W. Nauta overleden I I I I t Waterpoort - krabbels i ■j IJLST WYMBRITSERADEEL en van t Europese plannen blijven vaag 4oor Speurt t Motor-Rijnschip te water gelaten BUITENLANDS OVERZICHT 1 Graag meer kamers Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Koninklijk Paar volgend jaar naar de West J I i M h V.V.V. Sneck Finale verkopingen Twee buitenlanders huwden in Sneek 119e jaargang nr. 81 Gemeenteraad Ijlst Overplaatsing SjiietHet Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT iiiimuiimiiiHi HiiimiHitimiiiiimiiimi en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Angst Versnelling Neutrale top al- minister ningen in Explosie Wapens in het voor- en het najaar het geval is. even- van KAMERS GEVRAAGD ’s MORGENS OPEN 4 Oranje Nassau - gering i "J meer echter nog die van deze te De heer S. van der Berg, bureelamb- tenaar bij de Nederlandse Spoorwegen alhier is overgeplaatst naar Heerenveen. we ringspalen ingeheid voor een plex van 66 c. Het gehele karwei moet over en een half jaar gereed zijn. Van de heer J. Zjjsling is bericht ont vangen dat hij zijn benoeming als raads lid in de vacature Groenveld, aanneemt. Sne- deze een hier van de Koningin Juliana en prins Bernhard zullen volgend jaar oktober een bezoek brengen aan Suriname en de Nederland se Antillen. Het bezoek zou moeten sa menvallen met de ingebruikneming van het waterkrachtwerk van de Afobaka- dam. De Nederlandse vice-premier mr. Biesheuvel onder wie de Koninkrjjks- zaken ressorteren, zal het bezoek mee maken. Prinses Beatrix zal in februari deze gebieden bezoeken. Het ge verschoot MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. W'W Gedurende het seizoen is het kantoor dubbel bezet geweest en geopend gedu rende de gehele week van 9 tot half 6. In de komende winter zal het, even als vorig jaar, alleen ’s morgens ge opend zijn. een op om politieke redenen veel voor, terwijl ook Nederland zich, ondanks bezwaren niet afzijdig heeft gehouden van de on- derhandelingen. De Amerikaanse regering hoopt, dat het verdrag over de M.L.F. nog voor het einde van het jaar zal zjjn onderte kend. Enige versnelling in de zaak houdt ongetwijfeld verband met het on verwachte bezoek, dat Grewe, de West- duitse ambassadeur bjj Je N.A.V.O., aan Washington heeft gebracht. In Kairo zijn maandag regeringslei ders uit 47 zg. niet-gebonden of wel neu trale of neutralistische landen bijeenge komen voor hun tweede topconferentie. De eerste was drie jaren geleden in Belgrado. Behalve de 47 regeringslei ders zijn er nog waarnemers uit 10 lan den. Maar wie niet is toegelaten is mi- Kongo. em- wie Eén vader kan zeven kinderen te eten geven, maar zeven kinderen kunnen één vader niet voeden. (Kameroen) iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii nog zo vers in het geheugen, dat men zich moeilijk kan voorstellen dat zjjn werkzame, aardse leven thans is afge sneden. In onze stad en overal waar men hem gekend heeft laat hij echter een onuitwisbare indruk na. Na een rouwdienst in de Martini kerk, die vrijdagmorgen om 11 uur aan vangt, volgt om 12 uur de begrafenis op de Algemene Begraafplaats alhier. President Makarios is nu in Kairo, wat gesterkt door het accoórd, dat zijn jeugdige minister van buitenlandse za ken Kyprianoe, in Móskou heeft weten te sluiten. Russisch luchtdoelgeschut zal worden geleverd. Russische steun in te verwijten niet op haar hoede te zjjn. het verzet tegen militaire bases op het eiland is verzekerd. Van het eiland zelf wordt wat verzet gemeld tegen de con tacten met Rusland, vooral van de zijde van generaal Grivas, die daardoor weer aanvallen van dé aanhangers van. Ma karios heeft te verduren. Overigens schijnt Rusland Turkije we) wat gerust gesteld te hebben, dat het met die wa pens voor Cyprus niet zo’n vaart zal lo pen. Een dergelijke matigende invloed van Moskou meent men ook op te merken bij Soekarno, die ook al wapens in Mos kou is gaan kopen. In elk geval ver klaarde Soekarno zich in Moskou be reid met de Maleisische Federatie een gesprek te openen. Na een ernstige ziekte van enige! weken is dinsdagmorgen op 67 jari ge leeftijd in het St. Antonius Zieken huis overleden de heer W. Nauta, oud-hoofd van de Koningin Wilhel- minaschool alhier. Met hem is een bekwaam en zeer werkzaam, man heengegaan, die niet alleen het Doordat o.a. de nieuwe industrie hier nogal wat personeel uit andere plaat sen aantrekt, is er veel vraag naar ka mers voor permanente verhuur, om de ze mensen onder te brengen. Hjlaas beschikt VW niet over vol doende adressen. Belanghebbenden zou den dan ook goed doen, zich bij VW op te geven, opdat ook dergeljjke kamer- zoekenden geholpen kunnen worden. Het is wel typerend, dat velen alleen Huurders willen hebben, die de weekein den afwezig zjjn. Dat is wel te begrij pen, doch voor mensen, die van verre komen, is het niet altijd mogelijk, elke week naar hun familie te gaan. Toch moeten dezen ook plaats hebben. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad kennen. Zjj was daar namelijk voor de uitbreiding van haar talenkennis hulp in de huishouding; met ditzelfde doel had ze ook al in Frankrijk gewerkt. Maar het grote geluk viel haar echter in Lon den ten deel. Mevr. Guha-Van der Bank en haar Indiase schoonzuster waren ge kleed in de zo mooie en exotische kle derdracht. Burgemeester Van Hout voltrok de huwelijksplechtigheid naar gewoon Nederlands gebruik, maar hjj sprak echter ook Engels daarbij. Een en ander zjjn voor deze gemeen tehuizen wel unieke gebeurtenissen te noemen. markante en 31 augustus Enig opzien heeft de mededeling van Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, gewekt, dat commu nistisch China op het punt st”nd zich met een kernexplosie bjj de groep van kernmogendheden te voegen. Rusk deed deze aankondiging waarschijnlijk met het oog op de verkiezingen van 3 no vember. Zou vóór die tijd een Chinese kernexplosie zijn waargenomen, dan zou senator Goldwater ongetwijfeld van de schrik bij de Amerikanen gebruik hebben kunnen maken om de regering Wel was nog aanwezig een zuster van de bruidegom. De heer Guha had zijn bruid, de 22-jarige Fokelina Cornelia van der Bank uit Heeg, in Londen leren Ook van de economische kant wordt nu getracht de Europese vaart te ver snellen. Vorige week vrijdag maakte Hallstein, de voorzitter van de Europe- s commissie van de E.E.G., de voor stellen bekend om de versnelde toepas sing van het verdrag van de E.E.G., te handhaven en de douane-unie op 1 januari 1967 te voltooien, dat wil zeggen, dat dan alle nog bestaande invoerrech ten op industriële producten binnen de gemeenschap zullen worden afgeschaft. ges. een Verzekeringsmaatschappij Natuurlijk bezochten veel vreemdelingen onze stad, die geen gebruik behoefden te maken van de diensten van VW. Ook op het oude adres, bij de secretaris van VW, kwa men nog een behoorlijk aantal toeris ten inlichtingen vragen. Telefonische en schrifteljjke aanvra gen vertoonden eveneens een flinke stij ging. Jammer, dat vele vakantiegangers nog niet blijken te weten, dat ze al vroeg in liet jaar dienen te bespreken: ze zouden het zelf heel vat gemakke- Ijjker hebben. Toch heeft WV zulke laatkomers vaak nog aan een adres kunnen helpen. De angst, dat een uitbreiding van het aantal kernmogendheden zal leiden tot een verdere verspreiding van het kernwapen, ook over kleinere landen, komt weer naar boven. De Engelse pre mier heeft in een van zijn jongste ver- kiezingsredevoeringen gesproken over een ontwerp-verdrag om de versprei ding van kernwapenen tegen te gaan. Het ontwerp schijnt met Rusland te zijn besproken, maar, zoals met vele van dergelijke dingen, de werkelijke ontwik keling gaat er langs heen. Alleen de angst blijft over. die hem bü deze gelegenheid schetste als een vrij hoekige, maar indrukwek kende figuur die zijn vriend was gewor den en het ook zou blijven. De heer Sipkens kon toen niet vermoeden dat deze vriendschap zo spoedig door de dood zou worden verbroken. De overledene heeft de Nederl. Her vormde gemeente alhier vele jaren ge diend als lid van de Kerkeraad, als voorzitter van het College van Notabe len en als ouderling welke laatste func tie hij in januari van dit jaar had neer gelegd. Ook vervulde hij als godsdienst onderwijzer vele jaren preekbeurten bjj vacatures, vacanties e.d. veelal in de dorpen in de omgeving. Voorts was voorzitter van de Vereniging van Recht zinnig Hervormden. Op politiek terrein was de heer Nauta eveneens actief als voorzitter van de Kamerkring Friesland der C.H.U. ter wijl ook de radio zijn grote belangstel ling had, getuige zijn lidmaatschap van het algemeen bestuur der N.C.R.V. En dan noemen we tenslotte nog in de lange rij van funkties zijn voorzit terschap sedert april 1945 van het rust huis 'Thabor. Zijn presideren van de re ceptie ter gelegenheid van het 25-jarig 1 bestaan op zaterdag 19 september jl. ligt 4 De Jeugd Vogelwacht in onze stad De 1208 betonpalen, die 16 m lang (die goed is aangeslagen getuige het zjjn en een omvang hebben van 30 x 30 cm, worden door een dieselblok van vijf ton druk tot op de tweede zandplaat geheid. De heer Nauta, strijdbare figuur, die 1897 in Elahuizen werd geboren, is na een onderbr -ing van bijna een jaar steeds aan het Chr. onderwijs alhier verbonden geweest. Na het behalen van de onderwijzersakte werkte hjj hier eerst elf maanden tijdelijk en was daarna van 1 mei 1918 tot 1 april 1919 onder wijzer aan de chr. schooi te Oosterend. Daarna keerde hij als onderwijzer aan de Jan van Nassauschool alhier terug. Vier jaar later ging hij over naar de Koningin Wilhelminaschool en van 1 mei 1931 op welke datum de nieuwe school aan de Fred. Hendrikstraat werd geopend, was hij tot aan zijn persione- ring op 1 sept. 1962 hoofd van deze school. Van 1 september 1926 tot 1 mei 1931 was hij tevens leraar aan de Chr. Kweekschool en in de beginjaren van het Chr. Lyceum ook leraar aan deze on derwijsinrichting. Verder heeft hjj les gegeven aan de voormalige M.T.S. al hier. Maar ook anderszins heeft hij zich voor het onderwijs zeer verdienstelijk ge maakt. Hjj is namelijk een lange reeks van jaren secretaris geweest van de Vereniging voor Chr. Voorbereidend Hooger Onderwijs, welke het Chr. Ly ceum beheert en was daarvan thans nog curator. Voorts was hjj oud-be- stuurslid -achtereenvolgens secre taris, vice-voorzitter en voorzitter - van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging en ook nog na zjjn pensionering secreta ris van de Inspectievergaderingen. In deze kwaliteit organiseerde hij onlangs op zjjn bekende accurate wjjze nog het afscheid van Inspecteur R. J. Sipkens De heer Nauta tijdens een van zjjn vele, bezielende redevoeringen. Notaris Feddema alhier veilde gister avond in Café „Onder de Linden” fi naal: Het burgerwoonhuis met vóór- en ach tererf aan de Parallelweg 32 alhier. Bod 18390,-. Toegewezen voor 20.250,- aan de huurster mevr. E. Postma-Wijnia. Het burgerwoonhuis met vóór- en ach tererf aan de Gysbert Japiksstraat 4 alhier. Bod 17202,-. Koper werd de heer H. Schrale te IJsbrechtum voor hetzelf de bedrag. Het woon- en winkelhuis met erf enz. aan de Balthuskade 8 en 9 alhier. Na een verhoging met 1,- toegewezen aan slager J. Wjjnja, W. Noorderhome hier, voor de som van 9900. slachtoffer Om deze achteruitgang tegen gaan hebben er al enkele jaren rond om de stad nestkasten gehangen en het de broedresultaten hierin overtroffen verwarming worden jje verwachtingen. Er moeten echter meer Gistermiddag is van de werf der Sne- ker Scheepsbouw Unie aan de Valk straat alhier op vlotte wijze het Rijn motorschip „Santelmo” te water gela ten, dat in opdracht van de heer L. Kal le te Maasbracht gebouwd is voor de heer Th. H. van der Staay te Nijmegen. Mej. Ans van der Staay, dochter van de toekomstige eigenaar, doopte het met zijn mooie naani. Ook is in Bonn ter sprake gekomen de zg. M.L.F., de multilaterale kern macht van de leden van de N.A.V.O., di” daaraan willen meedoen. De M.L.F. die de beschikking zou krijgen over op- pervlakteschepen, uitgerust met kern- raketten was de Amerikaanse tegenzet tegen De Gaulles onafhankelijke kern wapen, waarvan men vreesde, dat het een te grote aantrekkingskracht op de Europese landen zou hebben en met na me op West-Duitsland. Met deze M.L.F. hopen de Amerikanen aan de Europese behoefte aan nucleaire zeggenschap, zo die bestaat, tegemoet te komen. Vooral de Westduitse regering gevoelde hier Voor het Inlichtingenbureau VW te Sneek is nu de drukte wel voorbij. In de maanden juni, juli en au gustus kwamen een kleine 3000 bezoe kers inlichtingen vragen, van wie 520 buitenlanders. Het grootste aandeel le verden de Duitsers, gevolgd door En- gelsen. Verder werden te woord ge staan Fransen, Belgen, Amerikanen. Zwitsers, Oostenrijkers, Schotten, Zwe den, 1 Braziliaan, 1 Zuid-Afrikaan en 2 Turken. In juli en augustus was het be zoek resp. 50% en 20% hoger dan in de zelfde maanden van 1963. nister-president Tsjombé van de In Afrikaanse kringen bestaan stige bezwaren tegen Tsjombé, in velen ook nu nog een handlanger van het Westelijke imperialisme zien. Dat is vooral het geval in die landen, waar in socialistische of communistische in zichten sterk zjjn. Wat de conferentie verder nog zal opleveren, behalve de uitbanning van Tsjombé, moet nog wor den afgewacht. Gistermiddag deed zich te Sneek het merkwaardige feit voor, dat tegelijker tijd twee huwelijken W’erden voltrokken, waarvan de helft der respectieve echt paren van ver over de grote zee af komstig was. Maar de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat het ene huwelijk gesloten werd in het gemeentehuis Wymbritseradeel, zodat in feite trouwplechtigheid niets met Sneek maken had. In het Sneker raadhuis sloot de heer Drost het huwelijk tussen de kok j de grote vaart Jan van Rijs, 21 jaar uit Sneek en de Amerikaanse (ex-) stewar dess Margaret Ray Blain, 22 jaar en afkomstig uit Amerika. SNEEKER NIEUWSBLAD Door deze waarschuwing bereikt Rusk twee dingen: komt de explosie, dan is de schrik van de gewaarschuwde Ame rikanen des te geringer; bovendien blijkt dan, dat de Amerikaanse regering voor treffelijk op de hoogte is, hetgeen ook vertrouwen wekt. Komt de explosie niet, dan denkt niemand meer aan Rusks verklaring. Men had 1 oktober als datum van de explosie verwacht om de viering van de vijftiende verjaardag van de Chinese volksrepubliek luister bij. te zetten, maar de Chinezen hebben het met op tochten moeten stellen. Militair gevaarlijk zou de situatie door een kernexplosie wel niet worden, aan- De Rijkstelefoondienst timmert, of beter gezegd graaft, de laatste tijd druk aan de weg. Met de nieuwe telefooncentrale achter de ou- t de gevel van het voormalige postkantoor welke thans wordt inge- 4 richt, werd tevens de mogelijkheid geschapen de capaciteit van het net belangrijk uit te breiden. Daarvoor wordt in de stad en tot Ijs- t brechtum ongeveer 15 kilometer nieuwe kabel gelegd. Voor de 1 Lemmerweg en omgeving is onlangs reeds een 8 cm dikke kabel t onder de gracht door aangebracht en thans maakt men een sleuf J in de bodem van de gracht tussen de Pr. Hendrikkade en de Zwar- f teweg. In deze sleuf, die met een beugel, getrokken door een lier, t gebaggerd wordt tot een diepte van 3.50 m beneden Fries Zomer peil 4 wordt volgende week een kabel van dezelfde omvang gelegd, waarop eveneens 900 abonné’s in de Bloemstraat en omgeving, de Noorderhoek en tot IJsbrechtum kunnen worden aangesloten. Er liggen in deze 20 meter brede gracht al drie kabels met totale capaciteit van plm. 840 abonné’s. De capaciteit wordt dus meer dan verdubbeld. 4- Morgennamiddag wordt in Bols- ward de Friese Boekenweek ge opend, die zal duren tot en met za terdag 17 oktober, ’s Avonds gaat al daar de première van Rients Grata- Van de bestrating der Woudvaart- ma’s nieuwe kabaret-programma kade wordt thans door de omlegging „Boek-wyt-op-swart”. Ook de van het verkeer zeer veel gevergd, ker boekhandelaren zetten in Herstratèn was daarom dringend no- week hun beste beentje voor. Ze heb- dig, maar het verkeer kon niet wor- ben allen een ruime voorraad Friese den stil gelegd. Daarom heeft de boeken ingeslagen en komen a.s. Dienst van Gemeentewerken er in woensdagavond ook met een Friese samenwerking met het straatma- boekentafel in Amicitia, waar dié kersbedrijf M. Cnossen een nacht- avond Rients Gratama eveneens met werk van gemaakt, dat vorige week zijn nieuwste schepping zal optreden. In de stadsuitbreiding de van vrijdag op zaterdag is uitge- Lemmerweg westzijde, waar al veel voerd. gebouwd is en nog wordt, worden Om ongeveer 8 uur werd begonnen momenteel schuin tegenover de nieu- en de volgende morgen omstreeks de- openbare lagere school de funde- zelfde tijd was de gehele straat tot i com- een lengte van 80 en een breedte van eengezinswoningen, 75 4V2 meter van nieuwe klinkers voor- flatwoningen, 10 winkels, 1 dagwin- zien. Maar er kwamen ook een le kei, 20 winkelwoningen en 20 gara- gertje van 27 man, twee tractoren en Deze worden in opdracht van vier vrachtwagens aan te pas. ‘j te verkeer is maar drie kwartier Rotterdam gebouwd door het Bouw- stremd geweest. en Aannemingsbedrijf Sanders te Arnhem, onder architectuur van Ir. D. H. Kiewiet de Jonge B.i. gezien het vermoedelijk nog wel wat jaartjes zal duren voordat China de be schikking heeft over de transportmid delen, maar politiek gezien verwacht men van een Chinese kernexplosie een aanzienlijke prestigewinst in de Zuid- Oost-aziatische landen, waar Ameri ka de grootste moeite heeft zijn laatste beetje invloed te bewaren. INDIA Aan de overkant huwden tezelfdertijd de heer Dhruboyoti Guha, afkomstig uil India. Hij is 30 jaar en werkzaam aan de ambassade van India te Londen. Zijn ouders die niet aanwezig waren, wonen in Calcutta. Dit was het 25ste schip dat van deze helling gleed, en met zijn 800 ton tevens het grootste. Het is nJ. 60% meter lang, 7% breed en 2.60 hol. In de Santelmo, met de bouw waar van in juni van dit jaar werd begonnen, zal, eveneens door de werf een krach tige 400 P.K. Brons dieselmotor worden geplaatst. Het forse en mooi gelijnde schip is nl. bestemd voor de internatio nale riviervaart en daar is veel kracht voor nodig. Op de helling die nu is vrij gekomen, zal direct weer de kiel worden gelegd voor een soortgelijk schip van dezelfde grootte, waarvoor de heer Kalle eens de opdracht heeft verstrekt. grote succes dat de donateursaktie heeft opgeleverd), spant zich ook in voor het voort bestaan van de To- X renvalk, die in heel Europa achter- De Flats worden drie hoog, de wo- uit gaat. In Italië, Spanje en Frank- dc winkelgalerij krijgen rijk worden ze geschoten omdat het vier verdiepingen boven de winkels, daar geen beschermde vogel is zoals twee hier en voorts worden velen het van landbouwvergiften. 4 te Door de grote vlucht van J aardgas voor t thans bij de groothandelaren in oude meer zulke kasten komen en daarom J metalen veel meer afgedankte kolen- WOrden de leden van de J.V.W. in 4 kachels aangevoerd dan gewoonlijk het dezer dagen verschenen tweede 1 in het voor- en het najaar het geval is. nummer van „De Marrebolle” op- r Bij VelLeman aan de IJlsterkade gewekt daarvoor hout te leveren (si- onlangs in vier weken tijds meer naasappelkisten zijn heel geschikt) dan duizend stuks en bij Brinksma of ze zeif te maken. op het Eiland ligt een enorme berg van zeker honderd ton (honderddui- zend kilo). De prijs die er voor be taald wordt, hangt af van het aantal kilo’s gietijzer van de vuurpotten. werkzaam, niet alleen Christelijk onderwijs met grote toe wijding heeft gediend, maar ook op kerkelijk en maatschappelijk ter rein een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De Koninklijke on derscheiding - Ridder in de Orde van Oranje Nassau - waarmee ook de re gering indertijd zijn vele verdien sten erkende, was dan ook volkomen verdiend. Zij woonde al enige tijd in Sneek. Het aloude Nederlandse liedje „zjj konden mekaar niet krjjgen, want de zee was veel te diep” ging hier dus niet op! Beide partijen waren tevreden na liet Nederlands-Duitse gesprek, dat de Ne derlandse minister-president en zijn mi nister van buitenlandse zaken eind vorige week te Bonn hebben gevoerd met bondskanselier Erliard. Wat er ei genlijk is gezegd, is niet duidelijk ge worden. Minister Luns heeft bij zjjn terugkeer gezegd, dat Nederland zijn standpunt ten opzichte van de aan Er hard toegeschreven plannen inzake de Europese politieke samenwerking niet behoeft te formuleren onulat plannen nog niet in concrete op tafel liggen. Erliard heeft niet zijn Neder landse gasten toch wel van gedachten gewisseld over hetgeen hij dan wil for muleren en zodra het daarover gaat, krijgt men de indruk, dat Luns duidelijk heeft gemaakt, dat hij wel wat Europees overleg zou kunnen goedkeuren, maar dan van een dergelijk los karakter, dat er toch niet van een unie kan worden gesproken. Wederom herhaalde minister Luns, dat er voor de Engelse verkiezingen niets mag worden gedaan, maar wan neer er op de 15e oktober een regerings meerderheid uit de bus zou komen, die afwijzend tegenover samenwerking met Europa zou staan, dan nog, zo betoogde de Nederlandse bewindsman, is dat geen reden om zich maar in de door De Gaulle gewenste richting te bege ven. De Nederlandse eisen voor een po litieke unie zijn: een democratisering van de gemeenschap door toekenning van grotere bevoegdheden aan het Eu ropese parlement en de voorwaarde, dat geen afbreuk wordt gedaan aan de sa menwerking met landen buiten de ge meenschap, bijv, de Ver. Staten. Overi gens een standpunt, waarmede Erhard zich wel zal kunnen verenigen. De M.L.F. K- IéK» T W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1