EPEN ïlden TE 'oer f agenda"] Jeugdig talent uitstekend op dreef op Damdag te Woudsend aneringsplannen voor de kleine schippers in het Noorden Dode en vijf gewonden bij frontale botsing op Leeuwarderweg Hogere subsidie voor muziekcorpsen W Y M BRITS ERA DEEL IJLST i? en van vanaf 2.95 r TS 1818 [straat DAG- 'der waard. oeken 5.98 oeken 1.95 stuks 3.95 1.90 en 3.90 3.95 p. m. 3.00 14.90 van grote aakprijzen. 2.95 - 5.95 5.90 p. m. 1T” KT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang nr. 1 JVEN 2T Sneker familie had auto-ongeval boodschap- 8» r MA’S s 6.90 URS 5 Sneek. M Staatsloterij gaat elektronisch trekken Staatssecretaris wil een honderdtal kleine schepen uit de vaart nemen Steekpartij op Nieuwjaarsdag In vier jaar tijds steeg het inwonertal met 115 aar 1LEN SAUS >aus 1.68 1.98 1.48 1.88 LONS nü .r jING PEN 130 breed [TRAGE 1.29 49 49 39 39 39 49 59 59 69 69 69 Ij aandag 4 januari 1965 Ijlst kreeg er tien inwoners bij - Sneek JU en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Auto in sloot en totaal vernield Geringe winst voor Baarderadeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT r lakens Scluittevaer dringt aan op goedkoop geld voor grotere schepen Rustige oudejaarsavondviering in Ijlst De vijfde mei: maak er een feest van Muziekuitvoering van ,HaId Moed’ In de jeugdgroep toonde B. Jonker V SNEEKER NIEUWSBLAD AMICI TIA - THEATER AFWIJZINGEN zodat we •ijzen stond I (Marknesse) zich bekervast, daar SERIES I L ed 'eze maatregelen lijken wel aanlokke- maar op de kleine schippers mag n dwang worden uitgeoefend. ölgens de voorzitter kan men ze zelfs wel eens nodig hebben. Het is nl. ónmogelijk dat het wegverkeer wel s kan vastlopen omdat de wegen niet g bij het toegenomen verkeer zjjn gepast. Hij vroeg zich daarom af of nu wel zo hard nodig is dat men de ne kanalen zo verwaarloost. Maandag 4 januari en dinsdag 5 januari te 8 uur film: Winden waaien of de rotsen. hun gematigde gen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie; GEDEMPTE HOL Telefoon 3005 0 5150) B.g.g. 4091. ot dusver had 1 op 21.000 nummers ls op de ton. Dat wordt nu 1 op 000. Daar staat tegenover, dat er tot toe 8002 prijzen en premies op 21.000 timers van een serie waren, terwijl nu 44.471 prijzen op 100.000 nummers tien per serie. Op de Leeuwarderweg even voorbij Deersum in de richting Sneek zijn gis termiddag omstreeks 2 uur twee perso nenauto’s frontaal op elkaar gebotst. Hierbij heeft de 62-jarige heer S. Grouw- stra, besteller bij de P.T.T. in Mant gum, het leven verloren en zijn de vijf andere inzittenden van de beide wagens met min of meer ernstige verwondingen naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier overgebracht. Jaarverslagen Deze verwaarlozing van de 2e en 3e klas vaarwaters signaleerde de secretaris ook in zijn uitvoerig jaarverslag, waar in hü stelde dat de binnenscheepvaart in het Noorden en andere delen van het land worden achtergesteld bij het cen trum en Rotterdam. De schippers zetten zich zelf echter niet voldoende in voor hun eigen belan gen en dat in het afgelopen jaar zeven schippers tegelijk als lid bedankten noem de hij daarom bedenkelijk. Verder be pleitte de heer Visser meer samenwer king tussen de schipperij met de indu strie, de watersport en de wal, waarbij hjj de besprekingen met de beide zeil verenigingen over de veiligheid op het water memoreerde. Aan het eind van zijn verslag werden diverse suksessen vermeld welke het bestuur heeft geboekt t.a.v. gevraagde verbeteringen bij de verlichting van bruggen, moeilijkheden in vaarwaters enz. De penningmeester de heer Sj. Zwaan uit Staveren begon met een batig saldo van 24.53 en eindigde met een over schot van 47.21. Het banksaldo bedroeg aan het einde van het jaar 495.64, het totale vermogen 542.85, 15.52 minder dan vorig jaar. Op de avond van Nieuwjaarsdag heeft na een woordenwisseling in café Gaaster- land aan het Martiniplein alhier de 39- jarige schipper H. B. uit Amsterdam, de 31-jarige schipper A. de J. uit Lem mer met een mes tweemaal in de buik gestoken. Het slachtoffer is in vrij ern stige toestand met de politie-ambulance naai- het St. Antoniusziekenhuis overge bracht. De dader, die evenals het slacht offer in Sneek lag, is gearresteerd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het inwonertal van Baarderadeel is in het afgelopen jaar met 21 gestegen. wegens de zorgwekkende financiële toe stand (waarvoor b. en w. aan de Cultu rele raad hebben verzocht te trachten verbeteringen aan te wenden door propa ganda en een ledenwerfaktie), is de ga rantie verhoogd van f 4.000,tot f 6.000,ter stimulering van de cultu rele taak der speeltuinverenigingen wordt voorgesteld voor elk van de vijf organi saties de subsidie te verhogen van 200 tot f 500. De heer Grouwstra zat in de Fiat 600 naast zijn schoonzoon K. Felkers, werk zaam bij de gem. reiniging te Bolsward die de auto bestuurde en achterin zaten mevrouw Grouwstra, de echtgenote van de bestuurder en hun zesjarig dochter tje. Hun auto werd frontaal aangereden door een Skoda, bestuurd door de 20- jarige student S. de Jong uit Groningen, afkomstig van Mantgum, die op weg was van Mantgum naar IJIst om zjjn plm. 20-jarige nicht naar IJIst te bren gen. Tijdens een hevige sneeuwbui pas seerde De Jong een voor hem uitrijdend vrachtwagentje, bestuurd door de heer Imke Mulder uit Ijlst, maar toen hjj de Fiat zag naderen, heeft hjj krachtig ge remd waardoor zjjn wagen slipte, tegen de tegenligger opreed en op de linker weghelft bleef staan. Alle inzittenden van de Fiat werden uit de auto geslingerd, die aan de voorzijde geheel werd inge deukt, over het fietspad schoot en in de wegberm terecht kwam. Ook de Skoda werd ernstig beschadigd. De botsing was zo hevig, dat de rechter rugleuning van de Skoda twee meter verder naast de Fiat lag. Zaterdagmiddag waren de heer en mevr. Hofmeester, wonende aan de Lem merweg alhier, hun dochter Truus, haar verloofde en nog een Sneker jongeman met een auto op weg naar Leeuwarden. De aanstaande schoonzoon bestuurde de wagen, die eigendom was van zijn vader. In de bocht voor de spoorwegovergang te Goutum werd hun auto frontaal aan gereden door een personenauto die van Leeuwarden kwam, maar geheel links van de weg reed. Een vrouw die in deze auto zat werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en moest met een ambulance» autó naar een ziekenhuis in Leeuwarden worden vervoerd. Van de familie Hof meester kreeg de dochter een lichte her senschudding. De beide auto’s werden zwaar beschadigd. Eén van de „elf” en wel de stad IJIst, groeit gestaag. Sinds jaren klimt in dit oude industriestedeke het bevolkingscij fer omhoog. In 1964 weer met tien, zodat het inwonertal bij het begin van het nieuwe jaar 1.640 bedraagt. In vier jaar tijd steeg het inwonertal met 115. Hypotheken Bij dé bèspreking van dé hièrbóvéii verméidé saneringsplannén wees de voorzitter er op dat de boeren voor nieuwbouw of uitbreiding van hun be drijf een hypotheek kunnen krjjgen tot tweederde gedeelte van het benodigde Op 1 januari 1964 had IJIst 1.630 in woners, te weten: 830 mannen en 800 vrouwen. Op 1 januari 1965 was dit aan tal 836 mannen en 804 vrouwen, tezamen 1.640. In het afgelopen jaar vestigden zich er 46 mannen en 67 vrouwen (samen 96) en vertrokken er 55 mannen en 67 vrou wen, een vertrekoverschot derhalve van 9. De bevolking nam toe door de geboor te van 19 jongens en 24 meisjes (samen 43L maar verminderde door het over lijden van 4 mannen en 3 vrouwen (samen 7). Er werden 15 huwelijken gesloten: echtscheidingen hadden niet plaats. Gistermorgen reed de heer J. P. van W- uit Dronten (Flevo-polder) uit de richting Sneek op weg naar Bolsward toen hjj midden op het kruispunt tussen Wvlsum en Nijland op rijksweg 43 in een slip raakte. Hij draaide met zjjn wagen driemaal in het rond, sloeg enige keren over de kop en kwam tenslotte in de sloot terecht. De wagen was geheel ver nield. Onbegrijpelijk is, dat de inzitten den, het echtpaar van W. en drie kin deren, er slechts met een nat pak afge komen zjjn. De heer Van W. meende, dat er enkele steentjes op de weg lagen; hjj week uit, met gemeld gevolg. De steentjes bleken twee sinaasappelen te zjjn... De heer en mevrouw Felkers werden ernstig gewond, hun dochtertje en de beide inzittenden van de Skoda minder ernstig. De chauffeur van het vrachtwagentje liet dit rustig uitrjjden en liep daarna terug naar de plaats van het ongeval waar vier gewonden op de weg lagen. Hjj had echter eerst zjjn flikkerlichten aan gestoken om het andere verkeer op het ongeval attent te maken en regelde daar na het verkeer. Inmiddels was ook dokter Miedema te Bozum gewaarschuwd, maar die passeerde toevallig spoedig evenals een andere arts, waarna ze samen de eerste hulp aan de gewonden hebben ver leend.. Ook de rijkspolitie van Mantgum was spoedig aanwezig. MEER PRIJZEN Zerd tot dusver ruim 74,5 pet. van de lalsom, die de spelers hadden inge- d, in de vorm van prjjzen en 7 pet. teruggave op de inleg aan hen uit- ;eerd, in de nieuwe staatsloterij komt irvoor 80,75 pet. aan prjjzen in de ats. >e som aan prjjzen, die de Staatslo- ij gaat uitkeren is dus in verhouding elke andere loterjj bijzonder groot. !r komen dit jaar vjjï loterjjen, maar wet geeft de mogelijkheid om in de komst zes loterjjen te houden. 'oor de trekking zal voorlopig gebruik 'den gemaakt van een elektrisch aan- ireven apparaat met vjjf wielen, op waarvan de cjjfers 0 tot en met 9 Tkomen. Het ligt echter in de be ding dit apparaat zo spoedig moge- te vervangen door een elektronische chine,. kapitaal. De schippers voor een groter schip echter maar een derde. Schuttevaer moet daarom aandringen op een goede en goedkope geldvoorzie- ning. Besloten werd dan ook aan het Hoofdbestuur te verzoeken de daarvoor nodige stappen bjj de regering te doen. Klachten en wensen Advertentieprijs 15 et per nam. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs t 3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half iaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Of het nu gezien moet worden vanuit het pedagogisch vlak of dat de geest van de tjjd „draai de knop maar om en je hebt het”, het gemak dus, er een rol in gespeeld heeft, hoe dan ook de Mister burgerij kan met genoegen op het doen en laten van haar „jeugd” op Oude jaarsavond terugzien. Toen de klokken 12 uur hadden gesla gen, hebben ze ook het nieuwe jaar in geluid en is er heel wat vuurwerk op de overkluizing afgestoken. Het was gezel lig! Nadien is er nog iets wat los en niet opgeborgen was bij elkaar gehaald en hier en daar toepasseljjk neergezet. Wat ons opviel Nieuwjaarsmorgen was het goede hart dat de nachtwerkers onze drie predikanten toedragen. Elk had een cadeautje gekregen.. De Geref. dominee z’n voordeur was gebarricadeerd op af doende wjjze, de Doopsgezinde kreeg een bootje thuis bezorgd voor bjjv. jjs- zeilen, terwjjl hun Hervormde collega de eerste gelegenheid werd aangeboden in de toekomst een hoenderpark op te bouwen. Magazjjn „de Vljjt” had een hek voor de winkeldeur waarop stond: Verboden toegang, maar dat was een vergis natuurlijk daar moeten we óók in 1965 allemaal wel weer een keer naar binnen. Niettemin, hulde aan jong IJIst voor hun gematigde en berekende gedragin- ten, Sneek 5 pnt., A. Kalverboer, Leeu warden 5 pnt.; J: N. Westerbaan, Luttel- geest 6 pnt., D. Heeringa, Ijlst 4 pnt. Tweede klas: A: S. Hoekstra, Woudsend 5 pnt., T. Fjjl- stra, IJIst 3 pnt.; B: H. Bootsma, IJIst 5 pnt., W. D. Baar, Hoogeveen 4 pnt., C: J. de Jong, Akkrum 6 pnt., M. D. Vis ser, Oudemirdum 4 pnt.; D: T. de Boer, Woudsend 4 pnt., J. Stobbe, Hemelum 3 pnt.; E: K. Muizelaar, Oudemirdum 6 pnt., T. Glashouwer, Woudsend 3 pnt.; F: W. Visser, Woudsend, 5 pnt., J. v. d. Zee, IJIst 4 pnt.; G: H. Cnossen, IJIst 5 pnt., B. v. d. Veen, Eesterga 4 pnt.; H: P. Kerkstra, Hemelum 4 pnt., G. Ha- ringa, Sneek 4 pnt.; I: H. Terpstra, Har- kema-Opeinde 5 p., Auke Bootsma, Oost- hem 4 pnt.; J: H. Poepjes, Woudsend 4 pnt., D. S. de Vries, Koudum 4 pnt.; K: A. Folkertsma, Workum 5 pnt., R. v. Djjk, Koudum 3 pnt. Derde klas: A: R. Toering, Leiden 6 pnt., H. Wier sma, Wolvega 3 pnt.; B: H. Jongsma, Sneek 4 pnt., J. Buma, Hemelum 4 pnt.; C: P. v. Manen, Sneek 4 pnt., J. Wier sma, Oosthem 4 pnt.; D: B. Hoekstra, Heerenveen 4 pnt., Tj. Betten, Offinga- wier 3 pnt.; E: E. Boersma, O. B. Zjjl 6 pnt., A. v. d. .Meer, Wolvega 4 pnt.; F: J. Kooistra, Schamegoutum 4 pnt., G. J. Terpstra, Surh.veen 3 pnt.; G: W. Boersma, Longerhouw, 6 pnt., G. de Ja ger, Leeuwarden 4 pnt.; H: R. Dams tra, Sneek, 5 pnt., S. K. Osinga, Longerhouw 4 pnt.; I: H. v. d. Goot, Oudemirdum 5 pnt., Sj. Laffra, Njjega 4 pnt.; J: J. Bren gerO. B. Zjjl 5 pnt., T. Broersma, IJIst 3 pnt. Jeugdgroep: A: B. de Vreeze, Bakhui zen 4 pnt., M. Veld, Oldeboom 2 pnt.; B: B. Jonker, Marknesse 6 pnt., S. Bren ger, O. B. Zjjl 3 pnt. Woensdag 6 januari Kunst aan Allen, Sneek. Opvoering door toneelgroep En semble van het toneelspel „Het leven dat ik je gaf” van Luigi Pirandello, Amicitia, ’s avonds 8 uur. Vrjjdag 8 januari Ledenvergadering ijs vereniging „Njjezjjl-Oosthem e.o.” in het Himsterhüs. Aanvang 7.45 uur. Dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 januari 1965 Krite Snits. Première, f.i. Bljjspul „Flecht op 'e Koai”, fan Ba rend v. d. Veen; Amicitia-theater jouns 8 ure. e prijs der loten, tot nu toe 80, dt verlaagd tot 20 voor een heel Met een inleg van 20 koopt men een kans op het hele bedrag van de s, dus ook op de hoofdprijs, van )0.000 schoon. Nog geen leerplicht Zat de leerplichtwet voor schippers deren betreft was er volgens de heer Vries van het regeringsfront weinig geen nieuws. Een paar jaar geleden het er op dat er klaarheid zou ko- i toen de staatssecretaris zei dat er •plicht zou komen en een behoorlijke goeding voor de kinderen aan de wal, ar inmiddels is er nog niets gedaan, ■en maar enkele tegemoetkomingen de vergoeding betreft. ■e voorzitter wees hierna op de en- te die onder de schippers in het Noor- is gehouden.. De resultaten daarvan aan de regering gezonden, en hoe de ambteljjke molens langzaam ma- schijnt er .toch verbetering te komen, e Staatssecretaris van Verkeer en :erstaat heeft nl. een plan by de »ede Kamer ingediend dat de volgen- i-oorstellen bevat: Schippers die hun bedrijf opgeven gqn ais ze hun schip tot schroot laten werken een bedrag ineens van 3000 6000 gulden plus de schrootwaarde het schip. Schippers die geen bedrijf meer uit men en hun schip laten verwerken schroot krijgen een vergoeding, he inde uit het verschil tussen de ver- pswaarde en de schrootwaarde van i schip. De bedoeling is nl. in het >rden een honderdtal kleine schepen de vaart te nemen. ovendien zullen er geen vergunnin- meer worden afgegeven voor sche- kleiner dan honderd ton, tenzij de vrager reeds in het vervoer werk- m is. chippers die van beroep willen ver eren worden geholpen bij de omscho- en zjj die aan de wal komen, krijgen tegemoetkoming in de verhuiskos- Uit de vergadering kwamen weer tal van klachten en wensen naar voren. Niet alleen voor de vaart in het noorden, maar ook in andere delen van het land. Er werd o.a. op gewezen dat de spoor bruggen tussen Terhorne en Heerenveen meerdere malen tweemaal 1% uur per dag gesloten zjjn, er in Sneek en Wym- britseradeel geen gelegenheid is de sche pen vast te leggen als de bruggen ge sloten zijn en de verlichting bij de brug gen in Sneek onvoldoende is, vooral bij de Oppenhuizerbrug. De eerste klacht zal worden doorge geven aan het hoofdbestuur, maar wat de verlichting van de bruggen in Sneek aangaat deelde de heer Visser mede, dat die, zodra de Lemmerbrug klaar is, aangepast zullen worden aan de interna tionale regeling. Op een desbetreffende vraag antwoord de de heer Zwaan nog, dat de nieuwe sluis in Staveren z.i. te klein wordt en de nieuwe bruggen en de kanalen naar de sluis voor de schipperij ook onvoldoende zijn. In de nieuwe haven staat te veel stroom wat zeer hinderlijk kan zijn. Het enige voordeel daarvan is dat hij eer der ijsvrij zal zijn. De vaarwaters zijn niet geschikt voor schepen van 600 ton. Hier is echter weinig of niets meer aan te doen. Wel zal geïnformeerd worden naar de toekomstige kustverlichting en de mistsirene in Staveren. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer P. de Boer, die periodiek als bestuurslid aftrad, herkozen werd en de plaats van de heer W. Tichelaar werd ingenomen door de heer L. de Haan eveneens al hier. De voorzitter herinnerde ei aar. dat de héér Tichelaar, dié 16 jaar be stuurslid was, ernstig ziek is geweest en dankte hem voor de vriendschap en voor hetgeen hjj voor de afdeling heeft ge daan. Een klein aandenken was het stof felijk blijk van die waardering. men. Voorts werd nog aan de jeugdige deel nemers Harm Wiersma en Frank Drost een extra prijs overhandigd. De organi serende vereniging heeft met dit toer nooi veel eer in gelegd, zodat de wed strijdleiding kan terug zien op een alles zins geslaagd toernooi dat een vlot, span nend en sportief verloop had. De uitslagen: Hoofdklas: A: H. Wiersma, Leeuwarden 6 pnt., J. Pander, Drachten 2 pnt., B: J. de Boer, Drachten 6 pnt., G. IJbema, Sneek 4 pnt.; C: A. Steensma, Drachten 5 pnt., J. Tal- sma, O. B. Zijl 3 pnt.; D: Frank Drost, Tzummarum 6 pnt., C. Wiersma, Leeu warden 4 pnt.; F: Th. Mulder, Leeuwar den 5 pnt., T. Witteveen, Heerenveen 4 pnt.; F: Henk Bos, Heerenveen 6 pnt., R. Winkel, O. B. Zijl 3 pnt.; G: Tjerk Bos, Heerenveen 6 pnt., K. Noorstra, O. B. Zjjl 2 pnt. Eerste klas: A: D. Boot, Sneek 6 pnt., H. v. d. Mo len, O. B. Zijl 3 pnt.; B: W. v. d. Zee, Balk 6 pnt., S. de Jong, Joure 3 pnt.; C: R. de Jong, Oudemirdum 5 pnt., S. Wit- termans, Jutrijp 5 pnt.; D: A. Feenstra, Njjega (HO) 4 pnt., H. Postma, Sneek 3 pnt.; E: P. Jorritsma, Sneek 4 pnt., E. G. Terpstra, Surh.veen 3 pnt.; F: H. Zwaan, Sneek 5 pnt., J. Hoekstra, Njje- mirdum 5 pnt.; G: B. Bouma, Hommerts 6 pnt., J. v. d. Veen, Sneek 3 pnt.; H: M. Baukema, Njjemirdum 5 pnt., H. Steenbeek, Follega 3 pnt.; I: J. v. Oos- Donderdag 14 januari Langebaanwed- strijden op de kunstijsbaan te Deventer onder auspiciën van „De Preamke- skouwers”. Hoewel 1964 voor de schippers gemiddeld niet ongunstig is geweest en het atste kwartaal zelfs heel gunstig omdat de aardappelen- en bietencampagne >ed was, vooral voor de grote maar ook voor de kleine schepen en de laatsten >vendien maandenlang konden profiteren van de lage waterstand op de grote vieren, is er voor de kleine schepen toch onvoldoende werk. De toekomst ligt j schepen van 300, 500 tot 1000 ton. Daarvoor worden de vaarwaters ook bruik- lar gemaakt en vrachten aangeboden. De kleinere schepen dienen alleen maar is aanvulling. Maar hoe komt de jonge schipper aan 450.000 tot 500.000 gulden >or zo’n groter schip? De afdeling Zuidwesthoek van de Koninkl. Schippers- sreniging „Schuttevaer” die hier zaterdagmiddag haar jaarvergadering hield de bovenzaal van Kingma aan de L. Veemarktstraat, meent dat de regering larvoor goedkoop geld beschikbaar moet stellen. Aan het hoofdbestuur zal wor- sn verzocht hierop bij de regering aan te dringen. »e voorzitter de heer K. de Vries, die :jjn openingwoord betoogde en op welk imien de secretaris de heer A. Vis- in zjjn jaarverslag ook borduurde, s van mening dat de schippers geen nredi'g deel in de welvaart genieten, stijging van hun inkomen weegt niet tegen de loonsverhogingen in de in- trie en na elke loonronde wordt ook r hen alles duurder. Van het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 5 mei 1965 ontvingen wjj een brochure-achtig boekje waarin al lerlei wenken staan met betrek king tot de pogingen om nu einde lijk eens weer een waardige feestdag te maken van de vijfde mei, de dag waar op twintig jaar geleden de Duitse le gers kapituleerden en ons land weer he lemaal vrij was. Tot heden is het inder daad vrij vaak een geestelijke kracht toer geweest, zoals burgemeester Kolf schoten van Den Haag zegt in zijn schrij ven (na een voorwoord door prinses Christina), om van die dag een feest dag te maken. Nu zal men pogen er echt een feeste lijk gedenken van te maken zonder aller lei plechtstatig gedoe: feest voor groot en klein, voor hen die het bewust mee maakten en voor hen die na 1945 werden geboren. Ook dr. L. de Jong schreef er een kort overzichtsartikel in, om een en an der, voor zover nodig, nog weer eens in herinnering te roepen. De Stichting Sneek 1940-1945 is eveneens lid van ’t Natio naal Comité. Verder staan er dus tips in, een programma van die dag, zoals men zich voorstelt dat een stad of dorp het ook zou kunnen organiseren. Wi# er meer van wil weten, Wie zich opwerpt als stichter van een in het boekje zeer aan- bevolen algemeen plaatseljjk werkcomi té en wenken voor de organisatie wil heb- ben, richte zich tot: Bureau Nationaal L Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1965. Herengracht 519, Amsterdam, tel. 020-236222. en paar weken terug plaasten is een artikeltje over de veranderin- van de staatsloterij. Als vervolg hier- nog een uitleg welke stond in „de rant” over prijzen en trekken. p 1 februari a.s. zal de Staatsloterij r het eerst in haar nieuwe vorm trek- Dan zal het mogelijk zijn op een lot ;r dan één prijs te winnen. Zoals gewoonlijk gaf de muziekvereni ging „Hald Moed” te Oosthem ook dit jaar op de avond van nieuwjaarsdag een uitvoering in het Himsterhüs onder lei ding van haar dirigent, de heer De Jong uit Wirdum en met medewerking van d' toneelgroep „Fiexa” uit Sneek. Nadat het publiek met muziek was érwelkomd, sprak de leider van de avond, de heer Grondsma uit Nyezyi, een kort openingswoord, waarin hij de in het afgelopen jaar overleden erevoorzit ter, de heer M. Canrinus herdacht. De heer Canrinus die wegens zijn grote or ganisatorische gaven 23 jaar voorzitter is geweest heeft veel lief en leed met de vereniging gedeeld, maar door zjjn grote mensen kennis wist hij steeds de goede sfeer te bewaren. Op 7 maart werd afscheid genomen van de vorige dirigent Bram Feenstra uit IJIst, die door zijn stuwende kracht het korps op een hoog peil heeft gebracht. De heer De Jong nam zijn taak over en behaalde ook prima resultaten, waarvoor de heer Grondsma hem hulde bracht. Het muziekprogramma dat daarna uit gevoerd werd, was goed verzorgd en mede door de mooie en duidelijke uitleg die de dirigent vooraf van de te spelen nummers gaf, hebben de aanwezigen vol op van het gebodene genoten. De muzi kanten en hun dirigent werden dan ook met veel en hartelijk applaus beloond. Aan de leden die vorig jaar de muziek school bezochten en een diploma behaal den, werd dank gebracht voor hun werk waarbij tevens de wenselijkheid werd uit gesproken dat er nog wat jonge leden bjj het korps zullen komen. Na de pauze voerde de genoemde to neelgroep het blijspel „In tizeboel” op wat zeer in de smaak viel. Het werd goed gespeeld en met gespannen aan dacht gevolgd. Het gebouw was flink bezet, „Hald Moed” op een goede avond kan terugzien. Geadviseerd wordt afwijzend te be schikken op de verzoeken om subsidie voor de stichting Kath. mil. vormings centrum en de Centrale van Kath. Mil. tehuizen, daar de gemeente, als steeds, van mening is dat de kosten van dit werk ten laste dienen te komen van de rijks overheid, kerkelijke en particuliere in stanties in dier voege te beschikken over een verhogingsaanvrage van het Konin gin Wilheiminafonds op grond van de mening dat aan landelijke instellingen die geen directe band met de gemeente hebben, geen nieuwe subsidies worden toegekend of bestaande dienen te worden verhoogd. Op grond van dezelfde overwegingen wordt geadviseerd afwijzend te beschik ken over een subsidieverhoging voor de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers die alreeds van Sneek f 250 per jaar krijgt. In de eerstvolgende raadsvergadering zal de raad besluiten moeten nemen om trent een aantal adviezen van b. en w. ten aanzien van enkele verzoeken om toekenning van subsidies of om verho ging van reeds verleende subsidies. Gunstig beschikt hebben b. en w. over een subsidie van f 50,per jaar voor de Ver. voor r.-k. gezinsvoogdij en patro nage in Friesland, terwijl een verzoek tot jaarsubsidie van f 10,per uit deze ge meente afkomstige pupil werd afgewe zen, daar het overgrote deel der kosten door het rijk wordt vergoed; naar de mening van b. en w. is voor gemeente lijke subsidie in deze geen plaats. Daar echter ook buiten-justitieel werk wordt verricht door de vereniging stellen b. en w. dus genoemde f 50,voor, voor dit aspect der werkzaamheden. Even eens f 50,wordt geadviseerd te ver lenen als subsidie aan Pro Juventute, de ■afd. Friesland van het Ned. Genootschap tot Reclassering en de afd. reclassering van het Leger des Heils. In verband met de stijging der lasten en de tekorten veroorzaakt door uitbrei ding van het aantal medewerkers en verhoging der honoraria en tarieven stel len b. en w. voor, de subsidie voor het Groene Kruis (prov. Friesland) te ver hogen tot f 0,15 per inwoner; door de stijging van het salaris van de in dienst van de stichting godsdienstonderwijs o.l. scholen in Sneek zijnde onderwijzer en de aan te schaffen leermiddelen de subsidie te verhogen van f 150,tot f 250,uitgaande van het verdeelplan en de door het bestuur opgemaakte be groting van het Frysk Orkest de sub sidie voor dit orkest te verhogen met f 799,tot f 31.301,De subsidierege ling van muziek-, tamboer- en pijper- korpsen op basis van de door de federa ties gestelde landelijke normen houdt geen rekening met bijzondere omstandig heden door plaatselijke toestanden en ak- tiviteiten in de gemeentelijke samenle ving. Daarom achten b. en w. deze rege ling onaanvaardbaar; op grond van de kostenstijgingen en met instemming van de Culturele Raad wordt dan ook voor gesteld de subsidies te verhogen voor het Stedelijk Muziekkorps en de chr. muziek vereniging „Harmonie” tot elk f 1.250, en voor de plaatselijke tamboer- en pjj- perkorpsen ieder f 750, Gezien de plaats die het operagezel schap Forum in het culturele leven van Sneek inneemt en op grond van de stij ging der kosten wordt geadviseerd de subsidie te verhogen van f 2.800,tot f 3.050,door aanschaf van herenkos tuums voor enkele nieuwe leden en ter ondersteuning van de gewaardeerde akti- viteiten van de Snitser Skotsploech de subsidie te verhogen van f 250,tot f 500,om dezelfde waardering van de aktiviteiten van „Kunst aan Allen” en Op 1 januari 1964 bestond de bevol king der gemeente Baarderadeel uit 2.618 mannen en 2.529 vrouwen, dus 5.147 inwoners. De bevolking vermeerderde het afgelopen jaar door vestiging met 111 mannen en 138 vrouwen. Door ge boorte met 71 mannen en 72 vrouwen. Totaal 182 mannen en 210 vrouwen. De bevolking verminderde het afgelo pen jaar door vertrek met 158 mannen en 170 vrouwen, door overlijden met 20 mannen en 23 vrouwen. Totaal 178 man nen en 193 vrouwen. In het jaar 1964 vermeerderde de be volking met 182178 mannen 4 man nen. en met 210193 vrouwen 17 vrou wen. Totaal 21 personen. _Op 1 januari 1965 bestond de bevol king derhalve uit 2.618 4 mannen 2.622 mannen en 2.529 17 vrouwen 2.546 vrouwen, dus totaal 5.168 personen. Er vertrokken 8 personen naar het bui tenland. „Het Dorpshuis” te Woudsend stond (Marknesse) zich bekervast, daar hjj zaterdag in het teken van de damsport, voor de tweede achtereenvolgende maal Niet minder dan 160 deelnemers had-1 de wisselbeker mee naar huis mocht me den ingeschreven voor het traditionele damtoernooi van de damclub „Eensge zindheid”, dat zodoende in alle klas sen een flinke bezetting te zien gaf. Ook jeugdig talent ontbrak niet en zo als te verwachten was, richtte zich voor al op hen de belangstelling en tenslotte waren ook zij het die bij de hoofdklas sers een greep deden naar de fraaie hoofdprijzen, daar in volgorde J. de Boer, Harm Wiersma, Frank Drost en Henk Bos het maximum aantal punten be haalden. Tegen dit geweld kon alleen Tj. Bos op, daar Auke Steensma en Thijs Mulder juist een punt te kort schoten. Tijdens de prijsuitreiking zal men er vrede mee hebben gehad, dat de wissel- bekers na loting in handen overgingen van resp. Harm Wiersma en Frank Drost (de jongste deelnemers) al ging onze bewondering ook uit naar de jeugdige De Boer, die o.a. Roel Bergsma en Gerrit IJbema als tegenstanders kreeg. Topscorers waren er ook in de eerste klas, nl. D. Boot, W. v. d. Zee, Bert Bou ma en N. Westerbaan. Het lot speelde de heren D. Boot en Bouma de wissel- bekers in handen. In de tweede klas gingen de wisselbe- kers naar J. de Jong en K. Muizelaar, die het eveneens tot 6 punten brachten, terwjjl ze in de derde klas werden toe gekend aan E. Boersma en W. Boersma. R. Toering (Leiden), die eveneens goed was voor 6 punten, lootte minder geluk kig.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1