overdracht Demonstratie en van nieuwe gecombineerde brandblusauto f agenda"^ Sneker scheidsrechters luisterden naar boeiend babbeltje van Ir. van Emmenes „Beschuit met Muisjes” op feestavond Dicendi Discimus r van Feestelijke dag Sneker brandweer voor Ook gemeentereiniging toonde materieel ,De spelers lezen het verslag ook IJLST W YM BRiTSER A DEEL en IJ 1st kreeg een geheel nieuw postkantoor Dronken chauffeur strandde in steeg Inbraak in Chr. Technische School te Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119de jaargang nr. 90 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD DE RADIO HOBBY WERD BEROEP Chopin recital door Maart je Laurentius Herv. vrouwenveren. Ijlst hield opruiming Opbrengst verkoopavond Tot notabel herkozen i 5 Maandag 9 november 1964 feisT"~-~ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 1 9 SCHOUDERKLOPJE DEERNIS PONDJE BOTER ge- VEEL OEFENEN In P. van OOK NIEUW REINIGINGS- MATERIAAL De heer Ringnalda vond het een feest dag voor de brandweer in Sneek. Hij was het eens met ieders hoop op „geen brand”, volgens de wijze spreuk, be trekking hebbende op een oude vrijster: Wel bereid, maar niet gevraagd. Hij hoopte dat het met de wagen ook zo zou zijn. De verkoopavond van de Herv. Vrou wenvereniging te Oosthem-Nijezijl, heeft netto pim. 1050,- opgebracht. Tijdens de onlangs gehouden vergade ring van de hervormde gemeente te Ou- dega-W. is tot notabel herkozen, de heer B. Groenveld te Sandfirden. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per balt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantooi vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5J50) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS t 5 ■5 In zijn slotwoord dankte de heer Blok allen voor de aanwezigheid en herinner de met deernis aan de laatste rampza lige brand in Sneek, waarbij vier kinde ren om het leven waren gekomen. Na drukkelijk weersprak de heer Blok hier bij de geruchten over schuld bjj brand weer of politie met betrekking tot een te kort aan materiaal. „De politie en brandweer treffen geen schuld, weest u daarvan overtuigd.” Misschien vinden de volwassenen het bezwaarlijk een concert te bezoeken, waar ook jeugd aanwezig is. Bij de laat ste twee concerten van het Frysk Or kest, die door zeer veel jeugd bezocht werden, bestond bovenvermeld bezwaar kennelijk niet. Op 14 november organi seert Jeugd en Muziek een Chopin- avond. Dit is, wij herhalen het, een open baar concert, toegankelijk voor ieder een. De componist Chopin behoeft geen nadere introductie. Het programma ver meldt impromptus, een sonate, mazur ka’s en études. De (jonge) pianiste trad nog onlangs op met het Residentieorkest en behaal de de „Prix d’Excellence.” In Canada trad zij regelmatig op voor radio en t.v. Zij is nu lerares aan het Haags Conser vatorium. Bezorgt U Uzelf én de orga nisatoren een geslaagde avond. Leden en donateurs van. JM hebben gratis toe gang. Andere bezoekers betalen slechts ƒ1,50 (bel. info.) Kaarten bij enkele voorverkoopadres sen en ’s avonds aan de zaal! (Zie voor (Die daar boven!): het is voor ons alle- verdere gegevens de advertentie in dit blad). Deze zei: „Denk erom, dat de spe lers het verslag ook lezen. Dat is een goede leidraad voor mij geworden”. Van Emmenes schreef meestal milde en op bouwende kritiek, maar als iemand het beslist nodig had, ook wel neerdrukken de. Over scheidsrechters had hij altijd positief geschreven. „Dat is een princi pe van mjj.” De lezingen kwamen ondertussen ook. Met déze erbij, zijn dat er thans 300. Het is nu de tweede keer in Sneek, want in de oorlog sprak Van Emmenes hier ook reeds namelijk bjj Kingma. „Dat waren fijne praatjes, in Friesland in die oorlogsdagen, want je bracht er altijd wel een pond boter van mee naar „Dat ik indertijd een groot spelregel- kenner als een Groothoff heb opgevolgd, die zelf scheidsrechter geweest was, was grotendeels het werk van mijn vriend Velleman. Groothoff was theoretisch en praktisch een spèlkenner eveneens. Ik heb nooit gefloten, want daartoe heb ik nooit de moed gehad. Ik heb het vak ge leerd met vallen en opstaan en ik maak nog veel fouten. En zo is het 40 jaar gegaan. Op de receptie bij mijn huldiging heb ik ook weer veel vriend schap gevoeld. En ik schijn het nog al tijd vrü goed te doen en naar de zin. want ik ben nu wel 67, maar er is nog nooit een opvolger voor mjj aangewezen, bij de radio.” Het postkantoor in het stedeke IJlst heeft jarenlang hetzelfde aanzien gehad. Verschillende, elkaar opvolgende beheer ders hebben het gebruikt zoals het was! De tegenwoordige eigenaar-bewoner, de heer v. d. Spoel, evenwel heeft het een nieuw gezicht gegeven. De indeling ervan is economisch uitge voerd, waardoor meer ruimte en gerief zijn ontstaan. Door het verplaatsen van het loket wordt de bezoekers ook meer comfort geboden. Men herkent het oude niet meer in het gerestaureerde. De verbouwing heeft acht weken ge duurd, en is uitgevoerd door de firma gebr. Wiersma te IJlst. Het schilderwerk is verricht door schilder Heeringa. Deze restauratie is voor heel IJlst van betekenis, temeer omdat het pand ge vestigd is in zg. oud-IJlst. Vandaag is het kantoor officieel in gebruik genomen. Wij feliciteren het gezin v. d. Spoel met deze verbouwing en wensen kantoorhouder en burgerij samen nog een lange en goede tjjd. Gisteravond trachtte de 29-jarige N. S. uit Lemmer, die dronken achter het stuur van zijn wagen zat, de smalle Korte Pijp- steeg alhier in te manoeuvreren. Dit ge lukte natuurlijk niet. S. ramde de twee hoekhuizen en raakte klem tussen de mu ren. Het geschiedde met het nodige lawaai, zodat de bewoners van deze huizen en hun gasten verschrikt naar buiten ren den. Nadat de politie erbij was gekomen werd S. mee naar het bureau genomen waar proces-verbaal is opgemaakt. De auto werd behoorlijk vernield. Tijdens het weekeinde is een inbraak gepleegd in één der lokalen van de Chr. Technische School aan de Van Schouwen burgstraat alhier. Nadat de dader een ruit had vernield, is hij het lokaal binnengekropen. Daarna werd een kast opengebroken en een klein gelds bedrag ontvreemd. Vanmorgen werd de inbraak ontdekt. De politie stelt een on derzoek in. De heer Maas (fa. Bikkers) verrichtte deze overdracht met veel genoegen. „Dit is niet de eerste spuit van onze firma, want pim. 30 jaar geleden heeft de fa. Bikkers u ook al een wagen geleverd. Dat moet wel een voorwereldlijk vehi kel geweest zijn, „aldus de heer Maas. „Maar deze nieuwe levering is een be stendiging van bestaande leveranties en we zijn dankbaar voor de opdracht. Ik hoop van harte gaarne, dat er toch nog eens gebruik van gemaakt wordt, niet bij een uitslaande brand maar bjj een fikkie, dan kunnen de mensen er mee werken en eens laten zien wat er uit te halen is. Er moet wel eerst veel mee geoefend worden”. De heer Maas richt te zjjn felicitaties ook tot de heer Ring nalda. „Mocht er een beroep gedaan worden op deze wagen, dan hoop ik voor u, dat hij aan alle verwachtingen be antwoordt.” De heer Ringnalda bracht vervolgens dank aan alle sprekers. Hij benadrukte de blijvende goede verstandhouding. Eveneens dankte hij de fa. Bikkers voor de goede service, b. en w. en de raad voor het in de brandweer gestelde vol ledige vertrouwen en beloofde een goe de verzorging van het materieel. Wat de keuze van dit stuk betreft kun nen wij het gemakkelijker met hem eens zijn, dat hierin een zeker gokelement aan wezig is. Welke uitwerking de toneelstuk ken van Heyermans op de huidige toe schouwer zal hebben, is moeilijk te schat ten. Natuurlijk, er is sprake van een zoveelste sterfdag, dus het publiek is zedelijk verplicht ernstig toe te schouwen. Maar Heyermans zelf zou met deze be leefde aandacht misschien niet zo tevre den zijn geweest. Hij wilde schokken, grij pen, overtuigen zelfs; en het resultaat was dan ook vaak dat zijn tijdgenoten zich hebben geërgerd. In .Beschuit met muisjes’ wordt ons een benauwend beeld voor ogen gezet van benepenheid, egoïsme en zielig geïntri- geer. Kleine mensjes, weerloos overge leverd aan hun financiële zorgen en hun hebzucht, Wij kunnen Bien Aimé moeilijk zien als een egoïst in grote stijl, daarvoor is de druk van de economische omstan digheden, waaronder de hele familie ge bukt gaat, te groot en is zijn persoonlijke initiatief te zielig en te klein. Persoonlijk betreuren wij het dat bij de opvoering van dit stuk niet wat meer de nadruk werd gelegd op de sociale achtergrond (die voor de schrijver immers geen ach tergrond maar de kern van het drama is). Het sociale klimaat, de realistisch weergegeven taal, de ‘gedachtenwereld - maal zo geheel het Nederland van het begin dezer eeuw, dat wij in kostume- Deze actieve vereniging, gepresideerd door mevr. v. Brug-Bergsma, heeft don derdagavond j.l. opruiming gehouden van, de door de damesleden ge maakte goederen. Het was een groots opgezette verkoop met verschillende at tracties, het bleef meer „onder ons”. Waarbij ook uitgenodigd waren de dames niet-leden, van de Herv. gemeente. Het is een gezellig avondje geworden en er is flink gekocht. Praktisch werd alles aan de „vrouw” gebracht. De totale op brengst was 390 gulden. Hiermee zit de penningmeesteresse mevr. A. Lycklama a Nijeholt-v. d. Laan weer aardig in de slappe was en kan ze weer heel wat ma teriaal inslaan. Het ligt in het voorne men van de dames een volgende keer het geheel een groter omzet te geven. En toen kwam de radio. Als onafschei delijk deel van zjjn journalistiek be staan. Dat was in 1934. Han Hollander had op dit gebied natuurlijk het mono polie; die was fantastisch goed. Sommi gen zeiden: Hjj maakt de wedstrijd zelf, maar hij had dan ook een trainerscur- sus gevolgd. Er was, gelukkig voor hem nog geen t.v. Hij deed het voor radio- AVRO, spreker gaf nabeschouwingen voor de VARA. Tegenwoordig van 1% a 2% minuut, maar de twintig mi nuten van vroeger waren ook een hei dens karwei. Zijn eerste radio-interland had een pikant tintje. De AVRO (Han Hollander) en VARA waren in die dagen water en vuur. Als je toen iets deed voor de een, kwam je er bij de ander niet meer aan te pas. Op 30 maart 1935 werd Van Emmenes door Tom Schreurs opge beld om Nederland-België te verslaan. Dat was een waagstuk, maar Kees van der Molen van de Gron. Voetbalbond zei: Doe het op je eigen manier („indach tig Han Hollanders faam), en alles is tenslotte goed gegaan. Alleen zei een krantekioskman, die Van Emmenes niet kende de volgende dag: „Geef mij Han Hollander maar.” Dat was ongezouten kritiek. Met de t.v. erbij, heeft de heer Van Emmenes nu 89 wedstrijden ver- 1 slagen. „Ik hoop de 100 te halen.” SNEEKER NIEUWSBLAD het polemiseren werd door spreker ge memoreerd. „Dat schijnt tegenwoordig niet meer te kunnen. De mensen wor den nu veel te gauw kwaad.” Hierbij haalde hjj de polemiek aan tussen hem en win. dhr. Groothoff, overigens ’n goed vriend, over de W-formatie - (Stopper- spil-systeem), waarvan spreker voor stander en Groothoff tegenstander was. Na de alleszins geslaagde en door ve len bewonderde blusdemonstratie aan de Westersingel langs het Martiniplein ging men naar de raadzaal, maar eerst was er ook nog gelegenheid het nieuwe en deels reeds korte tijd in gebruik zijn de materiaal van de Gemeentereiniging te bezichtigen. Dat stond namelijk even eens als voor een parade opgesteld om den volke getoond te worden: een vrachtwagen, een nieuwe tonnenwagen, een straatveegauto met evt. putleegzui- ger, (ook voor bladeren enz.); een pers wagen voor vuilnistonnen; een voorla- der; een nieuwe sneeuwploeg en zand- strooier; over drie weken hoopt de g.r. een nieuwe kolkzuiger te krijgen. Het gezelschap, onder wie we ook nog aantroffen de directeur van gemeente werken de heer De Boer, de directeur van de g.r. de heer Rentenaar en de heer Ek van de nutsbedrijven, was in de raadzaal bijeen voor de daadwerke lijke overdracht en aanvaarding. Loco- burgemeester Blok opende de gezellige bijeenkomst door er zijn vreugde over uit te spreken, dat de gemeente een nieuwe spuit gekregen had. De oude was afgekeurd op 25 juli 1961 door de in specteur van het brand weerwezen; het advies van het brandweerwezen in Am- I sterdam deze wagen aan te schaffen i kwam op 10 januari 1962, het raadsbe- I sluit hiertoe viel op 26 juli 1963 en - de I opdracht werd verschaft aan de fa. Bikkers te Rotterdam; op 14 maart werd het chassis opgeleverd en van- taag het geheel. „We hopen hem nooit fe hoeven gebruiken,” aldus de heer Blok, „maar het is een geruststelling voor de burgerij en voor de gemeen te, te weten dat deze wagen er is. Voor al in verband met de stadsuitbreiding. Het is een duur geval, maar daar ko men we wel overheen. We hebben hier nog nooit een grote brand gehad, maar er is iets noodzakelijks voor de gemeen te tot stand gekomen.” Inspecteur De Vries uit Groningen zei onder meer, dat de gemeente er nu be ter voor staat door beter blusmateriaal. „Het stond er in uw gemeente namelijk niet zo best voor. U hebt ook nog een autospuit Dodge 1949. Als u nu weet, dat de levensduur voor een spuit ongeveer 15 jaar is, dan is mijn raad een voorstel in te dienen ook die te vervangen. Uw brandweer onderhoudt het materi aal goed, maar „staan” veroorzaakt ook veel slijtage. U raad ik ook aan de rü-motorspuit te vervangen.” Bij deze Ook sprak de heer Meijer woorden van welkom tot de oud-praeses van de Friese Voetbal bond de heer S. de Wolf en tot het lid van verdienste de heer Fré de Boer, en tenslotte tot de heer P. Vermeeren, voorzitter van WZS. Afwezig was de scheidsrechter M. J. Posthumus wegens een hersenschud ding, door een bal veroorzaakt tijdens de wedstrijd WW-Germanicus. Voor hem werd aan het eind van de avond geld ingezameld voor een geschenk. Meege deeld werd dat de pool uitstekend loopt. Er zijn thans 90 „poolers” ingeschre ven; dat betekent een belangrijke stij ging. Toen kon de heer Van Emmenes beginnen. Hij vertelde weliswaar schei kundig ingenieur te zjjn, maar slechts vier jaar van deze functie en titel ge profiteerd te hebben, want toen ging hij helemaal over in de voetbalsport-ver- slaggeverjj, wat hij tot vandaag-de- dag nog doet, hoewel hij reeds 67 is. ook in de Sneekweek gebruikt wordt, om in die week een hogedrukgebied te voor schijn te spuiten. „Dat hij tot in lengte van dagen in de garage mag blijven staan roesten,” was de wens van de heer Van der Werf. Cdt Van der Wal van W’deel wees in zjjn woorden er op, dat het hele gezin blij is als een grote broer of zus een cadeau krijgt. Zo voelde hij het ook aan in de verhouding W’deel-Sneek. Al thans op deze dag, vanwege de nieuwe spuit. De heer Van der Wal hoopte op een blijvende goede samenwerking in ver band met het gezamenlijk gebruiken van het materieel en bjj de samenwerking bij brandblussen. De heer Blok zei, dat hij altoos verzekerd kon zijn van de hulp van Sneek, waarna de heer S. O.» de Vries sprak als commandant van de Ijlster spuitgasten. Hij voelde zich het kleine broertje en wees ook op de pret tige verstandhouding, nog eens duide lijk gedemonstreerd bij de laatste boer- derjjbrand. Hij hoopte dat de prettige sfeer ook bjj de oefeningen zo zou blij ven. Een enorm applaus volgde op dit hak- op-de-tak-babbeltje, zoals spreker het noemde. Toen werden nog enige vragen gesteld over het verschil tussen radio- en t.v. verslaggeving, waarbij spreker de laatste moeilijker bleek te vinden. De spelverruwing viel nog wel wat mee, daar schreven ze veertig jaar geleden ook al over. Dan zou het nu een comple te oorlog moeten zijn op het voetbal veld Toen kreeg de heer Van Emme nes een boekenbon aangeboden en een bus drabbelkoeken voor zjjn vrouw. De heer Meijer noemde hem een objectief verslaggever met een gedegen vakken nis. Tenslotte werd meegedeeld, dat op de spelregeltest, a.s. vrijdag in Heerenveen de heren T. Dijkstra, K. van Gorkum en E. van Veen zullen laten zien wat ze van de regels kennen. ring en decor node dit accent misten. Tenslotte nog een enkele opmerking over het spel der gymnasiasten. Zij verdienen alle lof voor de ijver waarmee zij zich op dit voor hen vooral het eerste ge zicht, nemen wij aan niet bijster aan trekkelijke toneelspel hebben geworpen. Even dachten wij aan het begin: dit wordt hem niet, de stemming in het sterfhuis bleek aanvankelijk zeer moeilijk te tref fen. Maar gaandeweg nam men schitte rend revanche. Het tweede bedrijf was boeiend om te volgen en in het derde bereikte men zonder meer een hoogte punt in de spanning. Voor de meest im ponerende rollen zorgden Paul van der Weerd als de manke Charles, Heleen Rasterhoff als Pollie en Thjjs Kramer als Bien Aimé. Behalve Heyermans vermeldde het programma een muzikaal optreden van Diet Bron en Menko Menalda (fluit en piano) en een bal na. onze stad zijn twee organisaties, die buiten de concerten van het Frysk Orkest nu en dan kamermuziekavonden organiseren. Deze organisaties zijn: Kunst aan Allen en Jeugd en Muziek. In de loop der jaren is over deze avonden een misverstand ontstaan. Men meent, dat de avonden voor Kunst aan Allen voor volwassenen zijn en de avon den van Jeugd en Muziek uitsluitend voor de jeugd. Wij vestigen er uitdruk kelijk de aandacht op, dat alle avonden toegankelijk zijn voor iedereen. De Sneker Gymnasiastenvereniging heeft op haar jaarlijkse feestavond aan dacht geschonken aan het feit dat binnen kort de honderdste geboortedag van Her man Heyermans wordt herdacht. In ,Ons Gebouw’ werd onder regie van dr. A. Wadman door de leerlingen van het gym nasium een opvoering gegeven van diens toneelspel .Beschuit met Muisjes*. Er ‘was op dit bittere, slechts nu en dan door een klein vleugje humor opgehelderde, stuk hard gestudeerd. In het programma heeft de regisseur geproken van een gok: we geloven wel dat voor zover dit be trekking heeft op het amateuristische van een opvoering door middelbare scho lieren, hij gerust kan zijn. Medespelers en toeschouwers hebben dank zij veel toe wijding en ongetwijfeld ook dank zij een verantwoorde regie, een juiste interpre tatie gekregen van een stuk naturalistisch toneel. dergelijke branden te krijgen, maar ik wens u geluk met deze aanwinst. Het schept ook verplichtingen, dit nieuwe materiaal, maar ik hoop dat u het nooit hoeft te gebruiken.” huis. Tegenwoordig is de heer Van Emme nes bjj Geudekers Sport en Sportwereld en hoofdredacteur van De Scheidsrech ter. In dit werk en in de sport in het bijzonder had hjj veel vriendschap op gedaan. In zjjn woorden bracht de heer Ring nalda hulde aan de brandweerlieden van Sneek, zeggende, dat de mannen altijd niet alleen achter maar ook vóór hem staan. „De jongens hebben wel eens een schouderklopje verdiend. We zullen goed op de wagen passen en zonodig bruiken.” De heer Van Emmenes zei, dat hij ui teraard vele herinneringen had, aange name en onaangename; het merkwaar dige was èn het fijne, dat zjjn hobby nu tevens zjjn beroep is geworden, een hob by die voetballen is. Veertig jaar gele den was hjj er hals-over-kop in geplonsd: niet eerst de gelegenheid om het vak van journalist te leren, hjj werd voor de Sportkroniek direct naar de wedstrijden gestuurd als compleet redacteur, voor een verantwoord verslag. Hjj had wel ge leerd, niet meteen op de perstribune meningen en voorspellingen te verkon digen, maar thuis een objectief verslag te schrijven. Maar het schrijven moet je toch ook wel een beetje aangeboren zjjn. Dat had hjj waarschijnlijk van zijn vader, die schrijver was van boeken en voor kranten, niet over de sport maar in de oude socialistische beweging, hjj was een beruchte figuur in Friesland. De heer Van Emmenes vertélde veel anecdotes, van zjjn eerste interland: 15 maart 1925 Beigië-Nederland in Antwer pen. Toen moest een verslaggever elke trap van minuut tot minuut omschrijven en het juiste aanvangstjjdstip. Tegen woordig zjjn het meer beschouwingen. Hij vertelde veel geleerd te hebben van de heer Moorman, de directeur- hoofdredacteur van de Sportkroniek. opmerkingen verwees de inspecteur naar de recente grote branden in En schede, die schade van ongeveer 8 mil joen aanrichtten. „We hopen niet ook hier Dinsdag 10 november. Feestavond Volks onderwijs afd. Sneek in Amicitia. ’s avonds 8 uur. Gezelschap Rients Gratama met „Nou ha wy de hichte.” Woensdag 11 november. Vergadering van volmachten Waterschap Heeg in Hotel B. Westra te Heeg. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 11 november. Uitvoering Trompetterkorpsen „Advendo” ’s av. 8 uur in Amicitia. Vrjjdag 13 november Kynologenclub Sneek en Omstreken. Causerie dr A. J. Ravenswaay over Het gebit van de hond”. Café Rest. „Onder de Linden”, ’s avonds 7.45 uur. Zaterdag 14 november Chopin recital door Maartje Laurentius in de aula H.B.S., Almastraat. Aanvang 8 uur. Zondag 15 november: Klaverjaspartjj in hotel „De Gouden Leeuw”. Aanvang vm. 10 uur. Dinsdag 17 november. Uitvoering Haydn’s Schöpfung door de Bolswar- der Oratoriumvereniging en het Snee ker Cantatekoor in de Martinikerk te Bolsward. Woensdag 18 november. Kunst aan AHen Sneek. Operagezelschap „Forum” En schedé met de opera „De Parelvissers” van G. Bizet. Amicitia, *s avonds 8 uur. Zaterdag 21 november Mid-wtater Wan deltocht S.W.U. over 5,10,15 km. Start 2 uur vanaf Piter JeHeehüs, Kleinzand. De heer Van der Werf, stelde in zijn toespraakje, dat hjj niet namens de V.V.V. sprak, daar deze in Sneek niet de brandweer op haar lijst van attrac ties had staan. Hij sprak dus namens de Sneker Onderlinge, „die geen brand waarborgt, maar de gevolgen van brand. Toen bekend werd, dat deze wa gen werd aangeschaft, werd de premie verlaagd van 40 cent per woning op 30 cent. Maar de gemeente had hiervan niets gemerkt, want zij betaalt nog min der.” Hjj hoopte, dat deze hogedrukspuit Dit hele gezelschap en nog vele an dere belangstellenden bewonderden de wagen eerst voor het stadhuis. Hier kon den ze opmerken, dat de auto een mo gelijkheid heeft tot lagedrukblussing met 8 tot 12 atmosfeer en een hogedruk- blussing van 40 atmosfeer. Het geheel is gebouwd op een Bedfordchassis, een uitzondering, daar men in het noorden meestal een DAF-chassis gebruikt. De watertank heeft een inhoud van 1500 li ter, de pompcapaciteit is pim. 2000 1/- min. Er zijn twee pompen achter aan de wagen; de opbouw is volgens het bestek van de rjjksbrandweerinspectie; er zijn 3 keer 60 meter slang, van ny lon met rubber gevoerd en drie slangen voor de hogedrukblussing met drie mist- pistolen. Een groot aantal leden van de Sneker scheidsrechtersvereniging was vrijdag avond in het Veerhuis Boot op het Martiniplein bijeen om te luisteren naar de alom bekende en gewaardeerde sportverslaggever-in-woord-en-geschrift ir. Ad van Emmenes. Deze, onlangs gehuldigd en koninklijk onderscheiden wegens diens 40-jarig jubileum als sportverslaggever, zou voor de heren een babbeltje houden over zijn ervaringen, opgedaan in deze veertig jaar. Maar vóór de heer Van Emmenes aan het woord kwam, heette voorzitter J. H. Meijer allen wel kom; onder deze „allen” waren de penningmeester de heer K. van Gorkum, de leden van het bestuur de heren J. Hartkamp en T. Otten en de erevoorzitter de heer S. Velleman, die ervoor had gezorgd, dat de heer Van Emmenes deze avond in Sneek was. Na nog enkele facetten van het vak als zodanig belicht te hebben, zei de heer Van Emmenes, dat hij het meeste werk, dat hem enigszins meer bekend maakte, had gedaan in 1928, bjj de Olym pische Spelen in Amsterdam, tijdens de veertien dagen voetbalwedstrijden. Daar na omschreef hij het gebruik van cur siefjes door kranten, zoals Kronkel in het Parool. Hjj, Van Emmenes, had er 789 geschreven in de periode van 1927 tot 1940. Hjj moest er nog wel eens om lachen. „Je kunt er heerlijk scherp in zijn en er veel plezier aan beleven. Ik zou het nu niet meer kunnen, op dit ge bied ben ik uitgeschreven. Nu zijn het meer leerzame, deftige artikelen.” Ook Het was zaterdag een feestdag voor de Sneker brandweer, want eindelijk was het zover, dat de zo vurig gewenste materiaaluitbreiding kon plaats hebben, een uitbreiding die bestond uit de overdracht van een bij de Rotterdamse firma Bikkers vervaardigde wagen, voorafgegaan door een demonstratie op het Mar tiniplein. Bij deze feestelijke aanvaarding waren aanwezig de wethouders Blok, Lichthart en Baayens, van wie de eerste tevens in zijn functie van loco-burge- meester, daar de burgemeester de heer Rasterhoff verhinderd was; de bijna voltallige raad, de brandweercommandant de heer Ringnalda, ondercomman- dant Slob. de secretaris van het college van brandmeesters de heer Trenning; de heer Maas namens de firma Bikkers; de inspecteur van het brandweerwe- len in de drie noordelijke provincies de heer De Vries uit Groningen; mr. V. d. Werf namens de Sneker Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij; de heer W. Loots, leverancier van het Bedford-chassis; namens de B.B. de heren Reen en Boe ter s; de korpschef der gemeentepolitie inspecteur Kooistra en de comman danten van de brandweren van Wymbritseradeel de heer Van der Wal en van IJlst de heer 8. O. de Vries.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1