e.o. BELANGRIJKE agenda"] MEDEDELING Gezellige dansavond met New Beat bracht f 516.- op voor Roode Kruis Ledenvergadering ijsclub JVijezijl-Oosthem e.o. Secties Raad Wymbritseradeel noodgedwongen akkoord met belasting verhogingen I WYMBRITSERADEEL IJLST en WOENSDAG 13 JANUARI Officieel Orgaan Vrouw gedood die weifelde bij oversteken van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang nr. 3 Wordt platteland niet te veel uitgeknepen? Eis sluitende begroting ondemocratisch? Tweede slachtoffer auto* botsing Deersum overleden Ds J. J. Dijk70jaar Ds F. A. Hofman overleden Afscheid, bevestiging en intrede ds F. J. Bil Begroting 1965 Wymbritse- radeel dinsdag 19 januari in de raad Technische avond agrarische jongeren P. A. Bakker te Hommerts 25 jaar bij Rijkspolitie Uitgevers SNEEKER NIEUWSBLAD Inwonertal Wymbritseradeel met 156 gedaald fci' Hei Sneeker Nieuwsblad is een Jubileum en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bezoek vermakelijkheids* instellingen weer teruggelopen Maandag 11 januari 1965 In verband met de HALFJAAR LIJKSE OPRUIMING, welke don derdag 14 januari a.s. begint zal ons blad van die datum, één dag eerder, dus op verschijnen. Met het oog op deze vervroegde verschijning zien wij de teksten van de opruimings- advertenties gaarne zo vroeg mo gelijk, doch in ieder geval uiterlijk dinsdag 12 januari, tegemoet. An dere advertenties kan men op de dag van verschijning uiterlijk tot 11 uur opgeven. Door opdooi gevaarlijke weg Rauwerderhem verloor 15 inwoners Bijzondere postzegels in 1965 Onderhands verkocht gecombineerde uitgave wen NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Grote belangstelling voor verkoop woning te Rauwerd SLUITENDE BEGROTING BEVOLKINGSVERLOOP WEGEN EN STRATEN WONINGBOUW ANTWOORD B. EN W. aan onze lezers en adverteerders. AMICITIA THEATER UUHIilIlllIAlIllHHIIAHIllUmill Veel meer teleurstellend is, dat de ze. begroting geen lasten toeliet voor ka pitaalsinvesteringen. Immers diverse we de wil BELASTING OP TWEEDE WONING HONDEBELASTING Wat de hondenbelasting betreft delen zij méde, dat zij voornemens zijn eens te in formeren bij andere gemeenten in Fries land naar de aldaar geldende tarieven en tevens of en zo ja op welke wjjze de kontrole wordt uitgevoerd. De 36-jarige heer K. Felkers uit Bols- ward, bestuurder van de Fiat welke zon dag voor een week bjj Deersum in fron tale botsing kwam met een andere auto, en daarbij zeer ernstig werd gewond, is gisteravond in het St. Antoniusziekenhuis alhier overleden. Zijn schoonvader, de heer S. Grouw- stra uit Mantgum, werd direct gedood, zodat dit ongeluk twee doden heeft ge elst. meeste plannen echter niet te verwezen lijken. B. en w. zijn het eens met de op merking, dat diverse plekjes in de ge meente ongeschonden moeten blijven. Het advies van de betrokken spreker dat re- creatieplannen „met gevoel en verstand” dienen te worden uitgevoerd, nemen zij gaarne over. De technische commissie van de geren organisaties van de Fr. Mjj. Advertentieprijs 15 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs (3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per hall laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Dinsdag 19 januari a,s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. Wieben- ga in dienst trad bij de firma S. Dijkstra, Kleiwarenfabriek aan de Oppenhuizer- weg. Men kan de jubilaris ’s avonds van 6.30-7.30 uur gelukwensen in Aere Peren- nius. Dë' 'raad der gemeente Wymbritsera deel komt dinsdagmiddag om twee uur in vergadering bijeen. De agenda ver meldt zeventien punten, waaronder een aantal voorstellen tot het vaststellen van diverse onderwijsvergoedingen voor bij zondere scholen; tot herziening van het plan voor de aanleg van de weg Sneek Ijlst; tot aan- en verkoop van enige per celen grond in IJsbrechtum en Woudsend; enkele salariswijzigingen; tot verhoging der inkomsten voor dekking van het te kort op de begroting 1965, en de behande ling en vaststelling van de gemeentebe- Ds F. A. Hofman uit De Steeg, predi kant van de Geref. Kerk van Rheden- De Steeg, is woensdagavond 6 januari jl. na een vrij kortstondige ziekte op ruim negenenvijftigjarige leeftijd in een zieken huis te Velp overleden. De begrafenis heeft hedenmiddag plaatsgevonden op de begraafplaats „Heiderust” te Rheden, na dat vooraf in de gereformeerde kerk van Rheden een rouwdienst was gehouden. Feite Alof Hofman werd op 26 mei 1905 te Ijlst in Friesland geboren. Hij bezocht eerst het stedeljjk, thans Magister-AIvi- nus-gymnasium te Sneek en daarna het gereformeerd gymnasium te Kampen, waar hij verder ook nog aan de theo logische hogeschool van de Gereformeer de Kerken in Nederland studeerde en in 1929 zjjn kandidaatsexamen aflegde. Na dat de heer Hofman kort daarna na prae- paratoir examen door de classis Zwolle beroepbaar was verklaard in de Geref. Kerken in Nederland werd hij op 16 juni van datzelfde jaar bevestigd als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Gameren in de classis Tiel. Daarna dien de de thans overledene verder nog de Gereformeerde Kerken van Waarder (Z.- H.), Lutten a. d. Dedemsvaart, Hjiizum, Arnhem en Rheden-De Steeg. Zaterdagmiddag omstreeks 10 over 5 kwam de 47-jarige mevrouw Lolkema- Brouwer op de fiets bij het kruispunt Haskerhorne. Zij weifelde bij het over steken. Op hetzelfde ogenblik naderde vanuit de richting Heerenveen een luxe wagen bestuurd, door R. uit Sneek die haar door haar aarzelen niet meer kon ontwijken. Mevrouw Lolkema werd door de wagen geschept en een eindweegs meegesleept. Zij bleef dood op de weg liggen. Mevrouw Lolkema was moeder van vijf kinderen. Als antwoord op deze algemene be schouwingen delen b. en w. mede, dat het ook hen teleurstelt dat de oorspron kelijke raming voor wegen en straten moest worden verlaagd. Overigens mocht bij de rondtocht door de gemeente wor den geconstateerd, dat niet bepaald ge klaagd kan worden over de onderhouds- toestand van het wegennet. Ds. F. J. Bil, van 9 september 1956 tot april 1961 predikant van de Geref. Kerk te Oudega-W, en sinds 23 april 1961 van die te Delfzijl, zal daar a.s. zondagavond afscheid nemen wegens zjjn vertrek naar Badhoevedorp, waar hij op zondagavond 24 januari wordt bevestigd en zjjn intrede zal doen. Ds. Bil, die op 17 juli 1925 in Gronin gen is geboren en aan de Vrije Univer- siteit te Amsterdam theologie studeerde, werd op 5 september 1956 beroepbaar verklaard. Oudega-W was dus zijn eerste gemeente. Tijdens zijn ambtsbediening aldaar was hij o.eu. deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen, voor de zending onder de Joden en voor de emigratie. Aan de realisering van de recreatie- plannen waarop in de eerste sectie werd aangedrongen, wordt steeds gewerkt. Zonder subsidie van hogerhand zijn de groting 1965. sluiten. Het moet per slot van rekening ook kunnen. In de eerste sectie werd t.a.v. de voor gestelde belastingverhogingen ook opge merkt dat deze niet voldoende opleve ren om al de nodige kapitaalswerken te ramen. Deze spreker wilde ook graag vernemen welke bezwaren b. en w. aan vankelijk hadden tegen de belasting op de zgn. tweede woning. De brandverze- keringswaarde is geen vast begrip. Hier bij is nl. de grondwaarde niet opgeno men. Teneinde geen verschil in de beoor deling te krijgen, zal bij het bepalen van de verkoopwaarde de grond dus bui ten beschouwing moeten worden gela ten. Hij zag liever, dat de grondslag van deze belasting was geweest de bouwkos ten van het aan te slaan object, indien deze tweede woning thans zou worden ge bouwd. In de eerste sectie werd ook gepleit voor verhoging van de hondenbelasting. Op de dorpen hebben veel mensen een hond en anderen hebbeti er last van. De betrokkenen moeten er maar een of fer voor over hebben meent dit lid. En zou de controle ook nog kunnen worden opgevoerd om een doeltreffende aanslag- regeling te bewerkstelligen? Volgens een lid van de eerste sectie hebben de te geringe financiële midde len ongetwijfeld invloed op het ondêr- houd -van de gemeente-éigendommen. Naar zjjn mening lijdt het onderhoud van de wegen hier ook onder. Hjj be klemtoonde de aanpak van de weg Lyts- huizen-Oudega. Het thans geraamde be drag van 10.000,- voor het onderhoud vindt hij eigenlijk weggegooid geld. Spr. bepleitte verder de aanleg van zgn. uit wijkmogelijkheden aan diverse smalle wegen in de gemeente, zoals in de weg Heeg-Gaastmeer heeft plaats gehad. Een ander lid miste op de begroting de verbetering van de weg Remswerd- Rjjksweg 43. In beide secties werd met voldoening gesproken over de woningbouw, maar er werd op aangedrongen ook in de kleine dorpen te bouwen. Voorts werd opge merkt dat het met de particuliere bouw wel eens moeilijk zit en de vraag ge steld of de bouwvoorschriften niet te streng worden toegepast. Maar ook werd gevraagd of er wel voldoende toezicht is bij de woningbouw. Dit naar aanleiding van een ernstige lekkage bij de nieuw gebouwde woningen in Woudsend. WOUDSEND. - Onze oud-dorpsgenoot, ds J. J. Dijk te Zeist, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerken in Neder land, is gisteren 70 jaar geworden. Ds Dijk werd op 10 januari 1895 uit een predikantsgezin te Bozum geboren. Hjj bezocht eerst het chr. gymnasium te Arn hem en studeerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 30 juni 1922 zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Dijk op 19 juli 1922 na praeparatoir examen door de classis Amsterdam beroepbaar was verklaard in de Gereformeerde Ker ken in Nederland werd hjj op 11 februari van het daaropvolgende jaar door ds G. M. van Rennes, toen nog predikant te Heeg en thans emeritus-predikant te Beetsterzwaag, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Wouds end. Op 9 september 1928 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Leider dorp. Deze zijn tweede en laatste ge meente diende ds Djjk tot 11 februari ’63, toen hem na veertig volbrachte dienst jaren op achtenzestigjarige leeftijd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds Djjk zich metterwoon te Zeist. SNEEKER NIEUWSBLAD De bezwaren van b. en w. tegen de belasting op de tweede woning zijn voornamelijk, dat zij daarvan een enor me administratieve rompslomp ver wachten. Bovendien doet het hun min der prettig aan, om aan de ene kant de recreatie te bevorderen en als dit succees heeft, naderhand te komen met een aanslagbiljet. Zij zijn verder van oordeel, dat de grondslag brandverzekeringswaarde voordelen heeft boven de bouwwaardè, omdat daarbij met een eenvoudiger ad ministratie kan worden volstaan. Een gedeelte van de Lemmerweg in Hommerts is, nu de vorst alweer enige tijd verdwenen is, in een zeer slechte toe stand geraakt. Knipperlichten en waar schuwingsborden geven het slechte en ge vaarlijke weggedeelte aan, maar toch zijn er nog vele automobilisten die hier met een grotere dan wenselijke en toe- gestane snelheid rijden: 40 km per uur is op dit gedeelte de maximum toelaatbare snelheid Helaas zjjn er vele chauffeurs, die door een te hoge snelheid anderen en zichzelf in gevaar brengen. Het spreekt vanzelf, dat deze een bekeuring krijgen, als de politie hen snapt B. en w. zjjn van mening, dat het prov. bestuur zeker op de hoogte is met de financiële positie van de gemeenten. Ver wacht wordt echter, dat een sluitende be groting wordt overgelegd, aangezien de minister te kennen heeft gegeven een ver zoek om verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds, momen teel niet in overweging te willen nemen. In antwoord op vragen en opmerkingen in de tweede sectie delen b. en w. o.a. mede, dat een rijwielpad van Hommerts via Lytshuizen naar Heeg zeker f 120.000 zal kosten. Of dit financieel bjj de pro vincie (80 pet.) haalbaar is, wordt be twijfeld. Wel is bekend dat gelijktijdige aanleg van het fietspad met de weg bij de provincie geen instemming kan vinden. De nieuwe weg was er dus in de eerste jaren niet gekomen. Overigens zjjn h.i. andere verkeersverbeteringen in de ge meente noodzakelijker. (Vervolg op pagina 2) zienljjk zou zjjn. Ook het geld, dat via een verloting van taarten en Oranjekoe- ken binnenkwam werd erbjj gevoegd. Al met al een keurig en hoogst gezellig feest, dat ook dank zjj een goede recla- me-campagne van Telstar, voor ieder theaterbureau van belang, veel jeugd getrokken heeft. Van alle dansen was de slob - modem maar in de tijd van „steeds wat nieuws” alweer verouderd de meest populaire. De heer Miedema vertelde ons, dat overigens in het alge meen de belangstelling voor dansavon den toeneemt. Van deze avond, waar voor een toegangskaartje voldoende was, was de netto-opbrengst 510,-. De heer Algera beschouwde dit als een geweldig succes. „Vóór acht uur was alles al uitverkocht, „vertelde hjj ons, „In voorverkoop waren er reeds 225 kaarten verkocht.” Ook het publiek bleek uitermate voldaan, niet het minst door de muziek van The New Beat. Door een en ander overweegt Telstar een herhaling, waarbij het optreden van „Don Mercedes and The Improvers” niet ónmogelijk is. De impressario van Don Mercedes de heer De Vries was name lijk ook aanwezig en heeft contact met Telstar opgenomen. Telstar hoopt op 23 januari op een even goede en succesrijke avond als deze in Sneek, waar de opbrengst de grootste is van wat tot heden door het theaterbu reau verkregen is. Deze 510,- zijn dus voor het Roode Kruis, speciaal voor het Henri Dunanthuis. „Bolsward” is be stemd voor het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding). Tot 23 janu ari met „René and The Alligators”! Vrijdagavond hield in het Himsterhüs te Oosthem de ijsvereniging „Njjezijl Oosthem e.o.” haar ledenvergadering. Van de 315 leden hadden er 27 leden gehoor gegeven aan de oproep per ad vertentie. Daar de voorzitter afwe zig was, had de heer W. Veninga de leiding. Na zijn welkomstwoord werd de agenda vlot afgewerkt. Behalve het banksaldo was er een batig saldo van 585.-. Volgens de wnd. voorzitter staat de vereniging er goed ‘voor, er is alleen veel te weinig licht op de baan. Een vaste aansluiting op het P.E.B. met vaste palen zou de enige oplossing zijn. De nieuwe eigenaar van de baan zou op dit punt wonderen kunnen doen!! De af tredende voorzitter B. Hof stelde zich niet herkiesbaar. De heer O. Damstra te Njjezijl werd in zjjn plaats gekozen. De heer Th. C. van Berkum van Oost hem werd gekozen in de plaats van de zich niet herkiesbaar gestelde secreta- ris-penningmeester W. Veninga. De waarnemende voorzitter heette de nieu we bestuursleden welkom en hjj dankte de afgetreden voorzitter B. Hof voor het vele dat hij jarenlang voor dé ijsclub heeft gedaan en voor de vlotte leiding van de vergaderingen. De heer Veninga schetste hem vanwege de show „Da’s voor de kas” als een advokaat. Het lid S. Zijlstra bracht de heer Veninga dank voor het vele dat hij op de baan De „verfijningen” welke tot nu toe zijn aangebracht in de uitkeringen ingevolge de financiële verhoudingswet 1960 aan de gemeente, hebben b. en w. zeer teleur gesteld. Voornamelijk hadden zij voor „uitkering ongewoon bevolkingsverioop” enige verwachting. De terugloop van 156 inwoners in 1964 zal de gemeente voor dit jaar nog een hogere uitkering uit het gemeentefonds opleveren als compensatie voor de lagere uitkering per inwoner, doch ingaande 1966 zal dit bedrag geleidelijk aflopen. RECREATIEPLANNEN Op 1 januari 1964 bedroeg het aan tal inwoners van Rauwerderhem 2636. Er werden 50 kinderen geboren, terwijl in 1964 27 mensen overleden. Geboor- te-overschot 23. Er vestigden zich 163 personen in de gemeente en er vertrok ken 201. Het inwonertal was derhalve op 1 januari 1965 totaal 2621 (1339 man nen en 1282 vrouwen). jon- van Landbouw, de Friese CBTB en de Fr. ABTB organiseert dit jaar een techni sche avond. Vorig jaar werd een tech nische dag georganiseerd, waarop enke le sprekers onderwerpen behandelden, die voor de jongeren, werkzaam in de boerenbedrijven van belang zjjn. Men heeft echter de ervaring moeten opdoen, dat de belangstelling voor deze tech nische dagen dalende is. De technische commissie heeft het daarom nodig geoor deeld het programma te beperken en te moeten volstaan met het organiseren van een technische avond, die op vrij dag 15 januari a.s in het Oranjehotel gehouden zal worden,. Op deze bijeen komst zal Dr. Ir. R. Politiek uit Wage- ningen spreken over: „Doelmatige se lectie in de rundveefokking” en daarbij speciaal aandacht besteden aan de se lectie t.a.v. de vleesproduktie. Voor de jongeren, die in meerdere of mindere mate met deze problemen op de boeren bedrijven worden geconfronteerd is de ze lezing zeker van belang. Te meer nu op de vergaderingen van de plattelands- jongeren minder aandacht aan techni sche onderwerpen wordt besteed dan in voorgaande jaren wel het geval was. Als sluitstuk zal een film vertoond wor den. De dalende lijn, die het bezoek aan vermakelijkheidsinstellingen sinds 1950 toont, heeft zich in 1963 voortgezet. Het totale bezoek daalde van bijna 90,5 mln. in 1962 tot bijna 86,5 mln. in 1963. Bjj de bioscopen, die de meerderheid van hét bezoek trekken, daalde het aantal van ruim 46 mln. tot 42,5 mln. De sportuitvóeringen konden zich daar entegen verheugen in een groter aantal bezoeken (14,7 mln. in 1962, 15,1 mln. in 1963). Het bezoek aan beroepstoneel (1,3 mln.) en concerten (2 mln) bleef onge veer gelijk. Per bezoek besteedde het publiek ge middeld fl,74; in de gemeenten met 100.000 en meer inwoners was het ge middeld bedrag per bezoek f 1,98. De wachtmeester eerste klasse, P. A. Bakker uit Hommerts, herdacht op vrijdag jl. het feit, dat hjj 25 jaar gele den toetrad tot de rijkspolitie. Een en an der werd op gezellige wijze te zijnen huize gevierd. De burgemeester, J. van Hout van Wymbritseradeel, was verhin derd. Overigens waren aanwezig de vol tallige groep, de districtsadjudant van Heerenveen, de heer Van Dalfsen, alsmede de adjudant-groepscommandant Zwaag van de Rijkspolitie te water. De heer Van Dalfsen bracht evenzo de gelukwensen over namens de districts commandant en overhandigde de heer Bakker een gratificatie. De groepscommandant, de heer D. E. de Vries, wenste de heer Bakker namens de groep en collega’s geluk met het ju bileum en bood hem een persoonlijk ge schenk aan. Nadat ook de heer Zwaag zijn geluk wensen had uitgesproken bleef men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. Maandag 11 januari ’s avonds 8 uur film: Eddie in de olie. Het is volgens het college normaal dat de woningbouw plaats moet hebben volgens bepaalde voorschriften. B. en w. gaan er echter steeds van uit zoveel mo- geljjk rekening te houden met de belan gen van de bouwer. Behoudens een vijftal bouwterreinen is momenteel in IJsbrechtum geen grond meer beschikbaar. Voor de komende ja ren is dat zeker niet voldoende maar plannen voor aankoop van grond en voor de verdere uitbreiding van het dorp zijn in een vergevorderd stadium. In Woudsend is weinig industriegrond meer beschikbaar. Plm. 9.300 m2 indus trieterrein is verkocht c.q. in erfpacht uitgegeven, terwijl nog plm. 1.500 m2 beschikbaar is, waarbij het terrein van de voormalige timmerfabriek buiten be schouwing is gelaten. Omtrent de bebou wing van deze grond zullen b. en w. de raad bij een afzonderlijk voorstel inlich ten. De stedebouwkundige heeft bij het ontwerp-uitbreidingsplan voor Woudsend rekening gehouden met uitbreiding van ‘t industrieterrein. In Uitwellingerga is plm. 5.100 m2 ver kocht, c.q. in erfpacht uitgegeven en thans nog plm. 11.200 m2 beschikbaar, niet inbegrepen het 3.000 m2 grote op- slagterrein dat de gemeente in gebruik heeft. PTT zal in 1965 de volgende bijzondere postzegels uitgeven: 6 april: drie zegels gewijd aan het verzet, met afbeeldingen van verzets- monumenten 17 mei: één herdenkingszegel ter ge legenheid van het feit, dat het in 1965 100 jaar geleden zal zijn dat de inter nationale samenwerking begon op tele- communicatiegebied. Deze zegel zal het embleem dragen van de Union Inter nationale des Télécommunications. 1 juni: Vijf zomerzegels met afbeeldin gen uit pittoreske Nederlandse stadjes. 20 september (vermoedelijke datum): twee Europazegels. 16 november: vijf kinderpostzegels, waarvoor de afbeeldingen zo mogelijk worden ontleend aan tekeningen van een kindertekenwedstrjjd, die het Comité Kin- derzegels heeft georganiseerd. Dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 januari 1965 Krite Snits. Première, f.i. Blijspul „Flecht op ’e Koai”, fan Ba rend v. d. Veen; Amicitia-theater jouns 8 ure. Woensdag 13 januari Sneeker Zeilclub. Conditietraining in de R.H.B.S. onder leiding van de heer A. Postma. Donderdag 14 januari Langebaanwed- strjjden op de kunstijsbaan te Deventer onder auspiciën van „De Preamke- skouwers”. Donderdag 14 januari ’s avonds 8 uur bovenzaal „Onder de Linden” Buiten gewone alg. ledenvergadering Kon. Zeilver. „Sneek” en S..Z.C. Vrijdag 15 januari ’s avonds 7.45 uur in Café Rest. „Onder de Linden” dia- avond te geven door de heren De Graaf en Tienstra uit Leeuwarden. Dinsdag 19 januari ’s avonds 8 uur Con cert Frysk Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solisten: Joseph Con rath, viool en Erno Steler, altviool. voor de vereniging had gedaan. De con tributie werd verhoogd van f 2,- op f 3,- gezinskaarten werden met evenveel ver hoogd. Als nood-bestuursleden wer den benoemd J. Wiersma en W. Veninga. T. Nijdam, Tineke Feenstra en K. de Jong wonnen een lekkere slachtkip bij de ver loting. Daarna werd de ledenvergade ring gesloten. Op 1 januari 1964 telde de gemeente 11078 inwoners, 5664 mannen en 5414 vrouwen. De vermeerdering door ge boorte bedroeg 139 m. en 133 vr. 272 personen, door vestiging 196 m. en 206 vr. 402. De vermindering door over lijden 49 m. en 33 vr. 82, door ver trek 341 m. en 407 vr.. 748. Op 1 januari van dit jaar bestond de bevolking derhalve uit 10922 inwoners, van wie 5609 mannen en 5313 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 102. Echtscheidingen werden niet ingeschreven. Het huis voorheen bewoond door me vrouw de wed. J. Sj. de Jong, staande aan.de Vosselaan te Woudsend, is on derhands verkocht aan de heer J. L. de Jong te Woudsend. In de beide secties die de gemeentebegroting 1965 hebben onderzocht was men het er wel over eens, dat voor het verkrijgen van een sluitende begroting aan belastingverhoging niet te ontkomen is. Maar wel kwam hierbij de vraag naar voren of het platteland niet te veel wordt uitgeknepen en de mening geuit, dat in Den Haag voor de recreatie meer te bereiken is dan in de agrarische sector. In Den Haag wordt volgens dit lid soms te weinig gedacht aan de agrarische be langen. In andere landen worden soms wegen aangelegd met toedoen van de E.E. G., louter van betekenis voor de landbouw, zonder dat hierin door de agrarische sector moet worden bijgedragen. Beide secties betreurden het ook, dat voor de gedwongen bezuinigingen op de kapitaalswerken niets of weinig gedaan kan worden aan de aanleg, verbete ring en onderhoud van wegen. Met name werden genoemd de aanleg van de weg Abbega-Ketting-Rige en de weg van Lytshuizen naar Oudega. Een lid van de tweede sectie vroeg zich dan ook af of het niet wat ondemo cratisch is wanneer op het provinciehuis gezegd wordt, dat de begroting moet gen dienen aangepakt te worden omdat zij te smal zijn. De verbetering van de weg Lytshuizen-Oudega is daarom niet geraamd in de begroting. Voor het on derhoud evenwel 10.000,-. Zolang deze weg niet in uitvoering komt is teneinde ongelukken, b.v. met bromfietsen te voorkomen, enig onder houd nl. noodzakelijk. Komt de verbete- rig binnenkort in zicht, dan is voor het onderhoud geen ƒ10.000,- nodig. Onder de kapitaalsobjecten waaraan zjj gaarne voorkeur zouden verlenen valt zowel de weg Lytshuizen-Oudega als de weg Abbega-Ketting-Rige. Indien de raad mocht besluiten tot verhoging van enke le belastingen, dan bestaat de mogelijk heid, dat één van deze objecten dit jaar kan worden aangepakt. B. en W. zullen Ged. Staten vragen of op korte termijn mag worden gerekend op pro vinciaal subsidie in de kosten van verbe tering van de weg Lytshuizen-Oudega. De rjjksbijdrage voor verbetering van de weg Abbega-Ketting-Rige is verlengd tot 31 december 1965. Door belanghebbende particulieren is als bijdrage in de kosten van aanleg van deze weg 12.500,- toegezegd. De toestand van de Remswerderlaan is naar de mening van b. en w. nog niet van dien aard, dat aparte vermelding in de begroting noodzakelijk is. De lange bouwtijd van met name de woningwetwoningen is een gevolg van het. feit, dat het vaak pas na moeizaam onderhandelen met de aannemers gelukt een gegadigde te vinden, die voor zgn. toetsingprijs van de minister bouwen. Maar waar het landelijk ge middelde van de bouwtijd van deze wo ningen op 20 ligt en voor Friesland op 1% jaar slaat Wymbritseradeel nog geen gek figuur. In verband met de krappe woningpo- sitie in de gemeente voelen b. en w. niet al te veel voor onbewoonbaar-verklaring van woningen. De ontruimingstermijn moet dan steeds weer met een jaar wor den verlengd. Van ernstige lekkage bij de nieuwe wo ningen te Woudsend is, naar de dienst van gemeentewerken mededeelde, niets bekend. Bij deze woningen is regelma tig toezicht geweest. Een nader onder zoek wordt evenwel ingesteld. Het was zaterdagavond een gezellige boel in de foyer van Amicitia. En druk, heel druk. De door het theaterbureau Telstar georganiseerde dansavond, waar van de baten bestemd zijn, voor het Roo de Kruis, had zoveel belangstelling ge trokken, dat de directie van Amicitia een groot aantal zichtbaar teleurgestelde danshistigen de toegang moest weige ren. Toch waren er nog ruim driehon derd jongeren, die erin geslaagd waren een plaatsje op en om de dansvloer te bemachtigen en op de uitstekende dans muziek van The New Beat, een vijf- mans-band uit Groningen, voortschuifel den dan wel zich in ritmische bewegin gen ophielden op één vierkante meter dansvloer. Dat er zoveel toeloop was, hadden de jeugdige Telstar-leiders wel enigs zins verwacht maar ze toonden zich toch verrast en bijzonder verheugd. De heer Algera tenminste liep met een zeer te vreden gezicht rond en toonde zich blij met de opbrengst, die ongetwijfeld aan- Ondanks een geboorteoverschot van 190 personen is het aantal inwoners van Wymbritseradeel vorig jaar toch met 156 personen (55 mannen en 101 vrouwen) gedaald. Dit werd veroorzaakt doordat er 346 personen meer vertrokken dan zich in de gemeente vestigden. Donderdag werd in café „De Trije Sprong” te Rauwerd door nots. Nauta van Roordahuizum onder grote belang stelling verkocht de woning met enig erf, eigen aan wijlen wed. A. v. d. Meer te Rauwerd. Het provisionele bod voor dit eenvoudige pand bedroeg 5340,-. Na niet minder dan 65 verhogingen werd tenslotte het kortelings uit Ameri ka teruggekomen en tijdelijk te Balk verblijvende gezin van de heer A. Rene- ma eigenaar voor 9100,-. Het in een enkele advertentie al of niet te recht ge plaatste opschrift „recreatie” was waar schijnlijk niet vreemd aan de grote be langstelling, ook van buiten Friesland. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1