Frysk Orkest opende het concertseizoen Waterpoort - krabbelt Nu bankbiljetten uit tijd van laatste Duitse keizer Salarisverhoging gemeentepersoneel en verbetering aan 34 woningen fcl I IJLST WYMBRITSERADEEL en van Rumoer in de Europese keuken door Speurde Op Sneker raadsagenda: 132 nieuwe woningen BUITENLANDS OVERZICHT Begrotingswijziging voor sportveld Woudsend Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, j j 119e jaargang nr. 77 Donderdag 24 sept. 1964 m Politie waarschuwt weer voor oplichter Raad Sneek maandag bijeen Aanrijding op Schaapmarktplein Aanlal woningzoekenden in Wymbritseradeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD t r I SNEEKER NIEUWSBLAD Wapens J.N. De kansen in Amerika Door Verkiezingen in Scandinavië van Ficus blad) Luns en Spaak sporingsbij stand, Bonn M. WONINGVERBETERING t economie en sentiment zal worden ge goocheld. De regering van Erhard, At lantisch gezind en weinig geneigd naar de pijpen van De Gaulle te dansen, staat in Bonn onder zware druk van wat men wel de Westduitse Gaullisten noemt, de betrekkeljjk heterogene groep van Beie ren en Rijnlanders in de chr.-democrati- sche unie, die nog geloven, dat een krach tige Europese politiek de Duitse hereni ging zal bevorderen. Zjj vrezen boven dien, dat de toenadering, die zich tus sen Moskou en Washington aan het af tekenen is, zal leiden tot een aanvaar ding van de status quo met de deling. Zjj zien op langere termijn een situatie, dat Rusland, in het nauw gebracht door China, tot conessies in het westen be reid zal zijn. Een forse Europese hou ding zal hem daar te eerder toe dwin gen, zo menen zij. Met het oog op de toekomstige sane ring van het stadsgedeelte, waarin zich bevindt woning met erf le Frittemaho- venstraat 10, kan de gemeente nu over gaan tot aankoop van genoemd pand, daar de eigenaar tot verkoop bereid is. De prijs wordt door b en w aanvaard baar geacht. De politie verzoekt de bevolking zo- mogelijk inlichtingen te verschaffen en waarschuwt tevens tegen derge lijke oplichters, daar blijkbaar niet alleen gebruik wordt gemaakt van valse althans waardeloze Oostmar- ken, maar ook al van even waarde- loos geld uit de laatste Kaiser Wil- helmperiode in Duitsland! Het tele foonnummer van de rijkspolitie Wym- britseradeel is 05150 - 2060. WONING le FRITTEMAHOVENSTR.AAT Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. 12, Ys- 7. In het rustige Scandinavië zijn in twee landen verkiezingen gehouden: zondag kozen de Zweden een nieuw parlement, zuiden begint door te dringen. In het noorden daarentegen valt waar te ne men, dat grote groepen republikeinen worden afgeschrikt door de extreme en ondoordachte ideeën van Goldwater en derhalve overschakelen op Johnson. Aangezien het noorden veel volkrijker is dan het zuiden en meer gewicht in de schaal legt, ligt het voordeel aan de kant van Johnson. Deze stelde zich in verbinding met de in Den Haag gevestigde centrale op- die weer connecties heeft met Interpol. Tot heden is de zaak nog steeds in onderzoek. Wel heeft men vermoedens, dat de heer V. te maken heeft gehad met twee Nederlanders. In de maand juli vervoegden zich bij de bejaarde heer V. te Tirns twee man nen die Duits spraken. Dezen wilden van hem voor 1425,- aan antiek kopen, hetgeen gebeurde. Als betaling overhandigden zij hem twee bankbiljetten, die later waardeloos bleken te zijn, daar ze stamden uit de maand juli van het jaar 1910! De heer V. gaf hun zelfs nog 75,- terug aan goed Nederlands geld. Om onbekende redenen deed hjj op 13 september pas aangifte bjj de rijkspolitie van Wymbritseradeel. In vele kringen hoort men nu de op merking, dat Nederland met minister Luns nu nog de enige is, die de Engelse toetreding als voorwaarde stelt. Aange zien de Engelsen pal voor hun verkie zingen staan, is van hen geen uitspraak over toetreding te verwachten, maar ook na de verkiezingen is, ook wanneer de conservatieven tegen de verwachting in zouden winnen, een toetreding niet te verwachten. Spaak beseft dat, maar acht een nieuw initiatief in Europese za ken noodzakelijk, naar hjj heeft opge merkt om te verhinderen, dat het natio nalisme in Europa bij het ontbreken van een Europees ideaal de kop weer gaat opsteken. Men vermoedt, dat hij de opkomst van een nationalisme 'in Duits land vreest, zoals ook Duitsers dat al met enige zorg in Beieren op het con gres van de chr. sociale unie van Franz- Joseph Strauss hebben gemeend te kun nen waarnemen. Dat Spaak daarbij de aarts-nationalist in Europa, De Gaulle, in de kaart speelt, schijnt hij niet vol doende te beseffen. De opiniepeilingen in de Ver. Staten wijzen erop, dat president Johnson be gin november zal worden herkozen met een overweldigende meerderheid. Vol gens deze peilingen verliest de rechts radicale senator Goldwater, de kandi daat van de republikeinen, voortdurend terrein. Niet zo zeer in het zuiden, waar hij het Johnson moeilijk kan maken, maar in het noorden. In het zuiden heeft de democratische aandrang de negers gelijke rechten te geven ertoe geleid, dat vele traditioneel democratisch stem menden zich tot Goldwater zullen wen den, die de deelstaten de bevoegdheid wil laten het rassenprobleem op hun ma nier te behandelen.Senator Thurmond, die als goeverneub van South Carolina in 1948 een zuidelijke opstand tegen de kandidatuur van Truman heeft gevoerd, heeft zich nuronduit tot republikein verklaard. Dat is een duidelijke aanwij zing, dat het tweepartijenstelsel in het De agenda van de raadsvergadering van de Sneker gemeenteraad op maan dagavond aanstaande telt 10 punten. On der de ingekomen stukken is ’n schrijven van mej. W. van der Wal, houdende het verzoek haar ontslag te verlenen als on derwijzeres aan de Meester Visser- sehool in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voorge steld wordt haar dit ontslag eervol te verlenen. Ook zal plaatsvinden de jaarlijkse be noeming van de commissie van advies -woonruimtewet 1947. B. en W. stellen voor de aftredende leden te herbenoe men. Dit zjjn de heren H. de Vries (voorz.), G. Boomsma, K. Koster, Steegstra en J. P. de Vries. Er is een voorstel een uitkering -ineens toe te kennen als salarisverhoging over 1964 aan het daarvoor In aanmerking komend gemeentepersoneel; en een be langrijk voorstel dat behelst de bouw van 132 woningwetwoningen in de stads uitbreiding Lemmerweg/westzijde. De Duitse regering bereidt op het ogen blik ook al een nieuw Europees plan voor, zodat men binnen niet al te lange tijd weer een verwarrend debat over Europa kan verwachten, waarin met al lerlei factoren van politiek, cultuur, Maandagavond komt de raad der gemeente Sneek om kwart over zeven in vergadering bijeen. Aan de orde is onder meer een voorstel van b en w be treffende het in de vorm van een uitkering - ineens toekennen van een salaris verhoging over het jaar 1964 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeen tepersoneel. Per 1 januari 1964 is het salaris van het overheidspersoneel achter gebleven bij de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Teneinde deze achter stand, die over het jaar 1964 3,5 bedraagt, op te heffen heeft de regering be sloten het rijkspersoneel over dit jaar voor een uitkering-ineens in aanmer king te doen komen. Vorige week hebben Luns en Spaak in Brussel de lunch gebruikt en de zaken uitgepraat. Luns heeft misschien wat bezwerend kunnen werken, want na af loop verklaarde hjj, dat er van een ,,plan-Spaak” niet kan worden gespro ken en dat er van overleg op regerings niveau met betrekking tot de Europese eenwording geen sprake kan zjjn, voor dat de nieuwe Engelse regering zich heeft kunnen beraden. Toch schijnt Luns hiermee wat water in zjjn wijn te hebben gedaan. Initiatieven worden nu afhankelijk gesteld van de houding van de Engelse regering, terwijl daarvoor Luns standpunt was, dat er zonder En geland onder geen enkele voorwaarde iets kon worden ondernomen. Wilde En geland niet, dan zou er niets gedaan kunnen worden. Wanneer minister Luns zjjn verzet tegen de politieke unie wil voortzetten omdat hij daarin niet ten on rechte een instrument ziet van een Fran se onafhankelijkheidspolitiek die de At lantische gedachte doorkruist, dan zal hjj vermoedelijk nieuwe verdedigingsli nies moeten voorbereiden. J Voor de nieuwe Lemmerbrug wordt de stalen damwand ingeheid J voor het bruggehoofd aan de kant 4 van de Waterpoort. Er zijn ferme tikken van het heiblok voor nodig om t de balken op de vereiste diepte in de I grond te drijven. Een vraag, die stel- 1 lig bij meerderen opkomt, is hoe onze Dinsdagavond werd, door het Frysk Orkest, het eerste van de vijf abonne mentsconcerten in „Amicitia” gegeven. Het programma bevatte Jurriaan An- driessen’s „Symfonyen fan Fryslan,” Schumann's pianoconcert, met Theo Bruins als solist en Dvorak’s achtste symfonie. Jurriaan Andriessen, zoon van Hen drik Andriessen, componeerde, evenals zjjn vader, verschillende werken. Hen drik schreef onder meer voor orgel en orkest. Wij denken hierbij aan de be kende „Kuhnauvariaties” voor orkest. Jurriaan componeerde eveneens voor orkest, maar ook voor toneel, ballet en film. Tevens verzorgt hü een licht radio programma onder het pseudoniem: Les lie Cool. Zijn „Symfonyen fan FryslAn” schreef hjj verleden jaar in opdracht van de Condensfabriek „Friesland” te Leeuwarden, ter gelegenheid van haar gouden jubileum. De compositie omvat vier delen, n.l. „Wyn oer de raejjen,” „Folk dat lib- bet,” „De tüke neigong” en „Draejjen- de rédden”. In de eerste twee delen zjjn enige Friese volksliedjes, of frag menten daarvan, op knappe wjjze ver werkt. De uitvoering stelt aan de uit voerenden hoge eisen en het pleit voor dirigent Salten en zjjn orkest, dat dit moderne werk, waarvan de boekdelen ongetwijfeld het meest karakteristiek De harde wind veroorzaakte maan dag zandverstuivingen op de grote nog kale opgespoten vlakten rondom de systeemwoningen in de westelijke Lemmerwegwjjk. Vele arbeiders die daar aan het bouwen zjjn hadden er last van, maar ook fietsers en ande ren die tegen de wind moesten op tornen. Het zand knarste tussen hun tanden. Eveneens wordt een voorstel in behan deling genomen ter verbetering van 34 zgn. eigen woningen der gemeente, in gébracht in het gemeentelijk woningbe drijf en deze verbetering onderhands aan te besteden aan: a) de heer J. Hiemstra te Sneek, voor het bouwkundig gedeelte, voor de som van 135.000; b) de fa. H. J. van der Wejj te Sneek, voor gas- en waterlei ding en sanitair, voor 14.970,- en c) De uitkering bedraagt over elke maand of gedeelte van een maand van 1964 3,5 van het voor hem op 1 septem ber 1964 geldende salaris, evt. vermin derd met de compensatie van aow en aww. B. en W. stellen voor deze rege ling ook van toepassing te doen zijn op het gemeentepersoneel. Het zg. plan-Spaak, waarvan wij al kort melding hebben gemaakt, blijft de Europese gemoederen bezig houden. Men zal zich herinneren, dat Spaak, de Belgische minster van buitenlandse za ken, op een vergadering van parlemen tariërs van de Westeuropese unie (de zes plus Engeland) het voorstel heeft gedaan zonder officieel verdrag dan maar voor drie a vjjf jaren een proef te nemen met de Europese politieke unie, die zou kunnen worden geleid door een supranationale commissie van drie wij ze mannen, die elk jaar zouden wisse len, teneinde alle nationaliteiten een beurt te geven. Het nieuwe hierin was, dat Spaak genegen bleek de voorwaar de te laten vallen, dat Engeland zou moeten toetreden voordat hij bereid was in zee te gaan met de politieke unie, waarop De Gaulle zo gebrand is. Op het gebied van wapens en wapen geweld valt te melden, dat Amerikaan se oorlogsschepen in de baai van Ton kin, dus ter hoogte van Noord-Vietnam, in de duisternis meenden aangevallen te worden, weshalve zjj het vuur hebben ge opend. Even vreesde men een nieuwe crisis, maar zonder dat er iets verdui delijkt is, is het met een sisser afgelo pen. Met een sisser is ook de opmerking afgelopen, die Japanse bezoekers uit de mond van Chroesjtsjow meenden te heb ben opgevangen, nl. dat de Sowjetunie nu beschikt over een monstrueus wapen, dat het leven op aarde kan vernietigen. Heel duidelijk meenden de Japanners, dat Chroesjtsjow dit gezegd had in sa menhang met China, zodat men dit als een dreiging aan het adres van Pe king opvatte zich met gebiedsaanspra- en maar wat rustig te houden. Chroesjtsjow ontkende later over een nieuw wapen of over een verschrikke lijk wapen te hebben gesproken en hjj meende, dat vertaalfouten een rol heb ben gespeeld. In Moskou overheerst op het ogenblik de mening, dat Chroesjtsjow had geduid op het gehele Russische arsenaal, dat al verschrikke lijk verderf zou kunnen zaaien. Ongeveer tezelfder tijd kondigde president John son aan, dat Amerika twee nieuwe af- weerwapens in gebruik heeft genomen: afweerinstallaties, waarmee satellieten m de ruimte (die bommen zouden kun nen vervoeren) vernietigd kunnen wor den, en een nieuw radarstelsel, dat ver der reikt dan de horizon. Dit radar geeft Amerika nu een verdubbelde waar schuwingstijd van 30 minuten wanneer aanvallers onderweg zouden zjjn. B. en W. van de gemeente Wymbritse radeel, door een der raadsleden ver zocht om te worden ingelicht over de woningbehoefte in deze gemeente, stel den een lijstje samen van het aantal woningzoekenden per 15 januari 1964. Dit overzicht diende als leidraad voor de verdeling van de woningwetwonin gen 1964 over de diverse dorpen. De elf-jarige Appie Hut, wonende oude Waterpoort op de trillingen die Napjusstraat 1, stopte in het voor- hierdoor ontstaan en nog wel ster- jaar een zonnepit in de grond van ker zullen worden als voor de onder- hun tuintje aan de straat. Er is een bouw moet worden geheid, zal rea- kanjer van een zonnebloem uitge- geren. Het oude beestje (van 1613) is groeid (3.40 m hoog) die tot aan de niet zo hecht meer. dakgoot reikt. Nu is dat op zichzelf geen nieuws, maar dat er 25 bloemen aan zitten is toch wel het vermel den waard. de fa. L. van der Wal alhier voor de elektrische installatie, voor 11.720. Het voor onder a, b, en c bedoelde krediet zal moeten worden verhoogd met 18.095. Daartoe zal de gemeentebegro ting moeten worden gewijzigd. De ge- meentereserve voor buitengewoon onder houd en woningverbetering als bjjdrage- ineens zal moeten worden verhoogd met 17.860. Scharnegoutum 11, Woudsend Heeg 16, Hommerts 13, Jutrjjp-, brechtum 7, Oudega-W 7, Njjland Gaastmeer 4, Oppenhuizen 12, Uitwellin- gerga -, Oosthem 5, Gauw 1, Blauwhuis 3, Folsgare 2 en de omgeving van Sneek telde er 13, in totaal dus 113 woningzoe kenden. De fancy fair ten bate van de jeugdsociëteit „De Meerpaal” die za terdag in Ons Gebouw werd gehou den, is boven verwachting geslaagd, het prachtige najaarsweer Er werd nl. ruim 1600 gulden (net- schjjnt de natuur- hier en daar wat van de slag te ra ken. Bjj een familie in de Julianastraat (ja, dezelfde het Siamese tweeling bjjv. staan de klimrozen achter te gen de schuur weer in bloei. In navolging van wat elders in ons land al vaker is gedaan, hield de Vereniging van V olkstuinders „Nut en Genoegen” alhier zater dag voor de eerste, en gezien het sukses, stellig niet voor de laatste maal, een bloemendag. Het doel hiervan was de verpleegden en be woners in en van het ziekenhuis, het verpleeghuis en de rusthuizen in onze stad mee te laten genieten van de bloemenweelde op en langs de tuintjes. Vele leden leverden daarvoor ’s morgens een hoe veelheid snijbloemen, samen voldoende voor wel honderd boeketten, en diens echtgenote op hun tuintje aan de waarna ze bij genoemde inrichtingen wer en dankbaar zijn aanvaard. De firma W. de voorzitter, stelde hiervoor welwillend dinsdag volgden de Denen. De Deense uitslag is op het ogenblik van schrijven nog niet binnen, maar als de Denen het Zweedse patroon volgen, zullen de socia listen hun positie consolideren. Dat heb ben de Zweedse socialisten, die nu al 32 jaren aan het bewind zjjn, reeds gedaan. Van 114 zetels stegen zjj op 117, het geen hun net de absolute meerderheid in het parlement geeft, zodat zjj niet meer afhankelijk zijn van de hulp van de communisten of de andere partijen. Ove rigens wisten de communisten van 5 op 8 zetels te komen in het 233 zetels tel lende parlement. De zwaarste klap kre gen de conservatieven, die elf zetels ver loren. De liberalen bleven ongewijzigd en de boerenpartij won drie zetels. Span nend is de verkeizingscampagne niet ge weest. Per slot van rekening aanvaar den ook de conservatieven de sociale verzorgingsstaat. Zij aanvaarden ook het algemene dienstpensioen, dat van staatswege wordt uitbetaald, maar zjj maken zich vooral zorgen over de be leggingen die het enorme pensioenfonds zal kunnen doen. Zjj vrezen hiervan een socialiserende invloed. Maar premier Erlander had de kiezers op zjjn hand door te verklaren, dat de gelden voor namelijk voor de woningbouw gebruikt zullen worden. De Zweden wonen over het algemeen nog zeer bekrompen en verbetering op dit punt lokt wel aan. Verkiezing Denemarken Nader kan nog over de verkiezingen in Denemarken worden gemeld, dat de re geringscoalitie van sociaal-democraten en radicalen een zetel verloor en de conser vatieven belangrijke winst boekten. De sociaal-democraten zullen nu waarschijn lijk een minderheidsregering vormen. Te Woudsend wordt reeds lang ge zocht naar een definitief sportterrein. Aanvankelijk werd een stuk land ge huurd, dat echter in 1951 door de KNVB werd afgekeurd. In 1958 werd de huur opgezegd door de eigenaar en zo kwam men geheel zonder te zitten. Inmiddels is een terrein, door de gemeente aange kocht van de heer J. F. Okma, aange wezen voor sportveld en is een plan op gesteld door de Grontmij NV voor een terrein en een plan door gemeentewer ken voor een kleedgebouw. te begeleiding en het gave samenspel. Het orkest besloot na de pauze met de achtste symfonie (volgens de oude num mering, de vierde) van Antonin Dvorak. Een prachtig werk, waarvan het der de deel, het „Allegretto grazioso”, ze ker het zwakste is. Ondanks de lengte van het „Adagio”, vermocht dit twee de deel ons zeer te boeien, niet in het minst door de fijnzinnige wjjze waarop het gerealiseerd werd. Trouwens, ook de overige delen werden met zorg, en fraai genuanceerd, weergegeven. We zjjn het Frysk Orkest, dat, onder de bezielende en artistieke leiding van dirigent Salten, het concertseizoen zo voortreffelijk heeft ingezet, zeer erken telijk. to) bij elkaar ge sjoeld, geschoten, gegrabbeld, (Ame rikaans) gekocht, geraden naar het aantal meters draad dat gebruikt werd voor het van draad vervaardigde scheepsmodel enz. Dinsdagavond vond er een aanrijding plaats voor Zandstra’s Sportzaak op het Schaapmarktplein tussen twee jeug dige berijders van een bromfiets en een rijwiel. De 16-jarige bromfietsbestuur der K.H. heeft vermoedeljjk geen voor rang verleend aan de 17-jarige wielrij der J.E., beide uit Sneek. H. is met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Procesverbaal is opge maakt. zjjn, op uitstekende wjjze werd uitge voerd. Evenals het pianoconcert van Grieg, begint het gelijknamige werk van Schu mann, zonder de conventionele orkestin- leiding. Theo Bruins bewees met zjjn vertol king een pianist van groot formaat te zjjn. Hjj leverde niet alleen technisch, maar ook in muzikale zin, een op hoog peil staande prestatie. Dat bleek ook, na het brillante slot van dit prachtige opus, uit de ovatie die door Theo Bruins gebracht werd. Overigens betrof de wel gemeende hulde ook het orkest en, niet minder, dirigent Salten, voor de perfec- Deze plannen werden via de Plancom- missie Friesland ingezonden voor ver krijging van rjjkssubsidie, terwjjl een gemeentelijke subsidie van 10 van de op 159.336,- geraamde stichtingskosten in uitzicht werd gesteld. Rjjkssubsidie is toegezegd. De kosten worden thans ge raamd op: terrein 104.500, kleedge bouw 27178,-, grond 45.500,- totaal 177.178. De subsidie van het rijk be draagt 60 van de kosten voor aankoop, terrein en kleedgebouw, zijnde totaal 103.500. Het gemeentelijk subsidie zal worden verhoogd tot 10% van 177.178 17.718. De ingezetenen zullen eenzelfde bedrag moeten opbrengen. Voor de financie ring is een 30-jarige lening afgesloten tegen 5% Dekkingsmiddelen zjjn niet aanwezig, zodat de goedkeuring onzeker is, maar om een gedeelte van de uitga ven te kunnen verkrijgen is wijziging der begroting noodzakelijk, waarvoor van de raad machtiging wordt ge vraagd. samen af bij voorzitter Ringnalda ingang van het complex, den bezorgd en daar blij Nauta werkgeefster van een auto beschikbaar. Al speurend kwamen wij deze week ook op deze volkstuintjes te recht en wij waren werkelijk verrast van wat wij daar zagen. De la nen door het uitgebreide complex zijn allen omzoomd met prachtige bloemen in velerlei bonte kletiren en de schuurtjes voor de gereed schappen op vele percelen uitgegroeid tot zomerhuisjes, waaronder enige zeer mooie, waarin en waarbij de ijverige amateur-tuinders en hun gezinnen deze zomer weer vele heerlijke uren hebben doorge bracht. De vereniging maakt haar naam dus waar. Het nuttige en het genoegen gaan hier werkelijk samen. life-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1