A-zeilers van klasse Provinciale subsidie voor restauratie van de Waterpoort Friese zeilwedstrijden in 1965 Geen bindende lijst 16 m2 Frysk orkest met twee solisten in uitstekend programma WYMBRITSERADEEL IJLST van en Vergadering N.N.W.B, in van AGENDA J Vijf nieuwe bestuursleden; afgetreden voorzitter erelid Bestuursvoorstel tot wijziging statuten en huish. regl. teruggenomen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang nr. 5 Maandag 18 januari 1965 Dr A. Steenbeek X Staveren meer in trek bij de pleziervaartuigen 40 jaar predikant Geslaagd Prinses Margriet viert morgen haar 22ste verjaardag. Max Koot maakte ter gelegenheid hiervan deze foto. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stichting voor Zuidwesthoek Bureau verantwoorde gezinsvorming Sneek Coöp. Zuivelfabrieken Nieuwe voorzitter Bond van Opening nieuwe kleuter school Nijland 29 januari Op vrijdag 29 januari a.s. ’s middags SNEEKER NIEUWSBLAD Verkiezingen de Jaarverslagen AMICITIA THEATER van Sneeker Zeilclub, Paaswedstrijden. A-lijsf 16 m2 klasse JUNI 5 tot ■******************^****^^**A*****-******>*<*^**********<»****4k Woudsend. Maandag 18 januari a.s. -I-Jnt- r Wijziging Statuten en Huish. Reglement De paaswedstrijden zullen voortaan om beurten door de SZC en de KZVS worden georganiseerd. APRIL 18—19 6 7 10—11 13 19—20 26—27 19—24 28 Kon. Zeilver. „Sneek. Zeilvereniging „De Kruiswaters”. SZC, Openingswedstrijden. Heerenveen WSV „Nannewijd” Kon. Zeilvereniging „Frisia” e.a. Gezamenlijke wedstrijden op het Pikmeer. Grouwster watersport. Zeilver. „Lyts Frisia”, Grouw. Harlinger WSV HarlingenTerschelling-race. WSV „Bergumermeer” en ZV „Sylnocht” op ’t Bergumermeer. ZV „De Meeuwen”, Leeuwarden. SZC zomerwedstrijden. Thans is echter gebleken, dat de res tauratie omvangrijken dient te zijn dan aanvankelijk werd voorzien. Tijdens de Maandag 18 januari te 8 uur film: Een zomer vol verwachting. Aan de katholieke universiteit te Nij megen is geslaagd voor het doctoraal examen 2e gedeelte geneeskunde onze stadgenote mej. M. H. D. J. van der Weerd. Advertentieprijs 13 et. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het bestuur achtte het wenselijk beide am te passen aan de huidige situatie, o.m. door het creëren, van een dagelijks bestuur. - Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. MEI 8— 9 22—23 27 30 JULI 3— 4 10—11 17 18 uur is af- Kon. Zeilver. „Oostergoo”. J ouster watersport. Zeilvereniging „Workum. Zeilvereniging „Drachten-Veenhoop” op Wijde Ee. Kon. Zeilver. „Sneek” RORC III en IV op Ijsselmeer. Zeilver. „De Meeuwen”, Elfsteden wedstrijd-toertocht. Zeilver. „Eendracht maakt macht”, Eemewoude. 28 - 29 - 30 Zeilver. „De Zevenwolden”, Lemmer, jubileumwedstrijden Ijssel meer. gingen tegen de verhoging van de af dracht met 1,per lid. Zij prefereren een verhoging van de aandelen. Ook zjjn zij tegen afdracht aan het Verbond voor alle wedstrijden, ongeacht of daarvoor al dan niet inleggeld wordt geheven. Het laatste achten zij onbillijk. Zij zullen daarom stemmen voor het voorstel Rot terdam dat 15% van de Weggelden wil heffen, maar zullen dit aldus amenderen, dat het percentage 22% wordt omdat het Verbond bij 15% minder zal ontvangen dan thans. Bij de rondvraag wend na een pleidooi van de heer A. de Groot te Drachten be sloten 100,bij te dragen voor de res tauratie van drie fraaie molentjes aan de Jansloot die met ondergang worden bedreigd, beval de voorz. de jubileum wedstrijden van de Z.V. „De Zeven wolden” te Lemmer die in augustus hon derd jaar bestaat bij de zeilers aan en brak de heer M. C. Breuning een lans voor training van eminente jonge zeilers voor de Olympische spelen. Volgens het bestuurslid Posthuma zou de jeugdcom missie hieraan al aandacht schenken. De heer Van der Maden sloot daarop seze laatste vergadering onder zijn lei ding met de beste wensen voor allen en dank voor alle prettige contacten. Uitreiking plaquettes en prijzen Na de lunchpauze reikte de voorzitter eerst de plaquettes uit aan de kampi oenen 1964 en daarna, de wimpels aan de beste zeilers van 1963 en 1964 in het ge bied van de bond in de daarvoor aan gewezen wedstrijden voor de R.O.R.C.- klassen III en IV, Voor 1963 waren dit resp. de h.h. C. Valk en B. J. Gros, beiden te Leeuwarden, voor 1964 de h.h. P. Coree, Leuewarden en E. Wierstra, Sneek. baarder zou zjjn dan het bovengenoem de bedrag van 15.750, stellen zij nu toch aan de staten voor, een aanvullen de subsidie te verlenen van 15 percent, tot een maximum van 8.950. Notaris Hoekstra, sprekende namens de beide Sneker verenigingen, voerde evenwel ernstige bezwaren aan tegen de nieuwe redactie, waaruit generlei struc tuurwijziging blijkt. Zowel in de oude als in de nieuwe statuten staat o.a. dat de bond bestaat uit natuurlijke leden en niet uit verenigingen. Dit is echter in strijd met een andere bepaling dat de N.N.W.B. een overkoepelend orgaan wil zijn. Die bepaling betreffende persoon lijke leden kan. de bond 6.600,per jaar kosten als de algemene vergadering van de K.V.N.W.V. volgende week mocht besluiten 1,extra per lid te heffen zoals is voorgesteld. Het kapitaal van de bond zal dan spoedig verdwenen zijn. Spr. had ook bezwaren tegen de voor gestelde vertegenwoordiging van het be stuur jegens derden en miste in de sta tuten de plicht van het bestuur een jaar verslag aan de algemene vergadering uit te brengen en een financiële com missie uit de afdelingen voor het con troleren van de financiën, wat nu alleen dóór eën accountant geschiedt, die daar over één rapport uitbrengt aan hét Be stuur. Verder pleitte hij voor een wijzi ging van het stemrecht door aan de ver enigingen 1 stem per honderd leden toe te kennen, (thans is het maximum 3 stemmen) en noemde hij de voorgestelde regeling van de straffen verwarrend. De heer Hoekstra kwam dan ook tot de con clusie dat al deze zaken nog eens rustig door een commissie moeten worden over wogen en de wijzigingen daarna vooraf aan de afdelingen dienen te worden toe gezonden. Volgens de voorzitter zou men uit de critiek van de heer Hoekstra kunnen op maken dat de commissie er maar met de pet naar heeft gegooid. Dat is echter niet zo. De commissie, waarin de drie rechtskundigen in het bestuur en spr. zelf zitting hebben, heeft er drie volle avonden aan besteed. De punten welke de heer Hoekstra noemde zijn ook wel degelijk overwogen. De heer v. d. Maden ging stuk voor stuk op de bezwaren in. Hij gelooft niet dat de K.V.N.W.V. de leden van de bond als stemgerechtigde leden zal beschou wen en bovendien kan ze voor de Voor de tweede maal is zaterdag in de jaarlijkse algemene vergadering van de Noord Nederlandsche Watersportbond te Leeuwarden een voorstel om de lijst van A-zeilers in de 16 m2 klasse door het bestuur van de bond bindend te ver klaren en te publiceren, verworpen. Geschiedde dit vorig jaar met één stem meerderheid, thans was het aantal tegenstemmers veel groter (23-33). Voorna melijk de kleine afdelingen gingen met het bestuur mee, dat het voorstel in strijd achtte met artikel 1 van het Intern, wedstrijdreglement, waarin de orga nisatie, het leiden en berechten van wedstrijden zijn opgedragen aan ’t wedstrijd- comité, hoewel deze interpretatie door de voorstellers - de WSV „de Meeuwen” te Leeuwarden en de Jouster Watersportvereniging werd bestreden. Ingevolge het advies van het bestuur zal de door de klasseorganisatie samen gestelde lijst van A-zeilers nu door de afdelingen als leidraad gehanteerd kun nen worden. Het bestuur moest echter zwichten voor de kritiek welke door de KZVS en de SZC werd geleverd op zijn voorstel tot wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement. Volgens de wens van beide verenigingen, ondersteund door de KZV „Oostergoo”, werd het voorstel teruggenomen en zal een nieuw concept aan de afdelingen worden toegezonden, waarop hun schriftelijke reacties worden ingewacht. Van het bestuur traden vijf leden af: de heren M. W. Jansen, tevens voorz. van de Techn. commissie, die zich niet en de heer mr. R. Mulder, die zich wel herkiesbaar stelde. Tussentijds traden af de heren L. Las sche en F. C. van der Maden, beiden wegens gevorderde leeftijd en te drukke bezigheden en mr. H. Pyttersen. De heer Mulder werd herkozen en ge kozen werden de h.h. Ir. R. H. Bosma te Harlingen, die tevens voorzitter is ge worden, Ir. A. J. Hoekstra, Emmeloord, A. Visser voor Groningen en Drente, E. v. d. Weerd voor het oosten van Over ijssel en S.. A. v. d. Wal voor Zwolle. De heer v. d. Maden, die 27 jaar be stuurslid is geweest waarvan de laatste zeven jaren voorzitter welke functie hij in een zeer moeilijke periode op zich nam, werd, nadat hij de heren Lassche en Pyttersen. (resp. bestuurslid sedert 1958 en 1949) lof had toegezwaaid voor hetgeen ze voor de bond hebben gedaan, zelf al even waarderend door de heer Lassche toegesproken. Het bestuursvoorstel de heer V. d. Ma den tot erelid te benoemen werd daarna door de vergadering staande en met een ovationeel applaus aangenomen. Verder zal hem nog een stoffelijk blijk van waardering worden aangeboden en wacht de heren Lassche en Pyttersen een aandenken aan hun bestuursperiode. Agenda K.V.N.W.V. N.N.W.B. een uitzondering maken. Spr. had geen bezwaar tegen een financiële commissie maar wel tegen wijziging van het stemrecht, De grote verenigingen moeten niet te veel stemmen krijgen te genover de kleinere. Na nog enige verdere discussie, nam het bestuur zjjn voorstel tenslotte terug voor een nadere behandeling. bureau, dat al enige jaren in Leeuwar den werkt, komt er nu zulk een bureau in Sneek, aldus meldt de Leeuwarder Courant. Het bureau, dat donderdag 31 januari start, wordt gevestigd in het Groene Kruisgebouw, Westersingel 27 te Sneek. Het is bedoeld voor inwoners van de Zuidwesthoek. Maandag 18 januari M.A.C. J.C. Visser: Tippeltocht voor leden ,en niet-leden ’s avonds 8 uur vanaf Hotel Bonnema. Dinsdag 19 januari 's avonds 8 uur Con cert Frysk Orkest in Amicitia. Dirigent Alfred Salten. Solisten: Joseph Con rath, viool en Erno Steler, altviool. Woensdag 20 januari ’s avonds 8 uur Hu- manitas. Lezing door drs. Alberda over Maatschappelijk werk, in ’t Piter Jel- leshüs. Woensdag 20 januari ’s avonds 8 uur film skütsjesilen en kabaret in Ami citia. Zaterdag 23 januari Met de „Preamke- skouwers” naar kunstijsbaan Deventer. Vertrek 7.45 uur. AUGUSTUS 1 Zeilver. „Eendracht”, Akkrum. 7 Zeilver. „De Meeuwen”, Prinsenhoftocht. 8 Zeilver. „Onder Ons”, Terhorne. 14 -15 -16 SZC SNEEKWEEK 17 - 18 - 19 KZVS 2122 Kampioenswedstrijden NNWB Sneekermeer. 2829 Kon. Zeilver. „Langweer”. 29 Zeilver. „Sylnocht”. In de statenzitting die op 26 januari wordt geopend en 23 en 24 februari zal worden voortgezet, zo lezen wij in het Vrije Volk, komt onder meer aan de orde een aanvraag van B. en W. van Sneek om een aanvullende subsidie in de kosten van restauratie van de Wa terpoort. Eind december 1962, zo staat in het voorstel, hadden de Friese Sta ten al een bedrag van 2.365,- daar voor toegezegd. Op dat moment wist men echter nog niet beter of de restau ratie zou zo’n 15.750,- gaan kosten. Friesland krjjgt een tweede protes tants advies- en consultatiebureau voor verantwoorde gezinsvorming. Naast het Het aantal pleziervaartuigen dat Fries land via de haven van Staveren binnen komt of verlaat, wordt de laatste jaren steeds groter. Vorig jaar bedroeg ’t tota le aantal 2385, 505 meer dan in 1963. Het aantal vaartuigen dat in 1964 de sluis in Staveren binnenvoer bedroeg 2038 met een totale tonneninhoud van 68.626. Het aantal uitgaande schepen be droeg 2083 met een totale tonneninhoud van 74.048. In totaal passeerden de sluis dus 4121 vaartuigen, samen groot 142.674 ton. Hieronder bevonden zich 975 vracht schepen, 2385 pleziervaartuigen en 761 diverse schepen. Aan het begin van deze langdurige (en langdradige) vergadering die al om half elf was bijeengeroepen (maar om 11 uur begon) en voor de laatste maal geleid werd door de heer F. C. van der Maden, herdacht deze het in februari van het vorig jaar overleden lid van de Techn. Commissie de heer L. Stelwagen te Grouw, de ontwerper van de Flits-, Top en Adspirantklasse. Staande en met eni ge minuten stilte eerde de vergadering zijn nagedachtenis. In de woensdag jl. gehouden vergade ring van het bestuur van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land is als voorzitter aangewezen de heer A. G. Algera te Nijelamer. De heer Algera, die 56 jaar is, is o.m. ook se cretaris van de Coöp. Zuivelindustrie „De Takomst” te Heerenveen en van Coöp. Boerenleenbank te Wolvega. Tot onder-voorzitter werd gekozen de heer W. Bartels te Oudwoude. Woudsend. Maandag 18 januari a.s. zal het veertig jaar zjjn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot dr. A. Steenbeek uit Amersfoort werd bevestigd als predi kant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Anne Steenbeek werd op 5 maart 1898 te Woudsend geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Leeu warden en studeerde daarna nog theolo gie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde in 1931 aan de rijksuniver siteit te Groningen op een proefschrift „Het supranaturalisme van Hermanus Muntinghe” tot doctor in de fakulteit van de godgeleerdheid. Nadat de heer Steen beek in 1924 door het provinciaal kerk bestuur van Drenthe was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 18 januari 1925 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Dorkwerd (en Wierum) in de classis Groningen. Verder diende de jubilaris nog de gemeenten Surhuizum en Amersfoort. Op 1 mei 1963 werd hem op 65-jarige leeftijd emeritaat verleend. De K.Z.V.S. en S.Z.C. bestreden bij monde van de heer Hoekstra de door het bestuur van het Verbond voorgestelde structuurwijziging. Deze houdt een cen tralisatie in, maar de Sneker verenigin gen willen indeling in districten, welker adviezen bindend moeten zijn. De heer j. B. G. de Vries, voorzitter van de K.Z.V.S. Verklaarde zich namens beide vereni- werkzaamheden is namelijk aan het licht gekomen dat vele delen van het metsel werk in een zo slechte staat verkeer den, dat ze met een spijker of zelfs met de blote hand konden worden afgebro ken. De topgevel aan de stadszijde is ge sloopt en moet opnieuw worden opge metseld. Verder is bij grondige beschou wing van de natuursteenfragmenten ge bleken, dat een groot deel hiervan moet worden vernieuwd of hersteld. Het op treden van roestvorming aan de ijze ren frames die in het metselwerk zjjn opgenomen, heeft aanleiding gegeven tot ernstige scheurvorming in zuilen, pilas ters en bogen. Teneinde de Waterpoort voor verder verval te behoeden, is ver wijdering van deze frames noodzakelijk. Dit is een moeilijke en zeer tijdrovende bezigheid. Al met al verwacht het gemeentebe stuur van Sneek, dat de totale kosten van de restauratie nu zullen oplopen tot ongeveer 70.000. Hoewel gedeputeer den het betreuren, dat niet bij de eerste aanvrage om subsidie tot uitdrukking is gekomen, dat de restauratie veel kost- 2 uur zal in Nijland door de Ver. tot instandhouding van een chr., kleuter school aldaar de nieuwe kleuterschool worden geopend. Belangstellenden kun nen de school die middag van 2 3 uur bezichtigen. De heer S. v. d. Steeg (De Meeuwen) was het niet eens met de interpretatie welke het bestuur aan art. 1 van het Wedstrijdreglement gaf. Dit régelt z.i. niet ,de autonomie van het wedstrijd-co- mité maar de verhouding tussen dit comité en de deelnemers. Bovendien is ze in strijd met artikel 5 volgens welke de nationale autoriteit bevoegd is voor schriften te geven aan het wedstrijd- comité. Bij de replieken handhaafden beide partijen hun standpunt en bovendien merkte de heer Van der Steeg nog op dat dit een kwestie is die door de Zeil- raad van de KVNWV uitgemaakt moet worden. Maar naar de mening van de beer Breuning kan dit niet. De N.N.W.B. heeft zijn eigen zeilraad,. Volgens notaris Hoekstra (S.Z.C.) kunnen de verenigin gen voor, hun onderlinge wedstrijden ech ter gerust een dergelijke bepaling opnë- men en kon de vergadering hierover wel degelijk beslissen. Daarna werd over het voorstel gestemd met het hierboven vermelde resultaat. Het nieuwe bureau gaat uit van. de Protestantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming voor de Zuidwesthoek in Friesland, welke op 29 oktober 1964 is opgericht. In deze Stichting werken hervormden, gerefor meerden, doopsgezinden en baptisten samen. Het spreekuur is: iedere derde don derdag van de maand, van 7.30 ’s avonds af. Het bezoeken ervan slechts mogelijk na telefonische spraak (tel. 05150-4179, dagelijks tussen zes en zeven uur ’s avonds). Van hen, die het spreekuur bezoeken, wordt een inschrijfgeld of contributie gevraagd ten behoeve van de stichting van ƒ5,- of meer. Tevens wordt een consultvergoe- ding van eveneens 5,- gevraagd. In dit laatste bedrag zjjn begrepen de kosten van de herhaiings- en controlebezoeken gedurende een half jaar. Daarvoor be hoeft in dat halve jaar dus niet opnieuw: te worden betaald. Op dinsdag 19 januari a.s., 's avonds om 8 uur zal het Frysk Orkest o.l.v. Al fred Salten in Amicitia te Sneek een koncert geven met een buitengewoon aantrekkelijk programma, bestaande uit werken van Ludwig van Beethoven, W. A. Mozart, G. F. Handel en F. Schu bert. Het orkest begint met de ouverture „Die Ruïnen von Athen” van Beethoven. Met o.a. het feestspel van dezelfde naam werd op 9 februari 1812 het nieuwe Duit se theater in Boedapest geopend. In de inleiding van de ouverture gebruikte Beethoven enige motieven uit gedeelten van deze toneelmuziek. Joseph Conrath, de le koncertmeester van het Frysk Orkest en Ernö Steler, so- loaltist zijn vervolgens de solisten in een prachtig werk van Mozart, n.l. de Sin- fonie Concertante voor viool, altviool en orkest. Joseph Conrath werd geboren in 1935 in La Calamine. Hij begon op 11-jarige leeftijd met vioolspelen en stu deerde later op het Muziekconservato rium te Verviers. Van 1953-1958 studeer de hij aan het Kon. Conservatorium o.l.v. de befaamde vioolpedagoog Maurice Raskin. Hij verliet dit conservatorium met ’n 1ste prijs. Na zijn militaire dienst werd Conrath leerling aan de beroem de muziekkapel Koningin Elizabeth van België, waar hij na afloop van de drieja rige opleiding de akademische titel „Ge gradueerde aan de Kapel” ontving. Ernö Steier werd geboren in 1924 te Ko- loszvar. Hij studeerde aan het Conser vatorium te Debrecon en later in Boeda pest bij professor Rados. In 1948 kwam Steier naar Nederland, waar hij in ver schillende orkesten gewerkt heeft. Voor dat hij in september 1964 als solo-altist in hét Frysk Orkest kwam was Steier vier jaar als zodanig werkzaam geweest in het Gelders Orkest te Arnhem. In het eerste deel van de Sinfonie Con certante overheerst de musiceervreug- de, maar het tweede deel is doordron- SEPTEMBER 1112 Kon. Zeilver. „Frisia”, Grouw. 19 Grouwster watersport. 25 SZC sluitingswedstrjjden. 26 KZVS idem. Volgens het jaarverslag bleef het aan tal afdelingen constant. Van de 44 zijn 26 in Friesland, 8 in Groningen en 19 in Drente en Overijssel. Op 31 oktober 1964 bedroeg het aan tal NNWB klassen zes met totaal 573 geregistreerde schepen, t.w. 30 m2 klas se 23 (v.j. 16), 22 m2 klasse 34 (22), Topklasse 194 (125), Adspirantklasse 1 (-), FHtsklasse 300 (182), Larkenklasse 21 (20). De resultatenrekening vermeldde dan inkomsten 12.036,21 en aan uitgaven 6.087,13, zodat er een batig saldo was van 5.949,08. Het vermogen steeg hierdoor 29.402,42 in 1963 tot 35.351,50. Enige afdelingen hadden bezwaar te gen zo’n groot kapitaal. Zjj achten dit niet nodig en drongen er op aan het meer productief te maken. De voorzitter antwoordde, dat zij zich hierover zullen beraden en ook gaarne initiatieven van de afdelingen verwachten. Door een ster ke financiëële positie staat de bond in de onderhandelingen met de K.V.N.W..V. echter sterker en bovendien kon daar- daar de contributie van de afdelingen laag worden gehouden. Nadat de vergadering met algemene stemmen accoord was gegaan met de aanstelling van een administrateur (de heer W. T. v. d. Lejj te Langweer) en diens bezoldiging van 2400,per jaar (het is geen volledige betrekking) werd ook de begroting vastgesteld. Het eind bedrag is 9.400,het batig saldo 1.700,—. De heer Breuning pleitte voor verho ging van de post jeugdwerk waarvoor 500,is uitgetrokken. Aan dit werk wordt in het noorden te weinig gedaan. De voorzitter beaamde dit, en adviseerde de verenigingen bouwcursussen e.d. te houden, zoals in enkele plaatsen al ge beurt, waarvoor zij zich tot het bestuur kunnen wenden. De voorzitter van de K.Z.V.S. deelde 'hierbij mede wat er hier al voor de jeugd en voor alle andere zeilers wordt gedaan. gen van diepe ernst. De solo-instrumen- ten treden op als in een dialoog en bei den samen weer koncerterend (wed ijverend) met het orkest. Toch heeft ook het orkest, al is het klein bezet, een belangrijke taak. De naam Sinfonie Concertante zégt reeds, dat deze kom positie een mengvorm is van een or kestrale symfonie en een solistisch kon cert. Met Bach’s dubbelkoncert voor violen en Mozarts dubbelkoncert voor klavieren behoort dit werk tot de toppres taties in deze kompoheertrant. Na' de pauze wordt begonnen met de „Music for the royal fireworks” van Handel, een werk, dat door de komponist geschreven is t.g.v. een groot vuurwerk, dat op 27 april 1749 in Green Park in Londen zou worden gegeven ter herin nering aan het sluiten van de Vrede van Aken in 1748, die een einde maakte aan de Oostenrijkse successieoorlog. De „Firework-music” bestaat uit een reeks van 20 korte, meest dansachtige stuk ken, waaruit het Frysk Orkest een se- lektie speelt. Het koncert wordt besloten met op nieuw een hoogtepunt uit de muziekli teratuur, n.l. de 8e symfonie van Schu bert, „de Onvoltooide”. Dat het begrip onvoltooide symfonie alleen op de vorm betrekking kan hebben, doch t.a.v. de geestelijke inhoud volkomen mis plaatst is, wordt thans beter ingezien dan in 1865, toen het in 1822 gekompo- neerde werk werd ontdekt. Waarom an ders kan Schubert deze muziek ter zij de hebben gelegd om nog een reeks an dere werken te kreëren, dan in het be sef, dat hij in die twee delen alles had gezegd, wat hij in een symfonie kon uit drukken en dat na de oneindige wee moed van het glimlachend-berustende Andante dat op zichzelf weer een re- aktie is op de stille dramatiek van het eerste deel een „Scherzo” en een „Fi- nafe” hun doel zouden missen?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1