Chopin-recital van Haartje Laurentius Vijfhonderd pop in klinkende munt Toanieljoun ,Meiinoar len’ to Drylts Alweer miljoenenbrand in Twente: nu bij Scholten-text iel te Goor Model van Jouster boeier „Friso” en nogmaals iets over oude Ulster binnenhuizen en van IJLST WYMBRITSERADEEL Scharnegoutum kreeg weer een Geref. predikant Twee brutale inbraken in Sneek Feestjoun Folksünderwiis Boazum-Dearsum Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, *i- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 119de jaargang nr. 92 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Ouderavond H.H. Kollekte Caféhouder beentje gelicht? Sprichwörter lügen. (Duitsland) o.l. school te Ijlst Benoemd Verkoping en Bazar Herv. Vrouwenver. Oppenhuizen- Uitwellingerga Afscheid van oud-wethou- der Boonstra in jaarverga- ring P. v. d. A. Onderhandse verkopen Geslaagd Ouderavond Looxmaschool Sneek Maandag 16 november 1964 naar Waaraan ligt het dat Friesland nog al- afge- Hellinghuis Saeklik diel J.N. HlltlIllllllllllllHllltltlIHItlIHHIIHIItlIHI Gisteren trachtte de heer Brouwer van café De Gouden Leeuw aan de Kruize- broederstraat in Sneek, een bezoeker naar buiten te krijgen. Hjj verzocht althans de klant het café te verlaten, waarna de heer Brouwer kwam te vallen en een sleutelbeen brak. Hij deed aangifte bij de politie, zeggende dat de klant hem beentje had gelicht. Anderen evenwel zeggen, dat de heer Brouwer gestruikeld is. De po litie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht. De nationale kollekte voor de nazorg BLO heeft in Oppenhuizen-Uitwellingerga opgebracht f 133,85. Grey- heer Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS In de nacht van vrijdag op zaterdag zjjn in Sneek op zeer brutale wijze twee inbraken gepleegd, beide vrijwel op de zelfde wjjze, namelijk door middel van inklimming. In alle twee gevallen werd door de dader (s) nogal wat lawaai ge maakt, maar de bewoners, die dit ge rucht wel vernamen, hebben er verder geen aandacht aan besteed; daardoor konden vrij aanzienlijke geldsbedragen worden meegenomen door de die(f)ven. IHIHIHIHHUHilHIlHHHUHHIHHIIHIHH De notulen werden ongewijzigd vast gesteld. Het hoofd der school de heer U. Speerstra deed vervolgens enkele me dedelingen betreffende de schooltandart sendienst. Naar de dia’s door méj. Bijl- sma vertoond over haar vakantiereis naar Italië en over de laatste schoolreis werd met grote aandacht gekeken. Na de pauze hield de heer U. Speerstra een in leiding over „Rondom de school.” Omstreeks half elf sloot de voorzitter deze goede avond. Enschede, Hengelo, Markelo en Diepen- heim alsmede de bedrijfsbrandweer be streden de enorme vuurzee en hadden tot verbazing van iedereen deze brand in drie uur onder de knie. De vele om liggende huizen en andere fabrieken ble ven geheel behouden. Naar de oorzaak tast men nog geheel in het duister. De fabriek die voornamelijk overhemden, lakens en slopen vervaardigt, zal de pro- duktie in haar zusterbedrijven voor een groot deel kunnen opvangen. Ongeveer veertien dagen geleden vonden in En schede miljoenenbranden plaats bij Men- ko Textiel en bij de fa. Kooy, fabrikante van asbest-, kurk- en isolatiemateriaal. innamen. Men besteedde aan de afwer king daarvan trouwens grote aandacnt, getuige de soms prachtige vloeren, uit gevoerd in marmer dan wel in bepaal de figuren gelegde, bont gekleurde te gels, estrikken of plavuizen. De Ijlster monumentenbeschrijving uit 1930 besteedt voorts de nodige aan dacht aan een woonhuis aan de Gala- magracht, thans no 76, dat van de bui tenkant weinig oogt met haar sobere, in de vorige eeuw reeds veranderde gevel maar van binnen des te meer te bieden heeft! Vermelde lijst deelt het volgende mede: Welnu, die grote dag is vorige week donderdag voor Aukje gekomen. Zij gaf toen het jawoord aan Jan Lucas Blaauw uit Bols ward, monteur bij de firma A. Hoogeveen alhier, en werd daardoor dus tevens Vijfhonderd gulden rijker. ’s Middags, even vóór de receptie in Hotel Hanenburg een aanvang nam, kwamen de heer Mr. E. J. M. de Kat, directeur van het kantoor te Groningen, die haar indertijd de polis ook uitreikte, en zijn collega H. Koster van het bij kantoor te Leeuwarden, het bruidspaar gelukwensen en betaalde de heer Koster welke men toch ook elders heeft moe ten passeren teneinde diep water onder de kiel te krijgen. Tongersdei 1.1. joech de Fryske forie- ning „Meiinoar len” to Drylts in toaniel joun yn it Gebou, dat lang net biset wie. Opfierd waerd „It Geheim” fleurich stik yn trjje bidriuwen fan Sjoerd Steen- sma. Oer it gehiel nommen kinne wy net de loftrompet oer dit stik stekke. De byl- ding en de ynhald koene üs net bikoare. Wy hawwe üs öffrege: past dit stik noch yn dizze tiid? Binammen it ein brocht üs der ta dizze fraech mei né to biander- jen. As oan it slot de aide apteker seis meiwurket oan it stellen fan syn Geheim om op dy manier oan de rechercheur Haye Wiersma de kans to jaen to toa- nen dat er it wurdich is dat Juldouw, de dochter fan de apteker, syn frou wurdt, dan miene wij perfoarst dat dit stik efter de tiid oankomt. It wie nei üs bitinken dan ek net sa maklik foar de spilers en spylsters it pu- blyk to boeijen. Dochs binne hja dêr Op dizze joun, dy ’t lêstendeis yn kafé Bergsma to Boazum halden waerd, koe master Ph. H. Breuker, haed fan de skoalle en foarsitter fan Folksünderwiis in moajje seal mei folk wolkom hjitte. Daliks dêrnei kamen de bern op ’e planken mei it toanielstikje fan D. Velt- man „Dokter tsjin wil en dank”. It wie in mirakel hoe tekstfêst de bern wiene en hoe ’t se har bést diene. Ek de de- kors wie tige flyt op dien en it wie in nocht der nei to sjen en to hearren. Hwat dat oangiet hiene der noch folie mear minsken wêze moatten. Foar de bern seis is it fan tige great bilang dat it ünderwi- zend personiel harren soks yn it libben meijowt. Alle hulde foar master Breu ker en juffer V. d. Lejj. noch wol aerdich yn slagge. Sy hiene harren goed yn it stik ynbiten en it meiinoar spyijen wie knap. Binammen David en Jetske foldiene üs tige, mar rechercheur Haye Wiersma liet it hwat sitte. Wy koene by him neame de re- chercheur-figuer fine. Dat wie lykwols net syn skuld, mar de gearstalder(s) fan de groep hie (hiene) ynsjen moatten dat syn jonkheit, syn stem en syn noch ün- bileardheit as plankeman, him nou noch yn ’t paed stiene dizze rol goed üt to byldzjen. De muzyk fan The Frisian Band fan Woarkum liet him fan de goede kant hearre en brocht der of en ta hiel hwat fleur yn. Nei öfrin spriek foarsitter D. Walin- ga noch in tankwurdtsje oan alle mei- wurkers oan dizze joun en fortelde hy dat dit selde stik op 8 april *65 nochris opfierd wurde sil foar de &lden fan da gen. Vrijdagavond hield de openbare lagere school te IJlst haar eerste ouderavond van dit seizoen, die ondanks het slechte weer zeer goed was bezocht. Voorzitter Beetstra opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit, zoveel nieuwe gezich ten te zien. Sprekende over de slechte toestand van het schoolgebouw, zei de voorzitter, te hopen dat hierin nu toch eens op korte termijn verbeteringen zul len worden aangebracht. Aan de Ned. Herv. School te IJlst is met ingang van 1 januari a.s. benoemd als onderwijzer de heer J. Veltman te Warns. De herv. vrouwenver. „Dorcas” te Oppenhuizen-Uitwellingerga hield afge lopen donderdag haar jaarlijkse ver koop van goederen, welke verkoop ’s middags om twee uur begon. Vele huismoeders waren aanwezig om de ge maakte goederen te kopen. Om vier uur was er voor de kinderen de grabbelton, waarvan de jeugd gretig gebruik maak te. ’s Avonds om zeven uur was er ba zar. Men kon schieten, busslaan, enzo voort. Er was ook een winkel van Sirikel, die al gauw was uitverkocht. Men pro beerde ook de naam te raden van een prachtige pop, hetgeen gewonnen werd door Lieske de Jong; de oranjekoek was voor kapper Wiersma; de trekker met wagen ging naar Michiel Nauta; de fruit mand naar mevr. R. Nauta die ook de sprei won. Mevrouw Feike Dijkstra kreeg de rollade. Van de voordien gehouden loterij won mevrouw Sch. de Boer de hoofdprijs, een theeservies. Na afloop werd getracht de overgebleven goederen bjj opbod aan de man te brengen. De heer A. Dijkstra heeft dit heel wat zweetdruppeltjes gekost. De totaalop- brengst wordt nog bekend gemaakt. De jaarvergadering van de Partij van de Arbeid mocht zich ditmaal in een goede belangstelling verheugen. Daaraan zal niet vreemd zijn geweest het feit, dat aandacht zou worden besteed aan het beëindigen van de loopbaan van raads lid Boonstra. ■Wjj hebben ons dus zelf in de aller laatste plaats het nodige te verwijten maar laten wij niet over het hoofd zien dat er, ondanks het vele dat al -verloren ging, nog altjjd genoeg overbleef om een Fries Openluchtmuseum op te richten. Nochtans, de klok staat hier op vijf vóór twaalf! Om tot slot nog weer even tot het ou- tijd niet zijn eigen Openlucht Museum de Ijlster hellinghuis terug te keren, in heeft terwijl instellingen als het Open luchtmuseum te Arnhem, het Zuiderzee museum te Enkhuizen, het Kijtuigmuse- um te Leek en het Zaans Openluchtmu seum te Zaandijk de vleugels steeds verder uitslaan, tienduizenden bezoe kers weten te trekken en met talrijke zaken prijken, welke voor altijd over de Friese grenzen gingen? Vermoedelijk schuilt de oorzaak mede in financieel onvermogen en ontbreekt het ons aan durf, bij de bevolking zowel als de over heid, de eerste hindernissen te nemen Voorzitter Jonkers was daartoe in de archieven gedoken en liet in grote lijnen de loopbaan van de heer Boonstra de revue passeren. Daarbij bleek, dat deze niet alleen het algemeen belang had ge diend als raadslid en wethouder, maar ook in de afdeling Sneek van de partij een grote rol heeft gespeeld. Op dhr. Boonstra werd nooit tevergeefs een be roep gedaan. Hij heeft op verschillende plaatsen de partij gediend. Spreker wilde daarom eindigen met de grote dank van de Partij van de Arbeid aan de heer Boonstra over te brengen. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad, de heer I. Bergsma, kwam hierna aan het woord. Hij kon daarbij kort zijn, omdat in frak- tieverband reeds aandacht aan dit af scheid was besteed. Ook deze spreker be dankte de heer Boonstra voor het vele, dat hij voor de partij heeft gedaan en voor de steun, die de fraktie heeft gehad aan de jarenlange ervaring van de heer Boonstra in het raadswerk. De heer Boonstra sprak tenslotte een dankwoord. Hjj zei steeds met genoegen het werk te hebben gedaan en dankte be stuur en leden voor het afscheid. Als lid van de partij zal hij aktief blijven mee doen. Behalve dit afscheid werden de voor een jaarvergadering normale zaken af gehandeld. Uit het jaarverslag van secre taris Boerstra bleek, dat het jaar 1963-64 voor de afdeling Sneek vrij gunstig is ge weest. Opmerkelijk was wel de grote ledenwinst die geboekt werd, dankzij de gevoerde aktie. Penningmeester Bos werd decharge verleend voor het beheer van de finan ciën. Ook de verslagen van de raads- fraktie en de vrouwenbond, opgemaakt door de dames Sipkens-v.. d. Hoek en Zandstra-Douma, werden onder dankzeg ging aan de samenstelsters, goedgekeurd. Velen zullen zich nog wel kunnen her inneren dat op 27 december 1960 de ka pitale boerderij van de heer Jelle Ane- ma te IJsbrechtum afbrandde en hoe kranig de toen 17 jarige Aukje Bos uit Tirns en de 20 jarige militair Wiebe v. d. Eems uit IJsbrechtum zich daarbij gedroegen. Samen brachten zij bijna het gehele beslag vee in veiligheid. Tien dagen later, op 6 januari 1961, huldigde de Verzekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845” hen voor dit moedige gedrag en schonk zjj beiden een polshorloge met inscriptie en een premievrije polis van vijfhonderd gul den, uit te betalen in december 1967 of op de dag van hun eventuele huwelijk. Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract bande la ad v.) lager. Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad het jonge mevrouwtje met een toepasse lijk speechje het bedrag van de polis letterlijk in klinkende munt uit. Vijfhon derd zilveren guldens in een plastic zak, welk „gewichtig” geschenk een bijzon der cachet gaf aan deze blijde dag. Openlucht Museum te Arnhem namelijk enige aandacht aan het huis en kocht hieruit twee betimmeringen aan. Te weten het bedschut uit de westelijke der beide voormelde kamers aan weerszij den alsmede de beschieting uit het zij vertrek of zomerhuisjes. Het bedschut uit de oostelijke kamer liet men alleen zitten omdat dit wellicht te sober werd geacht om voor aankoop in aanmerking te komen, in tegenstelling met het rijker versierde schut uit de andere kamer. De betimmering uit de westelijke ka mer moet nog steeds ergens opgeslagen liggen doch de beschieting uit het zo merhuisje kan men al sinds ettelijke ja- ren opgesteld vinden, in het Zuiderzee museum te Enkhuizen. Deze is ook wel bijzonder aardig omdat men sterk de indruk krijgt, eenmaal binnen de wan den en zoldering van dit knusse kamer tje gekomen zjjnde, is een scheepskajuit te vertoeven! Dit is inderdaad ook de bedoeling geweest Want degene, die het brede huis mét het zomerkamertje liet zetten was... een scheepsbouwer! Van daar ook het ruime erf en de gunstige ligging ten opzichte van het verkeer te water,, in een tijd tóen de grachten om - en door IJlst heel wat breder en dieper waren dan tegenwoordig en al deze wa teren krioelden van de schepen, groot en klein. Een tijd ook, waarin IJlst om haar talrijke scheepswerven bekend stond en daar voor een belangrijk ge deelte haar voorspoed aan dankte. Wij gunnen het Zuiderzeemuseum deze bezienswaardigheid natuurlijk van harte maar is Friesland niet wat te gul ge weest, musea buiten de provincie aan het bezit te helpen van zovele oudheden en curiosa, welke wjj toch ook wel zelf hadden kunnen behouden en tentoonstel len? Juist, nu het tot steeds bredere kringen in Friesland doordringt welke karakteristieke zaken wjj hier bezitten of tot voor kort bezaten! Daar het in aanbouw zijnde Dorpshuis te Woudsend spoedig geopend zal wor den, heeft de Hervormde Kerkvoogdij het vergaderlokaal aan de Midstraat on derhands verkocht aan de heer B. L. Lij- klema, eveneens te Woudsend. De heer J. F. Okma te Ypecolsga heeft de arbeiderswoning, staande bjj zijn boerderij aldaar onderhands verkocht aan de heer Meijer te Amstelveen. De enorme brand die gistermorgen in alle vroegte de grote textielfabriek van de fa. J. F. Scholten en Zonen N.V. te Goor bijna geheel verwoestte, heeft een schade aangericht van acht tot negen miljoen gulden, de bedrijfsschade niet meegeteld. 8500 m2 van de fabriek is in de as gelegd. 150 weefgetouwen zijn vernield. De ongeveer 350 arbeiders zijn hun bedrijfsruimten, zoals de spoelerij, scheerder!), sterkerjj en de grootste van de drie weverijen kwijt. Dezer dagen vonden wjj gelegenheid dit huis van binnen eens te bewonderen, waarbij ook nu weer een zeer gastvrije ontvangst ons ten deel viel. Meteen viel ons oog al op de portiek, welke inder daad een bezoek waard mag heten en waarvan wij in Friesland - het Popta-Slot daargelaten - niet zo gemakkelijk een tweede exemplaar zouden vermogen aan te wijzen! Natuurlijk zjjn er eenmaal et telijke meer geweest maar de sloopwoe de en vernieuwingsdrift van de laatste vier, vjjf generaties Friezen hield er een grondige opruiming onder, zonder er iets gelijkwaardigs voor in de plaats te brengen. Jammer genoeg zochten wij vergeefs naar de wenteltrap met ge draaide ballusters welke sinds 1930 wij ken moest voor een inwendige verbou wing. Het met houtsnijwerk verrijkte bed schut in de voorkamer was er gelukkig nog wel, evenals het tegeltableau tussen de beide vensters, waarop staat beeld de driemastgaljoot „De Jonge Ja cob” uit het jaar 1778 - indien wjj het tenminste goed hebben onthouden. Yn it skof waerd it saeklik diel fan de joun ófwurke. Forslach skriuwer en skathalder beide wie neat op oan to mer ken, allinne de. kas wie hast leech, mar dat wie net de skuld fan de skathalder. It die bliken dat dizze man it op 7 maert fan dit jier al 25 jier dien hie. By de bistjürsforkiezing waerden de skriuwer W. van Dijk en de skathalder P. Siksma, beide ófgeand, op ’e nij bi- neamd, sadat de hear Siksma mei syn twadde 25 jier ütein set is. Nei de rounfraech dér ’t net folie foar wie, kamen de bern wer oan bar mei in toanielstikje fan G. Baarda „Njje boa- den”. Ek dat wie in lust foar each en ear. Om de kosten to dekken waerd der yn it skoft in forlotting halden dy’t wol aer dich jild opbrocht en dat mocht ek wol hwant der wie noch mar 19,75 yn kas en dêr kinne jo net folie mei. It muzikale diel fan de joun waerd forsoarge fan de susters Homstra fan Lytse Wjirrum en ek dat wie tige yn oar- der, sadat nei sluting troch master Breu ker it bistjür en de bisikers op in tige slagge joun werom sjen koene. Foar it plezier fan de êlden en yn it bilang fan de bern en de skoalle moast it eigenliks mooglik makke wurde elts jier sa’n joun to halden. beginsel hebben de huidige eigenaren ons toegezegd het Fries Scheepvaart Mu seum gaarne de gelegenheid te zullen bieden het pand kort vóór- of tijdens de afbraak op te meten en eventuele afko mende bouwfragmenten te mogen afzon deren en elders op te slaan, in de hoop dat een en ander te gelegenertjjd elders, hetzij te IJlst, hetzij te Sneek nuttige diensten kan bewijzen. Een aanbod, waarvoor wij gaarne onze erkentelijk heid betuigen. In het eerste geval werd door een raampje naar binnen geklommen bjj de accountant, de heer O. Zijlstra aan de Jachthavenstraat. Hjj had een behoorlijk bedrag aan geld op een opvallende plaats voor het grijpen liggen, waardoor het de inklimmen niet moeilijk werd gemaakt. Bij de familie Van der Ende aan de Kapelstraat werd ook vrij wat lawaai gehoord, maar men dacht dat enkele jongere huisgenoten dit deden. De da- der(s) zocht(en) en vond(en) geld in een zak van een jas die aan de kapstok hing. Een portemonnee met geld werd over ’t hoofd gezien, maar bij de plusminus 500 gulden die gestolen is, is ook de aow. De heer Van der Ende is penningmeester van Advendo, maar het is de politie niet bekend of er bij het gestolen geld ook financiën van deze vereniging zjjn. In beide gevallen wordt een onderzoek inge steld. In de loop van de zondag is reeds overlegd hoe elders de fabricage kan worden voortgezet, en hoe in Goor de fa briek zal worden herbouwd.. De meeste arbeiders worden te werk gesteld bij het moederbedrijf in Enschede. Tegen vijf uur gistermorgen brak de brand uit. De brandweren van Goor, In de Willem Amtz Hoeve te Den Dolder slaagde voor het diploma ver pleegster derde jaars, onze vroegere stadgenote mej. C. Laskewitz. Hoewel het Fries Scheepvaart Museum over een behoorlijk aantal, alleszins fraaie modellen xan Friese ronde jachten beschikt, ontbrak daar tot dusverre een Jouster boeier aan van het „gepiekte” type, waaraan Eeltsjebaes en Auke- baes hun beroemdheid dankten. In dit gemis is nu voorzien door de aankoop van een bijzonder zorgvuldig, op schaal 1 10 gebouwd model dat de boeier „Friso” voorstelt. En dan niet het Statenjacht „Friso”, de in 1894 gebouwde en 10.30 lange boeier, welke zo lang het eigendom is geweest van de familie Van Harinxma thoe Slooten, doch de iets oudere naamgenoot, de uit 1890 daterende en eveneens door Eeltsjebaes geleverde boeier, welke iets korter was - 8.70 -, thans het eigendom van Mr R. V. E. van der Lande uit Helmond, die het schip van zijn vader erfde. Het behoeft geen betoog dat het hier een bijzonder belangrijke aanwinst betreft, zoals het museum sinds vele jaren op dit gebied niet meer had kunnen boeken maar nu mede door een gift van 500,van Lankhorst Touwfabrieken mogelijk bleek. Onze vorige mededelingen over oude betimmeringen, in het bijzonder uit IJlst, gaveri aanleiding tet enige ge dachtenwisselingen over en weer, waar bij het ons duidelijk werd dat er te IJlst toch nog wel meer verscholen lag aan merkwaardigheden uit vroeger eeuwen dan velen weten. Toch is het meeste indertijd wel beschreven in de Voorlopige Monumentenlijst, in 1930 ge drukt, waaronder in de eerste plaats natuurlijk het bekende huis met de trap gevel aan de Eegracht, de „Messing- klopper” geheten, in 1669 gebouwd en in 1926 gerestaureerd door de eigenaresse, de vereniging „Hendrick de Keyser”. Hoe fraai de gevel moge zjjn, het inwen dige stelt de belangstellende bezoeker - binnen genood door de allervriende lijkste bewoonster - teleur, indien hjj ook hier herinneringen aan de 17de eeuw mocht verwachten. Oudtijds be vond zich achter het huidige pand na melijk nog een achterhuis, dat in 1926 werd gesloopt terwijl het voorhuis, nu tot woonhuis ingericht, eigenlijk meer een grote hal uitmaakte en niet voor be woning was bestemd. Naderhand werd in dit voorhuis een middengang afge timmerd met twee kamertjes aan weers zijden terwijl men in 1926 de indeling nog weer eens wijzigde door de gang bij een van deze twee kamertjes te trekken. Hierdoor raakte de monumentale voor deur zijn functie kwijt en moest men wortaan een zijdeur in de steeg benut ten om binnen te komen. Aldus werd wel een groot offer gebracht op het al» taar der bruikbaarheid van dit pand, I ten koste van de oorspronkelijke toe stand waardoor de argeloze belangstel lende het gevaar loopt een geheel on juiste indruk te krjjgen van de manier, waarop een welgestelde Ijlster familie uit de 17de eeuw haar huis had inge richt! In werkelijkheid leefde men er dus veel ruimer en wjjdser dan het nu wel schijnt, waarbij men zijn voorstel lingsvermogen te hulp zou kunnen ko men door zich de bekende schilderijen van Vermeer, De Hoogh en zovele ande re Hollandse kunstenaars uit de 17de eeuw voor de geest te halen, waar deze ons binnen de zo kleurrijke Hollandse binnenhuizen van hun tijd leiden, met de typische voorhuizen, binnenplaatsen en trapportalen welke in het huiselijk ver keer dier dagen zulk een grote plaats een korte explicatie gaf, begon met drie (van de vier) impromptu’s, n.l. no. 1, op. 29, in As, no. 2, op. 36, in Fis en no. 3, op. 51, in Ges. Hoewel correct gespeeld, bleef haar voordracht aanvankelijk wat vlak en droog. Het kan ook zijn dat het de- 'fecte pedaal haar heeft gehinderd en dit de concentratie niet bevorderde. Hoe dan ook, in de vierdelige Sonate, no. 3, op. 58, in b, deerde haar genoemd eu vel, dat in de pauze verholpen werd, niet meer en gaf zij een ongeremde, spontane en mooi verzorgde vertolking van deze Sonate. Het volgende programmanummer be vatte de Wals, no. 7, op. 64, no. 2, in cis en drie Mazurka’s, n.l. op. 67, no. 4. in d, op. 68, no. 2 in d, en no. 3, in F. De laatste twee werken, zeer bekend en gemakkelijk uit te voeren, hadden, naast de enige Wals, wat ons betreft, wel plaats mogen maken voor b.v. enige Prelüdes, een Polonaise of de beroemde „Berceuse”! Niettemin werd ook dit onderdeel, evenals de vier Etudes, op. 10, no. 4 en 5, en op. 25, no. 1 en 12, op vaardige wijze weergegeven. Het publiek reageerde, terecht, met een langdurig applaus. Bovendien ont ving de soliste bloemen. Maartje Laurentius dankte met een toe gift, bestaande uit drie „Ecossaises” van Chopin. Deze ragfijne Schotse dansen werden overeenkomstig uitgevoerd. Dr. A. S. Wadman, de voorzitter van J. en M., sprak een kort openings- en slotwoord. Dank zij de activiteit van onze plaat selijke afdeling „Jeugd en Muziek” was er zaterdagavond geen plaats meer on bezet in de Aula van de R.H.B.S. Naast een groot aantal J. en M.-leden, bestond ook een flink percentage uit oudere bezoekers. De aandacht werd n.l. gevraagd voor de pianiste Maartje Laurentius uit Eind hoven, die een programma had samen gesteld uit het oeuvre van Chopin. Frédéric Chopin (1810-1849) werd in Polen geboren als zoon van een Franse vader en een Poolse moeder. Dit feit is van bizonder belang geweest, want een verschillende nationaliteit van de ou ders heeft meermalen tot gevolg gehad, dat de nakomelingschap uitzonderlijk ta lent bezat. Zo was van Beethoven b.v. van vaders-zjjde Nederlands-Vlaams, doch zelden liggen de verhoudingen zo duidelijk en klaar als bjj Chopin. Het dualisme van zjjn afkomst, n.l. Pools sentiment’ en Franse gratie is in al zjjn werken een karakteristiek element. Chopin, tijdens zijn korte leven, een beroemd pianist, componist én impro visator, schreef zijn belangrijkste wer ken voor piano. Hiervan noemen we zijn concertetüdes, prelüdes, polonaises, noc turnes, mazurka’s, impromptu’s, scher- zi, walsen, etc. Maartje Laurentius, die van elk werk Hierna werden de dames danus en Ten Bloemendal en de Bjjker in de oudercommissie gekozen in de plaats van de aftredende dames Til- ma en Wind en de heer Van e'er Zee,. Na de pauze hield het hoofd der school te Eemewoude de heer Franke een le zing met dia’s over het watergebied bjj Eernewoude. Dit was een belevenis voor de aanwezigen. De heer Franke vertoon de prachtige dia’s en vertelde er veel wetenswaardigs bij. Tijdens de rond vraag werden allerlei vragen en sugges ties besproken. Tenslotte dankte de voor zitter de heer Franke voor diéns lezing en de scheidende leden van de ouder- commissie voor hun werkzaamheden. Vrijdagavond werd de zakeljjke ouder avond van de Looxmaschool te Sneek gehouden in zaal Leeuwen. De voorzit ter de heer G. Busser opende de verga dering met een welkomstwoord, in het bijzonder aan de nieuwe ouders. Na de notulen kreeg het nieuwe hoofd der school de heer Brouwer het woord over diverse schoolzaken. „Gewijzigde gevel (XVIIIa). Inwen dig: in de gang een gesneden eiken portiek met fronton; wenteltrap met gedraaide balusters. In de voorkamer een gesneden bedschotbetimmering, gesneden schoorsteenmantel; boven de deuren symbolen van Geloof, Hoop en Liefde; wanden met betegeling, voor stellende schepen”. SNEEKER NIEUWSBLAD De Geref. Kerk van Scharnegoutum is wei fortuinlijk. Na het vertrek van Ds. S. J. Vervelt op 29 maart jl. Drjjber werd deze vakature gisteren reeds vervuld door de komst van de nieuwe predikant W. E. M. Honig uit Amsterdam. Nu is er nog een derde, merkwaardig pand te IJlst te vinden dat in 1930 werd overgeslagen. Dit ligt aan het oostelijke uiteinde van de Galamagracht en betreft een laag, doch breed huis mét arkeneel boven de ingang. Aan weerszijden van de middengang tweeruime kamers, ie der indertijd voorzien van een eenvou dig doch sierlijk besneden bedschot. Zij waarts achter springt een laag vertrex- je uit, afgedekt met een tentdak en fronton, alles in de trant van de tweede helft der 18de eeuw. Bij dit huis behoort bovendien een ruim, boomrijk erf dat aan drie zijden door water wordt inge sloten. Een hoogst schilderachtig geheel dat niet weinig tot de bekoorlijkheid van het oude IJlst bjjdraagt. Des te spjjti- ger dat het huis zo deerlijk in verval is geraakt en deze winter nog met de grond gelijk zal worden gemaakt. Deze laatste omstandigheid vormt juist aanleiding over dit pand iets te berde te brengen. Nog gedurende de oorlogsjaren 1940-1945 schonk het Ned. Deze werd in de morgendienst beves tigd door zijn broer Ds. C. J. Honig, evangelisatie-predikant te Rotterdam- Delfshaven met een predikatie over Je- saja 55 10 en 11 „Gods Woord is krachtig. God zendt zijn Woord uit. God volbrengt zijn Woord.” Aan de handoplegging nam ook deel een oom van de nieuwe predikant Dr. A. G. Honing van Makassar. Staande zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar Ps. 134 3 toe. 4 ’s Namiddags deed Ds. Honig zijn in trede in zijn eerste gemeente met een predikatie over 1 Samuel 3 10: „Toen kwam de Here, bleef daar staan en riep als de vorige keren: Samuel, Samuel. En Samuel zeide: Spreek, want Uw knecht hoort. Als God spreekt moeten Ook wij luisteren, leren luisteren. En gehoorza men aan Zijn roepstem.” Aan het einde van de dienst sprak na mens de Kerkeraad en gemeente de heer J. N. Blom een woord van welkom en bemoediging. Namens de classis Sneek voerde Ds. C. van Loon te IJlst het woord en namens de plaatselijke Herv. Kerk Ds J. J. Njjenhuis. Ds. Honig dankte voor de goede woor den en wensen tot hem gericht en sprak er zjjn voldoening over uit dat ook bur gemeester Van Hout door zijn aanwezig heid blijk van belangstelling gaf. Ver der dankte hij ook voor de hartelijke ontvangst in de mooi gerestaureerde pastorie, de bloemstukken, de medewer king van de meisjes- en de vrouwenver eniging en voor de behulpzame hand van de Jeugdraad op deze dag. In beide diensten was het kerkgebouw geheel bezet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1