijken in hun stemming te houden. Maar alles was tevergeefs. De diag nose was onherroepelijk: „Hij is niet meer!" Grote ontsteltenis heerste allerwe gen. De hele dag en nog vele daarna, keek iedereen in huis met een treurig gezicht, niemand sprak een woord. Vooral ’s avonds, wanneer men als familie bij elkaar zat, werd de stem ming gedrukt door een naargeestig stilzwijgen. Er was geen bezoek; geen bloemen accentueerden het trieste ge val. Toen kwam de auto die hem naar zijn laatste rustplaats bracht. Ruwe handen tilden hem op en met een zwaai werd hij in het vuur gesmeten. Korte tijd daarna was hii, naar mo derne opvattingen, verbrand. Zijn as werd over de velden uitgestrooid. De familie zei: „Hij had geen ga rantie meer, onze portable. Jammer!" UIT KIJK. Een oud-stadgenoot, geen oud- dacht besteed aan de ruines van de h.b.s.’er maar oud-gymnasiast wilde voormalige Zomerrakbuurten, waar- toch graag de begroetingsbjjeen- in de jeugd na schooltijd en ’s avonds komst van de h.b.s.-reünisten mee niet zonder gevaar haar vernielzucht maken om daar oude bekenden de botviert. Eerst berokkenden ze daar- hand te kunnen drukken. Voor de bij geen mens last, maar nu wel. In school had hij ’n mooi en uniek boek- enige rug-aan-rugwoningen waar- werk over de opvoeding van de jeugd van die langs het Zomerrak nog in Amerika meegebracht. Maar in bewoond worden, beuken ze n.,1. her- verband met de beperkte ruimte in haaidelijk met een zware paal tegen de Aula werd hij niet toegelaten. Toen de binnenmuren, waarvan de bewo- heeft hjj het boek aan het Chr. Ly- ners aan de achterzijde veel hinder ceum geschonken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1