Verpachters niet tevreden met de verhoogde pachtprijzen Chef Witteveen 25 jaar werkzaam bij Tromp Groothandel N.V. Aannemer Kuipers uit Zurich 55 jaar lid van N.A.P.B. afdeling Sneek „Harmonie” Sneek de meeste punten over beide dagen; eerste prijs in 2e afdeling voor „Euphonia” Oppenhuizen E AQENDA~J WYMBRITSERADEEL IJLST van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 15 febr. 1965 Friesch Grondbezit Zaalconcours oude Bond te Leeuwarden I Te stijve normen drukken ze beneden het economisch peil Wer in bernefoardracht- kriich yn Wymbritseradeel Kind aangereden te Folsgare Scheherezade vertelt van haar ervaringen ,Bij collega's hoog in aanzien’ Oudega-W. eerste prijs in ere-afdeling Redelijk rendement voor investeringen stemt tot vreugde Mooie prestatie van „Excelsior” Wachtmeester overgeplaatst naar Soestdijk Succes van „Harmonie” geprolongeerd Kind door vrachtauto aangereden Nieuwe voorzitter oranje vereniging Abbega e.o. 120e jaargang nr. 13 Utfierings Krite Suits J aarvergadering „De laatste eer” te Abbega De Begrafenisvereniging „De Laatste Eer” te Abbega hield haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer E. Smit, die blij was dat er zoveel (16) leden aanwezig waren. Zeilcursus S.Z.C. beëindigd Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave «en NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD en I NIET TEVREDEN RAMP VOOR FRIESLAND J.N. F Voor veen, al de vraag en aanbod weer met elkaar in overeenstemming zijn. KRITIEK OP GRONDKAMER Advertentieprijs IS et per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verscnunt MAANDAGS en DON DERDAGS uur K.C. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Wat de naar voren gebrachte verlagin gen betreft merkte de heer Swierstra nog op, dat die ook verband houden met de normen. Men moet nl- ook eerlijk zijn. Als men de plussen wil toepassen, moet men dat ook met de aftrekkingen doen voor grond die niet zo geschikt ligt. Na de rondvraag werd de vrij goed be zochte vergadering, waarin de aftreden de heer H. Bouma te Scharnegoutum als bestuurslid werd herkozen, door voorzit ter P. Kramer gesloten. Zaterdagochtend waren de personeelsleden en directie van Tromp Groothandel N.V. te Sneek in café-restaurant Piso bijeen om een van de collega-werknemers te huldigen. De heer Tj. Witteveen was namelijk 25 jaar bij de firma in dienst. De jubilaris en zijn vrouw en drie kinderen waren het middelpunt van een feestelijk gebeuren. Behalve de heren H. en Th. Tromp was ook aanwezig de heer A. H. Tromp, die <ie jubilaris als eerste toesprak. Maar eerst werd met een kort woord en met een ogenblik stilte het recente overlijden van de heer S. van der Wal herdacht. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur vond te Sneek in café-restaurant Piso de huldiging plaats van de heer J. Kuipers, aannemer te Zurich, 77 jaar oud en reeds 55 jaar lid van de Nederlandse Aannemers, en Patroonsbond, afdeling Sneek. En in de aannemerswereld nog steeds aktief werkzaam. De voorzitter van de afdeling, de heer A. Koster sprak in zijn openingswoord eerst tot de jubilaris; een gedenken dat vooraf ging aan de besloten jaarvergadering. met veel leden, want er zijn papieren en meelevende leden. U bent 55 jaar een meelevend lid geweest; u bent in die tijd één van.de pilaren geweest, die de NAPB maken tot wat hij is. Daarna overhan digde de heer Van Andel de heer Kuipers de bondslegpenning. Dhr. Kuipers nam deze met dankbaarheid in ontvangst en zei, dat hij hier beslist niet op had ge rekend. Na deze korte maar genoeglijke huldi ging ging men in besloten vergadering. Dat er een huurverhoging moest komen, daar waren allen het wel over eens, al stelde de minister het niet zo voor maar als een aanpassing aan de gestegen lasten van de eigenaren. Er werden in de Kamer dan ook geen bezwaren tegen ingé bracht Aangevoeld werd, dat het noodzakelijk was en de verhogingen absoluut niet onredelük. Maar met dezelfde boor kan de prijs per hectare toch 110,— verschillen als gevolg van ongunstige ligging, geen ideale drainering en bemaling enz. Tot nu toe heeft de Grondkamer de toeslagen en aftrekkingen wegens externe productie-om- standigheden echter zeer voorzichtig gehanteerd en meer naar de verdelende rechtvaardigheid dan door het optrekken of verlagen van elk perceel individueel. Met alle aftrekkingen komt men echter voor een perceel met de slechtste klei en slecht gelegen op 22,50 per pondemaat en dat lijkt nergens op. Dit ligt beneden het economisch peil, is irreëel en onmenselijk. De huurboeren zitten goedkoper dan de zo AANZIEN Als derde spreker voerde een collega anders was u niet zo lang lid geweest. U beleeft de reorganisatie in de bond, vertikaal en horizontaal; we hopen, dat de wens verwezenlijkt wordt, dat u nog lang in uw werk en familiekring moogt verkeren.” Hierna werd de heer Kuipers een gro te sigarendoos met inscriptie overhan digd. De jubilaris dankt evoor het ge schenk en de goede woorden, zeggende, dat zijn vrouw hem meermalen maande tot langzamer aan doen, maar „ik heb geen opvolger, wel een goede uitvoerder. Als ik mijn eigen zin doe, werk ik zo lang mogelijk.” Spreker bleek niet van zins de afdeling reeds te willen verlaten. ,,Ik ben hier altijd met genoegen én ben nog lang niet van plan weg te gaan.” De vraag of de verhuurders tevreden moeten zjjn met de huurverhogingen be antwoordde de heer Swierstra ontken nend. Ze zijn geleidelijk aan nog maar raadde spreker ook sterk aan. •»-»-» «4- on ~—x is J x no vnvon cchror*hf Drachten behaalde 106%, en Sneek 108 punten, zijnde het hoogste aantal over beide dagen. „Harmonie” speelde met fraai afgewogen klank en zeer verzorg de afwerking „Grand Canon du Ver dun” van M. Boekel. Voor het corps en de dirigent, de heer H. Bakker, een prachtig succes! De jury, bestaande uit de heren W. Steyn, Zaandam en A. Posthumus, Voor burg, kende over beide dagen tien eer ste prijzen toe. De rest bestond uit twee de en enkele derde prijzen. De Vereniging van Huisvrouwen, afd. Sneek en de afdeling Sneek en Omstr. van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hielden hun nu haast tra ditie geworden jaarlijkse gemeenschap pelijke bijeenkomst in de grote zaal van Hanenburg. Spreekster op deze middag was mevr. Racké-Noordijk uit Den Haag, vele dames beter bekend als Schehere zade, schrijfster van Libelle’s cocktail. Mevr. Atsma van de Plattelandsvrou wen opende de vergadering waarna de spreekster direct het woord kreeg. Zjj begon met te vertellen, dat haar vaak gevraagd werd, hoe haar onderwerp was maar dat haar lezing eigenlijk geen naam had en zij deze nu maar „De vrouw in de journalistiek” noemde. Op humoristische wijze vertelde zij haar ervaringen in en met haar gezin en van haar reizen, wel ke zjj als vaste medewerkster van Libel- le, verplicht is te maken. Vaak zijn deze wel leuk, maar ook dikwijls wordt zjj geconfronteerd met de ellendige to'-stan- den die er nog heersen in deze wereld welke vooral een onvergetelijke indruk op haar hebben gemaakt. Er was gele genheid schriftelijk vragen te stellen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. De in de pauze ingeleverde vragen beant woordde Mevr. Racké na de pauze, waar na zij nog verschillende van haar eigen werkjes voorlas. Het was een zeer ge slaagde middag. Mevr. Van Brugge van de Vereniging van Huisvrouwen dankte Mevr. Racké voor haar lezing en zei o.a., dat niet alleen Mevr. Racké nieuwsgie rig was (zoals zjj bij de aanvang van haar lezing had gezegd) naar de vrou wen, voor wie zjj altijd schrijft, maar ook de lezeressen nieuwsgierig waren naar de vrouw van wie zjj altijd met zoveel genoegen haar verhalen lezen. Tot de heer Witteveen zei de heer Tromp, dat een jubileum aan het bedrijf eigenlijk niets bijzonders is, maar ,,uw" jubileum wel. U bent namelijk de eerste jubilaris van de afdeling tabaksfabrika ten. Dat is een unicum. Sinds 1957 na het vertrek van uw voorganger is er ook altjjd onder uw leiding prettig gewerkt, want sindsdien bent u chef van de afde ling. Er wordt hard gewerkt en wei nig gekankerd, er heerst een sfeer van kameraadschap. De heer Tromp vervolgde met te zeggen, dat hij hoopte dat er in het nieu we bedrijf straks met nog meer efficien cy gewerkt zou worden en dan weer met uw medewerking. In het afgelopen jaar hebben we meer dan een miljoen omzet gehad in het oude gebouw, een bewjjs dat het goed zit, we zjjn dankbaar dat iedereen goed heeft gewerkt. U hebt in die vijfentwintig jaar heel wat meegemaakt, lief en leed. En na uw lagere school hebt u het nodig ge acht nog meer te studeren. U behaalde het diploma van de handelsavondschool, het middenstandsdiploma en de papieren voor de tabak. We zijn ook dank ver schuldigd aan uw vrouw* die een goede sfeer om u weet te scheppen en dat be ïnvloedt het werk van de man altijd.” Na de felicitaties overgebracht te hebben en dat ook namens de helaas verhinderde heer F. Tromp, were! de heer Witteveen een geschenk onder couvert overhandigd; zijn vrouw kreeg bloemen, waarna het gehele gezin werd gelukgewenst. eigenaren, die tweeëneenhalf maal hoog zitten. Daarom hebben de laatste jaren meerdere eigenaren hun geld aan landbouwsektor onttrokken. Het zou voor Friesland als pachtprovincie een ramp worden als allen dat deden. Er zouden dan veel meer hypotheekboeren komen met als gevolg een duurder voedselpak ket en hogere Ionen, zodat alles meer omhoog geschroefd zou worden. NIEUWE ELEMENTEN Er zjjn echter ook enige nieuwe econo mische elementen ingevoerd die de eige naren tot grote vreugde stemmen. In de eerste plaats is de huur van een arbei derswoning bjj de plaats op hetzelfde peil gebracht als in de steden en dorpen. Het voorgedeelte van de plaats blijft nog onder de pachtwet en de huur daarvan dus lager dan die voor de arbeiderswo ning. Verder krijgt de verpachter een toe slag voor verbeteringen in en aan de ge bouwen, o.a. voor het aanleggen van cen trale verwarming en het vernieuwen van het woongedeelte of de koestal. De eigcnaar-verpachter heeft nu recht op een redelijk rendement voor elke in vestering in het verpachte, los staande van de neerdrukkende normen van de pachtwet. Maar dit rendement zal men altjjd moeten toetsen aan het algemeen rentepeil. Voorlopig zullen de grondkamers en taxateurs, als ze op zo’n geval stuiten nog wel eens met een scheef oog kijken naar de pachtnormen en zal de Grond kamer wel niet veel hoger gaan, maar er kan nu toch een afspraak gemaakt worden tussen de huurder en de ver huurder over een redelijk rendement voor zulke investeringen en volgens spreker is er een grote kans dat dit straks ook op de landerijen toegepast zal worden. Er is verder een nieuwe kwaliteits klasse „zeer goed” bijgekomen zodat er nu vijf klasen zijn, welke allen getoetst Op het zaalconcours te Leeuwarden behaalde de Muziekver. „Excelsior” te Scharnegoutum, directeur de heer H. Bakker, in de Ere-afdeling een 2e prijs met 98% pnt. Het corps speelde voor de eerste maal in deze afdeling, zodat dit voor directeur en leden een mooie pres tatie en een hoopvol begin is. Met 1% punt te weinig zat het zelfs dicht bjj een le prijs. Zaterdagochtend werd op het groeps- bureau van de rijkspolitie van Wymbrit seradeel aan de Oosterdijk te Sneek, af scheid genomen van de wachtmeester der eerste klasse A. C. van den Burg, die rayoncommandant was te Scharnegou tum. De heer Van den Burg is met in gang van vandaag overgeplaatst naar het vaste detachement van de rijkspolitie van Soestdijk, dat tot taak heeft de be scherming van de leden van het Konink lijk Huis, Tijdens deze afscheidsbijeen komst voerden het woord burgemeester J. v. Hout, opperwachtmeester J. Hoek stra, wmr. I. Kiaassens namens de rijks politie te water, opperwachtmeester Van Nieuwenhoven van Bolsward namens de Algemene Nederlandse Politiebond; hoofdagent Leyenaar van en namens de gemeentepolitie van Sneek en de adju- dant-groepscommandant D. E. de Vries. De heer Van den Burg werd door de ad judant een geschenk aangeboden, mevr. Van den Burg kreeg bloemen. De heer Koster zei, dat er deze mid dag een zeer belangrijke jubilaris in de vergadering was, want 55 jaar lid van de bond zijn is een belangrijk gebeuren. Het deed het bestuur een bijzonder ge noegen de jubilaris te mogen begroeten, want 55 jaar is een lange tijd, vooral wanneer men bedenkt, dat de af deling ruim 60 jaar bestaat. „We zijn trots op uw 55-jarig lidmaatschap, ook omdat u als bestuurslid zoveel hebt wil len doen. Het is niet altijd gemakkelijk geweest: u hebt twee wereldoorlogen meegemaakt, een crisistijd, werkloos heid. Nu maakt u een tijd van zekere welvaart mee en naast uw deur hebt u veel waterstaatswerken zien verricht worden, wegenbouw en de Zuiderzeewer ken. Dit heeft u ongetwijfeld beïnvloed. De grote evoluties in de werkmethoden hebt u gevolgd, u bent het prototype van de aannemer”, aldus spreker. „U was ook steeds op de vergaderin gen; er is vaak kritiek op de NAPB maar uw langdurig lidmaatschap leert ons, dat we het nog zo raar niet hebben gedaan, AMICITIA THEATER Woensdag 17 februari te 8 uur film: Strip -girls van Soho. Woensdagmiddag 17 februari te 2.30 uur film: Boemelstudenten. moeten worden aan de doelmatigheid, terwijl een geheel nieuw element, van grote betekenis in dit waterschapsgebied, is, dat de kosten voor het mechanisch opschonen van de sloten, welke op de tochtsloten aansluiten, indien dit ook door het waterschap wordt gedaan, voor een deel door de verpachter van de pachter kunnen worden teruggevorderd. Zaterdagochtend werd het vijfjarig dochtertje Andreetje van de fam. Kroes te Folsgare door een passerende auto, be stuurd door de heer B. uit Balk, gegre pen, toen het, plotseling het huis uitko mende, de rijbaan opliep. Met een lichte hersenschudding en buikklachten werd het in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. „PILAAR” Daarna sprak namens het dagelijks en hoofdbestuur uit Amsterdam de heer W. A. van Andel. De heer Van Andel noem de een 55-jarig lidmaatschap op zichzelf al „iets heel bijzonders, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat wjj blij zijn van de heer Witteveen, de heer M- v. d. Veen, het woord. Hij stelde, dat de heer Witteveen de laatste zeven jaar zich ais chef had doen kennen als een zeer te be wonderen collega, die als jongste bedien de begon en opklom tot chef. ,,U hebt u er goed door heen geslagen en staat bjj uw medewerkers hoog, in aanzien door uw taktvol optreden en uw verantwoorde lijkheidsbesef. U geniet het vertrouwen van hen die bij u werken. Uw verant woordelijke leiding werpt vruchten af.” Hierna werd de jubilaris een elektrisch scheerapparaat overhandigd en mevrouw Witteveen bloemen. Tenslotte sprak de jubilaris zelf; na voor de hartelijke woorden en geschen ken zijn dank te hebben geuit, zei hij te hopen voor zjjn collega’s een goede collega te blijven. Hierna kreeg iedereen de gelegenheid persoonlijk het echtpaar Witteveen te feliciteren. De Kulturele Ried fan Wymbritsera- diel sil ek dit jier wer in Bernefoar- drachtkriich halde. It is it doel dat er earst in tuskenkriich komt yn IJsbrech- tum op tiisdeitojoun 8 maert yn café de Boer to Ysbrechtum foar de skoallen fan Gau, Skearnegoutum, Toppenhuzen, Abbegea, Folsgeare, Easthim, Njjlan en Ysbrechtum en op tlisdei 16 maert yn it Hert. Lokaal yn Heech foar dy fan Blauhüs, Aldegea-W., Gaestmar, Walds- ein, Hommerts, Drylts (b.m.) en Heech. De opset fan de hïele kriich is lyk oan oare jierren. Op de tuskenkriich komme dus de earste priis-winders fan elke groep fan de skoalkriich, fan el ke skoalle dus trije bem en oan de eind- kriich sille fan beide tusken-finales fan elke groep de trjje earsten meïdwaen, totael dus 18 bern. Een van de aanwezigen leverde kritiek op de, wat hjj noemde, willekeur van de Grondkamer in Friesland die, zoals hjj met een voorbeeld aantoonde, de pacht prijzen verlaagt inplaats van verhoogt. Een ander lid had dezelfde ervaringen. De heer H. A. Wind gaf toe, dat deze Grondkamer de prjjzen lager vaststelt dan de vorige. In de meeste andere pro vincies liggen ze veel hoger. En toch gelden voor het gehele land dezelfde normen. Maar ze worden hier in ver houding meer gedrukt. Het maximum is in Friesland bijna niet te bereiken. Volgens de heer Swierstra ligt de schuld bjj de stijve normen van Den Haag die de pachten beneden het econo mische huurpeil drukt. Voorts is Fries land voor driekwart een huurboer-provin- cië en hebben de vertegenwoordigers van de huurboeren in de Grondkamer daar om het meeste te zeggen. De twee ver tegenwoordigers van Friesch Grondbezit kunnen alleen maar proberen die van de huurboeren objektief te beïnvloeden op dat ze ook denken aan de verpachters. Daarom zullen de huren hier altijd lager zijn dan in de meeste andere provincies. De pachtnormen zijn namelijk niet inge steld op de kosten van de verpachter, maar op die van de producerende boer. Maar als men niet tevreden is kan men altijd in beroep gaan in Arnhem en dat Opmerkelijk, dat in de lage afdelin gen slechts één eerste prijs behaald werd. Dit was „Euphonia” van Oppen huizen, dir. de heer D. Akkerman. Het corps kwam uit in de tweede afdeling niet een ouverture van Deneafbourg. Resultaat 103 punten. De oranjevereniging Abbega e.o. hield in het gebouw haar jaarvergadering, waarop na het afhandelen van de huis houdelijke zaken het Fries Toneel ,,In test mei stuorkes” opvoerde. Na de opening met het Friese volks lied, een welkomstwoord van voorzitter S. B. Feenstra en de notulen van de vorige vergadering, volgden de jaar verslagen van de secretaris, de heer Abma en de penningmeester, de heer J. Terpstra. Uit het laatste bleek dat er een batig saldo was van ruim f 116, Aan beide funktionarissen werd dank ge bracht voor hun werk. In de plaats van de heer S. B. Feen stra, die als voorzitter aftrad, werd na twee stemmingen gekozen de heer W. Damstra, die na enige aarzeling deze benoeming aannam. Het toneelstuk viel zeer in de smaak en er werd hartelijk bjj gelachen. De dank welke de voorzitter het gezelschap bracht werd dan ook met een daverend applaus onderstreept. De heer J. Otter bracht dank aan de afgetreden voorzitter. Hij deed dit op zijn bekende eigen wijze en zijn woorden werden eveneens met applaus bekrach tigd. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden. De zaal was goed bezet, zodat de Vereniging op een goede avond kan terugzien, waarvoor het gehele bestuur dank verdient. De oude Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen hield woensdag donderdag zijn twaalfde winterconcours in de „Harmonie” te Leeuwarden. Er werd deelgenomen door 54 corpsen, en wel uit alle streken van ons ge west. Zelfs de Noord-Oostpolder was vertegenwoordigd met twee ensembles. De toch al dun gezaaide harmoniecorpsen bleven ditmaal geheel absent. Daarvoor in de plaats traden echter enige brassbands op, zodat het koper het gehele terrein beheerste. In de sup. ere-afdeling moest ons plaatselijk corps het opnemen tegen de en sembles uit Surhuisterveen, Makkum en Drachten („Crescendo”). Met name laatstgenoemd corps, dat jaren aan de top stond, bleek een zware concurrent te zijn. Toch wist „Harmonie” bovenaan te komen, zij het niet miniem verschil. De nieuwe weg naar het binnenpad in Jutrijp eiste het eerste slachtoffer. Vrijdagmorgen omstreeks 12 uur werd hier nl. het vijfjarig dochtertje van de familie Bethlehem te Jutrijp aangere den door een vrachtauto van de firma Van der Werf uit Sneek, die daar zand moest lossen. Met zware hoofdwonden is het kind naar het St. Antonins zieken huis in Sneek overgebracht. De chauffeur van de auto, die niets van het ongeval bemerkte, reed door naar het binnenpad waar men hem met het onge val op de hoogte bracht. met 30 procent verhoogd en dat lijkt ner gens op, gezien de stijging van de lasten, de waardedaling van de gulden, enz. De huren liggen nog lang niet op het economisch peil. In het licht van de EEG zullen we geleidelijk naar een eco nomische aanpassing van de huren moe ten komen. Anders zal het geld uit de landbouw worden teruggetrokken wat, zo herhaalde spreker, een ramp voor Fries land zou worden. En die economische aanpassing zal pas een feit worden als Dit betoogde de heer H. Swierstra, al gemeen secretaris van Friesch Grond bezit, zaterdagmorgen in de jaarlijkse vergadering van de afdeling Sneek- Wymbritseradeel e.o. bij Hanenburg. Vijf jaar geleden werd de laatste pachtverhoging ingevoerd, maar sinds dien zijn de lasten voor de eigenaren sterk gestegen. Voor kleiweide van eer ste' kwaliteit werd de huur nu f 74, per pm (was f63,voor de tweede klasse f56,(was f48,en voor de derde klasse f 42,50 .was f 37,De toe slagen of aftrekkingen werden verhoogd van f 15,tot f 20,per pm. Eerste klas kwaliteit kan dus op f 94,per pm „Eendracht maakt macht,” Oudega (W) dir. de heer Joh. van Strien, sprong even verder en behaalde met „Rossini- ana” van Boedijn een eerste prijs met 100 punten in de Ere-afdeling. In dezelfde klasse bleef „Wilhelmina” van Oosterend, dir. de heer S. Wijben- ga, enigszins achter. Dit corps, dat „Bal let Egyptien” van Luigine vertolkte, no teerde 96% punt, een tweede prijs. Na verleden jaar in Rijs het hoogste aantal punten te hebben behaald op het bondsconcours van de Oude bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen in Friesland, heeft onze plaatselijke muziek vereniging „Harmonie” het jl. donder dag gepresteerd een eerste prijs met 108 punten te behalen op het tweedaagse zaalconcours van genoemde bond in Leeuwarden, aan well? concours plm. 55 korpsen deelnamen. Dit succes is des te opmerkelijker daar „Harmonie” hier voor het eerst in de super-ereafd. (dit is de hoogst bereik bare) uitkwam en direct al weer het hoogste aantal punten over beide con coursdagen behaalde. Voor het koraal „Befiehl du deine Wege” van J. S. Bach kende de jury 81 punten toe. Dit opmerkelijke succes is in de eerste plaats te danken aan de dirigent van „Harmonie”, de heer Henk Bakker van Koudum, die op het juryrapport een spe ciale aantekening kreeg voor zijn „bij zondere muzikale kwaliteiten”, maar ook de leden hebben gegeven wat zij konden ofti tot dit resultaat te komen. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats! Naar wij vernemen is „Harmonie” uit genodigd om op de jaarlijkse toogdag van de Chr. Federatie in Nederland, die in de herfst van dit jaar in Groningen wordt gehouden, een concert te geven. Op deze eervolle uitnodiging zullen de mannen van „Harmonie” zich wel ter dege gaan voorbereiden teneinde ook daar met een goede prestatie naar voren te komen. komen (was f 78,Voor mindere grondsoorten, zand en veen, liggen de prijzen veel lager. De ideale prijs van f 94,moet men met een lantaarntje zoeken. Foar de kommende ütfierings op 30 en 31 maert en 1 april, hat ft kritetoaniel yn stüdzje nommen ft kostlike bljjspul: „In foarlik bern”, oerset troch B. Westra, under regy fan Pater Piron fan Wyt- marsum. „GOED WERKEN” Vervolgens sprak de heer Tjallema, voorzitter van het departement Sneek van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. De heer Tjallema stelde, dat er bij de firma Tromp nogal vaak een ju bileum valt te vieren. Dat betekent, dat het er goed werken moet zijn. En te vens dat de directie selectief te werk gaat bij de aanstelling van haar perso neel, en dat er dus veel verwacht wordt van het personeel. „Voor die periode van 25 jaar denkt men vaak, hoe zal het er later uitzien, maar achteraf: waar zijn ze gebleven. U kwam direct al in een moeilijke tijd: oorlog, distributie, daarna een opleving. U werkt met moeilijke artikelen, waar aan men veel eisen stelt. De firma staat er om bekend, dat ze haar opdrachten goed uitvoert en dat er weinig klachten zijn. Dat is een pluim op de hoed van de werkers.” „Ik hoop dat u de vijftig jaar mag volmaken en overhandig u hierbij het vererend getuigschrift van de maat schappij.” Hjj zei dat het een goed jaar voor de vereniging is geweest waarin zij een keer dienst deed voor een lid in Abbega en. drie keer voor leden buiten het dorp. De penningmeester de heer S. W. Ab ma, meldde een batig saldo van 1429,40. Over de vraag of een begraaftoestel moet worden aangeschaft, werd nog al even gesproken. Besloten werd dait het bestuur dit toestel nog eens nader zal bekijken. Blijken er geen nadelen aan te zijn verbonden, dan zal het worden aan geschaft. Met algemene stemmen werd besloten de lonen van het personeel te verhogen en op dezelfde wijze werd de heer R. Buisman als bestuurslid gekozen. Tot bode werd benoemd de heer F. Koop man en als hulpbode in de plaats van de heer W. S. Abma de heer J. Feitsma. Bij de rond vraag kwamen ook nog enige zaken aan de orde, waarna de vergade ring om circa 10 uur werd gesloten, waarbij de voorzitter de aanwezigen dankte voor hun opkomst en ook voor de goede samenwerking in de vereniging. De door de Sneeker Zeilclub voor dit winterseizoen georganiseerde cursus in wedstrijdtechniek en -taktiek onder lei ding van de heer Jaap Helder te Paters- wolde is beëindigd. Zaterdag werd de laatste avond gehouden. Het zijn zeer vruchtdragende lessen geweest en steeds heeft deze cursus, waaraan men gratis kon deelnemen, een grote belangstelling gehad. Gemiddeld was elke avond een 50-tal ouderen en jon geren in de bovenzaal van ,;Onder de Linden” aanwezig. Zij allen kunnen de heer Helder dank baar zijn voor hetgeen hij hun geleerd heeft en de voorzitter van SZC, de heer E. K. Hoekstra, vertolkte deze gevoelens, waarbij hij hem als herinnering aan de ze avonden het kostbare boekwerk „Spie gel der scheepvaart” aanbood. De SZC zal de deelnemers en hun huis genoten nu nog een filmavond aanbieden op 6 maart a.s. waarop films van de Olympische zeilwedstrijden in Napels en Tokio en een der laatste films van de regenboogclnb afd. Friesland worden vertoond. Over deze avond zullen per advertentie nadere mededelingen wor den gedaan. Zaterdag 20 februari 4e prestatiewandel- tocht S.W.U. over 10 km. Start bij Aere Perenni'us ’s middags twee uur. Woensdag 17 februari ’s avonds 8 Besprekingsavond clubmatch Sneek en Omstreken in Café Onder de Linden. M'oensdag 17 februari ’s avonds 8 uur Samenkomst in de Chr. Geref. Kerk, Pr. Julianapark. Medew.Zangver. „De Lofstem”; toespraak door ds. J. B. v. d. Gronden te Almelo. Donderdag 18 februari Openbare verga dering C. H. Kiesvereniging in gebouw „Elim” te Scharnegoutum. Spreker de heer T. Tolman, lid der Tweede Ka mer. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Zaterdag 20 februari ’s avonds 8 uur Toneelavond Kaatsver. „Sneek” in Zaal Hanenburg. Opvoering van het blijspel in drie bedrijven van Abe Brouwer: „Mem sil trouwe”. Woensdag 24 februari ’s avonds 8 uur in Amicitia Uitvoering Chr. Oratorium- vereniging Sneek. Maandag 1 maart ’s morgens 9.30 uur Algemene Ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank in Hotel „Water sport” te Woudsend. Tiisdei 30, woansdei 31 maert en tongers- dei 1 april Utfierings Krite Snits mei it blijspul „In foarlik bern”, oerset troch B. Westra. „Crescendo” van Heeg, dir. de heer J. Schuurmans bracht ’t in dezelfde af deling met de „Petit suite facile” van G. Boedijn met 88 punten tot een twee de prijs. „Excelsior,” Scharnegoutum, dir. de heer H. Bakker, speelde van dezelfde componist „The harp of Wales.” Het corps, dat in de Ere-afdeling uitkwam, behaalde hiermee een loffelijk resultaat, n.l. 98% punt, dat wil zeggen 1% punt beneden een eerste prijs. Jammer van die laatste loodjes! „Concordia,” Gauw, dir. de heer G, Heeringa, bracht het in de afdeling Uit. muntendheid met „Lord of the Isles” van Rimmer tot 97% punt, dus ook een dikke tweede prijs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1