Waterpoort- krabbels Conferentie van de N.A.V.O.-raad Leven en gewoonten der Egyptenaren 25 jaar Kraamverzorgster WYMBRITSERADEEL IJLST van en 1 door Sftearaer BUITENLANDS OVERZICHT Ifll Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5 a 119de jaargang nr. 101 Donderdag 17 dec. 1964 J PTT tijdens kerst- en nieuw jaarsperiode Kerk-(Kerst-)muziek in in Martinikerk te Bolsward Derde A. en O.-tippeltocht IJ.V.C. en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD helminapark tijdens de regenperiodes de lange staarten van de Pauwen en de Fazanten steeds ernstig vervuild en beschadigd. Dat wordt thans voorkomen. Voor deze vogels is nl. een gedeel- te van de kooien af geschut en overdekt, en van een dikke laag s stro voorzien, zodat ze nu bij slecht weer opgesloten kunnen worden. Onder gunstiger omstandigheden staat de deur open, J* zoals deze foto laat zien, maar toch verbleven de Pauwen toen s in het hok. gemaakt. Voor alle kooien zijn weer de glasramen geplaatst en De grote overdekte volière is ook al voor de winter in orde x tmnnlri- IZ/tri-r nil o Isnrnon ■r-i'i'n iroor rl o nl n wnm on nonl n ntsf on x op de koudste hoeken rietmatten aangebracht. Dank zij deze J» voorzorgsmaatregelen was de sterfte onder de dieren elke win- x ter, zelfs in de strenge, gering. SNEEKER NIEUWSBLAD STAKING de Naar de heer D. van der Werf van JAGAN WIL NIET HEEN een Tot volgende week dinsdag is in de kledingzaak van dhr. Meinen op Leeu- de zus, de wijzen uit Postvervoer de OVERLEG Vrijheid van Godsdienst Het vee en geestig op)de rest in de Njjldelta. Staatsvorm WILSON STERK IN PARTIJ Sociale maatregelen iiiiiiiiifiiiiiiifiintiftiiiiiiiftitruttiitttuitri de door het weer de gehele dag buiten wonen. en andere de Telegraaf- en Telefoondienst Op de beide kerstdagen en op nieuw jaarsdag zal de telegraaf- en telefoon dienst worden uitgevoerd als op zonda gen. Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per hall jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150.) b.g.g. 4091. V erschynt MAANDAGS en DON DERDAGS Woensdagavond vond de derde tippel- tocht plaats door de Ulster straten. De heer F. de Leeuw, A. en O.-winkelier ter plaatse, had als organisator de tocht zelf uitgezet. Ondanks het minder aan lokkelijke weer waren er toch nog 55 deelnemers(sters) In de A-klasse werd winnaar de heer E. de Vries-Uilenburg, 149 str. p.; 2e L. Otter 184 str. p.; 3e «t - In de vorige winters werde?t in de open volières in het Wil- s Op vrjjdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 december zal de dienstverlening zijn als op zondag. Op maandag 28, dins dag 29, woensdag 30 en donderdag 31 de cember is de dienstuitvoering als nor maal op deze dagen van de week. Op vrijdag 1 januari is de dienstuitvoering als op zondag. Op zaterdag 2 januari wordt een vol ledige bestelling uitgevoerd, hetgeen in houdt, dat ook aangetekende stukken, briefpakjes, postpakketten e.d. zullen worden besteld. In de periode 24 decem ber tot en met 2 januari zullen zono dig extra buslichtingen worden uitge voerd. Na het vertonen van de dia’s zei de heer Van 't Hoff nog dat Egypte ook als toeristenland in trek komt. Men ziet er heel andere dingen dan in West-Eu- ropa. De N.R.V. zal daarom ook stellig aandacht aan dit land gaan besteden. GOED NIEUWS VOOR RUSSISCHE CONSUMENT de ak- die ingediend land- E. Dijkstra Sneek 208 str. p. De poedel prijs was voor de heer T. Wiersma, Sneek met 348 str. p. In de B-klasse was eerste prjjswinnares mej. I. Hoomans 239 str. p.; 2e mevr. Doevendans 249 str. p.; 3e D. Zwaagstra 281 str. p.; 4e W. Teensma Sneek 288 str. p.; 5e mej. H. Hoomans 291 str. p. De poedelprijs in deze klasse was voor mej. Kooij met 424 str. p. Met een verklaring van de tocht en een felicitatie reikte de heer De Leeuw de prijzen uit. De volgende tocht wordt gehouden op 14 januari 1965. Hoe het met de M-U-F., staat, is niet nader te zeggen. Wilson is in Washing ton géweêst, waar hij zijn plannen met Johnson heeft doorgenomen. Schrödér, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, is vóór zijn aankomst in Parijs, nog even in Londen geweest, waar hij, naar men zegt, ervan overtuigd is ge raakt, dat er een systeem mogeljjk moet zijn om de verantwoordelijkheid voor de nucleaire verdediging van het Westen te delen tussen de Ver. Staten en de Euro pese bondgenoten. Er zijn nog verschil len van inzicht tussen Engeland en Duits land over de organisatievorm, maar men is er in Bonn nu toch wel van overtuigd, dat ’t Engelse voorstel meer is dan al leen maar ’n vertragingsactie. Engeland voelt nog weinig voor de oppervlakte- schepen met gemengde bemanning, maar zou over zijn bezwaren wellicht heen kunnen stappen. Het wenst ook een eigen commando voor de kernmacht, terwijl Duitsland graag wil, dat de geal lieerde opperbevelhebber in Europa de gehele macht onder zich krijgt. Dan, zo menen de Duitsers, wordt het beste ge waarborgd, dat de verbinding met de continentale belangen tot stand komt. Dat Engeland een plaatsje voor Frank rijk wil openhouden, heeft nauwelijks enige betekenis. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Deze nieuwe machthebbers hebben op een vergadering van de Opperste Sow- hun eigen politieke richtlijnen wat dui delijker uiteengezet. Het ziet er voor de Russische consument niet onaantrek kelijk uit. De produktiegroei bij de con sumptiegoederen moet voor het komen de jaar 7.7 worden, tégen aanvankelijk 7.2 pet.. Wanneer men dat haalt, is dat meer dan een stijging extra van 0.5 pet., aangezien waarnemers van oordeel zijn, dat de stijging nu ongeveer 3 pet. is. Deze stijging gaat ten koste van de zwa re industrie, die wat geknabbeld ziet aan haar traditionele absolute prioriteit. Van 9.3 pet. wordt het nu 8.2. Bovendien zullen de lonen met 4.5 pet. stijgen. Dat is aanzienlijk meer dan in de laatste zes jaren, toen het gemiddelde 2.4 pet. was. Bovendien zijn wijzigingen aangekon- digd, waardoor bij de produktie meer zal worden gelet op de vraag van het publiek. Opmerkelijk na de eerst wat militan te klanken in oktober is, dat de mili taire uitgaven van 13.3 miljard roebel op 12.8 miljard zullen worden gebracht. Dat is mogelijk doordat Moskou van in het teken van de ministersconferen tie van de N.A.V.O., de Noordatianti- sche Verdragsorganisatie. De bespre kingen van de ministers van buitenland se zaken zijn geheim; het duurt dus al tijd iets langer dan gebruikelijk voor wij weten wat er precies is gebeurd, maar men mag wel aannemen, dat van alle onderwerpen de kwestie van’ de multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. die overigens niet op de agenda staat, de hoofdschotel zal vormen. Met deze kernmacht hangt verder vrij nauw sa men een organisatie van het bondge nootschap, waar over al vele gedach ten de ronde doen. Het overheidspersoneel in Frankrijk is ontevreden door de strenge richtlijnen, die de regering aanlegt bij haar loon politiek, terwijl het bedrijfsleven, door de schaarste op de arbeidsmarkt gedwon gen, veel aanzienlijken verhogingen geeft. Bovendien gevoelen de arbeiders in overheidsdienst zich achtergesteld om dat de regering niet bereid is tot een normaal overleg als tussen werkgever en werknemer. De vakbonden voelen zich overbodig worden. Deze algemene ontevredenheid is tot uitdrukking geko men in een staking van 24 uren, die alle energievoorziening en alle open bare transport heeft stilgelegd. Wanneer men geen genoegdoening krijgt, zullen de stakingen in elk geval volgend jaar, misschien nog dit jaar worden herhaald. Bij verkiezingen in Brits Guyana heeft de linkse, op het Indische bevolkings deel steunende partjj van premier Ja- gan meer stemmen behaald dan de vorige maal, maar doordat er nu ge stemd werd volgens een door de Engel- sen opgelegd evenredig stelsel heeft Ja- gan zjjn meerderheid verloren. De op de negers steunende politicus Burnham van het Volkscongres onderhandelt met een kleine partij, die op diverse etnische groepen steunt, maar Jagan heeft al laten weten, dat hij niet bereid is af te treden. De Britse regering heeft de grondwet bij decreet zodanig gewijzigd, dat een premier zonder meerderheid moet aftreden. Het is niet elegant, maar dat is er wel vaker iets niet in de poli tiek. Washington de verzekering heeft gekre gen, dat ook Washington zijn defensie begroting wat zal verlagen. Vooral poli tiek is deze verlaging interessant. Sinds 1952 hebben Nasser en zijn re gering een aantal sociale maatregelen doorgevoerd. In de eerste plaats hebben ze er voor gezorgd dat de mensen drink water kregen. Vijftien jaar geleden dron ken ze nog uit de Njjl, een vieze bewe ging met als gevolg erg veel ziekten. In elk van de zeer vele dorpen zijn nu op bepaalde plaatsen tappunten waar de bevolking water kan halen. Een enorme vooruitgang. 75% van de bevolking is analfabeet. Daarmee komt men niet ver. Het moet van de jonge generatie komen. Daarom worden er zeer veel (en mooie) scho len gebouwd. Elke dag worden er wel vier geopend, meestal tussen drie of vier dorpen in. Aan het personeel kan ech ter nog niet de hoogste eisen worden ge steld. De moeilijkheid is nl. altijd ge weest dat men zo bedroevend weinig kader had. Nasser ziet wel in dat deze buit en is daardoor naar voren gekomen als iemand die aan anderen ten voor beeld kan worden gesteld. Dit wordt door het Gr. Kruis zeer gewaardeerd, dat haar daarvoor dan ook hartelijk dankt. De heer De Groot reikte haar hierna de onderscheidingen en de enveloppe uit en besloot met de wens dat de jubilares- se haar werk nog vele jaren in goede gezondheid kan verrichten. Niet gedacht en daarom worden er ook landbouwscho len, technische scholen, ambachtsscho len en universiteiten gesticht. Pas daar na kunnen ook de industrie en de land bouw ontwikkeld worden. Al deze scholen zijn vrij, maar als de kinderen van de middelbare school ko men kiest de regering een vak voor hen, wat afhankelijk is van het aantal pun ten dat ze behalen. Met hulp van vele landen worden ook fabrieken uit de grond gestampt én zo ontstaat er langzamerhand een fa brieksbevolking. In de landbouw werken volgens spr.. echter nog minstens de helft lden maand een civiel in. te veel. Zoveel mogelijk dingen worden H in 't land zelf vervaardigd om devie zen te sparen, welke echter voor een groot deel worden besteed voor militaire uitgaven. Op donderdag 24 en 31 december 1964 zullen na plm. 23.00 uur geen treinen met post meer aankomen. De nachtpost- treinen rijden niet in de nachten van 24/ 25 t.e.m. 27/28 december 1964 en van 31 december 1964/1 januari 1965 t.e.m. 3/4 januari 1965. In de vroege ochtend van maandag 28 december 1964 en zaterdag 2 januari 1965 zullen ex tra vervoersmaatregelen worden geno men. jiiuigci. xi.Liiid.iis Hij Dv'Lbte er tegen een ccisco. vout tb wuiui op iicl dLii- op, waardoor de witte auto van onze tererf van een woning aan de Joh. S stadgenoot aan de voorzijde lelijk be- Willem Frisostraat een sloep opge- schadigd werd. De beide chauffeurs bouwd. Al deze mensen timmeren waren het niét eens over de vraag meer of minder aan de weg, maar er N wie voorrang had. Dat moeten de po- zullen stellig ook wel amateur-bou- litie en de kantonrechter nu maar werd en niet zichtbare nlaatsen bezie litie en de kantonrechter nu maar werd op niet zichtbare plaatsen bezig uitmaken. zjjn. S in ue vurige winters weraen in ae open voneres in nei wu- X De heer Van ’t Hoff die tijdens zijn verblijf alhier bestuurslid is geweest van de N.R.V. en thans in Haarlem woont, was vergezeld van zijn echtgenote. Bei den werden door voorzitter A. de Groot hartelijk verwelkomd. Inleider sprak voornamelijk over de Nijl- delta in ’t noorden van Egypte en noemde Egypte een bijzonder land en ontzagge lijk groot. Gemiddeld 1200 km lang en 800 km breed.. Het is dertig maal zo groot als Nederland, maar men kan er slechts wonen in een bepaald gebied dat ongeveer zo groot is als ons land. De meesten van de 27 miljoen inwoners wo nen in de Njjldelta, die plm. 100 km lang is en zeer smal (toekomstbeeld voor Nederland, zo merkte spr. droog LANDBOUW In Brussel zjjn de ministers van land bouw van de Zes weer bijeengeweest om over de graanprijs te onderbande-, len. Kortgeleden heeft Duitsland te kennen gegeven tot verlaging bereid te zjjn, zodat tot een gemeenschappelij ke prijs zou kunnen worden overgegaan. De prijs was nu het probleem niet meer, x vooral niet nu de Duitsers zich bij het voorstel van de Commissie voor een prijs van 425 mark per ton graan, heb ben aangesloten. De Fransen en de Nederlanders bestreden nog de compen- satie-eisen van de Duitsers, maar voornaamste hinderpaal voor een koord vormden nu de Italianen, nieuwe voorstellen hebben voor de kostenverdeling in het bouwfonds. Zij waren tot de conclusie ge komen, dat zjj ongeveer 21 miljoen dol lar moeten betalen aan het fonds, dat wordt gevoed uit heffingen op invoeren uit derde landen. Duitsland betaalt er on geveer 18 miljoen dollar aan, België 6 en Nederland 0,6. Het enige land, dat ervan profiteert doordat he met het fonds zijn agrarische uitvoer kan onder steunen, is Frankrijk, dat 45 miljoen dollar per jaar in de wacht sleept. Het is nu de Italiaanse wens het plafond van zijn bijdrage verlaagd te zien. Ten slotte is een akkoord bereikt, dat de Italianen nog niet erg bevredigt. De Ita liaanse delegatie is naar de hoofdstad teruggekeerd om aanwezig te zijn bij de verkiezing van de nieuwe president. De Labourpartij heeft het afgelopen weekeinde een overwinningscongres ge houden, waarop premier Wilson een gro te rede heeft uitgesproken. Uit de reac ties bleek, dat hjj in zijn partij op het ogenblik sterk staat en dat de linker vleugel weinig pruttelt bij de economi sche saneringsmaatregelen, die ’n ver traging van de activiteit ten gevolge kunnen hebben. Wilson liet duidelijk uit komen, dat de schuld bij de conserva tieven ligt, die veel te lang hadden ge talmd met het nemen van maatregelen. Een conferentie is ook in Belgrado ge houden, waar president Tito Chroestsjow zijn hulde niet onthield voor de destali nisatie en de verbetering van de be trekkingen tussen Joegoslavië en Rus land. Een teken wel, dat Tito ook te genover de nieuwe machthebbers in het Krémlin afstand en eigen oordeel wil handhaven. Onze stadgenoot Dirk S. Donker, 1 heeft dinsdagochtend zag speurder reeds de kerstboom mooi opgetuigd staan in bij de Wip. Het is altijd weer een van de Johan Willem Frisokapel in Assen, een grammofoonplaat van i en ander is X echter nog in het eerste stadium van voorbereiding en het zal nog wel eni- wuxueu, uhjki ook ge maanden duren voor e.e.a. in kan- koopman verwoede nen én kruiken is. X X X X X etalage van H.B.Z. in de voormalige kledingzaak van dhr. Meinen op Leeu- X wenburg de Kerstgroep van Pater Pi- *i ron uit de R.K. Kerk te Witmarsum opgesteld. Men ziet x er Jozef en Maria X met het kindje Je- zus, de wijzen uit x het oosten die ge- X schenken den, X het Zr. T. Leen, leidster van het Kraam- centrum, zei dat mej. Scheper indertijd zeker niet heeft gedacht, dat ze haar werk zo lang zou volhouden. Vooral in deze tijd hebben wij daar grote bewon dering voor. U kunt met voldoening op Uw werk terugzien. U hebt er voor ge zorgd, dat de babies de eerste dagen doorgekomen zijn, maar ook de vrouwen en de mannen bijgestaan in de mooiste maar vaak ook de moeiljjkste dagen in hun leven. Spreekster herinnerde aan de vele moeilijkheden die de oorlogsjaren ook voor de kraamverzorgsters meebrach ten en aan hun financiële positie die vroeger ook niet zo best was, maar nu veel beter is, en dankte ook de moeder van de jubilaresse die haar bij haar werk steeds tot steun is geweest. Voorts dankte zij mej. Scheper persoonlijk voor haar steun en vriendschap. Zij hoopt dat dit zo blijven zal en bood haar als herinnering aan deze dag namens de collega’s een gouden ring aan. De dag werd daarna nog tot in avond gezellig doorgebracht. De leidster en de collega’s van het Kraamcentrum Sneek hebben dinsdag middag in Aere Perennius mejuffrouw S. Scheper gehuldigd, die deze dag vijfen twintig jaar kraamverzorgster was en daarvoor ook letterlijk in de bloemetjes werd gezet en onder geschenken bedol ven. Ook vele moeders die ze heeft bij gestaan en enige vaders kwamen haar feliciteren terwijl dokter Van den Heu vel! haar eveneens hartelijk de hand drukte. De Provinciale Groene Kruis Vereni ging was vertegenw’oordigd door de tegenw’oordige en de oud-directeur van wie de laatste, de heer Th. de Groot, haar de zilveren Groene Kruismedaille met het daarbij behorend draagspeldje en een enveloppe met inhoud uitreikte. De heer De Groot stond uitvoerig stil bjj de vele veranderingen in de kraam- verzorging in de afgelopen 25 jaar, ook wat de positie van de kraamverzorgsters betreft. Hun werk spreekt de mensen zeer aan. Zjj komen echter nog thuis in de gezinnen, waar de situatie anders is dan gewoonlijk en doen alles wat er te doen is voor de kraamvrouw en de ba by, maar helpen tevens in de huishou ding. Maar ook in ander opzicht is het heel anders geworden. Vroeger werkten de kraamverzorgsters veelal voor eigen rekening, maar daarna zjjn ze geleide lijk in het G. Kruis corps opgenomen. Dat mej. Scheper zó lang gewerkt heeft en dit nog altijd met veel toewijding doet, achtte spr. wel een reden er even bij stil te staan. Zij heeft al haar capacitei- uit de gewone bevolking moet komen ten en menseljjke hoedanigheden uitge- X personenauto van de antiquair Kam- rein van de Gemeente-reiniging ligt J minga. Althans hij botste er tegen een casco. Voorts wordt op het ach- x Egypte is een republiek met Nasser aan het hoofd. Men zegt dat het een dictatuurstaat is, maar als vreemdeling merkt men daar niet veel van. Wel zijn alle openbare gebouwen bewaakt door soldaten en ziet men er veel militai ren. Vooral Cairo, de hoofdstad, wordt heel goed bewaakt. De mensen leven er onder typische omstandigheden. Ex- is een klasse die zeer rijk is, maar 75% leeft in een ar moede zoals men zich hier niet kan voor stellen. Zij zijn echter nooit anders ge wend geweest en hebben het nu zelfs veel beter dan ze ’t ooit gehad hebben. Dit komt op het credit van de regering van Nasser. Onder koning Faroek was er een groep van onnoemelijk rijke landei genaren die de gehele zaak in handen hadden. De boeren leefden er als onder horigen op hun land. Maar Nasser heeft hen aangepakt en hun land verdeeld onder de kleine boe ren. Zjj mogen nu niet meer dan 30 hec tare land hebben, maar zijn toch nog zeer rijk daar het land in de delta wel 20.000,- per hectare kost. Gemiddeld bezitten de boeren nu een halve tot een hectare, waar de gehele familie van leeft. Wel kan er twee en een half tot driemaal geoogst worden, maar toch maakt de gemiddelde kleine boer niet meer dan een paar honderd gulden per jaar,. Hun woningen, waarin ze met hun gro te gezinnen en ook hun huisdieren, wo- nen, bouwen ze zelf van in de zon ge- jet bij” de 'indiening van debegroting bakken stenen en bovendien kunnen ze Bijna de gehele bevolking (94-95%) is mohammedaan en naar ze zelf zeggen zjjn ze zeer verdraagzaam. In Egypte is dan ook vrijheid van godsdienst. 7% is christen (de oude christenen of Kop ten) en ook leven er nog Joden, hoe wel Nasser een verschrikkelijke hekel aan hen heeft en het volk Israël ontzet tend haat. Mohammedanen bidden vijfmaal daags met het gezicht naar het zuidoosten. Maar op vrijdag is het zondag en zoals bij ons een vrjje dag. Dan gaat de be volking naar de moskee, waarvan Cai ro er enkele honderden telt. Ook op de minarets wordt vijfmaal daags gebe den en door luidsprekers versterkt. Daarom ook is er in de straten altijd veel lawaai, maar de Egyptenaren hou den daarvan. Over de kleding zei de heer Van ’t Hoff, dat een behoorlijk deel van de men sen zeer goed gekleed gaat, tenminste wat de mannen betreft. De vrouwen zjjn niet in tel. De gegoede en goed opgevoede Egyptenaar wil er piek fijn uitzien en weinig werken. Vuil ma ken wil hij zich niet. In de hoge posities werken de mensen echter zeer hard. Ook in de particuliere bedrijven, maar de lonen zijn er niet hoog. De hoogste functionaris verdient niet meer dan De boerderijen zjjn meestal zeex- klein. Het aantal koeien bedraagt, evenals het aantal waterbuffels, ca 1% miljoen. Dit zjjn de voornaamste melk en vleesleve ranciers, maar ze worden ook voor zwaar werk gebruikt en daarom geven de koeien niet veel melk. Er zjjn enorm veel ezels, meer dan een miljoen, want zjj zjjn het vervoermiddel op het platte land en kunnen een paar honderd kilo dragen. Verder zijn er plm. 50000 drom- medarissen (door de bevolking kameel genoemd) voor veel zwaardere lasten. Het vee leeft echter ook van een mi nimum, een soort klaver en gehakt stro en aan de verzorging wordt weinig ge daan. Maar ook dit is een onderdeel dat men omhoog wil helpen. Op tal van plaatsen zag spr. al Fries vee en op verschillende bedrijven wordt al goed vee gefokt. Bovendien worden er land bouwmachines e.d. ingevoerd. genieur vierhonderd. De meeste mensen kunnen daarom ook geen bedienden meer krijgen, maar daardoor weer komt er meer behoefte aan stofzuigers e.d. en begint men zo langzamerhand allerlei dingen zelf te maken, ook auto’s. een i met een bezem weer op te vissen, hetgeen hem tenslotte gelukte. Fris fruit houdt de dokter buitenshuis, is een bekend gezegde... Bjj zjjn aankomst in Parjjs heeft Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, zeer nadrukkelijk ver klaard, dat Amerika zich volledig ge bonden blijft voelen aan de verdediging van West-Europa, aan de „rechten en plichten,” die het in Europa na de tweede wereldoorlog op zich heeft geno men. Dat is een duidelijke, overigens nog overbodige geruststelling voor de West-Duitsers, de West-Berlijners en an dere Europeanen, dat Amerika niet van plan is voedsel te geven aan de ver dachtmakingen van De Gaulle, dat Ame rika toch niet de automatische verdedi ging van Europa kan garanderen. Dat Rusk het niet tot een gevecht met de Fransen wil laten komen kan men op maken uit zijn opmerking, dat het zo goed gaat met de N.A.V.O., dat men zich de weelde kan veroorloven van me ning te verschillen over ondergeschik te kwesties. Het klinkt sussend, maar ’t zou niemand kunnen verwonderen, wan neer De Gaulle zich hierdoor beledigd zou gevoelen. Rusk wandelt er volledig overheen, dat De Gaulle het, ongeacht de M'L-F., helemaal niet eens is met de geïntegreerde militaire opbouw in de N.A.V.O. Het is bekend, dat hjj een re organisatie wil, maar zoals steeds bjj De Gaulle: hij hoedt er zich voor met ei gen plannen te komen. Hjj wil neen kun nen zeggen op die van anderen. X s s *1 s *1 Bjj een wandeling over de markt s weer 1 pen, zover voor de feestdagen. Als 1 we; ze begjnnen er steeds vroeger mee. De mensen leg- gen de bomen zolang op een fris plek- H je achter het huis in de tuin. Dan blijft Jj de boom goed tot ze hem vlak voor de kerstdagen in de kamer zetten. Dan s weten ze ook zeker, dat ze er een J hebben. De bomen zjjn overigens niet van de Johan Willem Frisokapel in duurdet dan andere jaren.” J» Assen, een grammofoonplaat van Advendo gemaakt. Een en ander is k -u-x-L Dat het fruit wel duurder begint te voorbereiding en het zal nog wel eni- worden, blijkt ook hieruit, dat een pogingen deed, in de gracht gevallen sinaasappel Tussen het campingterrein bij de nieuwe Jachthaven en de schiphuizen worfft een directe verbindigsweg aan- gelegd, die ’t voor- deel heeft dat de brandweer en even- tueel ook anderen J* en vlugger bjj de 5 Kerstnacht in de stal te Betlehem af- schiphuizen kunnen komen. S Over dit onderwerp hield onze oud- stadgenoot W. van ’t Hoff, die als des kundige van de Neder!. Heidemaatschap pij twee jaar voor de Verenigde Na ties in Egypte gewerkt heeft om leiding te geven bjj drainerings- grondwerken, dinsdagavond voor Nederl. Reis Vereniging een interessan te inleiding, toegelicht met een uitge breide serie fraaie dia’s. De belangstel ling hiervoor was groot. De bovenzaal van „Onder de Linden” was vrjjwel ge heel bezet. Op zondag 20 dec. a.s. zal in de Bols- warder Martinikerk weer een uitvoering van kerkmuziek worden gegeven. Het programma, uiteraard geheel afgestemd op het Kerstgetij, wjjkt iets af van de traditionele programma’s. Ditmaal zal worden begonnen met lezing van het kerstevangelie door de burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. Geukers, afge wisseld door koor- en volkszang van be kende kerstliederen. Daarna zal de prachtige kerstcantate „Das neugebor’- ne Kindelein” van de beroemde Lübeck- se componist Dietrich Buxtehude „1637- 1707) worden uitgevoerd door de Mar tini Cantorjj, een violengroep van het Frysk Orkest en J. W. Boejjenga, orgel- continuo o.l.v. de cantor Gezinus Schrik. Tot besluit volgt dan weer koor- en volkszang. De uitvoering vangt aan ’s middags om kwart voor drie precies en is gratis toegankelijk. Voor deze bij zondere cantate-dienst verwacht men veel belangstelling. De kerk is verwarmd. aanbie- de herders, kribje met stro en verder alles wat zich in de gemakkeljjker Kerstnacht in de stal te Betlehem af- v speeldde. Het is werkelijk de moeite waard eens een kijkje te nemen. Het is opmerkelijk hoeveel motor- boten er weer door (semi) amateurs s in aanbouw zjjn. Op de industrieter- J* „Neem een boek” stond er op de reinen op het Eiland zes waarvan J grote bestelauto, maar zelf nam deze twee al een eind voltooid zjjn, een s dinsdagmorgen op de Marktstraat de aan de IJlsterkade, en zelfs op ’t ter- jj norcnnnnonfn v-nm rJr» onf-inimir vxatm von rlo domoonfe-rnini crirvcr T’ N „,.„w stadsbeiaardier en organist, vorige week dinsdag via een vorig jaar gemaakte opname, een Avro-uitzending van ’s ochtends fraai gezicht. Toch intrigeerde ons de 7.20 uur, een beiaardconcert gegeven vraag, aan wie de kerstboomverko- op het carillon van de hervormde pers reeds nu een boom zouden verko- kerk te Joure. Donker speelde 1 pen, zover voor f. _‘_1_ L Fries en 2 Nederlandse volksliedjes, antwoord kregen we: ze beginnen er S steeds vroeger mee. De mensen leg- gen de bomen zolang op een fris plek- Naar de heer D. van der Werf van ]e achter het huis in de tuin Dan hli1ft het tamboer- en pjjperkorps van Ad- vendo ons mededeelde, wordt er, me- de door toedoen van de geestelijke vader van het korps de heer Egberts «J L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1