Solistenavond Sted. Muziekcorps Sneek Tentoonstelling tekeningen Chr. Kweek school in „De Meerpaal H. M. Gerbrandij sprak over het ontwikke- lings- en saneringsfonds in de landbouw r IJLST WYMBRITSERADEEL en van Uit het reisdagboek OHicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang nr. 11 Maandag 8 februari 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Voorzitter Schaakbond overleden Burgerlijke stand Inbraak te Sneek (Turkije) Geduld is de sleutel tot het paradijs. ,Meiinoar len’ joech in Eerste basketbal-wedstrijden „De Heidepyk” voor Friese Krite te Scharnegoutum Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uiigave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Skoalle- en doarpsfeest to Boazum Eerste zang van de Leeuwerik Inzameling voor achtergebleven gezin in Molkwerum Argentinië Klaverjassen in Bozuni moai jountsje wei T.O.P. ’63 weer in’t veld SNEEKER NIEUWSBLAD GROND INBRENGEN J.N. een VERGOEDINGEN geen G. Bosch. jaar meei onze diend wordt. Verder moet de aanvrager minstens 54 jaar zijn, sinds 1 januari 1960 zonder onderbreking het landbouw bedrijf hebben uitgeoefend, mag het be drijf de laatste vier jaar door grondver- koop niet verkleind zijn bijzondere om standigheden voorbehouden en de grond niet in een uitbreidingsplan liggen. In grensgevallen beslist de landelijke com missie. stadsuitbreiding aan de oostkant van de Lemmerweg. oud-voorzitter, daarbij memoreren- geleden, Advertentieprijs 15 ct, per mm. Bij contract (handeis- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.50 per hall jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad V erscmjnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Deze ingewikkelde materie werd inge leid door de oud-voorzitter H. M. Ger brandy, zij het wat beknopter dan hjj voornemens was in verband met de lange tijd welke het vraagpunt genomen had. Spr. herinnerde er aan dat drie jaar geleden voor het eerst een bedrag van 25 miljoen voor dit doel op de rjjksbe- groting is geplaatst. De bedoeling hier van is kleine boeren, d!e hun bedrijf wil len beëindigen schadeloos te stellen. Er waren nl. (en zijn nog) te veel kleine be drijven die niet rendabel zijn of bijv, we gens ouderdom van de ondernemer niet voortgezet kunnen worden. Er is een commissie ingesteld om de gewenste sanering in de praktijk te re aliseren en in elke provincie een com missie van zeven leden benoemd, die over de aanvragen moet adviseren. VOORWAARDEN Dit vraagpunt was behandeld door een commissie, bestaande uit de leden I. Winia, E. Jongsma en P. Gerbrandy, van Wie Winia en Gerbrandy rapport uitbrachten. Vooraf merkte Winia ech ter op, dat het volgens de commissie ge wenst is, dat het rapport over een vraag punt voortaan behandeld wordt vóór de vergadering in Leeuwarden. Over het antwoord van de commissie op verschillende van de acht vragen werd vrjj uitvoerig gediscussieerd, in *t bijzonder op die of men een bedrjjfs- genoot wiens uitkomsten constant slecht zjjn al of niet en in ’t eerste geval hoe moet helpen om tot betere resultaten te komen. Vooral werden bezwaren ingé bracht tegen de mening van de commis sie dat ’t .ben ik mijn broeders hoeder?’ hier misplaatst is. Zulk een man wil niets leren of hij is geen goede boer. En dan moet hij de consequenties daarvan aan vaarden en verdwijnen. Hiertegen werd aangevoerd, dat zonder meer niet gezegd kan worden dat iemand geen goede boer is omdat slechte bedrijfs resultaten verschillende oorzaken kun nen hebben, o.a. (soms herhaalde) tegen slagen, en leden van een Christelijke or- HOE VERTEL IK HET MIJN BUURMAN ONTWIKKELING- EN SANERINGSFONDS Zaterdagavond is te Utrecht overleden ir. H. J. van Steenis, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. In het najaar van 1963 onderging ir. Van Steenis een zeer ingrijpende operatie, waarvan hij echter niet is genezen. Hij is 58 jaar geworden. Ir. Van Steenis werd in 1948 voorzitter en hjj heeft deze functie tot nu toe bekleed. Hjj was een gezaghebbend lid van de Wereldschaak bond. SNEEK: van 30 jan. t.e.m. 5 februari 1965. dere gratis. Ook dranken en levensmid delen brengt hjj zonder kosten en ook daarvan verkoopt hjj. De douane-ambte- naren stelen als de raven en verkopen het op de zwarte markt, waar je later alles voor de helft van de prijs kunt kopen als je een beetje slim bent: ik behoef niet te vertellen dat ik nog al eens wat gekocht heb tegen een schap pelijk prjjsje; de regering vindt dat al lemaal niks erg, want zij heef-t zelfs toe gestaan dat er een vakvereniging van zwart-handelaren werd opgericht... Het mankeert er nog maar aan dat ze gaan staken ook... WYMBRITSERADEEL van 1 t.e.m. 5 februari 1965. Om voor de saneringsvergoeding in aanmerking te komen moet aan ver schillende voorwaarden worden voldaan. Indien men de laatste drie jaar gemid deld meer dan 6500.— fiscaal heeft verdiend, valt men direct af, wat even eens het geval is als 50% of meer van het inkomen buiten de landbouw Ver- bekwame handen. De heer J. Nauta fungeerde als ju rylid. Zijn oordeel, vastgelegd in een rapport, zal aan de deelnemers worden toegezonden,. Derhalve achten wij ons ontslagen van een nadere beschouwing. Wel vermelden we, en met veel genoe gen, dat de prestaties zich nog steeds in stijgende lijn bewegen. Het bedrag van de vergoeding varieert naar gelang van de leeftijd van 215,— tot 380.- per maand. Ze gaat in op 55-jarige leeftijd, wordt tot het 65ste jaar steeds hoger, maar boven de 65 jaar teruggebracht op 80,per maand, waar dan de A.O.W. bij komt. In Friesland (waar de meeste aanvra gen zijn ingediend) zijn al 839 gevallen met een totale oppervlakte van 2000 h.a. in behandeling, waarvan 569 voorlopig zijn goedgekeurd. Bij de beantwoording van de vragen welke gesteld werden, deelde de heer Gerbrandy o.a. nog mede, dat voor on bepaalde tijd elk jaar een bedrag op de rijksbegroting zal worden uitgetrokken. Iemand wiens bedrijf gesaneerd is, mag niet elders Opnieuw een bedrijf beginnen. Doet hjj dat wel, dan vervalt zijn ver goeding. De sanering is een sociale maatregel, maar we moeten ook naar bedrjjfsver- groting toe. Ook gaf spr. nog inlichtingen over bedrijven die in een ruilverkavelings- gebied liggen, maar daarover zou hjj een hele avond kunnen praten. Ook daar om verwees hij voor nader gewenste in lichtingen naar de organisaties, die op dit punt zeer verdienstelijk werk doen. ting kennen ze niet eens: echt koud is het hier nooit - het is nu zomer maar de mens wil nu eenmaal in de stad wo nen, al heeft hij het daar minder goed... In Bolivia, waar geen gebrek aan dol lars bestaat, leeft ieder eigenlijk maar zeer sober en het eten is er uitgespro ken slecht, behalve voor diplomaten, die alles zonder invoerrechten kunnen im porteren. Een diplomaat brengt twee ijskasten mee, betaalt geen invoerrech ten, verkoopt één ijskast en heeft de an- Woansdeitojoun 1.1. hat „Skoalle- en Doarpsfeest Boazum” syn winter-ütfie- ring halden. De joun waerd forsoarge troch it „Snitser Frysk Toaniel”, dat „De Gouden Swipe” fan Abe Brouwer oer de fuotljochten brocht. Dizze joun is tige slagge, in béste seal fol folk, in flink stik muzyk en in prima stemming. Hoewol „De Gouden Swipe” gjin nij stik is en ek al ris earder yn Boazum spile is, hat it dochs wer bést dien. Der waerd mei nocht nei harke en it waerd fortreflik spile. Alle hulde oan de spilers. Nei ófrin wie der noch dounsjen oan 2 üre ta, dér ’t ek drok gebrük fan mak ke is. Der wiene de oare moams wol hwat slüge gesichten yn Boazum mar elts wie tige foldien. missie. Wel moet men samen de inves tering in het gezin bespreken en acht ze het vaststellen van een minimum be drag voor de huishouding noodzakelijk. Bij de bespreking hierover kwam de wenselijkheid naar voren dat de boerin de boekhouding voert. Het is van belang te weten wat het bedrjjf kost en opbrengt en wat de huishouding vraagt. Beide moe ten gescheiden worden gehouden. Over Op initiatief van Ds. Klopma te Molk werum worden gelden ingezameld voor de zeven achtergebleven kinderen van het echtpaar De Vries aldaar dat on langs met hun jongste dochtertje bij een auto-ongeluk om het leven kwam, Op de Openbare Ulo alhier werd door de leraren en leerlingen 200,25 bijeen gebracht en op de Huishoudschool 176,45. Wij vertrokken uit Bolivia waar het een graad of zeven was en drie uren later waren wjj in Buenos Aires, in onze winterkleren bij een temperatuur van drie en dertig graden: Bolivia, zowat vier duizend meter hoog en Buenos Aires op zeedioogte. Vreemd hoe dat hoogtever schil verschillend werkt: de buurvrouw moest eerst helemaal op adem komen en ik kon eindelijk weer behoorlijk adem halen: als ik zeg dat ik er niks van snap, wordt zij een beetje kriebelig en zegt: ik heb nou toch vier duizend me ter meer lucht op mij drukken! Ja, wie van ons beiden is nou abnormaal? Wij hebben in het hotel een wat je noemt „gekoelde” kamer en dat systeem wordt in warme landen hoe langer hoe meer ingevoerd: toch wil je de straat weer op en dan is het net alsof je van het hotel uit in een hete, maar dan ook hete oven stapt. Twee jaren geleden was ik hier ook en het is opmerkelijk hoe de luxe weer is toegenomen: het aantal winkels met prachtige goederen is hier dermate groot dat wij Buenos Aires ge rust met Parijs of New York kunnen vergelijken en misschien is het hier nog luxueuzer; het is daarom zo vreemd, omdat dit land een groot gebrek aan deviezen heeft, zozeer, dat er een zwar te markt voor dollars bestaat: voor een zwarte dollar krjjg je een derde meer! Aan de andere kant is hier een gewel dige overvloed In zijn jaarverslag vermeldde de se cretaris de heer D. P. Cnossen, dat er vorig jaar geen gezamenlijke akties met de zusterverenigingen zjjn gevoerd. Er werd o.a. geen keuring gehouden. Het ledental ging met een vooruit en be draagt thans 30 buitengewone en 74 wer kende leden. Voor de bedrijven was 1964 buitenge woon gunstig, zowel wat het weer als de uitkomsten betreft. Het financiëel verslag werd nog uitge bracht door de oud-penningmeester de heer Steensma. De inkomsten waren 806.22, de uitgaven 265.08, batig sal do dus 541.14. Tjjdens het afgelopen weekend is inge broken in het schildersbedrijf van de heer S. aan de Oppenhuizerweg te Sneek. Een bedrag van enige honderden gul dens wordt vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. ’n Belangrijke bepaling is, dat de grond aan de commissie moet worden aangebo den en ’n toekomstige eigenaar of huur der moet worden aangewezen. Wat dit laatste betreft moest de commissie vol gens dhr. Gerbrandy eigenlijk meer be voegdheid hebben. Nationaal-economisch bezien is het nl. zeer gewenst dat deze grond bij die van een naastleger wordt gevoegd, om verspreiding over grote af standen tegen te gaan. Maar zoals gezegd is de eigenaar daar in vrij, mits zijn grond niet in een uit breidingsplan ligt of onder een ruilver kaveling valt. Van de bedrijfsgebouwen mag het huis bewoond blijven, maar aan de andere moet de landbouwkundige be stemming ontnomen worden. Ondertrouwd: Gerhard Willem Riemersma, 23 jaar en Griet Marie Vermaning, 19 jaar; Haaije van het Meer, 21 jaar en Liekeltje Beeksma, 20 jaar. Op 2 februari hoorde de heer S. de Vlas te Achlum daar de eerste leeu werik zingen. Het diertje Vloog niet hoog, maar zong uit volle borst. Het weer was ook zeer gunstig. Het verbaast ons niet met dit zachte winterweer. We hebben daarom even gewacht op meer berichten... die echter niet kwamen. val de bekendste in onze stad, die boten verhuurde. Wel geen zeiljachtjes e.d. voor de watersport, - zo ver was men toen nog niet - maar roeiboten (punters) en ’n paar, kleine tjottertjes (boerenbo ten), allen met ’n sprietzeiltje, die vrijwel alleen gehuurd werden door hengelaars. Dit huis is afgebroken om een ruimere toegang te verkrijgen naar de terreinen en gebouwen van Lankhorst Touwfabrie- ken. De brug en de boerderij moesten het veld mimen voor het verkeer en de Geboren: IJmelda Helena dv Dominicus Bootsma en Hotske Bekema te Blauwhuis; Piter zv Siebren D. Bakker en Aafke Postma te Gauw; Atze Sikke zv Hajje de Boer en Dieuwke Bakker te Nijland; Theo Mar- tinus zv Dirk Hijlkema en Dora Flap per te Wolsum; Age Pieter zv Johan nes Meesters en Taetske Jongema te Goënga. Het schip voor de wal van de Balthus- kade (toen nog Balthusstreekje) is ver moedelijk het turfschip van de heer Sjj- branda wiens zoon thans nog de brand- stofhandel aan deze kade heeft. Wjj waren abuis toen we daarbij ver meldden, dat de heer Van der Horst voor z’n huis stond. Het was zjjn zoon, ’broer van Jurjen v. d. Horst. weergeeft, wat er op het gebied van het tekenonderwijs veranderd is. Na de inleiding van de heer Ever- aars volgde al direct een geanimeerde discussie, en we mogen verwachten, dat deze door de jongeren, die „De Meer paal” aan de Kleine Palen bezoeken, voortgezet zal worden. De tentoonstelling is verder elke za terdagmiddag in de maand februari van 2-5 uur te bezichtigen. Vrijdagmiddag werden in het gymnas tieklokaal van de r.h.b.s. alhier onder leiding van de heer Van der Ploeg, le raar lich. opv. M.O. de eerste wedstrij den in de basketbal-competitie gespeeld. De vele belangstellenden zagen een sportieve strijd welke de volgende uit slagen opleverde; De afdeling Sneek e.o. van de C.B.T.B. vergaderde donderdagavond in Aere Perennius voor de eerste maal onder leiding van haar nieuwe voorzitter de heer G. Miedema, die in de vorige ver gadering werd benoemd in de plaats van de heer H. M. Gerbrandy. Hij was in die vergadering zelf niet aanwezig en dankte thans de leden voor zijn be noeming. Ik hoop dat jimme jim net for- sind hawwe en God my de kracht jowt it wurk to folbringen. Ik sil myn bést dwaen, mar jimme moatte net for- wachtsje dat ik fanwegen „het klimmen der jaren” de hammer sa lang hanteare sil as de hear Gerbrandy, aldus de heer Miedema. De heer Gerbrandy hield in deze ver gadering een inleiding over het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor de land bouw. Gehuwd: geen. Overleden: Utje van der Zee, 68 jaar e.v. Harmen Scholten te Blauwhuis; Lutske Woud- stra, 82 jaar e.v. Hjjlke van der Zee te Heeg. Zaterdag werd in café Bergsma te Bözum een klaverjaspartjj gehouden. De uitslag was: 1. B. van Dijk; 2. K. Stienstra, 3. A. Dijkstra, 4. H. Faber, 5. Tj. v. d. Wal, 6. H. de Vries, 7. G. Hoek stra. de zijn nog niet zo lang geleden afgebro ken, evenals het huis, waarvan men nog net iets achter de hoge stuurkast van de Lemmer I kan zien. Hier heeft o.a. ge woond de heer Toonstra die daarna verhuisd is naar de hoek Boschgracht- Balthuskade. Toonstra was een van eer sten, zo niet de eerste, maar in elke ge- ganisatie wel degelijk een taak hebben jegens hun naaste. Het resultaat van de bespreking was tenslotte dat het ant woord iets verzacht werd, in overeen stemming met de beginselen van de Bond. Wat de bedrijfsuitkomsten betreft is volgens de commissie iedereen in staat eèn economische boekhouding te voeren. Dit hangt nl. niet af van de bedrijts- grootte maar van de persoonlijke instel ling. Verschillende leden meenden echter dat het moeilijk is het aantal uren d~.t de boer in zijn bedrijf werkt vast te stellen. De commissie en de voorzitter achten dit wel mogelijk, maar volgens de heer Miedema moet men het elke avond op schrijven. Bespreking en vergelijking van de be- drjjfsuitkomsten met collega’s is volgens de commissie wel gewenst, maar prak tisch moeilijk uitvoerbaar. Deskundige leiding daarbij is ook gewenst, maar dan van een buitenstaander. Hier was de vergadering het in ’t algemeen wel mee eens. Overleg tussen boer en boerin over verdeling van het inkomen of het gezin en het bedrjjf kan niet volgens de com- Zaterdagmiddag j.I. had in de jeugd- sociëteit „De Meerpaal”, in aanwezig heid van een kring van belangstellen den de opening, plaats van een ten toonstelling, ingericht dóór, en met werk van leerlingen van de Chr. Kweek school te Sneek. In zjjn welkomstwoord zette ds. v. d. Waal, de mentor van „De Meerpaal” uiteen, wat deze jeugdsociëteit wil zijn: een ontmoetingscentrum voor jongeren boven 15 jaar. En al draait men nog maar korte tijd, de toeloop is reeds bi- zonder groot. Bovendien, - en bij de in richting van het gebouw is hiermee reeds rekening gehouden - wilde men gelegen heid geven tot het exposeren van diver se kunstuitingen. Vorige maand heeft er werk van een jonge fotograaf gehangen, nu dus werk van kweekschoolleerlingen, en volgende maand is er een jonge schil der aan de beurt. Daarna was het woord aan de teken leraar van de kweekschool, de heer Everaars. Allereerst dankte hij ds. v. d- Waal voor de hier geboden gelegenheid tot exposeren. Toen de initiatiefnemer van de leerlingen, Karei Gildemacher, bjj hem kwam met de vraag of hier mogelijkheden voor de kweekschool la gen, was men al snel tot de conclusie gekomen, dat die er zeer zeker waren. Het gemakkeljjkste zou geweest zjjn, uit voorradig werk het allerbeste te ne men, en dat op te hangen. Men had dan een zeer goed overzicht gekregen van de moderne methoden en mogelijkhe den bjj het tekenonderwijs. Toch is uit- eindeljjk een andere weg gekozen. Er is een thema gesteld: „De Schep ping”, en dit is door verschillende leer lingen op eigen wjjze uitgebeeld. Zo zjjn er twee grote groepstekeningen (waar aan dus meerdere leerlingen met elkaar gewerkt hebben), werk met Siberisch krjjt, oost-indische inkt, vetkrjjt, verf, enz., en zelfs een constructieve ruimte- figuur, gemaakt van gevouwen papier. Het is een boeiende, niet te grote, maar smaakvol ingerichte tentoonstelling ge worden, die ook in deze opzet duidelijk Voor de jaarlijkse solistenavond van en voor de leden van het Stedeljjk Mu ziekcorps, zaterdag in zaal Hanenburg, bestond ook ditmaal veel belangstelling. De zaal was geheel bezet en de aanwe zigen hebben het gebodene met grote aandacht en veel waardering gevolgd. Verschillende leden van het corps, zo wel hout- als koperblazers, traden solis tisch op, waarnaast twee duetten en één kwartet het programma vormden. Een dergelijke avond, waarbij de le den hun prestaties kunnen opvoeren, óf solistisch, óf in klein groepsverband, wordt ons inziens, veel te weinig gehou den. Elke muziekvereniging, zou ten minste één maal per jaar een onderlin ge solistenauditie moeten organiseren. Hoe waardevol het mag zijn dat een lid zjjn partij in het gehele ensemble goed kan blazen, belangrijk is ook om van tijd tot tijd eens een duo, trio of kwartet te vormen. Daarnaast verdient het instuderen van een solostuk, met of zonder pianobegeleiding, aanbeveling,. Er is, ook op dit gebied, genoeg muziek in verschillende zwaartegraad versche nen. De mogelijkheden voor (betere) loon vorming, frasering, nuancering, voor dracht en techniek kunnen, bjj serieuze studie, op deze wjjze volkomen worden uitgebuit en benut, waarvan uiteindelijk het hele corps kan profiteren. Een en ander achten wij van belang voor elke muzikant, met name voor de tussenstemmen en de bespelers van tweede en derde partijen. In zjjn welkomstwoord richtte de voor zitter, de heer T. van Gorkum, zich in het bizonder tot de ereleden, de heren G. W. Poiesz, N. Silvius en G. Bouma, de de dat laatstgenoemde, kort zijn 75e verjaardag mocht vieren. De heer J. B. Kiasema trad verder de gehele avond op als presentator. Hjj zorgde er voor dat de verschillende num mers op vlotte en geestige wijze aan el kaar gelijmd werden. De pianobegeleiding, toevertrouwd aan de heer C. Silvius, was bij hem in van levensmiddelen, vooral van vlees en granen: overal ge weldige stukken vlees aan het spit, draaiende rondom enorme houtvuren, waarachter dikke koks. Iedereen schijnt hier buitenshuis te eten en dan vooral vlees; groente is er niet veel, wel sla en tomaten: wat te zeggen van een car bonade van de koe? of een biefstuk van een ons of vier - vijf? De wjjn is goed en goedkoop en we eten samen gerust heerlijk voor een gulden of vier, met wjjn. De,, zuivelproducten zijn hier heerlijk en alles is even overvloedig.. Je ziet in deze enorme winkelstraten geen arme mensen, die wonen in de buitenwijken en als ze werkelijk honger zouden heb ben dan zouden ze niet naar de stad moeten trekken: op het goedkope land g;roeit alles als kool en het woord bemes- brugje over de Draaisloot en de boerde rij, ’t laatst heel oud en bewoond door de familie Vierstra, er nog op staat. Bei- De Friese Krite „It Pompeblêd” te Scharnegoutum komt dit winterseizoen wel goed voor de dag. Het aantrekkelij ke winterprogramma bevatte o.m. de feestelijke jaarvergadering waarop de film over het Oranjefeest en de dorps- film wérden vértoond, terwijl het fleuri ge non-stop programma verder met zang werd gevuld. Op de tweede avond voerden eigen krachten in de goed bezette zaal van „Elim” „Bitrouwen” van Yt Groothof op, waarmee ze veel lof oogstten en donderdag jl. op de derde avond voor de leden was „Elim” vol, wat voorzitter J. v. d. Meer tot grote tevredenheid stem de. Nu genoten de aanwezigen van het door het Frysk Toaniel subliem gespeel de stuk „De Heidepyk” van Barend v. d. Veen, waarvoor het gezelschap na afloop een ovatie werd gebracht. Omdat de contributie voor de Krite laag is gehouden - 1.50 per persoon en 2.50 voor een echtpaar - waarvoor vier avonden worden gegeven, werd de ze avond tussen de bedrijven door een verloting gehouden waarvoor de loten vlot werden verkocht. Vele van de aan wezigen waren blij met een mooi prjjsje en het bestuur met de winst. Zo is dus ook deze avond, aan ’t einde waarvan de voorzitter het Frysk Toaniel een tot wederziens toeriep, in alle opzichten een sukses geworden. De vierde en laatste avond wordt ge houden op 5 maart met de beme-foar- drachtkriiich en een verrassing. Forline wike tongersdei haldde „Meii- noar Jen” to Drylts foar de twadde kear yn dit winterhjeljier in toanieljoun yn it Gebouw. De toanielploech fan IJs- brechtum brocht dizze kear it stik ,,Flecht op ’e koai” op *e planken. Foarsitter Walinga koe oan in liker- nóch folie seal it wolkom taroppe, vn ’t bisünder oan de toanielploech en de he^r Wiersma en syn help üt Joure, dy’t de muzyk forsoargen. Nei it sjongen fan it Frysk Folksliet wie fuortdaliks it wurd oan de IJsbrech- tumers, fan hwa de lieder earst de yn- dieling fan it stik tortelde en de persoa- nen neamde dy ’t der yn meiwurkv.i. It wie, sa sei er, de fiifde kear dat hja yn Drylts wiene en ek de fiifde kear dat hja mei dit stik op reis wiene. It siet der bihoarlik yn by de spilers en der is by tiden tige lake. Jantsje wie in tsjinst- faem by ütstek. Hja spile har rol for treflik en Van Heuvelen die it net min der. Styn Graafland foei üs yn it léste bidriuw nei mei. Hja liie nei üs bitinken doe al hiel har kenau-figuer forlern. En al leine doe de saken foar har wol oars, ek dêryn hie se hwat fan dat radi- kale bihalde moatten. Like goed, gjin ien die öfbreuk oan it gehiel. It wie moai en dêrom IJsbrechtumers kom ék de seisde kear mar yn Drylts. In aansluiting op de foto van ’t oude bestelhuis aan de Rienk Bockemakade*) geven wjj hier een wintergezicht op deze kade en omgeving, waarop het be stelhuis ook nog voor komt. Op de voorgrond de vracht- stoomboot Lemmer I, kapitein Y. de Haan te Groningen, die ook passagiers vervoerde, van daar de voorkajuit, en daar achter de Oldamt van dezelfde maatschappij, waarop wijlen de heer Kasper Tichelaar alhier vele jaren als kapitein heeft ge varen. Om de hoek ligt de zgn. veebak van de maatschap pij, die gesleept werd en waar mee hoofdzakelijk vee werd vervoerd zoals de naam al aan geeft. Al deze boten zjjn al lang niet meer in de vaart. Vracht auto’s hebben de vrachtdiensten overgenomen en de passagiers reizen nu sneller en comforta beler per bus, al had zo’n reis je per boot in het mooie jaar getijde wel zijn bekoring. He' was gezellig, men genoot van de natuur en zag onderweg dan in een snelle bus. Voor de historie van stad is deze foto tevens waai- devol omdat het ijzeren wip- Getrouwd: David Verwer, 32 jaar en Pieternella Westerdjjk, 31 jaar; Gerrit Cornelis van Roekel, 26 jaar en Tjitske Eringa, 26 jaar; Jan de Vreede, 29 jaar en Dirkje Jannetje Stouthart, 27 jaar. Overleden: Tjipke Walstra, 53 jaar e.v. Teetske Visser; Lolkjen Leentjes, 97 jaar w.v. Jeile van der Goot; Rinske Baarda, 59 jaar w.v. Rinke de Jong; Pieter de Jong, 70 jaar e.v. Kornelia Wildschut, van Workum; Hinke Bouma, 70 jaar, van Hommerts. Geboren Geertruida, dv Johannes Bakker en Geertruida Theodora de Jong; Geesje, dv Johannes van Wageningen en Wubke Hendriks; Janke, dv Douwe Zwaagstra en Rinske Veenstra, van Ijlst; Tjitske dv Piet van Lievenogen en Kirsten Jo hanna Smits; Jetta Christina Theodora dv Sjouke Draaisma en Fopje Spoelstra;' Jacoba dv Johannes Feenstra en Durkje Korenstra; Bauke zv Johannes Feenstra en Durkje Korenstra; Trjjntje Engel dv Jacob de Jager en Grietje de Vries, van Bakhuizen; Pieter zv Jan Postma en Sijtske van der Wai, van Grouw; Gettje Yvonne dv Fokke Djjkstra en Hinke Nauta; Ingrid dv Rein Roosjen en Trijn tje Visser; Ynskje dv Catharinus Kui pers en Romkje Osenga, van Parrega;1 Petronella Regina dv Abele de Jong en Petronella Alida Kramer, van Joure; Klaas zv Arie Zwart en Geertje Vlig, van Rutten (NOP); Wilma Margreet dv Henk Leo de Lang en Sietske Kroes; Jo- landa Monique dv Jarig Rekker en An tje van der Zwaag; Annechien dv Jo hannes Hof en Antje Timmer, van Cpe- vorden; Marja dv Meine Schilstra en Geeske Bergstra; Jolanda dv Atze Wjj- benga en Hebeltje Stelwagen; Svend Christiaan zv Nico Dekker en Wiepkje Bakker; Carolien dv Roelof Kedde en Grietje Adema; Fenna Aukje dv Wiebe Lejjenaar en Wiepkje de Boer, van Wons. Na een winterse rustperiode kwam T.O.P. weer in actie. Het eerste ver sloeg O.N.S. 6 met 3-2 en T.O.P. 2 ver loor in Woudsend tegen de club van die naam met 9-1. het uittrekken van een vast bedrag voor de huishouding waren de meningen ver deeld, maar de meerderheid was er voor. Ook werd in het vraagpunt nog antwoord verwacht op de wijze van be loning voor in het bedrijf werkende kin deren. Algemeen was men van oordeel, dat deze een beloning moeten ontvan gen, maar uitgezocht dient te worden wat fiscaal het voordeligst is. Poule A (jongens t.e.m. 14 jaar) Onen- bare Ulo-r.h.b.s. 13—9. 1 Poule E (jongens 17 jaar en ouder) r.h.b.s.-Chr. Lyceum I 17—36, Lyceum II-Sted. gymnasium 34—12.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1