Soekarno bekrachtigt uittreden uit V.N. L AGENDA~"] De recreatieplannen in Wymbritseradeel Waterpoort - krabbels I l i WYM BRITS ER A DEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT i l van Vit de sect i erapporten Wymbritsercideel en t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t t t 120e jaargang nr. 4 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SI I ft I ra Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Woensdag 13 januari 1965 Tegen een afscheidingsmuur bij de nieuwe garage en auto- boxen van de firma S. H. Fritsma aan de Leeuwarderweg is een twaalf meter brede kleuren-mozaïek aangebracht, voorstel lende de ontwikkeling van het verkeer vanaf het lastdier, voor gesteld door een kameel en een ezel, tot heden. In bonte kleu ren komen er verder op voor twee dragers, de trekschuit, de eerste houten loopfiets, de handkar, het paard, de luchtballon, de zeppelin en het vliegtuig, de stoomtrein en de electrische trein, de open en de gesloten vrachtauto en de motorbakfiets. De mozdiek, die volgens een ontwerp van de heer Tieman, verbonden aan „De Porceleyne Fles” te Delft, in dit bedrijf is vervaardigd, zal ’s avonds met floodlight worden beschenen. Dit zal tegen de zwarte koperslakkeien waarmee de muur is opge trokken stellig een mooi gezicht opleveren en tevens een goede Praatavond afd. Heeg Friese Mij. J. Lootsma overleden Verbouw voorm. Geref. School te Hommerts tot ga rage voor de Reiniging Zwolse vierling vertelt over zichzelf op tv 23 februari aanbesteding weg IJlst-Sneek J. H. Wamelink overleden Oriënterend gesprek met Sneek over Pottenplan II I waar- het „Ikke heb deze za- ANDERE BRANDHAARD gaan Oeverrecreatie het EUROPA Caravans GEEN SYSTEEMBOUW schuiven naar een tijdstip voor het be zoek, dat Wilson op 22 januari aan Bonn zal brengen. Wat De Gaulle en Erhard hebben besproken zal men wellicht kun nen horen op 4 februari, wanneer De Gaulle de pers zal toespreken. GROTE GEMEENSCHAP een op dus UITBRE 11)1 N GSPLAN OOSTHEM Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels* adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie; GEDEMPTE POL 6 1’eJefoon 3005 0 5150} b.g.g. 4091. gezet, hun woonkamer binnen. Hoe wel Pietje al in de gevonden voorwer- niet komen opdagen. Uit het antwoord van b. en dat de tegenwoordige garage De recreatieplannen in Wymbritsera- deel zijn in de secties voor onderzoek van de gemeentebegroting 1965 weer uitvoerig besproken. Een lid van de le sectie was blij, dat er met Sneek een gesprek is geweest over een eventuele gemeenschappelijke regeling voor de re creatie. Volgens hem zou dit dan in de eerste plaats het Pottenplan II betref fen. Hij hoopt, dat Sneek, omdat dit een extra-uitkering krijgt als kern-gemeente, hier extra subsidie in kan steken. Verder werd geïnformeerd naar De bepaling, dat caravans als regel mogen staan buiten een afstand van 200 m. van een oever, is opgenomen in een provinciale verordeing. Momenteel is in voorbereiding een aantal terrei nen aan te wijzen als speciale caravan- terreinen, al dan niet gecombineerd met een kampeerterrein. Gehoopt wordt, dat bij een voldoend aantal speciale cara- van-terreinen de geneigdheid elders nog een plaats te zoeken, geringer zal wor den. Wel moet er rekening mee worden gehouden, ook weer op grond van de prov. verordening, dat men 3 x 24 uur met toestemming van een eigenaar over al ’n standplaats mag innemen. Aan der gelijke prov. bepalingen kan een ge meente waarschijnlijk weinig af of toe te doen. Wel zou nog onderzocht kun nen worden of in een gemeentelijke kam- peerverordening aanvullende bepalingen kunnen worden opgenomen, die deze ca- ravanproblemen kunnen beperken. Niet onderschatten SNEEKER NIEUWSBLAD B. en W. zeggen in hun antwoord, dat het onderhoud met Sneek inderdaad spe ciaal het Pottenplan II betreft. Het be trof hier een oriënterende bespreking; over het verdelen van de kosten is nog geen beslissing genomen. Het tijdstip van realisering van het recreatieplan Woudsend en dit geldt voor alle plannen is hoofdzakelijk af hankelijk van het landelijk subsidiebe leid t.a.v. recreatie-projecten. Het Pot tenplan I is al enkele jaren „rond” wat grondaankoop en technische voorberei ding betreft, doch eerst nu kon met het bouwrijpmaken worden begonnen. In Woudsend is ook de nodige grond al in eigendom verkregen, zodat het wachten thans alleen is op een subsidie- De stedebouwkundige heeft een zeer acceptabel plan ontworpen voor woning bouw achter het Himsterhüs te Oosthem. Contact is opgenomen met de eigenares van deze grond. Over de prijs van het benodigde weiland bestaat geen ver schil van mening, wel over de speelwei de, welk terreintje enkele jaren geleden. op kosten van de gemeente is opge- Maar mochten dè financiën een uitgaaf In de andere brandhaard in Zuid-Oost- Azië, in Zuid-Vietnam, gaat de oorlog verder. Kort geleden heeft de communis tische Vietcong het regeringsleger in de buurt van de hoofdstad Saigon een forse nederlaag toegebracht en ook op andere plaatsen groeit de dreiging, zodat men al de vrees hoort uiten, dat de re volutionaire oorlog in zijn derde fase begint te komen. Na de terreuracties, de kleine aanvallen en het verkrijgen van een greep op het platteland de groot scheepse militaire aanval. In het Noor den was dat elf jaren geleden de groot scheepse aanval op Dien Bien Phu, wel ke het einde van het Franse verzet be tekende. In de hoofdstad zelf manoeuvreren mi litairen, politici en Amerikanen om het hardst om in het zadel te komen of te blijven. De militairen, die enkele we ken geleden de Hoge Nationale Raad hadden ontbonden en de burgerlijke regering onder curatele hadden ge steld, hebben zich bereid verklaard wat naar de achtergrond te verdwijnen zon der overigens de touwtjes los te laten. De schijn van burgerlijke democratie kan dan worden opgehouden en nu de Amerikanen nog geen uitweg uit de cha os weten, is dat het enige waaraan zij blijven vasthouden. Maar zeer tot spijt van b. en w. laat de begroting deze uitgaaf niet toe. An ders waren zij zeker met een voorstel gekomen. Hoewel de belangen van de midden stand hun zeer ter harte gaan, valt het te begrijpen, dat in dit geval het ge meentebelang, gelet op de enorme kos- ten-besparing, niet ondergeschikt kan worden gemaakt aan het belang van ’n particulier. Deze avond werd maandag gehouden in café Kooi te IJlst, waar voorzitter F. de Boer van Woudsend 48 leden en gas ten kon verwelkomen. Onder de laatstee bevond zich ook de heer W. Hoornstra, adjunct secretaris van de Friese Maat schappij van Landbouw te Leeuwarden. Na enkele mededelingen en ingekomen stukken werden de aanwezigen verdeeld in vijf discussiegroepen, die elk een vraag te behandelen kregen, t.w.: a. ontwikkelings- en saneringsfondsen, b. raak investeren of niet? c. hoeveel koei en per man?, d.. al of niet hooipersen? en e. hoe staat het met de invoer van vlees en kaas? Aan de zeer breedvoerige en leven dige discussies namen alle aanwezigen deel. Op de vele vragen die gesteld werden gaf de heer Hoornstra een zeer duide lijk antwoord. Volgens hem kunnen de vele problemen in het agrarisch vlak alleen worden opgelost als de boeren als één man achter hun organisatie staan. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de sterk oplopende renten bij de Zuivel- bank en als gevolg daarvan ook bij de Raiffeisenbanken. Daarna sloot de voor zitter met een woord van dank deze ver gadering die zeer in de smaak is geval len. Gisteren is alhier op 73 jarige leef tijd overleden de heer J. Lootsma, oud- ambtenaar bij de Dienst van Gemeente werken alhier. De heer Lootsma, die afkomstig was van Staveren, kwam op 16 juni 1919 als lijdelijk opzichter-tekenaar bij deze dienst en kreeg op 15 november van het volgend jaar zijn vaste aanstelling. Op 1 april 1930 werd hij bevorderd tot hoofd opzichter, op 1 januari 1938 tot tech nisch hoofdambtenaar en op 1 januari 1954 tot techn. hoofdambtenaar le klas. Deze functie vervulde hij tot aan zijn pensionering op 1 oktober 1956. Na het vertrek wegens Voor de verbouw van de voormalige Geref. school te Hommerts tot garage voor de gemeente-reiniging worden de kosten geraamd op 80.000,-. Dit zal tot gevolg hebben, dat de tegenwoordige huurder dit gebouw zal moeten ontrui men. Dit betekent voor deze zaak en voor het dorp een grote strop meent een lid van de eerste sectie. Hij wil het par ticulier belang wel niet laten prevale ren boven het gemeentebelang, doch hij vraagt toch enig begrip voor kenman. Dorothee, Riny, Elly en Han Kiffers, de Zwolse vierling, gaan volgende week woensdag openhartig over zichzelf en elkaar vertellen in het 2e t.v.-program- ma van radioman Gabri de Wagt (VA RA). Op 8 februari vieren de vier hun 22e verjaardag. De ouders zullen over de opvoeding van hun kinderen vertellen. Medewerking wordt verleend door me vrouw dr. J. van Bilderbeek, vrouwen arts, die is gepromoveerd op een proef schrift over tweelingen. ERHARD NAAR PARIJS En dat weer, gekoppeld aan vriende lijke woorden van De Gaulle, heeft in Bonn een zekere beweging ontketend om toch maar niet te zeer op het Ameri kaanse paard te wedden en daarvoor het Franse paard te verwaarlozen. Bo vendien redeneren sommigen, zoals pre sident Lübke bij zijn nieuwjaarsont vangst, dat een betere verstandhouding tussen Parijs en Bonn het voordeel zal hebben, dat Bonn meer invloed heeft op Washington, dat banger moet zijn voor een afzonderlijk Duits-Frans samengaan. Volgende week brengt Erhard een be zoek aan De Gaulle. Van alle kanten wordt veel waarde aan dat bezoek ge hecht, vooral omdat er aanwijzingen zijn, dat men zaken wil gaan doen over de Europese politieke unie. Maar het wil er toch nog niet helemaal in, dat Erhard al zijn Atlantische beginselen zo maar overboord zal gooien en in alle opzichten De Gaulle tegemoet zal komen in diens „Europese Europa.” Hoe vriendelijk hij De Gaulle even wel wil stemmen blijkt wel uit zijn be reidheid zijn reis naar Parijs te ver- voor modernisering in 1965 nog toela ten, dan zouden b. en w. de voorkeur geven aan Njjland. De klacht over de vele kapotte lam pen is doorgegeven aan het P.E.B. Dat de straatverlichting in omliggen de gemeenten beter is, is wellicht een gevolg van het feit, dat deze gemeenten een sluitende begroting hebben of in een veel vroeger stadium hebben ingezien, dat een slechte verlichting het platte land niet ten goede komt. De aanbesteding van de nieuwe weg IJlst-Sneek zal op dinsdag 23 februari plaats vinden des middags om 2 uur in 'het Gerechtsgebouw te Sneek. De weg, die aangelegd wordt in opdracht van de gemeentebest. van Sneek, Wymbritsera deel en IJlst, is ontworpen door de Pro vinciale Waterstaat. De uitvoering staat onder directie van gemeentewerken Sneek. Het enige land dat de Indonesische stap heeft toegejuicht, is communistisch China. De andere communistische en ook alle Afrikaanse en Aziatische landen hebben afkeuring en bezorgdheid uitge sproken. Het is niet bekend of Sukarno meer instemming had verwacht. Mocht dat het geval zijn dan sust de regering in Djakarta zich met de illusie, dat zij weet, dat de kleinere landen diep in hun hart deze stap toejuichen. Aldus de woordvoerder van de regering, die er aan toevoegde, dat Indonesië nog geen plannen had geformuleerd om een tegen- organisatie van Afrikaanse en Aziatische landen op te richten. Nog niet, dus uitgesloten is het niet in de denkwereld van Djakarta. Het is niet verwonderlijk, dat wij achter de stap de dreiging menen te kunnen on derscheiden van communistisch China, dat in deze rivaliserende organisatie zou kunnen trachten de Russische invloed in deze wereld te beknotten. hoogd. De vraagprijs is nu te hoog. Tot dusver is nog geen overeenstemming bereikt. AMICITIA THEATER Vrijdag 15 januari en zaterdag 16 janu ari te 8 uur film: Rio Bravo. Zondag 17 januari ’s middags te 2.30 uur film: Daar komen de tanks. Zondag 17 januari te 5 en 8 uur en maan dag 18 januari te 8 uur film: Een zomer vol verwachting. De boodschap van Johnson was gro tendeels gewijd aan binnenlandse zaken Het is het doel van Johnson Amerika te brengen naar een „great society”,- naar een grote gemeenschap, waarin ieder zijn bevrediging kan vinden. Dat houdt op voorzichtige schaal een aan tal sociale maatregelen in. Zo zal John son de wet op medische hulp aan ou den van dagen (door tegenstanders als gesocialiseerde medische hulp uitge kreten) weer in het Congres brengen. Hij zal voortgaan met de bestrijding van de armoede. Hij zal een ontwikke lingsprogramma voor het verarmde ge bied van het Appalachian-gebergte in dienen, hij zal de economie aanmoedi gen door een verlaging van accijnzen. Johnson heeft beide nieuwe Russische leiders, Op een vraag van een lid der eerste sectie of het ook aanbeveling verdient een ander type woning te nemen in diverse gemeenten ziet men de laatste tijd woningen waarvan eerst de romp wordt gebouwd antwoorden b. en w. dat waarschijnlijk wordt bedoeld de bouw van zgn. systeemwoningen, waar van verschillende elementen vooraf in de fabriek worden klaargemaakt. Dit soort woningen is echter alleen geschikt bij grote aantallen tegelijk op één bouw plaats. Voor de verspreide bouw in Wym- britseradeel komen ze niet in aan merking. we jarig dochtertje. Het meiske pakte gezien haar stoeltje en zette het voor de kast Nauwe waarvan ze wist dat mamma daar Noorderhorne, zit thans, broederlijk het snoepgoed in bewaarde. Staande naast een soortgenoot, hoewel niet zo op het stoeltje trok ze het deurtje open mooi goudgeel als hij, bij de fam. en haalde uit een dekschaal een reep Bootsma (Grabal) in de W. Burgstr. chocola. Toen moeder na een kwartiertje weer beneden kwam en de deur van de kamer opende, viel ze bijna om van verbazing. Haar dochtertje stond midden in de kamer, beide handjes geheven en het gezicht, haren en hals helemaal bruin alsof ze voor derd boos te worden over Johnsons op merking, dat in Oost-Europa landen steeds duidelijker hun eigen persoon lijkheid op de voorgrond gaan stellen. Bij vorige gelegenheden heeft Ken nedy bv. scherpere dingen gezegd, maar het heeft er wel de schijn van, dat de Russen ditmaal zo aanslaan doordat zij zich op dit terrein voortdurend min der zeker gevoelen. Johnson schijnt voor al aan Roemenië te hébben gedacht, dat al enige tijd uit de communistische pas loopt door de eigen industrie meer te ontwikkelen dan Rusland eigenlijk wel nodig en economisch acht. De nationale vrijheid heeft Roemenië nu weer bewezen door twee fabrieksuitrustingen in de Ver enigde Staten te kopen. Vooral is van belang, en het kan zijn dat de Russen daar ook op aangeslagen zijn dat Was- Kosigin en Bresjnjew, uitge- hington zijn regels voor de handel met nodigd naar de Verenigde Staten, maar Oost-Europa in positieve zin zal dat heeft de Izwestija toch niet verhin- herzien. de vordering van de plannen in Woudsend o.a. gesproken over staanplaatsen voor caravans, ligplaatsen voor woon boten en oeverrecreatie. STRAATVERLICHTING Een lid van de 2e sectie vestigde er de aandacht op, dat er in de Lege Geaën veel lampen stuk zijn. Rondom het Snee- kermeer in de nabuurgemeenten is de straatverlichting modern, terwijl het in ’t gedeelte van Wymbritseradeel nog vrij donker is. Hierop antwoorden B. en W. dat een aanbieding voor Ysbrechtum, mede in verband met de uitbreiding van de ver lichting tengevolge van de nieuwbouw aldaar, is ontvangen, en zü geruime tijd geleden aan het P.E.B. ’n kostenopgaaf hebben gevraagd voor het moderniseren van de verlichting in de overige hier voor in aanmerking komende dorpen. Hieruit blijkt, dat de hiervoor geraam de kosten bedragen: een jaarlijkse bij drage van 16.380,-, verhoogde stroom- kosten 9.190,- en een bijdrage ineens van 19.170,-. Helaas laat de begro ting een dergelijke uitgaaf niet toe. De zwanen schijnen al net zo mak te zullen worden als de eenden. De zer dagen waggelde er een tussen een groepje eenden in de Drakenstraat Aan de Groene Dijk zijn slopers be- blijkbaar ook op zoek naar voedsel, zig met het afbreken van de hjjsto- ren op het terrein van het P.E.B. sta tion aldaar. Aan deze toren zijn oor logsherinneringen verbonden. Door dat hij plm. twintig meter hoog was, gebruikten de Duitsers hem als uit kijkpost voor het waarnemen van vliegtuigen. Langs een gammel hou ten laddertje, dat na de oorlog nog vele jaren tegen de muur van het inspringende gedeelte heeft gestaan, klommen ze naar het dak. Wanneer bjj het zich nestelen van oe verrecreatie gedacht wordt aan woon boten, dan behoeft er geen vrees te be staan, dat hieruit moeilijkheden zullen voortvloeien, wanneer een bepaalde oe verstrook een andere bestemming ver krijgt. (Deze vrees werd in de 2e sectie geuit). De aesthetisch acceptabele woonboten, die volledig aan de richtlijnen voldoen, hebben een doorlopende, tot wederop zegging geldende ontheffing van aanlegverbod. De overige, die niet aan deze richtlijnen voldoen, krijgen jaar ontheffing. Blijvende rechten een bepaalde ligplaats heeft men nooit. In het Fries programma van de Rono op vrijdag 22 januari a.s. tus sen 18.40 en 19.35, zal Halbe Doele een praatje houden over het Friesch Scheepvaart Museum alhier. De ontsnapte kanarie die, zoals de vorige keer vertelden, was op een daklijst in de Na bijna een week overleg en gissen, afgewisseld door pogingen van buitenaf om de stap te verhinderen, heeft Sukarno op een betoging de volgende woor den uitgesproken: „Op 7 januari 1965 om 22.30 uur verklaar ik het volgende: Indonesië is uit de Verenigde Naties getreden. „Dat kost Indonesië 50 miljoen dol lar aan hulp, maar Sukarno zei: „Het is goed voor ons land op eigen benen te staan. Ik heb gezegd: Loop naar de duivel met je hulp,” Het besluit is, zoals wij de vorige week al hebben aangeduid, genomen omdat het gehate Maleisië dit jaar lid is geworden van de Veiligheidsraad. Maleisië is een schepping van het neo-kolonialisnie en moet derhalve verdwijnen. Het aantal infiltraties op Malak- ka en in Noord-Borneo neemt voortdurend toe, maar de infiltranten worden gro tendeels bij aankomst al gevangen genomen. Maleisië, dat zo bedreigd wordt door deze zogenaamde „confrontatiepolitiek” van Sukarno, heeft een beroep ge daan op de Ver. Naties om hulp, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat er veel uit de bps zal komen. De voornaamste bescherming moet komen van de En gelse troepen, waarvan er, zoals Wilson heeft onthuld, al meer dan 50.000 in Maleisië zijn. tewerken, was Over Zuid-Vietnam heeft president Johnson in zjjn boodschap aan het Con gres, te vergelijken met onze troonrede, weinig weten te zeggen. Wat Europa be treft, moeten de vrije Europeanen de koers van een in eenheid en vrijheid groeiend Europa bepalen, al heeft John son dan graag, dat het met de Verenigde Staten zal samehwerken. Johnson mist de grotere visie van de on derlinge afhankelijkheid, welke zijn voorganger had. Daar komt bij, dat zijn pogingen om Europa onder druk te zet ten, bepaald niet geslaagd zijn. In de boodschap werd met geen woord gerept van de voorstellen omtrent de multilatera le kernmacht van de N.A.V.O., waarbij ook de kernmacht onder ’n zekere vorm van integratie zou vallen. Zware Ame rikaanse druk om nog dit jaar tot on dertekening te komen heeft het dreige ment van De Gaulle uitgelokt, dat hij in dat geval de N.A.V.O. zou verlaten. Daarna kwam de Engelse Labourrege- ring met een afwijkend plan en Ameri ka, bevreesd ook voor een breuk met Frankrijk, heeft Londen en Bonn laten weten, dat zij het maar moesten uitzoe ken. Dat heeft de Duitsers weer het ge voel gegeven, dat zij door de Amerika nen in de steek worden gelaten. pensionering van de heer J. de Kok, directeur van Gemeen- hij van 1 september 1954 tot 1 februari 1956 tevens nemend directeur. Al vrij spoedig na zijn komst in Sneek sloot de heer Lootsma zich aan bjj de Orde van Goede Tempelieren, in welke organisatie hij ook tal van funkties heeft gehad. Thans was hij nog lid van de A.N.D.O. welke is gevormd door de fu sie van de I.O.G.T. met de Ned. Vereni ging tot Afschaffing van Alcoholh. Dran ken. Vele jaren, tot aan de opheffing is hjj ook directeur geweest van het ont- houderszangkoor. Verder heeft hij als zanger en een lange reeks van jaren te vens als voorzitter zijn krachten gege ven aan de Arb. Zangvereniging „Mor genrood” en vóór de oorlog ook aan de afdeling van de moderne ambtenaren bond, waarvan hij secretaris en daarna een lange tijd voorzitter is geweest. in een kooi. En hjj voelt zich daar blijkbaar goed thuis, want hjj zingt de gehele dag. Toen de heer Boot sma hem ontdekte, zat hij in de por tiek van de heer De Grijs. Daarna vloog hjj naar de overkant en wipte toen door een van de ramen welke de Leer Bootsma inmiddels had open- Bruine inplaats van voor Zwarte Piet moest; Speien. Moeder kon geen woord - uitbrengen, maar barstte door het pen Leeft gestaan, is de eigenaar nog komieke van het geheel uit in een daverende lach. Eindelijk kon ze uit brengen: „Kind, wat is er gebeurd?” Antwoord: „Ikke heb seep van maakt!” De kraan bracht uitkomst. Woensdag 13 en donderdag 14 januari 1965 Krite Snits. Première, f.i. Bljjspul ,,Flecht op ’e Koai”, fan Barend v. d. Veen; Amicitia-theater jouns 8 tire. Donderdag 14 januari Langebaanwed- strjjden op de kunstijsbaan te Deventer onder auspiciën van „De Preamke- skouwers”. Donderdag 14 januari ’s avonds 8 uur bovenzaal „Onder de Linden” Buiten gewone alg. ledenvergadering Kon. Zeilver. „Sneek” en S.Z.C. Vrijdag 15 januari ’s avonds 7.45 uur in Café Rest. „Onder de Linden” dia- avond te geven door de heren De Graaf en Tienstra uit Leeuwarden. Maandag 18 januari M.A.C. J.C. Visser: Tippeltocht voor leden en niet-leden ’s avonds 8 uur vanaf Hotel Bonnema. Dinsdag 19 januari ’s avonds 8 uur Con cert Frysik Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solisten: Joseph Con rath, viool en Erno Steier, altviool. Woensdag 20 januari ’s avonds 8 uur fitai skütsjesilen en Kabaret in Ami citia. Het aanwjjzen van caravan-terreinen moet echter niet worden onderscliat. In de eerste plaats moeten ze aantrekke lijk gelegen zijn, maar toch in het land- schap niet al te zeer storen en daar naast moet aandacht worden besteed aan toilet-acconimodatie, drinkwater, vuilafvoer, toezicht enz. Niettemin hopen b. en w. binnen afzien bare tijd de ingebruikstelling van ver schillende terreinen, verspreid over de gehele gemeente, te kunnen bevorderen. Maandag is alhier op 86 jarige leef tijd overleden de heer J. H. Wamelink, gepensioneerd chef van de buitendienst bij de Raad van Arbeid te Leeuwarden. Op maatschappelijk gebied heeft de overledene zich in tal van f”nkties even eens zeer verdienstelijk gemaakt. Hjj was nog sinds de oprichting in 1921, be stuurslid van het Gereformeerd gymna sium te Leeuwarden .1 tot voor kort voorzitter van de Regelings-commissie voor de melkvoorziening welke hij in 1947 op krachtige wijze mede tot stand bracht, vele jaren voorzitter en na zijn aftreden ere-voorzitter van de Chr. Ora- toriumvereniging alhier en eveneens tal van jaren lid van de plaatselijke bios coopcommissie. Voorts heeft hij veel gedaan aan re- classeringswerk en het daarmee verbon den gevangenisbezoek. De regering erkende indertjjd zijn ve le verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. w. blijkt aan de Lemmerweg niet in redelijk te stellen behoeften kan voorzien. Reeds in 1963 hebben zij van Gemeentewerken een plan met kostenbegroting ontvangen. De bouwkosten voor een nieuwe zullen omgerekend naar die van vandaag plm. 140.000,- bedragen, exclusief de grond en bestratingskosten. De geldmiddelen van de gemeente laten deze last echter niet toe. Nu de voormalige Geref. school te Hommerts aan zijn bestemming is onttrokken, is dit gebouw op naam ko men te staan van de gemeente. Gelet op het gebouw en de plaats, gunstig ge legen t.o.v. andere dorpen, leek het b. en w. te overwegen hierin de garage voor de dienst gemeentewerken te huis vesten. D- kosten voor verbouwing van toewijzing. Gegadigden voor de exploi tatie zijn er. Door tussenkomst van de „Marrekrite” wordt regelmatig aange drongen op bespoediging hiervan. Gistermorgen kregen we op de redactie bezoek van een Friese Ca nadees (of Canadese Fries?) die al 37 jaar in Canada heeft gewoond.. Op aanraden van een andere oud- fries in zijn nieuwe vaderland heeft hjj zijn auto thuis gelaten en Fries land per fiets doorkruist. Die andere had hier en ook elders in ons land nl. heel slechte ervaringen opgedaan in het verkeer. Men rijdt hier maar raak zei hij en daarom gebeuren er hier veel meer ongelukken dan in Maandagmiddag was bij een van Canada. Diezelfde klacht hadden we onze abonnees moeder even naar bo- helaas ook al meerdere malen van ven om de slaapkamers te „doen” andere Canadezen gehoord. Ook de en wat was op te hangen. In de woon- vele fietsers in de straten zien ze als kamer speelde het twee en een half- een last en een gevaar. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1