leerzame en Laatste nieuws Antwoord ’64 Honderdjarig bestaan Sheker r.h,b.s, officieel herdacht Gezellige jaarvergadering Groene Kruis Ijlst van het Zuidwesthoek loopt achterstand bij het m.o. in coör di en Veel bijdragen tot de democratisering onderwijs Door Mammouthwet samenwerking natie van onderwijsinrichtingen gewenst IJLST WYMBRITSERADEEL de gemeenten S N E E K, Officieel Orgaan en van 16-jarig meisje in Sneek verdronken Jeugdige Sneker in Rotterdam verdronken 119e jaargang nr. 86 Maandag 26 oktober 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In november achtste Waterpoortshow Twee tloden in voetbalpubliek SNEEKER COURANT en 4/ SNEEKER NIEUWSBLAD FAKE kind steeds bedenken, AAM’ ASSEN Bestuursverkiezing SCHOT ACHTER DE BOEG Zie verder pag. 2 SEXUELE OPVOEDING CO-ORDINATIE GEWENST de Hoewel er in de komende zes jaren nog 38 hbs-en hun honderdjarig bestaan kun nen vieren, zal binnen niet al te lange zijn. Ze is in de afgelopen jaren al veel veranderd. Wie denkt nu bv. nog aan de letterlijke betekenis van de naam: school voor hogere burgers? Maar vroeger was ze inderdaad de school voor de middel- groep der bevolking en droeg ze daarvan ook het karakter. Doch geleidelijk aan is het een onderwijsinstelling voor allen ge worden, die ook opleidt voor hoger onder wijs. Ze heeft daardoor ook een bijzonder grote invloed gehad op de democratise ring van het onderwijs en er toe mee gewerkt dat de drempel naar het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs gemakkelijker werd overschreden. tegenwoordige leerlingen wie dit feest ook iets kan zeggen. Het heeft hen geconfronteerd met men sen die er kennelijk behoefte aan hadden uiting te geven aan hun erkentelijkheid Door de invoering van de mammoeth- moelen de verschillende inrichtingen van onderwijs elkaar echter zien te vinden om het onderwijs zo goed mogelijk te doen zjjn. Een bepaalde coördinatie zal ook van onze kant worden toegejuicht. Vrijwel op hetzelfde ogenblik zijn termiddag tijdens de De zuigelingenzorg neemt een belang rijke plaats in bij de werkzaamheden. Vooral de vaccinaties worden als pre ventief werk gezien. Een andere taak is de kraamzorg. Deze tak van dienst is op het ogenblik het zorgenkindje van het bestuur. Door het vervallen van de on deskundige hulp bij het kraambed is men nu geheel aangewezen op kraam verzorgsters van het Gr. Kruis. Dit le vert verschillende moeilijkheden op, zo als: te weinig personeel, de salariëring Burgemeester tegen-candidaat wijls veel huwelijks-misère. Het punt was: onze voorstelling. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. dik- derde Aldus de gedeputeerde, die daarna na mens de Commissaris der Koningin, die zelf verhinderd was deze herdenking bij te wonen, zijn gelukwensen aanbood en daarbij de hoop uitsprak, dat de hbs nog lange jaren mag bijdragen tot de ontwik keling van de kinderen in de zuidwest hoek, die ook in 1864 niet is achter gebleven. Volgens de burgemeester hing in deze bijeenkomst, evenals in het huis van een honderdjarige enigszins de sfeer van een sterfhuis. De vertrouwde naam hbs raken we kwijt. Maar het gaat hier niet alleen om een naam. Ook het onderwijs moet veranderen. Wjj zullen ons moeten aanpassen aan de nieuwe behoeften al is het tragisch dat, als wij aangepast zijn, er al weer een achterstand is in deze dynamische wereld. heeft gegeven. Namens de minister en de staatssecre taris besloot de heer Verlinden met de wens, dat het de hbs en msm, welke her doop zij in de komende jaren ook zullen ondergaan, onder Gods zegen goed moge gaan tot heil van de jeugd in deze streek. Van 1938 tot heden vooral is het aantal leerlingen sterk toegenomen en het is niet boud te veronderstellen dat vele ouders door hun hbs-opleiding hun kinderen naar het gymnasium stuurden waarvan het aantal leerlingen in' die tijd zelfs ver drievoudigd is. De hbs heeft ook de weg naar de universiteit en hogeschool be paald, waar een sociale, een economische en een geestelijke evolutie achter zit. Ze heeft in haar honderdjarig bestaan een belangrijke rol, zoal niet de belangrijkste rol gespeeld op de weg naar de komen de nieuwe situatie. Ze heeft thans haar taak vervuld en het ligt in de lijn der ontwikkeling en het is verheugend dat ze binnenkort ingepast zal worden in een geheel nieuw scholenstelsel, want ook in het mavo zal hét middelbaar onderwijs een plaats kunnen vinden. Concurrentie tussen de verschillende vormen van on derwijs zullen zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. ga’s van de andere middelbare en de hoofden van de technische en de lagere scholen in de stad. De heer Verlinden kon zich indenken dat men hier aan de twaalfde september verknocht is en deze herdenking dus geen startschot is maar een schot achter de boeg. Doch achteraf ook het officiële stempel van de rijksoverheid op de feest viering welke zo grandioos is geslaagd. Volgens het vraagprogramma, dat de zer dagen is verzonden, mag deze show zich in een steeds grotere populariteit verheugen en is het dank zij de prima samenwerking van de besturen en de grote staf van helpers onder de leden van beide verenigingen mogelijk haar elk jaar opnieuw te houden. En het wordt een verheugend, verschijnsel genoemd, dat die samenwerking zich ook in de ho ge regionen van hun sportorganisatie be gint te openbaren. Er zijn weer fraaie en vele prijzen te winnen, terwijl ook vele Bonden en Spe- ciaalclubs prijzen uitloven. De P.K.V. „Door Vriendschap Sterk” te Oudega H.O. brengt zelfs haar clubshow in deze tentoonstelling onder. De heer Van der Mark trok een verge lijking tussen 1864 en 1964 en merkte daar bij geestig op, dat de gemeenten toen ook al arm waren zoals wel blijkt uit de gift van het OBW voor de bouw van de school. En daar Gedeputeerde Staten dit goedkeurden hebben zij dus ook een steen tje tot de oprichting bijgedragen. Nu heeft het provinciaal bestuur wel niet veel met de hbs te maken, maar toch zien zij er met spanning naar uit hoe de ontwikkeling van het middelbaar onder wijs in Friesland zal zijn. Wat het landelijke gemiddelde betreft komt dat hier nog achteraan, maar door dat het aantal leerlingen de laatste jaren een grote toename vertoont, wordt deze achterstand iets ingelopen. Er gaan wel iets’ minder naar de ulo waarmee Fries land aan de top staat, maar meer naar de middelbare school. Burgemeester Rasterhoff vroeg de aan wezigen hem te zien als de pake van dit honderd jaar geleden geboren kind. Bjj de ontvangst van de reünisten op het stad huis heb ik al uitgesproken bewondering te hebben voor het initiatief van onze voorvaderen hier een hbs te stichten, al dus spreker. Het was toen de zg. ver lichte tijd en het lag voor de hand dat deze mannen die zich ook verlicht ge voelden, met deze hbs kwamen. De in vloed die ze gehad heeft, kwam tot uit drukking in die bijeenkomst in het stad huis. De vloeren kraakten van het intel lect. De school heeft lange tijd het stempel gedragen van standenschool. Dat had Thorbecke er ook bewust op gelegd. Maar nadien hebben zich belangrijke verande ringen voltrokken en is de belangstelling voor het middelbaar onderwijs, het voor bereidend hoger onderwijs en de techni sche scholen in Sneek en speciaal in de zuidwesthoek in verhouding sterker ge stegen dan in de rest van het land, zoals spreker met cijfers aantoonde. Als oor zaken hiervan noemde hij de struktuur- verandering waarin de zuidwesthoek ver keert en het besef bij de ouders dat hun kinderen niet meer met de primaire op leiding kunnen volstaan maar een bredere opleiding moeten genieten. Ook de geste gen welvaart speelt hierbij stellig een rol, evenals de mogelijkheid onderwijs aan meerdere scholen van een levensbe schouwelijke richting te kunnen ontvan gen, de studietoelagen en de verbeterde verkeersmiddelen. De prijzen gaan naar’de volgende bla den: ,,Het Binnenhof” te Den Haag voor de fraaiste reportage: „De Nieuwe Rot terdamse Courant” voor de meest ge slaagde poging de actie zo veel mogelijk uit het nieuws te houden; „De Rotter dammer” voor de meest uitvoerige ver slaggeving van de bouw op de Zalmplaat en naar de Friese Koerier te Heeren- veen, voor de minst gefundeerde en meest luidruchtige hoofdredactionele af wijzing van Antwoord ’64. Hoeveel er nu nog binnenkomt en hoe groot het eindbedrag zal zijn, is binnen niet al te lange tjjd te zeggen, maar men Zaterdagavond omstreeks 7 uur is op de Prins Hendrikkade voor de voorma lige boerderij van de heer van der Laan alhier een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij de 16-jarige Hielkje Cou perus uit Veenklooster, tijdelijk werk zaam in het Geref. Verpleeghuis alhier het leven heeft verloren. Zij zat met haar vriend de 31 jarige M. de Jong uit Dro- geham in diens schuin met de voorzijde naar het water geparkeerde auto toen deze plotseling begon te rjjden en bij de wal neerstortte. De bëstrating loopt daar iets af en waarschijnlijk heeft de auto niet op de handrem gestaan. De heer De Jong kon tijdig uit de auto springen en het meisje heeft dat blijk baar ook willen doen, want ze hing er al half buiten, maar doordat haar kleren bleven haken is zij onder de kantelende auto gekomen en verdronken. In het huis van de familie Douma aan de overzijde zag het jongste dochtertje het ongeluk gebéuren. Haar vader snelde direct naar buiten en ook de heer Eise Bootsma kwam aangerend. Samen stap ten ze in de daar aan de wal liggende roeiboot van de heer Douma, die roeide terwijl Bootsma boomde. Zodoende wa ren ze zeer snel bij de auto, om te probe ren het meisje te redden. Maar omdat ze klem zat gelukte dat niet. Inmiddels wa ren ook rechercheur Brouwer en een brandweerman bij hen gekomen. Laatst genoemde zat al in het bootje maar toen de heer Brouwer er ook bij instapte en ze samen probeerden de auto op te lich ten, kantelde het waarbij Douma te wa ter raakte. Hjj had in de haast laarzen aangetrokken en het water was zeer koud en de gracht daar diep, maar hij kon langs een laddertje waarmee de heer Van der Laan kwam aandragen weer op de wal klimmen. Inmiddels had men ook al met een kraanwagen van garage De Vries geprobeerd 'de auto om te trek ken, maar dat gelukte pas nadat een zwaardere te hulp was geroepen. Het meisje had toen echter al een kwartier in het water gelegen. Mond op mond ademhaling hielp niet meer, zodat dok ter Van den Heuvell helaas de dood moest constateren. Mejuffrouw Couperus was leerlinge aan de Chr. Landbouwhuishoudschool te Dok- kum en deed haar stage (praktische werk tijdens de opleiding) aan het Geref. Ver pleeghuis vanwaar de heer De Jong, die na het ongeval erg overstuur was, haar had afgehaald. De „Waterpoortshow”, jaarlijkse ten toonstelling van hoenders duiven en ko nijnen, georganiseerd door de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging „Sneek” en Omstreken” en „Balk en Omstre ken”, zal dit jaar voor de achtste ach tereenvolgende maal worden gehouden en wel van donderdag 19 tot en met za terdag 21 november, wederom in „Ons Gebouw” aan de Westersingel. De opening geschiedt donderdag 19 november 's avonds 7 uur. Volgens het verslag van de vertrek kende secr.-penningmeester burgemees ter Cavaljé van Doniawerstal, bedraagt het ledental thans 440. De eindafreke ning van hét nieuwe gebouw moet nog altijd plaats vinden. De leden moeten re kenen op een contributieverhoging. De jaarlijkse inkomsten en uitgaven zijn tot boven de 20 mille gestegen. De kascommissie rapporteerde dat de heer Cavaljé ook in dit laatste jaar weer voortreffelijk werk heeft geleverd, zo dat zijn opvolger dit baantje met een gerust hart kan overnemen. De voorzit ter dankte de heer Cavaljé heel hartelijk voor al het werk door hem voor de ver eniging verricht, niet het minst voor het tot stand komen van het nieuwe gebouw, en overhandigde hem een blijk van waardering. Ditzelfde viel ex-burge- ■meester Oppedijk ten deel. Deze vergadering (de tweede) werd donderdagavond onder voorzitterschap van dokter Goinga gehouden, die mededeelde dat de oorzaak van deze ver vroegde jaarvergadering in verband stond met de burgemeesterwisseling. De funktie van secretaris-penningmeester kan volgens de algemene gedachte nl. door niemand beter worden vervuld dan door de eerste burger van de gemeen te. „Hoewel er sinds 1962 in ’t algemeenweinig in het Groene Kruis is veran derd, is dat in IJlst wel het geval, aldus de voorzitter. Wij hebben een nieuw gebouw gekregen maar ook nieuwe aktiviteiten ontworpen. Het voorbehoedende werk van het Gr. Kruis is op de voorgrond geschoven. Dit valt echter niet ieder een zo direct op, met als gevolg dat de vereniging niet zo erg meer leeft bij de mensen, vooral niet bij de jongeren. Dat is jammer, omdat ook het Gr. Kruis door idealisme moet worden gedreven.” Na de pauze met koffie en koek, volg de een lezing van zuster Van der Sloot, districtsverpleegster voor de kinder-hy- giëne. Haar onderwerp was: „waarom is ook sexuele opvoeding nodig? Zjj had haar inleiding in drie paragra fen onderverdeeld, met als eerste: Bin ding. De binding is volgens haar een stuk opvoeding. De eerste binding van het kind is met de moeder, dan volgen de vriendjes en daarna de partner. Het gevaar bestaat echter dat de moeder té sterke binding met het kind maakt door al haar liefde aan dat kind te geven. Maar dit moet zelf ook liefde kunnen schenken en dat geven van liefde moet het in het gezin ontdekken. Geven en ontvangen moeten dus beide worden na gestreefd. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad gis- voetbalwedstrijd Noordster-Nieuw Buinen twee toeschou wers overleden. Toen de wedstrijd 25 mi nuten oud was, overleden de 56-jarige G. Abbas en de 45-jarige H. Graver, bei de uit Oude Pekela, aan een hartverlam ming. Ze waren supporters van Noord ster. Daar de scheidsrechter na afloop pas van het tragische geval hoorde, werd de wedstrijd zonder onderbreking uitgespeeld. Als tweede punt noemde de zuster: li- chaamsgevoelens. Het eerste waar het kind mee begint is het zogenaamde knuf- felgevoel. Later ontdekt het z’n lichaam. In de puberteit krijgt het z’n moeilijk heden, maar dikwijls te weinig voorlich ting. Het is de taak van de ouders een open gesprek met hun kinderen te voe ren, hen in te lichten en voor te lichten, eerlijk en kuis. Ouders en kinderen moe ten samen praten en dit moet ook in het huwelijk geleerd worden. Door zulk een en de werktijd. Een van de gevolgen er- onderling gesprek voorkomt men van is, dat het geval weer duurder gaat worden. De tarieven zullen waarschijn lijk met f 2.50 per dag stijgen. Een volgende taak van het Gr. Kruis is de bejaardenzorg. Dokter Goinga noemde dit nog een punt voor de toe komst, omdat, naar zijn mening, deze taak nog niet voldoende tot de leden van de vereniging is doorgedrongen. Met een hartelijk welkom tot de plm. 30 aanwezigen besloot hij daarna zijn openingswoord. Nadat het koor - met een hartelijk ap plaus begroet, toen het gordijn open ging - enige liederen had gezongen, sprak de direkteur, drs. H. de Boer een uitvoerig welkomstwoord. ■In het bijzonder tot de vertegenwoor diger van de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, de heer dr. J. J. A. Verlinden, directeur van de hoofdafdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs aan dat departe ment; gedeputeerde P. van der Mark, burgemeester Rasterhoff en andere auto riteiten. Hij herinnerde er de heer Verlinden aan, dat op 11 en 12 september al feest is gevierd, maar dat was geen aanval .tijd de tegenwoordige hbs toch verdwenen op het eerstgeboorterecht van de rhbs te Groningen. Die dagen waren geschikter, vooral voor de sportwedstrijden en de boottocht. Die boottocht was een hoogte punt van het programma en had niet in de tweede helft van oktober gehouden kunnen worden. Daarom is er nu geen feestredenaar. Het feest is echter al achter de rug en waar anderen mee begonnen daar eindi gen wij mee. Het kontakt met het provinciaal be stuur is vandaag de dag niet groot. In het verleden was de bemoeienis van de pro vincie met de school echter vrij groot. Zo stelde tot 1920 de Commissaris der Ko ningin nog de eindexamencommissie sa men zonder advies van de inspecteur. Ten aanzien van het stadsbestuur ligt de verhouding ongeveer analoog. Toch steldé de heer De Boer de aan- wézighéid van de burgemeester en van wethouder Baaijens op hoge prijs. Het zal hun nog met trots vervullen dat honderd jaar geleden hun voorgangers besloten tot het stichten van een hbs en direkt al een met 5-jarige cursus. Sneek behoort daardoor tot de acht oudste scholen in het land. In het noorden is Groningen de oudste, maar in Friesland Sneek. Na de overdracht van de school aan het rijk in 1929 bleef de band met ’t gemeentebe stuur bestaan doordat voor 't gymnasium gebruik werd gemaakt van ’t sportterrein en van vaklokalen terwijl ook enige lera ren van het 'gymnasium tevens verbonden zjjn aan de hbs en beide scholen, wat de lesrooster betreft, nog altijd scherp op elkaar zijn afgestemd. Vroeger was het gymnasium onze overbuur, thans zijn we buren en het is aan de burgemeester te danken dat ze tot één scholencomplex zijn verenigd en ook estetisch één fraai geheel vormen. .Het college van regenten van het OBW was eveneens vertegenwoordigd. De direk teur memoreerde dat het OBW indertijd f 15.000,bjjdroeg voor de bouw van de eerste school. In het mooie gedenkraam, dat de oud-leerlingen schonken bij de opening van de nieuwe, komt daarom ook een kloek met kuikens voor. Verder was spreker verheugd dat er ook burgemeesters van het platteland aanwezig waren omdat vele leerlingen uit de omgeving komen en eveneens de colle- DANK Spreker bracht namens de regering dank aan allen die tot de bloei van de school hebben bijgedragen. In de eerste plaats aan het gemeentebestuur en de achtereenvolgende direkteuren en docen ten, voor wat zij ten bate van de jeugd hebben verricht. Namens de staatssecretaris en de in specteur, en ook persoonlijk dankte spre ker echter vooral de tegenwoordige di recteur. Verder richtte hij woorden van dank tot de afgevaardigden van de reü nisten voor wie hij hoopte dat door de reünie hun verbondenheid met de school nog hechter zal zijn geworden en tot de De 18-jarige Oor Kuypers, zoon van heer B. Kuypers uit de Eelt je Halberts- mastraat te Sneek, is hedenmorgen bij het aan boord gaan van het Rijnschip „Danico 32” in de haven van Rotterdam, uitgegleden en verdronken. Hoewel hjj de zwemkunst wel machtig was, mocht dit niet baten, daar het slachtoffer onder het schip terecht is ge komen. rekent op november voor een totaal over zicht, daar er nu nog steeds bedragen van reeds lang toegezegde giften binnen komen. De kerk te Hoogvliet is niet voor be zichtiging opengesteld tot teleurstelling van velen. Er vindt overleg plaats over spoedige bouw van de nevenruimten; als die bouw begint, zal de kerkruimte niet gebruikt kunnen worden. Het aantal vrij willigers dat de vorige week maandag en vrijdag in de weer is geweest bedraagt hoogstwaarschijnlijk zeker 50 a 60 dui zend; dezen hebben de laatste oproepen bezorgd en de toezeggingen afgehaald. De ouders moeten dat het kind uit een andere hoek kijkt dan grote mensen. Daarom niet samen onder de douche, maar kinderlijk ver tellen en alles gebaseerd op liefde en houden van. Dit is noodzakelijk. Begin op tienjarige leeftijd met het kind te pra ten, het is dan nog niet emotioneel. Breng het in clubverband met de an dere sekse opdat het leert hoe zich te gedragen. Leer het vechten tegen te vroe ge daden, leer het de stormen samen te dragen en op te lossen. Leer het dat het leven, incluis het huwelijksleven, moet zijn houden van en niet-doen. Nadat de zuster ook enige vragen vlot had beantwoord, bracht de voorzitter haar onder aller instemming dank voor deze lezing. Allen hebben er wel iets van geleerd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd hoe oud de jongeren moeten zijn om zelfstandig lid te kunnen worden. Het antwoord was, dat hiervoor geen be paalde leeftijd is gesteld, maar dat ie der Ulster lid kan zijn. Het ooievaarsbegrip bij het vond zuster Van der Sloot nog zo gek niet omdat het onschuldig is en in ie der geval géén angst óproept. Angst moet bij het kind vermeden worden. Wij moeten het dat niet meegeven in het leven. De reünisten hebben op 11 en 12 september het eeuwfeest van hun school al grandioos gevierd omdat die dagen geschikter waren, vooral voor de sportwedstrijden en de boottocht, maar de officiële herdenking vond jl. zaterdag plaats in de aula van de school. Het was een druk bezochte en stijlvolle bijeenkomst waarvan het pro gramma tot aller verrassing werd omlijst door zang van het meisjeskoor der Rijks Middelbare Meisjesschool onder leiding van en aan de piano begeleid door de heer Gez. Schrik. Tot het moment waarop het gordijn open ging had niemand iets van de aanwezigheid van de ongeveer vijftig meisjes op het toneel vernomen. Alleen dat al is een compliment aan de heer Schrik waard. Maar ook de zang was heel aardig. Van de persdienst van Antwoord ’64 ontvingen wjj de laatste reeks van mede delingen en berichten over de kerkbouwactie van de negen samenwerkende ker ken. In november verschijnt nog een overzicht van het dan bekend geworden eind bedrag dat Antwoord *64 heeft opgebracht. Het bureau perszaken heeft besloten een viertal prijzen toe te kennen voor journalistieke prestaties in verband met de kerkbouwactie. De prijzen bestaan uit plaquettes die ook aan de bouwvakkers van de kerk te Hoogvliet zijn uitge reikt. De grote vraag is: Wat maken wij er van? Daarom is het ’t streven van het ge meentebestuur in samenwerking met an dere instituten in Sneek de opleidings mogelijkheden te scheppen die naar we mogen verwachten, de grootst mogelijke vruchten in Sneek en de zuidwesthoek zullen afwerpen. Daar bjj zullen tegen werking overwonnen en heilige huisjes omver geworpen moeten worden, maar en waardering voor hetgeen de hbs hun de mammoethwet is ’t waard deze strjjd te voeren. De heer Rasterhoff sprak tot besluit namens het gemeentebestuur zjjn dank uit voor wat de tegenwoordige en vorige di rekteuren en leraren voor de school heb ben gedaan. Cazemier had geen en werd daardoor in één keer op de stoel voor de secretaris penningmeester gezet. De heer U. Speer- stra en mevr. De Jong-v. d. Spoel wer den met bijna algemene stemmen her kozen. s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1