Waterpoort- krabbels J J J f Onderhoud wegen drastisch besnoeid; uitvoering recreatieplannen gaat gestaag door Stichting „Oud-Sneek en Zuidwesthoek” wil waken voor behoud van monumenten van kunst of cultuur Verbetering subsidie voor muziekkorpsen en koren in Wymbritseradeel WYMBRITSERADEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Niet alleen huizen, maar ook straatwanden ij Gemeentebegroting 1965 Wymbritseradeel Woensdag 23 dec. 1964 119de jaargang nr. 103 SI MONUMENTEN EN SPORTVELDEN In maart van het vorig jaar plaatsten wij hier een foto Tweede Kerstdag Interkerkelijke kerstsamen- komst in Martinikerk Geslaagd Honderdjarige stadgenote overleden Plattelandsvrouwen bijeen --• Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerstviering Mater Ainabilisschoo] De eerst-geborene, een reutje, is verkocht aan de heer M. I van Amerika in Den Haag, die over en dan het hondje meeneemt. I In maart van het vorig jaar plaatsten wij hier een foto van f twee Amerikaanse Cocker Spaniels: „Margay’s Bonyie of To- gar” zwart-wit teefje en ’t oranje-witte kampioensreutje „Mar- I gay’s Casabe Show master” beide van mevrouw M. Bos-Elkins *1 alhier. I Uit het paartje, afkomstig uit Z. Amerika, zijn twee Meer subsidie voor zwemonderricht schooljeugd W ymbritseradeel I Uit het paartje, afkomstig uit Z. Amerika, zijn twee maan- •j den geleden de hier afgebeelde vier pups geboren, twee teefjes I en twee reutjes, waarvan drie zwart-wit en een oranje-wit. De t poging van mevr. Bos driekleurigen te fokken is dus nog niet jl geslaagd, maar ze hoopt dit doel toch te bereiken I Cameron, consul-generaal een jaar naar Utah terug gaat (l Zeer toevallig is nu, dat ook de moeder uit Utah komt. jl Een andere pup gaat naar Rotterdam, maar welke is nog I niet zeker. De overigen zijn nog te koop, maar mevr. Bos stelt I bij de verkoop de voorwaarde, dat ze als ze negen maanden zijn Ij naar een tentoonstelling gaan. I( Op de laatste tentoonstelling van Amerikaanse Cocker Spa- I niels op 13 december in Hilversum, waar mevr. Bos ring-com- I missaris was en tolk voor de uitsluitend Engelse keurmeesters, jl waren alleen maar zwarten vertelde ze. Maar nu haar eerste I tweekleurigen in ons land geboren zijn, hoopt ze dat dit in de I toekomst zal veranderen en er wie weet zelfs nog eens drie- kleurigen zullen komen. TL SNEEKER NIEUWSBLAD RECREATIE per per l' l' betreft, wegen DORPSHUIZEN Financiën Bestuur het de Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) ö.g.g. 4091. straten” invallen Hoewel de financiële positie van de ge meente een dergelijke uitgaaf eigenlijk niet toelaat, menen B. en W. de raad toch te moeten voorstellen overeenkom stig het advies van de Kulturele Ried te besluiten. werklozen in de gemeente hoeft de eerste tijd niet worden gerekend op de uitvoe ring van werken in D.A.C.W.-verband. Geslaagd voor het examen adjunet- commies titulair van ’s Rijks belastin gen mej. M. C. Willemsen, werkzaam ter inspectie der belastingen alhier. schermers en krantemensen tijd aan het lijntje Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handeis- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS I l' l' f l' SCHOLEN Volgens mededeling van de inspectri- ce van het kleuterschpolonderwijs is de va school te Blauwhuis op de wacht- gsplaatst. Over de afkoming van de De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Sneek en Omstreken hield haar maandelijkse bijeenkomst. De presidente kon 83 leden en gasten ver welkomen, alsmede de spreekster van deze middag, mevr. v. d. Bolt-Moosdorf uit Assen, die als onderwerp had geko zen: „Draagt U ook een masker?” In het Dr. Wumkeshüs alhier, waarin I zjj sinds 19 maart van dit jaar woonde, zonde prikkel is om de verenigin is in de nacht van zaterdag op zondag overleden, mevrouw Aaltje van der Wal- Bakker, die op 17 maart honderd jaar was geworden. Zjj woonde toen nog in Gauw, maar werd twee dagen daarna in het Dr. Wumkeshüs opgenomen. Haar stoffelijk overschot is vandaag in Molkwerum begraven. Mevrouw Van der Wal had nog een oudere zuster, mevr. R. Pruiksma-Bakker te IJlst, die 21 juni 102 jaar werd. gen op een hoger niveau te brengen. Verder wordt ’n bijdrage voor het heb ben van een drumband met minstens tien leden noodzakelijk geacht. Het bestuur staat in zeer nauwe rela tie met het Fries Scheepvaart Museum en bestaat momenteel uit drie personen t.w. de heren Zandstra, A. M. Sustring, secretaris en Th. Zijlstra. Het zal ech ter nog met twee leden worden uitge breid, van wie een drs. H. Halbertsma, de conservator van het Museum, zal zijn. De benoeming, resp. herbenoeming van de bestuursleden zal door het bestuur zelf geschieden op voordracht van het bestuur van het Fries Scheepvaart Mu seum. Het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum alhier is al vele jaren werk zaam geweest voor het behoud en restauratie van mooie oude gevels in onze stad. En niet zonder sukses. Door onderhandelingen, het verlenen van een aan moedigingspremie, subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente, en met medewerking van de eigenaren zijn al tal van zulke gevels in de oorspronke lijke staat teruggebracht en daardoor bewaard gebleven. Aan deze aktiviteiten is thans uitbreiding gegeven door naast het Museum een Stichting in het leven te roepen welke ten doel heeft het behoud, restauratie, a. 1 on_ en de Deze aankoop en restauratie is te meer verheugend, omdat het pand staat in de omgeving van de Waterpoort, zodat de aandacht er steeds op gevestigd is. In de e.v. begrotingsvergadering van de Raad van Wymbritseradeel komt b\j de vele adressen waarin gevraagd wordt om toekenning van nieuwe of verhoging van bestaande subsidies ook aan de orde een verzoek van de samen werkende landelijke federaties van mu ziekgezelschappen om verbetering van de subsidie aan de muziekverenigingen. De federaties komen daartoe met een subsidie-schema, terwijl bovendien ad vies wordt gegeven over subsidie-verle- ning aan de Drumbands. Volgens B. en W. behoeven zij de raad niet te overtuigen van de grote be tekenis van muziekcorpsen en de aan verwante drumbands voor het platte land. Zjj willen dan ook graag, zij het op bescheiden schaal, gevolg geven aan het verzoek en hebben hierover advies gevraagd aan de Kulturele Ried in de gemeente, waarbij zij de suggestie heb ben gedaan ingaande 1965 het gemeen telijk subsidie aan de muziekverenigin gen vast te stellen op 500,- en aan de zangverenigingen op 125,- per jaar. In dit advies werd medegedeeld, dat de landelijk geadviseerde regeling voor de elf corpsen in de gemeente ’n uitgaaf zou vragen van rond 19000,-. Dit is voor Wymbritseradeel niet haalbaar. Met de bouw van een dorpshuis te Heeg is nog niet begonnen. De subsidies zjjn toegezegd. Van Maatschappelijk Werk is maximaal 34650,- te verwach ten. De rüksgoedkeuring laat echter nog op zich wachten, terwijl er ook nog moeilijkheden zijn bjj de aankoop van de nodige grond. Tot dusver zijn nog geen vorderingen gemaakt met de plan nen van een dorpshuis te Gaastmeer. In verband met het lage percentage Met al de eigenaars van de grond be stemd voor Pottenplan II is men nog steeds niet tot overeenstemming ge komen. Zeer onlangs zijn er weer nieu we pogingen ondernomen. Nu echter de staatssecretaris van economische zaken meedeelde bereid te zijn ter bevordering van het toerisme in dit gebied een rijks- subsidie te verlenen van 250.750.- is het noodzakelijk deze grond in eigen dom te krijgen. kes. Oene Blom heeft de vraag die aan alle aanwezigen prettige kerstdagen een goed begin in het nieuwe jaar. Volgens de statuten zullen de inkom sten van de Stichting bestaan uit het afgezonderd vermogen, subsidies van het rjjk, de provincie en de gemeenten, bijdragen van particulieren, schenkin gen, erfstellingen en legaten. Gehoopt wordt, dat de gemeentebestu ren de oprichting van de Stichting, die het commerciële gedeelte van de genoem de culturele taak wil behartigen en dus op een zakeljjke basis staat, zoals de heer Zandstra benadrukte, zullen waar deren. In eerste instantie moeten zjj nl. de Stichting op eventueel te koop of te huur zijnde historische panden en an dere typische dingen die bij de steden en dorpen behoren, attent maken. Als voorbeelden van de laatsten werden o.a. genoemd de hoofdstraten met hun bomen rij aan weerskanten in Langweer Balk, restanten van bolwerken enz. gemaakt mét dé aanlég vin eén straat langs dé Zwétté té Scharnegoutum. Met de woningbouw aldaar is reeds begonnen. De uitbreiding van IJsbrechtum is ur gent. Dit wacht echter nog op de aan koop van grond. G.S. zullen zeer waar schijnlijk de goedkeuring aan het plan niet onthouden. De werkzaamheden aan dagelijks onderhoud en grasvrij houden der straten vragen inclusief het- alge meen onderhoud een totaalbedrag van 24000. aankoop, huur, eventueel ruiling, verkopen of verhuren en het beheer van roerende zaken die worden gerekend tot monumenten van geschiedenis kunst. Niet alleen in Sneek, maar in de gehele Zuidwesthoek. Vandaar naam „Stichting Oud-Sneek en de Zuidwesthoek.” Haar werkterrein omvat de gemeenten Sneek. Hemelumer Oldeferd, Gaaster- land, Lemsterland, IJlst, Hindeloopen, Wymbritseradeel, Wonseradeel en Donia- werstal. Workum, Staveren en Sloten doen zelf al iets dat overeenstemt met het doel van de stichting. In een gistermiddag in Rest. Piso ge houden bijeenkomst met de pers heeft de heer Th. W. Zandstra, voorzitter van de Stichting, nadere mededelingen over dit nieuwe initiatief gedaan. Allereerst beantwoordde hij de vraag waarom de stichting haar vleugels zo ver uitslaat. Dit geschiedt op verzoek van velerlei kanten omdat het voor de genoemde kleine gemeenten moeilijk is zelf een dergelijke organisatie in het leven te roepen en te houden. De doelstelling van de stichting komt veel overeen met die van de vereniging „Hendrik de Keyser” te Amsterdam, die I I I l' l' WONINGBOUW In Wymbritseradeel verlangen 24 werk nemers op korte termijn en 17 binnen twee jaar een woning. Ter bevordering van de continuïteit in de toewijzing stelt de minister zich voor een systeem van glijdende toewijzingen te hanteren. Dit betekent, dat het voor 1964 toegewe zen contingent, voor Wymbritseradeel 16, tevens de basis voor de toewijzing in de twee volgende jaren zal vormen. Cor recties blijven echter mogelijk. G.S. wijzen verder nog op de bouw van woningen beneden de 14000 (thans 16000) en op de voorrang die zal wor den gegeven aan de zgn. vrijetjjds-bouw en op het extra contingent woningen van arbeidsbesparende bouw. Tot en met september werd de bouw mogelijk ge maakt van 71 woningen, een resultaat dat in de afgelopen jaren nog nimmer werd bereikt. Getracht zal worden voor 1965 hetzelfde aantal te bereiken. Het plan tot aanleg van rioolzuiverings- installatïes in de kern Woudsend is ont vangen. ONRENDABELE .AANSLUITINGEN In verband met wijziging van de „Provinciale regeling voor het verlenen van een extra bijdrage in de onrenda bele kosten van aansluiting van perce len aan ’t elektrisch net” wordt thans geen bijdrage meer verwacht in de aan sluiting van deze percelen uit de ge meentekas. Dit houdt in, dat de gemeen telijke tegemoetkoming is vervallen, zonder dat de lasten van belanghebben den worden verhoogd, daar de provinci ale bijdrage is verhoogd. Volgens de laatste gegevens van het PEB bedroeg het aantal onrendabele aansluitingen in de gemeente per 1 november 1964 nog acht, een teruggang sinds 1950 met 157. Het ligt in de bedoeling de super-onren- dabele percelen wat betreft de aanslui ting op de waterleiding in de periode tot 1973 in overeenstemming met het tempo waarin het rijk subsidie beschik baar stelt, aan te sluiten. In 1965 zal er mee worden begonnen in de gemeente. STRAATVERLICHTING Ingaande 1 januari 1964 is het tarief voor de openbare straatverlichting in onze provincie verlaagd, betrekking heb- bènde op de vastrechtbedragen voor kwik- en fluorescentielampen, alsmede op de stroomkosten. De kWh-prjjzen voor alle verbruik is toen op 6 cent ge bracht. De; vastrechtbedragen voor de natriumlampen moesten echter wat wor den verhoogd als gevolg van de wijziging in de uitvoering dezer lampen. Het bete kent al met al een besparing van ruim 2100. Door de slechte financiële positie der gemeente en door een overladen werkprogramma van het PEB, verloopt de modernisering van de straatverlich ting maar traag. Aan deze interkerkeljjke samenkomst, die georganiseerd wordt door de plaatse lijke baptistengemeente, de doopsgezin de gemeente, de gereformeerde kerk, de hervormde gemeente en het Leger ds Heils, wordt medewerking verleend door verschillende predikanten en het doopsgezinde kerkkoor. De samenkomst begint om 10.30 u v.m. Gelet op de overweldigende belangstel ling die er ook verleden jaar voor deze interkerkeljjke samenkomst bestond, verdient het aanbeveling tjjdig in kerkgebouw aanwezig te zjjn. De door de dienst gemeentewerken overgelegde begroting 1965 is wat bet onderdeel Onderhoud drastisch besnoeid. De middelen laten ’n raming van 172.000 niet toe. ’n Slijtlaag op de weg Sneek-IJsbrech- tum werd afgevoerd en door andere be snoeiingen werd de raming terugge bracht tot 135.000. In hoever deze be snoeiing verantwoord is, is momenteel niet te bezien.. Door de dienst van ge meentewerken wordt voor dagelijks on derhoud der wegen inclusief arbeids loon een bedrag geraamd van ƒ50.000. Binpënkort zal eer. aanvang worden Spreekster toonde aan, dat in feite ie der mens een masker draagt, hetzjj be wust hetzjj onbewust. Reeds de primi tieve mens droeg een masker, in de let terlijke zin van het woord. In de loop der eeuwen is dit gebruik vervallen, maar het zich anders voordoen dan men denkt of doet is net zo goed een masker, een houding dus, welke iets verbergt. Zjj illustreerde haar betoog met vele voor beelden. Het was een onderwerp, dat tot nadenken stemde. De presidente dankte de spreekster hartelijk en wenste alle aanwezigen prettige kerstdagen en In afwijking van de thans geldende regeling voelt de sectie er evenwel voor, in navolging van de landelijk voorgestelde regeling, de korpsen een afzonderlijke bijdrage te verlenen voor het bezoeken van het jaarlijk se bondsconcours, wat h.i. een ge ilet ,Komt allen tesamen...’ uit een van de bekende kerstliederen wordt ge lukkig ook in onze goede stad Sneek door de christenen van verschillende kerkelijke gemeenschappen begrepen. Houdt men in vele plaatsen van ons land ter gelegenheid van Kerstmis mas sale bijeenkomsten voor volkskerstzang, in Sneek wordt en het begint reeds een traditie te worden op de och tend van de tweede kerstdag een inter kerkelijke kerstsamenkomst gehouden in de Martini-kerk. drage van 50,-. Dit zal een uitgaaf vra gen van 5725,-, rond 1400,. meer dan thans uitgekeerd wordt. Voor de koren wordt geadviseerd: een basis-subsidie van 116,- per aangeslo ten koor: voor bezoek bondsconcours 25,-; een subsidie voor een jeugd- of kinderkoor van 60,- en voor een kerk koor van 40,-. Over 1964 zjjn subsidies uitbetaald aan 9 koren, 2 kerkkoren en 1 jeugd koor tot een bedrag van 1020,-. De voorgestelde regeling zal 155,- meer vergen. Waarschijnlijk hebben alle ko ren nog geen subsidie aangevraagd, maar wanneer de meer-uitgaaf voor de ze koren op 200-, wordt gesteld, zal, samen met de meerdere subsidie voor de korpsen ad ƒ1400,- een bedrag van 1600,- meer nodig zjjn. Resumerend is het advies van sectie: een basis-subsidie van 450,- per korps; voor bezoek bondsconcours een bijdrage van 75,- en voor een drum band van tenminste tien leden een bjj- ook tracht panden welke van historische betekenis zjjn en een integrerend deel vormen van het geheel, maar verloren dreigen te gaan omdat de eigenaren niet voelen voor restauratie en eventuele be woning, te behouden. Het gaat ook hier niet om één gevel of één huis, maar om de gehele straat- wand (straatbeeld), vooral in de omge ving van de Waterpoort. Daarom is reeds aangekocht het 18e eenwse pand op de hoek Kleine Palen/ Singel waarvan de gevel het midden vormt tussen een halsgevel en een klok- gevel. Dit pand wordt niet meer be woond, verkeert in een zeer verwaar loosde staat en dreigde daardoor verlo ren te gaan. Aan architect J. D. v. d. Molen is ge vraagd een plan te maken om het weer in bewoonbare staat te brengen, zo mogelük voor twee of drie alleen staande dames. Aan de nota ten geleide der gemeen tebegroting voor het dienstjaar van W.vmbritseradeel ontlenen volgende: Onder het hoofd „Wegen en staat te lezen, dat voor het van de winter een aanvang zal worden gemaakt met de bestrating xan het Jut- rjjper Binnenpad. Met de weg Lytshui- zen-Oudega is geen vordering gemaakt. De uitvoering zal moeten wachten op verbetering van de gemeente-financiën. De begroting 1965 laat de last van deze investering niet toe. Daar deze weg ook van betekenis is voor de recreatie, werd getracht van het ministerie van O.K. en W. een bijdrage te krjjgen, welk ver zoek echter door de staatssecretaris is afgewezen, aangezien de recreatie van slechts regionaal belang zou zijn. G.S. zijn bereid aan provinciale sta ten een subsidie voor te stellen, die zal bijdragen in de kosten van de weg Ab- bega-Ketting-Rige; de gemeentelijke middelen laten een investering niet toe. De evt. provinciale subsidie zal ook de kosten omvatten van de bouw van een beweegbare brug over de Bolswarder- vaart: ’n aanbieding waarmee men een tweedehands brug kon bemachtigen werd afgeslagen, daar er geen pro vinciale middelen mochten worden uit getrokken voor de aankoop van de brug, omdat de gemeente vanuit de dek king binnen het raam van een reëel slui tende begroting niet in staat was tot be taling der uit de aankoop voortvloeiende lasten. urgentieverklaring is zjj niet optimis tisch daar er voorlopig geen verklaringen voor de bouw van nieuwe kleuterscho len worden afgegeven. Bovendien, vol gens de inspectrice, staan er andere scholen op de lijst die zeker voorrang zullen krijgen. Geadviseerd wordt dan ook, om te zien naar een bestaand ge bouw. De kleuterschool te Heeg is mo menteel behoorlijk gehuisvest en er be hoeft dus niet met spanning te worden uitgezien naar ’n urgentieverklaring voor een nieuwe. Met de bouw van 'n bijzonde re lagere school te Oudega is een aan vang gemaakt. Men verwacht, dat deze voorjaar 1965 zal kunnen worden be trokken. Medewerking voor de bouw van een nieuwe protestantse school te Heeg werd gevraagd en verkregen. Het enige knellende punt op het gebied van de scholenbouw in de gemeente is thans nog de bijzondere school te Gaastmeer. Plaatsing op de urgentieljjst heeft on danks herhaald aandringen nog steeds niet plaats gehad. Met betrekking tot het onderhoud van monumenten volgens de wettelijke be palingen is de restauratie van het pand Ypecolsga 15 gereed. Met de res tauratie van de woning Heeg 253 is nog geen aanvang gemaakt. De vereiste goed keuring is nog niet ontvangen. Met het sportveld te Woudsend is zeer onlangs ’n aanvang gemaakt. Als bijdra ge in de kosten verbonden aan de aan leg van dit terrein en de bouw van was en kleedgelegenheid, zal door het rijk een rijkssubsidie van maximaal 91.102,- verleend worden. De bevolking van Woudsend en de gemeente dienen ech ter elk 10% in de totale kosten bij te dragen. De realisering van een kleedgelegen heid op het sportterrein te Oudega is niet op korte termjjn te verwachten. In verband met de wegverbetering te Heeg moet het voetbalveld worden verscho ven. Het komt oosteljjker te liggen; voor de houders van volkstuintjes is een op lossing gevonden. De Heidemij heeft op dracht gekregen het werk uit te voeren. De kosten zijn geraamd op 5700,-.. Onlangs werd van de zijde van GS mededeling ontvangen, dat tegen de aan leg van een nieuw sportterrein met in begrip van was- en kleedgelegenheid te Jutrjjp achter de voormalige hervorm de school geen bezwaren meer bestaan. Daar het echter lang duurde, voordat van G.S. goedkeuring was ontvangen, is met de aanleg nog niet begonnen. De bevolking van Jutrijp heeft de vereiste 10% reeds bijeengebracht. B. en W. hopen binnenkort met een voorstel te komen inzake de door de gemeente te verlenen 10% der totaal te investeren kosten. Drie leerlingen van de Koningin gebeurtenis maar noodzakelijk omdat Wilhelminaschool alhier zullen op 6 een man was uitgegleden en met zijn januari meedoen aan de radioquiz elleboog door een der ruitjes gesla- Veili'g Verkeer van Inspecteur Gos- gen was. Hij is zelf direct naar de overzijde gelopen om het bij de politie te melden. Maandagavond jl. hebben leidsters en leerlingen, bestuur en docenten van de Deze bijdrage is bestemd voor grond aankoop, ophoging en baggerwerk voor het eerste deel van Pottenplan H. De gemeente moet dan nog 15% bijdragen. Een inleidend gesprek met het gemeen tebestuur van Sneek om tot een gemeen schappelijke regeling te komen, heeft plaats gevonden. Contacten lopen ver der nog betreffende subsidiëring van de volgende recreatie-plannen: le: Woudsend aan de weg naar In dijk; 2. Gaastmeer: zeilschool, jachtha ven en bungalowterrein; 3. Oudega idem. M. A. school alhier Kerstmis gevierd. De toneelzaal in Aere Perennius was voor deze gelegenheid met bloemen en dennegroen in de juiste sfeer gebracht en enkele leerlingen verzorgden onder leiding van hun kooklerares mevr. Ande- la-Bauer de tractaties. Het optreden van de heer Ben Heuer voordrachtkunstenaar, toneelschrijver en regisseur uit Amsterdam, vormde het hoogtepunt van deze grond. De heer Heuer droeg voor uit eigen werk, vóór de pauze „Ontheemden”, Kerstfeest in een vluchtelingenkamp, en na de pauze speelde hij een Romeinse legende. Hierin bracht hjj tot uitdruk king, hoe schoonheid, rijkdom, wijsheid en eenvoud door de liefde van het Kind van Bethlehem worden gesublimeerd. In haar slotwoord bracht de presiden te Mevr. Lampe-Schilte, dank aan allen, die hadden bijgedragen tot het slagen van deze avond. De verwerkelijking van de geprojec teerde recreatie-objecten gaat gestaag door. Er worden elk jaar vorderingen gemaakt. Momenteel staan er te Heeg op de Pharshoeke 19 bungalows en 1 kampbeheerderswoning en een mate- riaalbergplaats. De haven is reeds druk in gebruik. Een aanvraag om goed keuring van de bouw van 24 woningen en een theehuis loopt nog. Men ver wacht, dat een deel zeker in 1965 kan worden gebouwd. Men hoopt dan ook te beginnen met de bouw van woningen door „Het Grote Bos” op Pottenplan I. Sinds 1 januari 1954 verleent de ge meente Wymbritseradeel ten behoeve van het zwemonderricht aan de school jeugd in de gemeente een subsidie van 1,- per jaar voor elke leerplichtige leerling, die in klassikaal verband en onder deskundige leiding en toezicht ge durende het zwemseizoen geregeld ge bruik maakt van een openbare onover dekte zweminrichting, welke door der den geëxploiteerd wordt. In het afgelo pen jaar werd hiervoor jaarlijks tussen de 400,- en 500,- uitgegeven. De directie van het Zwembad Sneek heeft thans aan B. en W. medegedeeld, dat voot de schoolgaande jeugd een apart tarief is vastgesteld. Schoolkinde ren kunnen nl. ’n zwem-abonnement krij gen voor 5.50 per seizoen en tevens zjjn voor het schoolzwemmen, d.w.z. zwemmen onder toezicht, aparte tarie ven vastgesteld, t.w. 2 x zwemmen per week 3.50, 1 x per week 2.50. Hier bij komen dan nog de kosten voor zwem onderwijs, die 6.70 per lesuur groep bedragen. B. en W. zijn van mening dat het zwemonderwijs in de eerste plaats een zaak is van de ouders, maar achten het van groot belang dat in een zo waterrij ke gemeente als de hunne, de school jeugd leert zwemmen.. Nu dit onderricht in schoolverband wordt gegeven kan het, althans gedeeltelijk, worden aange merkt als een onderdeel van het onder wijs in de lichamelijke oefening. Dit alles in aanmerking nemende is een bedrag van 1,- per leerling per seizoen een wel zeer gering bedrag. Zij stellen dan ook voor dit bedrag te verhogen tot 2.50 per leerling. De meerdere kosten worden berekend op 750,-. en l De ooievaar, die tal van vogelbe- het eind van de vorige quiz aan alle lange kinderen gesteld werd per briefkaart heeft gehouden beantwoord. Bij de loting werd zjjn voor hjj eindelijk in een der volières kaart getrokken zodat hij twee mede- in het Wilhelminapark een voorlo- leerlingen mocht aanwijzen om met pig onderdak vond, is maandagmor- hem voor de radio te komen. Hij gen tegen 10 uur naar zijn winter- koos Gelly Piersma en Lia Zeilstra. verblijf in Blijdorp te Rotterdam ver zonden. In het komende voorjaar, als zijn eerste soortgenoten uit het war me zuiden teruggekeerd zijn, zal De politie heeft zaterdagavond de hij weer in Sneek worden los gela- automaat leeggehaald van het sigaren ten. magazijn „De Drie Kistjes” op de hoek van de Kruizebroederstraat en de W. Noorderhome. Geen alledaagse 1965 wij het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1