Waterpoort-krabbelt Lichtboeiavond Chr. Kweekschool Feestverlichting in drukke decembermaand St. Nicolaas komt zaterdag 21 november in Sneek WYMBRITSERA DEEL IJLST van en Hoe Johnson heeft gewonnen r door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 1 1ÖIIB Donderdag 12 nov. 1964 119de jaargang nr. 91 Benoemd Kerknieuws s DUITS PLAN VOOR EUROPA Kerknieuws Benoemd Opbrengst kollekte Lampionoptocht speeltuin Lemmerweg Geslaagd Samenzang in Geref. Kerk te Ijlst - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Weer een Kerstboom op de Wip Mooie successen Kees Brusse zoekt nieuwe „Loekie” F Auto dook in gracht: bestuurster er uit gekropen Ook in Jutrijp wordt Sint Maartensfeest traditie m y HiHï HHHIH HI I SNEEKER NIEUWSBLAD >8f Als men ’s avonds op straat loopt, het bevolkingsonderzoek, dat Het staat. man FRANSE VÓÓRHAARDEN Het aantal bezoekers op het laatst- J. Slauerhoff, de kwieke reiniger CHINEZEN IN MOSKOU kan hy de gehele stad weer op tyd van dit Wie wordt 5 december vyf jaar? In Amsterdam slaagde voor het diplo ma algehele sportmassage de heer M. Bergstra te Heeg. Benoemd tot handw’erkonderwjjzeres aan de Chr. Lagere school te Sloten mej. T. de Jong aliuer. St. Nicolaas heeft aan de commissie die elk jaar zijn ontvangst in Sneek re gelt officieel bericht, dat hij voornemens is hier zaterdagmiddag 21 november te arriveren en weer de gebruikelijke rou te te kiezen. Dit houdt dus in dat de Sint en zijn gevolg weer per boot aan komen bij de Waterpoort en vandaar een rit door de stad zullen maken. Zondag 22 nov. kunnen de inwoners van IJlst meedoen aan een uur samenzang in de Geref. Kerk te IJlst en daar te vens genieten van orgelsoli van Folkert Grondsma en klanken van het muziek corps o.l.v. Bram Feenstra. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Klazie- naveen ds T. Stehouwer te Woudsend. Bij de stemming voor een Ouderling en een. Kerkvoogd in de Nederl. Herv. gemeente te Oudega-W. zijn resp. her kozen de heren D. Heeg en H. Haanstra. Tot onderwijzer aan de Jan van Nas- sauschool alhier is benoemd de heer J. Emsbroek te Eibergen. Sap- film uitge- S Advertentieprijs 15 et. per mm Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t3.50 per halt jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. I 4 RP1 N N S «i Evenals vorig jaar wil St. Nicolaas graag weer tijdig de namen en adres sen ontvangen van die jongens en meis jes die tegelijk met hem op 5 december jarig zijn en dan vijf jaar worden. Dit moet even schriftelijk worden opge geven en op de enveloppe vermelden: aan St. Nicolaas, Postbus 11 te Sneek. Doch niet alleen de jongens en meis jes uit Sneek, maar ook die uit de om geving kunnen hun adres opgeven, maar het moet wel spoedig gebeuren. Want St. Nicolaas wil voor al deze kin- De muziek speelde ook in de Revue van alledag’ een grote rol. Zodanig zelfs, Op vele plaatsen is dit nog steeds een historisch feest, en het lijkt erop, dat het dit ook in Jutrjjp gaat worden. Vroe ger werd het Sint Maartenfeest hier niet gevierd, maar sinds de heer H. Doorn bos, thans rustend onderwijzer in Sneek en Groninger van origine, de kinderen had verteld, hoe het Sint Maartensfeest daar wordt gevierd en waarom, is dit in Jutrjjp nu ook bijna traditie geworden. Elk jaar wordt de stoet groter en zijn er mooie lampions bij. Een van de gro tere meisjes was de penningmeesteres- se, die alle goede gaven in een grote knipbeurs goed bewaarde. Enkele an dere liepen met grote boodschappentas sen, waar de appels, peren enzovoort, in werden verzameld. De kollekte voor het Prinses Beatrix- fonds heeft alhier f3.429,59 opgebracht. De jaarlijkse feestavond van de school club „De Lichtboei” was dit jaar duide lijk in twee delen gesplitst. Het eerste deel, voor de pauze, was luchtig van opzet, terwijl men na de pauze plaats had ingeruimd voor de ernst. Het pro gramma in zijn geheel was door koor- en samenzang van een algemene om lijsting voorzien. Deze koorzang was bij de heer R. Teule als vanouds in veilige handen. Uitgevoerd werden Psalm 75 van Sweelinck: „Alzo lief heeft God de we reld gehad” van da Palestrina en .Vrede’ van R. Teule. Mevi'ouw K, bleef bjj haar positieven, opende het portier en kroop uit de auto. Gelukkig is het water ter plaatse niet diep, maar wel erg modderig. De 22-jar. F. v. d. Werf sprong te water om de helpende hand te bieden. Toeschou wers op de kant hebben beide weer op de wal geholpen. Een uurtje later was ook de auto met een kraanwagen er weer uitgehesen. De bestuurster was on gedeerd. dat we ons een ogenblik afvroegen of we met een kweekschool of met een muziek school te doen hadden. Over de muzikale prestaties van de leerlingen valt overi gens niets dan goeds te vertellen; volgens deze revue geldt hetzelfde voor de kweek school wie zou het deze jonge mensen kwalijk durven nemen dat zij op een feest avond zoveel prettige dingen naar voren brengen? Wjj hebben met plezier geluis terd naar alles wat er gezongen en ge blazen werd, maar zien er maar van af alle namen van de uitvoerenden te noe men. Na de pauze speelden vrouweljjke leer lingen een eenakter van Rudolf Otto Wie- mer, in de Friese vertaling van J. H. Brouwer en A. I. Brouwer - Prakke en getiteld „De frjemde faem”. Dit spel wil de gedachten van de toeschouwer mee nemen, terug naar de jaren van de oorlog en de jodenvervolgingen in Duitsland. Een vertelster opent het stuk en neemt ons mee naar een werkelijkheid die haar nog niet met rust laat. Een kerstavond waar op zij met andere vrouwen een kerstspel instudeerde, terwijl buiten weer een van de jodentransporten plaats vindt. Zjj wor den gestoord doordat een Joodse vrouw, die kans heeft gezien even te ontkomen aan het toezicht van de transportleidsters, bij hen binnenkomt. Zjj verbergen haar korte tijd, als een van de transportleid sters binnenkomt, door haar de rol van Maria te laten lezen. Maar zjj beseffen te laat, dat zjj te weinig hebben gedaan, i om zich wéér bij het transport aan te sluiten. De geschiedenis uit Bethlehem, waar Maria vergeefs om onderdak heeft ge vraagd, heeft zich herhaald. Dit eenvoudige stuk, dat op sympathie ke wjjze een falen van de mens in een kritieke situatie toont, werd door de su- zo zwaar te „Ik wist zelf niet hoe ik zo gauw te water raakte,” zei dinsdagavond onze stadgenoot de heer A, die op de Harinxmakade met zjjn fiets in de gracht was gereden. Hjj was wel wat soezerig, maar hoe het kwam, weet hjj nog niet. Een omwonende en enige mensen op de wal hebben man en fiets weer snel op het droge gemeentereiniging thans beschikt. Het was punten In de stad die buiten de eigen lijke winkelstraten liggen. In deze gecombineerde vergadering zijn ook de intocht van St. Nicolaas op 21 november en zijn rondritten op die middag en op 28 november vastgesteld en werd besloten, dat de winkels van zaterdag 28 november tot en met vrij dag 4 december ’s avonds tot 9 uur ge opend zullen zjjn. Voorts zal evenals de beide vorige ja ren op 10 december weer een grote Kerstboom worden geplaatst bjj de Wip. De route is: Q. de Blaustraat, Schou- wenburgstr., Simonisstr., P. Heemstra- straat, P. Sikkesstr., H. Doekesstr. Sne- canusstr., laukemastr., G. Nautastraat, Lijnbaanstraat, W. Santemastraat, P. Sikkesstraat, Albardastraat, A. Piersstr. langs de flats, Gonggrijpstraat. Tevens wordt meegedeeld, dat er een huis-aan-huis-collecte gehouden zal wor den voor het St. Nicolaasfeest van de kinderen der leden. Voor de winter maanden zjjn diverse aktiviteiten op touw gezet. Tot een van de mogelijkhe den behoort, de oprichting van een vol- leybal-club. tot stand zou komen. Dat Franse stand punt bljjkt wel wat, maar niet veel ge nuanceerder te zjjn. Frankrijk zou niet uit het Atlantische bondgenootschap tre den, maar zjjn medewerking aan de op bouw van de N.A.V.O. stopzetten. Aan gezien dit bjj een militair bondgenoot schap van het geïntegreerde karakter van de N.A.V.O. het essentiële is, Ijjkt het Franse argument meer op juridische haarkloverij. Ongetwijfeld gebruikt De Gaulle dit alles als drukmiddelen om zjjn wil door te zetten, maar het heeft er veel schijn van dat men in de andere landen beseft, dat hjj Frankrijk bjj wei geringen meer zou schaden dan de an dere landen. ais joodse vrouw is weggegaan Volgens de laatste berichten is de West- duitse regering door de knieën gegaan voor de druk van de Franse regering. Onder pressie van de fraktie van de grootste regeringspartij, de CDU/CSU, zijn bondskanselier Erhard en de minis ter van buitenlandse zaken, Schröder, er namelijk mee akkoord gegaan, dat Bonn niet langer zal aandringen op het onder tekenen op korte termijn van een verdrag tot oprichting van de kernwapenvloot. Op. het te Leeuwarden gehouden „Priis- sjongen” van de Chr. Bond van Zang koren behaalde de Chr. Zangvereniging „Eendracht” te Abbega onder leiding van dir. Hoekstra van Njjland een eerste prijs met 950 punten en de Chr. Zangvereni ging „Njje Moed” te Oosthehn onder lei ding van dir. P. Postma van Sneek een eerste prjjs met 349 punten. Voor beide verenigingen een mooi succes. goede zorg zjjn toevertrouwd, kon het niet moer Hiiolnffon” met zjjn bak- De filmproduktiemaatschappjj phire die de inmiddels verboden „Mensen van Morgen” heeft bracht, zal niet in hoger beroep gaan. De maatschappij, en dus de maker-rea- lisator Kees Brusse, zoekt namelijk een toekomstige medewerker voor een nieu we en niet meer op juridische gronden aanvechtbare film. Men hoopt in janua ri met deze tweede versie te komen. deren eerst ook nog een extra mooi ca deautje kopen wat him bij zjjn be zoek aan Sneek tijdens de ontvangst op het stadhuis zal worden uitgereikt. Tenslotte belooft de Goed Heilig man, dat hij op zaterdag 28 november nog een extra rondrit door de stad zal ma ken als de eerste maal bljjkt dat dit door de burgerij op prjjs wordt gesteld. Maar daaraan behoeft zeker niet te wor den getwijfeld. ’t Is maar wat fijn dat St. Nicolaas Sneek zulk een goed hart toedraagt. Het bestuur van de speeltuinver. Lem merweg houdt morgen ’n grote lampion optocht die muzikaal zal worden opge luisterd door de drumband „Advendo”. Het vertrek van de optocht is om zeven uur vanaf de speeltuin. Er worden prijs jes gegeven aan die kinderen die de mooiste lampion hebben. Bondskanselier Erhard had deze zo mer president De Gaulle bij diens be zoek aan Bonn Duitse voorstellen toege zegd om de Europese politieke eenwor ding een stapje verder te helpen. Deze voorstellen zjjn vorige week gereedge komen en er is een samenvatting van gepubliceerd. De regeringen van de Zes zullen beginnen met de onderteke ning van een conventie, waarbij zjj zich verplichten binnen een bepaalde termijn een verdrag van een politieke unie tot stand te brengen. Van het begin af aan, dus ook voordat de politieke unie een feit zal zjjn, zullen zjj met elkaar over leg plegen over buitenlandse politiek, de fensie en culturele samenwerking. Los van de regeringen moet een consulta tieve commissie worden gevormd, die betrokken moet worden bjj het overleg over de politieke unie. S den kennis liet maken met dit nieu- echtgenoot ad we medium. Dat was nl. op dinsdag talen co 2 oktober en precies vier weken la- «i ter gavende heren Nico Silvius al- hier en Simon Aukema te Warns sa- men een openbare t.v. demonstratie s in zaal Kingma. S Ned. ging een uitnodiging Een verrassing was vorige week de verschijning van een Chinese delegatie onder leiding van niemand minder dan Tsjoe En-lai, de Chinese premier, in Moskou ter bijwoning van de viering der herdenking van de oktoberrevolutie van 1917. Het wordt langzamerhand een verwarrend geheel. Van Moskou uit wer den, na een kleine stilte de aanvallen op de Ghinezen herhaald, hetgeen erop zou wjjzen, dat het geschil tussen de beide reuzen van de communistische we reld nog in volle kracht woedt. Nu ver schijnen de Chinezen in vol ornaat in Moskou, hetgeen op een toenaderingspo ging zou kunnen gaan lijken. Het is misschien allebei mogelijk. Want het is opgevallen, dat de Chinezen in hun aanvallen op Chroestsjow sterke nadruk hebben gelegd op de onderschei ding tussen partjj en regering. Is het misschien de opzet de betrekkingen tus sen de regeringen te verbeteren zonder een oplossing van het ideologisch ge schil te forcerén? In elk geval lijkt het onwaarschijnlijk, dat Peking en de nieu we machthebbers in Moskou elkaar in de armen zullen vallen en alle misver standen op de brede rug van Chroest sjow zullen laden. hier wordt betaalde 1,50 „Maar uw vrouw moet maar goed dertien jaar geleden is dat eerst” zei de man achter de adminl- Hjj kan dan persoonlijk in ogenschouw nemen of de burgerij ook in alle opzich ten de goede raad die hjj vorig jaar gaf heeft opgevolgd en de toezeggingen wel ke hem toen zjjn gedaan ook zjjn nage komen. St. Nicolaas deelde verder mede, dat hij na zjjn rondrit gaarne gevolg zal geven aan het verzoek van Burge meester en Wethouders hem weer op het stadhuis te mogen ontvangen. Om trent de besprekingen die daar zullen worden gehouden, kon hij nog niets me dedelen, maar ongetwijfeld zullen deze belangrijk zjjn en zeker niet in geringe mate de belangen van onze stad betref fen. De Rjjks Politie te Water neemt geen risico. De winter kan onver wacht invallen, waarvan we al een klein voorproefje hebben gehad, en daarom heeft de Onderhoudsploeg uit Amsterdam nu reeds Anti-Vries in de motor van de R.P. 43 een zes cy- De winst voor Goldwater in het Zuiden is vooral toe te schrijven aan de ras senkwestie, die in de rest van het land maar een ondergeschikte rol schijnt te hebben gespeeld. Vooral op het platte land heeft Johnson veel stemmen ver loren aan Goldwater, de tegenstander van de wet op de burgerrechten, die de negers gelijke rechten geeft en ras sendiscriminatie verbiedt. Merkwaardi gerwijze is die achteruitgang niet in de steden tot uitdrukking gekomen. Slechts in Louisiana en Mississippi heeft John son ook in de steden minder stemmen veroverd dan Kennedy vier jaren geleden. In de andere steden was zijn aanhang groter. Moet men hieruit konkluderen, dat de belangstelling van de stadbewo ner meer naar de wat vooruitstrevende sociale politiek van de democraten uit gaat? Men moet niet vergeten, dat in dustriële ontwikkeling vaak afhankelijk is van kredieten van de federale rege ring. In het Zuiden en ,het Noorden heb ben bijna alle negers die stemden, op Johnson gestemd, terwijl vier jaren ge leden nog 60 pct. van de negers op de republikeinse kandidaat stemden. Er is dus weer een nieuwe verschuiving op getreden die niet gemakkelijk ongedaan zal zijn te maken. De nadruk van de de mocratische winst komt te liggen op la gere inkomstengroepen, die voor 90 pet. op Johnson hebben gestemd en de ne gers, die voor de party het grootste nog niet aangeboorde kiezersreservoir vor men. Het Huis van Afgevaardigden telt nu 293 democraten en 138 republikeinen tegen resp. 257 en 178 in de oude sa menstelling. Het gevolg van deze winst is, dat de democratische fractie over iet algemeen progressiever is dan dié in het scheidende Huis. In de Senaat, waar van om de twee jaren een derde van de zetels ter beschikking komt, hebben de democraten nu met 67 één man meer dan tevoren. Robert Kennedy, de laatste vier jaren minister van justitie, heeft in de staat New York een senaatszetel ver overd. Het is niet uitgesloten, dat dit voor hem een opstapje naar het presi dentschap betekent. Wij, en zeker velen met ons, zijn zaterdagmiddag werkelijk onder de indruk gekomen van het prachtige rijdende materiaal waarover onze s gemeentereiniging thans beschikt. Het was een goed idee van de di- rekteur dit de burgerij tijdens de demonstratie met de nieuwe auto- spuit ook eens te tonen. Men kon nu op het Martiniplein zien dat bij deze dienst thans vrijwel alles gemechaniseerd is. En hoe! En dan te bedenken dat het in 3t laatst van deze maand nog maar dertien jaar geleden is, dat de eerste vuilnisauto als voorloper van de tegen- woordige roltrommels en de pas aangeschafte nog moderner huisvuil- perswagen, in gebruik werd genomen. Daarvoor werd de gehele dienst nog met paardetraktie uitgevoerd. U liter water. De stad wordt almaar groter en daarmee ook zyn klanten kring. Daarom heeft hy een nieuwe motorbakfiets met twee vaten elk Een bejaard echtpaar was dinsdag- voor 200 liter water, aangeschaft. Nu ,jj__ j J van kan hy de gehele stad weer op tyd J stadgenoten boven de 15 jaar, die zich bedienen en behoeft hy ook niet meer Het moet uiteraard iemand zyn, die op dezelfde onomwonden wyze vertelt van soortgeiyke conflicten in het maatschap- peiyk leven zoals Loekie Grishaver dat deed. Het is niet uitgesloten dat „Men sen van Morgen” een buitenlandse ver toning tegemoet gaat. Er zyn onderhan- delingen om de „oude” Mensen van Morgen in Frankryk te vertonen, en na te synchroniseren, want dat is in het buitenland niet verboden. Het Actie Comité en de straatvereni- fingen in onze stad hebben in een ge combineerde vergadering besloten een „Verlichtings Comité” te vormen, dat tot doel krügt rondom St. Nicolaas, Kerst mis en Nieuwjaar, en bij andere bijzon dere gelegenheden de stad feestelijk te verlichten. Tot nu toe deden verschillen de straten dat steeds afzonderlijk. Voor dit doel zal een fonds worden ge vormd, waaruit de stroomkosten zullen worden betaald, alsmede de kosten van de feestverlichting op enkele markante valt het op, dat vrywel huis aan huis sinds vorige week donderdag een televisietoestel staat. Het is gehouden. De daarom haast ongelooflik, dat het nog per persoon. jj maar goed dertien jaar geleden is dat eerst” zei de man acnter de admim- de firma Minkema pers en genodig- stratietafel. „Dat is wat moois” zei de S den kennis liet maken met dit nieu- echtgenoot ad rem „En ik moet be- we medium. Dat was nl. op dinsdag talen.” En gedwee schaarde hy zich in de ry wachtenden, achter zyn vrouw. derd. JM hoopt nu niet alleen dat de 5 pas opgerichte vereniging „Vrienden van het Frysk Orkest” dat zal kun- nen verbeteren, maar ging ook met- een aan de slag. Een aantal van haar van de vuilnisemmers die aan zijn leden maakte tydens de pauze van zorg zyn toevertrouwd, kon het het concert - heet van de naald dus niet meer „büsloffen” met zyn bak- blieme regie van de heer P. van der Zee 53 personen lid van de nieuwe ver- fiets en het ene vaatje voor honderd iiiif Stipn.c tnf opn nnfrnArpnrto crAHanrfanic Dinsdagavond omstreeks 6 uur wilde mevrouw K. uit Workurn haar auto wegryden van het Grootzand. De wa gen stond met de neus naar het water op de schuine walkant geparkeerd en wilde niet direct starten. Mevrouw K. had de handrem er reeds af en toen haar auto eensklaps wel startte, reed ze pardoes het water in. opgeroepen, voor "s het geheimzinnige scherm verschenen. En naar men ons vertelde waren er toenniet veel die y geen gehoor had den gegeven aan de oproep zich in het belang van hun Het loopt overigens goed met het bevolkingsonderzoek. Dinsdagmor gen om een uur of elf waren er al Het koor van Jeugd en Muziek al- 2071 van de 15000 personen die zijn S hier kreeg van de Ned. Reisvereni- volgend voorjaar Italiaanse liedjes te H zingen op een van haar avonden. Deze uitnodiging is graag geaccepteerd. c s J.M. zelf ondervond echter een te- eigen gezondheid en van de volksge- leurstelling. Voor haar donateursak- zondheid in het algemeen te laten on- tie werden 200 circulaires met een derzoeken. n, aanbeveling van tien bekende Sne- S kers verzonden, maar er kwamen slechts vier nieuwe donateurs uit, waarmee de kosten net konden wor- s den gedekt. Alle moeite voor niets verzuchtten de jongelui in het JM- nieuws. Bemoedigend is evenwel, dat S in oktober 13 nieuwe leden werden geboekt, zodat de afdeling nu al 166 leden telt. J Binnenkort kan men J.M.-leden geholpen. niet alleen herkennen aan het JM- h speldje maar ook aan hun sjaal. Deze JJ is speciaal voor JM ontworpen. De breisters kunnen het patroon by de secretaresse bekomen en kragen ook nog 10 korting op de wol. J» Het aantal bezoekers op het laatst- gehouden concert van het Frysk Gr- trV'* kest bedroeg niet meer dan tweehon- 'inaer Merceries Benz gedaan. Parys heeft laten weten, dat het voor lopig niet veel in deze plannen ziet. In de eerste plaats gevoelt De Gaulle niets voor een dergeiyke supranationale com missie, ook al is zy alleen maar raad gevend. In de tweede plaats biedt het geen oplossing voor de problemen, die De Gaulle zich heeft gesteld: de formule ring van een buitenlandse politiek voor geheel Europa, die gericht is op een zo groot mogeiyke onafhankeiykheid van de Ver. Staten. Parijs ziet het Europese complex niet los van de MLF, de mul tilaterale kernmacht van de N.A.V.O., waarin Amerika en Duitsland een nau we, geïntegreerde samenwerking van de Westeiyke bondgenoten in verwezeniykt wensen. Engeland heeft onder zyn nieu we socialistische regering veranderingen aan de oorspronkeiyke opzet geformu leerd, die een Engelse deelneming mo- geiyk zouden maken. Deze week is Gor don Walker, de Engelse minister van buitenlandse zaken, in Bonn geweest om de zaak met de West-Duitsers door te praten en het is niet uitgesloten, dat Bonn wel oren naar de Engelse voor stellen heeft, die premier Wilson volgen de maand officieel aan Washington zal voorleggen. De Gaulle zal alles in het werk stellen om een dergeiyke combina tie, die Frankryk met zyn wens naar een derde macht volledig isoleert, te verhinderen. In Parys verluidt daarom, dat de voorstellen van Erhard over een poli tieke unie pas aan de orde kunnen ko men, wanneer de fundamentele proble men zyn opgelost. Dat zyn voor Frank- ryk de defensie en de graanpryzen. De Gaulle heeft gedreigd zyn medewerking aan de Gemeenschappelyke markt stop te zetten, wannéér op 15 december geen gemeenschappelyke graanprys tot stand is gekomen. Men krygt de indruk, dat men in Duitsland naar een compromis aan het zoeken is, dat enerzyds De Gaul le tevreden zal stellen, anderzyds de boeren geen geld zal kosten. Subsidies zyn mogelyk, maar ook niet voor on beperkte duur. In de Franse pers waren berichten ver schenen, dat Frankryk misschien uit de N.A.V.O. zou treden, wanneer de M.L.F. een televisietoestel Evenals voorgaande jaren waren in Jutrijp weer zingende kinderen met lam pions ter ere van het Sint Maartensfeest op pad, om een appel, peer, of centen te vragen. Als we goed zyn ingelicht, hebben ze nergens het versje hoeven te zingen: „Een zakkie met zemel, een zakkie met kruit, hier hangt de gierige duivel uit.” Wanneer wy de nadere cy'fers van de Amerikaanse verkiezingen bekijken, dan zien wij, dat bijna 40 miljoen kiezers aan Johnson de voorkeur gaven tegen 25 miljoen aan Goldwater. In percenten uitgedrukt komt Johnson op 61,2 tegen Goldwater op 38. Belangwekkend is vooral hoe de stemmen zijn verdeeld en waar Johnson winst en verlies heeft geboekt en om welke redenen. Behalve Arizona, dat vier jaren geleden ook republikeins was, heeft Goldwater slechts gewonnen in vroeger democratische Zuidelyke staten: Alabama, Louisiana, Mis sissippi, South Carolina en Georgia. Alle andere staten, ook de vele republikeinse bolwerken in het Noord-Oosten, midden-Westen en de bergstaten in het Noord-Westen, vielen aan de democra tische kandidaat toe. x, eniging. r middag onder de grote toeloop stadgenoten boven de 15 iaar. die lieten doorlichten in het kader uit Stiens tot een ontroerende gebeurtenis. Zonder decor, enkel met bphulp van een zorgvuldige belichting en een even nauw keurig afgewogen plaatsing van de speel sters, werd precies datgene gezegd wat gezegd moest worden. De weerloze angst van de Joodse vrouw (Adri Ykema), de hardheid van de transportleidster (Mea Troelstra), de net niet dapper genoeg op tredende Strupps (Martien Fritsma), alles kwam een ogenblik opnieuw tot leven voor de spelleidster (Wimmie Sevensma), voor wie dit verleden nog niet voorgoed tot rust is gekomen. En voor wie van ons, deze tyd heeft meegemaakt, is het wel?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1