J. Olij; en en van f AGENDA^] Bondsspeld voor E. N. v. d. Zee Pier Fennema en H. A. G. Dijkhuis leden verdienste van FVB Duitse Herder Vero beste hond van clubmatch Kc. Sneek e.o. Wymbritseradeel gaat over op „ontvanger nieuwe stijl” en vereenvoudigt gemeenteboekhouding IJLST WYMBRITSERADEEL van en 1 Stroom gelukwensen van aldus voorzitter Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, en geschenken op LSC-receptie „Amateur blijven tot de dood er op volgt 120e jaargang nr. 19 Maandag 8 maart 1965 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD slipt tegen vrachtwagen WANDBORD JAARGANGEN Expositie Rein Weissenbach Bernefoardrachtkriich Bij inhaalmanoeuvre Personenauto Matthaus Passion te Workum Truck van de weg: lading er af en vernield Automotor in brand I t Ml 8_ji Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Koningin Louise van Zweden overleden r SNEEKER NIEUWSBLAD misschien wel OOK ANDEREN „AMATEUR” STROOM VAN GELUKWENSEN i so- D.E. uit Zaterdagmiddag werden de herdenkingsfestiviteiten t.g.v. het 75-jarig bestaan van LSC voortgezet met een gezellige, drukbezochte receptie in de fraai versierde foyer van Amicitia. Het muziekgezelschap Andante uit Bolward zorgde voor de muzikale omlijsting. Na een kort woord van welkom door voorzitter H. A. G. Dijkhuis hield het bestuur, bestaande uit de heren Dijkhuis, D. van der Velde, G. Boers, J. Oly (2e voorzitter), G. M. Burna, M. Bergsma, E. N. van der Zee, B. Zoethout,en J. de Haan, zijn ontvangst. De leiding berustte verder bij de heer L. de Vries. De heren Fennema en Dijkhuis werden lid van verdienste in de loop van deze receptie. De eerste die de rij van sprekers opende was burgemeester Rasterhoff, die het woord voerde namens het gemeentebestuur maar het spreken namens het ere- comité overliet aan de heer Sj. Zandstra. maar van. jubileum voorbereid. Maandag 8 maart filmavond Ned. Reis- vereniging in de zaal van hotel ,,De voor geen woorden maar daden”, door allen het LSC-lied ge- Nummer twee werd de boxer-reu Coco van ’t Schieringerveld van A. J. de Boer te Leeuwarden, nr. 3 Greyhound-reu Wil- friat van E. de Boer te Franeker, nr. 4. Dobermannpincher-teef Teddyh van P. de Jong, Twijzélerheide; nr. 5 Duitse staande korthaar Waldo v. d. Kievitsham van E. J. Koopmans, Donkerbroek, nr. 6. Ierse Toen de heer H. L. uit de Berkenlaan te Sneek hedenochtend zijn auto startte, vloog de motor in brand. De heer L. wist met eigen middelen de brand snel te blussen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer rukte wel uit maar behoefde geen dienst te doen. De zesde clubmatch van de kynolo- genclub Sneek en Omstreken, die zater dag in „Ons Gebouw” gehouden werd, is een volledig succes geworden. Beste hond van de match werd de machtige reu Vero v. d. Elfsteden van de heer J. van Tuinen te Leeuwarden, die de Hofmeester-bokaal, de beker van de fok- groep „Rond de elf meren” en de wissel- beker, aangeboden door de heer S. de Jong, won. een een In 1909 is de gemeentewet gewijzigd in die zin dat artikel 122 de mogelijk heid opent dat ook anderen dan de ont vanger met innen en betalen namens de gemeente belast kunnen worden. Ook worden vooral na 1950 naar modernere comptabele administratie-methoden ge streefd. In vele gemeenten gaat men voor alle kasmutaties in gereed geld een kas sier aanstellen, die rechtstreeks verant woording verschuldigd is aan b en w. Veelal benoemt men dan de chef van de afdeling financiën tevens tot gemeente ontvanger, zodat aan de eis der wet wordt voldaan, doch deze functionaris heeft dan dus geen bevoegdheid ten op zichte van het kasbeheer („uitgeholde” ontvangersfunctie). Deze oplossing biedt het voordeel, dat de administratie van de financiële afdeling ter secretarie en de boekhouding van de ontvanger worden samengevoegd Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs £3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per halt jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 11 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. 9 Voorzitter H. A. G. Dijkhuis neemt de gelukwensen en het erevaantje in ont vangst van de voorzitter van dLande lijke bond van amateurverenigingen, de heer J. Brinkmann uit Den Haag. Op de tafel zien we onder andere het wandbord, aangeboden door de heer B. Beugel (K.N.V.B.) en twee kleine „doelen”, die tijdens het diner, voorzien van menu kaartjes, op de dinertafels prijkten. Namens de ereleden en het erecomité was daarna het woord aan de heer Sj. Zandstra. Het verheugde hem, dat ook de heer Glastra van Loon aanwezig was, een van de oprichters van de Friese voetbalbond en van LSC. De heer Zand- Indien men de daarvoor tot één ge heel samengesmolten twee boekhoudin gen volgens het hier bedoelde nieuwe systeem op de meest doelmatige wijze wenst te voeren, zal tot aanschaf van een tekstschrijvende, tellende en controleren de kantoormachine overgegaan moeten worden voor de personeelsadministratie en andere uitbetalingssystemen alsme de voor de belastingadministratie. De hiermee gepaard gaande kosten worden geraamd op ongeveer 16000,-. Voorgesteld wordt, indien de raad be sluit tot invoering van de „ontvanger nieuwe stijl,” een nieuwe instructie voor de gemeenteontvanger en kassier vast te stellen en de heer J. de Groot, hoofd commies A ter secretarie te benoemen in de functie van gemeenteontvanger; alsmede over te gaan tot aanschaf van bovenomschreven machine. Een en an der doet geen hogere lasten voor de ge meente ontstaan. De ontvanger n.s. zal naast het door G.S. vastgestelde salaris als ontvanger een zodanige beloning ge nieten, dat het totaal genoten salaris overeenkomt met de door hem als chef der le afdeling in de rang van hoofdcom mies A genoten bezoldiging. De perso neelslasten voor ontvanger „oude stijl’’ komen te vervallen, waardoor de toe te voegen personeelslasten voor een kassier meteen gedekt zijn. De laten wegens aan schaffing van de boekhoudmachine kau worden bestreden uit de reservering van 3500 voor een aan te stellen leer- lingambtenaar op het kantoor der ont vanger; door invoering van dit nieuwe systeem zal een benoeming van een leer- ling-ambtenaar nl. niet meer nodig zijn. ONDERSCHEIDINGEN In een uitvoerige toespraak zette mr A. van der Werf zijn gevoelens uiteen als Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1965 hebben b en v van Wym britseradeel in verband met een desbetreffende vraag meegedeeld, dat een ont- vangersvacature de laatste jaren nogal eens aanleiding is geweest om de hele comptabele administratie op moderne leest te schoeien en dat de gemeente be zig was zich op dit gebied te oriënteren. B. en w. hebben intussen hun standpunt bepaald. Sinds 1851, toen de huidige gemeentewet tot stand kwam, hebben alle gemeenten in ons land een ontvanger, in principe de enige persoon die voor de gemeente kan ontvangen en betalen. In de praktijk heeft dit de nodige moei lijkheden opgeleverd. Het innen van retributies zoals markt- gelden, weeglonen e.d. deed de behoef te gevoelen ook anderen met de verant woordelijkheid voor het innen van ge meentegelden te belasten. Toen de open bare nutsbedrijven ontstonden bleek het handhaven van het gehele financiële kas beheer door de ontvanger wel zeer be zwaarlijk. De bedoelde nutsbedrijven voeren een dubbele boekhouding, terwijl de ontvanger voorheen, en nu nog, in be ginsel zijn boeken bijhoudt volgens de zgn. kameralistische methode. Bij laatst genoemde methode worden kasmutaties geboekt in chronologische volgorde, maar hierbij blijkt op geen enkele wijze dat reeds ontstane schulden nog niet vol daan zijn. Het is duidelijk dat het sy steem der commerciële boekhouding de mutaties op vermogensrechtelijk gebied beter en vollediger weergeeft. Tijdens de bokkenavond die na de re ceptie volgde, werden enkele leden uit naam van de vereniging LSC „gerid derd”. Erelid werd de heer E. N. v. d. Zee; tot lid van verdienste werden be noemd de heren F. Bergsma, D. Brou wer, B. de Haan en G. H. Holstege. Voor hun vele verdiensten voor de voetbal sport in het algemeen ontving de heer J. Schukking uit handen van mr Van der Werf een asbak en wethouder Fijlstra de zilveren speld van verdienste van de FVB. Toen was het woord aan de heer B. Beugel uit Emmercompascuum (daar de heer A. Schröder verhinderd was), lid van het hoofdbestuur van de KNVB, die er op wees, dat zowel de bond als LSC 75 jaar bestaat, waaruit blijkt dat LSC een van de oudste verenigingen in de bond is. LSC heeft een bepaald stempel gedrukt op het voetballen in het land maar vooral in het noorden, ook doordat vele spelers verder in den lande gingen. De KNVB is Sneek en LSC dankbaar voor figuren als de nestor Siebe de Wolf. „De burgemeester stelde, dat het ge meentebestuur een zakelijk standpunt heeft ten opzichte van LSC, maar het moet ook haar taak zien in de bevorde ring van de karaktervorming en vrije- Verschynt MAANDAGS en DON DERDAGS stra benadrukte de goede samenwerking met het gemeentebestuur, waarvan nog nooit enige tegenwerking was ondervon den. Hij complimenteerde namens alle ereleden het huidige bestuur dat de voor treffelijke geest erin weet te houden. De heer Zandstra zou nog vele herinnerin gen kunnen ophalen, „maar die kon hij beter bewaren tot de bokkenavond, dan hoef je er niet zo op te letten of het waar is wat je zegt”. Daarna deed hij met moeite maar toch ook met vreugde afstand van de complete ingebonden jaargangen van de LSC-er van nr. 1 in 1930 tot en met 1939. „Moge LSC groeien en bloeien tot in lengte van jaren.” Het was de heer Dijkhuis een blijde verrassing, de heer Zandstra te horen spreken; hij heeft al zoveel woorden, mondeling en schriftelijk, aan LSC ge wijd. „We hadden geen Lotsy nodig voor donderspeeches, we hadden er zelf een, namelijk Sjoerd Zandstra.” De heer Dijk huis dankte hem voor dit unieke ge schenk. Hierna bood ’n deputatie van Spar- taantjes onder leiding van jeugdvoorzit- ter de heer J. Hoeksema, een nieuwe LSC-vlag aan. De heer Hoeksema zag deze vlag graag als het symbool „onze leus Toen werd zongen. Gisteren rond het middaguur is te Stockholm overleden koningin Louise van Zweden, op de leeftijd van 75 jaar. Ko ningin Louise was de tweede echtgenote van koning Gustaaf Adolf. De koning is 82 jaar. Louise Mountbatten is een achterklein kind van koningin Victoria van Enge land. Zij trouwde met Gustaaf Adolf in 1924 te Londen, drie jaar nadat deze weduwnaar was geworden. Donderdagochtend reed een truck niet oplegger van de firma Winkelman uit Leiderdorp over rijksweg 43 önder Boornzwaag onderweg naar Groningen, toen deze plotseling van de weg gedron gen werd. De hele bovenlading schoot van de wagen en versperde geduren de langet ijd de weg. De lading, bim- cementplaten, werd vrijwel geheel ver nield. tijdsbesteding en dit de verenigingen mo- geljjk maken.” Hierna werd een Delfts blauw KNVB-wandbord aangeboden. In zijn dankwoord zei de heer Dijkhuis, dat hij wel eens het gevoel heeft, dat de afstand tussen onze club en de topleiding veel groter is geworden. Onze club is net als een kleine aandeelhouder in een groot concern, maar toch dank ik u voor uw belangstelling en uw cadeau.” setter-teef Wendy van J. Hartkamp, Sneek, nr. 7. Engelse cocker-spaniel-teef Alma of Gregory’s Home van mej. F. Vernimmen, Oranjewoud, nr. 8. dwerg- pincher-reu Quinky van Rodenaer van M. Aardema, Ureterp. In de kampioensklasse werd de pointer- teef Fieldstones Cita van Piet de Jong te Scharnegoutum nr. 1; tweede werd Kamp. Ullegonda fen ’t Heitelan van mw. J. v. d. Meer-Zijlstra te .Leeuwarden; 3. Grace fan ’e Sanbuorren van D. S. lede- ma te Leeuwarden; 4. Schotse herders- hond-reu Carramar Rowsbur Silver Shadow van Rag. N. Giardina te Wester- emden; 5. dwergkees-reu Tobi v. d. Pe- tershoeve van H. Visser te Sneek, 6. steenbrak-teef Flux v. d. Keizerstad van mevr. G. Meier-Muller, Sneek, 7. Rott- weiler-reu Bento van Langedam van J. R. Veenland, Drachten, 8. Bemer Sennen- hond-reu Aldo v. Wachtersheim van B. J. van Heek, Rijssen; 9. Drentse Patrijs- hond-reu Tassoo van mevr. J. Pasman- Camphuis, Heerenveen; 10. Duitse staan- de-langhaar-teef Arista van A. L. J. Vis ser, Ijlst; 11. stabij houn-reu Amme van A. Brander, Leeuwarden. Vooral de keuring van de groep Duitse herdershonden werd tot een climax op gevoerd wat er bij de exposanten en het publiek de spanning in hield. Het be stuur kreeg een compliment van de keur meesters voor het goede voorbrengen van de honden, wat zeer zeker te danken is aan de gehoorzaamheidsoefeningen en ringdressuur, die regelmatig door de club te Sneek en Heerenveen gegeven worden. De Ned. Vereniging van Stabij- en wet- terhounen houdt zaterdag 13 maart haar clubmatch in de Frieslandhal te Leeu warden. Er komen 45 stabjj’s die gekeurd worden door mevr. A. H. Otto-v. d. Ham- me en twintig wetterhounen, die mevr. J. Cloo-De Vries zal keuren. Hedenmorgen omstreeks zeven uur reed een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door S. H. uit Makkum, bij het kruispunt Njjland op rijksweg 43, toen de bestuurder van een personenwagen, Th. N. v. d. W. uit Harlingen, hem ach terop kwam en trachtte te passeren. Toen hij ter hoogte van de vrachtwagen kwam, begon hij te slippen en raakte de linkerkant van deze vrachtauto-combina- tie. De personenauto kwam dwars op de weg te staan. De vrachtauto reed door tot de volgende parkeerplaats. De heer van der W. verliet zijn luxe- wagen en met behulp van een buschauf feur, die op dit ogenblik passeerde en desgevraagd uitstapte, werd de wagen in de berm geduwd. De bestuurders waren ongedeerd, de beide wagens kre gen enige lichte materiële schade. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opge maakt. W. van Zuylen, die een fotoalbum over handigde, waarvoor de heer Dijkhuis hartelijk dankte. De heer K. Doevendans sprak uit naam van de voetbalverenigingen Sneek, Black Boys, Wit-Zwart, Oranje Nassau, de sportraad en comité sportbelangen. Hij benadrukte de prettige samenwerking tussen de zusterverenigingen enerzijds en die tussen hen en ’t gemeentebestuur anderzijds. Ook dhr. Doevendans bood een voetbal aan. Mr Zaaier, de voorzitter van Be Quick uit Groningen, volgde hem in deze géste, waarbij hij opmerkte dat Be Quick weer was teruggekeerd tot de aloude moeder, het amateurisme, daar Be Quick niet geschikt is voor het betaalde voet bal. De heer Zaaier was de laatste spre ker, maar als voorlaatste sprak de plm. tachtigjarige dr J. Glastra van Loon namens de oude garde van 1903. Na een dankwoord van de heer Djjk- De heer Rasterhoff wees in zijn toe spraak op het belang, dat LSC vertegen woordigt tegenover de Sneker gemeen schap, het vele werk dat belangeloos, enthousiast en met volhardendheid wordt en werd verricht. Men moet dit jubileum niet zien als een streep onder uw werk, vandaag af wordt een nieuw rinrhortoi rl9 9 De heer Rasterhoff zei, dat hij in het gedenkboek de situatie van vroeger had trachten te schetsen. In tegenstelling hier mee staat dan ook de mededeling van de spreker, dat de gemeente op het punt staat, plm. 5 miljoen gulden te investeren in de bouw resp. aanleg van een sport hal, zwembad, instruktiebad, voetbal- en tennisvelden. Het toont aan, dat men in 1890 het belang van het werkstuk van toen nog niet kon overzien. LSC heeft zich sindsdien in de gemeenschap een belangrijke plaats veroverd en belang rijke kontakten gelegd. Er heerst altijd een bijzondere geest in de club. Er be staat ook een prettige maar zakeljjke verhouding tussen LSC en het gemeente bestuur. Veertig jaar geleden stichtte LSC het eerste sportveld en daarna is de verhouding altijd prettig gebleven. De heer Rasterhoff hoopte dat dit zo zou blijven en wenste het bestuur nog verder een goed geslaagd feest. De heer Dijkhuis sprak eveneens de wens uit dat de verhouding huurder- verljuurder goed zou blijven. Nadat de heer Van der Werf nog eens de nadruk had gelegd op de vriendschap pelijke sfeer in de club, soms nog meer waard dan het voetbal, wees hij op de bemoeiing van LSC met die sport in het algemeen. Men had geen betere keus kunnen doen dan u indertijd te vragen een afdeling jeugdvoetbal in Friesland op te richten.” Hierna overhandigde ook hij een Delfts blauw wandbord. Vervolgens richtte hij zich tot enige mensen van LSC in het bijzonder tot hem, die zich voor de club en voor de afdeling zeer verdienstelijk heb ben gemaakt. De zilveren bondsspeld werd uitgereikt aan dhr. E. N. v. d. Zee en aan de heer J. Oly; de heer Pier Fennema werd benoemd tot lid van ver dienste van de FVB onder andere we gens diens vele werk voor en in de tech nische commissie, en dat is niet gering geweest, aldus spreker; dezelfde onder scheiding viel voorzitter Dijkhuis ten deel, wegens diens vele werk voor de FVB, maar ook „omdat u aan het hoofd staat (al 19 jaar) van een vereniging, die zo veel voor ons betekent en betekend heeft. Maar ook een beetje als eerbewijs voor alle LSC-ers en hun leiding”. Uit naam van alle gedecoreerden dankte de heer Dijkhuis voor de eer hun bewezen. Ik zou de FVB als een familie- n.v. willen zien. Ze mogen me wel eens fouten verwijten, maar mijn liefde voor LSC, de enige verdienste die ik misschien echt heb, daaraan mogen ze nooit twijfe len. Ik beschouw deze onderscheiding in hoofdzaak als verleend aan LSC.” AMICITIA - THEATER Dinsdag 9 maart: ’s avonds 8 uur film: „Een ondeugend vrouwtje”. Woensdag 10 maart te 8 uur film: Viri- diana. voorzitter van de afdeling Friesland van de KNVB en als LSC-er. „Ik ben al ruim 30 jaar een van de uwen, ik weet veel van uw vereniging, misschien wel te veel.” Een en ander gebeurde, doordat achterop komende bestuurder van personenwagen door de zon werd ver blind en. daardoor een tegenligger te laat opmerkte. Hjj week plotseling uit met vermeld gevolg. De bestuurders ble ven ongedeerd. Ook de bjj dit ongeval betrokken auto’s werden niet beschadigd. De voorzitter van de Landelijke Bond van Amateurs, de heer J. Brinkmann, uit Den Haag, zei, zich temidden van vele vrienden die voor de KNVB zo ontzaglijk veel doen, op goed terrein te voelen. „Uw verenigiing is van het begin af al lid van de amateurs. Ik ben graag gekomen om u te feliciteren, maar ik ben toch ergens van geschrokken. Vriend Coler heeft eens gezegd, dat de KNVB geregeerd wordt door de LBA, maar dit is echt in flagrante tegenspraak met wat u denkt. Het amateurvoetbal is sterker dan ooit tevoren, financieel en organisatorisch gezien, sinds de oprich ting van ’t betaald voetbal. We hangen er niet meer los bij en laten ons de kaas niet van ’t brood eten. Dit is de oprechte mening van een oprecht spreker. Er is veel veranderd en dat ziet de overheid gelukkig ook.” Hierna bood de heer Brinkmann een erevaantje aan. De heer Dijkhuis zei, „dat LSC amateur zou blij ven tot de dood erop volgt”. Op woensdag 24 maart a.s. zal het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwar den voor de tiende maal de Matthaus Passion van J. S. Bach in de Hervorm de Kerk te Workum nitvoeren. Toen in 1956 de Matthaus Passion op initiatief van burgemeester J. Russchen voor het eerst in Workum ten gehore werd ge bracht, werd er onmiddellijk van ver schillende kanten op aangedrongen hier van ’n jaarlijkse traditie te maken. Sinds dien is de Matthaus Passion in Workum inderdaad uitgegroeid tot een hoogte punt in het culturele leven van de Zuid westhoek, dat jaarlijks honderden be langstellenden geboeid houdt. Wijnberg”, aan vang 8 uur. Dinsdag 9 maart Algemene ledenverga dering Coöp. Boerenleenbank Hommerts in het lokaal te Hommerts. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 11 maart ’s avonds 8 uur spreekt ds Jac. van Dijk van Nijkerk in „Ons Gebouw” over het onderwerp: „Het is later dan u denkt”. Vrijdag 12 maart bijeenkomst van „De Preamkeskouwers” in de foyer van Amicitia. Spreker de heer H. Lamberts over „Training van de goede sport beoefenaar”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 13 maart: Jubileumviering An do, afd. Sneek (Alg. Ned. Drankbestr. Organisatie) ’s middags 35 uur re ceptie in hotel Hanenburg. Maandag 15 maart: Philicorda-demon- stratie door „Het Huis met de Noten balk” in hotel Hanenburg. Aanvang 8 uur. Maandag 15 maart: Tiktak-show in het Amicitia-theater. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 16 maart: Filmavond Ned. Chr. Reisvereniging in Aere Perennius te Sneek, aanvang 8 uur. Dinsdag 16 maart Concert Frysk Orkest. Solist Pierre Palla, piano. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Donderdag 18 maart: Jubileumviering ANDO afd. Sneek. Feestavond in to neelzaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Opvoering van het blijspel „Skat, ik ha de trein forsitten” door het gezel schap Roel Nijboer. Woensdag 24 maart Matthaus Passion in de hervormde kerk te Workum door het Toonkunstkoor „Concordia” Leeuwarden. Aanvang 19.10 uur. Tiisdei 30, woansdei 31 maert en tongers- dei 1 april Utfierings Krite Snits mei ’t blijspul „In foarlik bern”, oerset troch B. Westra. De kerk, die na een ingrijpende res tauratie, waaraan men reeds voor de oorlog was begonnen, enkele jaren te voren als het ware was herboren, bleek zich bijzonder voor een dergelijke uit voering te lenen. Aanvankelijk waren koor en orkest in het kerkkoor geplaatst, een opstelling, die architectonisch wel logisch was, maar toch akoustische en andere bezwa ren bleek mee te brengen. Zo moesten ter wille van de akoustiek op verschil lende plaatsen in de kerk gordijnen wor den aangebracht, terwijl de orgelbegelei ding met ’n electronisch kerkorgel moest geschieden. In 1959 heeft men de opstelling radi caal gewijzigd en de uitvoerenden op een speciaal geconstrueerd podium in het schip aan de westzijde doen plaatsne men. Akoustisch bleek dit een geslaagde oplossing, terwjjl sindsdien tevens het fraaie 17de eeuwse orgel van de Friese orgelbouwer Jan Harmens van Berlikum gebruikt kon worden. In de afgelopen jaren hebben vele listen van naam hun medewerking gege ven. Zonder onderbreking vanaf de eer ste uitvoering tot nu toe heeft Arie de Rijk meegezongen. Aan de komende uit voering werken mee: Germaine Stor- diau, sopraan, Antoinette Blom, alt, Willy van Hese, tenor, (evangelist) Rei- nier Schweppe, tenor (aria’s), Arie de Rijk, bas (Christus partij), Leo Rom- merts, bas (aria’s). De begeleiding berust bij het Frysk Or kest en het geheel staat onder leiding van Piet Post. Vermelding verdient nog, dat de jaar lijks terugkerende uitvoering mogelijk is door de samenwerking van de gemeen ten Gaasterland, Hemelumer Oldeferd, Hindeloopen, Staveren en Workum, die gezamenlijk een deel van de hoge kosten die een dergelijk evenement nu eenmaal met zich brengt, voor hun rekening ne men. Zoals al haast als bekend mag wor den verondersteld, wordt in de jeugdso- cieteit „De Meerpaal” elke maand een andere tentoonstelling gehouden. Zo wa ren zaterdagmiddag j.l. een aantal be langstellenden bijeengekomen om de opening bjj te wonen van werk van Rein Weissenbach, uit Sneek die gedurende de maand maart de geledenheid heeft gekregen hier te exposeren. Tot zijn spijt kon ds. v. d. Waal de ope ning niet verrichten, en zijn taak werd overgenomen door de cultureel commis saris van de Meerpaal, de heer P. Dijk stra. Na diens openingswoorden gaf Rein Weissenbach een korte toelichting op zijn werk, waarna er gelegenheid was de tentoonstelling te bezichtigen. De nog zeer jeugdige Weissenbach (hij wordt deze maand 18 jaar) heeft hier werk neergehangen, dat hij in het laatste jaar gemaakt heeft. Het zijn meest lijncomposities, uitgevoerd met penseel of houtje (pen?) en verdunde oost-indische inkt. Het is non-figuratief werk. Verder hangen er twee werken gemaakt met plakkaatverf en 3 colla ges (plak- en schilderwerk). Het geheel doet nog wel wat geforceerd aan en Weissenbach heeft ook nog te weinig zelf- critiek op wat hij exposeert, maar dat mag men hem op zijn leeftijd niet kwa lijk nemen. Hij is met zijn werk nog volop in ontwikkeling. Rest ons nog te vermelden, dat de ten toonstelling elke zaterdagmiddag in de maand maart geopend is voor belang stellenden van 2-5 uur. Lyk as oare jierren halddde de Krite „It Pompebléd” to Skearnegoutum ek dit jier wer in foardrachtkriich foar de skoalbern. Mei folie nocht ha wy freedto- joun 5 maert der nel heare kinnen hoe ’t 18 bern foar it fuotljocht kamen. De bern krigen yn ’t skoft in konsumpsje en mochten ek genietsje fan in film, dy ’t d-raeid waerd troch J. v. d. Meer. De ütslach wie as folgt: Groep I: le prils Geertsje Beuckens 80^ p.x; 2e Klaske v. d. Velde 76 p.x; 3e Sjoerd de Schiffert 75% p.; 4e Tea de Jong 74% p.; 5e Douwe v. d. Meer 66% p. Groep II: le prils Akke v. d. Meer 83 pnt.x; 2e Gezine Abbirik 82% p.x; 3e Nelly de Jong 80 p.x; 4e Durkje Bouma 79% p.; 5e Sietske Hirngst 75% p.; 6e Marieke v. d. Laan 75 p.; 7e Annie Dijkstra 73 p. Groep III: le prils Geke Blom 85% pnt.x; 2e Geert sje Wester 81 p.; 3e Aagje de Vries 80 p.; 4e Trijntsje Bouma 76 p.x; 5e Gerry de Schiffert 74 p.; 6e Wiebe Veldliuis 71% P- De bern mei in x meije meidwaen oan de ne*»e finale op tiisdei 9 maert yn ka- fê de Boer to IJsbrechitum. Al mei al in tige slagge joun. De bern krigen fan de Krite allegear in moai frysk boek mei nei hüs. huis aan alle belangstellenden en voor alle goede woorden en de vele geschenken werd het Friese volkslied gezongen. De receptieleider De Vries gaf daarna alle niet-sprekers de gelegenheid het bc> stuur te feliciteren en geschenken te over handigen. In korte tijd drukte eén stroom van vertegenwoordigers van allerlei ver enigingen, oud-leden en leden, besturen, en vele anderen de bestuursleden de hand. Binnen korte tijd lagen er vele nieuwe voetballen op de bestuurstafel, waarvan een namens de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke oefening en een van de Sneker Scheidsrechtersvereniging. Uit naam van de Leeuwarder KNVB- voetbalverenigingen Frisia, Nicator, FVC, Rood-Geel en Leeuwarden sprak de heer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1