I Jswegencentrale gaat waarschuwen tegen gevaarlijk ijs Definitief plan voor verbetering van iet Kleinzand Wymbritseradeel wil begroting sluitend maken door belastingverhogingen en forensenbeïasting Skütsjes zeilen volgend jaar twee wedstrijden minder WYMBRITSERADEEL IJLST van en Stichting behoud historisch waardevolle bouwwerken Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 119de jaargang nr. 102 Steunfonds ingesteld Autoverduisteraar aangehouden Open-deur-kerstnachtdienst Overkluizingen plm. 13 meter korter Programma skütsjesilen ’65 IJswegen Centrale Wer in Priisfraech Rely Jorritsmafouns Oprichter en oud-voorzitter P. Kramer tot erelid benoemd Hel Sneeker Nieuwsblad is een Maandag 21 december 1964 Geen twee dagen meer in Grouw en Eernewoude Alle wedstrijden zullen gelden voor het kampioenschap met aftrek van de slechtste Startgeld verhoogd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD voldoening uit. alleen Ijsclubs, in samenwerking de besprekingen Bestuursverkiezing It Rely Jorritsmafouns skriuwt J. Kuipers Pzn, Drylts. Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag len stellen voor het vegen van de ba nen. De voorzitter nprak hierover zijn ministerie van O.K.W. die als stimulans een prijs beschikbaar wil stellen voor het skütsje dat het meest origineel aan de start komt. wegens een protest is uitgesloten, niet mag worden afgetrokken. As it üs wetter strjemmet En ’t is sterk yn feart en grêft. En dat kin soms sa mar barre As it mei de winter treft Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS nog wenselijk tweemaal er De begroting van de gemeente Wym- britseradeel vertoont een tekort van 83.650.53.-. Van hogerhand verwacht men echter, dat een sluitende begroting wordt overgelegd. Op een aanvullende bijdrage van het gemeentefonds, om het tekort weg te werken, hoeft niet te wor den gerekend, volgens ’t ministerie van binnenlandse zaken. Ook Ged. St. van Friesland rekenen op een sluitende be- grotingsoverlegging, uitgaande van ver hoging van inkomsten. Vooral van het gemeentelijk belastinggebied. B. en w. willen nu de volgende bronnen aanbo ren: Waar de uitrusting van een skütsje veel kosten meebrengt hebben wij de C.d.K. geadviseerd, aldus de voorzit ter, aan deze prijs elk jaar ook een bepaald geldbedrag te verbinden en de trofee na enige jaren te bestemmen voor het skütsje dat, met inachtneming van de originaliteit, het best is uitge rust. Tot nu toe is hierop nog niets ver nomen. Vorige week is op initiatief van het Fries Scheepvaart Museum te Sneek een stichting in het leven geroepen die ten doel heeft het kopen, verkopen, huren en verhuren van monumenten van kunst en cul tuur. Hiermee worden bedoeld hui zen of gevels, zo mogelijk ook an dere vaste goederen die van his torische betekenis zjjn. Het bestuur van deze stichting hoopt zjjn werkterrein te vinden in Sneek en in de Zuidwesthoek van Friesland, in die gemeenten waarin niet een dergelijke instel ling bestaat. In Sneek is al een pand aangekocht. Grouw Eemewoude Dr achten-V eenhoop Terhome Langweer Vrije dag de Fluessen Lemmer Lemmer Staveren Makkum Sneek 17 juli 19 juli 20 juli 21 juli 22 juli 23 juli 24 juli 26 juli 27 juli 28 juli 29 juli 30 juli De overkluizingen De commissie voor openbare werken heeft geadviseerd het plan ongewijzigd tot uitvoering te brengen. Dit zou een verlenging van de overkluizingen aan beide einden met plm. 23 meter beteke nen. Kampioenswedstrijden en puntentelling Hiervoor waren niet minder dan ze ven voorstellen ingediend waaronder twee van Sneek. Het eerste de wed strijden voor het kampioenschap alleen houden op die wateren waar een vrije start mogelijk is werd ingetrokken omdat vele sprekers voor alle dagen wa ren. De S.K.S. zelf stelde drie kampioens wedstrijden voor, één met start volgens nummer en twee met vliegende start waarbij indien twee of meer schepen met een gelijk aantal punten zouden ein digen, het resultaat van de laatsten zou beslissen. Het voorstel Lemmer (drie wedstrij den, alleen met vrije start, aan te wij zen door de S.K.S.) werd verworpen met 8-40 stemmen. Dat van de schippers Zwaga, Mink en Van der Meulen (alle wedstrijden tellen mee) aangenomen met 38-10. Het voorstel van de S.K.S. sneuvelde met 9-39 stemmen, waarna dat van Sneek (alle wedstrijden laten gelden met aftrek van de slechtste voor de puntentelling) met 38-10 werd aan genomen nadat dit met goedkeuring van de vergadering nog was aangevuld met de bepaling dat ’n wedstrijd, waarin men SNEEKER NIEUWSBLAD Verhoging startgeld en Sneek stelde een verhoging met 10,- tot 60,- voor wat met 19-29 stemmen werd verworpen. Het voorstel van de S.K.S., verhoging tot 75,-, aangenomen met 38-10. Trofee ministerie van OKW. Verder deed de voorzitter mededeling over een onderhoud dat hij en oud-voor zitter Van Manen hebben gehad met de Commissaris der Koningin. Aanleiding hiertoe was een artikel in De Waterkam pioen waarin de hoofdredaoteur het be treurde dat de skütsjes meer en meer race-machines worden en de reactie daarop van de staatssecretaris van het heid van de rijders. Tot deze maatregel werd besloten in de vrijdagavond in Rest. Piso gehouden algemene vergadering onder leiding van de voorzitter burgemeester J. van Hout, die in zijn openingswoord de hoop uitsprak dat ze met elkaar weer de schouders kunnen zetten onder het werk voor de bevordering van het ijstoerisme op de schaats. Bij de ingekomen stukken was een me dedeling van B. en VV. van Sneek, dat zij, zoveel als mogelijk is, de veegma- chine van de gemeente beschikbaar zul- 11-37 stemmen was verworpen, werd het voorstel van de S.K.S. zoals door Lem mer geamendeerd met 42-6 stemmen aangenomen. De voorzitter constateerde hierna dat een belangrijke beslissing was genomen, die voor velen in de zaal misschien moeilijk te verteren zou zijn. Hjj wekte evenwel allen op het besluit zo goed mo gelijk uit te voeren. De vertegenwoordi ger van Makkum deelde daarna nog mee, dat de Leeuwarder commissie hun wed strijd zal organiseren. Tenslotte vernam de vergadering nog dat nieuwe schippers voor W.A. verze kerd moeten zijn en in de polis opgeno men dient te worden dat ze varen onder het reglement van de S.K.S. en niet onder het Binnenaanvaringsreglement, het verzoek van de heren S. Meeter en KI. v. d. Meulen in de komende wedstrij den met een eigen schip te mogen uit komen is toegestaan en de Ankerbokaal I volgend jaar wordt verzeild in Eeme woude. Tenslotte deelde de heer Van Hout nog mede, dat de heer Joh. van Brug te Woudsend bereid is gevonden de heer De Boer als penningmeester op te vol gen. Alle drie heren spraken eveneens een afscheidswoord, waarin de heer Kramer vertelde, dat de IJ.W.C. ontstaan is uit de Verenigingen voor Dorpsbelangen en tijdens de oorlogsjaren in één dag werd opgericht. Spr. werd toen voorzitter wat hij gebleven is tot de komst van burgemeester Van Hout, en de heer Ras- terhoff secretaris. Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad thans een definitief plan voor verbetering van het Kleinzand aangeboden, waarin rekening is gehou den met een aantal aanvullingen en wijzigingen waarop bij de behandeling van het aanvankelijk plan was aangedrongen. Ook volgens dit plan, waarvan door een overvloed aan werk bij de waterbouw kundige afdeling van gemeentewerken de vervaardiging en de kostenbegroting aanmerkelijk is vertraagd, zal de straat aan weerszijden van de gracht een uniforme breedte krijgen, waarvoor de gracht hier en daar iets smaller wordt. de andere rayonbesturen met klem op hetzelfde te doen. De voorzitter noemde dit een ontzet tend moeilijk vraagstuk waarmee zjj ie der jaar geconfronteerd worden. Inder daad mag de IJ.W.C. niet in aktie komen vóór het ijs 8 cm dik is, maar particu lieren mogen, ja moéten soms, wel maat regelen nemen. Ook de burgemeesters kunnen dit doen als orde-maatregel. De heer Van der Werf had er ook de aandacht op gevestigd dat er dikwijls ook al toertochten worden uitgeschre ven vóór de banen er door zijn. De voor- Steunfonds Een voorstel van Leeuwarden en de FAS die van de netto opbrengst 25 wil den storten in een fonds, waaruit alle deelnemende skütsjes en de S.K.S. gelij kelijk zouden moeten worden gesubsi dieerd, kreeg slechts twee stemmen. Het minder ver gaande van de S.K.S. (10 van de recette na aftrek van 2000,-) 37 van de 48. De contributie voor commissies en ei gen schippers blijft gelijk. Bij de rondvraag antwoordde de voor zitter op een vraag van schipper Hoek stra, dat er niets op tegen is, dat niet altjjd dezelfde man stuurt, maar de schipper blijft verantwoordelijk. Lode- wijk Meeter leverde critiek op de Sne- ker Commissie. Het was z.i. onverant woordelijk de laatste wedstrijd door te laten gaan. Het woei veel te hard. Voorts zou hij graag willen dat de bemannin gen ook lid van de S.K.S. kunnen wor den. Berend Mink reageerde op deze critiek met de opmerking dat Meeter hoe hard het ook waait, zelf altijd wil starten, en de voorzitter antwoordde dat de statuten van de S.K.S. het lidmaat schap van de bemanningen niet toela ten. Dit zou overigens ook moeilijkhe den kunnen opleveren. De heer D. v. d. Werf nodigde alle aanwezigen uit op de komende feestavond in Sneek en bracht het bestuur en de zeilraad dank voor al het werk dat zij dit jaar weer hebben verricht. De heer Van Manen pleitte voor het dragen van zwemvesten op de skütsjes, wat door de voorzitter ondersteund werd. Op ver schillende schepen worden ze al ge bruikt. Advertentieprijs 15 cl. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Dan moat de liswegen Sintrale Ek sa it faek om it jild net kin, Der op üt! hja gean yn aksje As it kin? Né it moat, de banen skjin! Dêrom komme nou de kaertsjes Wer by jimme duorren lans. Lit se by de duorren roppe: It giet bést, wy forkeapje gans Kom üs op ’e helt tomjitte Foar lyts en great, foar allegear. len kear keapje, as wy komme. En jim sjogge üs net wer. Sa komme, en sa freegje wy Stypje üs hjir yn, en wurkje mei. Jaarverslagen Het verslag van de secretaris de heer E. Westerhof, was maar kort, daar de Centrale vorig jaar in verband met de weersomstandigheden geen aktiviteiten heeft kunnen ontplooien. Het gevolg hiervan was, dat volgens het verslag van de penningmeester de heer E. de Boer, het kassaldo, dat aan het begin van het jaar 5358.55 bedroeg, toenam tot 7861.63. Dit lijkt nu wel een groot bedrag, maar de voorzitter wees er op dat het, als de IJ.W.C. in aktie komt, wegsmelt als sneeuw voor de zon. Het blijft daar om noodzakelijk dat er zoveel mogelijk kaartjes worden verkocht. De heer De Boer vermeldde in zijn verslag ook de opbrengst van deze ver koop in de diverse plaatsen. Hieruit bleek, dat die in onze stad zeer slecht is maar vijftig gulden evenveel als in het veel en veel kleinere IJlst. Naar de heer D. v. d. Werf en de voor zitter mededeelden, zal nu getracht wor den enige jeugdverenigingen bij de ver koop in Sneek in te schakelen. Zjj stellen dan ook voor het plan, met inachtneming van deze wijzigingen vast te stellen en daarvoor het benodigde kre diet van 280.000,- beschikbaar te Afzetten bruggen, toertochten e.d. De heer D. van der Werf (Sneek) wees er op dat er vorig jaar al brug gen zijn afgezet hoewel de banen nog niet waren uitgezet. Men brengt de men sen dan in de waan dat er al gereden kan worden. In Sneek heeft men daar om het publiek per advertentie en met raambiljetten gewaarschuwd. Hij wekteJ gen zaj profiteren. Traditiegetrouw organiseert de plaat selijke Open Deur-Commissie ook dit jaar deze bijzondere dienst op de voor avond van Kerstmis. De IJswegencentrale Sneek-Wymbritseradeel-IJIst zal raambiljetten laten druk ken, waarop gewaarschuwd wordt tegen het rijden op de meren, kanalen, grachten e.d. zolang de baaien nog niet zijn uitgezet. Daarvoor moet het ijs min stens 8 cm dik zijn, maar de mensen willen zo lang niet wachten, waardoor er elk jaar gevaarlijke situaties ontstaan en slachtoffers vallen. De IJswegencen- trales mogen dan nl. nog niet in aktie komen voor het afzetten van bruggen en wakken, maar worden door het publiek wel verantwoordelijk gesteld als er iets gebeurt. Op de biljetten, die zoveel mogelijk verspreid zullen worden, en in In de algemene vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen, die zater dagmiddag in de toneelzaal van Hanenburg alhier werd gehouden, zijn vier be langrijke besluiten genomen. Het aantal wedstrijden is ingekort van 13 tot 11, doordat nu ook in Grouw en Eernewoude maar één dag gezeild zal worden, alle wedstrijden zullen gelden voor het kampioenschap, waarbij die met het slecht ste resultaat wordt afgetrokken, er zal een steunfonds worden ingesteld, in eerste instantie voor de wedsrijdcommissies en eventuele eigenaren-schippers, en het startgeld wordt verhoogd van 50,- tot 75,- per wedstrijd. Lemmer krijgt nog twee dagen in verband met het honderdjarig bestaan van de Zeilvereniging „De Zevenwolden”, maar in ’t vervolg vervalt ook deze twee de dag en wordt het totale aantal dus tot tien gereduceerd. De vergadering kenmerkte zich dit maal door een buitengewoon groot aan tal stemmingen, doordat er veel voorstel len waren ingediend, waarvan echter ook meerdere werden ingetrokken, maar bo vendien omdat over een aantal tijdens de discussies nog wenselijk geachte amendementen tweemaal gestemd moest worden. Eerst om er over te kunnen stemmen waarvoor een tweeder de meerderheid vereist was en daarna over de amendementen zelf. Onderbro ken door twee consumptiepauzes heeft de vergadering dan ook van half twee tot zes uur geduurd. Geen wedstrijd op het Tjeukemeer Voorzitter A. de Groot deelde na de opening mede, dat indertijd een verzoek was ingekomen van de V.V.V. Tjeuke meer e.o. om op het Tjeukemeer ook een wedstrijd te houden. Dit verzoek werd door het bestuur van de S.K.S. af gewezen omdat het nu al moeilijk is alle wedstrijden te houden, en men het pro gramma eerder wil inkorten dan uitbrei den. De V.V.V. kwam nu tegen dit besluit in beroep bij de vergadering maar deze sloot zich met overgrote meerderheid (4-38) bij de beslissing van het bestuur aan. De volgende mededeling betrof de her denking van dé 150stè hardzeildag der Kon. Zëilver. Sneek in ’t komende jaar waarvoor het Stamboek Ronde- en Plat- bodemjachten, het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Sneek hun me dewerking reeds hebben toegezegd. De dag zal geheel gewijd worden aan de ron de- en platbodemjachten waarvoor een admiraalzeilerij wordt georganiseerd, maar aan de S.K.S. is verzocht na dit admiraalzeilen een wedstrijd te houden om daarmee aan deze dag luis ter bij te zetten. Het bestuur heeft deze medewerking toegezegd, maar kon geen garantie ge ven dat alle schepen en alle bemannin gen zullen meedoen. Maar waar het een mooie reclame is voor het skütsjesilen deed de voorzitter een beroep op de schippers en commissies zoveel als mo- geljjk is medewerking te verlenen. B. en W. menen echter, dat er op grond van overwegingen van aestheti- sche aard aanleiding is om, in afwijking van dit advies, de overkluizingen totaal plm. 13 meter korter te maken dan op de bestekstekening is aangegeven. Naar hun oordeel wordt op deze wij ze een betere, en meer verantwoorde, aanpassing gevonden bij het thans be staande. liet komt hun voor dat de aan vankelijk geprojecteerde grootte, met stenen en tegels geplaveide oppervlakte een storend element zal vormen. Aan de noordzijde (de kant van Ton- nema) zal de walmuur gedeeltelijk worden vernieuwd en vervangen door een eenvoudige constructie van gewa pend beton met een bekleding van met selwerk. Bij het overige gedeelte wordt van de gedeeltelijk te slopen oude wal- muren gebruik gemaakt. Het voor de oude walmuur te bouwen nieuwe gedeel te krijgt echter hetzelfde uiterljjk als de volledige vernieuwde walmuur. De af stand tussen de trottoirband en de wal kant zal zeven meter bedragen. Op dit gedeelte wordt een bestrating van baksteen aangebracht. Langs de wal kant kan een strook van twee meter worden benut als parkeerruimte. Rijweg en parkeerruimte zullen in van elkaar verschillende tinten baksteen worden ge- straat. Aan de zuidzijde blijft de oude walcon- structie zoveel mogeljjk bestaan. De ou de stoepen langs de gevelwand zullen hier, voorzover de eigenaren hiermede akkoord gaan, tot op een normaal trot- toirniveau worden verlaagd. De oveyige gedeelten van het voetpad worden met gele baksteentjes bestraat en langs dit voetpad worden gewassen trottoirbanden aangebracht. Het gedeelte tussen voetpad en wal kant wordt hier eveneens gesplitst in een twee meter brede parkeerstrook langs het water en een rijweggedeelte, beide eveneens gestraat in verschillend getinte baksteen. De overkluizingen aan beide einden van het Kleinzand worden verlengd door middel van duikerelementen, waarboven enige lagen metselwerk, afgedekt met een rollaag in metselwerk waarvan de bo venzijde een gebogen vorm krijgt. Opstellen. Aftredend volgens rooster waren de heren J. van Hout, L. Rasterhoff, A. H. Vis en P. Kramer en wegens vertrek de heren J. C. Cavaljé en E. de Boer, laatst genoemde naar Brabant. De eerste drie waren herkiesbaar en werden herkozen, maar de heer Kra mer stelde zich wegens zijn hoge leef tijd (83 jaar) niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de candidaat van het bestuur de heer S. Hiemstra te Nij- land. De heren Cavaljé en De Boer wer den opgevolgd door de bestuurscandida- ten B. W. Cazemier, burgemeester van IJlst, en Drs. G. Bakker te IJsbrechtum, voorzitter van de Ijsclub aldaar. Al deze benoemingen geschiedden bij acclamatie. 1. De opcenten op de hoofdsom der per sonele belasting ingaande het belasting jaar 1965/1966 verhogen van 150 tot 250. Het voordeel, in mindering te brengen op het tekort bedraagt 20.000, 2. Verhoging van de wegenbelasting en opheffing van vrijheid van deze belas ting m.h.t. de Woningstichting in de ge meente. Om narigheid te voorkomen bij inzending van een niet-sluitende begro ting en na informatie bjj andere gemeen ten, stellen b en w voor, de wegenbelas ting te verhogen tot 15% en 7%% van de belastbare opbrengst der gebouwde resp. ongebouwde eigendommen. Tevens wordt dus voorgesteld, de eigendommen der woningstichting wél te gaan belasten. Zodra de gemeentelijke ontvangsten uit andere hoofde ruimer worden, zal de wegenbelasting in de eerste plaats die nen te worden verlaagd. De baten uit een en ander, in mindering op meer ge noemd tekort, worden begroot op 45.000,—. Verder wordt voorgesteld belasting te heffen van natuurlijke personen, die er Jaarverslagen De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden ongewijzigd goedgekeurd. Het kassaldo bedroeg 7,63 (v.j. ƒ5.89), het banksaldo ƒ1399.30 (v.j. 1292.17). Voor collectieve recla mekosten is nog te ontvangen 66.22. Na de bestuursverkiezing waarbij de heer J. Doevendans bij acclamatie werd herkozen, volgde vaststelling van de wedstrijddata. In de loop der jaren is gebleken dat deze dienst alom een bijzondere belang stelling geniet en ook dit jaar verwacht de commissie dat de kerk weer tot de laatste plaats bezet zal zijn. De dienst zal, evenals vorig jaar, ge leid worden door ds. W. J. van der Waal, hervormd predikant te Sneek. Me dewerking zal worden verleend door de bekende Sneker organist Dirk S. Donker, een koperensemble en door de Chr. Muziekvereniging „Harmonie” te Sneek. Het is gebruikelijk dat er veel wordt gezongen en dat op deze manier een ie der zich op gepaste wijze kan voorberei den op de komende Kerstdagen. De dienst, welke toegankelijk is voor ieder een, duurt van 11 tot 12 uur, terwijl de deuren om half elf precies worden geopend. Zie tevens de advertentie in dit blad. Wedstrijddata Het voorstel van de S.K.S. bevatte twee vrije dagen op vrijdag 23 en woens dag 28 juli, waarbij Lemmer één dag kreeg en wel op 29 juli. Behoudens goed keuring van de vergadering nam het echter een amendement-Lemmer over, waarbij aan haar maandag 26 en dins dag 27 juli werd toegewezen als ge volg waarvan na de vrije dag nog enige wijzigingen in het programma kwamen. Het amendement werd aange nomen met 35-15 stemmen. Nadat het voorstel van de schippers Hoekstra, V. d. Meulen, Mink en Zwaga om het programma in te korten tot ne gen wedstrijden, later gewijzigd in tien door de tweede dag voor Lemmer, met heffen van natuurlijke personen, zonder hoofdverblijf in de gemeente, meer dan 90 dagen van het jaar voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar houden (zgn. woon- forensenbelasting)De mogelijkheid tot deze belasting werd in 1929 in de ge meentewet opgenomen. Zij kan worden geheven van natuurlij ke personen, die zonder in de gemeente hoofdverblijf te hebben, er gedurende het belastingjaar meer dan 90 malen nachtverblijf houden anders dan als ver pleegde in een of andere inrichting of er meer dan 90 dagen van het jaar in een gemeubileerd huis wonen. Het aan tal gemeenten met deze belasting neemt de laatste tijd toé, vooral daar, waar in de zomermaanden belangstelling be staat van recreatiezoekenden met als ge volg, parkeerterreinen, vreemdelingen verkeer, voorzieningen voor recreanten op elk gebied. In elke gemeente wordt zitter beaamde dit. Tochten mogen ech ter alleen worden georganiseerd door de IJswegencentrales met uitzondering van de 11-stedentocht, de 11-merentocht en de Sterrit nar Akkrum. Deze hebben nl. hun eigen comité’s, die de routes vooraf laten inspecteren. Bij de „wilde” tochten, die soms worden georganiseerd door particulieren om er geld aan te ver dienen en door gymnastiekverenigingen e.d. om de kas te versterken, gebeurt dat meestal niet. De heer Van der Woude (IJlst) deelde mede, dat de Bond van Ijsclubs wil, dat alleen ijsclubs, in samenwerking met de gemeentebesturen, tochten mogen or ganiseren, waaraan de heer V. d. Werf nog toevoegde, dat de K.N.S.B. hier in samenwerking met de Friese Ijsbond ook al voor ijvert. Het resultaat van de besprekingen was het in de aanhef genoemde besluit. Verder kwam bjj de rondvraag nog een aantal wensen betreffende banen en routes naar voren, die nader zullen wor den onderzocht. Afscheid van aftredende bestuursleden De voorzitter sprak hartelijke woorden van afscheid tot de afgetreden leden van het Centraal bestuur. Allereerst tot de heer Pier Kramer, de nestor van de IJ.W.C. en een van de oprichters die 23 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Enige jaren terug wilde hij al aftreden wegens zijn gevorderde leef tijd, maar toen heeft men hem daarvan nog kunnen weerhouden. Thans stond zijn besluit echter vast. Namens alle aanwezigen en zeker namens allen die het ijstoerisme op de schaats minnen, bracht spr. de heer Kramer dank voor alles wat hij daarvoor heeft gedaan. Pier Kramer uit Njjland en de IJ.W.C. waren met elkaar vergroeid. Het voorstel van het bestuur hem tot erelid te benoemen werd daarop met applaus bekrachtigd. De heer Kramer is het eerste erelid in de geschiedenis van de IJ.W.C. De heer De Boer kan niet bogen op zo’n lange staat van dienst als de heer Kramer, zo ging de voorzitter voort, maar toen hij in het bestuur kwam werd hij direct gestrikt als penning meester. Spr. is er van overtuigd dat hij dit werk,met voldoening heeft gedaan vanwege zijn grote belangstelling voor de ijssport en dankte hem voor het vele werk bij het verrichten van deze niet al tijd gemakkelijke taak. De heer Cavaljé bracht hij dank voor de prettige samenwerking. In deze Cen trale heeft hjj geen taak meer, maar ik heb al gemerkt, aldus spr. dat hij in zjjn nieuwe standplaats al weer deel uitmaakt van de IJ.W.C. Doniawerstal, die stellig van zjjn hier opgedane ervarin- het bedrag afhankelijk gesteld van het al of niet tot standkomen van de wo ning overeenkomstig de bouwverorde ning, in de meeste gevallen aan de hand van het bedrag waarvoor de woning te gen brand is verzekerd, of tegen de verkoopwaarde als er geen brandverze kering is. Voor Wymbritseradeel zal een 60-tal woningen vallen onder deze be lasting met een totaal opbrengst van plm. 4500,- op grond van de brandver- zekeringswaarde, ter mindering van het tekort. Dan is er nóg een verminderingsmo gelijkheid te verwachten door de verho ging van 138 tot 149 van het voorlopig uitkeringspercentage voor de algemene uitkering, met een hogere inkomst van 85000,-. Een en ander ter bestrijding van de gemeentelasten i.v.m. onder an dere huurcompensatie, pensioenpremie, salarisverhogingen enzovoort. Al deze verhogingen brengen met zich, dat op een tekort dus van 83.650.53 nu in mindering gebracht wordt: opcenten personele belasting 20.000,- Wegenbe lasting 45.000,woonforensenbe- lasting 4500,- verhoging uitkeringsper centage algemene uitkering 85.000,-, totaal 154.500. Er is dus een meer op brengst van rond 25000 te verwachten als de raad overeenkomstig deze voor stellen zou besluiten. Deze meeropbrengst zou moeten worden aangewend ter dek king van enkele urgente kapitaalsuitga ven, w.o. verbetering van het wegge deelte Lytshuizen-Oudega, aanleg van de weg Abbega-Ketting-Rige, en de straatverlichting in een aantal dorpen e.a. It Rely Jorritsmafouns skriuwt ta bifoardering fan de Fryske literatuer wer de neifolgjende priisfragen .üt: 1. foar oarspronklike Fryske gedichten; 2. foar moai koarte, oarspronklike for- halen yn Frysk proaza (sketsen). Oan prizen foar 1964 is biskikber de somme fan 3000,-. Vs part fan dit bi- drach is omearre foar gedichten, Vs foar sketsen. len en oar wurdt lykop fordield ünder de fiif béste ynstjürders foar elk ünderdiel of mochten der minder as fiif ynstjürders wêze foar ien ünderdiel of foar beide ünder harren dy’t ynstjüre. Op groun fan de kwaliteit fan it yn- stjürde wurk, hifke op syn letterkundi ge wearden, kin de jury ütmeitsje, dat ien of mear ynstjürders dy’t foar in bi- leanning yn ’e bineaming komme, net it folie foar him of har biskikbere bidrach ütkeard krjje. De prizen wurde takend sünder mooglikheit fan birop of oare aksje fan in jury, bisteande üt trjje persoa- nen en wol de hearren G. Koelstra, Lei den, drs. L. H. Bouma, Ljouwert en drs. G. Abma, Ljouwert. Zaterdag heeft de gemeentepolitie van Sneek de 24-jarige Harlinger E. de G. aangehouden, die er zijn gewoonte van maakte op verschillende plaatsen auto’s te huren en deze in Amsterdam te verkopen. Dit geschiedde met twee auto’s uit Amsterdam en met een uit Leeuwar den. Waarschijnlijk gaat het echter om nog meer auto’s. Daar de verduistering in Amsterdam plaats vond, is de man op transport gesteld naar de hoofdstad. deze rollaag wordt de leuning aange bracht. Het bestaande brugje halverwege de gracht krijgt een nieuw houten dek, terwijl de bestaande leuningen in de oorspronkelijke staat zullen worden ge bracht. Met de uitvoering van het plan is naar raming een bedrag van rond ƒ280.000,- gemoeid. De jaarlijkse last op de ge meentebegroting welke daaruit voort vloeit bedraagt rond 20.000,-. trales mogen dan nl. nog niet in aktie komen voor het afzetten van bruggen gebeurt. Op de biljetten, die zoveel roogelijk verspreid i advertenties, zal daarom ook op worden gewezen op de eigen verantwoordelijk-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1