1965 sluitend Canadese Perth-Regiment opgeheven voor Nieuw: sociale dienst, Cruycebroedershof tak van dienst; Armenzorg rechtsplicht overheid m.i.v. 1 januari a.s. G ein ee 11 tebegrot i n g gemaakt met i 33.000.- extra uit het reservefonds IJLST WYMBRITSERADEEL van en drijfhout: nieuwsblad DONDERDAG 31 DEC. Verdrinkingsgevaar voor honden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Inbreker gearresteerd A.B.-wet: Opheffing Burgerlijke en Gemeentelijke sociale instellingen 1 119e jaargang nr. 104 Maandag 28 dec. 1964 Beperkingen om evenwicht te handhaven Brandje bij de waterleiding Tegen boom gebotst levens- MEDEDELING Auto slipte in sloot Interkerkelijke dienst Hommerts-Jutrijp Kerstnachtdienst in de Grote Kerk Goede Kerstvieringen in Oosthem Kerstviering Van Haersma Bumaschool Jutrijp Aangezien dit nummer nog die zelfde dag in de dorpen moet wor den bezorgd, is de sluitingstertnijn van advertenties die dag een uur vervroegd. Uiterlijk tot ELF UUR ’s morgens kan men advertenties aan ons bu reau Gedempte Pol 6 bezorgen of per telefoon nr. 3005 opgeven. Het volgend nummer van dit blad verschijnt normaal op Kerst-zangdienst in Heeg Tegenover aanmerkelijke inkomstenstijging staat nog grotere verhoging van de uitgaven Kerstwijdingsdienst in de chr. geref. kerk Reinigingsbelasting omhoog Ijs zeer slecht en gevaarlijk Weer meer auto's en brommers verkocht! r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Schaatssuccessen voor Grietje Oosterhoff en Jeen Wester SNEEKER NIEUWSBLAD PLAQUETTE Meevallers w. de financiële verhouding tussen het ryk TTTTTTTTTTTTTnTTTTTTTTTTTTTTTVTTTTTYIT Verhoging reinigingsbelasting Hoger uitgaven WAARBORGEN TWEE MOGELIJKHEDEN VERLEDEN UITWISSEN’ CRUYCEBROEDERSHOF Als gevolg van het verdwijnen van de Zij waarschuwen er echter voor dat aan een verdere optrekking van de eigen heffingen niet zal ztfn te ontkomen als nieuwe lastenstijgingen moeten worden opgevangen. In dit verband moet o.m. worden gedacht aan de straatbelasting. Uit het feit dat het verlenen van bij stand rechtsplicht van de overheid is geworden vloeit voort, dat de wet waar borgen biedt voor het verkrijgen van een Zaterdag, Tweede Kerstdag, is in de Geref. Kerk te Heeg een Kerstzangdienst gehouden waaraan medewerking werd verleend door de Chr. Zang- en Muziek verenigingen en het Mannenkoor. De meditatie werd verzorgd door de Ned. Herv. predikant Ds. Mr. J. Schoen maker. Het kerkgebouw was flink bezet. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handeis- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per hall laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie; GEDEMPTE HUL 5 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g 4091 Verse bunt MAANDAGS en DON DERDAGS In hun uitvoerige toelichting schrijven B. en W. dat evenals vorige jaren ter versterking van de inkomsten ook nu weer beschikt is over 1/30 gedeelte van de uit batige saldi van vorige dienstjaren gevormde reserves. Bovendien moest om de begroting sluitende te kunnen maken een extra bedrag van rond 33.000,uit dat fonds worden geput. De totale be schikking over de reserves is daarmede op rond 100.300,gekomen. In het bijkantoor van de Waterleiding N.V. I.W.G.L. aan de Badhuisgracht te Sneek ontstond hedenmorgen omstreeks 9 uur een brandje onder de bloer, door dat men bezig was met het ontdooien van de waterleidingen. De snel aanwezige brandweer had het vuur snel geblust; de schade is gering. Nu de gemeentelijke instelling ver dwijnt en de bijstandverlenende taak komt te berusten bij b. en w. kan een keus worden gemaakt uit twee mogelijkheden: in de eerste plaats kan worden uitge gaan van een situatie waarbij de afdeling sociale zaken is ingeschakeld en waarbij de verantwoording van alle financiële consequenties plaats vindt in de gemeen- terekening. Daarnaast bestaat de moge lijkheid tot het instellen van een tak van dienst ex artikel 252 der gemeentewet, waarbij zowel de financiële gevolgen van de uitvoering van de A.B.-wet als die welke voortvloeien uit de toepassing der groepsregelingen tot uitdrukking komen in een afzonderlijk vast te stellen begro ting en rekening. Nu de winter echt goed ingevallen is, raadt het bestuur van de K.C. Sneek en Omstreken alle hondenbezitters aan, hun honden niet zonder toezicht te laten lo pen. Vorige winter zijn een aantal hon den in wakken verdronken. Tweede Kerstdag had een bestuurslid van de K.C. het geluk een zware hond, die in de Zwette geraakt was en niet meer op de wal kon komen, uit *t water te halen. Men trachte dus door de dieren onder toezicht te houden hun een jammerlijk einde te voorkomen. Op tweede kerstdag was er in de her vormde kerk van Hommerts een kerst- samenkomst, georganiseerd door de ge reformeerde en hervormde gemeente. Me dewerking werd verleend door het mu ziekkorps „Ere zjj God”, de beide predi kanten, ds Boswijk en ds Rietberg gingen voor. Er was een overweldigende belang stelling, zodat de kerk overvol was. heid opgeheven, zo ook de gemeentelijke instelling voor sociale zorg en het Bur gerlijk Armbestuur; het bestuur van de instelling heeft de hem opgedragen taak, gesteund door de afdeling sociale zaken der secretarie tot dusver verricht op zeer gewaardeerde wijze, waarvoor een woord van dank aan de leden voor de in zestien jaar belangeloos verrichte diensten, ze ker op zijn plaats is, aldus het voorstel van b. en w. De kerstwijdingsdienst in de chr. geref. kerk alhier werd woensdagavond gehou den, waarbij het kerkgebouw voor drie kwart gevuld was. Aan de kerstliturgie werd medewerking verleend door het Chr. Mannenkoor „Edo- za” alhier dat door haar prachtige zang zeer veel tot de gewijde sfeer heeft bij gedragen en de organist, de heer Tj. v. d. Velde van IJlst, die de zang van de ge meente begeleidde. Voorganger was ds. J. P. van den Boomgaard, die een korte meditatie hield over „Wat is er van het Kind geworden?”. geneeskundigen en vroedvrouwen, komen geheel te vervallen. In voorkomende ge vallen zal door betrokkene een beroep kunnen worden gedaan op financiële bij stand door het bijstandverlenend orgaan. In verband hiermee zal de verordening op de genees-, heel- en verloskundige ar menzorg dienen te worden ingetrokken en de thans in dienst zijnde geneeskundige, belast met de armenzorg, als zodanig ont slag moeten worden aangezegd. Tenslot te merken b. en w. nog op, dat de A.B.- wet wèl op 1 januari a.s. in werking zal treden, maar dat uitvoertogsmaatrege- len nog niet zijn verschenen. Er bestaat daardoor nog niet voldoende inzicht in de financiële consequenties. Uitgevers „SNEEKER NIEUWSBLAD”. Het bij vele stadgenoten uit het jaar na de oorlog zo goed bekende Perth Regi ment of Canada is na 98 jaar te hebben bestaan, opgeheven. Na de repatriëring werd het onderge bracht in de Nationale Reserve en gesta tioneerd in Stratford, maar om op deze reserve te bezuinigen, heeft de minister van oorlog het op non-aktief gesteld. Maandag 14 december heeft het zijn laat ste gala-parade gehouden, voor het laatst ook voorafgegaan door de pijpers (doedcl- zakblazcrs) van het regiment, want ook aan het bestaan van deze „Pipe Band” is een einde gekomen. Naar een baaninspecteur van de IJs- wegen Centrale ons hedenmorgen ver telde, is het ijs in Sneek en in de wijde omgeving zeer slecht en hoogst onbe trouwbaar, dus levensgevaarlijk. De sneeuw is na ontdooid te zijn weer be vroren en hard en ruw geworden, waar door dezelfde situatie is ontstaan als waaronder de laatstgehouden elfsteden tocht is gehouden. Bovendien is de scheepvaart nog niet gestremd en zijn verschillende meren en vaarten open gebroken. Het maken van tochten is daardoor beslist nog niet mogelfjk. Wil men toch rijden, kies dan de vei lige weg, d.w.z. de ijsbanen, in Sneèk ën in de plaatsen in de omgeving. De baan alhier is hedenavond open, maar ook hier is het ijs niet mooi. Door de bevroren sneeuw kon (nog) maar een betrekkelijk smalle baan worden uitge zet. Als gevolg van de aanwijzing van de G.S.D. en van het verzorgingshuis Cruy cebroedershof als takken van dienst, zal de „Beheersverordening takken van dienst” dienen te worden gewijzigd. Om een leesbaar geheel te krijgen, wordt de gewijzigde verordening in haar geheel op nieuw vastgesteld. In verband hiermee ook de „Regelen met betrekking tot de kontrole op de met geldelijk beheer en boekhouding belaste ambtenaren der ge meente Sneek”, alsmede tot het onder zoek der rekeningen. De bepalingen van de armenwet, betrekking hebbende op de geneeskundige armenverzorging, speciale De aanwijzing van een afzonderlijke tak van dienst biedt de mogelijkheid om een commerciële boekhouding te voeren en de financiële administratie aan te pas sen aan de moderne beginselen. Vooral op grond van de laatste overweging is de keus gevallen op de instelling van een tak van dienst, die de naam zou kunnen krijgen van Gemeentelijke Sociale Dienst. beslissing op een ingediende aanvrage. De gemeenteraad zal voorschriften moe ten vaststellen ten aanzien van de behan deling van aanvragen om bijstand. Ook bevat de A.B.-wet voorschriften ten aan zien van de behandeling van bezwaar schriften: het in dienen van een verzoek tot herziening en herbeoordeling van een aanvankelijk genomen beslissing. Daar door achten b. en w. het niet nodig een speciale bezwaarschriftcommissie in te stellen. De stijging van de verkoop van per sonenauto’s, circa 25%, is afgelopen jaar nog iets hoger geweest dan voorafgaan de jaren, sinds in 1960 de auto-hausse in ons land is begonnen. Er zijn ruim 225.000 personenauto’s verkocht in het afgelopen jaar, aldus het orgaan van de Nederlandse vereniging de Rijwiel- en automobielindustrie. Dit jaar zjjn ook meer (ongeveer 35.000) vracht- en be stelauto’s verkocht. Er zjjn 240.000 brom fietsen verkocht. Bijna twintig procent meer dan in 1963! De verkoop van fiet sen steeg met 10%. In deze begroting kon voor het eerst geen rekening worden gehouden met een extra inkomstenstijging uit hoofde van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten als gevolg van de zgn. limiet-korting. Het behoeft volgens B. en W. geen betoog, dat het wegvallen van deze extra inkomst van rond 66.000,de moeilijkheden die zij on dervonden bij hun pogingen een sluitende begroting te verkrijgen, aanzienlijk heeft vergroot. In de begroting voor het renigingsbe- drjjf is rekening -gehouden met een ver hoging der reinigingsbelasting, waarvan een meeropbrengst van rond 50.000, wordt verwacht. Mede is rekening ge houden met een herziening van de bij drage der gemeenten Wymbritseradeel en IJlst in de werkzaamheden van de gem. keuringsdienst voor vee en vlees ten behoeve van de keuringen in die ge meenten en van de vergoeding der eerste gemeente voor het gebruik van de rei nigingsdienst. De hogere raming be draagt rond 15.000, Voorts is de bijdrage van de Pier de Boerstichting in de kosten, verbonden aan de zgn. handarbeidersprojecten, voorheen pro memorie geraamd, thans uitgetrokken op een bedrag van rond 60.000,—. Tegenover deze uitgavenstijgingen (slechts die, welke meer dan 10.000, bedragen zjjn genoemd) staan ook enkele belangrijke meevallers, zoals de uitga- Op de post onvoorziene uitgaven is we derom een bedrag van 3,50 per inwo ner, d.i. totaal rond 80.500,ter voor ziening in behoeften, welke in de loop van het begrotingsjaar Zullen ontstaan. Tevens is geraamd 27.000,voor de vierde (en laatste) fase van de zgn. ge differentieerde salarisverhoging, die op 1 januari a.s. zal ingaari en tot een be drag van 108.580,rekening gehouden met de financiële gevolgen van de door werking van dé zgn. „trend 1964” op de personeelskosten .Verder is nog 6.685, geraamd voor de stijging van de finan cieringslast van het reinigingsbedrüf door het aanschaffen van rollend materi eel voorzover deze niet in de. ontwerp- bedrüfsbegroting is verwerkt en 37.234,wegens meerdere investe- ringsrente, Tenslotte is op deze post een uitgaaf "an 26.617,gereserveerd om daaruit te kunnen del ken de stijging van de exploitatielast van de sportparken na het volledig gereedkomen van de uit breiding en verbetering c.a. der sport terreinen in de Noorderhoek en het Zui- dersportpark. 20.800,is begrepen voor het Zuidersportpark, waarvan volgens een nadere raming de exploitatie jaar lijks eep verlies voor de gemeente zal opleveren van rond 34.500, Geen limiet-korting meer instellingen voor sociale zorg, moet ook in het beheer van het gemeentelijk ver zorgingshuis Cruycebroedershof anders worden voorzien. B. en w. achten het ge wenst om dit tehuis evenals destijds is geschied met het gemeentelijk bejaarden centrum „Nij Nazareth”, aan te wijzen als afzonderlijke tak van dienst, waarbij het beheer berust bij het college van b. en w., daarin bijgestaan door een com missie van bijstand. Het is de bedoeling, ook dit tehuis „selfsupporting” te doen zijn, d.w.z. dat de totale exploitatielasten betaald moeten worden uit de pension- gelden. De vrjj grote stijging van de inkomsten heeft evenwel geen gelijke tred kunnen houden met de zeer sterke toeneming van de uitgaven, hoewel die ook nu weer scherp zijn geraamd. Waar een hogere raming op zichzelf zeker verantwoord zou zijn geweest heb ben wij ons beperkingen moeten opleg gen om een begrotingsevenwicht moge- Ijjk te maken aldus b. en w. De grote Martinikerk was in de Kerst nacht tot in de uiterste hoeken bezet voor de nachtdienst, waarin Ds. W. J. van der Waal voorging en waaraan medewerking werd verleend door orga nist Dirk S. Donker, de Chr. Muziekver. Harmonie en een koperensembie onder leiding van de heer Donker. Om kwart over tien stonden de belang stellenden al in drommen voor de kerk, die dan ook spoedig vol stroomde. De Kerstliturgie begon met Kerstliede ren, gespeeld door Harmonie, en bevatte schriftlezingen en een korte Meditatie, afgewisseld door gezamenlijk gezang met begeleiding van het muziekcorps of orgel en koperensembie. Na het zingen van „Stille Nacht” bleven alle aanwe zigen staan tot het einde van de dienst, die werd uitgeleid door Harmonie. Bjj het uitgaan van de kerk speelde Dirk Donker Kerstliederen op het caril lon. De dag vóór Kerstmis is in zijn wo ning in Sneek aangehouden de 19-jarige T. B., ter zake van gepleegde gelddief- stallen in de nacht van 13 op 14 novem ber aan de Jachthavenstraat en Kapel straat. De agenda voor de gemeenteraadsvergadering morgenavond om kwart over zeven, bevat behalve de door ons reeds gepubliceerde voorstellen, ook nog het voorstel tot het treffen van voorzieningen in verband mgt de inwerkingtreding van de Algemene Bijstandswet, waarbij tevens te behandelen de door de heren B. de Vries en J. Zeilstra aan b. en w. gestelde vragen met betrekking tot enkele vraagstukken voortvloeiende uit deze inwerkingtreding, benevens het antwoord van b. en w. op deze vragen. De commissie voor het onderzoeken van de begro ting 1964 van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg en het Old Burger Weeshuis voor 1965 heeft geen aanleiding gevonden tot het maken van op- en aan merkingen en adviseert de begrotingen goed te keuren. Met betrekking tot het treffen van voorzieningen in verband met de Algemene Bijstandswet gelden voor Sneek de volgende zaken: De wetgever heeft een duidelijke split sing willen maken tussen de financiële en onstoffelijke moeilijkheden van de men sen en ziet in overeenstemming met de in brede kring gegroeide opvattingen, ’t verlenen van financiële bijstand als een taak van de overheid. Los van de organi satie van ’t ambtelijk apparaat, dat b. en w. in deze terzijde zal staan, opent de wet de mogelijkheid tot het in leven roepen van organen, die bij de bijstandsverle ning kunnen worden ingeschakeld. De gemeenteraad kan op voorstel van b. en w. een college voor de verlening van bij stand instellen, waaraan bevoegdheden van b. en w. ingevolge deze wet worden toegekend. B. en w. zijn van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient, om tot de instelling van een dergelijk college over te gaan. Nu door de Algemene Bijstands wet geheel nieuwe wegen worden inge slagen, is het van belang om de breuk met het verleden (Armenzorg, armvoog den, armbestuur, enz.) volledig te maken en de instelling van een nieuw dergelijk college te vermijden. Indien t.z.t. als de nieuwe gedachte geheel is ingeburgerd en het verband met het verleden is ver broken, de behoefte aan een dergeljjk college mocht bestaan, dan kan er alsnog toe worden overgegaan. In tal van groepsregelingen is de uitvoering ook nu reeds buiten de instelling voor sociale zorg om, rechtstreeks opgedragen aan b. en w. Hoewel in de bijstandswet de taak van een commissie van advies bij de verle ning van bijstand is beperkt tot het ad viseren aangaande de algemene aspecten en van financiële ondersteuning, is het gewenst ook het advies in te winnen ten aanzien van algemene beleidsvragen op het gebied van maatschappelijke zorg en wer)c. Zoals reeds eerder is gemeld, worden XIUUUVLVLC V CL LlUUUUlg IUÖÖC11 HUL LIJ'X en de gemeenten bedraagt in het begro tingsjaar naar raming rond 721.400,—. Tevens is rekening gehouden met een tweetal stelposten, t.w. een van rond 100.000,voor de gevolgen van de doorwerking der „trend 1964” op de per soneelskosten 1965 en een post van 20.800,i.v.m. de veranderde omstan digheden bij de openbare school voor imbeciele leerlingen. De hogere inkomsten wegens eigen hef fingen bedragen per saldo 24.400,—. De totale inkomstenstijging bedraagt 915.600,maar hier staat een nog grotere verhoging van het uitgavenpeil tegenover. Zo zijn de personeelskosten, vergeleken bij de raming van vorig jaar, met rond 454.100,toegenomen. De uit de investeringen voortvloeiende lasten (rente en afschrijving) stegen met rond 180.300,—. De uitkomsten van de diverse bedrij ven leverden een nadelig saldo op van rond 50.000,de uitgaven voor de woningwetbouw eisen rond 11.600, meer, de exploitatie van huizen, boer derijen en gronden e.d. is rond 21.800,nadeliger. Het 1. onderwijs vraagt 46.900,meer, het nijverheids onderwijs 51.000,— en de exploitatie van de sportparken is rond 28.800, nadeliger geraamd, inch de stelpost op onvoorziene uitgaven. De kosten van so ciale zorg zijn rond 130.100,hoger dan vorig jaar, maar hierbij wordt op gemerkt dat de factor sociale zorg bjj de algemene uitkering uit het gemeen tefonds 136.200,hoger is geraamd. De exploitatie van de industriehallen is, mede door de vorming van een onder- houdsreserve, rond 12.800,ongunsti ger geraamd, de toevoeging aan het fonds voor de infrastructuur evenwel rond 27.200,— hoger. Te Oosthem werd de afgelopen week het Kerstfeest op verschillende wijzen ge vierd. Dinsdag werd begonnen met een kerstwjjding van de gereformeerde en hervormde vrouwenverenigingen en van de plattelandsvrouwen. De liturgie van de vrouwenvereniging werd hierbij ge bruikt, afgewisseld door zang van een dameskoor. Door enkele damesleden werd het kerstspel „Immanuel” opgevoerd, dat zeer in de smaak viel en goed ver zorgd was. Woensdagavond vierden de gezamen lijke M.V. en J.V. van de geref. en herv. verenigingen het Kerstfeest, de liturgie werd afgewisseld door zang van een dub- belkwartet. De heer G. Grondsma las een kerstverhaal voor. Op Eerste Kerstdag werd *s middags in de hervormde kerk een interkerkelü- ke dienst gehouden met medewerking van de zangverenigingen „Eendracht” vaM> Abbega en „Njje Moed.” van Oost hem, onder leiding van directeur P. Post- ma van Sneek en van een koperkwartet van de muziekvereniging „Hald Moed”. De meditaties werden verzorgd door ds. Van Ginkel, hervormd predikant en door de gereformeerd predikant ds. Zelle van Leeuwarden. Het kerkgebouw was bijna geheel vol, zodat het voor beide gemeen ten een mooie dienst was. Het „Stille nacht”, dat door een mannenkoor werd gezongen, werd met grote aandacht be luisterd. De schoolkinderen vierden op Tweede Kerstdag hun Kerstfeest, waar voor ook veel belangstelling bestond van de ouders. Oosthem kan op goede Kerstdagen 1964 terug zien. Tweede Kerstdag hebben het onderwij zend personeel, leerlingen, ouders en be stuur van de bijzondere Van Haersma Bumaschool kerstfeest gevierd in het lokaal te Jutrijp. Dit was door de mooi versierde en verlichte boom in kerstsfeer gebracht. Het grootste deel van deze avond werd door leerlingen onder lei ding van hun onderwijzers gevuld. Door de jongere kinderen werd het kaarsen- spel „Wij komen met lichtjes” uitge voerd, de oudere jongens en meisjes brachten het kerstverhaal aanschouwe lijk naar voren door het kerstspel „Want een Kind is ons geboren.” De bijpassen de kleding was gemaakt'door de hand werkjuffrouw. Een der onderwijzers ver telde het kerstverhaal dat met aandacht werd gevolgd. Verder werd de avond met zang en declamatie gevuld. Hierna werden de kinderen bijbeltjes, kerstboe ken en versnaperingen uitgereikt, waar na een ieder voldaan naar huis ging. Wü ontvingen dit bericht van onze oud- stadgenoot Theo Wip, hier indertijd werk zaam bij Foto Ris, die als journaal-came- raman en film-editor bij het CFPL-tele- visiestation te London (Canada) werk zaam is en naar hij schrijft, het genoegen had de film, die van de laatste parade werd genomen en de volgende dag is uit gezonden, te monteren. Daarbij kwamen namelijk veel herinneringen bij hem (en nu ook bij ons) boven aan de tijd dat het Perth Regiment hier gelegerd was en haar parades hield op de Marktstraat, aan zijn feesten in Amicitia, en aan het prachtige wittebrood dat de Canadese soldaten aten wat men kon zien als ze bü garage Knorr hun portie kwamen halen. Wij hadden hier toen alleen nog maar het zwarte en zure oorlogsbrood Maar een bijzondere attraktie was zon dagsmorgens altijd weer de church-para de naar de Martinikerk onder geleide van de in Schotse uniformm geklede en met pantervellen getooide doedelzakblazers. De Friese kortebaankampioene Grietje Oosterhof uit Oldeholtpade zet deze win ter haar overwinningenreeks voort. In Oudehorne kwam zij zaterdag uit tegen de snelste kortebaanrjjdsters van Fries land, maar de meeste tegenstand onder vond ze van de niet uit Friesland maar uit Giethoorn afkomstige Femmie Groen. In de finale wist zij deze overtuigend te kloppen. Uitslag: 1. Grietje Oosterhoff; 2. Femmie Groen; 3. Hennie Mulder, Lip penhuizen. Grietje Oosterhoff won daarmee de wisselbeker, die reeds twee jaar achter een gewonnen was door de Drentse kam pioene Jantje Venekamp-Tienkamp. In Makkinga won Jeen Wester zondag de langebaanwedstrijden vóór Jeen van den Berg. Jellema nestelde zich in het persoonlijk klassement op de derde plaats. Wester reed de 500 meter in de nieuwe Friese recordtijd van 45,7 sec. Jellema werd in 46,1 tweede en De Vries in 46,7 derde. Ook op de 1.500 meter zegevierde de man uit Eemewoude; op dit nummer was zijn tijd 2.29.08, Van den Berg werd in 2.41,3 tweede en Visser in 2.45,8 derde. De drie kilometer was voor Van den Berg in 5.18,8, Wester werd hier in 5.22,3 tweede en Visser in 5.24,2 derde. De langebaanwedstrijden voor junioren van 18 en 19 jaar te Jorwerd waren een kluifje voor Hoekstra; Van Zuiden eindig de in dit klassement op de tweede plaats. De jonge Vahl eindigde in Gorredjjk voor Tiekstra en Wierda. Bonkje Spoor werd eerste in de individuele rangschikking van de langebaanwedstrijden te Olde- boom. Op de tweede plaats kwam Frouk- je Schotanus en lemkje Speerstra was derde. In de ontwerp-begroting zijn bedragen gereserveerd voor de financieringslasten, voortvloeiende uit een uitbreiding van het rollend materieel der politie, de aan schaffing van een zgn. hydrocar voor het straatwerk, de verbetering van de vee markt, het vernieuwen van rioleringen in oude stadsgedeelten en de verbete ring, van het Kleinzand. In de begroting voör het gasbedrijf is rond 16.000, gereserveerd wegens te verwachten ren te en afschrijving door de aanleg van een zgn. middeldruknet c.a. wat een in vestering vergt van tenminste 700.000,- a 800.000,—. Nog geen rekening is gehouden met de stijging der uitgaven, verbonden aan de uitvoering der plannen voor een nieuwe werkplaats t.b.v. de Pier de Boerstich ting, verbetering en uitbreiding van het zwembad en de bouw van een instructie- bad. Ook in 1965 te treffen salarismaat regelen zullen hun invloed nog doen gel den. Bij de raming van de uitkering op grond van de Financiële verhoudings wet 1960 Is met de gevolgen van de in werkingtreding op 1 jan. a.s. van de Algemene Bjjstandwet nog geen rekening gehouden. De begroting is nog naar de oude toestand opgesteld. Meerdere inkomsten De meerdere inkomsten uit hoofde van de burgerlijke instellingen van weldadig- Van het opgeheven Perth-Regiment zijn de gebouwen e.d. overgenomen door een ander reserve-regiment waarin ook tal van leden zijn overgegaan. De achttien leden van de band zijn voornemens hun werk in de burgermaatschappij voort te zetten. Zij hopen op de een of andere wijze de naam „Perth” in stand te hou den en de leiders proberen 4500 dollars bijeen te brengen voor hun nieuwe rol en het terugbetalen van de instrumenten en uniformen. Voorzover de bewoners niet in staat zijn, om de huisvesting en verzorging zelf te betalen, zal de (nieuwe) G.S.D. het tekort als bijstand moeten aanpassen. De tarieven zullen dus het loon- en prijspeil moeten volgen’.! Op Eerste Kerstdag reed een grote luxe wagen omstreeks half twaalf ’s morgens op de Schettense Hoek onder Njjland, toen deze bij een inhaalmanoeuvre door de gladheid slipte. De wagen, waarin een familie van vjjf personen uit Ouwerkerk a.d. Amstel, schoot hals-over-kop in de sloot. De inzittenden, een echtpaar en drie kinderen (een baby van drie we ken en twee meisjes van 8 en 11 jaar) wisten de wal op te komen; alleen de moeder moest voor behandeling van een snede aan het hoofd even naar het zie kenhuis in Sneek, maar kon zich daar na weer bü haar gezin voegen. Na eerst enige tüd bü mensen op verhaal geko men te zün, ging de familie per trein weer huiswaarts. Een kraanwagen van de fa. Fritsma sleepte de geheel verniel de auto naar de garage in Sneek. Een herinnering aan het verblü’f van *t regiment in onze stad vormt thans nog de van eikehout en in de vorm van het Canadese Maple Leaf (ahornblad) uitge voerde plaquette, opgehangen in de hal van het stadhuis, welke het gemeentebe stuur bij het afscheid van de zo zeer ge waardeerde gasten en bevrijders werd aangeboden. ven wegens aankoop en onderhoud van werktuigen en gereedschappen 11.300,- lager dan vorig jaar), die voor onder- houdsstraatwerk 32.000,en voor het kleuteronderwüs 16.900, Tenslotte merken b. en w. nog op dat zü in een afzonderlijk advies de in gediende verzoeken om subsidie of een hoger subcidie zullen behandelen. De meerdere last, voortvloeiende uit inwil liging van een aantal verzoeken be draagt rond 15.500,Hiermede is bü het samenstellen van de begroting al re kening gehouden. Op Eerste Kerstdag omstreeks één uur reden twee jongelui op de Lemmerweg onder Jutrüp richting Sneek, komende van Woudsend. Doordat het glad was op de weg en door een te hoge snelheid van de auto, raakte deze in een slip, draai de om zün as en botste met de voorzüde, tegen de rürichting in, tegen een boom. De beide inzittenden, de heer H. uit Woudsend en mej. Tj. uit Sneek werden gewond, maar konden na in een boer- derü door een arts behandeld te zün, huiswaarts keren. De auto werd zeer zwaar beschadigd. Hoewel de identiteit van de dader reeds enige dagen na de diefstallen be kend was, kon hü niet eerder worden aangehouden, daar hü zich op zee be vond. Bü zün terugkomst in Sneek wachtte de politie hem op. Een gedeel te van het geld alsmede een hoeveel heid goederen, die hü in Harlingen had ontvreemd, is achterhaald.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1