Waterpoort-krabbelt uw Prinses Margriet verloofd I ft Plaatselijk comité bereidt prachtige feestweek voor, maar heeft uw hulp nodig i t IJLST W YMBRITSER A DEEL i i t I: WW van Sneek Maak er een Sneek t i van, I en ut t Verzetstentoonstelling t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Uil w 11 120e jaargang nr. 20 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ouders van Van Vollenhoven in i I Langs de beide zijkanten van de parkeerplaats voor auto’s welke Él Verzetsexpositie, poppen van de Koningin, grootse optocht Bromfietser krees hersenschudding Trachtte rechtsaf slaande Een bloem in de zon Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers bezet het toenmalige Nederlandsch Indië door de Japanners bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eerste mijlpaal op de weg naar de ondergang van het Derde Rijk. De onbeperkte duikbotenoorlog vergde grote of fers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koopvaardij. Hier, in ons land, waren de Jodendeportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboorte van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vader landse bodem betreden? Benoemd Donderdag 11 maart 1965 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en -j de Nederl. Spoorwegen aan de Dr. Boumaweg hebben doen aan- ,‘leggen, zijn ook fietsenblokken geplaatst, die geregeld alle bezet -'zijn. Het pleintje zelf is zoals een bord aangeeft, uitsluitend bestemd •.'.voor auto’s. Vele fietsers, en ook bromfietsers, trekken zich daar echter niets van aan en deponeren als alle blokken vol zijn hun ••karretje of brommer rustig tussen en voor de auto’s en in de strui- ■ken tegen het hek. Zeer tot ongerief van de automobilisten en ten '■nadele van de rijwielbewaarplaats naast het station, waarmee de ■Spoorwegen toch ook wel iets te maken hebben. Hier zou moeten gelden: fietsen waarvoor in de blokken geen '.plaats is en bromfietsen naar de rijwielstalling. Ze staan daar ook •.’.veiliger en het pleintje zou een netter aanzien krijgen. De politie kan dat echter niet decreteren, omdat de parkeerplaats eigen terrein van de N.S. is. auto rechts te passeren - - i.- waren op Soestdijk 1 t O®# DE FEESTWEEK DE VIJFDE MEI Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handels- adv.) Lager. Abonnementsprijs f3.50 per half jaar. Franco p. post f 4.50 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Daarom wordt nogmaals dringend ge vraagd om voorwerpen, in bruikleen van de burgerij; er is al wat, maar er, kan nog meer bij. Men wil de tentoonstelling tot een interessant geheel maken: daar toe kan men beschikbare spullen opgeven bij notaris Feddema of een lijst indienen Versctujnt MAANDAGS en DON DERDAGS I I t -'.-M Dat gold zeer zeker voor Prinses Mar griet, die tussen de zusters een beschei den plaats innam. Aller ogen waren ge richt op Beatrix, de kroonprinses. Daar naast eiste Prinses Irene de aandacht op, een aandacht, die ongezonde aspec ten kreeg, toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpretendent zover bleek te zijn verwijderd geraakt van de denk beelden van het volk, dat haar zijn ge negenheid had geschonken en haar on danks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het drukke verkeer van de universiteit- stad, zij volgde de colleges, zjj vierde feest met de studenten en bleek een al even enthousiast beoefenaarster van de wintersport als haar familieleden. En zo kon de thans 24-jarige prinses, vrijwel ongehinderd door publieke be langstelling, de vriendschap met haar mede-student, Pieter van Vollenhoven, laten rijpen tot een inniger verstandhou ding. Het is een unieke gebeurtenis in ons vorstenhuis, dat een Prinses zich ver looft met een Nederlander en dan nog een Nederlander zonder titel of adellijke staat. Veel is er gespeculeerd. Prinsen van regerende of gewezen vorstenhuizen liet men de revue passeren. Daardoor wellicht ook schonk men geen aandacht aan de vriendschappelijke verhouding tussen de twee, die als „gewone” men sen met elkaar omgingen. Prinses Margriet staat nu opeens in ’t volle licht van de publieke belangstel ling. De sterke voorliefde voor het vor stenhuis, die dreigde iets van haar glans te verliezen tengevolge van de recente smartelijke gebeurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar onconventionele keuze lied gespeeld, waarna bij „Onder de Linden' Friese Tot hoofd van de christelijke nationale school te woudsend is benoemd dhr. A. Zijlstra, hoofd van de chr. school te Hit- zum. Door onze totale ondeskundigheid op biljartgebied hebben wjj maandag dokter Gerritsma gekleineerd, toen wjj vermeldden dat onze stadgenoot Th. v. d. Werf hem had onttroond als Noordelijk kampioen klein, biljart Libre 4.50-7.00. Dokter is nl. Noordelijk kampioen van de hogere klasse 7-11 en moet zijn titel op 27 en 28 maart 'in' Wilder- vank verdedigen. Aan de wedstrjj- den in Groningen deed hij dus niet mee. deed, het feit, dat haar ouders daarmee van harte instemmen, heeft ons doen be seffen, dat Koningin en Prins zowel als hun kinderen mensen zijn van de nieuwe tijd en hun democratische beginselen be leven tot in de sfeer van hun particuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afge studeerd, gaat zij nog enige tijd „in de verpleging”, een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat tegelijk een roeping is, heb ben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het er- borgene gebloeid. Nu staat zjj in dé volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk! SNEEKER NIEUWSBLAD Daarom doet de organisatie-commis- sie graag een beroep op ieder die nog in het bezit is van „oorlogsherinneringen in tastbare vorm” als b.v. noodverlich ting, rus(kachel), „kussieband”, pam flet en ga zo maar door, dit te melden aan notaris Feddema, Suupmarkt Sneek (telef. 3073). Natuurlijk graag op korte termijn, opdat de commissie een over zicht kan krijgen van wat de burgerij tijdelijk ten gunste van deze tentoonstel ling 'beschikbaar wil stellen. Het spreekt vanzelf dat alles weer in oude staat wordt teruggebracht. Juist door een. gro te volledigheid kan deze tentoonstelling d" jeugd van heden leren met welke gro te moeilijkheden en mogelijkheden men in Nederland in de jaren 1940-1945 te maken had. Doet U spoedig -bericht aan notaris Feddema? Alvast bedankt voor Uw bereidwilligheid. De feestweek wordt gehouden van 29 april tot en met 5 mei. Het subcomité voor de feestverlichting zat volop in de voorbereiding: de winkelzaken worden verlicht, de grachten, het stadhuis, de Westersingel, maar nog meer. Tegen een speciale stroomprijs kan de verlich ting worden aangebracht. Bel 3863 en u krijgt alle inlicjitingen die u wenst. vraagd, die elk een wagen voor hun re kening nemen; materiaal en tekeningen worden gratis geleverd. Er worden mensen gevraagd, die op de verzets- en bevrijdingstentoonstelling kunnen rondleiden en toezicht houden!! Er worden mensen gevraagd, die voor bedoelde tentoonstelling nog echte cu riosa in bruikleen willen afstaan: nood- kacheltjes, gasgenerator, containers, pa rachutes, nood'verlichtingsapparatuur, boterkarnen in stopflessen, maalwerk- tuigen, tabaksfermenteerderij voor in de keuken, enz., enz. Tenslotte: Een en ander kost geld, veel geld!! Er komt binnenkort daarom een huis-aan-huis-lijstkollekte, waarop men, naar verwacht wordt, royaal zal inteke nen. Diverse industrieën en andere in stellingen hebben reeds bedragen toege zegd. Wil men eerder iets storten, dan kan dat op giro 824481 van de Boaz-bank, onder vermelding: Maak er een feest van! Overigens kan men zich elke vrijdag avond in de Wijnberg voor iets melden dan wel om inlichtingen vragen, tussen acht en tien uur: daar is namelijk het comité-hoofdkwartier -vergaderpunt. bjj het bureau van ons blad. Alle inzen dingen blijven onbeschadigd eigendom van de inzender!,! Vooral de jeugd krijgt nu een goede gelegenheid kennis te nemen van wat de volwassen nu ruim twintig jaar geleden hebben meegemaakt. Verder wordt medewerking verleend door het Bureau voor Oorlogsdocumen tatie van d-r. L. de Jong; de sectie krijgs geschiedenis en ceremonieel van het dept, van defensie; het leger- en wapen museum in Delft; centraal archief van hetzelfde departement, en is er contact opgenomen met de documentatiegroep van ’40-’45. Verder is dinsdagochtend bericht ont vangen dat Hare Majesteit de Koningin toestemming heeft verleend een deel van Haar unieke poppencollectie in bruikleen af te staan als verlengstuk van de oorlogstentoonstelling, hetgeen ongetwij feld van de zijde der bevolking erg veel belangstelling zal trekken. De ambachtsschool en de Chr. L.T.S. werken mee aan de opbouw; architect Van der Molen heeft de supervisie over deze opbouw. De tentoonstelling is de hele week, met uitzondering van de zon dag geopend. Toen de bewoner van een huis aan duidelijk merkbaar dat de lente in de Troelstrakade vorige week in de aantocht is. Ook aan de vogels. Zon slaapkamer ’t oude behang afscheur- dagmorgen nl. vonden twee jongens de omdat de kamer opnieuw behan- in het weiland tussen de Groene Dijk gen moest worden, kwam een luik te en de Houkesloot al drie eende-eieren voorschijn dat toegang gaf tot het af- die ze in hun onschuld (het rapen van geschoten gedeelte onder het schuin eieren van wilde eenden is verboden) oplopende dak. Het luik was draai- triomfantelijk mee naar huis namen, baar en kon aan de achterzijde met wervels worden afgesloten. Kenne lijk is het tijdens de oorlogsjaren door vorige bewoners gebruikt als onderduik- of geheime bergplaats. Er stond n-1. nog een apparaat in, ver moedelijk afkomstig van een vlieg tuig (een foto-toestel of i.d.) want ook vond men er een 15 cm lange vlieg- tuigmitrailleurkogel. Uit veiligheids overwegingen heeft de heer des hui zes die maar in de Zwette gegooid. Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Otta wa. Prinses Margriet zou, in Canada ge boren, daardoor automatisch Canadees staatsburgeres worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot buitengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, waar Prin ses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen werd tijdelijk tot Nederlands grondgebied verklaard en zo werd Prin ses Margaretha Francrsca toch als Ne derlandse geboren. Enkele maanden la ter werd zij gedoopt in de St. Andrew Church te Ottawa en het was de Neder landse koopvaarij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo besliste Prinses Juliana, en de Margriet, de witte bloem met het gouden hart, symboliseerde voor haar het offer, door zovelen aan het front, in het verzet en voorzeker ook op zee door marine en koopvaardij voor de vrijheid van hun land gebracht. Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voor bode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prin ses Margriet en haar zusters, Beatrix en Irene, kwamen terug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar koninklijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de „gouden kooi”, waarin zij haar bven lang opge sloten had gezeten. Haar kinderen geno ten zoveel mogelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats” van Kees Boeke, met andere jongelui bezochten zij later de universiteit. Zij leefden temidden van het volk. het Friese. Hierna wordt de kantate „Wer binn’de fjilden grien” op tekst van Douwe Trmminga en op muziek van Paulus Folkertsma door het Cantatekoor en het Frysk Or kest uitgevoerd, aangeboden door de ge meente. Waarschijnlijk is er op een ander' tijd stip nog een iriterkerkelijke samenkomst. Voordat we nu het programma zelf vermelden, voor zover dit nu althans ge reed is, willen we even die dingen noe men, die direct voor de burgerij gelden, wat betreft de technische hulp die nog gevraagd wordt en... de financiële!! Allereerst: iedereen, die mee kan hel pen bjj de vervaardiging van praalwa gens voor een heel mooie optocht op 5 mei wordt verzocht, zich morgenavond te melden in De Wijnberg tussen acht en tien uur: er worden werkgroepen ge- KONINGINNEDAG Koninginnedag wordt een h-ogtijdag met een optocht in het teken van de be vrijding, met de schoolkinderen. Ouders en onderwijzers wordt verzocht mee te werken. De scholen krijgen een boekje met adviezen. Er komt een aubade met muziek, cineac, de schoolkinderen trek ken met muziek op; de Water Poorters doen mee, ei- komt een massale show van volks-, show- en menuetdansen. In de namiddag is er volkszang; de Cul turele raad zal alle koren verzoek' n mee te doen. Zaterdag 1 mei daarna houden de win keliers een aktie onder het motto: „Wat toen niet kon, kan nu”: Toen 5 mei 1945. De winkeliers gaan nu doen, wat ze toen graag gedaan hadden: de bezoeke- krijgen een traktatie aangeboden, even zo in de horecabedrijven. Ook dus in d zaken laten merken, dat het feest is! De Sneker jeugdraad houdt op zater dag 1 mei een markt, met de opbrengst waarvan traktaties voor de bejaarden en de zieken worden gekocht. De jonge lui gaan met muziek naar de bejaarden centra en gaan daar zingen. DODENHERDENKING Op 4 mei is natuurlijk weer de doden herdenking. Men tracht heide muziek korpsen hiervoor in te schakelen en zo mogelijk de diverse tamboerkorpsen. Eerst zal er koraalmuziek gespeeld wor den; bij het monument achter de kerk komt een grootsere bloemenhulde dan anders; hier zal het volkslied worden ge speeld; bjj de Canadese gedenksteen in de kerkmuur wordt het Canadese volks- tussen een Sneker en een Leeuwarder elftal (niet als club, maar als stadsver- tegenwoordiging), in de pauze een hand- balwedstrijd tegen een team Groningers. Verder rekent men op de organisatie van tal van volksspelen; men denkt aan een bevrijdingsmaaltijd naar Engels menu, te bereiden door de Horeca-bedrijven; een onderduikersdag: reünie van hier ondergedoken geweest zijnde landgeno ten. Tot slot een groots vuurwerk. Na af loop een taptoe weer met alle korpsen en drumbands. Op een nader te bepalen datum wordt de film „De Overval” gedraaid voor de leerlingen van de middelbare scholen. Tenslotte: Alles is gratis toegankelijk, behalve de tentoonstelling. Dus: Maak er een feest van, doe mee, help mee. Het comité rekent op uw steun, hulp en belangstelling! Doordat gistermorgen omstreeks kwart voor acht de bromfietser G. M. P. uit Sneek, komende van de Ged. Poorte- zijlen, rechts inhaalde om een vracht wagen met aanhanger rechts te passeren, die op genoemde straat rechtsaf de Oos- terdjjk indraaide, botste hij tegen deze vrachtwagen op. De bror'.fietsbestuurder smakte op ’t trottoir en werddaarna met ’n hersenschudding naar huis ver voerd. Men mag bjj ’n kruispunt nooit inhalen en passeren aan de kant, naar welke het verkeer af buigt! De hengelaars zullen zich na a.s. maandag het genoegen van hun sport weer enige maanden moeten ontzeggen. Dinsdag 16 maart gaat nl. het gesloten seizoen in. Maar de mi nister van landbouw en visserij leeft blijkbaar met hen mee. Die heeft nl. de datum, waarop weer gehengeld mag worden, vervroegd van 1 juni tot 29 mei. Wat zullen ze bljj zijn (de hen gelaars!).. Onder het door u de laatste weken ongetwijfeld reeds eerder gelezen motto „Maak er een feest van” heeft ook het „Comité herdenking bevrijding Sneek” een uitgebreid feestprogramma samengesteld, dan wel in grote lij- reeds ge reed. Dit comité, dat is samengesteld uit uit vertegenwoordigers van het 4 mei- comité, Ver. Oranje, Veteranenlegioen afd. Sneek, Stichting ’40-’45, Ver. van Sneker zakenlieden, Aktie-comité, Culturele raad, Sportraad en Sneker Jeugd- aktie en dat onder voorzitterschap staat van de heer A. Jansen (Sneker zaken lieden) heeft dinsdagavond de p.rs bijeengeroepen voor het doen van medede lingen betreffende de herdenking en viering van het vierde lustrum van de be vrijding van ons land. Hét ligt in de bedoeling er een leven dig, eigentijds bevrijdingsfeest van te maken, waarbij ook de bevolking zoveel mogelijk wordt ingeschakeld, waarover straks meer. Zeer belangrijk is vooral, dat er veel gevlagd wordt: huis aan huis een vlag, die er goed en royaal moet uitzien. Voor het feest bestaat van diverse kan ten grote belangstelling, maar er wordt op nog meer medewerkers gerekend. Ook de jeugd wordt ingeschakeld; er is reeds contact opgenomen met de Sneker jeugdraad en er zijn al plannen in voor bereiding. TENTOONSTELLING „VERZET EN BEVRIJDING” Op 29 april in de namiddag zal burge meester Rasterhoff in „Ons Gebouw” aan de Westersingel de tentoonstelling „Verzet en Bevrijding” openen, waarna mr. dr. K. de Vries een rede zal hou den, waarin diverse aspecten van verzet een bevrijding naar voren zullen komen. Het ligt in de bedoeling deze expositie speciaal in te richten op wat in deze streek terzake van verzet en bevrijding is voorgevallen. In het hele land worden vele van dergelijke tentoonstellingen ge houden; déze wordt gericht op de eigen omgeving Op deze dag is er een heel mooie op tocht, bestaande uit groepen en twaalf praalwagens. Thema: Voor-, tijdens en na de bezetting. Er zal veel muziek en vlagvertoon bjj zijn. Het is geen vrije maar een geplande optocht. ’s Middags is er een voetbalwedstrijd Bjj een stadgenoot werd vrijdag 4 brandstof bezorgd, maar toen me- vrouw wilde betalen, miste zjj het loonzakje met ƒ125,- dat haar echt- genoot haar kort te voren had over-, handigd. Na lang zoeken rees het bange vermoeden, dat het in de vuil- nisemmer terecht was gekomen, maar die was al geledigd. Toch nog maar even zien, en tot haar grote op- luchtlng lag het zakje boven op het oude papier, dat ze, voordat ze de emmer weer op zjjn plaats zette en passant van het aanrecht genomen en in de emmer gedeponeerd had. Dat zelfs de ministers aan de speld- jes-rage niet ontkomen blijkt uit een nieuwe serie speldjes, die een beken de meelfabriek in het noorden van ons land onder het motto „Het Kabi net” gratis beschikbaar stelt bij aan koop van Eier-pannekoekmeel. De vier welke ons ter kennismaking werden gezonden vonden gretig af trek. Misschien kan drs. Schmelzer ze ook gebruiken om het gebroken ka binet weer aan elkaar te spelden in plaats van te lijmen. De fabriek be- j Ofschoon het ’s nachts nog behoor- hoeft dan ook geen nieuwe te laten lijk vriest, is het in de natuur toch maken. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vjjf is hier een hondje op won derbaarlijke wjjze aan de dood ont snapt. Het dier rende op de spoor baan langs de Parallelweg met de trein mee. De bestuurder gaf een sig naal om hem weg te jagen, maar in plaats van weg te lopen rende de hond onder de trein door... en liep heelhuids aan de andere kant weg, richting Franekerkade. i r i- Het verdient zeker vermelding, dat het (natuurlijk niet in de bedoeling ligt, de feestelijkheden beperkt te houden tot de binnenstad. Het wordt aan de speeltuin/ buurtverenigingen overgelaten ook in de wijken allerlei te organiseren: verlich ting, versiering, spelen enz. Sommige dingen zijn al in orde wat dat betreft, maar er kan nog meer gebeuren. Er wordt gedacht aan het laten rijden van een Oranjebus, zodat zij die van buiten komen, ook kunnen zien hoe het er in de feestende buitenwijken voorstaat!! De organisatie van de verzetstentoon stelling 1949-1945 begint te lopen. Vele instanties zijn benaderd en hebben reeds hun medewerking toegezegd en de ten toonstelling, die eind april begin mei gehouden wordt in „Ons Gebouw” aan de Westersingel alhier, staat in grote lijnen op papier. Het Nederlandse volk heeft gistermid dag kennis gemaakt met de verloofde van de Prinses, de heer Pieter van Vollen hoven. Hij is 25 jaar oud, student in de rechten te Leiden en zoon van de heer Pieter van Vollenhoven, fabrikant te Schiedam, en mevrouw Jacoba Gijsber- tha van Vollenhoven-De Lange, dochter van een advocaat te Alkmaar, die in 1934 in het huwelijk traden. Het geslacht Van Vóllenhöven is een oude, al voor 1600 in Schiedam wonende patriciërs familie. De heer Van Vollenhoven Sr is op 27 november 1897 te Schiedam geboren. De ouders van de verloofde van Prinses Margriet zijn gisterochtend per auto van af hun woning aan de Burgemeester Knappertlaan 128 te Schiedam naar pa leis Soestdijk vertrokken, om daar de verloving mee te maken. Tijdens de lunch heeft het verloofde paar de ringen uitgewisseld. In de Nederlandse Staatscourant zijn gisteren foto’s opgenomen van de ver loofden. Pieter van Vollenhoven is een sportieve jongeman, een liefhebber van judo en autoralleysport. Hij speelt piano en hield zich bezig met jazzmuziek. In het stu dentenleven bekleedt hij enkele bestuurs- funkties. f i'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1