Waterpoort-krabbels E AGENDA*^ St. Antonins Ziekenhuis verricht pionierswerk in velerlei opzicht Weer staatsgreep in Vietnam IJLST WYMBRITSERADEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT 1 Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD m» aargang nr. Centraal communicatiesysteem trekt veel belangstelling uit het buitenland Exposities Meerpaal Kleine Palen Geslaagd Op het terrein tegenover de Boschgracht, waar kortgeleden nog motorboten werden gebouwd, staat al geruime tijd een af ge dankte vrachtauto van het tractor-loonbedrijf van de heer P. Tiesma. Achterop staat een motor met hijskraan waarmee voor heen de met sisal geladen schepen voor Lankhorst Touwfabrie- ken werden gelost. Nu beschikt dit bedrijf daarvoor over een eigen kraan, De auto was, hoewel oud, tot voor kort nog compleet met mo- J tor, cabine, stuur enz. maar sinds de jeugd er zich meester van heeft gemaakt, is hij al flink afgetakeld. Overigens is het een I prachtig speelobject waarmee de jongens zich danig vermaken zoals men ziet. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en voor uitbreiding en modernisering voltooid, aanvang gemaakt Ook voor-opleiding leerling-verpleegsters Tivee fases met de derde een GELDTEKORT Ds. H. Visser 85 jaar Donderdag 4 februari 1965 AMICITIA THEATER BLOEI z -AS .5. BESLUITELOOSHEID Opleiding RUSSISCH BEZOEK van nieuwe leden en donateurs. tische affaire komen? CONTRA-V.N. ge- Donderdag 4 februari t.e.m. zondag 7 februari en dinsdag 9 februari iedere avond te 8 uur en zondagmiddag 7 februari film: Muiterij op de Bounty. Woensdag 10 februari ’s avonds 8 uur film: Giant. Vrjjdag 5 februari Klaverjassen V.V. Black Boys in „De Corner”. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 februari ’s avonds 7.30 uur Schutjassen om rollades in Café Brink- sma, Terzool. Zondag 7 februari Dansen in Café Boer man® te Bolsward. Muziek De Varia Melodisten; zang Rita de Vries. Donderdag 11 februari Ds Toornvliet in „Ons Gebouw”. Aan de katholieke universiteit te Nij megen slaagde voor bet kandidaatsex amen Nederlands onze stadgenoot de heer J. Th. G. Diekstra. Een derde klas kamer met zeven bedden in de nieuwe vleugel. Klant tot bakker: „Vandaag brood, bakker! Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post t 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini- stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. In van De uitbreiding en modernisering van het St. Antonius Ziekenhuis alhier gaat steeds door om gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de medische weten schap en de evolutie in de ziekenhuisverpleging. In feite komt er dus nimmer een eind aan, al zal het ruimteprobleem zich steeds meer doen gevoelen. De tweede fase van de indertijd ontworpen plannen is nu voltooid. De in 1950 gebouwde verplegingsvleugel, gelegen in het verlengde van de nieuwe vleugel, is geheel gemoderniseerd en aangepast en enige jaren geleden reeds kon het nieuw gebouwde leerling-verpleegstershuis aan de Meeuwenlaan in gebruik worden ge nomen Maar inmiddels is al een aanvang gemaakt met dé derde fase, welke o.m. de uitbreiding en (weder)-aanpassing aan de nieuwste eisen van de operatie- en rönt- genafdelingen omvat. Het in 1959 geopende Doktershuis is door uitbreiding van het aantal specialisten nu al te klein, waarom reeds plannen voor een provisorische uitbreiding zijn inge diend. Ook werd in 1959 al rekening gehouden met een uitbreiding van het labora torium, waarin steeds meer onderzoekingen verricht worden. Soebandrib, de Indonesische minister van buitenlandse zaken is op bezoek ge weest in Peking, waar hjj toezeggingen heidsontwikkeling van de meisjes, waar door ze enigszins mentaal geschikt wor den voor de taak die hen in het zieken huis wacht. In deze periode ligt het ac cent dan ook veel meer op het milieu en het samenzijn en in gemeenschap wer ken, dan op de theoretische en techni sche opleiding. Ruimtelijk is de consequentie van de- De opleiding tot verpleegster, die 3 jaar en 3 maanden duurt, en openstaat voor meisjes uit alle milieus en van alle ge zindten, wat nimmer aanleiding tot moei lijkheden heeft gegeven, geschiedt in in- ternaatsverband. De vooropleiding van 3 maanden (in ziekenhuiskringen de pre klinische période genoemd) beoogt niet meer dan, voortbouwend op wat in de leerlingen zelf aanwezig is en rekening houdend met de eisen, die het verpleeg- stersberoep stelt, een eerste bijdrage te zjjn op de weg naar het verpleegsters- schap. Wel is duidelijk geworden, dat de Ame rikanen, nu hun politiek van grote mili taire steun om zoal niet de Vietcong te verslaan, dan toch een redelijke positie aan de onderhandelingstafel te bemach tigen, in feite aan het mislukken is, op de oude voet voort willen gaan, omdat zij nog geen andere politiek hebben uit gewerkt. Er heerst besluiteloosheid in Washington én dat is niet te verwonde ren, want het gaat erom of men Zuid- Oost-Azië zal prijsgeven of niet. Wanneer sommigen zeggen, dat dit gebied heel goed neutraal kan blijven, dan staat daar de achterdocht tegenover van de mees ten, dat dit gebied dan opgevuld zal worden door Chinese, communistische in vloed. Maar ook nu al, als gevolg van de on dermijnde positie in Vietnam en als ge volg van de aarzelingen in Washington, beginnen in diverse staten de drijvers het aangeschoten dier op te jagen. Het is het gebruikelijke beeld, dat men de moed vat wanneer de macht aan het af nemen is. Zo trekt Soekamo zich weinig aan van Amerika’s manende woorden en zo vinden in de Filippijnen anti-Ameri- kaanse betogingen plaats. DE NIEUWE VERPLEGINGSVLEUGEL De monumentale, vrijwel geheel uit poly-glas bestaande, gevel van deze vleu gel, die vijf verdiepingen heeft en daar door ver boven zijn omgeving uiitsteekt, ligt met het front naar de Westersingel en beheerst hier het straatbeeld. Met uit zondering van enkele 1-beds kamers voor het 'isoleren van ernstige patiënten liggen Dinsdagmiddag heeft de pers onder lei ding van de directeur-econoom de heer G. F. Disse het Leerling-verpleegsters huis en de nieuwe en vernieuwde afde lingen van het ziekenhuis bezichtigd. Eerst het home van de leerling-ver- pleegsters in de nieuwe uitbreiding van de Hemdijk, recht tegenover het spoor station, en ongeveer 500 meter van het ziekenhuis verwijderd. Tevens levert de vooropleiding een be langrijke bijdrage aan de persoonlijk- Prawda gaat dat nu een mooie gedach te vinden. Wil Moskou zo misschien tot een regeling van o.a. de Zuidoostazia- lige zitjes zijn gemaakt, terwijl zich hier ook de keuken en de dienstingang bevin den. In de keuken worden de warme maaltijden in containers vanuit het zie kenhuis aangevoerd. Voor het huishou delijk personeel is nog een kleine zit ruimte bij de keuken aanwezig. In de nabijheid van de keuken ligt een 4-per- soonslift, hoofdzakelijk bestemd voor dienstgebruik, die loopt van de kelder verdieping naar de le en 2e verdieping. In de kelderverdieping, die een ruime rijwielstalling bevat, is ook de vol-auto- ze opvatting gerealiseerd door een deel matische oliestookdnstallatie voor de een- van het gebouw uitsluitend te bestemmen trale verwarming en warmwatervoorzie- voor deze periode van de opleiding. Huis- En al hebben de boeddhisten vorige zomer door hun betogingen generaal Khanhs vorige machtsperiode afgesloten, ditmaal hebben Khanh en de boeddhis ten gemene zaak gemaakt. Khanh is als sterkste generaal weer aan de macht en de boeddhisten hebben hun betogingen gestaakt. Politieke gevangenen zijn vrij gelaten. Niemand gelooft echter, dat dit het eind van de geschiedenis is. De te lgenstellingen tussen Khanh en de boedd histen zullen zeer spoedig weer boven komen. Khanh staat bekend als een man, die er vooral op uit is de oorlog krachtig te voeren, hoewel hij al zijn energie no dig heeft om in Saigon in het zadel te blijven. Het liefst zou hij trachten de oorlog naar Noord-Vietnam over te bren gen. Dat heeft ambassadeur Taylor sterk afgeraden en men meent, dat hieruit de scherpe tegenstelling tussen beide man nen is voortgesproten. De belangstelling van de boeddhisten, zo neemt men algemeen aan, gaat meer uit naar een poging om een neutralisa tie van het land tot stand te brengen. Opmerkelijk is de aandacht, die Mos kou plotseling voor Noord-Vietnam gaat tonen. Er is een bezoek aangekondigd van Kosigin, de Russische premier. Wil Moskou zich inspannen om invloed te herwinnen in Noord-Vietnam, dat over het algemeen wel beschouwd wordt als Chinees jachtterrein? Misschien is ’t Ho Tsji Minh, de Noordvietnamese leider, niet zo onwelgevallig de Russen te ont vangen om uit hen wat tegenwicht te vormen. Men mag echter ook niet de mo gelijkheid uitschakelen, dat het Ruslands bedoeling is Ho te polsen over de moge lijkheden van een toenadering tot Zuid- Vietnam via een neutralisatie, met na tuurlijk op de achtergrond wel weer de overwinning van het communisme. Kan Rusland zich hier, in bv. een internatio nale commissie, in de affaire mengen, zoals het ook steeds belangstelling heeft gehad voor de ontwikkeling in Laos, dan laat het meteen de Aziatische commu nisten niet geheel over aan de invloed van Peking. Daar zal Moskou wel wat aan gelegen zijn in verband met het be faamde communistische schisma. Terwijl het bezoek van Kosigin werd aangekondigd, verscheen in de Prawda een wel wat verlaat commentaar op John sons State of the Union van begin janua ri. Hierin had Johnson zich uitgespro ken voor rechtstreeks contact tussen de Amerikaanse en Russische leiders. De Tegenover de geldkrapte van de Ver. Naties steekt de economische welvaart van het gastland, de Ver. Staten, schril af. President Johnson heeft zijn begro ting ingediend, die onder de 100 miljard dollar is gebleven, al is het maar net. Het tekort op de begroting bedraagt 5,3 miljard, maar dat is iets, waar de rege ring zich in navolging van de moderne economen weinig meer van aantrekt. Zij beseft, dat een tekort op de begroting een prikkel voor de bestedingen en voor de economie is, dat daardoor de kans wordt geboden de werkgelegenheid te vergro ten en de werkloosheid wat te verminde ren. Want alle glorie van de Amerikaan se economie kan niat verhinderen, dat vjjf procent van de arbeidende bevolking werkloos is. Voor defensie wordt een half miljard minder uitgegeven, maar dat betekent geen verzwakking van de defensieve kracht, want men heeft het vooral in reorganisatie gezocht. De speeltuin op het Eiland heeft ook veel met baldadigheid van de jeugd te kampen. Nu weer is de omheining j’ vernield, zodat deze gëheel vernieuwd moet worden, waarvan de kosten op z’n minst achthonderd gulden zullen bedragen. Ook maakten de lieverdjes vorige week een brandje tegen het houten gebouwtje bij de ingang aan, dat daardoor groot gevaar liep af te branden. Mede door andere vemielingen heeft Hoe het zjj, de Ver. Naties hebben al moeilijkheden genoeg. De volkerenorga nisatie lijdt onder een ernstig geldtekort, dering de bijeenkomsten hervat en dan zal blijken of men de zaken op de spits wil drijven. Er wordt zelfs rekening ge houden met een verdaging van de verga dering tot mei of juni, indien men niet besluit tot een korter reces en de instel ling van een bijzondere commissie. Pas getrouwde paartjes zijn nog vaak het mikpunt voor plagerij- en en banale, dubbelzinnige „geestig- heden.” Deze week moest een paar- tje in de Willem de Zwjjgerstraat het na Naast een goede huisvesting is bij de bouw zoveel mogelijk rekening gehou den met de eisen die de nieuwe verpleeg stersopleiding gaat stellen. Met name is aan het lesgedeelte en aan dat wat be stemd is voor de preklinische periode van de opleiding, bijzondere aandacht besteed. voor hulp heeft gekregen. Premier Tsjoe En-lai van China heeft bij de ontvangst van Soebandrio gesproken over de moge lijkheid „een organisatie van de verenig de revolutionaire staten” op te richten. Is het werkelijk de bedoeling van de Chi nezen een concurrerende organisatie op te richten, tegen alle adviezen van juist ook de Afrikaanse en Aziatische landen in? Of wil China de Ver. Naties onder zware druk zetten om toegelaten te wor den tot de zetel van China, die op het ogenblik bezet wordt door het tot For mosa gereduceerde nationalistische Chi na van Tsjiaing Kai-sjek? ning geplaatst. Ook zijn hierin behalve de wasboxen algemene bergruimten aan gebracht. Rechts van de centrale hal ligt het lesgedeelte, omvattende twee theorielo kalen, een praktyklokaal, werkkamer voor de rectrix, werkkamer voor de praktijkdocenten, een zitkamer voor de overige docenten, leermiddelenberging, bibliotheek en spreekkamer. Op het terrein is tevens ten behoeve van de lichamelijke ontwikkeling van de toekomstige verpleegsters, een sport- veldje aangelegd. Twee flats, door een gang verbonden met het hoofdgebouw, completeren het geheel. De bouwkosten, inclusief de technische installaties en inventaris, hebben totaal ongeveer anderhalf miljoen gulden be dragen. alle overige patiëntenkamers echter op het zuidoosten en bij de planning van deze vleugel is getracht zoveel mogelijk de moderne inzichten inzake verpleging en organisatie te volgen. De nieuwe op vattingen omtrent de verpleging hebben geleid tot een groter ambulantisme van do patiënten waardoor o.a. was- en doucheruimte en voldoende dagverblij ven noodzakelijk zjjn geworden, terwijl de tendenz naar centralisatie van diensten die kenmerkend is voor het hedendaagse ziekenhuis, bjj de verwezenlijking van de ze verplegingsvleugel eveneens een be langrijke invloed heeft gehad. Dit geldt zowel voor de bouwkundtage als de tech nische voorzieningen. De beddencentrale en de zusterroep via een centrale post zjjn hier voorbeelden van. Vanuit verpleeg-technisch standpunt bezien heeft deze nieuwbouw ook ver dere specialisatie van de afdelingen mo gelijk gemaakt. Omdat aan gespeciali seerde verpleegkunde hulp de voorkeur moet worden gegeven, zijn in tegenstel ling tot de veelal nog bestaande klasse- afdelingen, aan de patiëntenafdelingen klasse-kamers toegevoegd. Dit laatste1 vormt nl. een afzonderlijk, om een binnenplaats gebouwd geheel voor de zestien leerling-verpleegsters in opleiding, waarvoor tweemaal per jaar een nieuwe groep wordt toegelaten. Elk van deze meisjes heeft hier een eigen zit-slaapkamer. Verder is er in het ge bouw plaats voor 76 leerling-verpleeg sters, verdeeld in drie groepen van 20 en een groep van 16 kamers, allen op de eerste en tweede etage, en evenals die voor de adspirant-leerlingen groot 2.50 x 3.60 m 9 m2. Vanuit de centrale hal, die achter de hoofdinigang is gelegen, zjjn via het trap penhuis de zit-slaapkamers op de le en 2e verdieping te bereiken. Aan beide kan ten van elke verdieping bevi;--’1 zich een brand- en diensttrap. Elke groep van 20 kamers beschikt over twee toilets, twee douches, een lin- enberging en een werkkast, per groep van 40 kamers zjjn er een theekeuken, een wasruimte en een strijkkamer. onze jeugdpagina Bokkesprongen 28 januari j.l. schreven .wij over maandelijkse exposities in de Meerpaal, het jeugdgebouw aan de Kleine Palen. Deze exposities zjjn samengesteld uit werken van fotografen en schilders dan wel uit andere uitingen van beeldende kunst. Het ligt in de bedoeling de wer ken gedurende een maand in de bene denruimten van de Meerpaal te expose ren, zodat vooral de jeugd tijdens de di verse door-de-weekse samenkomsten er van kan genieten. Alle andere belang stellenden kunnen een en ander bezichti gen iedere zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur.. Deze maand hangt er werk van kwekelingen. Onderwerp „De Schep ping.” vesting, eet- en recreatiegelegenheid en lesgedeelte zijn volkomen gescheiden van het overige deel van het huis. Gedurende een aantal uren per week worden de leerlingen van de vooroplei ding vertrouwd gemaakt met het werk in het ziekenhuis door een stage op de verschillende afdelingen. Na afsluiting van de vooropleiding volgt de 3-jarige opleiding tot verpleeg ster (A-diploma). De leerlingen zijn dan geheel ingeschakeld bij de verplegings dienst. Theoretische en praktische les sen worden op de lesmiddagen in het 1 ee rling-ve rple egstershui s ge ge ven. Daarna bestaat nog de gelegenheid de aantekening kraamverpleging (duur 9 maanden) en kinderverpleging (duur 11 maanden) te behalen. Alle deuren zjjn voorzien van een zgn. remslot om het lawaai van slaande deu ren te voorkomen. In de centrale hal is een kamer voor de receptioniste met een afzonderlijke postbox voor elke bewoonster, de garde robe met toiletten en een telefooncel. Te gen een van de wanden is een bord aan gebracht, waarop elke leerling door het inschakelen van een lampje haar aan wezigheid kan melden. Allen hebben een Ds. H. Visser te ’s-Gravenhage, eme ritus predikant van de Nederlandse Her vormde Kerk en oud-predikant-voorgan- ger van de afdeling Loosduinen der Ver. van Vrijzinnig Hervormden in Neder land, hoopt zondag 7 februari a.s. vijf entachtig jaar te worden. sleutel, die past, op de deur van. de dienstingang, haar kamer en kastdeur en op haar postbox, alsmede op haar wasbox in de kelderverdieping. Links van de centrale hal liggen de ineenlopende eet- en recreatieruimte in welke laatste met plantenrekken gezel- Ds. Hendrik Visser, wiens vader van 1894 tot aan zjjn overlijden in 1915 pre dikant was in Deersum, bezocht het stedelijk, thans Magister Alvinus Gym nasium alhier en studeerde daarna theo logie aan de rijksuniversiteit te Lei den. Hij stond achtereenvolgens in Hoog woud, Oosthuizen, Heerenveen, Arum en Terborg. Na zijn emeritaat vestigde hij zich metterwoon te ’s-Gravenhage en heeft hij de afd. Loosduinen eerst onge veer 12 jaar als predikant-voorganger en naderhand nog vele jaren als voorzit ter gediend. Een nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam heeft generaal Khanh weer aan het bewind gebracht, tegen de wens van de Ver. Staten in, die de voorkeur gaven aan een burgerlijk bewind, dat de democratisering van het land ter hand zou kunnen nemen. Ambassadeur Taylor was nl., zoals vele Amerikanen, de mening toegedaan, dat de oorlog tegen de communistische Vietcong alleen militair niet gewonnen kon worden, dat de bevolking het gevoel moest worden bijgebracht, dat zij iets te ver liezen en daarom iets te verdedigen had. Sinds enkele maanden was de regering van Tran Van Huong aan het bewind, ondanks de bezwaren van de boeddhistische leiders, die hun belangen door haar niet voldoende verdedigd achtten, al is niet recht duidelijk welke belangen zij nu wel verdedigd wilden zien. De laatste tijd was de boeddhistische druk toegenomen. Overal werden betogingen gehouden, die een sterk anti-Amerikaans karakter droegen. Ook de hoge officieren toonden zich on tevreden met deze bijna uitsluitend op de Amerikanen steunende regering. doordat een aantal landen weigerde zjjn deel in de bijzondere lasten bij te dragen. Er is zoveel achterstallige contributie, dat een aantal leden, onder welke de Sowjetunie, het stemrecht kan worden ontnomen. Amerika staat op het stand punt, dat dat wapen moet worden ge hanteerd; Rusland is met een voorstel gekomen om een gedeelte van wat de Ver. Naties van de Sowjetunie eisen, op vrijwillige basis te storten, maar dat raakt de kern van de zaak niet. Deze is, dat alle leden moeten bijdragen tot opera ties, die met een voldoende meerderheid zijn goedgekeurd, ook al zijn hun lan den het er niet mee eens. In het Westelijke kamp behoort Frank rijk tot de boosdoeners. Het wil niet be talen voor de operaties in de Kongo, waar het tegen was. Maar ook bjj Frankrijk geldt, dat de regering evenals die van de Sowjetunie bijzondere waarde hecht aan de soevereiniteit in de meest beperkte zin van het woord, nl. dat men zich niet zonder meer schikken wil naar meerder heidsbesluiten. Deze week heeft de Algemene Verga- Vrjjdag stelde zich de prille Cultu- ontgelden. De volgende morgen rele Raad voor aan velen van hen, hun trouwen was voor het gehele er- die cultureel zijn en doen voor de ge- kerraam een stuk papier geplakt meenschap Sneek. Speurder vindt dit waarop in grote rode letters zo’n „lol- prachtig en juicht de op die verga- lig” rijmpje was geschreven. SNEEKER NIEUWSBLAD één T' x Bakker: „Wilt u er de maar kleine Speeltuinvereniging aan denken, mevrouw dat we morgen het financieel moeilijk gekregen en j niet komen?” Mevrouw (die nog een om dit te verbeteren is het bestuur heel wit in de trommel heeft)„Ik een aktie begonnen voor het werven heb mijn gezin op rantsoen gezet!” 1°a.or> Bakker: „Ach ja, eten is pok maar een gewoonte, he? Net als roken.” Dit gesprek werd dinsdag ergens in Sneek afgeluisterd door hulpje van Speurder. Hadden we maandag een berichtje dering gedane suggesties van harte f in de krant over de geboorte van toe. Maar hjj vraagt zich wel af: J twee lammetjes als vroege lentebo- Waarom zit er in de raad niemand den, bij een wandeling over de markt van de zeer grote Sneker sportwereld r dinsdag, hoorden we enkele mensen of van een culturele instantie bij uit- J praten over een reeds in de knop stek, i.c. ’t Scheepvaartmuseum? Of staande clematis. Dat was niet het van de stichting, die onlangs in het enige, wat erop wees, dat deze win- leven werd geroepen en die zich ten ter over hét geheel genomen niet erg doel stelt het behoud van de in deze streng is geweest en dat er al meer streek aanwezige monumenten en his- tekenen zijn die een vroege lente torrsch belangwekkende gebouwen? doen vermoeden, onafhankelijk van de kalender. Zondag zagen we op grote afstand boven de Zwarte Brekken een enorme hoeveelheid ganzen die in noordelijke richting vlogen. En te genwoordig horen we ’s morgens vroeg reeds allerlei vogels zingen in de tuin. Laten we hopen dat deze vroeg-zingers niet voor de poes zijn. We zagen ook al een kastanjeboom met dikke knoppen... Zie verder pagina 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1