Fedde de Jong schildert illusies Bij Flach de vlag in top Dorpshuis ,de Driuwpolle’ door gedeputeerde J. Brouwer geopend I I IJLST WYMBRITSERADEEL en van Het gaat goed met Woudsend Monument van eendracht en samenwerking Sneker binnenschip door storm bij Urk kapot geslagen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 119de jaargang nr. 100 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerknieuws Vier jubilarissen gehuldigd K.C. Sneek e.o. in maart Schipper en zijn vrouw zijn veilig Geslaagd Maandag 14 december 1964 Benoemd Insluiper aangehouden j-jz Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Aspirant-ladelichters aangehouden een clubmatch Wymbritseradeel heft gemeentelijke instelling voor sociale zorg op B. K. Okma hjj Cultureel centrum DE. iiirin/riinnitiririri Avondfeest mens. Straks moet U het eilandje weer verlaten en zich in de stroom begeven, tot U by het volgende eiland komt. Ik wens U in de komende periode to.e, al dus de burgemeester, dat U met veel vol doening de eindpaal in het bedrjjf mag bereiken. Voor het feestelijk gedeelte zorgde het gezelschap Tetman de Vries, dat ’s av. met de revue „As ’t nou mar üt is” bij zonder veel succes oogstte en het tal rijke publiek een buitengewoon plezie rige avond heeft weten te verschaffen. Volkslied dat meegezongen. Burgemeester Rasterhoff speldt de ju bilarissen de onderscheiding op de jas. Van links naar rechts F. Zeilstra, D. van der Zee, C. van Wieren en A. van Tuinen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega (W) ds. H. A. Schepers van West Ter schelling. Te Utrecht slaagde voor het patroons diploma steenhouwer onze stadgenoot, de heer U. K. van Wijk. Advertentieprijs 15 et. per nam. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per halt jaar. Franco p. post f 4.50 per halt laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. SNEEKER NIEUWSBLAD dus ook de heer S. Wijnterp als ambte naar van Sociale Zorg moeten worden ontslagen per 1 januari a.s. en met in gang van dezelfde datum worden be noemd als ambtenaar ter secretarie. Ook dient het dienstverband met D. de Jong, vader Algemeen Verzorgingshuis, te wor den gewijzigd, zodat deze in gelijke funk- tie in dienst van de gemeente Wymbrit- seradeel wordt aangesteld per 1 januari aanstaande. Volgens de nieuwe wet uitvoering Algemene Bijstand die per 1 januari a.s. in werking treedt, worden de na 1912 opgerichte burgerlijke instellingen voor welda digheid van rechtswege opgeheven. Hiertoe behoort ook het burgerlijk armbestuur in Wymbritseradeel, hoewel in 1950 de naam werd gewijzigd in Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg. Opheffing is dus geen voorschrift doch de taak wij zigt. De vraag is, of de G.I. nog een taak moet behouden. Het exploiteren van een verzorgingshuis, in dit geval dus het Algemeen Verzorgingshuis, mag de G.I. voortzetten zij het onder een andere naam. Hoe gaat het met Uw dorp? Burgemeester Van Hout haalde het boekje „Hoe gaat het met Uw dorp?” aan, waarin geschreven wordt over de ontvolking van het platteland maar ge concludeerd dat het gevaarlijk is alle dorpen over één kam te scheren. Deze conclusie kan ik volledig onderschrijven, aldus spr. Het gaat goed met Woudsend als men dit dorp en de samenleving hier stelt te gen de achtergrond van de eisen van Maar volgens Ged. Staten (3-12 ’63) mogen met ingang van 15 december 1963 geen nieuwe bewoners worden opgenomen. Binnen twee jaar moesten eveneens de bezittingen voor een deel, nu b. en w. de taak van de bijstandsverlening oveme- men, op de gemeente overgaan. Het komt b. en w. niet gewenst voor, de G.I. ook onder andere naam in stand te houden. De overdracht aan de gemeente van het Algemeen Verzorgingshuis te Heeg, en kele woninkjes, graven en geldswaardige papieren, wordt aanbevolen. De voorkeur wordt nu gegeven, aan het overgeven van de praktische uitvoering van de Al gemene Bijstandwet aan de afdeling so ciale zaken ter secretarie. Dit past beter in een plattelandsgemeente. Daar de amb tenaar voor Sociale Zorg door de raad wordt benoemd en dit betreffende regle ment wordt ingetrokken, zal door de raad Zaterdagmiddag is het 96 ton metende binnenschip „Noord West” uit Sneek op een dijk bij Urk vastgelopen en ka pot geslagen. De schipper J. van Rjjs uit Sneek kreeg op het IJsselmeer motor- pech en probeerde de haven van Urk te bereiken. Dit mislukte, en de met meel volgeladen tjalk werd op de dijk gesmeten. Het schip is eigendom van de meelhandel J. Zwart aan de Geeuwkade te Sneek. sprak, kreeg iéder nog de gelegenheid de jubilarissen de hand te drukken, waarna men nog geruime tijd onder het genot van een kopje koffie gezellig bjj- elkaar bleef. De heer B. A. Brinksma, leerling-amb- tenaar ter secretarie van Sneek, is be noemd tot ambtenaar le klasse ter se cretarie van de gemeente Hemelumer Ol- deferd te Koudum, Beide jongens belden aan, werden bin nengelaten, waarna één van hen naar een adres vroeg en weer wegging. De ander bleef echter binnen en verstopte zich. Hjj vond kort daarna de sleutel van de vergrendelde lade op de toonbank en verdween later eveneens. Blijkbaar na vergeefse pogingen de la te openen. In de zaak is niets vernield of vermist. De beide aspirant-ladelichters zijn aange houden, op het door de heer Wester ver strekte signalement. De recherche van onze gemeente-poli- tie heeft vrijdagavond de plm. 30-jarige H.S. alhier aangehouden, die bekend heeft in twee woningen te zijn binnenge drongen en daar geld te hebben ont vreemd. Hij is ingesloten en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. hebben leren waarderen. Zjj hebben er behoefte aan om op deze wjjze uiting te geven aan hun gevoelens van waarde ring voor de arbeid, plichtsbetrachting en liefde voor het bedrijf, welke U ge toond heeft. U hebt niet enkel voor het loonzakje geleefd, maar ook voor het al gemeen belang, gezien de vele func ties, die verschillende van U in het open bare leven vervullen. Met de wens, dat de jubilarissen nog vele jaren het eerbewijs zullen mogen dragen, besloot burgemeester Rasterhoff zijn toespraak. Met een voortreffelijke rede heeft de heer J. Brouwer, lid van Gedeputeerde Skaten en voorzitter van de Provinciale Plan-commissie, donderdagmiddag in het bijzijn van een groot aantal genodigden, onder wie het College van Burge meester en Wethouders en tal van raadsleden van Wymbritseradeel, burge meester Cavaljé van Doniawerstal en de heer Apperlo, secretaris van de Plan- commissie, het nieuwe dorpshuis in Woudsend geopend. Maar vooraf onthulde de penningmeester van het Stichtingsbestuur de heer D. H. de ong door het wegtrekken van een doek de aan de voorgevel aangebrachte naam en de symbo lische voorstelling daarvan drie drijfpollen met aan weerskanten een hoog oprijzende waterplant uitgevoerd als kunstsmeedwerk naar een ontwerp van de heer Sjoerd de Vries te Leeuwarden, en aangeboden door de architect en de aannemers. Het dorp was ter gelegenheid van deze opening in feesttooi. Van vele huizen wapperde de vlag. De enige dissonant was de regen, maar die kon de blijde stemming niet bederven. grote zaal ook accomodatie biedt om te komen tot een behoorlijke gymnastiek vereniging en een volleybalclub die bin nenkort zullen starten. Hij bracht ook de gelukwensen over van de voetbalvere niging en deelde mede, dat er voor het nieuwe sportterrein al 16000,. bijeen is gebracht. Er moet nog 1800,- ko men. Woudsend maakte zich hierdoor los uit de ban van stervende dorpen en schaarde zich bij de dorpen die willen leven. Behoudens toestemming van de raad Van beheer zjjn de volgende keurmees ters uitgenodigd voor de door de kyno- ïogenclub „Sneek e.o.” op 6 maart te houden clubmatch: A. Colthof Amster dam, E. van Schuppen, Veenendaal, H? van Asselt, Loenen (Duitse herders)W. Knoppers Huizen, A. Aukema, Sneek, L. P. Knapen, Haarlem, mevr. A. H. Otto-van der Hamme Sneek. Mevrouw Otto is door het bestuur van de Ver. van Stabij- en Wetterhounen uit genodigd op de clubmatch in Leeuwar den op zaterdag 13 maart de stabö’s te keuren. Verder staat in het mededelin genblad van de K.C. „Sneek e.o.” het volgende, dat ook voor niet-leden van een k.c. en zeker voor aspirant-hondebezit- ters van belang is. Spr. memoreerde hierna de vlotte gang van zaken bij de voorbereidingen en bij de bouw en constateerde dat hier mogelijkheden zijn gecreëerd waaraan grotere plaatsen nauwelijks durven dén ken. De schipper en zijn jonge Amerikaanse vrouw Blain, het was hun eerste reis, slaagden erin, door op de basaltblokken te springen, de wal te bereiken. Daar werden ze door een politieman van droge kleding voorzien. Het was hun eerste reis van Wormerveer naar Sneek. De harde Zuidwesterstorm had daar na vrij spel met het schip en beukte het aan stukken. Ook de 85 ton meel ging vrijwel geheel verloren. De heer G. W. Flach kenschetste dit jubileum als een niet-alledaagse gebeur tenis. Het is geen peuleschil om 40 jaar bij hetzelfde bedrijf werkzaam te zijn. Het is bepaald niet altijd gemakkelijk geweest, maar dat de jubilarissen het desondanks toch maar gepresteerd heb ben, pleit voor hun vakmanschap en werklust. Zjj hebben hun taak steeds met grote plichtsbetrachting en nauwgezet heid vervuld, waarbij ze veel steun van hun echtgenotes hebben ontvangen. Na de aanwezigen te hebben begroet en er op te hebben gewezen, dat er ook buiten het bedrijf grote waardering voor de ju bilarissen bestaat, verleende spreker het woord aan burgemeester Rasterhoff, die opmerkte dat dit jubileum wel een echt Sneker aangelegenheid is. Het is goed, aldus de burgemeester, bjj een dergelijk jubileum even stil te staan om ons te beraden en te bezinnen. Er is hier voor vaak zo weinig gelegenheid en wij leven zo vaak achteloos naast elkaar voort. En daarom is zo’n „mijlpaal” zo goed om eens gelegenheid te krijgen on ze waardering voor elkaar uit te spre ken. Door de veertigjarige omgang met het bedrijf en met elkaar is er een band ontstaan, die wij ons op zulke ogenblik ken weer even realiseren. Dat is, aldus spreker de kern van deze feestelijkheden. Het leven is als een snelstromende ri vier, waar wij bij toeval in terecht ge komen zjjn. Door allerlei toevallige omstandigheden is U niet ergens an ders heengetrokken, maar bjj de N.V. Flach gebleven. Veertig jaar is een men senleven, waarin zich lief en leed heb ben afgespeeld, het is een belangrijk middenstuk, waarin zich bijzonder veel heeft voltrokken. Veertig jaar heeft U in de stroom geroeid en is U nu op een eilandje beland, vanwaar U even ach terom kunt zien. En dan rjjst de vraag: Ben ik op bevredigende wijze door deze periode gekomen en niet onder de maat gebleven? Want dat is toch eigen lijk de opdracht in ieders leven: niet be neden de maat blijven, d.w.z. niet als vakman, maar ook en vooral niet als Koninklijke onderscheiding Daarna speldde burgemeester Ras terhoff alle vier jubilarissen de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, op de jas. U moet dit niet zien als een formaliteit van Den Haag, aldus spreker, U hebt dit te danken aan het initiatief van mensen, die U kennen en Een piano De rij van sprekers werd daarna ge sloten door de heer G. Schuitema ver tegenwoordiger van de commissie, die uit praktisch alle verenigingen en in stanties in Woudsend is gevormd. Hierna was 't woord aan de exposant. In een toespraak, rijk voorzien van anec dotes, sprak Fedde de Jong allereerst zijn dank uit voor het feit, dat hij in de gelegenheid gesteld werd in zjjn ge boorteplaats te exposeren. Ook al is hjj reeds lang geleden naar Amsterdam ver trokken en komt hij nog slechts zelden hier, het Friese landschap boeit hem deze tijd. Het komt er nl. op aan, dat de dorpsgemeenschap die eisen onder kent, de geest van de tijd verstaat en de mogelijkheden aangrijpt. Dat vraagt het nemen van initiatieven, veel wed pro deo, verantwoordelijkheid willen dragen en niet in de laatste plaats het brengen van financiële offers. Wanneer men in Woudsend dit alles niet had kun nen volbrengen, dan waren wij hier op dit ogenblik niet bijeen geweest. Woudsend heeft haar tijd verstaan en rekening gehouden met het zozeer veran derde levenspatroon, niet alleen voor de enkelingen maar ook voor de gemeen schap. Dit dorpshuis is daar het bewjjs van,. Het is een stoer monument van eendracht en samenwerking, ’n aanwinst van grote betekenis. Er is alle reden tot vreugde en dank baarheid, aldus de burgemeester. Want achter dit imposante bouwwerk zien we een ander monument verrijzen, niet minder belangrijk, dat het gebouw zelfs in waarde overtreft. Een monument van saamhorigheid, samenwerking en van de offerbereidheid, die de burgerij van Woudsend en omgeving heeft willen op brengen om dit gebouw tot stand te brengen,, De handeling van de Brandwaarborg- maatschappij in ’t bizonder is inderdaad imponerend en wat spr. met de heer Brouwer eens is enig in de lande. Maar ook het gemeentebestuur heeft de hem hierin toegedachte rol gaarne willen spelen en ook gaarne deze histo rische dag mee willen beleven en vie ren. De burgemeester wenste het gehele dorp geluk met dit heugelijk gebeuren, de kroon op het werk dat veel tijd en inspanning heeft gekost, maar dat door toewijding en volharding tot het gestel de doel heeft geleid. En ik ben er van overtuigd, zo besloot hij, dat de gemeen schap die deze daad wist te stellen ook voort zal gaan om dit gebouw in stand te houden tot in lengte van jaren. Maar ook hoop ik dat de burgerij er in zal sla gen de in dit dorpshuis zo uitdrukkelijk gemanifesteerde eendracht te bewaren. Burgemeester Cavaljé van Doniawer stal was eveneens blij met deze opening daar dit dorpshuis ook voor een aantal ingezetenen van zijn gemeente van be lang is. De Raad van Doniawerstal heeft De betekenis van dit dorpshuis gaat nl. ver uit boven de locale sfeer van het dorp. Men moet het zien als een cul tureel centrum voor de gehele gemeen te. Een groot deel van de Zuidwesthoek heeft nu mogelijkheden gekregen die tot vandaag de dag niet aanwezig wa ren. In dit gebouw kunnen nu grote ver gaderingen en diverse sportevenementen worden gehouden en ik twijfel er niet aan, aldus spr. dat hierdoor de leefbaar heid in het dorp en in de gemeente groter wordt. Spr. wenste de gemeente, maar ook het gehele streekcentrum van Sudergoa daarmee geluk. Van de zwartkijkers, die menen dat hier toch niets goeds meer verricht kan worden, wilde hjj niets meer horen. Dit gebouw is een getuigenis van vertrou wen in de toekomst. daarom ook spontaan een bijdrage ver leend. Het maakt de groei en bloei van het maatschappelijk leven mogelijk en verhoogt de leefbaarheid van het dorp. Daarom ben ik er van overtuigd, dat het voorziet in een buitengewoon grote behoefte, zo besloot spr. Zij wilden iets doen recht op de Kunstnijverheidschool Amsterdam. De „nijverheid” gooide hjj echter al gauw over boord, maar de „kunst” bleef, en zo kreeg hij zjjn ver dere opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, waar hij o.m. leerling was van prof. Campen- donk. Begonnen als impressionist, is hij na 25 jaar werken en schilderen steeds meer expressionistisch gaan wer ken. Naar hij zei, hebben vooral de Ja panse schilders grote invloed op zijn nog altijd. Aanvankelijk was hjj voor de handel bestemd, maar hjj kwam te- te De heer Brouwer, die de deur had ge opend met de sleutel welke hem door de achtjarige Willeke Aukes en de een jaar oudere Gretha Plantinga was aangeboden werd, nadat het grote gezelschap in de zaal had plaats genomen en koffie was rondgediend, ais eregast begroet en sprak als eerste op het toneel te midden van de vele fraaie bloem stukken welke waren gezonden. Hij begon met te zeggen dat, als men de lange lijst van dorpshuizen ziet die in Fries land zjjn gebouwd en bedenkt dat het provinciaal bestuur en de Plancommis- sie met al deze dorpshuizen bemoeienis hebben gehad, men zich zeker kan voor stellen dat de opening van een dorpshuis voor hem en de commissie geen bij zondere gebeurtenis meer is. Zij zjjn daar al over uitgepraat. Maar bjj dit dorpshuis ligt het anders. Dit deed en doet ons wat. Tijdens de ve le onderhandelingen hebben wij het be stuur nl. leren kennen als stugge door zetters, die nooit afdwaalden en wisten wat ze wilden. Spr. noemde met name de heren De Jong en Groenewoud, maar vooral de laatste, de jongste van de twee, die elke gelegenheid en ontmoe ting aangreep om voor het dorpshuis te pleiten en toezeggingen los te krijgen. Dat het spr. groot genoegen deed dit dorpshuis te mogen openen spruit ech ter niet alleen voort uit de herinnerin gen aan de onderhandelingen, maar heeft nog een andere reden. Het woon- en werkklimaat is in verschillende delen van de provincie de laatste tien jaar aanziénljjk verbeterd. Andere streken hebben dat echter niet meegemaakt wat een uittocht van jongeren en ouderen tot gevolg heeft gehad. Daarom hebben spr. en dhr. Apperlo indertijd met vele hoge ambtenaren van 't departement per bus een tocht gemaakt door de Zuid westhoek om te trachten ook dit gebied omhoog te brengen. En zjj werden hier welwillend ontvangen en kregen bij hun streven alle steun. De heer Brouwer herinnerde aan de foto van de eerste-steenlegging door de geestelijke leidslieden van het dorp die in de kranten verscheen. Door alle schei dingen heen heeft men hier elkaar de hand gereikt en dit dorpshuis tot stand gebracht, welk voorbeeld hopelijk door andere dorpen gevolgd zal worden. Hjj bracht vervolgens de grote mede werking van de directie der Brandwaar- borgmaatschappij naar voren. De maat schappij is niet verhuisd naar een gro tere plaats waar men misschien ge makkelijker personeel zou kunnen krij gen. De directie heeft gezegd: wij blij ven in Woudsend, wjj willen geheel ach ter het dorp blijven staan en zjj was be reid voor dit dorpshuis een vorstelijke bijdrage te leveren. De Gedeputeerde bracht haar hiervoor dank, maar meer nog hiervoor, dat de maatschappij rnet haar personeel in Woudsend blijft (ap plaus). De dorpsgemeenschap en het gemeen tebestuur hebben zich evenmin onbe tuigd gelaten en door dit alles kan dit dorpshuis als een unicum in Friesland en waarschijnlijk in heel het land be schouwd worden. De voorzitter de heer sprak een uitvoerig slotwoord, waarin hjj dankte voor alles wat deze middag gezegd, gewenst, gehoopt en geschon ken was en voor alle medewerking bjj het totstandkomen van het dorpshuis, in ’t bijzonder tot de directie van „Woudsend”. Zonder haar hulp had het plan niet uitgevoerd kunnen worden. Ook zei hjj o.a. nog te hopen dat de zaal voor het beoefenen van alle zaal- sporten in orde kan worden gemaakt en memoreerde hjj nog in ’t kort de finan ciering van de bouw, waarvoor de bur gerij zoals bekend plm. 10.000,- heeft bijgedragen, 10% van het bedrag dat aan subsidies werd ontvangen. Na de sluiting werd het fraaie en doel matig ingerichte gebouw, waarvan de gevels zjjn opgetrokken van de mooie rode Limburgse handvormsteen en het interieur is uitgevoerd in schoon metsel werk, bezichtigd, waarbij men nog vele waarderende woorden kon horen. Waardering van directie en collega’s Namens de directie feliciteerde één der dirécteuren, de heer G. W. Flach de jubilarissen, waarbij hjj, behalve de grote volharding en plichtsbetrachting, vooral de prettige samenwerking roem de. Met de wens, dat deze nog jaren bestendigd zou mogen blijven, over handigde de heer Flach vervolgens aan elk der jubilarissen een gouden horloge, benevens een enveloppe met inhoud, terwijl de dames met een smaakvol boe ket werden verrast. Ook de heer J. Muurling, die de On dernemingsraad vertegenwoordigde, kwam niet met lege handen en bood, behalve zjjn gelukwensen, het prachtig geïllustreerde boek „Fryslan” aan. Hjj memoreerde op vaak humoristische wjj- ze het moment, waarop de „veertigja rigen” als klein broekje de grote fa briek binnenstapten. U hebt altijd ple zier in Uw werk gehad en U heeft als mens een plaats in de gemeenschap ver overd. Deze veertig jaar zjjn zinvol ge weest en inderdaad reden om nu echt feest te vieren. Na het dankwoord van de heer F. Zeil stra, die mede namens zjjn collega’s Hij betoogde dat zij zich allen zeer gelukkig cu bevoordeeld prijzen met dit 'orpshuis en bood als resultaat van de gevoerde bliksemaktie de piano aan. die reeds in de zaal stond en dadelijk werd ingewijd met het Fries door allen staande werd Vrijwel de gehele „Flach” familie was zaterdagmorgen in zaal Hanenburg aan wezig ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van vier medewerkers der N.V., te weten de heren: A. van Tuinen (hand-lithograaf)D. van der Zee (proef drukker), F. Zeilstra (papiersnijder) en C. van Wieren (offsetdrukker). Het is knap werk van een hoog gehal te, dat Fedde de Jong ons laat zien, werk van een gerijpt kunstenaar. Het is waard, dat U deze tentoonstelling gaat zien. U heeft nu de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van een der facet ten van de hedendaagse schilderkunst. De tentoonstelling is tot en met 30 de cember a.s. dagelijks geopend van 9-12, van 14-17 en 19.30-21 uur. Zaterdags en en 2e Kerstdag van 14-17 uur. Zondags en le Kerstdag gesloten. werk uitgeoefend, vooral door hét grote evenwicht, dat in hun werk naar voren komt. Dat evenwicht heeft ook hij steeds gezocht, evenals een grote har monie. Hjj wil niet schilderen, zoals ie dereen het zelf kan zien, maar zo, dat de kijker het schilderij zélf moet afma ken. „Ik schilder geen boten, maar de essentie van die boten”, zei hjj. Fedde de Jong heeft veel gewerkt in Frankrijk, vooral in Bretagne. Tenslotte vertelde hjj nog, dat hjj hier uitsluitend werk van betrekkelijk kleine afmetingen had ge ëxposeerd, maar dat op de overzichts tentoonstelling die ter gelegenheid van zjjn 50ste verjaardag in ,,Arti et Amici- tiae” in Amsterdam gehouden wordt, ook groter werk te zien zal zjjn. Mét de schilder werd daarna een rondgang langs de schilderijen (12 gouaches en 11 olieverfschilderijen) gemaakt, waar bij de schilder een uitvoerige toelich ting gaf. Wanneer men als toeschouwer het werk van Fedde de Jong bekijkt, is de eerste indruk dat het allemaal erg veel op elkaar lijkt. Alle werken hebben wel een titel, waaruit blijkt dat het werk voornamelijk in Nederland, Bretagne en de Provence gemaakt is, maar een wezen lijk onderscheid ziet men niet. Er wordt bijzonder veel grjjs in allerlei schakerin gen gebruikt, verder veel okers, brui nen en blauw-grjjzen en dergelijke, maar geen felle kleuren. De gebruikte verf (alle verf wordt nog door hem zelf ge maakt) geeft een matte glans. De verf is in grote vlakken op het doek of op het papier gebracht en het lijkt alle maal wat somber. Vooral in zijn olie- verfbehandeling zitten rijke schakerin gen, hoewel we een uitgesproken pen seelstreek missen. En toch zien wij bjj nadere beschouwing wel degelijk ver- Zaterdagavond hebben twee jongens uit Sneek K. de V. (15) en de zestienja rige J. de M. op geraffineerde wijze ge tracht de Iade te lichten in Woningin richting Wester op het Grootzand te Sneek. Zaterdagmiddag j.l. kon burgemeester Rasterhoff een groot aantal genodigden welkom heten in het gemeentehuis bij de opening van de schilderijententoon stelling van Fedde de Jong. De heer Ras terhoff was blij, dat ook nu weer een oud-Sneker uitgenodigd kon worden in zijn geboortestad te exposeren. Hierna sprak de heer Sipkens als voorzitter van de Culturele Raad van Sneek een kort woord. Hij omschreef de taak van genoemde raad als advise ren en activeren. Deze tentoonstelling is een der eerste manifestaties van de raad. Spreker bracht dank aan de he ren, die zich daadwerkelijk met de or ganisatie van deze tentoonstelling had den belast. schillen. De gouaches b.v., waarbij men een soort waterverf (tempera) gebruikt, en waarbij het nodig is, achter elkaar door te werken, ademen een groter le vendigheid uit, zijn directer, geven duidelijker het onderwerp weer, maar be zitten niet het vér doorgevoerde even wicht van de olieverfschilderijen. Voor al in zjjn olieverfschilderij tracht zoveel mogelijk de volmaakte harmo nie te benaderen. (Voor ingewijden: steeds ziet men de toepassing van de „gulden snede”, de verhouding van de partijen in 3 5). Het werk doet monu- mentaal-abstract, niet agressief aan. De heer A. H. Tromp, die namens de directie van de Brandwaarborgmaat- schappij het woord voerde, vertelde dat zij zich reeds geruime tijd hadden be raden over de vraag wat te doen wan neer de maatschappij in 1966 150 jaar bestaat. Met deze gift heeft zjj nu iets willen doen in ’t belang van de dorps gemeenschap van Woudsend. Spr. zei dat de directie veel respect heeft voor do wijze waarop het plan is aanigepakt en in korte tijd verwezenlijkt en bood als praktische cadeaus twee tafellessenaars en een voorzittershamer met inscriptie aan. In een geestig toespraakje namens zjjn beide collega’s en pastoor Scholten feli citeerde de Geref. predikant Ds. Gros het bestuur met deze kroon op het werk en wenste hij hun toe dat dit dorpshuis aan de hooggespannen verwachtingen zal beantwoorden. Verder wenste hij hun al le kracht toe in de toekomst, alsook de heer Nagelhout en zjjn vrouw die hier een belangrijke taak krijgen te vervul len en deelde hij onder grote hilariteit mede, dat zjj zich alle vier zullen opge ven als lid van de op te richten volley balclub. De heer H. A. Van Wijlen, consu lent voor de lich. opvoeding verklaarde dat dit met verstand gebouwde dorpshuis zjjn grootste verwachtingen heeft over troffen en sprak de hoop uit dat ook de lichamelijke opvoeding van de jeugd hierin een ruime plaats zal krijgen. Met zoveel eensgezindheid behoeft er geen vrees meer te bestaan voor een over matige ontvolking van en vermindering van de leefbaarheid op het platteland. De heer De Jager sprak namens de werkgemeenschap te Maassluis die het meubilair leverde en vervaardigde wat ze met veel plezier hebben gedaan en architekt De Groot uit Joure wenste het bestuur mede namens de aannemers' ge luk dat het plan volledig gerealiseerd kon worden. Hopelijk zal het ook nog mogelijk zjjn tot een mooie tuinaanleg te komen. Daarna bood hij het naam- plastiek aan. De heer J. Okma die de Kerkvoogdij en de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk vertegenwoordigde, liet zjjn gelukwens vergezeld gaan van een gevulde luxe sigarendoos voor de bestuursvergaderingen, de heer F. R. de Boer vertokte de goede wensen van de standorganisaties, de Bedrijfsvoorlichting in Z. W. Friesland, de Boerenleenbank en de Ijsclub en de heer De Vries die van het Groene Kruis en het Nut. De heer L. Rijnja, sprekende namens de Stich- tingscommissie voor een sportterrein, constateerde tot zjjn voldoening dat de - r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1