Toenemende spanning om Vietnam Twee voordelige seizoenen voor het Zwembad Waterpoort-krabbels t t l 11 f IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van 19 BUITENLANDS OVERZICHT l' I t i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, y* 120e jaargang nr. 18 Donderdag 4 maart 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dokumentatiemateriaal voor de komende Rode-Kruisavond Afscheid van de heer De Swart I b, Belangrijke uitbreiding op korte termijn hoogst noodzakelijk Jaarfeest CJMV en CMV te Oudega-W I O KVP-Kamerleden komen naar Sneek „Excelsior” liet haar nieuwe instrumenten horen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en tige dag geweest, want, wat anders nooit kan, nü mocht alles!! Na afloop zag men allerwegen in de stad verklede jongetjes meisjes huiswaarts keren: ouwe moedertjes, cowboys, boertjes zelfs iemand als een echte dokter: hoed, witte jas en 1 de rug met krijt nog eens extra vermeld „dokter Pijnloos”. bevrijdingsfeesten te Scharnegoutum >1 Maandag en dinsdag was het carnavalsfeest voor de jongste* katholieke schooljeugd. Dagen hadden de jongetjes en meisjes zicht er op verheugd, en alles voor het grote festijn klaargemaakt om* zo mooi of zo gek mogelijk verkleed, de straat op en naar school tel kunnen gaan. Moeder heeft natuurlijk een handje geholpen en del f resultaten waren bijzonder fraai. Maandag was het zover voor def leerlingen van de katholieke meisjesschool en dinsdag voor de jon-* gensschool, waar deze foto is gemaakt. Het is ongetwijfeld een pret-i dnn nPH'iOOcf nimf- nn rl zo o-o vtr\r\^4- enf en| koffertje. Op* i I al X V vniK5* T SNEEKER NIEUWSBLAD giers pikten het beestje op INTENSIVERING ui- maim zelfde dag reclame gemaakt in huis halen dan weg houden, zoals In onze rubriek „Uit het Verleden’ Willem de Zwijger. Vermeld van zjjn Leeuwarden. VERJARING heer De Financiën I L Na de vele zich in Bonn dend. Nasser Versciujnt MAANDAGS en DON DERDAGS NASSER EN BONN TERUGHOUDEND enveloppe boekwerk In Vanellus, maandblad van de Frie se i Hebt u dinsdag ook zo vaak ge- geprobeerd telefonischh in contact te komen met uw medemensen in de Zuidwesthoek? Dat is u dus ook niet gelukt; wel, de oorzaak was, dat een kabel aan de Leidster kant van de vriest pas bij... 12 graden onder nul (Brrrrl). Wanneer het, zoals nu het Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt laar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ons uEI- >erd Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. 1 wanneer Bonn geen mogelijkheid meer zou hebben de misdadigers te vervol gen. Het is zeker niet ondenkbaar, dat de communistische wereld de bondsrepu bliek zo in diskrediet zou proberen te brengen. Het is niet de eerste keer ge weest, dat mededelingen uit het oosten de autoriteiten op de hoogte hebben ge bracht van het verleden van soms hoog- geplaatsten. CONFERENTIE IN MOSKOU Beide verslagen werden goedgekeurd en de verlies- en winstrekening en de balans vastgesteld. er een fraaie Het zal u opgevallen zjjn, dat deze i- xjjjj- -':-'-) laatste Koning Win- Op maandag 15 maart zullen zes Ka merleden van de KVP een bijeenkomst bijwonen van de Friese aBTB en de JBTB in onze gemeente, om hier ver schillende agrarische aangelegenheden met Friese boeren te bespreken. Het zijn het Eerste Kamerlid C. G. A. Mertens en de Tweede Kamerleden mr. T Brouwer, ir. P. J. LardinoiS, B. B. A. Engelbertink, dr. L. A. H. Altering )sec- retaris van de KVP) en P. J. Engels. Met de heren A. Th. Hetüinga, voorzitter van de ABTB en drs. J. H. H. Holtackers zullen zij een forum vormen, dat vragen zal beantwoorden. De heren A. de Groot en M. Ypma zullen de vragen inleiden. ding van het ledental zien. Na dit zakelijke gedeelte werd met ei gen krachten het toneelstuk in drie be drijven „De horoscoop” opgevoerd. Een zwaar stuk waarvan het instuderen veel tijd en werk heeft gekost, maar dat prima gespeeld werd en veel lof oogst te. Aan de souffleur en zjjn echtgenote die er ook vele avonden aan hebben besteed, werden een surprise en bloe men aangeboden. Verder bracht de heer P. Valkema nog een humoristische maandrevue naar voren, wat eveneens met een hartelijk applaus beloond werd. De voorzitter bracht alle spelers en speelsters dank, waarna jeugdouderling D. Heeg voorging in dankgebed en de bijeenkomst met het zingen van de Avondzang gesloten werd. Vrijdag hield de muziekvereniging „Excelsior” direkteur H. Bakker in „Elim”, te Schamegoutum haar jaarlijk se uitvoering. De voorzitter de heer R. Schaap wees er bij de opening op dat de ze avond gratis werd aangeboden om de dorpsgenoten kennis te laten maken met de klank van de nieuwe instrumen ten. In de pauze bedankte de heer Schaap voor het medeleven en de finan ciële bijstand van de burgerij, waardoor deze instrumenten konden worden aange schaft. Ook bracht hij dank aan hen, die steeds bereid waren de lammeren weide mogelijk te maken. De 6000,- van de burgerij en de verdere financiële medewerking is voor de leden een sti mulans steeds hun best te doen. Voorts was spr. blij met direkteur Bakker die het peil goed wist op te voeren en ge lukkig heeft het corps een flinke bezet ting wat ook voor de toekomst van be lang is. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas. Het pro gramma werd afgewisseld door de fleu rige eenacter „studiokoorts”, gespeeld door een gezelschap uit Ijlst. Er is hartelijk gelachen en geapplau disseerd. Het muziekprogramma werd zeer goed uitgevoerd en stond mede door de goede leiding en de nieuwe instru menten op een zeer goed peil. Er was een aanmerkelijke vooruitgang te be speuren, zodat het inderdaad excelsior gaat. Een belangrijke uitbreiding op korte termijn is daarom hoogst noodzakelijk. De plannen zijn er, de aanvragen zijn verzonden, maar de uitvoering laat nog op zich wachten. Van gemeentewege wordt alles in het werk gesteld om dit te bevorderen en wij kunnen slechts de hoop koesteren, dat er spoedig een be slissing zal vallen waardoor het mo gelijk wordt met de verbetering en uit breiding een begin te maken, aldus de directie. Vrijdagavond hielden de C.J.M.V. „On derzoekt de Schriften” en de C..M.V. Dorkas” te Oudega-W gezamenlijk hun jaarfeest onder leiding van de heer C. Joh. Boersma. Deze merkte op, dat het de laatste jaren niet mogelijk bleek een feestavond te houden en daarom hoopte hij dat ’t nu 'n goede avond zou worden. Nadat mevr. Verbeek-de Boer, leidster van de Meisjesvereniging, een medita tie had gehouden over het thema „LjoCht op de Mar” wat met grote aandacht werd aangehoord, werden ds jaarversla gen uitgebradht. Beide verenigingen hadden een voordelig saldo. De bestu ren zouden echter gaarne een uitbrei- dens graafwerkzaamheden voor de kelder wan de nieuwe brug werd stuk getrokken. Hierdoor was telefonisch Als voorbeeld van een uitbreiding en intensivering van de oorlog zou men kunnen aanvoeren, dat het leger van Zuid-Vietnam met 100.000 man zal wor den uitgebreid tot meer dan 650.000 man. Ook de Amerikaanse adviseurs zullen worden uitgebreid met 1000 man. Hierdoor zullen er dan even onder de 25.000 man Amerikaanse troepen in het land zijn. In het kader van de intensivering van de oorlog zijn de Amerikanen ook begon nen met zuiver Amerikaanse luchtaan vallen op de Vietcong en wel vooral in het midden van het land, waar de Viet cong het land in tweeën dreigt te splitsen. Opmerkelijk is, dat de troepenconcen traties van de Vietcong groter worden. DIPLOMATIEK OVERLEG Het gevaar van een intensivering en daardoor ook uitbreiding van de oorlog heeft geleid tot een drukker diplomatiek verkeer van mogendheden, die de weg naar de conferentietafel willen banen. En geland dringt erop aan, Frankrijk heeft dat al lang gedaan, maar afgelopen week heeft Winogradow, de Russische ambassadeur in Parijs, een onderhoud met De Gaulle gehad, waaruit de mede deling kan worden gehaald, dat Rusland ook wel wat voor een conferentie voelt. Thant, de secretarls-generaal van de Ver. Naties, heeft ook al polsingen on dernamen, waarvan Hanoi, hoofdstad van N.-Vietnam, zich niet afkerig heeft getoond. In feite stribbelen alleen de Amerikanen en de Chinezen nog maar tegen. Peking eist de aftocht van de Amerikanen voordat er gesproken kan worden, Amerika wenst eerst een staken van het vuren en de garantie, dat Zuid- Vietnam niet in communistische handen zal vallen. Washington is bezig een onderhande lingspositie op te bouwen door de com munisten er van te overtuigen, dat zij in Noord-Vietnam meer te verliezen heb ben door een voortzetting van de oorlog dan zjj in Zuid-Vietnam zouden kunnen winnen. Of deze tactiek enige zin heeft, op het peil van 1959/1960, afgezien van geringe stijgingen door de algemene toe name van het kostenpeil. De post lo nen en salarissen daarentegen vertoont een voortdurende stijging, met name in de laatste jaren. Ten opzichte van 1959/ 60 in 1963/64 met meer dan 9.000,-. Daarnaast moest het personeel worden uitgebreid door de sterke toename van het schoolzwemmen met leerlingen uit de omgeving en door de invoering van andere arbeidstijden. De opbrengst aan abonnementen was in de jaren 1960/61 en 1961/62 onge veer gelijk aan die over 1959/60. Door de op 1 mei 1963 doorgevoerde tariefsver hoging en het treffen van een andere re geling voor de zweminstructie aan leer lingen van lagere scholen is dat jaar aan inkomsten rond 11.000,- meer ontvan gen dan in 1961/62. Een en ander heeft er toe geleid, dat het reservefonds ten opzichte van 30 sept. 1960 met ongeveer 28.000,- is toegeno men. De waardering voor de politiek van Bonn in het Midden-Oosten is gering. Daar komt nu nog een binnenlandse aan gelegenheid bij, n.l. de verjaring van de vervolgingstermijn voor misdaden uit de nazitijd, die onder Hitlers bewind niet konden worden vervolgd. Aangezien dat een belemmering van vervolging was, is de verjaringstermijn voor deze misdaden op 8 mei 1945 ingegaan. Op 8 mei van dit jaar zjjn de bij de wet vastgestelde 20 jaren om en wordt het mogelijk, dat misdrijven die na die da tum worden ontdekt, ongestraft blijven. Er zjjn onder de Duitse rechtsgeleerden twee scholen. De ene meent, dat de ver jaring behoort tot de materiële inhoud van het strafrecht, waarin men achteraf De penningmeester de heer W. S. de Vries vermeldde in zjjn verslag over'de exploitatiejaren 1960/61 t.e.m. 1963/64. dat het onderhoud c.a., waaraan met het oog op de toekomstige verbetering en uitbreiding van het zwembad slechts het meest noodzakelijke wordt verricht, in die jaren een sterk wisse lend beeld vertoonden. In 1960/61 werd rond ƒ5000,- meer besteed dan in het voorgaande jaar wegens het aanbren gen van twee chloor doseerapparaten en een stel nieuwe springplanken. In boze woorden toont men en Kairo toch terughou- heeft Ulbricht, de Oost- duitse leider, met 21 saluutschoten ont vangen, maar er was geen erewacht, dus van een erkenning kan men nog niet spreken. Bonn heeft als straf voor de ontvangst de economische hulp stopge zet, maar Nasser heeft toch de betrek kingen niet verbroken. Na verloop van tijd zal alles wel weer worden geljjmd. Ulbricht is een paar treden in belangrijk heid gestegen, vooral ook omdat hjj in andere neutrale landen ook za! worden ontvangen. Hjj wordt nog wel niet er kend, maar hij is er dan toch. Nasser heeft bereikt, dat de Duitse wapenleve- ranties aan Israël stopgezet worden en hij is nu al een actie begonnen om ook de Amerikanen hiertoe te brengen. Dat speelt hjj met een bedreiging van de belangen van de Amerikaanse olie maatschappijen. Wjj ontvingen weer enige documentatie die gebruikt kan worden voor de organi satie van de festiviteiten rond de vijfde mei, onder het motto: „Maak er een feest van”. Het „Nationaal Comité vie ring bevrijdingsdag 5 mei 1965”, onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, heeft behalve de door ons reeds besproken feestelijke affiche naar een ontwerp van D. Elffers, ook verzorgd een boekje met „Ideeën voor de 5e mei”. Men vindt hierin wenken voor allerlei as pecten van het feest: optochten, feesten voor groot en klein, voor grote steden en kleine gemeenten, verkleedpartijen, illuminaties, en een wagenspel „De kast- jesklucht” von Jan Naaykens. Verder staan er lijsten in van evt. te spelen to neelstukken, literatuur en liederen en wenken voor de muziek. Ook werd hierbij toegezonden het spe ciale 5-mei-nummer van het bekende blad „Handenarbeid”, dat in samenwer king met de Vereniging voor Handenar beid werd verspreid. Het rijk geïllu streerde blad geeft veel informaties over het versieren van straat en huis, spelen en een „Doe-feest”. In dit blad staat vooral stof, waaraan onderwijzers en jeudleiders veel kunnen hebben t.a.v. de 5-mei-viering. Tenslotte is er een NOVIB-brochure bjj, ter begeleiding van een aantal akties die men in de weken voorafgaande aan de vijfde mei onder de school- en bedrjjfs- jeugd wil voeren. „Maak er een feest van, ook voor anderen!” Met die ande ren worden dan bedoeld, die mensen die men tracht te bereiken door bijvoorbeeld de Anti-honigeractie etc. In opdracht van de staatssecretaris van o., k. en w. componeerde Bertus van Lier op tekst van Kitty de Josselin de Jong het werk „Zjj”. Het is een bevrjj- dingsstuk voor gemengd koor, jongens koor en orkest. Goed geoefende koren zouden deze geslaagde compositie kun nen instuderen. (Uitgave Donemus, Am sterdam). Volgens het jaarverslag van de directie, uitgehracht in de maandagavond ge houden vergadering van Aandeelhouders, waren 1963 en 1961 voordelige seizoenen voor het zwembad Sneek. Wel was 1963 een vrij koud en nat zwemjaar, maar toch waren de financiële resultaten zeer gunstig. Uit de grote drukte in het bad in de afgelopen zomer is evenwel nog duidelij ker gebleken, dat een belangrijke uitbreiding op korte ternijjn hoogst noodzake lijk is. In deze vergadering werd afscheid genomen van de heer M. de Swart, die on geveer 15 jaar als controleur en kassier in het zwembad gewerkt h-'eft, maar wegens vergevorderde leeftijd zijn taak heeft beëindigd. Zeer tot spijt van de di rectie. Maandag is in Moskou een conferen tie begonnen, die Chroesjtsjow voor zjjn val had uitgeschreven als een fase in zijn strijd tegen de Chinezen om de he gemonie in de communistische wereld. Onder Chroesjtsjow moest men vrezen voor een breuk met China als gevolg van deze conferentie, die overigens 2% maand later begonnen is dan oorspron kelijk bedoeld. Nu heet het een raad gevende bijeenkomst van 17 partijdele- gaties en heeft men de indruk, dat er van een openlijke breuk met China wei nig sprake meer zal zijn. Wat niet be tekent, dat de tegenstellingen verdwe nen zjjn. Maar Kosygin tracht deze an ders op te lossen, met meer resultaten voor Moskou, o.a. aan invloed in Zuid oost Azië, waar hjj zich tracht in te schakelen in de Vietnamese affaire, waar van Chroesjtsjow uit vrees voor een bot sing met de Ver. Staten, zich verre had gehouden. Deze toenemende invloed is overigens meer gericht tegen China dan tegen Amerika, maar dat ziet men zo op het eerste gezicht niet. Het Rode Kruis bracht weer jaarlijkse bezoek aan Scharnegou tum waar ’s avonds velen van de mooie films hebben genoten en ook de kinderen weer een mooie film-middag hebben ge had. Het resultaat was dat de propa gandist de heer L. van der Zee (een oud-dorpsgenoot) 18 nieuwe leden kon inschrijven, De traditionele loterij had als steeds een vlot verloop. quair voor enige duizenden guldens weer werd verkocht, waaruit mocht blijken, dat het een vrij kostbaar werk van een oude meester betrof. Nu ver- N.S. gaan een landelijke reinheids- telde ons de heer Piso sr. dezer da- actie voeren in treinen en op stations, gen, dat zijn vader J. Piso het voor Hiertoe wekken ze passagiers en ande- een gering bedrag van de heer Jong- ren op, in de wagons en in stations- bloed aan het Grootzand had gekocht. gebouwen de grootst mogelijke rein- Het beeld stelde voor Willem de Zwjj- heid te betrachten. De directie doet ger te paard en stond enige jaren dit via affiches in toiletten, bjj was- boven de zjj-ingang van café-restau- bakken, restauraties, kortom overal, rant Piso (toen café „Het Park”). waar regelmatig mensen van openbare Daar bleef het, totdat het naar Mid- gelegenheden gebruik maken als ze delburg werd verkocht. Afscheid van de heer De Swart Nadat nog besloten was geen divi dend uit te keren, werd afscheid ge nomen van de heer De Swart. Eerst sprak de vice-voorzitter wethouder el. Blok (burgemeester Rasterhoff was ver hinderd), die zei dat ze de heer De Swart hebben leren kennen als een figuur die onmisbaar was in h et zwembad. Daarom De heer De Vries herhaalde evenwel met nadruk, dat deze fondsvorming al leen mogelijk is geweest doordat be paalde zeer noodzakelijke voorzieningen zijn uitgesteld in verband met de plan nen voor uitbreiding en vernieuwing van het zwembad. 1961/62 werd aan onderhoud rond 1000,- minder uitgegeven. Sedertdien zijn de uitgaven voor dit doel gebleven is echter een ’tweede. De meeste objec tieve waarnemers zijn ervan overtuigd, dat Washington voor een hopeloze taak staat. Een lichtpuntje zou kunnen zijn, dat de Amerikaanse en de Chinese am bassadeur in Warschau vorige week ver gaderd hebben. Dat is het enige diploma tieke contact, dat beide landen af en toe hebben. Heeft Hanoi belangstelling voor onder- handelingen, de regering in Saigon en de meerderheid van de militairen zjjn nog niet zo ver. In de bevolking is het ver langen naar vrede echter heel sterk. Eind vorige week werd een door 600 prominen ten ondertekend manifest verspreid, waarin opgeroepen werd tot onderhan- délingen. De boeddhisten schijnen hier niet afkerig van te zijn, maar de rege ring heeft snel toegeslagen voordat de stroom zo sterk werd, dat zij niet meer in te dammen zou zijn. Een aantal ar restaties is verricht. In 1963 werden er totaal 5446 abonne menten afgegeven, waaronder 580 kaar ten voor 81 gezinsabonnementen en 178 voor kinderen. Bovendien nog 125 maandkaarten, terwijl de losse baden 6.493.75 opbrachten. Het personeel gaf een groot aantal lessen in schoolver band. De personeelsbezetting was goed, doch iets te krap. 1964 liet een nog. gunstiger beeld zien. Door het prachtige zomerweer was dit zelfs een topjaar, wat ook duidelijk tot uitdrukking kwam in de ontvangsten die totaal ruim 45.000,- bedroegen. Het aan tal abonnementen bedroeg 6146, 700 meer dan in 1963, het aantal maandkaarten 85 terwijl aan losse baden rond 7840,- werd ontvangen. Het aantal schoolbaden breidde zich belangrijk uit en het is een probleem ge weest alle lessen zodanig te plannen dat elke school aan haar trek kwam. In dit opzicht komt het personeel volgens de directie een woord van lof toe voor de vele opofferingen welke zij zich ge troost hebben om de zaak vlot te doen verlopen. Ook in 1964 gaf de personeelsbezetting de nodige moeilijkheden. De grote toe name van zwemmers en baders in dit seizoen, het diploma-zwemmen en de ju bileumfeesten van de Zwem- en Poloclub „Neptunus” brachten veel werk en veel passen en meten mee. Het aantal uit gereikte zwemdiploma’s 852 in 1963 en 1260 in 1964 geeft een duidelijk beeld van de grotere drukte. Benoemingen Wegens het bedanken van de heer K. Sevensma werd tot commissaris be noemd de heer G. van de Pijpekamp. Deze zei van 1938 af deel te hebben uit gemaakt van de directie en dat werk altijd met veel genoegen te hebben ge daan.. Maar omdat ik een dagje ouder word, aldus de heer V.d.P., heb ik als directeur bedankt. Ik wil echter gaarne de benoeming als commissaris aanne men. Daarna werd in zijn plaats de heer J. Verwer tot directeur benoemd. Een lezer van ons blad zat dinsdag- zich per trein moeten verplaatsen. Er morgen in de bus van Wyckel naar mankeert nogal wat aan onze hygiëne, Sneek. Hij en zijn medepassagiers vinden ze bij N.S. En niet ten onrech- reden een Vauxhall op de Lemmer- te. 1’ weg achterop, die in de kofferruimte een nuchteren kalf vervoerde. Dit on- schuldige beestje wist zich op zeker ogenblik uit zijn zak te bevrijden en sprong de auto uit, de vrijheid in. Epigszins verbaasd en gewond bleef het achter,' maar enkele buspassa giers pikten het beestje op en brach- ten het naar een boerderij waar het Lemmerbrug door jeen^ dragline tij- liefderijk aan de veestapel is toege- voegd, net zo lang tot de eigenaar komt opdagen. Deze zal op de vee- - markt in Sneek wel raar hebben opge- contact met de ZWH tot de avond niet keken, toen hij merkte dat zijn lading mogelijk. De interlokale dienst heeft de vrijheid had verkozen boven het de zaak hersteld. minder comfortabele vervoermiddel. De spanningen om Vietnam blijven toenemen en nog steeds hult president Johnson zich in een zwijgen, dat zoals men aanneemt v ooral daarom niet wordt doorbroken om alle wegen open te laten. Wel heeft Rusk, de minister van bui tenlandse zaken, met verve het oude standpunt verdedigd, dat de sleutel tot de vrede in Zuidoost-Azië de bereidheid is van allen in dal gebied om hun buren met rust te laten. Het is evenwel de vraag of dit ook maar enige invloed heeft op de uitbreiding van de oorlog, die toch wel waar te nemen valt. De Amerikanen gaan ervan uit, dat de oorlog, die in Zuid-Vietnam wordt gevoerd, mogelijk wordt gemaakt door de steun die de Zuidvietnamese opstandelingen uit het noorden krqgen. Wanneer deze hulp zou ophouden, zo menen de Amerikanen, zou het verzet tegen de Zuidvietnamese regering vanzelf ophouden. Deze mening staven zij in een zaterdag gepubliceerd witboek. Hierin betoogt Washington, dat de Noordvietnamese agressie tegen Zuid-Vietnam even reëel is als de activiteit van een agressieleger. In het witboek wordt de omvang van het leger van de Viet cong (de communistische beweging) geschat op 32.000 man, waarbij nog een 60 a 80.000 guerrillastrijders „voor halve dagen” moeten worden geteld. Opleiding en bewapening van deze strijders wordt door Noord-Vietnam verzorgd, zo menen de Amerikanen, die vergeten, dat de Vietcong bijzonder veel Amerikaanse wa pens op het regeringsleger buit pleegt te maken. geen wijzigingen mag brengen. Daar mee wordt volgens hen het beginsel van de rechtsstaat geschonden. Anderen be togen, dat de verjaringstermijn behoort tot de procedure, waarin verandering kan worden gebracht zonder de rechts staat in gevaar te brengen. Het debat over deze ingewikkelde kwestie nam in felheid toe, ook in het buitenland, waar men het een ondragelij- ke situatie vond, dat nazi-misdadigers bjj wijze van spreken ongestraft op hun misdaden zouden kunnen pochen. In de regering bestond geen eenstemmigheid. De liberale minister van justitie was een tegenstander van verlenging van de verjaringstermijn, maar anderen acht ten verlenging een politiek ongewenste zaak. Het besluit hierover is nu na lang beraad aan het parlement overgelaten. Een belangrijk element in de besluit vorming is geweest, dat in een aantal communistische landen nog nazi-archie- ven zijn, waarin Bonn nog een inzage heeft gehad. Men Is nu bang, dat deze archieven na 8 mei open zouden gaan. y- Op de gewone markt werd op de- week tijdens de (hopelijk) voor machtsuitingen van F I fruit? Te“koop“ appels “met speldje, ter> 'de straten in Sneek nogal wit zijn. een gulden per pond. Dat lijken ons Ook de banden van onze vervoer- pijnlijke appels, die eerder de dokter middelen zjjn wit. Velen menen, d"*: k jji huis halon. 'da.n ’dit komt doorda.t allos wit uit o de Engelsen zeggen. spijt het ons dat U afscheid neemt, maar wij hopen dat U nog jaren met het zwembad zult meeleven. De heer Van de Pijpekamp sprak na mens de directie. Spr. heeft van 1950 af met de heer De Swart samengewerkt en in al die jaren heeft deze zijn veelzij dige taak tot grote tevredenheid van de directie en commissarissen vervuld. Hjj was niet alleen controleur, maar ook kassier en een betere hebben we nooit gehad, aldus spr. En als het zwembad gesloten was verrichtte hjj met de heer Nauta het schoonmaakwerk en het on derhoud, waarmee zij het zwembad veel geld hebben bespaard. Wjj hebben altijd samengewerkt op een wijze die boven alle lof verheven is en daarvoor zjjn directie en commissarissen U van harte dankbaar. Deze wilden het echter niet bij woor den laten en daarom voegde de heer Van de Pijpekamp met inhoud en het „Friesland” aan toe. Na het dankwoord van de Swart, die altijd bereid is zo nodig nog eens itn te springen, en de rondvraag sloot de heer Blok de vergadering met de hoop dat de vele wensen die er zijn in vervulling zullen gaan en er spoedig een nieuw zwembad zal komen. Na de benoemingen in deze vergade ring bestaat de directie thans uit de heren J. Y. Deenik, J. Verwer en W. S. de Vries. De Raad van Corr nissaris- sen uit: L. Rasterhoff, voorzitter; J. Blok, vice-voorzitter; H. W. Fjjlstra, ge- del.commissaris: M. Baayens, commis saris; P. J. de Vries, commissaiïs- plaatsverv. bestuurslid en G. v. d. Pjj- pekamp, commissaris. In de vakature R. J. H. van Terwis- ga moet de gemeenteraad een commissa ris benoemen. i, dat dit komt doordat alles wit uitslaat tengevolge van de vorst. Dit is ech ter niet het geval, zegt de reinigings dienst. Deze tak van gemeentelijke instellingen heeft een nieuw soort anti- n vanellus, maandblad van de Frie- giadheidszout in gebruik, dat over de vogelwacht, lazen we, dat er nog wegen wordt gestrooid. Dit zout be- een ooievaar in Friesland overwintert. s Er bestaat veel kans, dat dit de twee- de is van een groepje van drie jon- geval is, erg droog weer is, dan ver- ?erl’ ,’n Slappeterp gesigna- dampt het vocht sneller en blijft een leerd. Zit de „Sneker” ooievaar, laagje zout op de straten achter. Van- I waarover we indertijd uitgebreid het daar. vangverhaal publiceerden, nog steeds s gezond in Blijdorp, deze tweede slen- tert maar wat langs de Friese sloten en houdt zich aardig goed; hjj boft X11 n-uuiuen „vw irei vwiieuen maar met deze milde winter en zal stond vorige week iets over een beeld t het wei uithouden tot het nabije voor- van Willem de Zwijger. Vermeld jaar, aldus vogelkenner G. Bosch van werd, dat het tenslotte door een anti-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1