Nieuwe melodieen op het carillon Zeventig jaar naar de „Jouster Hynstemerk IJLST WYMBRITSERADEEL Waterpoort - krabbels i BUITENLANDS OVERZICHT "f 1 van t en Oswald heeft de schoten op Kennedy gelost Vrije boeren zenden requesten naar Koningin Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD NCVB Jutrijp-Hommerts Geslaafd Hondenliefliebsters geslaagd „Flaggeliefvan Halbertsma en Gavotte van Fiocco 1 Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Als een zwarte man een dief is, steelt hij een half beetje, maar als een blanke man een dief is, steelt hij een hele suikerplantage. ]amaica-negers Protest tegen inhouding melktoeslag: 119e jaargang nr. 79 Ernstige aanrijding op de Rauwerderhoek Geslaagd Toneeluitvoeringen ’ód-’óa van Kunst aan Allen ERHARD voelt voor PLAN-SPAAK Joost Halbertsmapri js voor Ds. Kalma Aangehouden Donderdag 1 oktober 1964 DE GAULLE IN ZUID-AMERIKA De Gaulle maakt op het ogenblik van DEENSE UITSLAG afgeschroeid de polities zjjn tische minderheidsregering. ’s HET PASJES IN BERLIJN SOCIALISTISCHE WINST WELKE LIEDJES? meente ik nadat boer-af was geworden. Hynsteman FOTO’S VAN BLINDEMAN HET UURWERK Boerenfeestdag Jouster hynstemerke was een echte I I I I I verschenen. In een enkele konit de schrijver zelfs tot de conclusie, dat Oswald onmogeljjk de dodelijke schoten kan hebben gelost. de voorzitter van Hooggerechtshof, Hét uurwerk zelf is uit 1918. Het is gemaakt door de Nederlandsche Fabriek Voor het diploma A K K (Algemeen Ky- nologische Kennis) slaagden te Amster dam de dames D. de Jong en F. Ver- nimmen te Heerenveen, leden van de K.C. Sneek e.o., die opgeleid werden op de cursus van K.C. Sneek e.o., gegeven door dë heer en mevr. Otto. Te Utrecht slaagde voor het Propae- deutisch examen diergeneeskunde onze stadgenoot de heer A. S. E. P. Textor. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3Ü05 0 5150) b.g.g. 4091. Donker zelf zorgt voor die melodie. Hij bepaalt aan de hand van het door hem gekozen muziekstuk, waar de no ten moeten zitten op de trommel. Bos man doet het werk nog maar voor de eerste keer, sinds W. Visser pas met pensioen is. Donker is voor de derde keer bezig aan het versteken. Het is wel een heel gedoe; vooral voor Huis man is het een gehjjster om in en uit de trommel te komen. En het is ook niet zonder gevaar: als de stroom per onge luk bljjft ingeschakeld, zou hjj helemaal meedraaien, met alle gevolgen van dien. Toen vorige week donderdag in Joure .Gaastmeer), maar ook niet de traditionele paardenmarkt werd ge-’ houden, bevond zich onder de vele be zoekers ook weer de heer Waling Fran kena, 79 jaar en rustend boer, sinds vier jaar zeer tot zijn genoegen inwo ner van „Njj Nazareth” alhier. Nu is dat „weer” een zeer rekbaar begrip. Het kan voor de tweede, maar ook voor de zeventigste keer zijn. En omdat dit laatste niet Frankena het ge val is, hebben we gistermorgen in zijn gezellige kamer niet uitzicht op de ach tertuin en de vijver waarin de zwanen zaten te zonnen, een praatje met hem gemaakt. vatieven vier zetels wonnen, ook geen (de half- volks- partjj kwam op 10 zetels), is men over gegaan tot de vorming van een socialis- Daar het Landbouwschap in Overijs sel en Friesland aan een groot aantal melkfabrieken niet de melktoeslag heeft uitgekeerd, maar deze ingehouden heeft zodat de fabrieken op hun beurt die toe- slag niet aan haar leden i.c. de melk- J leverende boeren kunnen betalen, heb- ben een twaalftal boeren - leden van de I fabriek in Oudwoude, - gisteren een re- quest aan H.M. de Koningin gestuurd, J waarin zjj Haar verzoeken Haar invloed t aan te wenden bij het Landbouwschap J zodat deze maatregel te niet gedaan zou kunnen worden. Hel Landbouwschap 4 heeft de maatregel getroffen omdat de f betreffende boeren weigerachtig zijn de J heffingen te betalen die het Landbouw- schap hun oplegt. J De bedoeling van de Vrije Boeren is, f elke dag een viertal requesten naar de X Koningin te sturen: er zullen in totaal j ongeveer 400 verstuurd worden, met alle X dezelfde inhoud. Deze protestaktie heeft de goedkeuring van het hoofdbestuur X van de Boerenpartij. Men verwacht, dat j deze aktie zich tot alle gebieden zal uit- X breiden; ze vindt reeds plaats in Holten I en Rjjssen in Overijssel. De boeren be- X schouwen dit als het enige middel om J het geld van het Landbouwschap los te X krijgen. De boeren achten deze aktie j meer doeltreffend, dan de opzending van een request met enige honderden 1 handtekeningen van sympathisanten. J I Ons werd verteld dat er boven in de carillonspeelkamer tot een eind in de oorlog vele foto’s hingen van bijna alle binnen- en buitenlandse klokken, uit Rusland zelfs. Deze foto’s en ansicht kaarten werden gestuurd door Sam Blin deman, een oud Sneker die voor de oor log al naar Zeist verhuisde en van wie we onlangs een gedicht over Friesland in de krant hadden. In de oorlog zijn al deze plaatjes van klokken door de bezet ter weggehaald. Al sinds dinsdagmiddag zijn de heren Dirk S. Donker, stadsbeiaardier (dezelf de van dat studie-carillon in de pony-stal)Herman Huisman en Klaas Bosman, in dienst van gemeentewerken, bezig nieuwe melodieën aan te brengen op het zo geliefde maar de laatste tijd veel gesmade carillon in de toren van de Martini kerk. Dinsdagmiddag werden de ijzeren bouten, de „nootjes”, van de oude liede ren verwijderd en gistermorgen werd begonnen met het aanbrengen van de nieuwe; een werk, waaraan ze gisteren en vandaag de hele dag bezig zijn ge weest. Het is dan ook geen kleinigheid, dat zogenaamde versteken. Ruim acht honderd bouten, die op de gewenste melodieplaats op de draaibare muziektrom- mel moeten worden aangebracht, en binnen in de trommel moeten worden aan gedraaid. Het oude zetsel had er een jaar opgezeten, maar dit nieuwe zal waar schijnlijk een half jaar, zo tot maart-april, over de stad de muziek via de klokken, boven in het carillon, laten klinken. Onze bekende stadgenoot en hon denkenner A. Aukema, die vorige week 81 jaar werd, is een van de oudste keurmeesters in ons land en keurt nog geregeld de Friese ras sen. Hij heeft echter gezelschap ge kregen van mevrouw Otto en nu zijn ze beiden weer uitgenodigd om vol gende week woensdag op de kinder boerderij te Leeuwarden niet-rashon- den te bespreken. Het kan ook wel de 71ste of 72ste keer geweest zijn. Dat weet ik zo goed niet meer zei Frankena. Als jongen van een jaar of zeven, acht ging ik er al met mijn vader, die toen boer was in Tjerkgaast,' in de bolderwagen naar toe en daarna heb ik nooit een gemist. Niet toen ik zelf boer was (eerste 24 jaar in Heeg en daarna nog 8 jaar in Frankena is een echte „hynsteman”. Hü is altijd een groot liefhebber van paarden geweest en heeft ook steeds tuigpaarden gehad, waarmee hij op con coursen meerdere malen een prijs heeft gewonnen. Ook „tügde” hjj wel met paard .-n van vrienden of kennissen, zo als hij in Joure ook wel eens een paard voor hen kocht. Want men vertrouwde op hem door zjjn grote paardenkennis. Net zoals nu op zijn zoon Auke. Natuurlijk reed hij, evenals alle an dere boeren, vroeger met „hynder en wein” naar Joure. Frankena glundert nog als hjj aan die mooie tochten te rugdenkt. Maar toen de paarden, het te gen de trekkers hadden afgelegd, gin gen ze per auto en nu neemt Frankena de bus. Asten (Noord Brabant); het carillon, gegoten door Van Bergen te Heiliger- 1^, werd ook door deze firma geplaatst. In de oorlog werd het vorige carillon, een Engels, op één klok na door de Duitsers verwijderd om omgegoten te worden tot oorlogstuig. Iedereen weet lanzamerhand, dat er „iets loos is” met de klok. Zoals u van daag kunt lezen,-zjjn er vragen over ge» steld in de raad. Het mankement is niet zo vreselijk groot, als er maar eens aan de reparatie werd begonnen! Het anker van het motortje, dat de gewichten op trekt, is stuk: het is voor de tweede keer doorgebrand, zodat als de gewich ten een keer op de vloer van de zolder liggen, deze niet meer worden opgetrok ken. De klok kan dus maar acht uur lo pen en dan staat hjj weer stil. Hiermee houdt ook verband, dat uuraanduiding en speelwerk niet synchroom lopen. Het speelwerk zelf is wel goed. Het zou prachtig zijn voor Sneek, als tegelijkertijd ên de Waterpoort èn de Lemmerbrug èn het torenuurwerk èn het carillon gerestaureerd zouden zijn. Wie weet, is het iets voor wéér een motie? landse politiek en met name de Europe se politiek. Hij blijkt wel iets te voelen voor het initiatief van Spaak, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, om op proef maar eens met de Europe se politieke unie te beginnen. Daarna kan men het nog altijd in een verdrag vastleggen. Gaat De Gaulle dan toch met de winst strijken, vraagt men zich af, De Gaulle die in de Europese unie een in strument ziet om de Franse buitenland se politiek te bedrijven, die op roem en bedilzucht in de wereld is gebaseerd. Erhard lijkt door de knieën, maar toch niet voldoende, want hij gaf te kennen, dat zes het minimum is. Wanneer Ne derland dus neen blijft zeggen omdat het niets wil weten van de Gaullistische ideo logie, dan legt Duitsland zich daar bij neer. Hoopt Erhard op een blijvend Ne derlands verzet en verschuilt hjj zich op deze manier achter Luns? Overigens gaf hij in andere opmerkin gen wel blijk, dat hij niet getornd wenst te zien aan de Atlantische oriëntatie van de Duitse politiek. Samenwerking met Amerika blijft een belangrijke pijler. Hjj lioopt van harte, dat de misverstanden van Parijs en Washington vooral over de N.A.V.O. uit de weg kunnen worden ge ruimd, bijv, door een bezoek van de nieuwe Amerikaanse president aan Euro- Na een onderzoek van maanden heeft de commissie-Warren nu haar rapport voltooid over de moord op president Kennedy op 22 november van het vorige jaar. Zoals men zieh zal herinneren werd de wegens de moord gearresteerde Os wald de dag daarop bij het overbrengen naar een gevangenis vermoord door Ru by, de eigenaar van een nachtclub, die verklaarde tot zijn daad te zijn geko men uit medelijden met de weduwe van de president. De merkwaardige samen loop gaf voedsel aan geruchten, dat Ruby Oswald uit de weg had moeten ruimen voordat deze zjjn medeplichtigen of opdrachtgevers had kunnen verraden. Som mige boeken waarin deze theorie werd uitgewerkt, zijn in de laatste maanden Tenslotte nog een verkiezingsuitslag. De Denen hebben zo gestemd, dat de re geringscoalitie van sociaal-democraten en radicalen uiteen is gevallen. De so cialisten handhaafden zich op 76 zetels, maar de radicalen verloren een van hun elf zetels. Aangezien de nieuwe regering ook niet meer kon rekenen op de steun van een Groenlandse afgevaardigde en de oppositiepartijen, van wie de conser- meerderheid konden vormen communistische socialistische Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad daarom zeer gewenst. Op verschillende plaatsen in de stad worden of zjjn de straten opnieuw be- I vloerd. In de binnenstad o.a. de Krui- zebroederstraat, de Marktstraat en de pa, want dan is de samenwerking in het Frans-Duitse verdrag zoveel gemakkelij ker. Hieruit kan men toch ook weer op maken, dat Erhard niet met De Gaulle alleen in zee wil. Gistermorgen omstreeks 11 uur vond op de Rauwerderhoek (Sneekerstraat- weg) een vrij ernstige botsing tussen twee auto’s plaats. De heer J.S., vee houder te Poppingawier, komende uit de richting Leeuwarden wilde bij Rauwerd na voorsorteren linksaf slaan, maar werd op dat moment door een andere auto aangereden. De bestuurder hiervan de 41 jarige C.B.v.d.W. uit Oude-Pekela, employé van de Stichting „Het Hooge- land”, die waarschijnlijk de manoeuvre van zjjn voorligger niet of niet tijdig op merkte, heeft misschien nog links willen passeren, wat mislukte. Met een hevige klap botste zjjn Simca 900 op de grotere Ford van de heer S. De heer V.d.W. wiens wagen zeer zwaar werd bescha digd, werd uit de auto geslingerd en moest met enige verwondingen aan het hoofd per ambulanceauto naar Sneek worden vervoerd. Dokter Kerbert uit Sijbrandaburen, die spoedig ter plaatse was, achtte evenwel geen direct levens gevaar aanwezig. Ook de Rijkspolitie verscheen ras om een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag waarover de beide bestuur ders van mening verschilden. De heer S. wiens auto slechts licht beschadigd werd, kwam er evenals zjjn mede-inzit- tenden met enige schrammetjes af. De Gaulle maakt op het ogenblik een vermoeiende reis door tien Latjjns- Amerikaanse landen, waar hij sympathie voor Frankrijks leiderschap in de wereld poogt te wekken. Dat hij voornamelijk anti-Amerikaanse gevoelens weet te sti muleren, zal hem niet onwelgevallig zijn. De Zuid-Amerikanen blijven vrij scep tisch kjjken, wanneer De Gaulle hoog op geeft van de rol van de Latijnse landen, van de latiniteit in de wereld. Dat heeft naar hun gevoelen zo weinig met de werkelijkheid te maken. Het onderzoek van de commissie van Earl Warren, de voorzitter van het Amerikaanse Hooggerechtshof, heeft evenwel tot de conclusie geleid, dat Os wald de schoten wel degelijk heeft ge lost en dat er geen aanwijzingen zijn, dat Oswald medeplichtigen heeft gehad. Hiermee wordt de geruchten van een rechtsextremistische samenzwering de kop ingedrukt. Ruby heeft eveneens op eigen initiatief en zonder medeplich tigen of opdrachtgevers gehandeld. Flinke kritiek levert het rapport op de geheime dienst, de politie van Dallas en op de federale recherche. Er blijkt, dat de gebouwen langs de weg, die de presi dent zou nemen, niet doorzocht zjjn, het geen toch een elementaire veiligheids maatregel is. Men verwacht, dat er nieuwe maatregelen zullen worden be studeerd om de president bij optreden in het openbaar te beschermen. GOLDWATER HEEFT MOEILIJK Aan de Vrije Universiteit van Am sterdam slaagden voor het candidaats- examen wiskunde en natuurwetenschap pen F. de heren K. de Boer te Sneek en M. Osinga te Woudsend. Het bestuur van de stichting „Kunst aan Allen” te Sneek heeft, ondanks de précaire financiële positie gemeend, ook voor het komende seizoen een drietal toneeluitvoeringen te moeten organise ren. Men is namelijk van oordeel, dat de kernstad Sneek het zich als cultureel centrum niet kan veroorloven, geheel verstoken te zjjn van goed beroepsto neel. Er zullen dit jaar voorstellingen ge geven worden op 15 oktober 1964 en op 6 januari en 22 februari 1965. Deze uit voeringen worden verzorgd door de ge zelschappen Theater, Ensemble en Stu dio. Alle drie hebben zich in de afgelo pen jaren een uitstekende naam verwor ven, zodat er voorstellingen van hoog artistiek peil verwacht mogen worden. Voor de drie uitvoeringen betaalt men in totaal 12,-, losse kaarten 5,-. De daad is nu aan alle ingezetenen van Sneek, die belang stellen in goed beroepstoneel en die bovendien van me ning zijn, dat de tweede stad van Fries land op cultureel gebied niet mag ach terblijven bij plaatsen als b.v. Drach ten, Heerenveen en Bolsward. De leden van Kunst aan Allen weten reeds, dat zjj kaarten kunnen bestellen bjj de heer A. Schurer, Looxmagraclït 20a. Zij, die nog geen lid zjjn kunnen zich voor 1,- als zodanig laten inschrij ven op hetzelfde adres. den in last. Manlief had de sleutel in j de zak maar was op reis en zou pas verbetering is. heel laat thuiskomen. Doch een an dere buurvrouw bracht raad: de gla zenwasser! Deze was toevallig in de buurt, plaatste zijn lange ladder te gen het hoge achterbalcon, klom naar binnen en opende zo de deur. De verkiezingscampagne in de Ver. Staten gaat onderwijl door en senator Goldwater begint het naar algemeen oordeel wat moeilijk te krjjgen. Zijn tac tiek was een conservatief alternatief te bieden voor de liberale Johnson, maar diverse van zijn uitlatingen hebben de indruk gewekt, dat men met een gevaar lijke radicaal heeft te maken. Toen hij en de zijnen daarop poogden de zaken weer wat recht te buigen, wekte dat de indruk, dat Goldwater een man is, die er maar wat uitflapt en daarna gaat proberen te denken. De conservatieven voelen zich juist meer op hun gemak met Johnson, wie de overwinning op 3 novem ber wel niet zal ontgaan. Het enige be langwekkende zal zjjn, of de republi keinse kandidaten voor andere functies de weerslag van Goldwaters tegenslag zullen ondergaan. En vooral zal ook be langwekkend zjjn te meten in hoeverre een man als Goldwater nog stemmen kan vergaren. In de eerste vergadering van het win terseizoen sprak voor de N.C.V.B. afd. Jutrjjp-Hommerts de heer J. Anema van Buitenpost over het onderwerp „Ou der worden en toch jong bljjven.” Een gelukkig verschijnsel van deze tjjd is dat er ook medisch veel aandacht wordt besteed aan de oudere mensen. Hebben we zo boven de vijftig de mooi ste tjjd gehad? Neen, ook de avond heeft zijn eigen mooie dingen. Op welke mA- nier men lichamelijk en geestelijk toch jong kan blijven, vertelde de spre ker op boeiende wijze. Veel nieuws komt er deze week uit Duitsland. In de eerste plaats is na maandenlange onderhandelingen een nieuwe pasjesovereenkomst voor West- berlijners uit de bus gekomen. Viermaal per jaar kunnen de Westberlüners pas jes krijgen om in een periode van vier maal ongeveer twee weken familieleden in Oost-Berljjn op te zoeken. De harde onderhandelingen die hierover zijn ge voerd, waren vooral gewijd aan de beti teling van Oost-Berlijn. De oostduitsers wilden op de aanvraagformulieren ge drukt zien: hoofdstad van de D.D.R. (Duitse democratische republiek). Maar hier wilden de West-Duitsers niet aan, omdat dat een erkenning van het Oost- duitse regime zou zijn. Men is het ten slotte eens geworden over een tussenop lossing. Er komt de vermelding van Oostduitse hoofdstad, maar met de aan tekening, dat dit geen erkenning inhoudt van Westduitse zijde. Diverse West-Duit sers zien hierin toch een gevaarlijke con cessie, een capitulatie, maar de over weging, dat het hier een verzachting van menselijk leed betekent, heeft de rege ring doen zwichten. Per slot van reke ning zijn de verkiezingen van het vol gend jaar niet zo ver meer weg. Een voorproefje van de parlements verkiezingen van volgend jaar hebben de Duitsers zondag gehad met de ge meenteraadsverkiezingen in de deelsta ten Noord-Rijnland, Westfalen en Neder-Saksen. De mislukking van de chr. democraten om de rode stadhuizen te veroveren, vooral in Neder-Saksen, is een teken aan de wand voor de regering van Erhard, wiens positie als stembus locomotief van de chr. democraten wat gevaar gaat lopen. De grote overwin naars zjjn de sociaaldemocraten. Verge leken met de gemeenteraadsverkiezin gen van 1961 zijn de socialisten in Noord- Rjjnland-Westfalen van 40,6 op 46,6 pet. gekomen, waardoor zjj de grootste par tij zijn geworden, want de chr.-democra- ten daalden van 45 pet. tot 43,1 pet., ter wijl de liberalen van 10,2 op 8 pet, daal den. In Neder-Saksen was de S.P.D. al de grootste partij, maar door een stijging van 38,8 op 43,2 pet. heeft zij deze po sitie weten te versterken. De chr.demo craten gingen ook flink vooruit, n.l. van 28,2 op 37,5 pet. Zelfs de liberalen boek ten winst en kwamen van 6,9 op 9,2 pet. Deze niet-socialistische winst, naast de socialistische winst, moet men verkla ren uit het feit, dat de conservatieve Duitse partij en de vluchtelingenpartij, die drie jaren geleden nog 18 pet. ver overden, nagenoeg van het toneel zijn verdwenen. Een troost voor de chr.-de- mocraten is, dat zjj bij gemeenteraads verkiezingen altijd slechter boeren dan bjj parlementsverkiezingen. In 1961 be haalde de C.D.U. bij de parlementsver kiezingen in Neder-Saksen bijv. 39 pet. Vrijdag heeft bondskanselier Erhard een grote persconferentie gehouden, waarin hjj zich ook uitsprak over buiten- van Torenuurwerken B. Eijsbouts te Wij hebben al vaak de lof bezongen van ons mooie Wilhelmina- park, dat er dank zij de goede zorgen van de heer Schuurmans en zijn medewerkers altijd keurig verzorgd uitziet. Maar in dit mooie brokje natuur vielen de beide brhgjes met hun koel zakelijke wit s geschilderde ijzeren leuningen en dek van betonplaten uit de toon. Hierin komt nu echter verandering. Beide krijgen ’n landelijk karak- ter met leuningen van eiken takken, die met lichtbruine teer worden bestroken en een dek van teakhout- Ze worden opnieliw opgebouwd door mannen van de G.S.W. re- geling die dit keurig en met grote toewijding doen en het brugje naar het eilandje al haast klaar hebben. Op de foto kunt U zien hoe mooi het wordt. Daarna komt het andere aan de beurt, waarvan het nieuwe dek niet weer hol zal liggen zoals nu, maar boogvormig, waaronder het hoger boven het water van de vijver komt, wat ongetwijfeld ook een verfraaiing zal zijn. De leerlingen van de Chr. Kweek- school alhier krijgen studentenallu- res. De nieuwe eerstejaars leerlingen worden nu ook ontgroend en moeten daarbij zoals bjj deze ceremonie noodzakelijk schijnt allerlei dwaze opdrachten uitvoeren. Zo werden vier van hen, onder wie ook een meis- je, er op uitgezonden om in pyama en op blote voeten inkopen te doen bjj V D. De gekochte goederen moes ten in de nachtspiegel gedaan wor- den die ze voor zich uitdroegen. Na- tuurljik was djt een sensatie die zo- wel in als buiten de winkel veel be- langstelling trok. Wjj vragen ons echter af waarom deze vernederende vertoningen van de studenten, waarop tegenwoordig al veel critiek wordt uitgeoefend, op Het is ons al meermalen opgeval- de kweekschool moéten worden na- J len, hoe gevaarlijk het is dat van de geaapt. Aan de opening van de boekenweek in Bolsward gaat de uitreiking van de Joost Halbertsma-prijs voor Fries we tenschappelijk werk vooraf. De prijs is deze keer toegekend tan ds. J. J. Rai ma, die vorige week van Sneek naar Boyl verhuisde. Hij schreef namelijk een boek over het dagelijks leven in de tijd van de Friese dichter Gysbert Japiks, wiens driehon derdste sterfdag in 1966 op grootse wij ze zal worden herdacht. Enkele weken geleden werd in de ge- Utingeradeel aangehouden de 21-jarige los werkman J.P. uit Menaldu- madeel, terzake van bromfietsdiefstal len. P. bekende, eind juli ook in Sneek een bromfiets gestolen te hebben. De brommers heeft hij op diverse plaatsen aan de man gebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Nu zal de rechter zich met de zaak verder bemoeien. boeren-feestdag zei Frankena. En de grootste in deze omgeving. Het was dan ook ontzettend druk op de markt en op de kermis in de Midstraat. Men kon daar over de hoofden lopen. Dat is nu ook nog wel zo, maar er komen niet half zoveel paarden meer als vroeger en de kermis is ook lang zo groot niét meer. Maar die kermis trekt Frankena niet (meer). Hij gaat alleen naar de paarden, waar hjj ook veel oude ken nissen ontmoet. Voor hem is het daarom een feestdag gebleven, die hij nog lang hoopt mee te maken. sleutel. Dat ondervond vorige week Muntstraat. Maar ook in de buiten- ook een mevrouwtje op het eiland, wjjken zijn de straatmakers voortdu- Ze maakte ’s morgens even een rena jn aktie. Zo is nu ook het laatste praatje met een buurvrouw, maar gedeelte van De Bourbonstraat geheel floep daar ging de deur en was Lei- bevloerd. De twee perkjes zijn opge- ruimd wat voor het verkeer een grote SNEEKER NIEUWSBLAD Een met krjjt geschreven opschrift op de houten wand van de uurwerkkamer boven in de kerktoren, zegt, dat Hendrik Huisman voor ’t eerst in maart 1930 mee hielp met ’t versteken van ’t carillon. Toen had Fluey van Bergen ’t muzikaal opzicht. Huisman is trouwens de man die ’t moeiljjkste werk doet: hij kruipt name lijk in die niet al te ruime, ronde trom mel. We vroegen of hjj nooit met Bos man afwisselde. Maar Huisman ant woordde: „Ik ben tot nu toe de enige die in de trommel kan, door mjjn afmetin gen. Sinds mjjn achttiende jaar heb ik al hetzelfde gewicht en ben dus niet te groot.” Hjj draait al een hele tjjd de schroeven aan en hjj doet het nog steeds met de nodige humor. Het is te hopen dat er na zijn pensionering nog zo’n klein kereltje bij gemeentewerken is, anders zouden we eeuwig dezelfde vers jes horen. Bosman verdraait de schjjf voor het bepalen van de afstanden der nootjes, de trommel draait dan mee en tenslotte vallen de hamers over de nootjes, de draden trekken de corresponderende klokken aan en de melodie weerklinkt. Tijdens de Sneek-Week zjjn van no- hoek bjj V. d. Püpekamp tot aan de taris Feddema aan de Suupmarkt, Hooiblokstraat auto’s aan beide kan- van de Rijkspolitie en de Rpkspo- ten mogen parkeren. In de Gemeen- litie te Water aan de Oosterdjjk de teraad is daar ook al meermalen de naamborden aan de muur verdwe- aandacht op gevestigd, maar ’t heeft nen. Zeer waarschijnlijk hebben bal- niet geholpen. i, dadige jongelui ze er afgeschroefd Echter niet alleen op de Singel, en meegenomen. ook op de Marktstraat doet deze si- Dat van de notaris werd dezer da- tuatie zich voor, wat vooral veel gen op de nieuwe Jachthaven ont- moeilijkheden veroorzaakt voor het dekt. Het stond daar „open en bloot” verkeer dat van het Oud-Kerkhof tegen de waterkraan, maar die van komt. Want tot op de hoek voor die- de polities zjjn nog steeds onvind- renarts Vink en op die tegenover baar. De heer Feddema had inmid- hem wordt geparkeerd. Een par- dels al een nieuw bord laten maken, keerverbod aan de zuidzijde lijkt ons zj n rr aar* Voordeursloten die op slot vallen als men de deur dicht trekt of duwt zjjn gemakkelijk. Maar o wee als hjj achter je dicht valt en je hebt geen In de periode tot de nieuwe verste king zullen we horen: Op de halve uren „Flaggeliet” van Halbertsma, de eerste regel hiervan kwart over het uur. Op de hele uren „Gavotte” van Fioc co, kwart voor het uur hiervan het eerste stukje.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1