van Coach Lammers: Denk niet, dat in het Westen alles beier is dan hier Druk bezochte receptie A.N.D.O. f L AGENDA*^ Ouderavond Gysbert Japiksschool WYM BRITS ER A DEEL IJLST maar krachtig B van en KORT Let beter op uw (brom) fiets! I twee doden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 120e jaargang nr. 2^ Maandag 15 maart 1965 Preamkeskouwers vergaderden in Sneek L Niet stoppen voor uitrit Filmavond Rode Kruis Oosthem Passeren mislukte Burgerlijke stand Jongen door auto aangereden I 4 Wer in Doarpsjoun yn Nijlan Schoorsteenbrand Botsing aan Friese kant van Afsluitdijk: fc«- 7 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Mengele door Israëli’s ontvoerd? Jeugd in ZWH toont zich kunstijsbaan waardig, zegt voorzitter Auto op kop in sloot Él ”1 :W - SNEEKER NIEUWSBLAD is 160 PRIJZEN FILM EN LEZING door het gezel- S. de I Drankweer-comitê biedt receptie en feestavond aan Woensdag 17 maart te 8 uur film: De gevangene van Alcatraz. Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 0 51 50 - 30 05 b.g.g. 40 91. Geboren: te Jorwerd, Trijntje dv W. Wiersma en S. Cnossen. Ondertrouwd: S. v. d. Velde 26 j. te Winsum en T. Oosterhoff 22 j. te Har lingen; M. Bijlsma 23 j. te Drachten en A. Miedema 21 j. te Weidum. BAARDERADEEL van 28 febr. t.m. 6 maart. De alg. secretaris J. Schuitevoerder aan het woord. Achter de bestuurstafel v.l.n.r. mej. B. Schijfsma, benoemd tot erelid, mevr. M. Noorman-Botke, secretaresse; B. F. Keulen, voorzitter; J. de Vries, en mevr. A. Slim-Kleistra, penningmeesteresse. Vijf melkkoeien van de landbouwer Dirickx uit Venratf zjjn zaterdagmiddag gedood door elektrische stroom. De die ren stonden op stal. Zjj waren met ket tingen vastgebonden aan de waterbak ken, die door onbekende oorzaak onder stroom zijn komen te staan. Enige tijd geleden zijn in de buurt van Helmond dertien koeien door stroom gedood en in Oirle twee, Vrijdagmorgen werd in de Meeuwen laan te Sneek de 16-jarige jongen S., door een juist passerende auto aangere den, toen hij spelenderwijs de straat op liep. De jongen werd met een hoofd wond en een gebroken enkel in het zie kenhuis opgenomen. Vol afgrijzen maar belust op sensatie heeft een dichte menigte bezoekers van de dierentuin gezien, hoe drie tijgers hun 60-jarige oppasser verscheurden. Sinds 1960 zijn tenminste negen Rus sische ruimtevaarders in de ruimte om gekomen. Dat is de vaste overtuiging van Giovanni Battista Judica die met zijn broer in Turijn een amateur-luister- station voor ruimtevluchten beheert. De Amerikanen hebben er veertien gemeld, waarvan de beide broers er dus negen hebben geregistreerd. Het schip laadde en loste niets, maar nam twee nieuwe bemanningsleden op. Hierna vertrok het weer. Mengele zou een van de twee zijn en aldus gedwongen zijn aan boord te stappen. Ook wordt het mogeljjk geacht, dat de twee mannen Mengele in een plunjezak aan boord heb ben gesmokkeld. Een en ander staat in verband met de moord op de ex-nazi Cukurs, die onlangs dood in een koffer in Montevideo werd gevonden. Verder zoekt de politie een zekere Kunzle, die ook Mengele kan zijn, maar dan onder de valse naam Kunzle. den als zo’n 75 jaar geleden, een tijd van ellende en armoede, waar het drank misbruik een bepaalde plaats innam. Uit de woorden van Uw voorzitter, al dus de burgemeester, blijkt, dat U zich de gewijzigde omstandigheden terdege realiseert. Het euvel is minder aan de AMICITIA - THEATER weging, de prestaties en de analyses der beweging. Zo duidde hjj in het kort aan de buitenlandse opvatting van hou ding en beweging, bijvoorbeeld de Friese en Noorse slag. Men behoort te trainen, aldus de heer Lammers, vanuit en van af de weerstand van het ijs. De slachtoffers zijn de 21-jarige A. H. Wijnkoop en de 20-jarige mejuffrouw L. M. Holthuis. Het ongeluk gebeurde toen de wagen uit Amsterdam op weg naar Friesland door onbekende oorzaak op de linker weghelft kwam. De twee auto’s werden zwaar beschadigd. Zaterdagavond constateerde de heer P. te Osingahuizen, dat zijn schoorsteen in brand stond. De brandweer van Heeg was spoedig gewaarschuwd en aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. De brand was namelijk door de bewoners reeds geblust. Er is geen schade. Zowel deze receptie als de te houden feestavond zullen geheel voor rekening van het Drankweercomité zijn, aldus de heer G. Fritsma namens dit comité, maar nu is de kas dan ook leeg. Een gift, die uiteraard dankbaar werd aan vaard door voorzitter Keulen, die ver der alle sprekers op slagvaardige en gees tige wijze van repliek had gediend en in zijn slotwoord hoopte, dat duidelijk kan worden gemaakt, dat er alle reden van bestaan is voor de drankbestrijding. Wij menen, zo besloot hij, dat wij er nog niet zijn en dat wjj door moeten strijden! Dat de drankbestrijding in de loop der tijden allerminst alleen maar een be grip is geworden, maar ook, of misschien beter gezegd, juist nu een belangrijke taak in de maatschappij vervult, bleek wel overduidelijk uit de grote belang stelling op de zaterdagmiddag in de bovenzaal van hotel Hanenburg gehouden receptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der afdeling Sneek van de Al gemene Nederlandse Drankbestrijdingsorganisatie. Vele sprekers, onder wie burgemeester Rasterhoff, kregen de gelegenheid, waarderende woorden (vaak vergezeld van een attentie) tot het bestuur te richten. Vertegenwoordigers van de Herv. Kerk, de S.B.B., P.v.d.A., diverse vrouwenorganisaties en zusterafde- lingen waren eveneens aanwezig, terwijl een groot aantal bloemstukken de zaal een feestelijk aanzien verleende. Toen H. U. uit Sneek zondagmorgen met zjjn wagen een uitrit wilde verlaten aan de Oppenhuizerweg, stopte H. A. J. H. (Sneek) hiervoor (wat niet hoeft). Tj. S., eveneens uit Sneek, reed toen met zijn wagen tegen H. op, want hij lette op U., die inmiddels weer achteruit de in rit inreed. De auto’s van H. en werden beschadigd. Twee Amsterdamse inwoners zijn op de Afsluitdijk om het leven gekomen, toen zij onder Wonseradeel met hun per sonenwagen zaterdagmiddag frontaal in botsing kwamen met een tegenligger. De Amerikaanse film- en t.v. actrice Shirley Temple komt met haar man Charles Black tijdens een toernee van drie weken door Europa ook in ons land. Zjj zal een bezoek brengen aan Amster dam. Volgens een krant in Buenos Aires zou de beruchte kampdokter van Auschwitz Joseph Mengele door een groep Israëliërs in Uruguay zijn achterhaald en ontvoerd. Volgens de krant zou Mengele aan boord zijn gebracht van een Israëlisch schip dat begin maart de haven van Montevideo onverwacht aandeed. Zondagochtend reed de heer P. de G. met zjjn personenauto, waarin nog vier inzittenden, over de Hemdjjk uit de rich ting Sneek, toen hij met vermoedelijk te grote snelheid uit de S-bocht vloog. De wagen schoot op de kop de sloot in. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, de auto is beschadigd. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Lyk as oare jierren hat de Kristl. Fryske Krite „Wêz Dysels” to Nijlan ek dit jier wer in doarpsjoun hélden en wol op freed 12 maert yn ,,Het Ge bouw.” It like der earst op dat der net folie minsken komme soene, mar doe’t de lieder fan de joun de hear A. Beuc- kens him iepene, wie de seal dochs foar in great diel biset. Dit wie ’t bistjür tige nei ’t sin, mar de hear Beuckens trune foaral de jongerein oan lid to wurden hwat nedich is wol de Krite bistean bliu- we. Yn it bisünder forwolkomme hy wet- halder G. M. Gerbrandij, dy’t it gemeen- tebistjür fortsjinwurdige. Nei de iepening haldde de hear A. G. Gerbrandij in ynlieding oer „Hwerom wurkje wy?” en die juffer J. de Boer in foardracht „Foar it lést op it iis” en doe kaem it fornaemste fan de joun, it blij- spul yn trije bidriuwen „De Tydgeast”. Regisseur H. P. Andela joech earst tekst en ütliz fan it stik en doe gyng it ger- dyn fan siden foar it earste bidriuw. „De Tydgeast” is it forhael fan in saek yn tekstyl, dy net alhiel mei de tiid mei gie en oars net as oerdeeglik en alderwetsk spul forkocht. Hja koe dértroch net konkurreare tsjin de saek dy’t nést har festige wie en sadwaende koe it barre, dat de hast hündertjierrige saek forkocht wurde soe oan de konkur- rint. Mar de njje winkelfaem, hwer’t de iene soan fan de eigener op foreale wie, rédde de sitewaesje troch oankeap fan in oar perseel, dat de nije „Tydgeast” waerd. Mar foar it sa fier wie, barde der fansels noch al it ien en oar en dat waerd troch de spilres, elk nei syn of har for- mogen, oer de fuotljochten brocht. Neist de minder sterke mominten wie- ne der ek hiele einen dy’t mei faesje spile waerden, sadat oan ’e ein fan de joun konstatearre wurde koe: it hat in goede joun west en it is to hoopjen dat mannichien fan de jongerein him (of har) opjaen sil as lid, sadat wy dizze Doarpsjounen net komme to missen. Fanselssprekkend waerden der ek hiel what Fryske lieten ophelle. Juffer J. de Boer kaem tusken de bidriuwen noch mei in twadde foardracht: „Lytse Pyt”, dy ’t mei tige hantsjeklappen bi- leanne waerd. Ek nei elk bidriuw wie in gol hantsjeklappen de wolfortsjinne bi- leanning foar de spilers. Lieder Beuckens sei yn syin slotwurd spilers en publyk tank en liet dêrnei sjonge Ges. 135 1 en 2. Mefr. Wolthuizen fan Snits soarge hiel goed foar it opmeitsjen fan de spilers. Advertentieprijs: 15 cent per mm Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 3,50 per half jaar. Franko p. post 4,50 per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De oprichtster van de Nederlandse Vrjjgezellenbond mevrouw Mies van Oss is gisteren op 64-jarige leeftijd te Am sterdam overleden. Zjj heeft zich veel op maatschappeljjk-sociaal terrein bewo gen. De Preamkeskouwers, schaatsvereniging in de Zuidwesthoek met ruim leden uit allerlei plaatsen in deze landstreek, hield donderdagavond in de foyer van Amicitia een bijeenkomst, waar vele van de 160 aanwezig waren. Onder hen waren ook mevrouw Cazemier, echtgenote van de burgemeester van IJlst, die zelf wegens ziekte verhinderd was en wethouder Jansma, eveneens te IJlst. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de schaatsvereniging de heer S. Beetstra, die, na de spreker van de avond sportleraar-bondscoach Henk Lammers welkom geheten te hebben, enkele opmerkelijke dingen vertelde t.a.v. van de schaatsaccommodatie in de Zuidwesthoek, en in Friesland in het bijzonder. De heer Beetstra stelde, dat er zoals in vrijwel iedere vereniging conflicten bestaan tussen de ouderen en de jonge ren tén aanzien van de methoden van training en in verband met de bestuurlij ke aangelegenheden. De club probeert de goede weg te vinden, ook dus het bestuur en de trainer, i.c. Klaas Visser. Vooral wat betreft de wedstrijden pro beert men verder te komen, al is men al een eind op de goede weg. De trainer wil meer en wil verder, vandaar dat de deskundige, de heer Lammers, uitgeno digd is om de vereniging te helpen. Pro vinciaal willen we echter ook verder, al dus de heer Beetstra, we wachten nog steeds op een provinciale bijeenkomst. Holland en de omgeving van Deventer zijn ons al een eind voor (kunstijs baan!!). Heerenveen moet ook gauw een ijsbaan hebben. De jeugd in de ZWH heeft bewezen, dat ze een ijsbaan waard is. Er wordt daarom van het ge meentebestuur en van de provincie iets verwacht. Er moet iets gebeuren, om niet nog verder achterop te raken. De politie van Sneek wil gaarne de aandacht van de burgerij erop vesti gen, dat er de laatste tijd enorm veel (brom-)fietsen worden vermist, en nooit weer of op heel andere plaatsen worden teruggevonden. Kennelijk wordt er met deze vervoermid delen nogal zorgeloos omgesprongen. Ze worden achteloos ergens neergezet en niet afgesloten en zelfs vaak ge woonweg vergeten. Met veelal het ge volg, dat de brommer of fiets even later geheel verdwenen is, met alle nasleep van dien. De politie doet nogmaals een drin gend beroep op (brom-) fietsrijders, hun karretjes zorgvuldiger te beheren en zeker at te sluiten als er geen ge bruik van wordt gemaakt. Ook het plaatsen in de daartoe aangewezen stallingen wordt sterk aangeraden; dit bevordert tegelijkertijd een net tere aanblik van de straten!! deel benoorden de spoorlijn Leeuwar- den-Stavoren (Noorderhoek), bestaat de mogelijkheid, dat de geprojecteerde nieuwe school na de afbouw spoedig weer te klein zal zijn. Ook werd de me ning geuit, dat een plaats ongeveer in het centrum van de wijk beter was ge weest. Op een vraag of bij de nieuwe school een gymnastieklokaal wordt ge bouwd moest ontkennend geantwoord worden, hetgeen door meerdere ouders betreurd werd. Vervolgens werd overgegaan tot ver kiezing van een nieuw lid voor de Ou- dercommissie, wegens het vertrek van de heer Bosma. Gekozen werd de heer C. Hordijk, die deze benoeming accep teerde. Nadat nog enkele vragen beantwoord waren, werd deze avond door de plaats vervangende voorzitter de heer Koop- mans gesloten. Namens het Provinciaal Actie Comi té complimenteerde de heer S. de Bruin niet alleen het bestuur van de afdeling Sneek, maar ook de heer Keulen, die een bijzondere plaats in de afdeling Friesland inneemt. Als waardering voor èn de afdeling én haar voorzitter, over handigde hij een miniatuur-scheepje met de blauwe wimpel in top. Het N.C.G.O.V. was vertegenwoordigd door de heer Osinga, die constateerde dat de drank nog veel ellende veroor zaakt en de wens uitsprak, dat de af deling Sneek van de A.N.D.O. op de in geslagen weg door mocht gaan, tot heil van ons volk. De heer H. W. Fjjlstra (namens Morgenrood) .vond het goed ge zien, dat radio en T.V. bij dit werk in geschakeld werden en overhandigde, naast zijn gelukwensen, een enveloppe met inhoud aan de voorzitter. Ook de afdeling Hindeloopen kwam niet met lege handen en bood het be stuur, bij monde van de heer Bakker (in het zangerige taaltje van Hindeloopen) een enveloppe aan, evenals de heer Wes- tra namens de afdeling Bolsward. Het Ned. Roode Kruis hield voor dit seizoen haar laatste filmavond in het Himsterhüs te Oosthemx Er was behoor lijk veel publiek aanwezig toen de heer Van der Zee uit Sneek, propagandist, de belangstellenden welkom heette. De heer Van der Zee die vanaf september bjjna iedere avond voor dit mooie werk op stap is, zei dat hij door de filmavon den 2008 nieuwe leden had kunnen in schrijven. Er waren deze avond weer goederen tentoongesteld, die door patiën ten waren gemaakt met behulp van het Rode Kruis. Dit doet namelijk ook veel voor chronisch zieken. Eerst werd de prachtige documentai re kleurenfilm „Dit is Friesland” ver toond. Daarna volgde als hoofdfilm de boeiende en aangrijpende film „De klei ne Vluchteling”. Hierin komt het leven van een jong meisje naar voren, dat veel angstige ogenblikken moet meema ken, maar tevens wordt de liefde tus sen mens en dier tot uiting gebracht. Uit een dankbaar applaus bleek, dat men erg van de film had genoten. De heer Van der Zee kon 13 nieuwe leden en 2 donors inschrijven, ’s Mid dags was er een film voor de jeugd, waarvoor ook veel belangstelling be stond. Maandag 15 maart: Philicorda-demon- stratie door „Het Huis met de Noten balk” in hotel Hanenburg. Aanvang 8 uur. Maandag 15 maart: Tiktak-show in het Amicitia-theater. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 16 maart: Filmavond Ned. Chr. Reisvereniging in Aere Perennius te Sneek, aanvang 8 uur. Dinsdag 16 maart Concert Frysk Orkest. Solist Pierre Palla, piano. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Dinsdag 16 maart Uitvoering gymnas- tiekver. „Thusnelda Greate Pier” in „Ons Gebouw”, aanvang ’s avonds 8 uur. Woensdag 17 maart Humanitas Sneek. Lezing door J. Maasdam in het Piter Jelleshüs, aan vang 8 uur. Donderdag 18 maart: Jubileumviering ANDO afd. Sneek. Feestavond in to neelzaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Opvoering van het blijspel „Skat, ik ha de trein forsitten” door het gezel schap Roel Nijboer. Vrijdag 19 maart ESA-touringcarshow op het Martiniplein te Sneek van 15.00 17.00 uur. Vrijdag 19 maart Jaarvergadering „Hulp in Nood” in de bovenzaal „Onder de Linden”. Aanvang ’s avonds 8 uur. Zaterdag 20 maart Amicitia. Telstar- dansavond m.m.v. „Johnny Kendall and the Heralds”. Woensdag 24 maart Matthaus Passion in de hervormde kerk te Workum door het Toonkunstkoor „Concordia” uit Leeuwarden. Aanvang 19.10 uur. Woensdag 24 maart Kunst aan Allen, Sneek. Operagezelschap Forum te Enschede met de operette „lm weissen Rössl” van Ralph Benatsky. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Vrjjdag 26 maart Raadsvergadering der Gemeente Sneek. Aanvang ’s avonds 7.15 uur. Tiisdei 30, woansdei 31 maert en tongers- dei 1 april Utfierings Krite Snits mei ’t bljjspul „In foarlik bern”, oerset troch B. Westra. Donderdag 15 april Uitvoering Matthaus Passion in de Martinikerk te Bolsward. Aanvang ’s avonds 7 uur. Vrijdag 16 april Uitvoering Mctthaus Passion in de Grote Kerk te Sneek. Aanvang ’s middags 2 uur. Zondagochtend vond op rijksweg 43 on der Oppenhuizen bjj de splitsing voor de hoge brug een botsing plaats tengevolge van een verkeerde inhaalmanoeuvre. H. H. uit Zaandam passeerde aan de linker zijde met zjjn personenauto de wagen van J. T. uit Leeuwarden (wat bij een split sing of kruising nooit is toegestaan), maar hij zag niet tijdig dat T. ook naar links uitweek, omdat J. C. B. uit Den Helder op zjjn beurt genoemde T. rechts passeerde. Van deze ingewikkelde pas- seerpogingen werd tenslotte H. H. het slachtoffer: zjjn wagen werd beschadigd en hjj werd geverbaliseerd. In zjjn, in het Fries uitgesproken ope ningswoord, wees voorzitter B. F. Keu len op de noodzaak ook nu nog te strij den tegen alcoholgebruik. Hoewel ik hier geen historisch overzicht wil geven, aldus de heer Keulen, lijkt het mjj toch wel gewenst, even stil te staan bij hoe het vroeger was. Ongeveer 100 a 120 jaar geleden werd de strijd aangebon den tegen, het alcoholgebruik, dat voor namelijk in de arbeidersklasse een zicht bare ellende betekende. Omstreeks de eeuwwisseling kon van een dieptepunt gesproken worden. Toen kwam echter de arbeidersbeweging in opkomst en werd er met veel élan tegen dit kwaad ge streden. En niet zonder resultaat, want in materiële zin ging het alcoholgebruik zienderogen achteruit. Men meende zelfs op een gegeven moment al bereikt te hebben, wat als ideaal gesteld was. De na-oorlogse jaren hebben echter laten zien, dat de strjjd allerminst gestreden was, al was dan het accent van de kroeg naar het huisgezin verlegd. Het heeft daarom zeker zin zonder dweperigheid of fanatisme, maar met sterke aan drang, de bevolking op dit gewijzigde aspect te wjjzen. Daarbjj zijn vooral twee punten van belang, aldus de voor zitter, te weten: het zichtbaar toegeno men misbruik, getuige de velen, die ge nezing zoeken bij de consultatiebureaus (vooral jongeren beneden 25 jaar) en de toename van het drankgebruik in huiselijk milieu, dat met name sterk wordt beïnvloed door de T.V. Dat hier grote gevaren voor de volks gezondheid dreigen, blijkt wel uit een on langs uitgebracht rapport, waarbjj werd vastgesteld, dat meer dan de helft der leerlingen op de lagere scholen al met alcohol in aanraking kwam om van de cjjfers der middelbare scholen niet eens te spreken. Wjj maken ons geen illusies, dat ons volk een volk van geheelonthouders zal worden, aldus de heer Keulen, maar wjj steken de noodvlag uit om ons volk te waarschuwen extra aandacht te be steden aan de belangen van de jeugd. Met de wens, dat het nageslacht deze or ganisatie niet meer nodig zal hebben, besloot de voorzitter zjjn openingswoord. Na nog mej. Schijfsma, die vanaf de oprichting lid is geweest van de afde ling Sneek, gehuldigd te hebben en zjjn spijt te hebben uitgesproken over de af wezigheid van de heer B. Brinksma, die wegens ziekte verhinderd was te ko men, verleende hjj het woord aan burge meester Rasterhoff, die zich afvroeg of er nu nog dezelfde aanleiding bestaat om de strjjd tegen de alcohol aan te bin- Na zijn lezing volgde de prijsuitrei king, medailles en bekers, voor hen die op 14 januari tjjdens de onderlinge wed strijden te Deventer in de prijzen wa ren gevallen. De training voor het nieu we winterseizoen, dus de zgn. droogtrai- ning, werd ook besproken: in de eerste week van mei begint de training voor de wedstrijdschaatsers weer en voor de toerrijders in de eerste week na de bouw- vakvakantie, een en ander te IJlst en Kippenburg onder leiding van Klaas Visser. „Het grote aantal leden noopt ons bjjna tot het aanstellen van meer trainers,” aldus de voorzitter. Tenslotte bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen voor een dansje op muziek van een tweetal muzikanten uit Joure. In het gebouw Fredehiem aan het Kleinzand werd woensdag 10 maart de jaarlijkse ouderavond van de Gysbert Japiksschool gehouden. Om ruim acht uur werden de aanwezige ouders door het hoofd der school, de heer B. Keulen welkom geheten. De opkomst was deze keer minder groot dan voorgaande ja ren. Of de ouders van buiten de stad wonende kinderen meer belangstelling voor de school van hun kinderen hebben dan verschillende Sneker ouders moeilijk te zeggen, maar van b.v. te Sta voren wonende kinderen waren wel ouders aanwezig. Zij, die niet gekomen zjjn mag dit ech ter wel spijten, want de inleiding, wel ke de heer M. Baaijens, wethouder van o.m. onderwijs in deze gemeente, over de komende veranderingen in het on derwijsstelsel van ons land hield, was zeer belangrijk, ook voor de ouders, die nog kinderen op de lagere scholen heb ben. De heer Baaijens, die een gede gen studie van dit onderwerp gemaakt heeft, bracht op een zeer begrijpelijke en vaak ook humoristische wijze enige klaar heid in deze omvangrijke materie. Dat er bij de aanwezige ouders wel belang stelling gewekt was, bleek uit het grote aantal vragen, die na de inleiding ge steld werden. In de daarop volgende pauze werd tra ditiegetrouw een consumptie aangebo den, waarna de heer Keulen enkele me dedelingen deed over de bestaande en speciaal betreffende de nieuwe school, welke na het afkomen van de laatste vergunningen aan de Harmen Sjjtstra- straat gebouwd zal worden. In verband met de verdere uitbreiding van het stads openbaarheid prijsgegeven, minder spec taculair dan vroeger, maar het gevaar blijft nog steeds aanwezig. Ook de over heid tracht hiertegen te strijden (o.m. door middel van subsidies aan de bureaus voor drankmisbruik), want Uw strjjd is ook de strjjd van de overheid. Wjj heb ben hetzelfde doel voor ogen, namelijk het belang en het geluk van de mens heid. Er kan voor Uw organisatie een goede toekomst weggelegd zjjn, mits er bereidheid is offers te brengen en mits men jonge mensen weet te vinden, die dit ideaal willen naleven en de fakkel kunnen overnemen. Ik wens U toe, zo besloot de burgemeester zjjn toespraak, dat U in staat zult zjjn, de jongeren te bewerken om Uw taak over te nemen en Uw idealisme mee te geven. Uw ver eniging zal in de toekomst dan nog veel nuttig werk kunnen verrichten. Namens het hoofdbestuur van de A.N.D.O. sprak vervolgens de heer J. Schuitevoerder (Algemeen secretaris) Utrecht, die in een gloedvol betoog de moeilijkheden schetste van de huidige drankbestrijding. Het valt niet altjjd mee tegen de alcohol te strjjden, het is moeilijk de mensen duidelijk te maken» waar het om gaat. Dit blijkt wel uit de moeilijkheden, die wjj ondervinden bjj het maken van een korte film over dit onderwerp. Het blijkt ook uit het voorstel van de Friese vérgadering om iets te doen tegen de verkapte reclame voor alcoholgebruik op de T.V. Dit laat ste komt m.i. echter meer voort uit on nadenkendheid. En dan zjjn wij eigen lijk bij de kern van de huidige drank bestrijding. Onnadenkendheid en onwe tendheid! En hier ligt dan ook ’n taak, ’n Taak om voorlichting te geven na zelf eerst studie van dit onderwerp te heb ben gemaakt en een taak voor particulie re organisaties om de overheid te waar schuwen en voor te lichten. Een taak vooral ook om de onnadenkendheid en onwetendheid bij de jongeren te bestrij den. Ik wens U, zo besloot de heer Schuitevoerder, bjj deze taak veel sterk te. Hierna werd er een filmpje gedraaid van een training te Deventer, opgeno men door de heer J. Visser, leraar tech nische school te Bolsward en broer van trainer Klaas Visser. In deze film wa ren ook verwerkt de diverse krantever- slagen, die Friese journalisten maakten over de wedstrijden van 14 januari j.l. te Deventer. De heer Lammers hield vervolgens een uitvoerige bespreking van allerlei soorten schaatshoudingen, bewegingen, start, glijden, maar merkte eerst op, dat men zich niet moest vergissen door te denken dat in het westen alles en ie dereen beter zou zijn dan hier. Hjj haakte in op wat de voorzitter zei en be steedde aandacht aan wat hjj over de schaatshoudingen van hen, die op de film waren, had aan en op te merken. Nu en dan werd hjj bjj demonstraties geassisteerd door Jeen v. d. Berg, daar de heer Lammers door een manke ment aan een van zijn benen zelf niet hiertoe in staat was. Een operatie, die vandaag plaats vindt, zal beslissen of de heer Lammers ooit weer op de schaatsen zal staan, zo vertelde hij. De spreker vergeleek de schaats sport met allerlei andere sporten en wees op overeenkomsten in de bewe gingsleer en trainingsmethoden. Hjj gaf een beeld van de sportbeoefening over vele jaren, wanneer de sport op de scholen een grotere plaats zal heb ben dan thans. Hjj behandelde in dit verband diverse aspecten van de schaatssport, ook de problematiek bjj de training (de verhouding pupil-trai- ner); het schaatsen als één gehele be- A :;3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1