Sint Nicolaas in IJ 1st feestelijk ingehaald C J.V. vierde opgewekt haar vijf en zeventigjarig bestaan Dr. Otto besprak de historie der levende wezens op aarde E agenda""] IJLST WYMBRITSERADEEL en van Anne de Vries overleden Goed afgelopen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 119de jaargang nr. 96 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Boeiende lezing voor V.A.D.V. Kerknieuws Opbrengst kollekte Sinterklaas bezocht de kinderen van personeel Lankhorst Touwfabrieken Jeugdige dieven aangehouden 565ste staatsloterij tweede week Een dode bi j verkeersonge val bij Rottevalle Naast Algemene Bijstand- wet ook andere dienstverlening? Nijverheidsonderwijs telt bijna een half miljoen leerlingen Sint Nicolaas in Heeg Scooter en bestelwagen botsten te Heeg Maandag 30 november 1964 St.-Nicolaasmiddag voor bejaarden vervalt Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Fietsendief geverbaliseerd Schippersknechtje aangehouden PTT verwacht 2 miljoen postpakketten en briefpakjes Vraag van raadsleden: „Mens komt zeker op de maan" Sneek zaterdagavond ge deeltelijk in het duister VERLEDEN FEESTELIJK GEDEELTE HEDEN TOEKOMST Eigen gelden Nieten Hierna EXTRA HERSENEN Enorme dieren, maar nog niet zo groot turele films straks te gaan zien!!, AMICITIA-THEATER 1211, 3727, 8754, 13940, 1202, 1257, 1279, 3754, 8757, 13881, 19820, 20492, Zaterdagnacht werd op de Prins Hen drikkade door een agent aangehouden de 18-jarige P. K. uit Leeuwarden, die zon der licht op een fiets reed. Bjj nadere ondervraging bleek, dat K. de fiets bjj het station te Sneek had gestolen. Proces verbaal is opgemaakt. Hoge prijzen en uitgelote nummers van in Sneek verkochte loten De kollekte ten bate van het Neder lands Astma Fonds heeft alhier het be drag van f 1.567,19 opgebracht. 8244, 15408, 21465. 1218, 3732, 13844, 19862, 1224, 1258, 1280, 3757, 8806, 13887, 19866, 20507, 1230, 1266, 1293, 3765, 10856, 13932, 20458, 20509, 8307, 16507, 9161, 18003, 1273, 8709, 13882, 20479, 10578, 12059, 19406, 19823, 1249, 1274, 2615, 8720, 12512, 13943, 20464, 20557, 3716, 8725, 13885, 20506. 1255, 1278, 3803, 8721, 13848, 13947, 20471, 20559. 3718, 8729, 13889, Een tijdige overkomst en bestelling kan in deze drukke periode alleen wor den gegarandeerd, indien de afzenders hun St. Nicolaaspakketten en pakjes ui terlijk dinsdag 1 december a.s. ter post bezorgen. Bij latere aanbieding door de afzender kan voor tijdige verzending en bestelling niet worden ingestaan. Ten einde tijdige bestelling te bevor deren zal PTT op zaterdag 5 december a.s. - bij wijze van uitzondering - ook postpakketten en briefpakjes bestellen. Een auto met vier jongelui is zaterdag avond tussen Oostermeer en Rottevalle tegen een boom gebotst en vernield. De bestuurder, de 21-jarige Sjoerd van Dek ken uit Oostermeer, was op slag dood. Ernstig gewond werden de 18-jarige Lolkje Paulusma en haar even oude vrien din Anna Hooyenga uit Suameer. De 19- jarige B. Bergsma uit Oostermeer kreeg een hersenschudding. De jongens hadden de meisjes op een bazar ontmoet. Na af loop waren ze een autoritje gaan maken. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 1259, 3769, 13866, 20465, 1242, 1270, 1294,- 8712, 10859, 13941, 20468, 20511, Otto stellig overtuigd is) dan zou het op sporen van daar levende materie niet meer mogelijk zijn!! PRACHTIGE DIA’S tot het succes van de avond. Veel posi tieve punten dus bjj de opvoering van een gezellig niemendalletje, waar het publiek zich kostelijk mee heeft geamuseerd. Tot slot zij vermeld, dat de regisseur voor een knappe mise-enscène had ge zorgd en dat het kapwerk in vertrouwde handen was bjj de heer Wolthuizen. Onder regie van de heer R. H. Fer- werda heeft de eigen toneelgroep daarna met veel succes het blijspel „Rinse for- sint him” opgevoerd. Het verhaal mag als bekend genoeg worden verondersteld, zodat wij kunnen volstaan met te ver melden, dat de flink bezette zaal volop heeft genoten van het gebodene. De me rendeels onervaren krachten hebben een alleszins acceptabele prestatie geleverd, niet in het minst door het vaak uitsteken de 'spel van zowel Rinse als Ybel. Ook Dirkom (soms iets te nadrukkeljjk) Anne en Frank leverden heel behoorlijk spel, al ontkwamen de beide laatsten nog niet altijd aan het voorleestoontje. Sjirk voel de zich kennelijk nog wat onzeker op het toneel, maar met een beetje meer erva ring zal dat ook wel snel opgelost zijn. Ook de kleinere rollen droegen veel bij De winkeliersvereniging in Heeg had kontakt opgenomen met Sinterklaas, zodat deze zaterdagmiddag met twee Zwarte Pieten zijn intocht aldaar deed. Het mu ziekkorps „Crescendo” zorgde voor pitti ge marsmuziek, ’s Avonds was er in het Gebouw sjoelen, balgooien en andere di verse spelen. Dit was de traditionele Sinterklaasavond van de voetbalvereni ging Heeg, zulks ter versteviging van de kas. In het kader van de St.-Nicolaasaktie heeft de winkeliersvereniging een wed strijd uitgeschreven. Bjj de deelnemende winkeliers staat een artikel in de etalage, waarvan het publiek de fabrikant en de plaats van herkomst moet raden. Vrijdagavond vond onder Nijland bü de Witte Hekken op rijksweg 43 een aan- ryding plaats tussen twee personenwa gens, die wonder bos en wonder goed is afgelopen. De heer J. H. S. uit Amsterdam reed in een file in de richting Bolsward. Hij dacht dat hij rustig kon inhalen en ver liet deze file. Qp datzelfde ogenblik ver liet eveneens een vrachtwagen voor hem de file, waardoor de heer S. nog meer overtuigd raakte dat inhalen mogelijk was. Plotseling echter schoot de vracht wagen weer in de file, want er kwam een tegenligger aan. De heer S. zag dat te laat en kon niet meer tijdig invoegen. Hü en de tegenligger, J. S. uit Bolsward, schampten elkaar aan de linkervoorzjjde van de auto’s, die beide licht beschadigd werden. De bestuurders zijn er goed af gekomen. Zaterdagmiddag hield de directie van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken in sa menwerking met de personeelsvereniging de traditionele Sinterklaasmiddag voor de kinderen tot en met acht jaar van het personeel. Maar liefst 180 kinderen on der wie vele „van buiten” werden met de bekendje busjes gehaald en thuis gebracht. Onder het zingen van Sinterklaasliedjes door de kinderen met de heer S. Dykstra aan de piano, kwamen de Sint en Piet binnen. Ze werden verwelkomd door voorzitter M. de Rapper, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de Sint weer bjj de kinde ren van het personeel was. Sint Nico laas, die even bij de kinderen was langs gelopen om een praatje met hen te ma ken en Piet om pepernoten uit te delen, In de Ned. Herv. Kerk te Oosthem zjjn herkozen: tot kerkvoogd de heer D. Hokwerda te Oosthem en tot notabel de heren P. Osinga en C. Talsma, beiden te Nijezijl. PTT staat ook dit jaar weer voor de opgave in de week voor 5 december een aantal postpakketten en briefpakjes te verzenden, dat tweemaal zo groot is als normaal. Verwacht wordt, dat met na me het aantal te behandelen binnenland se postpakketten en briefpakjes in de ko mende week ongeveer twee miljoen zal bedragen. Maandag 30 november t.e.m. woensdag 2 december: iedere avond te 8 u. film: Irma la Douce. De politie te Sneek heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen de 15-jarige H. H. en de 16-jarige S. B., beide uit Joure, wegens een door hen enige weken geleden gepleegde diefstal van een bromfiets. Dit voertuig is terecht. De knapen zijn ook al door de Rijkspolitie van Joure aangehou den, wegens aldaar gepleegde inbraken in verschillende scholen. Nog steeds vormt de bijbelinleiding het voornaamste element van de jeugdbewe ging, maar daarnaast wordt er ook veel aandacht besteed aan het ontspannings- gedeelte, aldus de heer E. Noorderwerf, die in verband hiermee ondermeer noem de: hersengymnastiek, dammen, volks dansen (er bestaan zelfs plannen voor gewoon dansen), ’s zomers volleybal, fietstochten en als hoogtepunt het jaar lijks kamp in Oudemirdum. Het is heus wet saai en ouderwets, zo besloot spre- ier zijn overzicht, en ik zou dan ook alle jongens en meisjes van 16 jaar en ouder willen opwekken om eens een keertje te komen en mee te beleven, wat de C.J.V. I te bieden heeft. De schrijver Anne de Vries is gister avond plotseling overleden, toen hij bij vrienden in Zeist op bezoek was. Hij is 60 jaar oud geworden. Anne de Vries is op 22 mei 1904 in Assen geboren. Daar studeerde hij ook voor onderwij zer en daar werkte hjj ook als zodanig, tot 1936. Maar reeds in 1930 verschenen zijn eerste kinderboeken: Evert in turf land, De witte pet, Toch een flinke jon gen. Vermaardheid kreeg Anne de Vries echter in 1935 met zijn boek „Bartje, de roman van een kinderleven”, die vele malen werd herdrukt. Ook herzag en schreef hij schoolleesboekjes voor de West. Van zijn romanheld Bartje staat een beeldje in zijn geboortestad Assen. SNEEKER NIEUWSBLAD Velen zullen bjj dit nieuws verzuch ten „jammer”, doch men moet dit ook weer niet te tragisch nemen, daar hier voor iets anders in de plaats komt. De directie van het Amicitia Theater, die elk jaar een St. Nicolaasmiddag voor de bejaarden boven 65 jaar organiseer de, heeft gemeend, in verband met het feit dat in vele tehuizen op 5 dec. St. Nicolaas wordt gevierd en tevens velen naar kinderen gaan op die dag, dat de behoefte aan een dergeljjke middag steeds minder werd. Zij heeft daarom gemeend een middag te moeten organi seren voor bejaarden op een dag dat er niet zoveel „concurrentie” zal zjjn. Dit zal plaats vinden een aantal dagen voor de kerstdagen, waarbjj gedacht is aan 22 dec. a.s. waarop dan een sfeervol Kerstfeest gevierd kan worden. Te zyner tijd kan men hierover in de kranten le zen. Ook was belangwekkend wat verteld werd over de stegocephalenslang en sa lamanderachtige dieren die een derde oog achter op de kop hadden, een zgn. parietaaloog. Er zijn nu nog vissen, die heel diep onder het zee-oppervlak leven, met een derde lichtgevoelige plek op hun kop. Zeer waarschijnlijk is de pün- appelklier in ons achterhoofd ook zoiets geweest!!! werden met ontzag bekeken, namen ze op hun zetels plaats. Sint vroeg, of ze er toen ook alle maal waren toen hij verleden week met de boot aankwam. Velen staken de vin ger op. Maar de opmerking kwam: Er waren toen veel meer Zwarte Pieten. De Sint vertelde, dat dit zjjn beste Piet was. Hjj zei, dat Piet ook iets aan de kin deren te vertellen had, maar dat hjj niet zo goed Nederlands sprak. Ze moesten dus maar goed opletten. Toen Piet vertelde, was het muisstil. Hjj zei, dat ze hem verteld hadden, dat er nog al wat stoute kinderen waren en of dit waar was. Ze zeiden, dat ze allemaal lief waren. Maar toen de Sint het grote boek opensloeg en weer verschillende kinderen bjj hem moesten komen, leek het niet zo best. Ze beloofden echter al len beterschap. Er waren weer veel kinderen die mooie tekeningen, zelf gemaakt, voor de Sint hadden meegebracht. Tussen de bedrij ven door werd getrakteerd op chocola demelk, snoep en koek. De heer Wester trad op met zjjn poppenkast en voerde het sprookje op van Barend Plug, het schoenmakertje dat in allerlei verwik kelingen terecht kwam. Dit werd door de kinderen aandachtig gevolgd. Tenslot te kregen ze allemaal van Sinterklaas een cadeau en een zak met inhqud mee naar huis. Het was weer een geslaag de middag, waar directie en personeel met voldoening op kunnen terugzien. Zondagavond omstreeks 11 uur zag een agent een jongen, die bezig was met het starten van een bromfiets. Tegenover de agent verklaarde de 15-jarige schippers knecht J. J. uit Nijmegen, dat hjj „de brommer had willen pikken”, om er mee naar zjjn schip te rijden, dat in Makkum lag. De jongen is voor verder onderzoek aangehouden. Proces-verbaal wordt opge maakt. Donderdagavond sprak in „Onder de Linden” dr. J. P. Otto voor de V.A.D.V’. de overkoepelende vereniging van Vogelwacht, Aquariumvereniging, Dierenbe scherming en de Voliêrevereniging, van welke V.A.D.V. de heer Otto algemeen voorzitter is. Er bestond vrij veel belangstelling voor het onderwerp van de spreker, „De Historie van de levende wezens op aarde.” In zijn inleiding tot de eigeniyke lezing zei de heer Otto, dat het aantal deelnemende verenigingen in de V.A.D.V. met twee was teruggelopen, en wel met de Planten- en de Kynolo- genverenigingen. Door dit ledenverlies was er natuurlijk ook een financiële te ruggang en daarom sprak de heer Otto zelf, in plaats van het uitnodigen van een spreker van elders. Het hierdoor uitgespaarde geld kon de VADV in de spaarpot stoppen. Natuurlijk kwamen de reusachtige mastodonten en sauriërs ook ter sprake. Maandag 30 november t.e.m. zaterdag 5 december: sjoelen, schieten, speer werpen, in het pakhuis Grootzand bjj „De Vooruitgang” Org. Gebr. Poiesz. Woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 december St. Nicolaas Speelavonden Corpsen van Advendo met diverse at tracties in het Advendo-gebouw. Donderdag 3 december Sint-Nicolaas- feest Openb. Lagere Scholen Sneek. Opvoering van het toneelstuk „Kom- missaris Bierbottel en de zwarte kunst” in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Vrijdag 4 en zaterdag 5 december Sin terklaasavond in „Us gebou” te Gauw met diverse attracties. Aanvang 7.30 uur. De garde is ongeveer 1 miljard jaar oud, maar van de eerste 500.000.000 jaar weten wjj maar zeer weinig af. De ont wikkeling van de gewervelde dieren, waarvan ook de mens deel uitmaakt, gaat zeer ver terug. Aan de hand van de bekende geologische tijdtafel gaf de heer Otto een overzicht van de ontstaan- geschiedenis der aarde met in elk tijd perk de voorkomende grotere soorten dieren. Zjjn lezing werd onderwijl ver duidelijkt door het vertonen van prach tige dia’s, gemaakt door een groot te kenkunstenaar in Tsjecho Slowakije in samenwerking met een geleerde. Im mers, door opgravingen van fossielen en geraamten wist men aard en voorkomen der dieren van miljoenen jaren terug te reconstrueren. Door spectroscopisch on derzoek kon ook ander leven aangetoond worden, alsook door de vondsten van planten, dieren en ander levend mate riaal in gesteenten en op de bodem der zee en in mineralen als olie, zout, enz. „Jammer voor de wetenschap is dat we eigenlijk en ook logischerwys, alleen de grootste overblijfselen hebben gevonden. Daardoor vatte vaak de mening post, dat vroeger alles heel groot geweest moet zjjn. Maar ook de kleinste wezens kwamen voor, maar ja, die waren na tuurlijk het eerst vergaan en kunnen dus bijna nooit meer worden opgespoord.” De heer Otto maakte de aandachtig luisterende aanwezigen vaak attent op overeenkomsten in bouw en leefwijze van nog levende dieren zoals nijlpaard, neushoorn, giraffe, kangoeroe en diver se vogels en vissen. Zo bijvoorbeeld de grote halskraag van de neushoorn en de vroegere wolharige neushoorn. Die werd wel 1.60 hoog en 3,5 meter lang. Interes sant was wat spreker vertelde van de boomgroei in het devoon, zoals de schub- en zegelboom, varens enzovoort, waarvan wjj thans nog vele fossielen in leisteen vinden en die wij in steen- koolvorm in de kachel branden. Er is een bespreking geweest met de heer Miedema van Amicitia. Deze heeft culturele films, die hij bereid is voor de V.A.D.V. te vertonen op een daartoe ge schikte avond tegen gereduceerd tarief voor de leden, maar ook toegankelijk voor ander publiek. Daarna werden een loterij en de Vanellus-kalender met fo to’s van o.a. de Sneker Hendriksma aan- geprezen, waarna de heer Otto met zijn buitengewoon boeiende lezing begon. LEVEN IN HET HEELAL? Zaterdagavond zijn verschillende delen van Sneek geduren '.e enkele perio den eensklaps in het duister gehuld door dat de stroom uitviel. De omgeving van de Julianastraat plm. een kwartier, het Eiland wel drie kwartier en ook het cen trum en de omgeving van de Hemdijk zaten in het donker. Naar het PEB ons hedenmorgen mede deelde, heeft men ondanks diepgaand onderzoek geen oorzaak kunnen vaststel len. Een lint (kabeltrajekt) kreeg een storing en de daarop aangesloten delen der stad kwamen in het donker te zitten. Er hebben zich geen ongevallen voorge daan. De politie hield een extra oogje op de spoorwegovergangen. Vele mooie herinneringen komen bjj mjj op, aldus de heer Koerten,voorzitter van „Ons Oud Verbond”, als ik terug denk aan de tijd, waarin wjj actief bezig waren in het jeugdwerk. Veel is er ver anderd, radio en T.V. bestonden toen nog niet en toneelstukjes bijv, moesten, bjj gebrek aan electrisch licht, bjj Bengaals vuur opgevoerd worden. Hoeveel vriend schapsbanden zjjn in die tijd niet gelegd, die nog bestaan. Veel goede predikanten en ouderlingen heeft Timotheus opgele verd, veel vrienden zijn ons echter ook voorgegaan naar het Vaderhuis met de vele woningen. Timotheus heeft veel en belangrijk werk gedaan voor de vorming en ontwikkeling van jonge mensen, maar het belangrijkste is toch nog altijd de eenvoudige bijbelbespreking, want die is op de Eeuwigheid gericht. Mogen jullie, zo besloot de heer Koerten zijn korte toespraak, de kracht en de zegen ont vangen om met dit jeugdwerk door te gaan. Als laatste spreker kreeg de heer J. Huurling, districts-secretaris van Fries land, de gelegenheid iets over de toe komst van de jeugdbeweging te vertel len. Het oude heeft ongetwijfeld zijn be koring gehad, aldus spreker, maar de ouderen zijn vaak ook revolutionair ge weest. Zjj hebben het toch maar gepres teerd om bijvoorbeeld te gaan kamperen in een tijd, waarin nauwelijks sprake was van kamperen, zjj hebben muziek- zangverenigingen opgericht en nog vele andere zaken durven te doen. Zjj vorm den de stoottroepen, omdat ze de taal Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Vrijdagmorgen vond een aanrjjdir. plaats tussen een scooter, bestuurd door F. v. V. uit Heeg en een bestelwagen van de fa. C. N. uit Heeg, bestuurd door B. T. V. ook uit Heeg. De auto reed het dorp uit en de scooter naar het dorp toe. Bjj het passeren raakten de beide voer tuigen met elkaar in botsing. De scooter- berjjder brak daarbij zijn linker sleutel been en kreeg enige verwondingen aan zijn hoofd. Na in het ziekenhuis te Sneek behandeld te zijn, kon Van V. weer huis waarts keren. De scooter werd licht beschadigd. Zaterdag j.l. was de dag, die Sinterklaas voor IJ 1st had gereserveerd. Vol gens afspraak met de winkeliersvereniging zou de kindervriend om half drie bij de kleuterschool arriveren. Vanzelfsprekend was de jeugd reeds ver voor dat tijdstip aanwezig en ook heel veel vaders en moeders. Maar de Sint liet tot drie uur op zich wachten, hetgeen hem door de ouderen wel enigszins kwalijk werd genomen. „Concordia” verbrak de wachttijd echter door verschillende leuke Sinterklaasversjes te spelen, die door de jeugd spontaan werden meege zongen. Dat Irisse zingen van die kinderstemmen was prachtig om aan te ho ren, maar de spanning bleef, en toen eindelijk de gast en zijn kr.ccht in zicht kwamen, begonnen de mensen luid te juichen. verstonden, die toen gesproken werd. Wjj zjjn daar nu wel eens jaloers op, omdat wij nu andere, voor deze tüd, moeilijk verstaanbare woorden spreken. En daar om is het van belang ons te bezinnen op de vraag: „Hoe kunnen wjj zo snel mo geljjk leren om de taal te spreken, die de jongeren van nu verstaan”? Het ant woord op deze vraag vinden wjj in de meest revolutionaire handleiding de Bij bel. Durf daarom tegen de regels in te gaan, durf jong te zijn en tracht te ont dekken, waar je staat om vandaar uit je koers voor morgen te bepalen. Het komt er op aan, wie en wat je bent in de gemeenschap, treedt elkaar als mens tegemoet. Dat is de koers, die door God is uitgezet en als wjj die met elkaar wil len volgen, zal Hjj met óns zjjn in de voleinding van deze tjjd. In het schooljaar 1963/’64 waren er 1.485 scholen en cursussen bij het nij- verheidsonderwijs met in totaal 498.500 leerlingen, een aantal gelijk aan het vorige schooljaar. Hoewel er in het to taal aantal leerlingen geen verandering is waar te nemen, moet men rekening houden met een daling van het aantal vrouwelijke leerlingen veroorzaakt door dat een deel van de huishoudelüke voor- lichtingscursussen aan deze scholen niet meer wordt gesubsidieerd volgens de N.O.-wet maar door het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Deze administratieve verandering heeft een daling met 14.500 van het aantal leerlingen tot gevolg. Hiertegenover is bjj de volgende schoolsoorten het aan tal leerlingen duidelijk toegenomen: het lager technisch dagonderwijs (121.800 naar 124.800), het partieel onderwijs aan de lagere technische scholen en de 'vondnijverheidsscholen voor jongens (83.000 naar 87.000), het uitgebreid lager technisch onderwijs voor jongens (17.000 naar 19.250) en de uitgebreid lagere op leidingen voor meisjes (11.100 naar 14.600). Het aantal leerlingen dat in 1963 voor het eerst tot het njjverheids-onderwijs werd toegelaten bedroeg 122.000, dat was ruim 2.000 minder dan het vorig jaar. Nadat de feestleider, de heer A. Zjjlstra de aanwezigen harteljjk welkom had ge heten, waarbij hjj speciaal de vertegen woordigers van diverse jongerenvereni gingen had genoemd, kreeg een drietal sprekers de gelegenheid een kort woord te wjjden aan verleden, heden en toe komst van de vereniging. Vijf en zeventig jaar is het geleden, dat de Christelijke jongemannenvereniging „Timotheus” (welke thans door de samenvoeging met de bestaande meisjesver eniging „Maria Martha” opgenomen is in de C.J.V. Sneek), hier ter stede werd opgericht. Reden genoeg voor de nog springlevende en altyd jeugdige vereniging dit feit te gedenken met een jubileumavond, welke donderdag j.l. in „Ons Ge bouw” werd gehouden. Naast ’t officiële gedeelte, waarin enkele sprekers ver schillende facetten van het jeugdleven beliehten, werd het programma onder meer gevuld door een met eigen krachten opgevoerd toneelstuk, terwijl een mu- ziekgroepje o.I.v. Tom Blom tenslotte het muzikale gedeelte verzorgde. f 100.000,—: 11296: f 5.000,—: 9211; f2.000,—: 16771, 20990; f 1.500,—: 3668, 4967, 8194, 15585, 15600, 18622, 19848, 20145; f 1.000,-: 1208, 1391, 3352, 3670, 5676, 6788, 7728, 12673, 20481, In het algemeen zoeken de biologen en chemici tegenwoordig in de richting van het ontstaan van de eerste levens kiemen uit de op aarde aanwezige ma terie. De raketten die men afschiet in de richting van de maan en van Mars etc. worden vóór hun reis geheel ont smet, om te voorkomen dat de van de aarde evt. meegebrachte bacteriën ’t be staan van bacteriën op andere planeten zullen vernietigen. Komen dan later men sen op de maan (iets waarvan de heer Allereerst verdiepte de heer Otto zich, en met hem ook de aanwezigen, in de vraag of er behalve op aarde nog el ders in het heelal leven zou (mogeljjk) zjjn. In het heelal is dit niet onwaar schijnlijk, gezien het grote aantal melk wegstelsels. Men telde er op een foto grafische opname van een gedeelte van de hemel ter grootte van vier volle ma nen, 1000 tot 2500 stuks. Mogen we dan eenzaam zjjn op onze aarde en wellicht in ons zonnestelsel, in het heelal zjjn we zeer waarschijnlijk niet alleen. De mogelijkheden tot leven op andere pla neten zjjn zeer verschillend. Door de ex treme verschillen in temperatuur van zeer hoog tot zeer laag zijn ook dus de mogelijkheden tot leven zeer variërend, voor Venus en Mercurius niet gunstig, maar op Mars komen misschien korst mossen voor en op Saturnus, Uranus en Neptunus waarschijnlijk bacteriën. Het ruimte-onderzoek in de komende hon derd jaar zal ongetwijfeld vele vragen beantwoorden. Hoe het leven op aarde is gekomen is een vraag waar de exacte wetenschappen natuurlijk veel andere antwoorden ge ven dan de filosofie en theologie. De exacte wetenschap gaat immers uit van bewezen en vaststaande dingen en kan zich niet bezig houden met het geloven van en werken met onbewezen gevallen. Waarbij de heer Otto de op merking maakte, dat de ene weten schap niet de theorieën der andere we tenschap hoeft uit te sluiten. De natuur- wetenschapsmens hoeft geen agnosticus of atheïst te zijn, maar hij werkt nu een maal niet met boven en buitennatuur lijke krachten; die liggen buiten zijn werkterrein. kerk, die zjjn vak verstond, bracht een geanimeerd en zeer gevarieerd program ma, dat heel wat leven onder de jeugd te weeg bracht. Als enige noordelijke goochelaar trad hjj met levende dieren op, in dit geval twee witte duiven. Na afloop kregen de plm. 275 kinderen elk een pakje mee naar huis. De orga niserende commissie kon toen weer zeggen: Geslaagd! Nu de Algemene Bijstandwet op 1 ja nuari a.s. in werking treedt, maar B. en W. zich omtrent deze zaak nog niet tot de gemeenteraad hebben gewend, hebben de lieren B. de Vries (a.r.) en J. Zeilstra (c.h.) beide lid van de raad het college schrifteiyk de volgende vra gen gesteld: Naast de financiële bijstand zoals deze is omschreven in art. 1 van de Algeme ne Bjjstandwet, is het mogeljjk, dat ge bruikmaking van andere dienstverlening voor betrokkenen noodzakeljjk is. Deze dienstverlening kan plaats vin den door kerkeljjke of particuliere in stellingen of personen, dan wel door de overheid. Op welke wjjze kunnen deze kerkeljj- ke-, particuliere instellingen of personen naar de mening van B. en W. worden ingeschakeld bjj deze dienstverlening? Is er naar de mening van B. en W. een scheiding te maken tussen financiële bjjstand en maatschappelijk werk? Is het niet gewenst om een commissie van advies in het leven te roepen? Op welke wijze moeten de aanvragen om bystand ingediend worden en welke formaliteiten moeten aanvragers hierbjj in acht nemen? Op welke wjjze kunnen zjj bezwaar maken tegen genomen beslissingen en wie behandelt deze bezwaarschriften? De vragenstellers zullen het op prjjs stellen dat deze vragen eveneens schrif- teljjk zullen worden beantwoord en een agendapunt voor de volgende raadsver gaderingen zullen vormen. De schimmel van de goedheiligman schrok even, toen de muziek inzette, maar was spoedig aan het Ulster la waai gewend. In optocht ging het door IJlst en bjj „Ons Gebouw” werd halt gehouden. Sinterklaas klom van de paarderug en ontving heel wat hand drukken van klein en groot. De voorzit ter van de winkeliersvereniging bracht Sinterklaas en zjjn voorbeeldige Zwarte Piet naar binnen, de laatste steeds pe pernoten rondstrooiend; hjj begroette het hoge gezelschap in een voortreffe lijke speech. Toen nam de Sint zelf het woord. Hij nodigde enkele kinderen uit, naar het podium te komen en zjj waren het, die een waarschuwend woord van hem kregen, waarna ze een handvol pe pernoten van Piet kregen en ze weer naar hun plaats mochten gaan. Heel veel versjes werden door de jeugd ge zongen en dankbaar door de Sint aan gehoord. Het laatste, „Dag, Sinterklaas je”, ontroerde de oude Kindervr:~nd zichtbaar. Daarna werden nog de zieke mensen en kinderen in IJlst bezocht. Het kinder feest was hiermee echter nog niet ten einde. De goochelaar Titan! uit Grijps- als de tegenwoordige blauwvis. De mam- moethen, die geleefd hebben toen de mens reeds op aarde was en het reuzen hert, dat een gewei had van 34 kg.!! Merkwaardig was het bestaan van die ren met een extra hersenvoorraad in... de lendenen!! Dat was o.a. de stegosau rus. Die is gevonden in Noord Amerika. De lengte varieerde van 4 tot 9 meter, de voorpoten waren korter dan de ach terpoten. Op de rug had het dier een dubbele rij beenplaten. Op de staart twee paar lange beenstekels en de rug was bedekt met hoornplaatjes. Maar door de enorme lengte van het dier duurde het lang voordat van het zeer kleine beetje hersens in de uiter mate kleine kop een signaal was uit gegaan, dat een vijand „aan de staart kriebelde” en dat er wat tegen gedaan moest worden. Daarom was er halverwe ge een aanzwelling van het ruggemerg in de lendenen als een soort extra her- senstation, van waaruit dan een signaal werd gegeven „kwispelen met de staart” z.o werd de reactie met de helft van de tijd bekort. Te vergelijken met de men selijke reflex, al hebben wij geen „her senen op de heupen.” Zo belandden we met de heer Otto via de ontwikkeling van de vogels en paar den in het quartair, de laatste etappe van de ontwikkeling der organismen, het tjjdvak waarin de mens op aarde ver scheen, dat nu 1 miljoen jaren heeft ge duurd. Over het verschijnen van de mens-zelf heeft de spreker niet meer uitgewjjd wegens de tjjd die al aardig was voort geschreden, terwijl het todh een reis in vogelvlucht was door heelal en geschie denis. Een boeiende reis, leerzaam en jn veel opzichten aansporend, ook de cul-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1