St. Nicolaas in Cruycebroedershof f AQENDA~J Nije lanboukonsulint spriek foar Foriening foar Bidriuwsfoarljochting N. Wymbritseradiel Twee slachtoffers van gladde weg bij Deersum voor vele honderden kinderen en van IJLST WYMBRITSERADEEL Amsterdamse Wegvervoer ders gaan staken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119de jaargang nr. 98 Maandag 7 december 1964 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Drie mensen omgekomen bij brand in pension Een uur Kerkmuziek St. Nicolaas in o.L school NRV-lezing over Egypte Si. Nicolaasfeest Openbare Lagere Scholen (Commissaris Bierbottel als detective Twee Nederlandse Paters in Congo vermoord Motor tegen auto opgereden te Ijlst "g. j. -i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Geslaagde spelavond v.v. „Oudega-W.” Damclub „De Wymerts J utrijp-Hommerts Ouderavond Chr. Lagere Landbouwschool Zuiderkerk zondag 13 december Bazar TOP SNEEKER NIEUWSBLAD H. Bergsma zette een goede creatie BEZOEK Gearwurkjen de hun Zuider- Afscheid G. Sj. Zaterdagmiddag gebeurde in Oppen huizen een ongeluk, dat betrekkelijk nog goed afliep. Terwjjl de heer M. v. d. Veen uit Uitwellingerga met zijn auto naar rechts zou afzwaaien wat hij door het uitsteken van de richtingaanwijzer kenbaar had gemaakt, naderde ook de heer A. Atsma van Oppenhuizen op zijn motor. Deze meende evenwel dat de auto naar links zou gaan en passeerde daarom ook links met het gevolg dat hij pardoes tegen de auto opbotste. Hij werd van zjjn motor geslingerd en kwam in de sloot terecht. Gelukkig kwam hy ver der met de schrik vrjj, maar beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Bjj de strijd van de regeringstroepen tegen de rebellen in Congo hebben de op rukkende Congelese troepen op de mees te plaatsen de blanken levend aangetrof fen. Maar toch komen er berichten van moord op blanken. Zo zijn in Bankor twee Nederlandse paters van de Orde der Kruisheren door de rebellen ver moord. Het zjjn de 40-jarige pater A. Vervoort uit Zjjtaart onder Vechel en de 45-jarige pater W. van Wetten uit Eind hoven. Dergelijke berichten worden ook opgevangen over Belgische priesters en nonnen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handeis- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS de on- leren. t.v., „Zie hem in Sneek. AMICITIA THEATER Maandag 7 dec. t.e.m. woensdag 9 dec. iedere avond te 8 uur film: Irma la Douce. Een tachtig van de ongeveer 120 weg vervoerders in Amsterdam willen op de twee dagen vóór Kerstmis het weg transport stil leggen uit protest tegen verhoging van dc wegenbelasting ten be hoeve van het wegenfonds. Dinsdag 15 december komt onze vroe gere stadgenoot de heer Van ’t Hoff voor de afdeling Sneek van de Ned. Reis- vereniging een lezing met dia’s houden over Egypte. De heer Van 't Hoff is door zjjn maatschappij uitgezonden naar dit land, waar hü gedurende on geveer twee jaar onder de bevolking heeft gewoond en gewerkt, zodat hjj ter dege met de zeden en gewoonten van de bevolking op de hoogte is. Hjj heeft veel dia’s gemaakt, niet alleen van het land, maar ook van de bewoners. Het bestuur raadt de leden dan ook sterk aan deze lezing in de bovenzaal van café rest. ..Onder de Linden” bii te slotscène kwam hij echter niet aan eer dere prestaties toe. Overigens deelden alle spelers aan het eind in de malaise. Mej. W. Ploegsma was geknipt voor haar rol als juffrouw Spinnewetb. Er kwam een echt zeurderige dienstbode, al kon het soms wel eens wat geraffineer der. Mej. F. F. Israëls deed haar rolle tje goed, ook als gehypnotiseerde achter de schermen, terwijl tenslotte de heer Ozinga als poppenkoopman er vaak die vaart in bracht welke zonodig was. Een vlotte handelaar. De regie was in goede handen van de heer Y. M. Djjkstra. Het kapwerk was van J. de Boer. Vrjjdag j.l. stond voor de openbare la gere school te IJlst in het teken van St. Nicolaas. Na ’s morgens een bezoek te hebben gebracht aan Amicitia te Sneek waar hjj de opvoering van een ktader- toneelstuk bjjwoonde, kwam de goed- heiligman met zijn Zwarte Piet ’s mid dag in hoogst eigen persoon in de school. Nadat hjj harteljjk was toegesproken door het hoofd werd een programma geboden van zang en voordracht, dat geheel door de jeugd was verzorgd. Hoewel de Sint wel enkele terechtwjjzi- gingen moest geven, viel alles gelukkig toch nog al mee. Het was ongeveer vjjf uur, toen Sint en Piet te kennen gaven, dat ze weer moesten vertrekken. Met het uitreiken van de cadeautjes en een dankwoord van het hoofd der school werd het gezel lige feest besloten. dat maar sprak bescheiden over zjjn prestaties op De heer Zjjlstra herinnerde er toen nog aan, dat dit de 13e keer was dat het bestuur van sociale zaken het St. Nicolaasfeest meevierde. Maar nu is het afgelopen. Het bestuur gaat met 1 januari verdwijnen. Spr. voelde het ech ter als een plicht hun hartelük te be danken voor wat ze in ’t belang van Cruycebroedershof hebben gedaan. Zelf heeft hjj ook steeds hun volle medewer king gehad en altijd heel pleizierig met hen samengewerkt. Hij ziet ze dan ook met leedwezen gaan. De heer Fülstra lichtte dit aftreden nog even toe. Het houdt verband met de nieuwe Sociale Bijstandswet, die op 1 januari in werking treedt. Ook hij be dankte het bestuur, waarna hjj de mooie avond sloot. Alle aanwezigen kregen daarna nog een pakketje met fruit en Standen le klas: B. Bouma 9—17; S. Witter- mans 913. 2e klas: I. Osinga 9—13; Joh. Witter- mans 1013. 3e klas: A. Vriezinga; G. Huitema. Jeugdklas: B. Gerbrandy 711; Sj. de Boer 69; A. de Vries 79; Sj. Boon stra 7—9; A. Gietema 8—9. het ongeluk zag gebeuren snelde toe en sprong in het water om z.m. hulp te bieden. Inmiddels waren meerdere auto mobilisten toegestroomd van wie velen eveneens te water gingen. Het gelukte de heer Pompstra, die half uit een ruit naar buiten hing en zjjn hoofd nog boven water had kunnen houden, uit de auto te komen, waarna deze mededeelde, dat er nog iemand in de wagen zat. Direct werden touwen onder de wagen aangebracht en deze met vereende krachten opgetild zo dat de deuren geopend konden worden. De heer Wissema was echter al verdron ken. Terwijl men hiermee bezig was, over leed de heer Pompstra die men in het natte weiland had gelegd, eveneens aan de schedelbasisfractuur die hij, zoals later in het ziekenhuis bleek, had opgelo pen. De stoffelijke overschotten zjjn naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden overge bracht. De auto werd zwaar beschadigd. in het vak vergroeide veldwachter en vormde een goede tegenpool van de le- kommissaris. Ook H. Bruinsma als inspecteur Hoef- I 1 -U - - C7 4-T-» „Ir. tot grote vreugde dat U met een derge- Mej. Sylvia Cramer-aktrice en J. Klui- Ijjk slecht weerbericht en dit sombere I tenberg als politie-arts konden voldoen. ’s Nachts omstreeks drie uur ontdek te een passerende automobilist een vuur gloed in het café. Hü waarschuwde de bewoners. Het waarschuwen van de brandweer duurde nogal lang; naar de oorzaak wordt nog gezocht. De twee dagen waarop niet wordt ge reden willen zü gebruiken om het wagen park eens goed onderhanden te nemen. De Nationale Organisatie van Beroeps- goederenvervoer staat buiten deze aktie, waarvoor zaterdag een vergade ring was bijeengeroepen. De Amsterdam se aktievoerders willen hun collega’s in het hele land opwekken mee te doen. Vrüdagmorgen omstreeks kwart over negen is op de straatweg L’warden-Sneek bij Deersum een Fiat 1300 personenauto door de gladheid in een flauwe bocht ge slipt, over de kop geslagen en in de langs de weg lopende bermsloot terechtgeko men. De beide inzittenden, de 47-jarige W. Wissema en de 32-jarige F. Pompstra. resp. rayon-inspecteur en adjunct-inspec- teur, verbonden aan het rayonbureau Leeuwarden van de Coöp. Centrale Raif feisenbank te Utrecht, kwamen om het leven. De heer Wissema was gehuwd en vader van vier kinderen, de heer Pomp stra ongehuwd. De heer Wissema, die de auto bestuur de, heeft waarschünlük krachtig geremd toen zün wagen in de flauwe bocht naar rechts tussen de links van de weg gelegen boerderüen van de heren I. Terwisga van Scheltinga en A. Grashuis begon te slippen, daar de weg, hoewel er al ge strooid was, toch nog glad was. De auto reed nl. met het achterste gedeelte om hoog de linkerberm in, schoot daarna over de weg naar de rechterzüde waar de bomenrij wordt onderbroken, sloeg over de kop en belandde met de wielen omhoog in de sloot. De chauffeur van een vrachtauto die Is gearwurkjen yn great forban wins- lik? Miskien wol, mar kin it ek net li ke goed mei twa of trüe bidriuwen? It wurd gemienskiplik bistiet üt twa die- len; gemien en skiplik. It léste moat dan wol follemear yn tapassing brocht wur- de as it earste. De basis foar in soun bidriuw is, dat de groun kriget hwat er nedich hat om in goede opbringst to leverjen. Utsein de stikstof is de sprekker fan miening dat dér de han wolris hwat mei lichten wurdt. Mar dat kin fansels net hwant dan wurdt it hynder efter de wein spant. Nei dizze ynlieding kaemen der noch forskate fragen, dy ’t troch de sprekker biandere wurden. Ir. Brilman waerd fan ’e seal mei hantsjeklappen bitanke en troch de foarsitter mei in tankwurd foar syn krudige lêzing. Der koene wer takel de nüe leden ynskreaun wurde. De op zaterdag 28 november door de V.V. „Oudega-W” gehouden sjoel- en spelavond is voor deze vereniging een groot succes geworden. Aan het einde van de avond bleek dat de netto op brengst ruim 850,bedroeg. Hierdoor is de club weer enigszins uit haar finan ciële zorgen, tenminste wat haar jaar lijkse uitgaven betreft. Voorlopig kan de vereniging weer een jaartje vooruit. Het bestuur was aan het einde van de avond allen die hadden meegewerkt, zeer erkentelyk, dat deze aktie zo goed slaagde. Jammer, dat deze bloeiende ver eniging, die een goed sportterrein heeft, neg steeds niet over een kleedigelegen- heid beschikt, zoals die voor een voet balclub behoort te zjjn. Dat Is dan ook het grootste probleem, waarvoor het be stuur is geplaatst. De Oudegaster jeugd De leerlingen van de O.L.-scholen hebben ook dit jaar een prachtig Sinter klaasfeest gevierd. Zwarte kunst, pepernoten, koffertjes met poppen, ca deautjes en politieagenten vormden de tractatie die ze vrijdag j.l. in Amicitia in ontvangst mochten nemen, ’s Morgens de klassen 3 en 4, *s middags klas 5 en klas 6, terwijl ook scholen uit IJlst. Hindelopen, Bolsward, Langweer, Balk en IJsbrechtum als gasten aanwezig waren. Dit alles georganiseerd door St. Nicolaaskommissie van de O.L.-scholen die ook deze dag weer tot een vergefelijke voor de kinderen heeft gemaakt. Hoofdmoot van het feest was de opvoering van het toneelstuk „Kommissaris Bierbottel en de Zwarte Kunst”, op de planken gebracht door leden van het onderwijzend personeel. Donderdagavond was er „generale re-lobbesachtige, soms wat dom-eigenwüze petitie” en bestond er de mogelykheid 1 voor de ouders om deze avond by te wonen. Hiervan hebben velen gebruik ge- vendige maakt en ook oud-leerlingen waren in Cel; I grote getale aanwezig. „Het stemt my nagel; mevr. T. J. Dykhuizen-Smith als delen Voor strykers uit de Kerst-anthem „Behold, I bring you glad tidings van de Engelse componist Henry Purcell (1959-’95); met solisten uit eigen kring brengt dit orkest verder een interessant, pas kort geleden ontdekt Concert voor hobo, viool en strykorkest van de Duitse componist Johann Friedrich Fasch (1688-1758). Een hoogtepunt op dit concert is onge twijfeld ook de uitvoering van het prach tige, melodieuze Concert voor viola da gamba en strykorkest van de Italiaanse meester-violist Giuseppe Tartini (1692- 1770). Solist in dit veeleisende virtuoze werk is de eerste solo-cellist van het Frysk Orkest, Piet Timmers, wiens gro te en intense muzikaliteit zonder twy- fel diepe indruk zal nalaten. Wegens de hoge kosten die aan een concert als dit verbonden zyn, heeft de commissie zich genoodzaakt gezien een proef te nemen met een andere wijze van onkostenbestryding. De collecte bij de uitgang, die zelden meer dan 0,20 per bezoeker opbracht, vervalt en in plaats daarvan wordt het kopen van een programma a 0,50 verplicht gesteld, een bedrag dat voor niemand een be zwaar kan zyn. Van de belangstelling voor dit con cert (het tiende sinds het begin in 1961!) zal het afhangen, of de commissie haar verdere plannen voor dit jaar zal kun nen realiseren. Zü rekent op vele be- Bü een zeer felle brand die zaterdag ochtend vroeg in Heerlerheide een café met pensionbedrüf in de as legde, zün drie doden en een ernstig gewonde te betreuren. De drie doden zyn de 66-jarige gepensioneerde mynwerker H. Opge- noorth, de 22-jarige stoffeerder W. J. Walraven uit Venray en de 21-jarige fa brieksarbeidster S. H. M. van Wijk uit Roermond. De ernstig gewonde is de 20- jarige mijnwerker H. L. Zanders uit Heerlen. Ruslan en Israël de ütkomst? Mar dêr lizze de forhaldingen tusken prizen en leanen faeks wer hiel oars, sadat men jin dér as bütensteander ek wer op for- sjen kin. In de eerste klas speelde zich tussen B. Bouma en S. Wittermans de grote strüd om de eerste plaats af. Bouma had nog maar één verliespuntje maar Wittermans drie. Het werd een mooie strüd. Wittermans gaf zich volledig maar moest voor de tweede keer ta dit seizoen in Bouma zün meerdere erken nen. Vaak voor het eindspel liep hü in een val. W. Dükstra won op gelukkige wyze van R. Pander en W. Bouma haalde uit zün afgebroken partü tegen Brouwer remise. Daarna speelde ze direct hun tweede partü die eveneens in remise eindigde, waarvoor Brouwer zich echter tot het uiterste moest geven. Verder won L. Bergsma niet geheel verdiend van de onfortuinlü'k spelende Sj. Witter mans. Ook ta de tweede klas werd een grote stry’d geleverd om de eerste plaats. I. Osinga en J. Wittermans speelden ech ter remise, zodat er aan de kop niets veranderde. Het duel in de middenmoot tussen B. Wittermans en H. Osinga ein digde eveneens onbeslist. De technisch goed spelende R. Huitema won van K. Lausma en S. Bouma versloeg J. Jel sma. In de derde klas won A. Vriezinga vlot en verdiend van W. van Netten. Huitema versloeg S. Piersma en Idzinga leed tweemaal een nederlaag, resp. tegen Tj. Jelsma en W. van Netten. Jeugdklas: Koploopster B. Gerbrandy verloor haar eerste wedstrüd in dit seizoen en wel tegen de goed spelende Sj. de Boer. St. Nicolaas is de grote kindervriend, maar tijdens zijn bezoek vergeet hij ook de bejaarden niet. Als mede-bejaar- de voelt hij zich zelfs bijzonder bij hen thuis. Dat kon je donderdagavond zo goed bemerken toen hy weer in het Cruy cebroedershof op bezoek was. Hij leeft echt met de bewoners mee en houdt zich blijkbaar ook goed op de hoogte van alles wat daar gebeurt. Hij wist werkelyk alles, veel meer dan wethou der Fülstra, de voorzitter van sociale zorg en daardoor hoofd van het huls, eerlijk moest bekennen en twee jeug dige leden van het personeel tot hun grote verbazing van hem hoorden. Het was weer echt gezellig in de fees- telyk met slingers, guirlandes en vlag jes versierde mannenzaal, die geheel bezet was want met de bewoners, de di recteur en zijn echtgenote en het perso neel vierden ook de ambtenaren van so ciale zorg en de commissieleden met hun dames het feest mee. Met spanning werd de komst van de Sint tegemoet gezien en toen hij buigend en wuivend binnen schreed werd hü spontaan met een speciaal voor dit be zoek geschreven lied verwelkomd, waar bij de vrolük huppelende Zwarte Piet met zyn roe de maat sloeg. Toen de goedheiligman op zün hoge zetel had plaats genomen, heette de heer Fülstra hem nogmaals hartelük wel kom. Volgens hem was het wel te zien dat de Sint weer een jaartje ouder was geworden. Hü wordt een beetje „krebin- tig” en kon niet zo gemakkelyk meer op het podium komen. Sint Nicolaas antwoordde dat het hem ook een bijzonder groot genoegen was in hun midden te zün en informeerde ge dicht had gemaakt en toen hü van Zwar te Piet hoorde, dat 't dhr. Trenning was wilde hü hem graag mee naar Spanje nemen om zün hofdichter te worden. Hü vertelde daarna dat zwarte Piet een luchtfoto van Sneek had gemaakt waarop hü kon zien dat Sneek in het afgelopen jaar weer geweldig is uitge breid. Vooral aan de Lemmerweg. Maar wat hem daarbü speciaal opviel was, dat alle daken daar plat zün. Volgens mijn college van assistenten kan dat twee redenen hebben meende de Sint. De eerste is dat ik daar nu gemakkelü- ker over de daken kan rüden om bü de schoorstenen te komen en mün paard niet kan struikelen, maar het is ook mo gelijk dat de daken tegenwoordig zó slecht zijn dat ze er wel af kunnen waaien. Sint hield het echter maar by het eerste, wat later ook door de voor zitter werd bevestigd. St. Nicolaas had ook al gezien hoe prachtig de keuken geworden is en reeds een produkt van de kok gekeurd. Een puddinkje dat hem zeer goed had gesmaakt. Hy' kondigde dan ook aan dat de kok benoemd zal worden tot rid der in de orde van de puddingpan. De Stat liet daarna weer enigen bü zich komen. Eerst Gerben die tegenwoor dig in koeien handelt zoals hü vertelde en een doosje sigaren kreeg. Daarna de jongste van allemaal de kleine Kees van den Boogaard die hü op schoot Donderdag 10 december Filmavond N.V. Ned. Rünvaartvereniging in het Arbeidsbureau, Bothniakade, Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Zaterdag 12 december Midwinter-Wan- deitochten W.S.V. „De Waterpoort” over 10 en 15 km. Start (Veemarkt by’ Café „De Veehandel”. (10 km. 14.00 u. 15 km. 13.30 u.). Zondag 13 december Zuiderkerk (R. Bockemakade) Een uur Kerkmuziek. Het Grouwster Gemengd Koor o.l.v. Bram Veenstra, het Fries Kameror kest o.l.v. Jo Diederen en Piet Tim mers, viola da gamba. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 15 december Lezing door de heer W. van 't Hoff voor de Ned. Reisver. over „Leven en gewoonten der Egyptenaren”. Bovenzaal „Onder de Linden”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Tussen de bedrüven door werden er door jong en oud Sinterklaasliedjes ge zongen met muziek van de heer G. Schuil. Natuurlijk kwam de Goedhei ligman vergezeld van z’n knecht ook nog even in de zaal. Het deed Sint goed dat hij aan de Lemmerweg een nieuw school gebouw had zien staan en hij hoopte dat de nieuwe U.L.O. gauw klaar zal zün. Sint vond het jammer dat de rüksgoed- keuring voor de Gysbert Japiksschool er nog niet was. Hü prees de gemeente raad .maar was over de regering in Den Haag niet erg goed te spreken. Als men in Den Haag eens net zo snel met on ze” belastingcenten was, als ik de laatste dagen met myn cadeautjes dan was er niets te klagen” aldus Sint Ni colaas. De heer Overzee kreeg tenslotte nog een klein cadeau in handen, een paar (chocolade) schapen ter aanvulling van de kas. Voorwaar, een zeer geslaagde uitvoe ring. In de aula van het Chr. Lyceum hield de Chr. Lag. Landbouwschool alhier haar jaarly’kse Ouderavond, die zeer goed was bezocht. De voorzitter, de heer H. M. Gerbrandy’, kon een 150 tal ouders welkom heten, waarna hü een pleidooi hield voor het landbouwonderwüs. Hü was ten aanzien van de toekomst van de landbouw optimistisch gestemd, maar de toekomstige boer dient goed geschoold te zün. Als spreker trad deze avond op Drs. H. Pasma, leraar aan de Fryske Aka- demy over het onderwerp: „Struisvo gelpolitiek of werkelükheidszin bü de opvoeding der rijpende jeugd.” Hij begon met op te merken dat de boer en zün gezin nog staan „bij de bron” Het wonder van de geboorte is op 'n boerderü een vaak voorkomende ge beurtenis. Beleeft ’t boerengezin dit ech ter nog als een wonder? Juist als de leerlingen op de landbouw school komen, is er een versneld groei proces, zowel lichamelük als geestelü’k. Goede begeleiding is dar>- zeer belang- rük. De opvoeders doen er verstandig aan bü déze „slungels”, die „knoffelig” in hun optreden zün, struisvogelpolitiek te voeren om het contact met de kin deren niet te verliezen. Bü de geeselüke typing openbaren zich: prikkelbaarheid, agressiviteit, te genspraak, geen steun willen hebben maar toch steun verlangen. Duidelyke begrüpende leiding vol liefde is dan zeer belangrük. Het kind wil zelfstandig worden. Geef ze dan taken die ze aan kunnen. Laat ze, zo mogelyk, thuis op de boerderü in praktyk brengen wat ze op de landbouwschool hebben geleerd, aldus spr. Er wordt wel eens beweerd dat tegenwoordige jeugd koud en sceptisch zou zün. Volgens spr. is de jeugd van nu alleen maar nuchterder en zakelüker. Ze verlangt geen woorden maar daden. Geen praat, maar daad. De ouderen moeten de jongeren op voeden voor een nieuwe tüd, waarvan niemand weet hoe die er uit ziet. Dan kunnen we drie dingen doen: de wer- kelyke fundamenten er in pompen, de weg wyzen om zelf kennis te verwerven, zelfstandig leren oordelen. We moeten het fundamentele Openlük spreken over: dansen, boeken, sexualiteit enz. Bovenal open contact houden met de ouders of een oudere. Vooral matigheid en soberheid leren. Deze moeilüke opvoedingstaak kunnen we nooit alleen vervullen, maar we mo gen gelukkig rekenen op de steun van de Grote Opvoeder, zo besloot de heer Pasma zün rede, die onder ademloze stilte werd beluisterd en waarna hü ook nog enkele vragen uitvoerig beantwoord de. Ook dit seizoen heeft de Commissie Kerkconcerten, opgericht door „Jeugd en Muziek” afd. Sneek en thans uitge breid met enkele personen van buiten deze organisatie, wederom een drietal concerten „Een Uur Kerkmuziek” ge pland, waarvan op zondag 13 dec. het eerste wordt gegeven in de kerk aan de R. Bockemakade. Het vokale deel wordt ditmaal ver zorgd door het van zy'n optreden voor radio en grammofoon bekende „Grous- ter Mingd Koar” (70 leden), o.l.v. Bram Feenstra. Het is de eerste keer dat dit koor zich in Sneek laat horen. Het voert als a capella-nummer uit het befaamde „Ave verum” van Orlando di Lasso (1532-94), en daarnaast een van de hoogtepunten uit Mozarts kleinere re ligieuze werken, het vierdelige „Te Deum”, K.V. 141, met begeleiding door het Fries Kamerorkest, in de uitgebreide orkestbewerking, die aan Mozart zelf wordt toegeschreven. Het Fries Kamer orkest opent o l.v. Jo Diederen met twee merUbelangstaiiing wïe dat “mooïe weer met zo’n groot aantal hiernaar toe bent gekomen” aldus de heer J. F. May als vermomde dief op het toneel; in de voorzitter van de St. Nicolaaskommissie, - >-=- -=-*---- in zün verwelkoming. „Ik mag dan ook wel concluderen dat deze uitvoering nog leeft in de Sneker kringen. En dit doet ons goed, want deze avond moet zich zelf kunnen bedruipen; we kunnen hem niet best bekostigen van het geld voor de kinderen. Ik wil U dan ook heel har telük danken voor Uw intekening op de lüsten, die U, enkele weken geleden thuis aangeboden zijn.” De heer May riep verder een hartelijk welkom toe aan de genodigden, onder wie de heer Over zee, voorzitter van Volksonderwüs. Waarderende woorden ook voor direc tie en personeel van Amicitia voor de geweldige gastvryheid en behulpzaam heid. „Dan gaan we nu kijken naar het to- netlstuk. Een stuk speciaal voor kinde ren, het is een detective. Maar het is niet bloederig. Ik hoop dat U er veel plezier aan zult beleven zo besloot de heer May en met „Het spel zal begin nen” werd het woord en de daad aan de toneelspelers gegeven. Zoals al gezegd werd „Kommissaris Bierbottel en de Zwarte Kunst” gespeeld. Een stuk in drie bedrüven van G. van Essen. Zeker geen makkelijk stuk om te spelen, ook al omdat het voor de kin deren aannemely’k gemaakt moest wor den. Vooral door de vele feiten is dit laatste er wel eens bij gebleven. Er moest te veel in gedachten gecombi neerd worden en lagere schoolkinderen zyn aan dit abstracte denken nog niet toe. Minder feiten dus en wat meer ac tie was niet overdadig geweest. Vooral 'hadden we bezwaar tegen de slotscène. In tegenstelling tot eerdere gedeelten, büna geen actie, wel een serie beken tenissen die het denkwerk (het stuk was bedoeld voor kinderen) helemaal uitputten. Dit was een anti-climax en geen daverend slot. De spelers echter hebben ervan ge maakt wat ze konden. Hoewel de rol vastheid nu en dan weleens te wensen overliet, werd er met plezier gespeeld. Vooral J. van Foeken als Kommissaris Bierbottel vertolkte zijn rol meesterlijk. Na een aarzelend begin groeide zijn spel uit tot een zeer rake typering. Deze rol was hem a.h.w. „op het lüf” ge schreven. Agent Koleman (M. Smit) was het schoolvoorbeeld van een goeie tige race-auto uit de zak opdiepte. Steven vond het vanzelfsprekend hü zo zün best had gedaan, het biljart waarnaar de Sint belangstel lend had geïnformeerd. Ook hü kreeg een cadeautje. De zusters letje en Sjoerdje namen de lof en de vermaning voor letje, die er zoals St. Nicolaas onthulde een bijzondere hobby op na houdt, la chend en de omhelzingen en kusjes van Zwarte Piet giechelend in ontvangst, waarna vier van hun collega’s ginds komt de stoomboot” voor zongen. Als laatste kwam de 90 jarige mevr. Boot naast hem zitten, die gezellig keu velend vertelde dat ze wel niet meer ta Cruycebroedershof is, maar er met St. Nicolaas en op ’t Kerstfeest nog graag komt omdat het er dan zo gezellig is. Dat ze gratis 120 washandschoentjes voor het huis gebreid heeft vond ze niets byzonders. Ze had ook nog wel een voor Zwarte Piet en voor de Sint willen breien. Deze moesten daarna weer vertrekken maar eerst bedankte de voorzitter hen voor hun bezoek en maakte hy’ al vast weer een afspraak voor het volgend jaar. Daarna was het woord aan het Friese gezelschap Van der Weerd uit Bolsward dat de avond op zeer prettige wy’ze op luisterde met een liedje en een praatje en enige leuke sketches. Lytse Wietze be speelde daarbü tevens op vaardige wy- ze de accordeon en mevr. Van der Weerd de gitaar. Ook speelde Wietze enige soli, waaronder een potpourri van oude Friese liederen (die echter maar aarzelend werden meegezongen) waar mee hü veel applaus oogstte. De heer Fylstra zwaaide hun hier voor veel lof toe en zal ze een volgende keer graag terugzien. Daarna herhaalde hü dat voor het or ganiseren van deze avond veel werk verzet is. Hü dankte hiervoor» de heer en mevr. Zülstra, die alles weer zo keu rig voor elkaar hadden gebracht, maar ook het personeel en ta ’t by’zon- der de kok wiens marsepein waarop getracteerd werd, heerlük smaakte en verder alle anderen die hebben meege werkt. Dizze earste gearkomste yn dit win- terskoft dy’t tongersdei 3 desimber by Hanenburg yn Snits halden waerd, wie goed bisocht. Nei in wurd fan wolkom oan allegearre en yn ’t bysünder oan Ir. Brilman en it bistjürslid B. Jellema dy’t in skoft ütstelt west hat, die de foarsitter takelde meidielingen. De by’drage oan ’e „Stichting” dy’t earst as tydiik bidoeld wie sil foar in part bistean bliuwe moatte om hwat earmslach to halden. De wurklist foar de kommende winter waerd neüer to- Ijochte. 6 jannewaris is der wer in gear komste. Ek komt der takomme jier wer ta „Greidedei” yn febrewaris. De datum koe noch net neamd wurde, omdat de re geling noch net alhiel yn kannen en kruken is. Twa sprekkers Dr. v. d. Grift en Ir. Louwes hawwe harren meiwurking al ta seta, mar fan Minister Biesheuvel is noch gjin andert kommen. Der wurdt in forslach oangeande de nüste fraechstik- ken op it mêd fan it buorkjen ütjown troch de trüe konsulintskippen mei- inoar, mar men kin èk ien foar de grei- de- en bouboer apart krüe. De boer en syn bidriuw Hjiroer spriek Ir. Brilman, de ny'e lanboukonsulint foar Süd-West Fryslan. Alles foroaret sei hy en wü ek. Konsen- traesje is tsjintwurdich oan ’e oarder fan de dei. Alles moat great opset wur de. Fan winkel nei supermarket, süvel- fabrieken, banken, fabriken fan auto’s, féfoerfabrikanten ensfh. alles stapt by- inoar om mar sterker to stean yn ’e striid. In resent foarbyld is de kombi- naesje fan it Suvelboun yn Drinte en Grins. De boer bisiket ek him sterker to meitsjen troch middel fan de mechani- saesje, mar ek op dit mêd is der in grins as it folk üntbrekt. Boppedat wurdt it kapitael dat yn ’e bidriuwen stutsen wurde moat hieltiten heger en hwat foar rinte docht al dit jild ütetadlik? Btane greate bidriuwen lyk as yn Amearika, Jaarverslag Na de pauze bracht de directeur der school verslag uit over het afgelopen schooljaar. Hü deelde o.a. mede, dat aan 23 leerlingen een einddiploma kon worden uitgereikt, verder 24 handmelk- diploma’s en 8 diploma’s voor machi naal melken. Met de leerlingen van de Lag. Land bouwschool te Kampen heeft er een 14- daagse uitwisseling plaats gevonden. Een zeer geslaagd experiment. Met alle klassen werd een excursie ge maakt, terwül ook veekeuringen enz. werden bezocht. Naar aanleiding van vragen werden nog verschillende schoolzaken bespro ken. Het was dan ook al vrü laat geworden toen de voorzitter deze gezellige, leerza me en zeer geslaagde ouderavond sloot. Vrijdagavond hield TOP te Oppenhui zen een bazar in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Het bezoek was geweldig en het was erg gezellig in de zaal. Om ongeveer tien uur werden de spelen stopgezet en werd overgegaan tot de verkoop bü opbod van de vele goederen die zoekers nam en voor wie zwarte Piet een prach- versnapertagen mee. De netto opbrengst was 1000,-. wonen. van dit vraagstuk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1