buitenlands Er wordt in Vietnam nu terughoudendheid betracht Zeker vijftig leiders zijn nodig om 300 jongens en meisjes prettige weken ie bezorgen R.K. Toneelgroep „Sneek” redde door goed spel van jonge krachten de tweede uitvoering I 3W WYMBRITSERADEEL IJLST en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, OVERZICHT s 120e jaargang nr. 14 Donderdag 18 febr. 1965 Rode-Kruisavond I „De laatste eer” Oudega-W m Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Brommer tegen stilstaande auto Fraude bij tankstation in Oudega-W Weer een jongens- en meisjeskamp deze zomer? Wethouder Fijlstra wacht op antwoord Vandaag viert de jongste Prinses van Oranje, Christina, haar achttiende verjaardag. Feest op paleis Soestdijk! Om deze feestelijke stemming nog eens te accentueren, poseerde de prinses met een opgewekt gezicht achter de piano. 1 k 1 Pori’s. 4 a 1 I SNEEKER NIEUWSBLAD uit TAALKWESTIE IN INDIA uit Gauw met het gehele karwei klaar te zijn. Dan kan de toren 'iinnv 'i'nru'nf- 'ii'nnr 'i'.ol/i rt/p e7/ï onoo naar verwacht wordt weer vele, vele geslachten mee. een Het loopt lekker met de voorberei- J - .("I-' die Ki zijn Foto: E. Posthuma De Boer Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad voor elke t Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. '.7;-^ van negen uur tot vijf uur in het kamp. Tenslotte was er soms een kampvuur en altijd een optocht naar het stadhuis, waar de in het kamp gekozen jongens- Het bintwerk voor de nieuwe spits is geplaatst en volgens oud gebruik staat de Meiboom nu op de top. Geen vlag, zoals tegen- 1 woordig meestal het geval is, maar een echte grote tak van een T boom. j Het omschot van red cederhout moet nu nog worden aange- J bracht. Dan kan de loodgieter komen om de leien aan te brengen t en het haantje weer op zijn oude plaats, plm. zestien meter hoog, te zetten. Over een week of drie hoopt aannemer Van der Bosch i burgemeester zijn ambtsketen aan zijn echte collega overhandigde. Ook waren uit en door de jeugd gekozen een ge meenteraad en wethouders, kamppolitie en brandweer. Met elkaar dus wel een paar prachtige vakantieweken'. Doordat de 25-jarige mej. T. B. IJsbrechtum gisteravond op haar brom fiets niet voldoende oplette toen ze over de Oppenhuizerweg reed, botste zij te gen een daar geparkeerd staande auto. Zjj kwam ten val en liep daarbjj vermoe delijk een lichte hersenschudding op. Dok ter J. Dethmers, die eerste hulp ver leende, bracht haar in zijn auto naar huis. Doordat de eigenaar van een tank station van de BP te Sneek vermoed de, dat er met de bonnen waarop de aan automobilisten geleverde benzine wordt vermeld, werd geknoeid, deed hij aan gifte bij de politie. Na een onderzoek bleek, dat er inderdaad sprake was van fraude, die enkele honderden guldens be loopt. Tegen de voormalige pompbedien de, de 24-jarige B. van der B. te Sneek, is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagavond had in Oudega-W in het gebouw Oan ’e Brek de propaganda- avond plaats van het Nederlandsche Roode Kruis. Er was grote belangstel ling voor deze bijeenkomst. Na de ope ning door de propagandist Van der Zee uit Sneek genoot men van de kleuren film „Dit is Friesland”. Ook werd de aangrijpende film „De kleine vluchte ling” gedraaid die met aandacht werd gevolgd. In de pauze was er een verlo ting van Welfare-goederen. Nadat de heer Van der Zee over het werk van het Rode Kruis had gesproken werden zeven nieuwe leden ingeschreven, ’s Middags werd voor de jeugd een film vertoond. Het is de laatste jaren opmerkelijk A stil rondom de Valkenclub „Jacoba van Beieren,” onderafdeling van de Kon. Zeilver. „Sneek”. Van de eens I zo grote aktiviteit - o.a. het organi» seren van internationale wedstrjj- I den is weinig overgebleven. Alleen de winterwedstrijden om de Zilveren t Schaats op het Pikmeer bjj Grouw Met het stuk van Piet Mossinkoff „Jjj er uit of ik er in”, dat de R.K. Toneel groep Sneek dinsdagavond in Amicitia over het voetlicht bracht, bleek de lei ding van deze vereniging naar onze me ning geen gelukkige keus te hebben ge daan. Hét vertoonde veel gelijkenis met het stuk „Een grote zwarte Poes” van dezelfde schrijver, dat wij twee jaar ge leden hadden gezien. Dat was dezelfde aaneenschakeling van flauwe grappen, opzettelijke woordspelerij en doorzichtige situaties. Hier en daar wordt gestoeid met de vreemde talen, omdat de perso nen moeten blijk geven deze niet te ken nen en vóór het tweede bedrijf voor de helft verstreken is, weet iedereen wie wie krijgt en wat de oplossing van de „problemen” zal zijn. Overigens wat het spel betreft, hiervoor niets dan lof. Men zal zich ongetwijfeld herinneren hoe leuk die kampen toen waren: gedu rende veertien dagen kwam de jeugd van Sneek, die zich tegen betaling van enkele guldens had opgegeven, naar de ijsbaan. Daar verbleven ze overdag in en om tenten en werden ze beziggehou den met allerlei spelen, wedstrijden, een bustocht, bootreis, sport. Bjj slecht weer wenden films gedraaid in de oude stal van Hanenburg. Het eerste kamp werd door Henk van Stipriaan nog voor de radio verslagen. Opvallend was, dat in die kampperiodes de baldadigheid in de stad een stuk minder was 1 De jongens en meisjes kregen warm eten dat voortreffelijk bereid was door de dames Boot, op het kampterrein. Be halve de zondagen waren de kinderen Er werd voor een behoorlijk gevulde zaal gespeeld. Voorzitter A. Flapper sprak een bizonder woord van welkom aan het adres van de bijna geheel her stelde deken J. C. Vredendaal, de nieu we kapelaan en pater en maakte be kend, dat bjj wijze van experiment op twee na de hele rolbezetting uit jonge nieuwelingen bestond. We kunnen zeg gen, dat dit experiment wat spel en spe lers betreft, geheel is geslaagd. Zij kun nen er niets aan doen, dat het stuk niet beter is. De regie van mevrouw A. Ring- nalda-Hamersma was zeer vlot en zette vaart in het spel. De geroutineerde A Flapper als Jacob Huisman de kruide nier was weer goed. De man speelt na tuurlijk en draagt ook de momenten, die zwak zijn bij andere spelers; hjj wil, als eigenaar van een levensmidde- lenbedrjjf, bjj zjjn zaak blijven wonen. Zjjn woonkamer is tevens kantoor, tot ergernis van zijn vrouw Sofia (even goed gespeeld door mevrouw R. Bootsma-Bon- te) die het nogal hoog in het hoofd heeft en met alle geweld uit het huis wil, apart wonen, waar ze i*an „ontvangen”. Maandagavond hield de begrafenisver eniging „De laatste eer” te Oudega-W haar jaarvergadering in „Ons Gebouw”, er waren maar weinig (21) leden aan wezig, wat, zoals de voorzitter na de opening opmerkte, getuigt van weinig medeleven met de vereniging en demora liserend werkt op het bestuur en het personeel. Volgens het verslag van de sekretaris heeft de vereniging vorig jaar zeven maal dienst gedaan. sen werk geeft, heeft al fel geprotes teerd en protestbetogingen van arbei ders, die bevreesd zjjn hun werk te ver liezen, zjjn al gehouden. Een teleurstelling voor Labour moet zjjn geweest, dat de jongste cijfers over in- en uitvoer minder bemoedigend wa ren dan van de maand tevoren. De in voer is wel verminderd, maar toch niet voldoende, terwijl de uitvoer onbevredi gend blijft. En nu eisen de partners van Engeland in de Europese vrijhandelsas sociatie, dat Engeland zijn invoerhef fing van 15 pct. met ten minste 5 pet. zal verlagen. Verklaart Engeland zich hier toe niet bereid dan zal de ministerscon ferentie van de E.V.A. uitgesteld wor den, hetgeen men in ingewijde kringen geljjk acht met een ernstige crisis in deze organisatie, die indertijd door En geland als afweer tegen de E.E.G. in het leven is geroepen. LEIDERS GEVRAAGD! Wethouder Fijlstra en andere perso nen en instanties, kerkelijk, maatschap pelijk, van alle gezindten, willen dus dit jaar weer komen tot dergelijke kam pen. Hét gaat echter alleen door, als men verzekerd is van voldoende leiding. Minstens vijftig jongeren of ouderen zijn nodig. Mén denkt in dit verband aan kwekelingen, leerlingen van middel bare en ULO-scholen, jeugdleiders maar ook jonge vaders en moeders die in staat zjjn hun gezin een week of veer tien dagen „aan anderen over te doen.” De commissie zomeravondvoetbal wil weer meewerken en haar ervaringen uitwisselen, maar de organisatie moet nu van de jeugdverenigingen komen (ook de Sneker Jeugdaktie). Volgende week woensdag 24 februari wil wethouder Fijlstra graag weten, waar hij wat ’t aantal leiders en leidsters (vijf tig!!) betreft, aan toe is. Daarna kan met de definitieve organisatie worden begonnen. Men kan zich xan zjjn huis, Grootzand 49 te Sneek, opgeven. Dus, wie zich voor die jeugd wil inzetten, die anders niet aan vakantie toekomt, stelle zich een of twee weken in de bouw vak vakantie beschikbaar. Zeker 300 jongens en meisjes zullen erg dankbaar zijn kunnen worden gemaakt. Dat geldt nu in de eerste plaats voor de vliegtuig industrie, die voor zo’n groot gedeelte afhankelijk is van de opdrachten van de regering voor militaire projecten. Een jachtvliegtuig en een transportvliegtuig zijn het slachtoffer geworden van de be zuiniging van Labour. In plaats van de ze toestellen zelf te ontwikkelen zal En geland nu jachtvliegtuigen en een aan tal transportvliegtuigen in Amerika ko pen. De conservatieve oppositie is fel tegen deze beslissing van leer getrok ken, omdat zp vreest, dat Engeland hier mee zjjn militaire onafhankelijkheid op geeft, een onafhankelijkheid, die volgens Labour toch al dubieus was. De Engelse luchtvaartindustrie aldus minister Jen kins, is nu aan het einde gekomen van de weg voor wat betreft de produktie van Britse wapens voor een uitsluitend Britse markt. Alleen samenwerking met anderen zou nog lonend zjjn, maar dat houdt ook in dat men van anderen moet kopen. De vliegtuigindustrie, die 265.000 men- Emstige spanningen heersen in India, waar in de zuidelijke provincie Madras al meer dan vijftig doden zijn gevallen bij relletjes die gericht zijn tegen de ver heffing van het Hindi als officiële taal van India, zoals dat vijftien jaren ge leden in de grondwet van de nieuwe staat was vastgelegd. Tot 26 januari van dit jaar was het Engels de officiële taal in het verkeer tussen de deelsta ten en was het Hindi een van de 14 er kende talen. Nu is het Hindi de officiële taal, het Hindi, dat in het noorden wordt gesproken en waarvan men in het zui den een toenemende Invloed van het noorden op het gehele politieke leven ook in het zuiden vreest. Men is in het zui den, waar men het Hindi niet machtig is, bang voor een achteruitstelling en merkwaardigerwijze blijft men daar vasthouden aan de taal van de vroegere overheerser. Premier Sjastri bevindt zich in moeilijk parket. De president Rada Krishnan heeft nu bepaald dat in sommige opstandige ge bieden het Engels als officiële taal (voor lopig) naast het Hindi gehandhaafd zal worden. Ook al om meer relletjes te voorkomen. Twee ministers uit het zui den hebben echter al ontslag uit de re gering genomen. X van deze jollen in Sneek komen. Vo- ounaais up iret rrnjiiietru uii vrxvuw rig jaar waren hier nog maar drie worden elk jaar gehou.den> Nu - Men wil hier blijkbaar eerst de kat -- - uit de boom kijken. Hun kinderen, zoon Freerk, de student economie (en dochter Coby, die voor het eindexamen gymnasium zit, werden ook aanvaardbaar gespeeld door resp. H. Smit en A. Siemonsma. De na een advertentietruc van mevrouw Hofman in de familiekring verzeild geraakte boek houder Gerard Jonker werd door W. Funcke op de planken gezet, zoals dat van zjjn type werd verwacht. Aan het eind van het stuk, na een hele serie verwikkelingen, waarin liefde en echtelijke ruzies de belangrijkste ingre diënten zijn, trouwt Coby natuurlijk met Gerard, zoon Freerk met het winkelmeis je Lennie (vertolkt door mevrouw A. Postma-Bós)De eeuwig ruziënde Wil lem, de winkelbediende, krijgt zijn twistappel-vah-Eva, de dienstmaagd Antje (mevrouw E. Roosenstein-Bonte) die haar rol goed wist te verkopen en nogal eens voor een lach zorgde. Leo Wiegel, de zoon van een oogarts, was de jongen voor wie moeder Sofia haar Coby eigenlijk had bestemd, maar hij blijft dus eenzaam achter. Sch. Anema stelde goed de slome student voor, die hjj zijn moest. Een er met de haren bij gesleepte circusmadam Anita Bolero werd door mevrouw Eltink-Lensink wel aardig maar niet vrij genoeg naar voren gebracht. Zij moest zorgen voor de lach-of-ik-schiet humor. De kreet „Jij er uit of ik er in”, sloeg op d° malle situ aties waarin iedereen de zaak of ’t gezin wilde verlaten als de ander bleef. Het werd dus zo:'het echtpaar Hofman gaat eruit (verhuizen) en het jonge echtpaar Jonker komt erin. Zo was iedereen ’.eer gelukkig. Nogmaals, de spelers hebben meer dan hun best gedaan ervan te maken, wat ervan te maken was. Een groot deel van het publiek heeft gelachen en had lol en zoals op de installatie- avopd van de Culturele Raad werd opgemerkt: daar gaat het heel vaak om, g-P- Als het lukt, dan komen er in de bouwvakvakantieweken in Sneek dit jaar weer jongens- en meisjeskampen. Dit vertelde ons deze week wethouder H. Fijl stra. De wethouder memoreerde even de soortgelijke kampen die er een jaar of acht geleden georganiseerd waren voor die jeugd die anders niet op vakan tie gaat. Na verschillende verzoeken ook van de zijde van het maatschappelijk werk, en vorig jaar in de sectievergaderingen door enige raadsleden, tracht men dit jaar weer tot dergeljjke kampen te komen. Do kampen van enkele jaren terug werden georganiseerd door de commissie zomeravondvoetbal: het eerste jaar voor jongens, toen twee voor jongens en meisjes. Dat er daarna geen kampen meer geweest zijn vindt niet zijn oorzaak in een gebrek aan financiële medewerking maar sprong af louter en alleen op een gebrek aan voldoende lei ders. Bonn is gezwicht voor Nasser. Nasser had gedreigd de diplomatieke betrekkin gen met Bonn te verbreken, wanneer het door zou gaan met de levering van wapens aan Israël, waartoe het zich bjj een geheime overeenkomst tussen Aden auer en Ben Goerion in 1960 verplicht had. De Westduitse regering heeft nu de wapenleveranties stopgezet, zon der dat het daarvoor van Nasser ook maar een enkele concessie heeft gekre gen. Want men mag niet vergeten, dat Bonn is begonnen met klagen over het bezoek dat Ulbricht, de Oostduitse pre sident of liever voorzitter van de staatsraad, aan Egypte zou brengen. Men was in Bonn bang, dat dit zou uit lopen op eenerkenning van Oost-Duits- land door Kairo en dat zou Bonn ver plichten de zg. Hallsteindoctrine toe te passen, waarbij de betrekkingen verbro ken worden met landen, die Oost-Duits- land erkennen. Bonn levert Israël geen wapens meer, maar Ulbrichts bezoek gaat gewoon door. Een zwaardere nederlaag op di plomatiek terrein is wel niet denkbaar. Erhard heeft wel getracht Israël te com penseren door niet-militaire leveranties maar daar voelt Israël weinig voor. Wat Bonn bedoelt met de maatregelen, die zullen worden genomen tegen Egypte wanneer de reis van Ulbricht doorgaat, is niet duidelijk. Gaat Bonn toch de be trekkingen verbreken of hulp stopzet ten? Had het daarvoor ook Israël nog te gen zich in moeten nemen? VLIEGTUIGENINDL’STRIE Men kan niet ontkennen, dat de La- De O.K. jol is in opmars. Aan ’t beroepsfotograaf Taeke Henstra, die k eind van het vorig seizoen waren er ook in de O.K. jol zeilt. in Friesland al 25 van deze eenmans- boten, maar het lijkt er op dat er dit jaar meer dan veertig zullen zijn. Op de werf van Wester in Grouw zjjn 1tien in aanbouw en Jachtbouwer Doe- vendans alhier zal een serie van vijf- tig op stapel zetten waarvan een deel als bouwpakket voor zelfbouwers ver- kocht zal worden. Misschien zullen er nu ook meer Op de eerste overval van de Vietnamese opstandelingen op een Amerikaans kampement en de daarop volgende vergeldingsaanval van de Amerikanen op Noordvietnamese installaties zijn een tweede overval en een tweede vergel dingsactie gevolgd. Daar is het tot nu toe bij gebleven en al is iedere ontwikke ling mogelijk, het ziet er nu even naar uit, dat beide partijen enige terughou dendheid betrachten, al is het maar om de nieuwe situatie even te taxeren. De Vietcong heeft gezien, dat Amerika snel reageert en dat zal haar misschien tot een grotere voorzichtigheid aanzetten, maar aan de andere kant lijkt het toch niet waarschijnlijk, dat de Vietcong, die ongetwijfeld het gevoel heeft aan de winnende hand te zijn, iets zal nalaten wat de overwinning dichterbij zal bren gen. Wanneer zjj zich nu rustiger houdt te- bour-regering in Engeland er niet voor genover de Amerikanen, dan kan dat terugdeinst het mes te zetten in indus- ook betekenen, dat zij het risico niet wil trieën, die volgens haar niet rendabel lopen, dat de Amerikanen met meer troe pen in de strijd zullen ingrijpen. Maar dan kan men ook zeggen, dat de Ameri kanen met hun vergeldingsacties, die uiteraard van psychologische aard waren, wel iets hebben bereikt, al zal het wel niet voldoende zjjn om de oorlog te winnen. De ernst van de situatie heeft men in Saigon nu blijkbaar ook ingezien, want de elkaar bestrijdende politieke en mi litaire groeperingen hebben nu het touw trekken wat nagelaten. Alle groeperin gen, de boeddhisten inbegrepen, hebben de vorming van een nieuw burgerlijke re gering onder leiding van een arts Pham Huy Quat, die al eens minister van bui tenlandse zaken is geweest, goedge keurd. In hoeverre hij een stabiliseren de .werking kan uitoefenen, zal men nog moeten afwachten. De .reacties van de communistische landen op de vergeldingsaanvallen van de Amerikanen zijn matig te noemen. We.liswaar zjjn in enkele steden, zoals Moskou, aanvallen op de Amerikaanse ambassadegebouwen gepleegd door studenten, maar de regeringen hebben zich beperkt tot scherpe veroordelingen. Politieke daden of politieke reacties zjjn nog niet te registreren geweest. Hetgeen erop zou wijzen, dat de communistische landen niets voelden voor een uitbreiding van de oorlog. Wel valt op, dat de te genstellingen tussen Moskou en Peking wat verdwenen of verdoezeld lijken. BONN GEZWICHT De heer M. C. Breuning, de ijverige Het gaat prima met „De Meer- J J promotor voor de O.K. jol in Fries- paal” hoorden we tot ons en stellig ve- - land, hoopt daarom, dat er ook be- Ier genoegen. Steeds meer jongeren I langstellenden van hier zullen ko- vinden de weg naar gezelligheid en men op de vergadering die a.s. za- ontspanning aan de Kleine Palen, i J terdagmiddag in Hotel Oostergoo te Ook tonen ze veel belangstelling Grouw gehouden wordt in verband de tentoonstellingen die er me J met de toelating van de O.K. jol tot maand worden gehouden. Van 1 tot de nationale wedstrijden en de daar- 31 maai*t zal onze stadgenoot Rein J uit voortvloeiende consequenties, o.a. Weissenbach er exposeren met de hermeting. gouaches en aquarellen. Een interes- I In deze vergadering zal ook de santé avond wordt stellig die op vol- heer Vroege, de meter en secretaris- gende week donderdag. Dan zullen t J penningmeester van het O.K.-comité de heren J. H. B. Hoogslag en dok- in Nederland, aanwezig zijn. Men ter C. W. A. Wiemer uit Leeuwar- J kan van hem interessant nieuws ver- den nl. iets vertellen over hun bei- wachten, maar ook vertoont hij een der hobby: het circus, waarvoor ze 'I I film' van' zijn reis naar de wereld- ook een mooie collectie circus-affi- kampioenschappen te Roskilde in De- ches e.d. meenemen om ze de jonge- I nemarken en een serie dia’s van de lui te laten zien. *»<****»»-»«^-»»^*« In de plaats van de heer S. de Vries die niet herkiesbaar was, werd in het bestuur gekozen de heer M. Ozinga. Bij de rondvraagd werd het steeds nij pender wordende gebrek aan personeel weer druk besproken. Het bestuur zal dit probleem spoedig weer behandelen en daarna met het personeel vergaderen. Nadat de voorzitter de heer De Vries namens het bestuur en de leden dank had gebracht voor het vele werk dat hij voor DEL heeft verricht en deze was voorgegaan in dankgebed, werd de ver gadering gesloten. zal dat a.s. zondagmiddag zijn. De deelnemers zullen wel weer uit Leeü- warden, Grouw en Langweer komen. In Sneek zjjn maar weinig wedstrijd- Een stimulans voor de uitbreiding valken meer. is wel het besluit van de K.V.N.W.V. (Koninklijk Verbonden Nederl. Zeil- verenigingen) de O.K. jol dit jaar toe te laten tot alle nationale wedstrijden, I' wat stellig de voorlopei’ is van de er- ding voor een invaliden-sportvereni- kenning als nationale klasse. De bo- ging alhier. Er zijn al 15 aanmeldin- ten die er al zijn, zullen door de me- gen voor het lidmaatschap ingeko- I ter van het Verbond worden herme- men, o.a. ook uit Parrega, Wouds- ten. Ook heeft het Verbond zich be- end, Bolsward en Oppenhuizen. Er reid verklaard vertegenwoordigers kan dus al een afdeling worden op- van deze jollen toe te laten tot de gericht, wat binnenkort zal gebeu- trainingsweekenden bjj Medemblik. ren. Na de oprichtingsvergadering Het is nl. niet onmogelijk dat de O.K. zal een demonstratie worden gegeven I jol voor de volgende Olympische van zitvolleybal en tafeltennis vanuit wedstrijden als keuzeboot wordt aan- rolstoelen om het publiek kennis te la- 'I gewezen. Een reden te meer voor ten maken met de sport door invaü- Sneek niet achter te blijven. den. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1