en Utrikking Joast Halbertsmapriis 1964 Priiswinner ds. J. J. Kalma brêgebouwer Kinderboekenweek: feest in de jeugdleeszaal sneuper „Daar is de Meester en Hij roept U SIMM t IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van w Bromfietser verongelukt !/v Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Fryslan hat great forlet fan populair-wittenskiplik histoarysk wurk 119e jaargang nr. 82 Maandag 12 oktober 1964 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - Opslagplaats goederen in Joure Ds Goudsbloem deed intrede in Doopsgezinde Gemeente te Ijlst Benoemd Romeprotestantisme Sneker afdeling N.C.G.B. vierde 50-jarig bestaan Akademy-priis foar Drukkerij Meijer n.v. van gestolen - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Schutjasclub ..De Eendracht" volgend jaar 40 jaar -I r a- SNEEKER NIEUWSBLAD Geen menigsverschillen to e** Sünder diskusje Trou oan Fryslan Meiinoar stean Hanny Hoogland. •IHUHHHHHIHHIIIHHHHHHHHHHHHHH 4 Trouwen is: *n slang in je hand tas stoppen. (Portugees-Oost-A frika IIIIIIIIHIIIUIHHHIHIIHHHHIHHIHIHIHIH Do hawwe jo foar jo seis lykwols ek in oar byld brükt. Hwant der is üs for- nüd, dat jo wêze woene in brêgebouwer. Dat woene jo wêze yn de fryske biwe- ging, yn de hjoeddeiske polityk en yn de aide tsjerke. De hear Van der Mark rikke hjimer de oarkonde en it jildbedrach oan dé winner oer mei de winsk dat hja noch folie wurk fan him sjen meije en joech blommen oan mefrou Kalma. Hwant, sa sei hy, as jo net nést him stean hiene, dan hie hy al dat wurk net dwaen kin nen. Op tige boeiende en geastige wize joech de hear H. Algra, foarsitter fan de jury, in karakterissearring fan it wurk fan de priiswinner. Hy bigoun mei to sizzen dat de priis, - dit jier wer de sneuperspriis - hast sünder diskusje oan Ds. Kalma takind is. By de bitsjutting fan dat wurdtsje sneuper stie hy tige geastich en lang stil. Hy plüstere it hielendal üt mar kaem ta de konklüzje dat de sneuper toned better dilettant of amateur neamd wurde kin. Yn dat léste sit nit. it wurd amare dat leavje bitsjut en dat moat hy ek hawwe foar syn wurk. Het feestelijk programma had de goe de leiding van Bauke van der Wal, uit Leeuwarden met conference en liedjes, onder de titel „Programma sünder nam me”. Het was al na middernacht toen het feest besloten werd. telijk onderwijs, maar dat belette hem niet het standpunt van anderen te eer biedigen en met hen samen te werken op terreinen waar dat nodig en moge- Ijjl was. Op zijn bromfiets is de 19-jarige Hans Grondsma uit Oudehaske zaterdagmid dag tegen een busje gereden en omgeko men. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad overge- I zon de tot de Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. V' Hjoed wolle wy mei dizze priis foar it histoarysk wurk „Om Gysbert Japiks hinne jo dan ek huldigje as in brégebou- wer. De brêgebouwer tusken juster en hjoed, tusken forline en takomst. Ds. Kalma nimt de oarkonde en de priis yn Ontvangst. In sneuper hoecht him net skamjen per to wèzen, mar sneupen kin ek in goed kultuerelimint wêze. In sneupér hoecht him net to skamjen, sneupen is ek sykjen nei fordjipping en Ontspanning troch ynspanning. Spr. wiisde lykwols ek op de gefaren fan it sneupen. Troch it forlangen nei resulteat wurde der soms forbannen sjoen dy’t der net bin- ne. Dochs ek frege spr. him óf of de ün- derskieding fan faklju en echte sneu- pers by it takinnen fan de J.H. priis wol to hanthavenjen is. Der moat net al- derearst tocht wurde oan de oplieding fan de skriuwers, mar oan har bitsjut ting foar it folk en oan de leafde, de krektens en de trou fan de sneupers. Nei ’t Mefrou J. Oosterwjjk-Postma en de hear Nauta har noch ienkear hear- re litten hiene mei lieten fan Gysbert Japiks, spriek boargemaster Geukers in slotwurd. Wij hebben een waardevolle bijeenkomst gehad rondom de figuur van Ds. Kalma zei hij om ons te bezin nen op onze taak en plaats in het cultu rele leven van Friesland. Dêmei wie der gelegenheit Ds. Kalma to lokwinskjen yn de keamer fan B. en W. en yn twa sealen fan it stedhüs de ütstalling fan it wurk fan Ds. Kalma en it tige njjsgjir- rige Letterkundich Museum to bisjen. Yn de histoarje De deputearre wiisde dêmei op it his toarysk wurk fan Ds. Kalma dy al yn 1940 yn de aide histoarje fan de Frys ke Folksparty dükte mei syn libbensbi- skriuwing fan Oebele Stellingwerf. De histoarje wolle jo hieltyd sjen yn forban mei de aktualiteit en tagelyk wol le jo bisykje in sa objektyf mooglik oar- diel to jaen. Us forhael, dizze middei, soe fiersten to lang wurde as wy dy twa eleminten werom fine woene yn de foech 100 titels üt it Katalogusboekje fan de Prov. Bibleteek nü 608a, dy ’t op jou namme steane. Sprekker neamde ek it wurk fan de hear Kalma yn de tsjerke dér ’t hy dümny yn is. Ek yn de tsjerke tilt it fan libben en is gans hwat oan it foroar- jen. Der is immers it petear geande. Wider noch, tusken de tsjerken seis is it petear op gleed kommen. En jo soene gjin dümny Kalma wêze as jo ek net ün- der dat wurk jou skouders setten. Ook de voorzitter van het hoofdbestuur de heer G. Jens sprak een kort woord en haalde aardige dingen aan uit oude jaargangen van „De Christen Typo graaf” en „Grafisch Orgaan” betreffen de de afdeling Sneek. Hij wees op de hui dige cao, de talrijke verbeteringen; vaak zjjn het de typografen geweest die belangrijk hebben meegewerkt om, naar het Evangelie, te zjjn een schild voor de zwakke en een steun voor de naaste, om zo te komen tot de vrijheid van de individuele mens. en yn de trant fan Gysbert Japiks tiid „in topke roasmaryn” oan, dat Ds. Kalma dêmei oan syn frou joech. En as wy dan, aldus sprekker, by ein- sluten ek jou libben en wurk midden yn de stadige evolüsje fan biweging, poli tyk en tsjerke gearfetsje wolle yn twa wurden, dan sil jou boadskip hieltyd wêze: meiinoar stean. Meiinoar stean - dy wurden hawwe jo klinke litten fan de stoel en op ’e kon- ferinsje foar de mikrofoan en mei de foarsittershammer yn ’e han. Dat kaem binammen ek üt yn de ófskiedspreek to Snits. Hwant mei de wurden fan de pro feet Sefanja üt it aide testamint hawwe jo doe de gemeente moanne, dat hja God tsjinje soene iendrachtich fan skou- der. Toen donderdagavond de 33-jarige chauffeur J. de B. uit Joure arriveerde, vond men in zjjn cabine een der regen jassen en een huiszoeking bracht ver volgens een gedeelte van de buit van vele diefstallen boven water. Een ander deel werd bjj zjjn ouders in Snikzwaag gevonden. Zij werden allen aangehouden. Kort daarna werd in Rutten de 24-ja- rige J.H.O. gearresteerd, nadat ook bjj hem thuis verschillende gestolen voor werpen gevonden waren. werk, verricht door de initiatiefnemer R. Hofstra, overleden in 1958. De strijd voor sociale rechtvaardigheid is echter niet te vergeefs geweest. Werd in mei 1914 gestart met 9 leden, thans telt de afdeling er 68. Veel is sindsdien op so ciaal gebied verbeterd, maar we moe ten steeds blijven strijden voor een eer lijke verdeling van het nationaal inko men. Sprekker stelde hjirnei, dat der yn Fryslan foaral forlet is oan populair-wit- tenskiplik histoarysk wurk. Wurk foar hiel it folk. It forline moat foar him lib- je en forteld wurde mar foaral ek for- antwurde wêze en birêste op bitroud ma teria®!. Dêrom moat it nei sprekkers bi- tinken net langer in sneuperspriis neamd wurde. Ruid dertig jaren, zo begon deze kras se emeritus, heb ik nu het Evangelie verkondigd, twee weken geleden heb ik afscheid genomen van het ambt, omdat per 1 oktober mij emeritaat is verleend. En nu sta ik weer op de' kansel. Hoe dat komt? Omdat er een tekort is aan predi kanten in de broederschap. En er is nog zoveel werk te doen op Gods Akker. Het leven van de mens is een strijd, die ein digt óf in Gods Licht óf in de diepste dui sternis. Daarom moet er nog altijd ge tuigd worden van het Licht. Dat is de taak van de Evangelie-prediker. De ge meente vergete echter niet dat getui- gers mensen zijn: Johannes de Doper, Petrus Calvijn, Maarten Luther hebben de broederkring, de catechisatie en de kerkeraad. Hij hoopte op een goede tijd Ouderling Speerstra riep namens de kerkeraad en gemeente dominee en me vrouw Goudsbloem een harteljjk welkom toe en hij confronteerde hen met vier belangrijke onderdelen van de kerkeljj- ke gemeente, namelijk de zusterkring, de broederkring de catechisatie en de kerkeraad. Hij hoopt op een goede tijd samen in IJlst. De consulent, dominee Van der Meu ten van Sneek vond het een mooie dag, deze zondag, voor een gemeente die één gezin is en ook een eigen gemeente wil zijn. Dominee Goudsbloem eingigde deze dienst met het Onze Vader. De zangver eniging Euphonia onder direktie van de heer Tj. van der Velde, zette deze dienst luister bij door bjj de aanvang te zin gen „Sanctus” van Schubert, en aan het slot „Belofte des Hells” van Chr. Pal mer. Beide liederen werden goed gezon gen. De herv. en gereformeerde gemeente en het college van b. en w. waren aan wezig. Uit 99 sollicitanten is benoemd brugwachter te IJlst de heer M. Jong te IJlst. De priis fan de Fryske Akademy foar it bést forsoarge Fryske boek is oer 1963 takind oan Drukkerij Meijer n.v. to Wormerveer. Dr. Ir. A. Vondeling, foarsitter fan de Fryske Akademy, diel- de dit freedtojoun yn Boalsert mei by de iepening fan de Boekewike. Har boek „Dat is ’t kondensfabryk”, een halve eeuw coöperatieve condensindustrie in Friesland fan drs. K. Tjepkema, stiek sa fier boppe it algemien nivo üt, dat de kar foar de kommisje dizkear maklik wie. Dominee A. P. Goudsbloem, c" komen van West Terschelling hield dagmiddag zijn intredepreek in doopsgezinde kerk te IJlst. Het keurige, vriendelijke kerkje was bij deze dienst geheel bezet. De nieuwe herder en le raar van deze betrekkelijk kleine kudde had als tekst gekozen 1 Joh. 1 de ver zen 6 en 7. Neffens sprekker hat yn Stiens al sün der mis de „Blijde wereld” dümny Bruins in greate ynfloed op ds. Kalma hawn en letter naem hy in foaroan- steand plak yn by de Woodbrookers. It religieus soasialisme dóch hat party Friezen tige oansprutsen. It hoegt üs dan ek neat gjin nij to dwaen, dat hy ek by de fomijing fan it soasialisme hiel tyd yn de foarste rige stie. Zo ongeveer schetste Ds. O. G. Wie- gers onze overleden stadgenoot W. Nau ta in zjjn prediking naar aanleiding van Joh. 11 28b tijdens de rouwdienst in de Martinikerk die vrijdagmorgen aan de begrafenis voorafging. De rijkspolitie te Joure had al enige tijd het vermoeden, dat een of meer chauffeurs van Libra, die diensten on derhoudt op Amsterdam, Utrecht en Twente, iets met de gesignaleerde dief stallen te maken hadden. Een diefstal van regenjassen uit een bodehuis te Zwolle leverde tenslotte een aankno pingspunt. Op die dag waren auto’s van twee expeditiebedrijven in Zwolle ge weest. Meester Dood heeft onze vriend Nau ta geroepen. Hem die in het leven van zjjn vrouw en kinderen zoveel beteken de en bij wie hij zich gelukkig voelde; die honderden kinderen in onze gemeen te mee gevormd heeft; die gewerkt heeft op alle terreinen van het maat schappelijk leven en de politiek; die zelf zo smartelijk heeft geleden door het geweld van de dood, maar die ja gezegd heeft op de roep van de andere Mees ter die zjjn leven heeft bepaald en de drijfkracht is geweest van zjjn nooit af latende jjver. Op de achtergrond van broeder Nauta’s leven stond de Meester en Zijn Koninkrijk. In de jeugdleeszaal zjjn boeken uitge stald die allemaal min of meer met Kunst of een andere hobby te maken schilder- Ik heb het voorrecht gehad gedurende mjjn gehele ambtsperiode met hem te mogen samenwerken, zo ging de heer Sipkens voort. In levens- en wereldbe schouwing waren wjj antipoden, maar er is tussen ons nooit sprake geweest van meningsverschillen als het ’t onder wijs betrof. Sommigen hebben in hem een streber gezien, maar zjj hadden on gelijk. Een streber neemt niet zo’n zwa re taak op zjjn schouders als hjj gedaan heeft, maar zoekt zjjn eigen glorie. Anderen noemden hem een dicta tor, maar ook zjj hadden ongeljjk. Hjj was nl. ook in staat ongelijk te erken nen en dat doet een dictator nooit. Vaak heb ik hem in zijn dagelijks werk gade geslagen. Er heerste orde in zijn school en hij was een voorbeeld van plichtsbe trachting waardoor hij ook veel van zjjn medewerkers kon eisen. Voor hem was het onderwjjzersambt meer dan een be roep. Het was zjjn roeping. Honderden oud-leerlingen en tiental len onderwijzers zijn dankbaar voor wat hij voor hen is geweest. Sneek verliest in hem een markante, strijdbare figuur en mens. Na de dienst, waarin tot slot van Ge zang 149 (het lievelingsgezang van de overledene) de verzen 1, 2 en 3 werden gezongen en Ds. Wiegers de Zegen gaf dankte de oudste zoon dr. L. W. Nauta namens de familie voor de belangstel ling en het medeleven. Daarna werd de kist, die omringd en bedekt was met bloemen en kransen, waaronder een van het hoofdbestuur der C.H.U., onder klok gelui uitgedragen. Een indrukwekkende stoet personen auto’s begaf zich daarop naar de be graafplaats, waar Ds. Wiegers nog 1 Kor. 15 50-58 las en het Onze Vader bad, waarmee de droeve plechtigheid ten einde was. Na een lang en nauwkeurig onderzoek heeft de rijkspolitie een grootscheepse serie diefstallen in bedehuizen in ons land weten op te lossen. In Joure vond men hjj een chauffeur van het expeditie bedrijf Libra, bjj diens ouders en bjj een vroegere werknemer van Libra, thans wonende in Ratten in de NOP, een hoeveelheid goederen waarmee men een warenhuis zou kunnen vullen. De waarde van deze goederen bedraagt ve le duizenden guldens en varieert van schoeisel, kleding, glaswerk, radiotoe stellen tot levensmiddelen en rollen vi trage. It die him deugd, dat it Kr. Frysk Sel- skip 13000 eksemplaren van Ds. Rai ma’s boek ófnommen hat voor syn le den en hy spriek de winsk üt dat it ek tige brükt wurde sil yn de skoallen by de skiednisles oer Fryslan. De hear Algra hifke it boek hjirnei op guon ünderdielen en stélde dêrby fêst dat Ds. Kalma it bést op dré is as er it folkslibben biskriuwt en dan wurdt it ek düdlik, dat er net büten de ynfloed fan de romantyk bleaun is. It is in roman- tyske skets fan histoarysk materiael en hy brükt déryn de tael fan it folk. Ta bi- slüt lies de hear Algra as stael fan Raima’s skriuwerskip in fragmint üt it bekroande boek foar. moet er wel vóór woensdag 28 oktober zjjn, denk daar aan. Op zaterdagmiddag 31 oktober om 2.30 uur komt de Muiderkring samen in de jeugdleeszaal. We vieren dan feest! Met een zangspelletje, voordrachten, vertellen, kortom het zal een echte Mui derkring worden waarin elk kind naar voren kan komen om een voordracht te doen of een liedje te zingen. Misschien zjjn er kinderen die gecostumeerd wil len komen? De feestvreugde zal er des te groter door zjjn. Tijdens dit feest, dus op zaterdagmid dag, 31 oktober, zal bekend gemaakt worden wie een prijsje gewonnen heeft met de ingezonden versjes, tekeningen, boetseerstukjes, verhaaltjes en knut selwerkjes. Tot ziens in de leeszaal, kinderen, maar... eerst aan het werk! Mr. Geukers forwolkomme yn ’t bi- sünder de deputearren Mr. van Kreve len en P. v. d. Mark, Mr. Schülvink, fortsjinwurdiger fan de minister fan O.K. en W eh de foartsjinwurdigers fan de Fryske organisaesjes en fan de ge- gemeenten Snits (wethalder Fjjlstra) en Weststellingwerf. Nei de iepening song Mefrou J. Oos- terwjjk-Postma, oan de piano bigeliede fan Brugt Nauta tige moai inkele lieten fan Gysbert Japiks en doe krige de hear Van der Mark it wurd. Dizze woe ds. Kalma yn it foarste plak sjen as in fi- guer dy’t via it Soasiael Demokratysk Frysk Forban hast sa mar ynienen op- dükt yn de rigen fan de Fryske Biwe ging. En it wie doe wol in njjsgjirrige tiid. Der waerd oanienwei wraksele om oan it nasionale yn de biweging syn ynhald to jaen. It driuwde jo ta it wide forban fan jou earste publikaesje yn 1935: Presidint Masaryk en it nasionale, aldus sprekker, en simultaen roun dêr- oan it bisykjen om hieltyd mear kon- kreet oan to jaen hwat de biweging nou krekt wol. En mei al jou aktiviteit sette jo ütein om dêroan ek yn it Sel- skip 1844 stal en foarm te jaen. Foar al dat wurk yn de Fryske sel- skippen, yn Akademy en Genoatskip - mar binammen ek foar hwat Ds. Rai ma tidens en nei de bisetting dien hat as man fan Trjjmanskip en Twaman- ski>p woe sprekker him hjoed üt namme fan it provinsiael bistjür tige tank sizze. Yn it twadde plak woe de hear Van der Mark Ds. Kalma ek efkes sjen as de meidogger oan ’e politieke strijd. Dat mei optheden wol aksentuearre wurde om ’t it langer moade wurden is, dat yn it ginnerael de dümny’s hwat de polityk oangiet oan 'e kant steane. It binne nammers meastentyds ek strie- minne ekonomen. En hwer hat men yn de polityk nou meat forlet fan dan fan knappe ekonomen. De polityk wurdt ommers hoe langer hoe mear in saek- like oangelegenheit. Dêr hoecht dümny syn asem net mear oer to gcan. Er bestond voor deze dienst veel be langstelling en onder de aanwezigen be vonden zich naast o.a. ook de bejaarde Dr. H. W. Tilanus, oud-voorzitter van de Chr. Hist. Unie, die met Ds. Gerssen, Ned. Herv. predikant in Utrecht deze Unie vertegenwoordigde, verschillende Kamerleden, Mr. A. W. Roosjen, voor zitter en de heer Pereboom, secr.-pen ningmeester van de N.C.R.V., bur gemeester J. van Hout en wethouder G. M. Gerbrandjj van Wymbritseradeel, oud-inspecteur voor het L.O. R. J. Sip kens, de heer H. M. Gerbrandij, voorzit ter van de Vereniging voor Chr. Voor bereidend Hoger en Middelbaar onder wijs, tal van collega’s en oud-collega’s van de overledene en de directeur en bestuursleden van Thabor. Aan het begin van de dienst sprak eerst Dr. Tilanus die, naar hjj zei, ge komen was om namens zeer velen in het- land uiting te geven aan hun harte lijk medeleven met de familie en aan hun dankbaarheid voor alles wat vriend Nauta in de loop der jaren voor hen heeft gedaan. Velen hebben hem leren waarderen als een geliefd spreker, want de bijzondere connectie tussen ons lag op het terrein van de staatkunde, aldus spr. Hij werd daarbij gedreven door het beginsel, maar droeg dat beginsel ook uit. Zijn ideaal was de maatschap pij mee op te bouwen als christen en hij deed dat uit volle overtuiging, ter wijl hij de begaafdheid bezat dat zó te doen dat het ook anderen overtuig de. Daardoor is onze overleden vriend velen tot steun geworden en heeft hg in vloed uitgeoefend op het staatkundig le ven. Niet alleen in deze gemeente en in deze provincie, maar in ons gehele va derland, wat ook erkend is geworden door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij zullen hem missen, maar wat be tekent dat missen voor ons, vergeleken met zijn gezin en zijn naaste familie? Maar volgens hun aankondiging is hij ontslapen in zijn Heer en Heiland en dit zij voor ons allen een bemoediging. Wjj bidden dat God hun de troost en de sterkte moge geven bjj de rouw die over hen is gekomen en die Hjj alleen kan geven. Wjj gedenken hem met grote eer bied en dankbaarheid in ons hart, ook jegens God, die deze man aan ons volk gegeven heeft, zo besloot de heer Tila nus. Van weemoed maar eveneens van dankbaarheid voor de activiteiten welke de heer Nauta in allerlei functies heeft ontplooid getuigde ook de heer Sip kens. Deze noemde zjjn overleden vriend een rechtlijnig, ongecompliceerd man met vaste principes, wars van ge draai en gekonkel, een strjjder met open vizier. Men wist wat men aan hem had. Hjj was trouw aan de Chr. Hist. Unie en een groot voorstander van het Chris- Dinsdag 13 oktober a.s. acht uur ’s avonds in de Chr. Gereformeerde Kerk Julianapark te Sneek spreken Ds. H. J. Hegger (ex-priester Velp) met als onderwerp: „De nieuwe stromingen in de R.K. Kerk” en Ds. J. Gravendeel (Genk België) met als onderwerp: „On ze roeping ten opzichte van Rome”. Hier is dus sprake van uitermate be langrijke onderwerpen, die in het brand punt van de belangstelling staan. Onge twijfeld zullen velen deze gelegenheid aangrijpen om zich te oriënteren over de huidige ontwikkeling rondom Rome t-a.v. het Protestantisme. Yn syn andert konstatearre Ds. Kal ma earst ta great formaek fan alle oan- wêzigen, dat der trjje grifïormearde fi- listinen oer Simson gear west hawwe, mar der dizkear fan de earme frjjsinni- gc dochs wol in bytsje oerbleaun is. Hy sei fjirder yn syn tankwurd seis ek altiten al tocht to hawwen in echte sneu- Op hinei alle mêd fan it Fryske libben komt men yn de léste tritich jier Ds Rai ma hieltiten wer tsjin sei Deputearre P. v. d. Mark freedtomiddei yu syn rede dêr ’t hy yn de riedseale, fan it moaije stedhüs fan Boalsert de Joast Halbertsma priis ütrikke oan üs süntkoart ald-stêdgenoat Ds. J. J. Kalma foar syn boek ,;Om Gysbert Japiks hinne.” Der wie wer gans bilangstelling foar dizze ütrikking, dy, sa as boargemaster Mr. Geukers it yn syn woikomstwurd neamde „een hoogtepunt, een bezinnings moment en een hartelijke ontmoetingsge.legenheid tussen bestuurders, kun stenaars en culturele leiders,” wurden is. De Eendracht hield haar eerste schut jaswedstrijd in het „Tempelierenhuis”. Voordat de strjjd begon, werden eerst de jaaroverzichten van de secretaris en penningmeester voorgelezen. Volgens deze heren was alles gunstig en stond de club er prima voor. De verslagen werden onder applaus goedgekeurd. In de herfst van het volgend jaar zal de vereniging 40 jaar bestaan. Dit jubileum zal een groot feest worden. Alles zal de ze winter nader worden uitgewerkt. De uitslag van de wedstrijd luidt: Hoofdprijs: P. Oppenhuizen-J. Boot; hoofdpremie: M. Hoekstra-C. Mulder; troostprijs: Mevr. Willemsen-E. Udinga; troostpremie: G. Faber-J. Punter; poe delprijs: H. Willemsen-J. Bosma; poedel- premie: M. Mulder-J. Jongsma. Hjoed eare wy in man dy trou is oan Fryslan sei de hear Drs. S. van Tuinen yn syn wurdearringswurd üt namme fan de Fryske Akademy, de Fryske Bi- wegingsried en it Boun fan Fryske Kunstners. Mar hy hat üs leard, dat üs striid in geastlike striid is. Dêrfoar hie Drs. Van Tuinen al sein, dat Raima’s wurk mei rjucht bikroand is en hja wiis binne mei sa’n lid. Hy neamde Ds. Kalma geastich „de béste klant fan de Provinsjale Bibleteek, priizgje foaral syn wurk foar it restau- rearjen fan aide monuminten en wiisde op de lange rige van wurken en artikels dy’t op syn namme stean mei as hichte- punt de „Encyclopedie fan Friesland” dy’t der sünder him as skriuwer fan de redaksje nea kommen wie. Sprekker spriek de hoop üt dat Ds. Kalma, foar hwa de skiednis gjin for line tiid is, noch folie mear skriuwe sil en bea him as biwiis fan wurdearring hebben: muziek, bouwkunst, en tekenkunst, archeologie, handenar beid, poppenspel, toneel. Er zullen ook „gewone” boeken te vinden zjjn, waarin gewone kinderen beschreven worden die voor hun plezier dansen, muziek ma ken, zingen, enz. Jongens en meisjes, ga eens naar de leeszaal, bekijk de boeken denk er eens over wat je zelf het liefste zou willen doen en ga dan aan het werk. Dan behoor jé tot de Muider kring, waarin iedereen mee doet en nie mand in zijn zetel tegen de muur van de slotzaal gaat zitten. Aan het werk dus jongens en meisjes, nog voor de boekenweek begint! Teken je graag? Goed, dan maak je een mooie tekening en stuurt die naar de Muider kring, adres: jeugdleeszaal. Maak je liever een gedichtje of een verhaaltje, dat is ook heel goed. Boetseer of knut sel je graag, ook dat mag je doen. De Muiderkring geeft werk aan vijf groe pen kunstenaars: dichters, knutselaars, tekenaars, schrijvers van verhaaltjes, boetseerders. Je maakt dus iets voor één van de vjjf groepen en als het klaar is breng je het naar de jeugdleeszaal. Maar het De kinderboekenweek wordt dit jaar gehouden van 31 okt.-7 nov. onder het motto „De jonge Muiderkring.” Even als onze voorvaders dit deden zullen de kinderen zich deze week in ee.n (gefan taseerd) Muiderslot verzamelen om daar de verschillende schone kunsten te beoefenen. Op donderdag was de Afdeling Sneek van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfs- bond in feestelijke vergadering bijeen om haar 50-jarig bestaan te vieren. Voorzitter P. Jaasnia sprak een herden- kingswoord naar aanleiding van Galaten 5: „Tot vrijheid geroepen”. Hij wees op het moeilijke pioniers-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1