Grote boerderij bij IJlst afgebrand Aan de inwoners van Sneek Optreden violiste Elise Scerfalvi hoogte punt in concert Frysk Orkest Interpoort-krabbelt IJLST WY M BRITS ERA DEEL en van Weinig nieuws uit Moskou BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ■w 119e jaargang nr. 87 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Oproep tot medewerking (USA) I Boerin en haar vijf kinderen vluchtten in nachtkleding naar buiten Drs W. E. M. Honig doet 15 november intrede te Scharnegoutum het ko- o j tu berculose zijn grotendeels voltooid en i N.C.V.B. Heeg vergaderde Donderdag 29 oktober ’64 Onderhands verkocht Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Finale verkopingen De burgemeester van Sneek L. Rasterhoff. nog ULTIMATUM VAN DE GAULLE ce moeten worden straf- waren gelyk bljjkt, komen. ECONOMIE 1 winterslaap ingegaan. ken zijn de Noren in een etalage in „Smeerlappen”, O fc' LABOURS BUITENLANDSE BELEID en 4. de long- Sneek le medewerking J.N. II IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIWIHIIIIIHIHIIIH ii HHIIIIIIUIIIIHIIIIHHIHHIIIHIHIIHHHIIH In God stellen we vertrouwen; alle anderen betalen kontant. \egraven andere Voor het waarnemen en bestuderen van de vogeltrek heeft de Jeugdvogelwacht de schuilhut aan de Potten weer opge bouwd. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Versctujnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. verweten op een onoordeelkundige ma nier van dit remmen en gas geven ge bruik te hebben gemaakt. MAATREGELEN 5e ts n- in ?n 2e as u- ?e je r. ns st r. De bestrating van de oude weg is ook erbarmelijk slecht, maar zo~ en gegraven wordt, kan deze nog niet N.A.V.O., dat in de plaats .van de M.L.F. de kemvloot van de NAVO, zou ko men. De vloot zoü kleiner worden, geen 25, maar 10 a 15 schepen, en deze vloot, bemand door verschillende nationalitei ten, zou worden aangevuld met Enge- lands kernwapen en alles wat er in Eu ropa aan kernwapens zou zijn, dit alles gebundeld onder een speciaal nucleair commando van de NAVO. Het voor deel hiervan is, zo betoogt Labour, dat de Westduitse invloed geringer wordt en bovendien, dat het, aangezien er minder schepen moeten worden uitgerust, goed koper zal zijn. De Engelse luchtmacht kost toch al geld en misschien hoopt Labour een gedeelte van de kosten op andere bondgenoten te kunnen verhalen. De maatregelen betreffen de econo mie, welke er niet zo rooskleurig voor staat, wanneer men naar de betalingsba lans kijkt. De tekorten groeien, na een korte onderbreking, weer als kool. Dat is al herhaaldelijk gebeurd en het wapen van de conservatieve regeringen voornamelijk het duurder maken In het oktobernummer van Vanellus, maandblad voor natuursport, natuurstu die en natuurbescherming, komt een op roep tot medewerking voor, in het kader van een onderzoek naar het voorkomen van de smient; deze oproep willen wjj graag voor de vogelliefhebbers die dit maandblad niet lezen en toch hierin ge ïnteresseerd zijn, overnemen: „Het is een ieder bekend dat elk win terhalfjaar grote aantallen smienten zich in ons land ophouden. Om eens uit te zoeken waar de grote concentraties zich bevinden, gaan Johan Schouwerwou en Gerrit Hiemstra te Sneek hiernaar een onderzoek instellen. Het uiteindelijke doel van dit onderzoek is in hoeverre de weersgesteldheid van invloed is op het voorkomen van de smient in een be paald gebied. Verder gaat hun interesse uit naar het biotoop; de trek in het waar- Wü hebben eens bij de plaatselijke aan- boekhandelaren geïnformeerd hoe het in al tt»— het begin van deze week voor zaak werd uitgeladen. nenauto die zaterdagavond op Weinig nieuws valt er te melden uit Moskou, na de afzetting van Chroestsjov. Er zün geen nieuwe gezichtspunten toe te voegen aan hetgeen wjj de vorige week schreven, behalve dan, dat het al door ons genoemde verzet van militai re zijde misschien sterker was dan wij vermoedden. Premier Kosigin heeft het land intussen verzekerd, dat het voortbestaan van imperialistische krachten het noodzakeljjk maken, dat de partij en de regering maatregelen namen om de de fensie van het land te versterken. En dat, terwijl Croestsjov kort tevoren had verklaard, dat het militaire apparaat Rusland nu zo onaantastbaar had ge maakt, dat er geen gevaar meer te duchten was. Ook is het opgevallen, dat bi.i de leuzen voor de viering van de oktober revolutie de lof voor het kernstopver- drag is vervangen door een oproep tot algehele en algemene ontwapening en een oproep alle kernproeven, dus ook de ondergrondse, stop te zetten. Gistermorgen om ongeveer half zeven loeide over IJlst de brand-sirene. In een ommezien was jong en oud op straat en al gauw wist elk dat de boerderij van de gebroeders Schuurmans aan het Zouw in brand stond. De brandweer kwam druk in actie maar moest, daar er geen weg naar de boerderij loopt, met de baby-spuit op een praam de vaart langs, wat veel tijd kostte. Er was dan ook al niets meer te redden toen de spuit begon water te geven. Elise Cserfalvi speelde het werk met prachtige toon. Het technisch - zeer - moeilijke opus baarde haar niet de min ste zorg. Met schijnbaar gemak, wij den ken hier met name aan de fraaie ca dens, sloeg zjj zich door de opgestapel de technische moeilijkheden heen, waarbij haar toon even edel en voor naam bleef als in een gedragen can tilene. Het orkest was zeer ad rem in cmlijsting en begeleiding. Salten toon de zich, ook nu weer, een uiterst bekwa me dirigent. nemingsgebied; andere soorten die tus sen de smienten zitten; invloed van de waterstand; enz. Om aan materiaal te komen is een groot aantal waarnemers nodig. Deze waarnemers krijgen een aantal formu lieren met een serie vragen erop, plus een handleiding toegestuurd. Elk formu lier is goed voor één opname (waarne ming) en dient ingevuld weer terugge stuurd te worden. Genoemde personen zouden graag wil len, dat iedereen, die in de buurt van een overwinteringsgebied van smienten woont, zich aanmeldt bij Gerrit Hiemstra, Eeltje Halbertsmastraat 49 te Sneek. Het is leuk werk en excursies met een bepaald doel zijn altijd nog de aantrek kelijkste; daarom, meldt u als waarne mer”. was van het crediet door verhoging van het dis conto. Aangezien men meende, dat het een kwestie van overtollige koopkracht was, trachtte men die af te romen door heffingen aan de ene kant en door be moeilijking van het kopen op afbetaling aan de andere kant. Het gevolg daarvan was, dat in zo’n periode de bedrijvig heid weer terugliep en er werkloosheid ontstond. Om die te bestrijden werd er weer nieuwe koopkracht ingepompt, met als gevolg weer een stijgend tekort op de betalingsbalans. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Labour de conservatieven voortdurend gen in de stad is reeds een aanvang gemaakt. De medewerkers en mede werksters, de leden van het röntgen- team, de technici van de dienst voor het bevólkingsonderzoek en artsen staan klaar. Het bevolkingsonderzoek in kan beginnen. lang daar nog zoveel gebouwd vernieuwd worden. Van de zijde der politie bereikten ook Lolke Krol uit de Zeilstraat moe- ons de laatste tijd diverse berichten dige pogingen heeft gedaan om het over diefstal van voertuigen of uit jeugdige slachtoffer te redden) ves- woningen en winkels omdat ze niet tigt weer eens de aandacht op de 1 of niet voldoende waren afgesloten, noodzaak parkeerstroken langs De plaats, een oud type em’n honderd jaar oud, brandde geheel plat. Het ge stalde vee kon 'gered worden, maar drie koeien moesten wegens schroeivlekken naar het abattoir worden gebracht. Een geit kwam in de vuurzee om. De voor raad hooi, de landbouwwerktuigen, die net de vorige dag waren schoongemaakt en in de schuur gebracht, de inboedel, alles ging verloren. Alles was echter verzekerd bij de On derlinge Brandwaarborg Mij. „De Zuid westhoek” te Sneek. De boerderij was eigendom van de bewoners. De brand werd ontdekt door de 34-ja- rige Pieter Schuurmans. Toen hü, na dat hij de kachel had aangemaakt voor zijn vrouw en vijf kleine kinderen in de stal was teruggekeerd, zag hjj licht boven de hooizolder. Eerst meende hij dat hü na het voeren van het vee het licht had laten branden, maar hij be merkte al gauw dat het daar brandde. In allerijl werden zijn vrouw en kin deren, die nog in bed lagen, gewaar schuwd. Zij vluchtten in nachtkleding naar buiten en inmiddels hadden de bei de broers de 25 melkkoeien en een stier losgemaakt en naar buiten gedreven. Het jongvee liep nog in de weide. De oorzaak van de brand was niet met zekerheid vast te stellen. Vermoe- delijk is hij in de schoorsteen of door kortsluiting ontstaan. Hooibroei is vol gens de bewoners uitgesloten. Het vee zal bij omwonende boeren ge stald worden en het gezin van de heer Schuurmans vond direkt onderdak bij de buurman de heer Kerstma. Burge meester Cazemier was op het terrein aanwezig. Deze brand heeft weer duidelijk aan getoond dat er voortgang gemaakt moet worden met de ontsluiting van deze boerderijen. Het programma, dat dirigent Alfred Salten van het Frysk Orkest voor het tweede abonnementsconcert, dat dins dagavond in „Amicitia” gegeven werd, had samengesteld, was gewijd aan Joh. Seb. Bach en twee Russische componis ten, n.l. Alexander Glazounow (1865- 1936) en Serge Rachmaninow (1873-1943). In de programmatoelichting veronder stelt de schrijver terecht dat Rachmani now, die als pianist en componist van klaviermuziek beroemd werd, als au teur van symfonische muziek niet tot deze hoogte kon opklimmen. Inderdaad, wat Salten er toe gebracht heeft deze taaie, saaie en langdradige „Tweede Symfonie” in het repertoire op te nemen, is ons een raadsel. „Geen der delen draagt een uitgespro ken karakter, dat grondig verschilt van d: overige: de geest van het eerste deel waait door de ganse symfonie heen, deels omdat de thematiek een hechte eenheid vertoont, deels omdat de lyriek in het gehele werk overheerst en niet gecontrasteerd wordt door dramatische elementen”, aldus de explicatie. Tydens de uitvoering kwamen we tot Bij de nieuwe jachthaven worden de palen ingeheid voor de fundering I van de nieuwe woning voor de ha- venmeester. Deze fundering wordt eerst gereed gemaakt omdat het Het Volkswagenbusje, vol met bloe- daarvoor nu een geschikte tijd is. Woensdag 21 oktober vergaderde de afdeling Heeg van de N.C.V.B. onder lei ding van mevrouw Vlas-Stoker. De spreekster van deze avond was me vrouw Fr. Hetebrö-v. d. Hooning uit Vollenhove. Ze behandelde het onder werp: De Here Jezus gaf ons het gebod onze naaste lief te hebben als onszelf. Maar in 20 eeuwen hebben wij ervan gemaakt: „Wat scheelt mij die ander!” De leden hebben met aandacht en veel belangstelling geluisterd. De opkomst was goed. SNEEKER NIEUWSBLAD Het is nu Labours taak een middel te vinden, dat de bedrijvigheid niet zal af remmen, maar dat de invoer zal beper ken en tegelijk de uitvoer zal bevorde ren. Het heeft veel van een kwadratuur van een cirkel. Maar Wilson heeft niet geaarzeld en hü heeft fors ingegrepen. Alle invoeren behalve voedingsmidde len, grondstoffen en onbewerkte tabak, zün belast met een extra invoerrecht van 15 pet. De prüzen van de ingevoer de producten worden dus ongunstiger ten opzichte van de Engelse producten. Maar tegelijk valt de concurrentieprik- kel wat weg. Tegelijk wordt de uitroer bevorderd door een terugbetaling aan exporteurs van een gedeelte van de in directe belastingen, welke op hun kost- prüs drukken. Hierdoor kunnen de En gelse ultvoerprüzen wat naar beneden, al zal het niet meer dan 1% pet. zün. Maar de gehele prüsstructuur van En geland wordt bedreigd door de loons verhogingen, welke op zün minst 5 mil joen arbeiders van de meest verscheide ne categorieën eisen. De nieuwe minis ter van arbeid heeft zün ministerie een spijkerbed genoemd en het zal de Labour- regering veel wüs beleid kosten een evenwicht te brengen tussen de eisen en de mogelükheden. Zü loopt met plan nen rond de lonen aan de productiviteit te koppelen, maar de ervaringen van andere landen beloven daar geen gouden bergen van. Een feit blijft het in elk ge val, dat een drastische modernisering van de Engelse Industrie en van de En gelse wüze van werken een voorwaarde blüft voor een verbetering van de eco nomische positie. Mevrouw Wed. J. S. de Jong te Wouds- end heeft de door haar bewoonde hui- zinge met schuur en veestalling, staande aan de noordkant van de weg van Woudsendnaar de straatweg Sneek- Lemmer, onderhands verkocht aan de heer A. S. de Jong te Ruigahuizen. President De Gaulle heeft er vorige week voor gezorgd, dat de wereld niet zonder nieuws en de kranten niet zon der koppen kwamen. Maar nauwelüks terug van zün lange reis door Latü’ns- Amerika moest hü zich weer in de land bouwproblemen verdiepen. En na de kabinetsvergadering, waarin Pisani, de minister van landbouw had geklaagd over de geringe medewerking van de Duitsers bij de vaststelling van de ge- meenschappelüke graanprüs voor 15 december, liet De Gaulle zün minister van voorlichting verklaren, dat Frank rijk zün medewerking aan de gemeen- schappelüke markt zou staken, wan neer er vóór 15 december geen overeen stemming was bereikt over de graan prüs. Al eerder heeft De Gaulle door derge- Ijjke dreigementen concessies afgedwon gen, maar dit keer heeft het er toch al le schü’n van, dat de Duitsers voet bü stuk zullen houden Volgend jaar name lijk worden er in Duitsland verkiezin gen gehouden en de chr-democratische unie van bondskanselier Erhard kan de stemmen van de boeren moeilük mis sen. Het lükt dus uiterst onwaarschünlük, dat Erhard zal instemmen met een prijs verlaging van het Duitse graan, waar de boeren vierkant tegen zün. Misschien wordt er een compromis gevonden, waarbü iedereen zün gezicht kan red den, maar een prü’sverlaging lijkt niet waarschijnlijk. Het betekent voor de Duitse boeren niet alleen een prijsver laging, maar ook een vergroting van de concurrentie. Uittreden uit de E.E.G. is niet moge- Hjk, het verdrag is onopzegbaar, maar het is mogelük, dat De Gaulle weigert verder mee te doen, weigert aan verga deringen en beslissingen deel te nemen. Maar het is de vraag of hü zo ver zal gaan om datgene, dat al is bereikt on gedaan te maken. Daarmede zou hü' in het vlees van zün industrie snüden. Wanneer er geen gemeenschappelijk landbouwbeleid is, aldus de Franse pre sident, kan er ook niets komen van de zg. Kennedy-ronde. Zonder een gemeen- schappelük landbouwbeleid is er geen Europese gemeenschap mogelü'k en kun nen dus de onderhandelingen met Ame rika en andere landen over een verla ging van de invoerrechten op industriële producten met vüftig procent, moeilük tot een resultaat leiden En met een veto op dit punt kan De Gaulle veel kwaad doen, hoewel wü ons toch ook voor ogen moeten houden, dat de Duitse regering, uit angst voor de Duitse boe ren, niet van schuld is vrü te pleiten. s Op de oude Oppenhuizerweg wordt door de opspuitingen van de naastgelegen landerijen veel last ondervonden van het water. Als een auto passeert moeten de voetgangers en fietsers op vele plaatsen op een droog plekje naast de weg gaan staan om niet van onder tot boven bespat te worden. Vorige week vrijdag stond een groot deel van de weg zelfs geheel onder water, zodat een sleuf in het wegdek gehakt en gt moest worden om het water van het opgespoten land naar de zijde van de weg te laten afvloeien. Ook op Rijksweg 43 stonden toen grote plassen. Op de 28 oktober j.l. gehouden verga dering van de classis Sneek der Gerefor meerde Kerk heeft kand. W. E. M. Ho nig met goed gevolg examen afgelegd, zodat de Geref. Kerk te Scharnegoutum nu spoedig haar nieuwe herder en le raar kan ontvangen. Drs. W. E. M. Ho nig, afkomstig uit Amsterdam, hoopt 15 november a.s. bevestigd te worden als predikant te Scharnegoutum. Zijn in trede is gesteld op de middagdienst van 15 november. men, van Gebr. Brandsma, dat ook zo Wanneer de woning afgebouwd wordt in de Ged. Neltjeshaven geparkeerd is echter nog niet met zekerheid te j stond en prompt werd meegenomen, zeggen. Maar er is alvast een begin is ongeschonden in Utrecht terug ge- en het eind zal wel, zo gauw als mo- ronden. Maar de bloemen inmiddels verwelkt. Niet alleen aan de koude kunnen we bemerken dat de winter in r tocht is. De bomen worden of zün al gegaan is met de verkoop van Friese 1 al kaal, waardoor men in de parken boeken tüdens de Fryske Boekewike. door de afgevallen bladeren het gras Hun antwoorden varieerden van en de paden bükans niet meer kan slecht tot normaal en behoorlek. Dat X zien en met de watersport is het af- laatste was het geval bü de „alge- gelopen. Vrijwel alle schepen zün de mene zaken” die zaken dus met een winterslaap ingegaan. zeer gemengde klantenkring. Daar Maar een nog duidelü'ker roorte- was ook de meeste vraag naar de ken zün de Noren in een etalage in „Smearlappen”, „Kügels foar in het hartje van de stad en de enorme Labbekak” en „It Fabryk” van welk stapel dozen met schaatsen welke in laatste boek de eerste oplaag spoedig het begin van deze week voor die was uitverkocht. In een andere zaak werden meer populair-wetenschappe- I lijke en Friese boeken over gesehie- het Goederen of geld lagen daardoor als water te beveiligen door het aanbren- 't ware voor het grüpen. Op verzoek gen van muurtjes, hekjes of i.d. op 1 van de politie hebben we meerdere de walbeschoeiing. Ook dient de be- malen tegen een dergelüke achteloos- strating goed te zün, maar die laat J heid gewaarschuwd, maar wü willen op de Pr. Hendrikkade ook te wen- deze waarschuwing hier nog eens sen over. herhalen. Zulke voorzieningen zijn kostbaar, Eigenlijk zou zulk een nonchalan- wü weten het, maar mensenlevens besttaft, omdat zün veel kostbaarder. j - het een vorm van „gelegenheid ge- ven” is, een wüze van verleiding tot diefstal, die in de militaire dienst I evengoed (krügstuchtelük) baar is als de diefstal zelf. En nu - inwoners van Sneek - is het woord of liever de daad aan U. WAT DOET U? U komt, prachtig! Een verstandig besluit. Maar u, die niet van plan bent naar het onderzoek te gaan - als u wel daartoe in staat bent - zult u daar geen spijt van krijgen? Wist u dat er in 1963 in ons land nog 253 mensen zijn overleden aan tuberculose, terwijl er 4600 nieuwe ziektegevallen zijn ontdekt? Dit onderzoek, waarvan de erva ring de noodzakelijkheid heeft aan- 1laat daar- deze kans niet voorbijgaan. Wel- Het tragische geval met de perso- Een groot sukses is het dus niet de geworden, maar dat er over ’t ge- 'I i meer verkocht I (waarbü naar wü later vernamen werd dan normaal, is bemoedigend. Notaris G. H. Galema te Sneek heeft gistermiddag in Café Visser te Heeg finaal verkocht het woonhuis met wa genschuur en erf Nieuweweg 101 te Heeg voor 14.720 aan D. Walinga te Heeg. De heer Galema verkocht 's avonds in' Sneek in „Onder de Linden” de volgen de panden: 1. Burgerwoonhuis met erf Looxmastr 27 voor 12191 aan de heer Koehoorn te Nieuweschoot; 2. burgerwoonhuis met erf en vrüe steeg aan de Schoolste. 8 voor 13.300 aan R. van der Vliet te Sneek; 3. burgerwoonhuis met erf tuin Eenheid 17 voor 8.119,- aan D. Schengenga makelaar 'te Sneek; woon- en winkelhuis met twee bovenwo ningen aan de Schoolstraat 4 en 6 en Looxmastraat 37 voor 20.399 aan de heer Smid te Oranjewoud; 5. Burger woonhuis met erf, tuin en werkplaats Looxmagracht 1 voor 6550,- aan F. Gerritsma te Bolsward; 6. woonhuis met erf aan de Waterhoenstraat 8 voor 2500,- aan H. Schrale te Ysbrechtum en tenslotte een perceel grond achter Schoolstraat 5 en achter perceel 1 groot 38 ca. met vrüe uitgang naar de School straat voor 627,- aan S. Terpstra te Sneek. Harold Wilson, de nieuwe Engelse so cialistische premier, heeft zün ploeg nu voltooid en de eerste maatregelen en contacten geven al aan, dat er met vol le kracht wordt gewerkt. Patrick Gor don Walker, de minister van buiten landse zaken, is maandag en dinsdag in Washington geweest om contact met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken op te nemen. Naar ver luidt zou Engeland nu een nieuw plan hebben voor een kernmacht van de de conclusie dat juist die „hechte een heid”, met te weinig contrasten in en tussen de delen, het opus, dat daarbü veel te breed is uitgesponnen, zo’n ver velende indruk maakt. De uitvoering daarentegen was zeer verzorgd. Diri gent en orkest getroostten zich kenne- lük veel moeite Rachmaninow’s „Twee de Symfonie” in een gunstig licht te plaatsen, waarbü, althans voor ons ge voel, het tweede deel en het coda van het laatste, nog wel acceptabel bleek. Bach’s „Brandenburgs concert, no. 3”, in kleine bezetting voor strükorkest, werd correct vertolkt, doch in het eerste deel misten we de nodige transparant heid. Bovendien was de zuiverheid af en toe niet smetteloos. Het tweede deel (het korte tussenliggende „Adagio” kan moeilük als „deel” aangemerkt worden) kreeg daarentegen een veel gaver en doorzichtiger weergave. De middenmoot, het „Concert voor viool en orkest, van Glazounow, waar bü Elise Cserfalvi solieerde, vormde ongetwü’feld het hoogtepunt. Zelden hoorden we een vioolconcert zó gaaf, zó puur en zó beheerst vertolken. denis, de natuur e.d. verkocht. Een groot sukses is het dus xietiauLV uit? z.awjA’ua.ga.vuiiu up uc xiiaax ua Prins Hendrikkade in het water réed heel genomen toch Evenals in januari 1962 wil ik gaarne de inwoners van Sneek met enkele woorden opwekken hun me dewerking bij het in november a.s. te houden bevolkingsonderzoek op tu berculose te verlenen. Ook dit onderzoek zal weer plaats vinden in een lokaal van het Ge rechtsgebouw aan de Marktstraat en wel van 5 tot en met 25 november 1964. De voorbereidingen voor mende bevolkingsonderzoek op met het bezorgen van de oproepin- getoond, ^er ook voor^ licht hebt u geen afwijkingen, des te beter. Maar indien u wel iets heeft - ook andere longafwijkingen, zoals longkanker kunnen bij doorlichting worden opgespoord - dan is het toch zeer belangrijk zowel voor U als voor Uw gezin en ook voor Uw mede mens, dat deze afwijking NU wordt gevonden en dat NU de nodige maat regelen getroffen kunnen worden. Ik vertrouw er op dat de bevol king van Sneek ook nu weer haar vol le medewerking in de strijd tegen de tuberkelbacil spontaan zal willen ge ven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1